ISSS 2018: Být vidět

Vladimír Dzurilla

(V. Dzurilla na ISSS 2018 - Foto: Triáda/ISSS)

Možnost být před těmi, kdo hýbají bity a bajty ve státní správě, vidět a ještě lépe i slyšet, to je v posledních letech, zdá se, hlavní deviza konference ISSS, jejíž 21. ročník se uskutečnil už tradičně v královéhradeckém Aldisu souběžně s „visegrádskou“ konferencí V4DIS.

V minulém roce byli novinkami například čerstvě ohlášený nový koordinátor digitální agendy Malý (který po volbách přešel koordinovat vysokorychlostní sítě na MPO) nebo první představení centrálního portálu občana (respektive portálu veřejné správy).  Ten byl již spuštěn v provozu pilotním a v ostrém provozu bychom se ho měli dočkat, podobně jako například nástroje eidentita.cz, letos v létě.

Letos nás čekalo překvapení v podobě sdělení premiéra v demisi, že dvěma stěžejními digitálními projekty minulé vlády bylo EET (které ovšem zátěž podnikatelům neubralo, ale přidalo a korekci absolutních nesmyslů, jako je evidence plateb kartou, musel provést Ústavní soud – pozn. red.) a e-recepty (jejichž porodní bolesti už si vyžádaly císařský řez v podobě vyhlášky MZ, která umožnila i nadále vydávat recepty papírovépozn. red.).

Patrně nejzajímavějším řečníkem oficiálního úvodu letošního ISSS byl vládní zmocněnec pro IT a digitalizaci Vladimír Dzurilla. Ten podrobněji představil tři nové klíčové dokumenty spadající do koncepce Digitální Česko – informační koncepce ČR (digitálně přívětivá legislativa, on-line služby pro občany a firmy, digitální prostředí, zaměstnanci a centrálně, efektivně řízené IT), druhý dokument pokrývá téma digitálního trhu (lokální pohled na evropskou legislativu) a třetí je dokument společnost 4.0 (digitalizace společnosti). Tyto tři dokumenty byly 13. 4. předány do meziresortního připomínkového řízení. Proces zpracovávání služeb a projektů vycházejících z těchto dokumentů bude přehledně sledován pomocí dohledových panelů (dashboardů). Novinkou bude také benchmark pro jednotlivé resorty pokrývající různé IT a digitální oblasti a služby.

Příslibů a nadějí na skutečnou koordinaci IT a digitálních projektů napříč resorty jsme na ISSS zažili již bezpočet, přesto se tentokrát zdá, že kromě koncepcí a konceptů se již rozjely skutečné aktivity, jež budou měřeny a jsou připravovány nástroje, které budou (doufejme) využívány. Role vládního zmocněnce státnímu IT, zdá se, prospívá.

Úvodní blok i řadu přednášek z ISSS si můžete poslechnout ve formě zvukového záznamu, případně si stáhnout prezentace. Link

 

Další komentáře

#CensorshipMachines a #LinkTax: Pohřbí evropský copyright svobodný internet?

Censorshipmachine

Obrázek: Openmedia.org Je symbolické že právě 4. červenec by se pro EU mohl stát dnem nesvobody – dnem, kdy EP a EK započaly likvidaci internetu. 25. června totiž v příslušném výboru EP prošel návrh Direktivy Evropského parlamentu a Rady o copyrightu na jednotném digitálním trhu. 15 z 25 poslanců výboru jej schválilo, a pokud jej 4. července v plenárním zasedání EP neodmítne dostatečný počet poslanců (pak by musel být návrh projednáván celým EP), bude platit v současné, podle názoru...

Zaklínadlo jménem CX – zákaznická zkušenost

Zákaznická zkušenost (CX, Customer Experience) se v posledních dvou letech stala absolutním zaklínadlem, které takřka zastínilo celé CRM. Z průzkumu Gartneru vyplývá, že více než pět tisíc globálních organizací již vytvořilo a obsadilo specializovanou pozici lídra pro oblast CX, přičemž bezmála polovina (40 %) jich je podřízena přímo CEO – to ilustruje, jaký význam je řízení a zlepšování zákaznické zkušenosti (či zákaznického zážitku) věnován, ale také to ukazuje, že podniky se snaží zákaznickou zkušenost, respektive možnosti...