ISSS 2018: Být vidět

Vladimír Dzurilla

(V. Dzurilla na ISSS 2018 - Foto: Triáda/ISSS)

Možnost být před těmi, kdo hýbají bity a bajty ve státní správě, vidět a ještě lépe i slyšet, to je v posledních letech, zdá se, hlavní deviza konference ISSS, jejíž 21. ročník se uskutečnil už tradičně v královéhradeckém Aldisu souběžně s „visegrádskou“ konferencí V4DIS.

V minulém roce byli novinkami například čerstvě ohlášený nový koordinátor digitální agendy Malý (který po volbách přešel koordinovat vysokorychlostní sítě na MPO) nebo první představení centrálního portálu občana (respektive portálu veřejné správy).  Ten byl již spuštěn v provozu pilotním a v ostrém provozu bychom se ho měli dočkat, podobně jako například nástroje eidentita.cz, letos v létě.

Letos nás čekalo překvapení v podobě sdělení premiéra v demisi, že dvěma stěžejními digitálními projekty minulé vlády bylo EET (které ovšem zátěž podnikatelům neubralo, ale přidalo a korekci absolutních nesmyslů, jako je evidence plateb kartou, musel provést Ústavní soud – pozn. red.) a e-recepty (jejichž porodní bolesti už si vyžádaly císařský řez v podobě vyhlášky MZ, která umožnila i nadále vydávat recepty papírovépozn. red.).

Patrně nejzajímavějším řečníkem oficiálního úvodu letošního ISSS byl vládní zmocněnec pro IT a digitalizaci Vladimír Dzurilla. Ten podrobněji představil tři nové klíčové dokumenty spadající do koncepce Digitální Česko – informační koncepce ČR (digitálně přívětivá legislativa, on-line služby pro občany a firmy, digitální prostředí, zaměstnanci a centrálně, efektivně řízené IT), druhý dokument pokrývá téma digitálního trhu (lokální pohled na evropskou legislativu) a třetí je dokument společnost 4.0 (digitalizace společnosti). Tyto tři dokumenty byly 13. 4. předány do meziresortního připomínkového řízení. Proces zpracovávání služeb a projektů vycházejících z těchto dokumentů bude přehledně sledován pomocí dohledových panelů (dashboardů). Novinkou bude také benchmark pro jednotlivé resorty pokrývající různé IT a digitální oblasti a služby.

Příslibů a nadějí na skutečnou koordinaci IT a digitálních projektů napříč resorty jsme na ISSS zažili již bezpočet, přesto se tentokrát zdá, že kromě koncepcí a konceptů se již rozjely skutečné aktivity, jež budou měřeny a jsou připravovány nástroje, které budou (doufejme) využívány. Role vládního zmocněnce státnímu IT, zdá se, prospívá.

Úvodní blok i řadu přednášek z ISSS si můžete poslechnout ve formě zvukového záznamu, případně si stáhnout prezentace. Link

 

Další komentáře

Dva důležité typy B2B obchodníků: informační autority a informační spojovatelé

Máte ve svém B2B obchodním týmu* informační spojovatele? Podle analytiků Gartner se jedná o specifický typ obchodníka, který zákazníkům výrazně usnadňuje celý nákupní proces. Jedním z hlavních úkolů úspěšných obchodníků totiž je nejen určit konkrétní potřeby zákazníka (jeho nákupního týmu, případně těch, jejichž jménem nákupní tým jedná), ale také identifikovat možné výzvy a problémy, které bude třeba v rámci rozsáhlého nákupu vyřešit. Viceprezident výzkumu Gartner Brent Adamson k tomu říká: „Největší hodnotu mají dnes informace – v tomto...

Největším rizikem byl vloni software Adobe

Ty, kdo před začátkem roku 2017 ve své organizaci eliminovali software od Adobe, ohrožovalo v minulém roce bezmála o pětinu méně zranitelností. Z celkového počtu 1 522 zranitelností nahlášených v roce 2017 (zpráva Frost & Sullivan hodnotí 26 % z nich jako kritických a 35 % jako velmi vážných) jich totiž 166 připadalo na Adobe Reader a Acrobat a 119 na Adobe Flash Player. Na třetím místě pak skončily prohlížeče Explorer a Edge s 92 zranitelnostmi následované Windows (54)...