CeBIT umřel, ať žije CeBIT

V poněkud šokujícím (byť nikoliv neočekávatelném) kroku oznámila společnost Hannover Messe, že v roce 2019 neuspořádá každoroční veletrh (který se v posledních letech změnil na kombinaci veletrhu, konferencí a digitálního festivalu) CeBIT, jehož historie sahá až do 70. let.

Podle mnohých je to definitivní konec jedné éry. V INSIDE máme pocit že je to konec hned několika ér. Tou první je éra oborových veletrhů, které začal zvonit umíráček před více než deseti lety s nástupem internetu a tedy i mnohem snazší komunikace a vyhledávání i porovnávání produktů a služeb. Ostatně sami jsme to mohli sledovat takříkajíc v přímém přenosu právě před oněmi deseti lety na případu Brněnského Invexu.

Tou druhou je éra kdy v IT všichni dělali téměř všechno a všechny všechno zajímalo. Rostoucí míra specializace a nástup digitálních gigantů a domninantních vendorů prodávajících napřímo nebo přes úžší skupinu partnerů nahrávají spíše tématickým či dodavatelským akcím jiného, čistě konferenčního formátu.

CeBit se dlouhou dobu snažil pokrýt vše - firemní IT i telekomunikace a případně i něco ze spotřební sféry. A zároveň to všeho zamíchat, narozdíl od MWC, CES a dalších akcí, také širokou veřejnost. To sice umožnilo dosáhnout historicky největší návštěvnosti mezi IT veletrhy (na samém vrcholu kolem roku 2000 to bylo přes 850 tisíc duší), nezabránilo to ale aby se v letošním roce propadl se 120 tisíci pod úroveň zmíněného mobilního kongresu (meziročně šlo navíc o 40% pokles, kterému nezabránil ani přesnun na klimaticky příznivější počátek léta).

Po 33 letech tak CeBIT v podobě v jaké jsme ho znali končí a zbývají jen vzpomínky na cesty přes zasněžený Cínovec a rozkopané Drážďany, vzpomínky na firemní párty a večírky, bydlení v hotelích i podnájmech okolních vesniček jako je Hemmingen, Arnum či Pattensen.

Deutsche Messe nicméně hodlá značku veletrhu dále používat pro menší regionální akce po celém světě (což se dělo již v posledních několika letech). Svým způsobem tedy CeBIT žije dál, chcete-li ale zažít skutečnou, zbývá vám již jen MWC v Barceloně a případně konzumní IFA v Berlíně. A pochopitelně svatý grál spotřebních veletrhů, americký CES. Zatím.

 

Další komentáře

Digitální služby: právo není totéž co užitek

IT investicím státní správy ve světě vládne jeden jasný trend: data. Naznačují to výsledky každoročního rozsáhlého průzkumu Gartner 2019 CIO Agenda, jehož se zúčastnilo přes 3 100 CIO z 89 zemí, z toho více než 520 ze státního sektoru. Z jejich odpovědí vyplývá, že dvěma oblastmi, do nichž státní správa ve světě aktuálně investuje nejvíce, jsou analytika a kybernetická bezpečnost (dosavadní jednička, cloud, tak byla odsunuta na třetí příčku). Zajímavý je i přehled „revolučních“ (Game-Changing) technologií z pohledu...

Obnova až na konci životnosti

Zatímco PC trh klesá, obrat na trhu polovodičů roste – letošní rok by pak měl být co do celkového počtu prodaných zařízení podobný jako ten předchozí. Ultra přenosná prémiová zařízení (zejména tzv. ultrabooky a ultra přenosné konvertibilní notebooky) kompenzují pokles prodejů tradičních PC (stolních a klasických „tlustých“ notebooků) jen zčásti. Trend, který v poslední době narušila pouze dočasně obnova vozových parků klasických PC při přechodu na Windows 10, bude pokračovat i v příštích třech...