Vše nejlepší v novém roce 2020 – s technologiemi i bez nich.

Často si vzdycháme a stěžujeme, že ze skutečné podstaty a ducha Vánoc zbylo díky nákupnímu shonu, kombinovanému v řadě podniků a organizací se shonem konce kalendářního a zejména fiskálního roku, jen pramálo. Naše šťastné setkání s rodinou u štědrovečerního stolu a vánočního stromku je vykoupeno martýriem v obchodech, MHD, za volantem, u excelovských tabulek, powerpointu a wordu (ostatně i tyto řádky vznikají doslova mezi excelovskou tabulkou, webovým CMS a finálními fázemi předvánočních příprav jedné příměstské domácnosti).

Není to ale vlastně celé trochu jinak? Nejsou to právě technologie, které nás ve skutečnosti značné části předvánočního shonu dokáží ušetřit? Nejde jen o elektronicky posílaná přání (ve skutečnosti řada z nás stále ocení spíše ta papírová) – řečeno odbornou terminologií můžeme díky technologiím řadu negativních externalit předvánočního shonu efektivně minimalizovat.

Nákup vánočních dárků koneckonců většina z nás přesunula z kamenných do online obchodů již před pár lety – a dokonce i naplnění lednice před svátky hojnosti lze díky online prodeji a rozvozu mnohdy vyřešit z pohodlí domova (nebo pracovní židle?). Ostatně i samotnou otázku co koupit lze řešit technologicky – prostě tím že svůj seznam přání na Amazonu nebo nezávislé platformě dáte k dispozici rodině či přátelům (je tak možné eliminovat i dárkové duplicity, a dokonce udržet obstojnou míru překvapení – s nikým jste se konkrétně nedomluvili, ale bude to určitě něco po čem toužíte).

A technologie pochopitelně mění i ty nejcennější a nejintimnější chvíle u štědrovečerní tabule či při nadělování dárků. Ohrané desky, kazety a CD s Kájou G. a jeho Vánocemi ve zlaté Praze nahradilo buď stejné album nebo jiný výběr koled na Spotify, Deezeru, Apple Music či Tidalu. A konečně technologie pochopitelně mění i to, co jsme nacházeli pod stromečkem jako děti a co tam nacházejí naše děti dnes. Zatímco v 70. letech to mohl být kotoučový magnetofon nebo první kazeťák a o dekádu později ikonický walkman, ZX Spectrum, C64 nebo Atari, dnes je to chytrý telefon, špičková herní konzole, dron, VR headset nebo třeba sada pro chytrou/připojenou domácnost.

Tu pravou Vánoční atmosféru umíme vykouzlit i bez technologií posledních desetiletí, s nimi jsou ale některé věci přeci jen jednodušší – a o to víc si můžeme vychutnat vše, co technologické není.

INSIDE vám přeje krásné Vánoce, s technologiemi nebo bez nich, a vše nejlepší v Novém roce 2020.

Další komentáře

Váš byznys už nejspíš je alespoň zčásti modulární a komponovaný

Opakované otřesy a narušení byznysu v letošním roce dosta­ly do popředí téma, na které většina podnikových lídrů v posledních letech takřka pře­stala myslet: odolnost jejich organizace, obchodního a pro­vozního modelu. Podle ana­lytiků Gartneru je odpovědí na tuto výzvu posun směrem k větší modularitě – kompo­novanému přístupu, který činí podniky nejen odolnějšími, ale také udržitelnějšími a celospolečensky smyslu­plnějšími. „Komponovaný byznys představuje přirozené urychlení digitálního byznysu, který je pro většinu podniků již každodenní realitou,“ říká viceprezident Gartneru,...

Top předpovědi Gartneru pro rok 2021 a další roky

Top předpovědi Gartneru pro rok 2021 a další roky byly minulý týden zveřejněné už tradičně u příležitosti zahájení konferenční série Gartner IT Symposium/XPO 2020. Ta se letos uskuteční v plně virtuální formě – v Evropě se tak stane 9.–12. listopadu. Účastníci virtuálního sympozia z ČR a SR se kromě bohatého programu Gartneru mohou těšit také na dopolední lokální program – meet-upy a přednášky s českými CIO a IT lídry. Nové předpovědi reflektují měnící se situaci ve světě technologií, jak...