37 % podniků již v nějaké formě nasadilo AI

37 procent podniků již v nějaké formě nasadilo AI nebo na těchto projektech aktuálně pracuje. Takřka neuvěřitelné číslo pochází z globálního průzkumu 2019 Gartner CIO Survey, jehož se zúčastnilo více než 2 800 CIO a IT ředitelů. Tahounem trendu přitom nejsou Spojené státy, ale asijsko-pacifický region, kde již AI nasadilo 21 % organizací a dalších 28 % na projektech pracuje (v době průzkumu plánovaly nasazení v příštích 12 měsících). V regionu EMEA jde o 12 a 24 procent (celkově tedy 36 %, těsně pod světovým průměrem), v Latinské Americe je to 12 a 26 procent a konečně nejpomalejší nástup AI probíhá, možná překvapivě, v Americe Severní – 11 % organizací již AI v nějaké podobě nasadilo a 20 % na tom v současné době pracuje.

„Před čtyřmi lety byly reálné AI projekty vyloženě vzácné – celkově jen desetina podniků AI využívala nebo to měla v plánech na nejbližší měsíce. 37 % v roce 2019 představuje nárůst o 270 % během těchto čtyř let,“ říká viceprezident Gartneru Chris Howard. „Jste-li CIO v organizaci, která AI nevyužívá, je velmi pravděpodobné, že vaše konkurence s tím již začala a měli byste to řešit.“ Jedním z důvodů, proč podle analytiků roste reálné nasazování AI takovým tempem (během čtyř let přibližně třikrát rychleji než například 3D tisk), je rychlé vyspívání možností a funkcí a s tím související větší ochota podniků investovat. Jde ale pochopitelně o možnosti a funkce specializované: „Univerzální AI schopná převzít komplexní úlohy je stále na míle daleko, vstoupili jsme ale do éry AI podporující zaměstnance a rozhodovacích věd – technologií souhrnně označovaných jako rozšířená inteligence (augmented intelligence),“ dodává Howard.

Jedním z praktických důvodů pro rychlý růst AI je její využitelnost v oblasti digitální transformace – zejména automatizace úloh. Průzkumy Gartneru ukazují, že více než polovina (52 %) telco firem používá chatboty a více než třetina (38 %) poskytovatelů zdravotní péče se spoléhá na počítačově asistovanou diagnostiku. Mezi další oblasti s vysokým podílem AI patří ochrana před podvody a práce s fragmentovanými zákaznickými skupinami. Více než polovina respondentů pracujících s AI nicméně zdůrazňuje, že neustále čelí problémům s nedostatkem specialistů pro její nasazování a další rozvoj.

Pokračování z INSIDE Observer

Analytici očekávají, že do budoucna dojde k dalšímu výraznému nárůstu využívání AI obecně ve znalostním segmentu ekonomiky – v roce 2021 by 70 procent organizací mělo mít integrovanou AI pro pomoc zaměstnancům a zvyšování jejich produktivity (půjde tedy o různé asistenty, agenty, chatboty nebo analytické nástroje s AI prvky či funkcemi). AI začne také postupně pronikat do oblasti nerutinních činností, která je doposud výhradně lidskou doménou – například již v příštím roce by pětina back-office zaměstnanců bank měla využívat AI při nerutinních činnostech (například revize finančních smluv nebo příprava obchodních a smluvních návrhů apod.).

Více o míře využívání AI lze najít ve studii Gartneru „CIOs Have Awoken to the importance of AI“. Tomu, jak by AI měla v nejbližších letech proměnit pracoviště, je věnována studie „Predicts 2019: AI and the Future of Work“ (pro přístup k oběma dokumentům je třeba předplatné služeb Gartneru).

Další komentáře

Podzim a zima (patrně) jen virtuálně

Svět konferencí (a nejen těch v IT) už znovu čelí karanténním opatřením. Ti, kdo odvážněji naplánovali své akce na počátek září je (někdy s odřenýma ušima) stihli realizovat, jiní je museli v předstihu několika dnů již podruhé během šesti měsíců zrušit. Zejména v případě mezinárodních konferencí je ale jasné, že virtuální podoba bude standardem. Firmy jako je Apple ukazují, že i keynote digitální konference či virtuální představení novinek mohou být odpovídajícím způsobem bombastické (Stevovo „Today we are introducing...

Nové pojetí bezpečnosti: rovnováha mezi rizikem, důvěrou a příležitostmi

Hledání rovnováhy mezi rizikem, důvěrou a příležitosmi je jedním z hlavních témat konference Virtual Gartner Security & Risk Management Summit, která je tento týden online streamována z Londýna a z níž bude INSIDE přinášet výběr zajímavostí a postřehů, podobně jako z některých konferencí a sympozií Gartneru v minulosti. Rizik, která nastoupila v posledních šesti měsících (a ani v několika nejbližších nás neopustí, jak naznačují čísla statistik MZ, akcelerovaných letním hurá uvolněním všeho za hranice rozumu ba příčetnosti) je celá řada. Souvisejí zejména...