Vše nejlepší v novém roce 2020 – s technologiemi i bez nich.

Často si vzdycháme a stěžujeme, že ze skutečné podstaty a ducha Vánoc zbylo díky nákupnímu shonu, kombinovanému v řadě podniků a organizací se shonem konce kalendářního a zejména fiskálního roku, jen pramálo. Naše šťastné setkání s rodinou u štědrovečerního stolu a vánočního stromku je vykoupeno martýriem v obchodech, MHD, za volantem, u excelovských tabulek, powerpointu a wordu (ostatně i tyto řádky vznikají doslova mezi excelovskou tabulkou, webovým CMS a finálními fázemi předvánočních příprav jedné příměstské domácnosti).

Není to ale vlastně celé trochu jinak? Nejsou to právě technologie, které nás ve skutečnosti značné části předvánočního shonu dokáží ušetřit? Nejde jen o elektronicky posílaná přání (ve skutečnosti řada z nás stále ocení spíše ta papírová) – řečeno odbornou terminologií můžeme díky technologiím řadu negativních externalit předvánočního shonu efektivně minimalizovat.

Nákup vánočních dárků koneckonců většina z nás přesunula z kamenných do online obchodů již před pár lety – a dokonce i naplnění lednice před svátky hojnosti lze díky online prodeji a rozvozu mnohdy vyřešit z pohodlí domova (nebo pracovní židle?). Ostatně i samotnou otázku co koupit lze řešit technologicky – prostě tím že svůj seznam přání na Amazonu nebo nezávislé platformě dáte k dispozici rodině či přátelům (je tak možné eliminovat i dárkové duplicity, a dokonce udržet obstojnou míru překvapení – s nikým jste se konkrétně nedomluvili, ale bude to určitě něco po čem toužíte).

A technologie pochopitelně mění i ty nejcennější a nejintimnější chvíle u štědrovečerní tabule či při nadělování dárků. Ohrané desky, kazety a CD s Kájou G. a jeho Vánocemi ve zlaté Praze nahradilo buď stejné album nebo jiný výběr koled na Spotify, Deezeru, Apple Music či Tidalu. A konečně technologie pochopitelně mění i to, co jsme nacházeli pod stromečkem jako děti a co tam nacházejí naše děti dnes. Zatímco v 70. letech to mohl být kotoučový magnetofon nebo první kazeťák a o dekádu později ikonický walkman, ZX Spectrum, C64 nebo Atari, dnes je to chytrý telefon, špičková herní konzole, dron, VR headset nebo třeba sada pro chytrou/připojenou domácnost.

Tu pravou Vánoční atmosféru umíme vykouzlit i bez technologií posledních desetiletí, s nimi jsou ale některé věci přeci jen jednodušší – a o to víc si můžeme vychutnat vše, co technologické není.

INSIDE vám přeje krásné Vánoce, s technologiemi nebo bez nich, a vše nejlepší v Novém roce 2020.

Další komentáře

Jednou je Tesla dole, jednou zas nahoře

Jednou je Tesla dole, jednou zas nahoře – na to jsme si už ve světě Elona Muska zvykli. Nicméně aktuální „nahoře“ je vskutku úctyhodné. V minulém týdnu vzrostla hodnota jejích akcií o 13 % a stala se tak s 83 miliardami dolarů nejhodnotnější automobilkou v americké historii (bez započítání inflace, ovšem) – překonala tak dosavadní rekord Fordu z roku 1999 (81 miliard dolarů) a dokonce atakovala aktuální kombinovanou kapitalizaci Fordu a GM (37 a 49 miliard dolarů). Hodnota...

Pásmo 60 GHz uvolněno

ČTÚ oznámil uvolnění pásma 60 GHz v němž bude možné provozovat služby na základě všeobecného oprávnění platného od 15. ledna 2020. Nebude tedy třeba mít individuální oprávnění, bude ovšem třeba registrovat se na webovém portále ČTÚ. Nové pásmo by mohlo hrát zásadní roli při dalším rozvoji vysokorychlostního bezdrátového internetu (výhodou 60 GHz jsou mimo jiné velmi malé odrazy signálů – je ideální pro spoje s přímou viditelností, takže zahlcení pásma sice nastat může, ale až s mnohem...