Čínské značky zadupaly v Česku v 3Q2018 Apple do prachu

Ve světě chytrých telefonů se cosi mění. Někdejší hegemonii Samsungu narušují ve stále větší míře čínští giganti Huawei a Xiaomi – jde totiž o jediné dvě velké značky, které rostou, a to významným tempem. „Pokud bychom Huawei a Xiaomi ze seznamu globálních dodavatelů vynechali, pak by prodeje zbývajících výrobců meziročně poklesly o 5,2 %,“ říká ředitel výzkumu Gartneru Anshul Gupta. „Díky cenově atraktivním modelům, vylepšení funkcí pro fotografie a video a kvalitním displejům s vysokým rozlišením rostli přední čínští výrobci zejména na rozvíjejících se trzích.“ Výsledkem je meziroční pokles prodejů Samsungu z 85,6 na 73,4 milionu kusů za třetí čtvrtletí.

Český trh se sice v minulosti choval, co se chytrých telefonů týče, spíše jako rozvinutý než rozvíjející se, zdá se ale, že i tuzemské zákazníky přestala bavit hra na neustálé zdražování chytrých telefonů až na (či za) cenovou hladinu profesionálního konvertibilního ultrabooku, kterou s nimi v posledních letech hraje Apple. Podle nejnovějších čísel Gartneru se prodeje Applu v Česku meziročně propadly z 283 tisíc na 170 tisíc kusů za čtvrtletí (3Q 2017/3Q 2018). Samsung si vedl o něco lépe, když se propadl jen z 347 tisíc na 330 tisíc kusů. Ani v Česku ale prodeje chytrých telefonů meziročně neklesaly – tržní podíl tak raketově rostl zejména Huawei (ze 158 tisíc na 205 tisíc kusů). Xiaomi pak v Česku za poslední kvartál prodalo skvělých 190 tisíc kusů. Jedním dechem nicméně dodáváme, že údaje o prodejích na menších trzích EU, jako je ten český, nejsou úplně přesné, protože nezanedbatelné procento přístrojů je dovezeno z či vyvezeno do okolních zemí.

Tajemství úspěchu Huawei a zejména značný růst Xiaomi na našem trhu je jednoduché: solidně zpracované přístroje se solidním výkonem i výbavou včetně kvalitního fotoaparátu nabízejí za cenu hluboko pod hranicí deseti (a někdy dokonce i pěti) tisíc korun. Stejně tak si zákazníci nemusejí připlácet horentní sumy za větší paměť (většina čínských přístrojů navíc podporuje i paměťové karty a u modelů střední třídy nemizí například audiojack, Xiaomi pak jako jediné nabízí IR Blaster). O tom, že značky, jako je Xiaomi, chtějí hrát se zákazníky „fér hru“, svědčí například i to, že na domácím čínském trhu nabízejí oficiálně náhradní díly na přístroje, větší úsilí také vyvíjejí v případě aktualizace a uvádění novějších verzí OS – byť v tomto směru nad světem Androidu obecně vládne Apple.

Ve firemní sféře je pochopitelně pozice čínských přístrojů komplikovanější zejména v souvislosti s otázkami kolem bezpečnosti. Zde si vcelku pochopitelně drží silnou pozici jak Apple, tak Samsung, mezi často doporučovanými jsou také špičkové modely LG, OnePlus, Google Pixel a také na Androidu přežívající BlackBerry.

 

Další komentáře

Digitální služby: právo není totéž co užitek

IT investicím státní správy ve světě vládne jeden jasný trend: data. Naznačují to výsledky každoročního rozsáhlého průzkumu Gartner 2019 CIO Agenda, jehož se zúčastnilo přes 3 100 CIO z 89 zemí, z toho více než 520 ze státního sektoru. Z jejich odpovědí vyplývá, že dvěma oblastmi, do nichž státní správa ve světě aktuálně investuje nejvíce, jsou analytika a kybernetická bezpečnost (dosavadní jednička, cloud, tak byla odsunuta na třetí příčku). Zajímavý je i přehled „revolučních“ (Game-Changing) technologií z pohledu...

Obnova až na konci životnosti

Zatímco PC trh klesá, obrat na trhu polovodičů roste – letošní rok by pak měl být co do celkového počtu prodaných zařízení podobný jako ten předchozí. Ultra přenosná prémiová zařízení (zejména tzv. ultrabooky a ultra přenosné konvertibilní notebooky) kompenzují pokles prodejů tradičních PC (stolních a klasických „tlustých“ notebooků) jen zčásti. Trend, který v poslední době narušila pouze dočasně obnova vozových parků klasických PC při přechodu na Windows 10, bude pokračovat i v příštích třech...