Vánoce digitální i analogové

Čas od času máme pocit, že mnozí na digitální technologie, pokrok a transformaci   jen zbytečně žehrají. Připravuje nás o (poslední zbytky) soukromí, osobní vztahy a interakce, kouzlo tradičních hmotných věcí – a znamená, že po nás ve fyzickém světě jednou téměř nic nezbude. Zkuste to ale naopak: zamysleli jste se například někdy, o co pohodovější a bezstarostnější mohou být vánoční svátky právě díky všudypřítomné a postupující digitalizaci?

Předně jsou tu digitálně doručované produkty a služby. Kvůli rodinnému předplatnému Spotify, Tidal či Deezer nemusíte stát frontu v natřískané nákupní galerii a platí to i o digitální podobě knižních bestsellerů nebo digitálním obsahu filmovém, seriálovém či herním. Problém pochopitelně je, že čistě digitální produkt, dodaný digitální cestou není jak zabalit pod vánoční stromek (můžete to ale brát i jako výzvu své vlastní invenci a vynalézavosti). Tytéž digitální služby mohou být užitečné i během svátečních okamžiků samotných, kdy máte vždy po ruce to pravé album či playlist s koledami nebo se můžete podívat na oblíbené vánoční pohádky a filmy, aniž  se stanete otroky televizního programu a reklamních pauz.

A konečně digitální svět nabízí bezpočet skvělých a zejména užitečných gadgetů, jimiž můžete obdarovat své blízké. Dokonce i v případě, že se chcete vyhnout konzumnímu přístupu, je z čeho vybírat – například chytré termostaty či termostatické doplňky ze světa IoT, jež zlepší pohodu ve vaší domácnosti a mohou navíc šetřit přírodní zdroje a prostředí. Dětem můžete místo reklamně protežovaných hraček koupit takové, které budou rozvíjet jejich technické schopnosti – ať už je to s ohledem na jejich věk jednoduchý programovatelný robot nebo třeba Arduino či Raspberry PI sada.

A chcete-li se vydat na skutečnou technologickou hranu, nemusíte se omezovat jen na „chytré“ reproduktory s virtuálními asistenty a takřka „tradiční“ nositelnou elektroniku typu chytrých hodinek či náramků a zařaďte do užšího výběru například Google Pixel Buds, sluchátka, která automaticky překládají mezi 40 jazyky, nebo třeba sluchátka Bose, která nepřehrají žádnou hudbu, ale zato díky speciální technologii generování šumu výrazně zvyšují kvalitu spánku.

A až budete mít dárky vybrány, zabaleny a rozdány, zbude vám možná konečně čas na kvalitní knihu, třebas v klasickém "analogovém" pojetí – pár tipů jsme pro vás připravili v sekci speciál.

Nejdůležitější totiž je užívat vánoční svátky v klidu, pohodě a s těmi, po jejichž společnosti toužíte.

Další komentáře

Na(ne)štěstí chráníme soukromí

V posledním týdnu se potvrdila další z našich únorových „předpovědí“ ohledně možností a limitů „technologického řešení“ pandemie čínského viru – tedy že významným faktorem nakonec možná budou předpisy a obecně „silná“ legislativa na ochranu soukromí v západním světě. Rozhodně netvrdíme, že je to špatně, nicméně kontrast se zeměmi v jihovýchodní Asii, které mají v tomto směru relativně „volnější ruce“, je do očí bijící. Například monitoring dodržování karanténních pravidel na Taiwanu používá lokační a další data z mobilní sítě – buď...

Jak se změní podniková realita?

Jak se změní podniková realita po pandemii – to je jedno z témat diskusí a úvah těch, kdo již nemusí hasit ty nejhorší požáry provozního či obchodního charakteru. Podle analytiků Gartneru nepůjde jen o mnohokrát probíraný nárůst objemu práce na dálku (podíl zaměstnanců kteří budou částečně pracovat z domova dlouhodobě vzroste na 48 % oproti 30 % před pandemií, tři čtvrtiny podniků podle průzkumů trvale zvýší podíl práce na dálku). Sbírání nejrůznějších dat či pasivní sledování zaměstnanců...