Chytré hodinky jsou mainstream. Jaké chtít či dát pod stromeček?

Chytré hodinky Alcatel (Wikimedia Commons)

Chytré hodinky a náramky se postupně stávají mainstreamem – dokazuje to mimo jiné vstup značek, jako jsou Fossil či Casio, do tohoto segmentu. Platí to i pro další kategorie nositelné elektroniky, jako jsou například bezdrátová sluchátka. I díky nim poroste podle analytiků segment nositelné elektroniky v příštích letech dvouciferným tempem a v roce 2022 se přiblíží půl miliardě kusů zařízení (na chytré hodinky bude připadat více než pětina a na bezdrátová sluchátka dokonce třetina z tohoto počtu). Růst popularity bezdrátových sluchátek by mohl souviset s dalším trendem – stále častějším používáním virtuálních asistentů v chytrých telefonech. Sluchátka s mikrofonem nabízejí vyšší míru soukromí při takové interakci a bezdrátová pak přinášejí vyšší pohodlí.

Trh chytrých hodinek je zajímavý i proto, že na něm lze pozorovat takřka učebnicový model postupného dospívání a dělení na několik dominantních skupin značek a výrobců – těch ze světa spotřební elektroniky, módních a tradičních hodinářských značek, dětských modelů a specializovaných výrobců či start-upů obsluhujících různé niky, jako je například oblast zdravotní péče. Doposud se o cenovou rovnováhu staral Apple na jedné a značky jako Xiaomi na druhé straně, se vstupem módních značek bude průměrná prodejní cena chytrých hodinek klesat jen velmi pomalu – mezi roky 2018 a 2022 se sníží jen asi o 5 %.

V oblasti nositelné elektroniky je i segment, kde cena jednoznačně poroste – jsou to náhlavní displeje, jejichž průměrná prodejní cena by během příštích pěti let měla vzrůst až o pětinu. To je ale dáno i tím, že v současném produktovém mixu hrály poměrně významnou roli jednoduché HMD sady pro chytré telefony – skutečně plnohodnotný zážitek ve VR ale nabízejí pouze systémy, jako jsou Playstation VR, HTC Vive či Oculus Rift (jejich nevýhodou nicméně je nutnost připojení kabelem k výkonnému PC či herní konzoli – tzv. tethered režim). Postupný technologický vývoj „špičkových“ herních VR systémů i brýlí pro rozšířenou realitu povede k vyšší poptávce, a tím i k nárůstu průměrné prodejní ceny.

Jestliže jste doposud neokusili kouzlo chytrých hodinek či náramku, může být právě ten správný čas – technologie se posunuly z první ke druhé či třetí generaci a na trhu jsou na výběr jak modely se špičkovým výkonem a přijatelnou cenou (Huawei Watch 2), chytré hodinky navržené speciálně pro sportovce a podle některých ideální pro ženy (Fitbit Versa), modely ideální pro „začátečníky“ (Xiaomi Amazfit Bip), a dokonce i povedené dětské verze chytrých hodinek (Vtech Kidizoom). Objevují se i zajímavosti kombinující klasické pojetí hodinek s chytrými funkcemi (Nokia Steel HR) nebo superodolné modely (Garmin fénix 5 Plus) či hybridní modely (LG Watch W7, v Česku zatím nejsou v prodeji), které lze přepnout do méně „inteligentního“ režimu, a prodloužit tak jejich výdrž až na tři měsíce. A pak jsou tu pochopitelně jediné „správné“ hodinky pro majitele iOS zařízení (Apple Watch).

Další komentáře

CeBIT umřel, ať žije CeBIT

V poněkud šokujícím (byť nikoliv neočekávatelném) kroku oznámila společnost Hannover Messe, že v roce 2019 neuspořádá každoroční veletrh (který se v posledních letech změnil na kombinaci veletrhu, konferencí a digitálního festivalu) CeBIT, jehož historie sahá až do 70. let. Podle mnohých je to definitivní konec jedné éry. V INSIDE máme pocit že je to konec hned několika ér. Tou první je éra oborových veletrhů, které začal zvonit umíráček před více než deseti lety s nástupem...

RPA letos poroste o víc než 50%, táhne jej finanční sféra

Výdaje na RPA (Robotic Process Automation) software porostou o více než polovinu – přesněji o 57 % na 680 milionů dolarů za letošní rok (2018). Ani v následujících letech nebude tempo růstu nízké – v roce 2022 má RPA trh dosáhnout celkové velikosti 2,4 miliardy dolarů. Organizace vidí v RPA - robotické automatizaci repetivních manuálních úkonů, snadno dosažitelnou metu. „Zaměstnanci pochopitelně mohou dál kopírovat, vkládat a měnit data ručně, přenecháte-li ale tyto aktivity RPA, sníží se chybovost...