Obnova až na konci životnosti

Zatímco PC trh klesá, obrat na trhu polovodičů roste – letošní rok by pak měl být co do celkového počtu prodaných zařízení podobný jako ten předchozí. Ultra přenosná prémiová zařízení (zejména tzv. ultrabooky a ultra přenosné konvertibilní notebooky) kompenzují pokles prodejů tradičních PC (stolních a klasických „tlustých“ notebooků) jen zčásti. Trend, který v poslední době narušila pouze dočasně obnova vozových parků klasických PC při přechodu na Windows 10, bude pokračovat i v příštích třech letech (viz trh v číslech).

Důvodem je odlišný přístup k obnově PC obecně – řada firem prodlužuje životní cykly stolních PC a notebooků, často až na hranici fyzické životnosti, tedy modelu, kdy k obnově dochází až ve chvíli, kdy dané PC přestane fungovat – tuto strategii zvolili jako jedno z mnoha opatření pro optimalizaci IT nákladů například v NET4GAS, jak během přednášky své případové studie uvedli na akci s analytikem Gartneru Sanilem Solankim v minulém týdnu CFO společnosti Václav Hrach a head of IT Zdeněk Haloda. (NET4GAS se podařilo během tří let optimalizovat a snížit původní IT náklady přibližně o 40 %, čímž si společnost mimo jiné vytvořila prostor pro nové investice do digitální transformace).

Pokles trhu PC ale nutně neznamená propad trhu polovodičů, kde se v loňském roce obraty výrobců naopak zvýšily o 12,5 %. To je ale zároveň výrazně méně, než o kolik odvětví rostlo v roce 2017 (21,9 %) – na vině jsou zejména zpomalení růstu a korekce na trhu pamětí (ty ale i tak zůstávají hlavním a nejrychleji rostoucím segmentem). První pozici mezi výrobci si udržel Samsung (svůj náskok dokonce zvýšil), nicméně analytici odhadují, že jej v letošním roce předběhne Intel, jehož byznys v posledních dvou či třech letech výrazně zpomalovaly problémy se zaváděním nové výrobní technologie (i tak ale obrat společnosti vloni rostl o 12,9 %). Další podrobnosti z polovodičového trhu nabízí zpráva Gartneru (anglicky).

Prodeje mobilních telefonů budou patrně v příštích letech stagnovat na úrovni 1,8 miliardy zařízení ročně (plus minus jednotky až desítky tisíc) – stojí za připomenutí, že je to desetkrát víc než prodeje klasických PC a dvacetkrát víc než prodeje ultra přenosných prémiových PC. Nejde nicméně o dobré zprávy pro výrobce procesorů a dalších čipů pro tato zařízení – jejich obrat v minulém roce rostl jen o 5,1 % a ti největší do budoucna spoléhají na expanzi do segmentu, jako jsou IoT nebo automobilový průmysl.

 

Další komentáře

Podzim a zima (patrně) jen virtuálně

Svět konferencí (a nejen těch v IT) už znovu čelí karanténním opatřením. Ti, kdo odvážněji naplánovali své akce na počátek září je (někdy s odřenýma ušima) stihli realizovat, jiní je museli v předstihu několika dnů již podruhé během šesti měsíců zrušit. Zejména v případě mezinárodních konferencí je ale jasné, že virtuální podoba bude standardem. Firmy jako je Apple ukazují, že i keynote digitální konference či virtuální představení novinek mohou být odpovídajícím způsobem bombastické (Stevovo „Today we are introducing...

Nové pojetí bezpečnosti: rovnováha mezi rizikem, důvěrou a příležitostmi

Hledání rovnováhy mezi rizikem, důvěrou a příležitosmi je jedním z hlavních témat konference Virtual Gartner Security & Risk Management Summit, která je tento týden online streamována z Londýna a z níž bude INSIDE přinášet výběr zajímavostí a postřehů, podobně jako z některých konferencí a sympozií Gartneru v minulosti. Rizik, která nastoupila v posledních šesti měsících (a ani v několika nejbližších nás neopustí, jak naznačují čísla statistik MZ, akcelerovaných letním hurá uvolněním všeho za hranice rozumu ba příčetnosti) je celá řada. Souvisejí zejména...