IoT není trh, je to koncept

Brífing s analytiky Gartneru zaměřený na IoT (internet věcí) a řízení zákaznické zkušenost (CXM), který proběhl minulý týden v pražském hotelu Hilton Downtown nabídl řadu zajímavých a užitečných postřehů. Viceprezident a analytik Gartneru Nick Jones se ve své přednášce zaměřil na současný stav a budoucí roli IoT v byznys a IT strategii organizací. Zatímco dnes se většina firem zaměřuje na jednoduché, taktické a efektivní projekty, v budoucnu se funkce IoT – například senzory a síťová rozhraní u řady zařízení v oblastech jako je výroba, technické zařízení budov, či poskytování zdravotní péče – ale stanou standardem.

V takovém světě se jednou z klíčových vlastností nakupovaného vybavení (a potažmo rozhodnutí o jeho nákupu) stane i otázka, zda má jeho majitel přístup ke všem datům, která jsou senzory daného přístroje či zařízení sbírána a zda má odpovídající kontrolu nad jeho firmware a procesy jako je pozáruční servis. Jones připomenul aktuální kauzu (informovali jsme o ní v nedávném Observeru) kdy se ukázalo, že američtí farmáři si od ukrajinských hackerů kupují softwarové nástroje, které jim umožní provádět si pozáruční opravy zemědělské mechanizace značky John Deere bez závislosti na výrobci a jeho (předraženém) servisu.

Internet věcí umožňuje skvělé věci jako je sdílená ekonomika, prediktivní údržba či práce s modely digitálního dvojčete (představili jsme je v Reportu 4Q2016), IoT se (ostatně podobně jako řada cloudových služeb) ale může stát i efektivním nástrojem pro více či méně násilně udržovanou závislost na dodavateli („vendor lock-in“). Internet věcí také umožní, aby se obchodní model založený na prodeji spotřebního materiálu (spíše než vlastního zařízení) rozšířil do řady dalších oblastí – podle Jonese je jen otázka, kdo přijde jako první na trh například s pračkou pracující výhradně na speciální „kapsle“ s pracím prostředkem.

IoT není trh, je to koncept, kolem nějž se rozvíjejí stávající a vznikají nová odvětví. Je oblastí které zoufale chybí jednotné standardy – a i když se například v oblasti sítí během několika příštích let zformují (přičemž dlouhodobou budoucnost více či méně proprietárních sítí jako je LoRa či Sigfox považuje Nick Jones za nejistou), stále budou chybět ty pro propojování, komunikaci, API a další oblasti.

Další postřehy z pražské přednášky Nicka Jonese a krátký rozhovor s ním přineseme v příštím Reportu.

Další komentáře

Jak motivovat zaměstnance k návratu do kanceláře

Způsoby, jak mohou organizace úspěšně motivovat zaměstnance k návratu do kanceláře, jsou už druhým rokem častým tématem diskusí a přednášek. Snaha o zavedení povinnosti docházet na pracoviště nemusí vždy vést k žádoucím výsledkům – může negativně ovlivnit nejen produktivitu ale také ochotu setrvat u zaměstnavatele, zejména pokud nejsou pravidla pro návrat sestavena strategicky a transparentně, zdůrazňují analytici Gartneru. Namísto zavádění povinnosti by firmy měly rozvíjet strategie jimiž zvýší zájem zaměstnanců o docházení na...

Šest klíčových trendů pro oblast vývoje softwaru

Zdroj Šest klíčových trendů pro oblast vývoje softwaru bylo představeno minulý týden na konferenci Gartner Application Innovation & Business Solutions Summit v Londýně:  „Lídři odpovědní za vývoj softwaru jsou pod neustálým tlakem ohledně zavádění moderních architektur a technologií. Aby se jim dařilo, potřebují vědět, které trendy mají největší potenciální dopad na jejich digitální úsilí v kontextu reálného časového horizontu,“ zdůrazňuje viceprezident a analytik Gartneru Joachim Herschmann....