Podzim a zima (patrně) jen virtuálně

Svět konferencí (a nejen těch v IT) už znovu čelí karanténním opatřením. Ti, kdo odvážněji naplánovali své akce na počátek září je (někdy s odřenýma ušima) stihli realizovat, jiní je museli v předstihu několika dnů již podruhé během šesti měsíců zrušit. Zejména v případě mezinárodních konferencí je ale jasné, že virtuální podoba bude standardem. Firmy jako je Apple ukazují, že i keynote digitální konference či virtuální představení novinek mohou být odpovídajícím způsobem bombastické (Stevovo „Today we are introducing three revolutionary products“ ovšem nejspíš nikdy nepřekonají).

Gatner prozměnu v minulém týdnu ukázal, že virtuální konferenci lze realizovat i v takřka nejhorších myslitelných podmínkách – ve velké Británii v současné době platí zákaz sdružování více než šesti osob mimo stálou domácnost (to například znamená, že pokud pětičlenná rodina chce navštívit prarodiče, musí si vybrat kterého z nich uvidí). Realizovat za této situace virtuální konferenci o informační bezpečnosti na níž během čtyř dnů vystupují desítky analytiků a dalších řečníků bylo možné jediným způsobem: každý z analytiků musel streamovat svou přednášku z (ne)pohodlí své domácí pracovny, obýváku, ložnice či jídelny - dokonce i keynote byla streamována tímto způsobem.

Všechny velké dodavatelské, oborové i analytické konference během letošní podzimní sezony proběhnou virtuálně – počínaje VMworldem na konci září, přes Gartner Symposium 9.-12. listopadu až po Infrastrukturní a cloudovou konferenci Gartneru počátkem prosince. Je to smutná zpráva, neuvidíme ty, které jsme si na podobných akcích zvykli alespoň jednou ročně potkávat, nenavštívíme oblíbená místa v Barceloně či Londýně a přijdeme o mnoho skvělých rozhovorů nad sklenicí vína či piva. Dobrou zprávou je, že virtuální konference jsou alespoň přístupnější těm, kteří kvůli firemním pravidlům nemohou nebo z jiných důvodů nechtějí za zajímavými informacemi cestovat. V případě Symposia se to v Česku pokusíme za INSIDE alespoň částečně napravit zapojením do lokálního doprovodného programu – i ten ale, soudě podle současné situace, možná nakonec proběhne v online podobě.

Držme si každopádně do nadcházejících týdnů opět palce. Zrušené cesty na konference nebudou zdaleka tím nejhorším, co svět IT i celou naši ekonomiku čeká (tedy nepatříte-li mezi ty, které konference a cestování bezprostředně živí).

Další komentáře

Top předpovědi Gartneru pro rok 2021 a další roky

Top předpovědi Gartneru pro rok 2021 a další roky byly minulý týden zveřejněné už tradičně u příležitosti zahájení konferenční série Gartner IT Symposium/XPO 2020. Ta se letos uskuteční v plně virtuální formě – v Evropě se tak stane 9.–12. listopadu. Účastníci virtuálního sympozia z ČR a SR se kromě bohatého programu Gartneru mohou těšit také na dopolední lokální program – meet-upy a přednášky s českými CIO a IT lídry. Nové předpovědi reflektují měnící se situaci ve světě technologií, jak...

Nové HR paradigma: flexibilita, smysl a vazby

Posledních sedm měsíců změnilo vztahy mezi zaměstnanci a zaměstnavateli víc než předchozí dekáda (či dvě). Analytici upozorňují, že se změnilo nejen to, jak lidé pracují a spolupracují, ale i to, jak podniky uvažují o budoucnosti. Snaha firem ovlivňovat pozitivně život svých zaměstnanců a výměnou vytěžit maximum z jejich dovedností a znalostí existovala, byť někdy spíše v náznacích, již dříve, poslední půlrok z ní ale udělal doslova nové HR paradigma. „Zaměstnavatelé se zaměřují na to, jak svým zaměstnancům poskytnout...