Oracle kupuje Apiary – cena je v řádu “miliard kč”

Softwarový Gigant Oracle oznámil že kupuje necelých šest let starou českou společnost Apiary, která se specializuje na řešení pro poskytování a správu API. Společnost sídlící v Karlíně (a s kancelářemi na západním pobřeží USA) zaměstnává pouze 33 lidí, přesto se cena za transakci podle serveru Aktuálně.cz pohybuje v miliardách korun (respektive vysokých desítkách milionů dolarů, jak HN potvrtil investor a spolumajitel Apiarz Ondřej Bartoš).

Proč je Apiary zajímavé?

V aktuálním magickém kvadrantu pro správu celého životního cyklu API, kam bylo Apiary v roce 2016 poprvé zařazeno (do kvadrantu specializovaných hráčů) uvádí analytici následující silné stránky:

Platforma Apiary podporuje a vede pokskytiovatele API interaktivním prostředím návrhu a správy životního cyklu API. Podporuje jak vyloženě prioduktově orientovaný přístup, kdy zástupci byznysu mohou navrhovat a vytvářet prototypy API, zpířístupnit je případným konzumentům a následně sbírat jejich zpětnou vazbu a využít ji při ladění návrhu API.

Magic quadrant 2016 (2)

Dalšími výhodami Apiary jsou podle analytiků jasná designově orientovaná vize vlastního byznysu založená na rychlém prototypování a udržování aktuální dokukmentace a na přístupu orientovaném primárně na API. To se odráží i na hodnocení a spokojenosti jeho zákazníků.

Apiary uzavřelo již dříve partnerství s Oracle a 3scale v rámci něhož poskytovalo API brány a developerské portály. Impulzem k jeho koupi / prodeji byla možná i nedávná akvizice 3Scale ze strany Red Hat.

Rostoucímu významu API v propojené digitální a "algoritmické" ekonomice jsme se věnovali například v Inside Report 4Q2015.

Další info v TZ Oracle (anglicky).

Autor: Lukáš Erben

Další komentáře

Podzim a zima (patrně) jen virtuálně

Svět konferencí (a nejen těch v IT) už znovu čelí karanténním opatřením. Ti, kdo odvážněji naplánovali své akce na počátek září je (někdy s odřenýma ušima) stihli realizovat, jiní je museli v předstihu několika dnů již podruhé během šesti měsíců zrušit. Zejména v případě mezinárodních konferencí je ale jasné, že virtuální podoba bude standardem. Firmy jako je Apple ukazují, že i keynote digitální konference či virtuální představení novinek mohou být odpovídajícím způsobem bombastické (Stevovo „Today we are introducing...

Nové pojetí bezpečnosti: rovnováha mezi rizikem, důvěrou a příležitostmi

Hledání rovnováhy mezi rizikem, důvěrou a příležitosmi je jedním z hlavních témat konference Virtual Gartner Security & Risk Management Summit, která je tento týden online streamována z Londýna a z níž bude INSIDE přinášet výběr zajímavostí a postřehů, podobně jako z některých konferencí a sympozií Gartneru v minulosti. Rizik, která nastoupila v posledních šesti měsících (a ani v několika nejbližších nás neopustí, jak naznačují čísla statistik MZ, akcelerovaných letním hurá uvolněním všeho za hranice rozumu ba příčetnosti) je celá řada. Souvisejí zejména...