Firmy z S&P 500 se začínají připravovat na možnou krizi

V souvislosti s možným zpomalením ekonomiky jsme v našich končinách zvyklí sledovat zejména situaci v sousedním Německu. Jak ale upozorňuje Tim Raiswell, viceprezident výzkumu Gartneru ve finanční oblasti, neméně zajímavým zdrojem jsou přepisy earnings hovorů s akcionáři společností ze žebříčku S&P 500 z minulého roku. „V krátkodobém horizontu se nejvyšší vedení podniků S&P 500 obává  rizik a nejistoty související se státními zásahy spíše než globálního makroekonomického obratu. Zmínky o programech zaměřených na kapitálovou a nákladovou efektivitu byly přesto v těchto přepisech v průběhu minulého roku postupně stále častější,“ vysvětluje Raiswell.

Zpomalení? Jaké zpomalení?

Slova jako „zpomalení“ či „propad“ se v zápisech ze 4Q 2018 objevovaly čtyřikrát častěji než na počátku roku. „Je ale důležité mít na paměti, že závěrečná část minulého roku přinesla poměrně razantní propady hodnoty akcií. Po deseti letech ekonomického růstu je vcelku pochopitelné, že se analytici budou představitelů velkých společností ptát, jak jsou připraveni na cyklické oslabení ekonomiky,“ říká Raiswell. Pozn. red.: Desetiletý růst pochopitelně platí pro globální či americké trhy, v řadě zemí EU a eurozóně tomu bylo jinak.

Většina členů vrcholné exekutivy těchto firem je nicméně optimistická, pokud jde o rok 2019 a americkou ekonomiku. Naopak společnosti, které jsou více exponovány na čínském trhu, častěji ohlašovaly pokles poptávky v minulém roce, nebo jej předpovídají pro rok letošní. V sektorech technologií a telekomunikací pak nadále panuje výrazně pozitivní nálada.

„Přestože se podniky obecně vyjadřují k ekonomickým vyhlídkám pozitivně, mnohé z největší firem se začínají chovat, jako by se již dostaly do recese,“ podotýká Raiswell. „Ford, Pepsi nebo P&G jsou nejlepšími nedávnými příklady známých firem, které oznámily rozsáhlé programy zvyšování efektivity.“

Největší obavy

Nejčastěji zmiňovanou ekonomickou obavou byla zpomalující se čínská ekonomika (podle nejnovějších zpráv navíc možná bylo po řadu let nadhodnocováno její tempo růstu – pozn. red.). Toto téma rezonovalo zejména v posledním čtvrtletí minulého roku a počátkem roku letošního ještě nabralo na intenzitě. Většina obav týkajících se jak Číny, tak globální ekonomiky mimo USA nicméně souvisí spíše s nepředvídatelností vládních zásahů než s přesvědčením o problémech v ekonomice samotné. V USA se pak nejčastější obavy týkají nejistoty ohledně schvalování federálních výdajů, cel a obchodních politik. Celosvětovým tématem je pochopitelně brexit a fragmentující se politická scéna v Eurozóně, ale také obavy ohledně Středního východu a Jižní Ameriky.

Pokračování z INSIDE Observer...

„Vzhledem k tomu, že pro řadu situací chybí precedens, lze vždy jen hádat, do jaké míry se politické řečnění promění ve skutečná politická rozhodnutí, a tedy jaký bude reálný dopad na objednávky v ekonomice,“ vysvětluje Raiswell. „V takto nejistém prostředí a po dlouhé, bezmála desetileté fázi růstu zaujímá řada podniků obranné pozice proti recesi a připravuje se, aby v případě propadu byly vítězi.“

Mezi další možné indikátory patří i nárůst nebankovních úvěrů s vyšší mírou rizika ve spotřební sféře. „Většina ekonomů sice předpokládá, že příští krize, jež se dotkne trhu v USA, nabude jiné podoby než krize finanční likvidity z roku 2009, přesto by CFO a další odpovědní pracovníci měli uvažovat o tom, jaká možná rizika vzestup nebankovních úvěrů, poskytovaných s vyšším rizikem chudším klientům, v horizontu příštích několika let představuje,“ dodává Raiswell.

 

 

Další komentáře

Jak motivovat zaměstnance k návratu do kanceláře

Způsoby, jak mohou organizace úspěšně motivovat zaměstnance k návratu do kanceláře, jsou už druhým rokem častým tématem diskusí a přednášek. Snaha o zavedení povinnosti docházet na pracoviště nemusí vždy vést k žádoucím výsledkům – může negativně ovlivnit nejen produktivitu ale také ochotu setrvat u zaměstnavatele, zejména pokud nejsou pravidla pro návrat sestavena strategicky a transparentně, zdůrazňují analytici Gartneru. Namísto zavádění povinnosti by firmy měly rozvíjet strategie jimiž zvýší zájem zaměstnanců o docházení na...

Šest klíčových trendů pro oblast vývoje softwaru

Zdroj Šest klíčových trendů pro oblast vývoje softwaru bylo představeno minulý týden na konferenci Gartner Application Innovation & Business Solutions Summit v Londýně:  „Lídři odpovědní za vývoj softwaru jsou pod neustálým tlakem ohledně zavádění moderních architektur a technologií. Aby se jim dařilo, potřebují vědět, které trendy mají největší potenciální dopad na jejich digitální úsilí v kontextu reálného časového horizontu,“ zdůrazňuje viceprezident a analytik Gartneru Joachim Herschmann....