2017 byl rok AI a kryptoměn

Patřil-li uplynulý rok nějaké konkrétní technologii, pak to byla bezpochyby dvojice AI a kryptoměny. V případě AI se většina novinek točila většinou kolem nástupu virtuálních asistentů do našich domovů (Amazon Echo, Google Home a Apple HomePod na nějž příznivci ovocnářské technologické sekce stále marně čekají), ale také do našich PC (kam přišla naplno Cortana v podobě Windows 10 Creators Update). Hluboké učení a neuronové sítě, které posledních několik let doslova vystřelily v před (zcela mimo mantinely Mooreova zákona) grafické procesory, patřily též mezi technologické celebrity. Ostatně nVidia byla MIT Technology Review vyhlášena nejchytřejší firmou roku 2017 – a patrně ve snaze vyždímat z pozice maximum pak zakázala v nejnovější verzi licenčního ujednání používání běžných grafických karet v datových centrech (dovoleny jsou jen výrazně dražší série Titan,Tesla a DGX), paradoxně ale dala výjimku těžařům kryptoměn, jejichž poptávka po nejvýkonnějších GPU působí již od roku 2016 nedostatek a vyšponování cen některých modelů grafických karet.

A tím se dostáváme ke druhé technologii již rok 2017 patřil – kryptoměnám. Bylo by totiž nefér hovořit jen o bitcoinu, který sice během roku posílil bezmála dvacetinásobně, skutečnými sprintery ale byly další kryptoměny – například Ethereum posílilo na svém loňském maximum šedesátinásobně a Ripple dokonce víc než 400 násobně. Blockchain navíc stále více trápí vedle obrovských výkyvů ceny (ty se ale týkají většiny krypto trhu) pomalé ověřování a vysoká cena transakcí – a stává se tak skutečně spíše komoditou, než měnou. V novém roce tak bude zajímavé sledovat přinejmenším stejně pozorně další měny (vedle již zmíněných pochopitelně též Litecoin, Bitcoincash, IOTA, NEM, Stellar). Navíc je tu řada plánů na národní kryptoměny – k již dříve diskutovanému nápadu se aktuálně vrátilo Estonsko, nově se přidal Izrael a soudě dle nedávných zpráv které jsme uvedli i v Observeru se nejspíš zapojí i některé velké ekonomiky.

Uplynulý rok byl pochopitelně také rokem rozvíjejících se digitálních platforem (často mylně označovaných jako sdílená ekonomika) a snahy o jejich regulaci (nejnověji rozhodnutím které Uberu v EU nařizuje dodržovat pravidla pro taxislužby), nečekaných pokroků v oblasti kvantových počítačů (ty by mohly značně zahýbat světem kybernetické bezpečnosti a šifrování i kryptoměnami). Rekaptitulaci minulého roku si můžete přečíst v různých podobách například na ITBiz, Lupě (nejčtěnější články), Czechcruch (nadějné startupy které nepřežily) nebo Gartneru (deset nejčtenějších článků).

 

Další komentáře

Jak motivovat zaměstnance k návratu do kanceláře

Způsoby, jak mohou organizace úspěšně motivovat zaměstnance k návratu do kanceláře, jsou už druhým rokem častým tématem diskusí a přednášek. Snaha o zavedení povinnosti docházet na pracoviště nemusí vždy vést k žádoucím výsledkům – může negativně ovlivnit nejen produktivitu ale také ochotu setrvat u zaměstnavatele, zejména pokud nejsou pravidla pro návrat sestavena strategicky a transparentně, zdůrazňují analytici Gartneru. Namísto zavádění povinnosti by firmy měly rozvíjet strategie jimiž zvýší zájem zaměstnanců o docházení na...

Šest klíčových trendů pro oblast vývoje softwaru

Zdroj Šest klíčových trendů pro oblast vývoje softwaru bylo představeno minulý týden na konferenci Gartner Application Innovation & Business Solutions Summit v Londýně:  „Lídři odpovědní za vývoj softwaru jsou pod neustálým tlakem ohledně zavádění moderních architektur a technologií. Aby se jim dařilo, potřebují vědět, které trendy mají největší potenciální dopad na jejich digitální úsilí v kontextu reálného časového horizontu,“ zdůrazňuje viceprezident a analytik Gartneru Joachim Herschmann....