Vánoce digitální i analogové

Čas od času máme pocit, že mnozí na digitální technologie, pokrok a transformaci   jen zbytečně žehrají. Připravuje nás o (poslední zbytky) soukromí, osobní vztahy a interakce, kouzlo tradičních hmotných věcí – a znamená, že po nás ve fyzickém světě jednou téměř nic nezbude. Zkuste to ale naopak: zamysleli jste se například někdy, o co pohodovější a bezstarostnější mohou být vánoční svátky právě díky všudypřítomné a postupující digitalizaci?

Předně jsou tu digitálně doručované produkty a služby. Kvůli rodinnému předplatnému Spotify, Tidal či Deezer nemusíte stát frontu v natřískané nákupní galerii a platí to i o digitální podobě knižních bestsellerů nebo digitálním obsahu filmovém, seriálovém či herním. Problém pochopitelně je, že čistě digitální produkt, dodaný digitální cestou není jak zabalit pod vánoční stromek (můžete to ale brát i jako výzvu své vlastní invenci a vynalézavosti). Tytéž digitální služby mohou být užitečné i během svátečních okamžiků samotných, kdy máte vždy po ruce to pravé album či playlist s koledami nebo se můžete podívat na oblíbené vánoční pohádky a filmy, aniž  se stanete otroky televizního programu a reklamních pauz.

A konečně digitální svět nabízí bezpočet skvělých a zejména užitečných gadgetů, jimiž můžete obdarovat své blízké. Dokonce i v případě, že se chcete vyhnout konzumnímu přístupu, je z čeho vybírat – například chytré termostaty či termostatické doplňky ze světa IoT, jež zlepší pohodu ve vaší domácnosti a mohou navíc šetřit přírodní zdroje a prostředí. Dětem můžete místo reklamně protežovaných hraček koupit takové, které budou rozvíjet jejich technické schopnosti – ať už je to s ohledem na jejich věk jednoduchý programovatelný robot nebo třeba Arduino či Raspberry PI sada.

A chcete-li se vydat na skutečnou technologickou hranu, nemusíte se omezovat jen na „chytré“ reproduktory s virtuálními asistenty a takřka „tradiční“ nositelnou elektroniku typu chytrých hodinek či náramků a zařaďte do užšího výběru například Google Pixel Buds, sluchátka, která automaticky překládají mezi 40 jazyky, nebo třeba sluchátka Bose, která nepřehrají žádnou hudbu, ale zato díky speciální technologii generování šumu výrazně zvyšují kvalitu spánku.

A až budete mít dárky vybrány, zabaleny a rozdány, zbude vám možná konečně čas na kvalitní knihu, třebas v klasickém "analogovém" pojetí – pár tipů jsme pro vás připravili v sekci speciál.

Nejdůležitější totiž je užívat vánoční svátky v klidu, pohodě a s těmi, po jejichž společnosti toužíte.

Další komentáře

Nastupuje čtvrtá generace CDO

V současné době nastupuje již čtvrtá generace CDO (Chief Data Officer). Vyplývá to ze zjištění Výzkumné rady Gartneru (Gartner Research Board – ta již od roku 1973 zpovídá členy nejvyšší exekutivy v největších a nejkomplexnějších nadnárodních organizacích). Hlavním důvodem nástupu nové generace ředitelů odpovědných za oblast dat je zejména zrod produktově orientovaných organizací. „CDO verze 1.0 se starali takřka výhradně o správu dat, CDO 2.0 přidali do svého portfolia analytiku, třetí generace CDO se pak významně...

Top 10 bezdrátových technologických trendů 2019-2021

Chytré hodinky Alcatel (Wikimedia Commons)

Řada současných i teprve nastupujících bezdrátových technologií bude v příštích pěti letech nezbytná pro rozvoj jiných nových a rodících se technologií v oblastech, jako jsou robotika, drony, autonomní auta nebo nové lékařské přístroje. Analytici společnosti Gartner vybrali deset technologických trendů v bezdrátové oblasti, kterým by podnikoví architekti a vedoucí pracovníci odpovědní za inovace měli věnovat zvláštní pozornost. „Vedení byznysu by mělo mít o těchto technologiích a trendech povědomí již dnes,“ říká viceprezident výzkumu Gartneru Nick Jones. „V řadě...