Pondělní zamyšlení

O nové koncepci Národního architektonického plánu (NAP), tak jak ji v minulém roce připravil odbor Hlavního architekta e-Governmentu na MVČR, bylo slyšet již před letošním ISSS – koncepci opakovaně představil v září minulého roku a v aktuálnější verzi na konferenci ITSMF letos v lednu Hlavní architekt Základních Registrů Ondřej Felix.

Podobně tomu bylo i na ISSS, kde Felix nakonec zaskakoval za Petra Kuchaře (ředitele odboru Hlavního architekta e-Governmentu na MVČR) na přednášce o NAP. Pokud vám na ISSS či lednové konferenci unikla, rozhodně doporučujeme jak audiozáznam (//www.isss.cz/archiv/2015/download/audio/nap_1felix.mp3), tak vlastní prezentaci (//www.isss.cz/archiv/2015/download/prezentace/mvcr_felix_nap.pdf). Kvůli NAP se totiž zdá, že tuzemský e-Government má opět jasnější směřování, plán, strukturu, architekturu a rozhodovací procesy. Že je změna koncepce naprosto nezbytná ilustruje několik příkladů, které Felix během své přednášky připomněl: „Praha má dnes padesát osm nezávislých informatik. Dvaadvacet ve velkých městských částech, dvacátou třetí na magistrátě a pak jsou další částečně sdílené mezi menšími městskými částmi. To je špatně. Dnes je ve veřejné správě k základním registrům připojeno tři nebo čtyři tisíce informačních systémů veřejné správy a zaregistrováno je kolem šesti tisíc. A to je taky špatně. Ve veřejné správě tak máme neuvěřitelně fragmentovanou informatiku a zavést prakticky jakékoliv pravidlo je nemožné.“

Jednou ze zásadních změn proto má být způsob, jak bude do budoucna IT ve státní správě řízeno – regulaci jednotlivých informačních systémů nahradí podle Felixe regulace sdílených služeb a princip „governance by architecture“. „Národní architektonický plán si představte jako velkou tlustou knihu, kde za každou kapitolu odpovídá její správce. Základní podstatou je, že kniha vystihuje dostatečně názorně kdo komu jakou službu poskytuje a kdo jakou službu čerpá,“ vysvětlil Felix. Financování nového architektonického plánu by mělo být primárně ze strukturálních fondů nového období. Architektura je rozdělena do čtyř pater – procesního (to je v kompetenci RVVS - rady vlády pro veřejnou správu), aplikačního (sdílená pravomoc RVVS a RVIS – rady vlády pro informační společnost), technologického a infrastrukturního (ta jsou obě v kompetenci RVIS).

Ondřej Felix ale na ISSS nepřednášel jen o NAP. Neméně zajímavá byla jeho přednáška o klíčových prioritách e-Governmentu v letošním roce 2015, která se nesla výrazně v duchu digitální agendy a trendů, které bude v této oblasti do budoucna prosazovat EK – například Digital by default, jednotný digitální trh a další „digitální“ agendy v nichž jsou v rámci EU na čele zejména Estonsko a Dánsko. I tuto přednášku si můžete poslechnout ze záznamu (//www.isss.cz/archiv/2015/download/audio/mvcr_6felix.mp3), stejně jako některé další vybrané přednášky z letošního ISSS (//www.isss.cz/av.asp).

Zajímají vás témata jako je Digital by default, nebo Jednotný digitální trh? Napište nám a budeme se jim podrobněji věnovat.

Další komentáře

Jak motivovat zaměstnance k návratu do kanceláře

Způsoby, jak mohou organizace úspěšně motivovat zaměstnance k návratu do kanceláře, jsou už druhým rokem častým tématem diskusí a přednášek. Snaha o zavedení povinnosti docházet na pracoviště nemusí vždy vést k žádoucím výsledkům – může negativně ovlivnit nejen produktivitu ale také ochotu setrvat u zaměstnavatele, zejména pokud nejsou pravidla pro návrat sestavena strategicky a transparentně, zdůrazňují analytici Gartneru. Namísto zavádění povinnosti by firmy měly rozvíjet strategie jimiž zvýší zájem zaměstnanců o docházení na...

Šest klíčových trendů pro oblast vývoje softwaru

Zdroj Šest klíčových trendů pro oblast vývoje softwaru bylo představeno minulý týden na konferenci Gartner Application Innovation & Business Solutions Summit v Londýně:  „Lídři odpovědní za vývoj softwaru jsou pod neustálým tlakem ohledně zavádění moderních architektur a technologií. Aby se jim dařilo, potřebují vědět, které trendy mají největší potenciální dopad na jejich digitální úsilí v kontextu reálného časového horizontu,“ zdůrazňuje viceprezident a analytik Gartneru Joachim Herschmann....