Vše nejlepší v novém roce 2020 – s technologiemi i bez nich.

Často si vzdycháme a stěžujeme, že ze skutečné podstaty a ducha Vánoc zbylo díky nákupnímu shonu, kombinovanému v řadě podniků a organizací se shonem konce kalendářního a zejména fiskálního roku, jen pramálo. Naše šťastné setkání s rodinou u štědrovečerního stolu a vánočního stromku je vykoupeno martýriem v obchodech, MHD, za volantem, u excelovských tabulek, powerpointu a wordu (ostatně i tyto řádky vznikají doslova mezi excelovskou tabulkou, webovým CMS a finálními fázemi předvánočních příprav jedné příměstské domácnosti).

Není to ale vlastně celé trochu jinak? Nejsou to právě technologie, které nás ve skutečnosti značné části předvánočního shonu dokáží ušetřit? Nejde jen o elektronicky posílaná přání (ve skutečnosti řada z nás stále ocení spíše ta papírová) – řečeno odbornou terminologií můžeme díky technologiím řadu negativních externalit předvánočního shonu efektivně minimalizovat.

Nákup vánočních dárků koneckonců většina z nás přesunula z kamenných do online obchodů již před pár lety – a dokonce i naplnění lednice před svátky hojnosti lze díky online prodeji a rozvozu mnohdy vyřešit z pohodlí domova (nebo pracovní židle?). Ostatně i samotnou otázku co koupit lze řešit technologicky – prostě tím že svůj seznam přání na Amazonu nebo nezávislé platformě dáte k dispozici rodině či přátelům (je tak možné eliminovat i dárkové duplicity, a dokonce udržet obstojnou míru překvapení – s nikým jste se konkrétně nedomluvili, ale bude to určitě něco po čem toužíte).

A technologie pochopitelně mění i ty nejcennější a nejintimnější chvíle u štědrovečerní tabule či při nadělování dárků. Ohrané desky, kazety a CD s Kájou G. a jeho Vánocemi ve zlaté Praze nahradilo buď stejné album nebo jiný výběr koled na Spotify, Deezeru, Apple Music či Tidalu. A konečně technologie pochopitelně mění i to, co jsme nacházeli pod stromečkem jako děti a co tam nacházejí naše děti dnes. Zatímco v 70. letech to mohl být kotoučový magnetofon nebo první kazeťák a o dekádu později ikonický walkman, ZX Spectrum, C64 nebo Atari, dnes je to chytrý telefon, špičková herní konzole, dron, VR headset nebo třeba sada pro chytrou/připojenou domácnost.

Tu pravou Vánoční atmosféru umíme vykouzlit i bez technologií posledních desetiletí, s nimi jsou ale některé věci přeci jen jednodušší – a o to víc si můžeme vychutnat vše, co technologické není.

INSIDE vám přeje krásné Vánoce, s technologiemi nebo bez nich, a vše nejlepší v Novém roce 2020.

Další komentáře

Čtyři trendy určí další vývoj AI

Další vývoj a inovace v oblasti AI by podle analytiků měly určovat čtyři hlavní trendy – zodpovědná umělá inteligence (responsible AI), malá a rozprostřená data (small and wide data), provozní nasazení AI platforem (operationalization of AI platforms) a také efektivnější využívání zdrojů. Analytici tyto a další trendy popsali ve studii Hype křivka umělé inteligence, 2021 (Hype Cycle for Artificial Intelligence, 2021). „Inovace v oblasti umělé inteligence mají velmi rychlé tempo, přičemž nadprůměrný počet technologií na...

Gartner IT Symposium/Xpo 2021: i letos virtuálně

Garner IT Symposium/Xpo si i v roce 2021 zachová v USA i Evropě loňskou virtuální podobu – důvodem je především aktuální nepříznivá situace, jež nedává velké naděje, že by v říjnu v Orlandu, respektive v listopadu v Barceloně, bylo možné uskutečnit tradiční konferenci, byť s jistými omezeními a pravidly. Sympozium ale i ve své virtuální podobě zůstává nejvýznamnějším světovým setkáním CIO, IT ředitelů a vedoucích pracovníků v oblasti IT a nabídne možnost virtuálně se propojit s analytiky a dalšími experty Gartneru i...