ISSS 2018: Být vidět

Vladimír Dzurilla

(V. Dzurilla na ISSS 2018 - Foto: Triáda/ISSS)

Možnost být před těmi, kdo hýbají bity a bajty ve státní správě, vidět a ještě lépe i slyšet, to je v posledních letech, zdá se, hlavní deviza konference ISSS, jejíž 21. ročník se uskutečnil už tradičně v královéhradeckém Aldisu souběžně s „visegrádskou“ konferencí V4DIS.

V minulém roce byli novinkami například čerstvě ohlášený nový koordinátor digitální agendy Malý (který po volbách přešel koordinovat vysokorychlostní sítě na MPO) nebo první představení centrálního portálu občana (respektive portálu veřejné správy).  Ten byl již spuštěn v provozu pilotním a v ostrém provozu bychom se ho měli dočkat, podobně jako například nástroje eidentita.cz, letos v létě.

Letos nás čekalo překvapení v podobě sdělení premiéra v demisi, že dvěma stěžejními digitálními projekty minulé vlády bylo EET (které ovšem zátěž podnikatelům neubralo, ale přidalo a korekci absolutních nesmyslů, jako je evidence plateb kartou, musel provést Ústavní soud – pozn. red.) a e-recepty (jejichž porodní bolesti už si vyžádaly císařský řez v podobě vyhlášky MZ, která umožnila i nadále vydávat recepty papírovépozn. red.).

Patrně nejzajímavějším řečníkem oficiálního úvodu letošního ISSS byl vládní zmocněnec pro IT a digitalizaci Vladimír Dzurilla. Ten podrobněji představil tři nové klíčové dokumenty spadající do koncepce Digitální Česko – informační koncepce ČR (digitálně přívětivá legislativa, on-line služby pro občany a firmy, digitální prostředí, zaměstnanci a centrálně, efektivně řízené IT), druhý dokument pokrývá téma digitálního trhu (lokální pohled na evropskou legislativu) a třetí je dokument společnost 4.0 (digitalizace společnosti). Tyto tři dokumenty byly 13. 4. předány do meziresortního připomínkového řízení. Proces zpracovávání služeb a projektů vycházejících z těchto dokumentů bude přehledně sledován pomocí dohledových panelů (dashboardů). Novinkou bude také benchmark pro jednotlivé resorty pokrývající různé IT a digitální oblasti a služby.

Příslibů a nadějí na skutečnou koordinaci IT a digitálních projektů napříč resorty jsme na ISSS zažili již bezpočet, přesto se tentokrát zdá, že kromě koncepcí a konceptů se již rozjely skutečné aktivity, jež budou měřeny a jsou připravovány nástroje, které budou (doufejme) využívány. Role vládního zmocněnce státnímu IT, zdá se, prospívá.

Úvodní blok i řadu přednášek z ISSS si můžete poslechnout ve formě zvukového záznamu, případně si stáhnout prezentace. Link

 

Další komentáře

Chytré hodinky jsou mainstream. Jaké chtít či dát pod stromeček?

Chytré hodinky Alcatel (Wikimedia Commons)

Chytré hodinky a náramky se postupně stávají mainstreamem – dokazuje to mimo jiné vstup značek, jako jsou Fossil či Casio, do tohoto segmentu. Platí to i pro další kategorie nositelné elektroniky, jako jsou například bezdrátová sluchátka. I díky nim poroste podle analytiků segment nositelné elektroniky v příštích letech dvouciferným tempem a v roce 2022 se přiblíží půl miliardě kusů zařízení (na chytré hodinky bude připadat více než pětina a na bezdrátová sluchátka dokonce třetina z tohoto počtu)....

CeBIT umřel, ať žije CeBIT

V poněkud šokujícím (byť nikoliv neočekávatelném) kroku oznámila společnost Hannover Messe, že v roce 2019 neuspořádá každoroční veletrh (který se v posledních letech změnil na kombinaci veletrhu, konferencí a digitálního festivalu) CeBIT, jehož historie sahá až do 70. let. Podle mnohých je to definitivní konec jedné éry. V INSIDE máme pocit že je to konec hned několika ér. Tou první je éra oborových veletrhů, které začal zvonit umíráček před více než deseti lety s nástupem...