Jedna unie, jedna nabíječka

 

Takřka všemi přítomnými hlasy (582:40) schválil EP návrh standardizace nabíjecích konektorů. Nejde zatím nicméně o závaznou legislativu, ale o výzvu EK, aby připravila do poloviny letošního roku odpovídající legislativu – patrně v podobě direktivy. Součástí návrhu jsou kromě určení jednotného standardu (tím se téměř jistě stane USB Type-C či krátce USB-C) také pravidla zajištění kompatibility mezi různými nabíječkami a mobilními zařízeními (aby si zákazníci se zařízením nemuseli kupovat vždy novou nabíječku) či opatření pro sběr a recyklaci kabelů a nabíječek.

Argumenty o “zbrzdění vývoje” či “vytvoření zbytečného elektroodpadu”, jimiž šermuje Apple, jsou liché. Společnost dosavadním “vývojem” tuny elektroodpadu vytvořila – skvělým příkladem je starý 30pinový konektor, který během svého životního cyklu prošel naprosto nesmyslnou změnou nabíjecích pinů, které ve své době učinily starší příslušenství nepoužitelné pro iPhone 3G a novější, přestože se jednalo o fyzicky identický konektor. V případě notebooků se pak v Apple vzdali vlastního proprietárního nabíjecího standardu MagSafe, bez ohledu na jeho unikátní výhody, a přešli na USB-C – proč by to tedy měl být takový problém u chytrých telefonů či tabletů?

Přestože jde o jeden ze vzácně rozumnějších návrhů evropských legislativních mozků, EP i EK se jím budou, ostatně jako už mnohokrát v minulosti, vlamovat do otevřených dveří. Nebýt hrstky nedisciplinovaných firmiček a tradiční hrabivosti Apple (za kabely lightning vybírá licenční poplatek), stalo by se jednotným standardem již před lety Micro-USB a nově USB Type-C. Většina výrobců drobných mobilních zařízení již dnes nepřibaluje nabíječku – zejména jde-li o zařízení levnější a vybavené standardním Micro-USB či USB-C rozhraním a vystačí-li s běžným nabíjecím napětím a proudem například 5V/2A (platí to například pro elektronické cigarety a vaporizéry, nejrůznější bezdrátové nabíjecí periferie pro PC či přenosná zařízení). Prostor ke zlepšení tu nicméně je – například v oblasti vysokorychlostního nabíjení, které sice USB-C ve své specifikaci podporuje až do úrovně 20V/5A – ekvivalent přibližně 100W příkonu, nicméně na trhu je používána řada méně či více proprietárních standardů pro jeho řízení (například QuickCharge od Qualcommu).

Pokračování z INSIDE Observer

Snahy o standardizaci externích nabíječek mají v EU více než desetiletou historii. Již v roce 2009 vznikla inciativa EK pro vytvoření jednotného externího napájecího zdroje pro mobilní telefony podporující datové přenosy. Vzniklo společné memorandum, které podepsala většina velkých výrobců chytrých telefonů – a to včetně Apple. Vytvořením formálního technického standard byly pověřeny CEN, CENELEC a ETSI, výsledný standard byl publikován v prosinci 2010 jako  EN 62684:2010, později byl zakomponován jako technická aktualizace také do standardů IEC. Ve stejné době – v únoru 2009 vznikla také iniciativa GSMA a šesti výrobců mobilních telefonů a jedenácti významných operátorů vytvořit oborový standard pro nové nabíječky mobilních telefonů, který zahrnoval mimo jiné i vyšší nároky na energetickou úspornost a efektivitu. Ten zná většina majitelů chytrých telefonů s Androidem z předchozích let – vlastní nabíječka s příslušnou zástrčkou, USB-A konektorem a kabelem USB-A/Micro USB-B.

Limitem jednotného standardu se nicméně záhy stal výkon nabíječek - tedy 5V/2A tedy asi 7,5 - 10 W příkonu. V roce 2012 byla vydána specifikace USB Power Delivery umožňující pracovat s napětím 12 a 20 voltů a dodat tak až 36 respektive 60 W přes micro-USB nebo až 100W přes USB-C (ovšem pouze se speciálně dimenzovanými kabely). V roce 2016 pak byla vydán standard IEC 63002:2016 pro interoperabilitu a komunikaci externích zdrojů (nabíječek) s přenosnými zařízeními využívající USB Type-C kabel a konektor. Kromě něj ale ještě existuje technická specifikace IEC 62700 pro univerzální notebookové zdroje  vydaná v roce 2014 a také nově navrhovaná IEEE P1823-2015 - univerzální napájecí adaptér pro mobilní zařízení který je schopen zajistit až 130W při napět 20V, respektive 240W při 60V - ten ale bude používat jiný konektor, než USB-C. Tento navrhovaný standard by podle všeho preferovala pro budoucí generaci zařízenít také EU a zajímají se o něj i výrobci automobilů pro nové napájecí sběrnice.

Je tedy jasné že "sjednocení" kolem USB-C nebude ani zdaleka konečnou. Hromady starých nabíječek a kabelů se nakonec tak jako tak objeví - jen jich snad přece jen bude o něco méně a my nebudeme muset příliš přemýšlet zda máme na víkend sbaleny všechny potřebné adaptéry (to, totiž bude skutečný, reálný přínos podobné regulace pro náš běžný život).

 

 

 

Další komentáře

Analytické okamžiky

Analytický okamžik je poměrně nový pojem – jestliže jste se setkali s podobným pojmem byznys okamžik (business moment), budete asi tušit, co znamená. Byznys okamžik je klíčovým momentem, v němž se spouští řetězec událostí vedoucí typicky k realizaci jedné či více obchodních transakcí. Například rozbití okna při živelní události je takovým okamžikem – jde o počátek pojistné události, která musí projít procesy hlášení, schválení a pojistného plnění na straně pojišťovny a zároveň procesem opravy škody na straně...

Kontejnery mají zlaté dno

Kontejnery mají zlaté dno – či přesněji letos a v následujících čtyřech letech ho podle odhadu analytiků Gartneru budou mít – během pěti let (2019-2024) se objem světového trhu nástrojů pro správu kontejnerů přiblíží hranici jedné miliardy dolarů (či přesněji 944 milionů), což představuje bezmála pětinásobný nárůst oproti 216 milionům dolarů v roce minulém. V globálních číslech IT financí se pochopitelně (prozatím) jedná o drobnou položku – nicméně roční míru růstu (CAGR) 39 % v severní Americe a...