Vše nejlepší v novém roce 2020 – s technologiemi i bez nich.

Často si vzdycháme a stěžujeme, že ze skutečné podstaty a ducha Vánoc zbylo díky nákupnímu shonu, kombinovanému v řadě podniků a organizací se shonem konce kalendářního a zejména fiskálního roku, jen pramálo. Naše šťastné setkání s rodinou u štědrovečerního stolu a vánočního stromku je vykoupeno martýriem v obchodech, MHD, za volantem, u excelovských tabulek, powerpointu a wordu (ostatně i tyto řádky vznikají doslova mezi excelovskou tabulkou, webovým CMS a finálními fázemi předvánočních příprav jedné příměstské domácnosti).

Není to ale vlastně celé trochu jinak? Nejsou to právě technologie, které nás ve skutečnosti značné části předvánočního shonu dokáží ušetřit? Nejde jen o elektronicky posílaná přání (ve skutečnosti řada z nás stále ocení spíše ta papírová) – řečeno odbornou terminologií můžeme díky technologiím řadu negativních externalit předvánočního shonu efektivně minimalizovat.

Nákup vánočních dárků koneckonců většina z nás přesunula z kamenných do online obchodů již před pár lety – a dokonce i naplnění lednice před svátky hojnosti lze díky online prodeji a rozvozu mnohdy vyřešit z pohodlí domova (nebo pracovní židle?). Ostatně i samotnou otázku co koupit lze řešit technologicky – prostě tím že svůj seznam přání na Amazonu nebo nezávislé platformě dáte k dispozici rodině či přátelům (je tak možné eliminovat i dárkové duplicity, a dokonce udržet obstojnou míru překvapení – s nikým jste se konkrétně nedomluvili, ale bude to určitě něco po čem toužíte).

A technologie pochopitelně mění i ty nejcennější a nejintimnější chvíle u štědrovečerní tabule či při nadělování dárků. Ohrané desky, kazety a CD s Kájou G. a jeho Vánocemi ve zlaté Praze nahradilo buď stejné album nebo jiný výběr koled na Spotify, Deezeru, Apple Music či Tidalu. A konečně technologie pochopitelně mění i to, co jsme nacházeli pod stromečkem jako děti a co tam nacházejí naše děti dnes. Zatímco v 70. letech to mohl být kotoučový magnetofon nebo první kazeťák a o dekádu později ikonický walkman, ZX Spectrum, C64 nebo Atari, dnes je to chytrý telefon, špičková herní konzole, dron, VR headset nebo třeba sada pro chytrou/připojenou domácnost.

Tu pravou Vánoční atmosféru umíme vykouzlit i bez technologií posledních desetiletí, s nimi jsou ale některé věci přeci jen jednodušší – a o to víc si můžeme vychutnat vše, co technologické není.

INSIDE vám přeje krásné Vánoce, s technologiemi nebo bez nich, a vše nejlepší v Novém roce 2020.

Další komentáře

Připravte se na automatizaci práva

Právo je jednou z oblastí, kterou strojové učení mění rychleji, než by mnozí očekávali. Techniky, nástroje a řešení označované často souhrnně jako „AI“ – vedle zmíněného strojového učení jde nejčastěji o zpracování přirozeného jazyka na straně vstupu (dotaz) i výstupu. V praxi jde obvykle o virtuální právní asistenty, právní chatboty či tzv. „lawboty“ – tato řešení by podle odhadu analytiků měla v roce 2023 kompletně vyřizovat čtvrtinu interních právních dotazů a požadavků v právních a advokátních kancelářích. Jde...

Jedna unie, jedna nabíječka

  Takřka všemi přítomnými hlasy (582:40) schválil EP návrh standardizace nabíjecích konektorů. Nejde zatím nicméně o závaznou legislativu, ale o výzvu EK, aby připravila do poloviny letošního roku odpovídající legislativu – patrně v podobě direktivy. Součástí návrhu jsou kromě určení jednotného standardu (tím se téměř jistě stane USB Type-C či krátce USB-C) také pravidla zajištění kompatibility mezi různými nabíječkami a mobilními zařízeními (aby si zákazníci se zařízením nemuseli kupovat vždy novou nabíječku) či opatření pro...