Blockchainová revoluce nás teprve čeká – po roce 2023

Hype křivka blockchain technologií (Gartner, 2019)

Po obrovské vlně zájmu před dvěma až třemi roky (přiživované bezpochyby i raketovým nárůstem hodnoty bitcoinu) v posledních měsících blockchain tak trochu zmizel z hlavních titulků technologických zpráv. Jak ale zdůrazňují analytici ve studii k nejnovější hype křivce blockchain technologií (prohlédnout si ji můžete na webu INISIDE), není to proto, že by jeho potenciál byl menší, než se původně předpokládalo. Jde o klasický průběh technologického „hype“, dalo by se dokonce říci, že blockchain je modelový příklad.

Samotný blockchain jako téma společně s kryptoměnami a ICO, distribuovaným knihováním (ledger) nebo směnárnami digitálních aktiv se nacházejí ve fázi deziluze – a pobudou zde ještě asi dva roky až pět let. Na vrcholu křivky a zejména před ním je ale záplava konkrétních způsobů využití blockchainu, o nichž v nadcházejících měsících a letech ještě uslyšíme. Většině ale do masového využívání zbývá více než pět let a v některých případech, jako je například využití blockchainu v segmentu zdravotní péče, 3D tisku nebo oblasti fiat kryptoměn, půjde nejspíš o víc než deset let.

„Přestože si zatím většinou nejsou jisti, jaký dopad bude blockchain mít konkrétně na jejich podnik, 60 % CIO dotazovaných v rámci průzkumu Gartner 2019 CIO Agenda uvedlo, že očekávají nějakou míru nasazení již během příštích tří let,“ říká viceprezident výzkumu Gartneru David Furlonger. „Hlavními faktory omezujícími CIO v plném využití možnosti blockchainu jsou v současné době zejména existující digitální infrastruktura podniků a také chybějící pravidla (governance) pro práci s blockchainem.“

Odvětvími, která blockchain v současné době výrazně ovlivňují, jsou bankovnictví a investiční služby. Přestože se zde řada fintechů a inovátorů v etablovaných podnicích snaží s jeho pomocí vylepšit desítky let staré procesy a provozní modely, pouze 7,6 % respondentů v CIO survey označuje blockchain za revoluční (game-changing) technologii. Takřka pětina (18 %) CIO ve sféře bank a finančních služeb uvádí, že nějaký druh či formu blockchain technologie nasadila, nebo to má v plánu pro příštích 12 měsíců. Dalších 15 % pak uvádí, že to plánují během nadcházejících dvou let.

„V bankovnictví a finančních službách vídáme blockchain v několika klíčových oblastech, zejména v privátní formě (permissioned ledger),“ říká David Furlonger. „Očekáváme také další vývoj a implementace v oblasti digitálních tokenů. Obrovská práce ale zbývá v netechnologické oblasti, zejména co se týče standardů, regulačních rámců a podnikových struktur pracujících s blockchainem, jež jsou nutné pro dosažení fáze produktivity, kdy se technologie stává obecně přijímaným a nasazovaným standardem.“

Dokončení textu z INSIDE Observer

Další oblastí, kde by se blockchain mohl uplatnit poměrně rychle jsou hry, či přesněji rozvíjející se segment elektronických sportů (esports) - a to jak pro účely soutěžní, tak pro obchodování s virtuálními položkami (vybavením ve hrách apod.). Díky blockchainovým tokenům by mohlo být možné například snáze obchodovat s virtuálními položkami napříč herními platformami. "Velké počty uživatelů a doslova raketové tempo vývoje dělají z herního odvětví ideální prostředí pro testování inovativních způsobů využití blockchainu. Lze zde skvěle sledovat jak uživatelé tlačí až na samotné hranice možností hlavní aspekty blockchainu: decentralizaci a tokenizaci," vysvětluje viceprezident výzkumu Gartner Christophe Uzureau. "Herní startupy představují zajímavou alternativu k ekosystémům a přístupu Amazonu, Google či Apple a mohou sloužit jako modely podle nichž budou své digitální strategie navrhovat další odvětví."

V maloobchodu již Blockchain slouží (ať už v rámci pilotních projektů nebo prvních fází ostrého provozu) ke sledování a dohledatelnosti původu zboží, ochraně před padělky, skladovému hospodářství či auditu - a v konečném důsledku k lepší kontrole kvality výrobků či bezpečnosti potravin. Jde o přínosné projekty, nicméně skutečně zásadní dopad blockchainu na maloobchodu bude záviset na tom, jak rychle se objeví nové, převratné nápady, například pro jeho využití v rámci věrnostních programů. V kombinaci s IoT a umělou inteligencí (strojovým učením) má blockchain potenciál zásadně změnit maloobchodní modely a ovlivňit toky dat i peněz nebo zabránit koncentraci tržního vlivu.

Analytici Gartneru jsou i proto přesvědčeni, že blockchain má potenciál zásadně proměnit obchodní modely napříč odvětvími - bude k tomu ale třeba, aby podniky nasadily kompletní blockchainové ekosystémy, neboť bez tokenizace a decentralizace většina odvětví nedosáhne na jeho skutečné přínosy.

Uživatelé služeb Gartneru naleznou další podrobnosti k hype křivce v její kompletní studii „Hype Cycle for Blockchain Business, 2019“. Téma blockchain technologií a řešení bude součástí programu letošního Gartner IT Symposium/Xpo, které se uskuteční 3.–7. listopadu v Barceloně. Více se o něm dozvíte na webu akce.

 

Další komentáře

Kontejnery mají zlaté dno

Kontejnery mají zlaté dno – či přesněji letos a v následujících čtyřech letech ho podle odhadu analytiků Gartneru budou mít – během pěti let (2019-2024) se objem světového trhu nástrojů pro správu kontejnerů přiblíží hranici jedné miliardy dolarů (či přesněji 944 milionů), což představuje bezmála pětinásobný nárůst oproti 216 milionům dolarů v roce minulém. V globálních číslech IT financí se pochopitelně (prozatím) jedná o drobnou položku – nicméně roční míru růstu (CAGR) 39 % v severní Americe a...

Potřebujeme vůbec rozvodnou síť?

Potřebujeme vůbec rozvodnou síť? Ta otázka zní bláhově, ba nesmyslně – ovšem jen do okamžiku, než se podíváte například na to, jak rychle se rozvíjejí (a kolik stojí) technologie a řešení pro ostrovní energetické systémy (cena solárních panelů poklesla podle dat zveřejněných agenturou Bloomberg od roku 2010 o 85 %) a digitální technologie umožňující nové způsoby řízení a provozu v energetice. Rozvodnou síť pochopitelně potřebujeme, jak ale minulý týden během semináře pro účastníky z ČR,...