5G IoT ovládnou nejprve bezpečnostní kamery

Security camera on the Mount Vernon river walk.

Hlavní aplikací v první fázi nástupu 5G IoT řešení budou podle analytiků bezpečnostní kamery. Nástup 4G/LTE sítí před několika lety podniky a jejich CIO zajímal zejména s ohledem na lepší podporu mobility jejich zaměstnanců a zákazníků (a umožnil nejen generační skok v oblasti videokonferencí a porad na dálku, ale také třebas masový rozvoj mobilního streamování videa v HD rozlišení na sociálních sítích a s tím i novou vlnu „civilní“ či občanské publicistiky a žurnalistiky). 5G sítě by měly znamenat nástup nové generace zařízení internetu věcí (IoT), profitujících jak z dostupnějšího vysokorychlostního připojení, tak z nízké latence či lepší podpory Nb-IoT na infrastruktuře mobilních sítí.

Podle analytiků ovládnou první vlnu 5G IoT implementací zejména zařízení využívající dostupnou (levnou či levnější) přenosovou kapacitu – venkovní bezpečnostní kamery. Již v příštím roce by jich celosvětově mělo být instalováno 2,5 milionu (o rok později pak 6,2 milionu a v r. 2022 11,2 milionu). Napřesrok tak budou bezpečnostní kamery představovat plných 70 % 5G IoT koncových bodů – i přes další rychlý růst ale jejich podíl do roku 2023 klesne na 32 % z celkového počtu 49 milionů instalovaných 5G IoT koncových bodů.

V té době (2023) převezmou štafetu největšího segmentu IoT běžícího na sítích páté generace připojené automobily (případně na ně 19.1 milionů jednotek z celkem 25,9 milionů 5G IoT koncových bodů v automobilovém odvětví).  5G sítě se postupně stanou preferovaným a dominantním způsobem zajištění konektivity připojených vozidel – z 15 % v roce 2020 vzroste v tomto segment podíl 5G na 74 % v roce 2023 a 94 % v roce 2028, kdy bude hrát 5G připojení klíčovou roli zejména v oblasti V2X, tedy komunikace vozidel mezi sebou, s okolní infrastrukturou a dalšími účastníky provozu – což by, v případě vhodné implementace, mohlo výrazně zlepšit plynulost i bezpečnost provozu.

Uživatelé služeb Gartner se k tomuto tématu dozvědí více ve studii  “Market Trends: 5G Opportunities in IoT for Communications Service Providers.”

Témata role 5G sítí, internetu věcí i připojených vozidel budou součástí programu Gartner IT Symposia, jež proběhne již za dva týdny v katalánské Barceloně.

 

 

Další komentáře

Připravte se na automatizaci práva

Právo je jednou z oblastí, kterou strojové učení mění rychleji, než by mnozí očekávali. Techniky, nástroje a řešení označované často souhrnně jako „AI“ – vedle zmíněného strojového učení jde nejčastěji o zpracování přirozeného jazyka na straně vstupu (dotaz) i výstupu. V praxi jde obvykle o virtuální právní asistenty, právní chatboty či tzv. „lawboty“ – tato řešení by podle odhadu analytiků měla v roce 2023 kompletně vyřizovat čtvrtinu interních právních dotazů a požadavků v právních a advokátních kancelářích. Jde...

Jedna unie, jedna nabíječka

  Takřka všemi přítomnými hlasy (582:40) schválil EP návrh standardizace nabíjecích konektorů. Nejde zatím nicméně o závaznou legislativu, ale o výzvu EK, aby připravila do poloviny letošního roku odpovídající legislativu – patrně v podobě direktivy. Součástí návrhu jsou kromě určení jednotného standardu (tím se téměř jistě stane USB Type-C či krátce USB-C) také pravidla zajištění kompatibility mezi různými nabíječkami a mobilními zařízeními (aby si zákazníci se zařízením nemuseli kupovat vždy novou nabíječku) či opatření pro...