Podzim a zima (patrně) jen virtuálně

Svět konferencí (a nejen těch v IT) už znovu čelí karanténním opatřením. Ti, kdo odvážněji naplánovali své akce na počátek září je (někdy s odřenýma ušima) stihli realizovat, jiní je museli v předstihu několika dnů již podruhé během šesti měsíců zrušit. Zejména v případě mezinárodních konferencí je ale jasné, že virtuální podoba bude standardem. Firmy jako je Apple ukazují, že i keynote digitální konference či virtuální představení novinek mohou být odpovídajícím způsobem bombastické (Stevovo „Today we are introducing three revolutionary products“ ovšem nejspíš nikdy nepřekonají).

Gatner prozměnu v minulém týdnu ukázal, že virtuální konferenci lze realizovat i v takřka nejhorších myslitelných podmínkách – ve velké Británii v současné době platí zákaz sdružování více než šesti osob mimo stálou domácnost (to například znamená, že pokud pětičlenná rodina chce navštívit prarodiče, musí si vybrat kterého z nich uvidí). Realizovat za této situace virtuální konferenci o informační bezpečnosti na níž během čtyř dnů vystupují desítky analytiků a dalších řečníků bylo možné jediným způsobem: každý z analytiků musel streamovat svou přednášku z (ne)pohodlí své domácí pracovny, obýváku, ložnice či jídelny - dokonce i keynote byla streamována tímto způsobem.

Všechny velké dodavatelské, oborové i analytické konference během letošní podzimní sezony proběhnou virtuálně – počínaje VMworldem na konci září, přes Gartner Symposium 9.-12. listopadu až po Infrastrukturní a cloudovou konferenci Gartneru počátkem prosince. Je to smutná zpráva, neuvidíme ty, které jsme si na podobných akcích zvykli alespoň jednou ročně potkávat, nenavštívíme oblíbená místa v Barceloně či Londýně a přijdeme o mnoho skvělých rozhovorů nad sklenicí vína či piva. Dobrou zprávou je, že virtuální konference jsou alespoň přístupnější těm, kteří kvůli firemním pravidlům nemohou nebo z jiných důvodů nechtějí za zajímavými informacemi cestovat. V případě Symposia se to v Česku pokusíme za INSIDE alespoň částečně napravit zapojením do lokálního doprovodného programu – i ten ale, soudě podle současné situace, možná nakonec proběhne v online podobě.

Držme si každopádně do nadcházejících týdnů opět palce. Zrušené cesty na konference nebudou zdaleka tím nejhorším, co svět IT i celou naši ekonomiku čeká (tedy nepatříte-li mezi ty, které konference a cestování bezprostředně živí).

Další komentáře

CIO prohrávají souboj o talenty 

Podnikové výdaje na IT se (u)drží – to je hlavní (pro CIO ale nikoliv nejdůležitější) vzkaz vyslaný do světa nejnovějším výhledem vývoje IT výdajů v roce 2023. Celkové globální výdaje by v letošním roce měly dosáhnout 4,5 trilionu dolarů, což odpovídá meziročnímu růstu o 2,4 % – a je to mimochodem výrazně – o více než polovinu – méně než předchozí odhad růstu 5,1 % zveřejněný před třemi měsíci.   „Spotřebitelé a podniky čelí velmi odlišné...

Propad prodejů PC bezmála o třetinu ve čtvrtém kvartále

Propad prodejů PC bezmála o třetinu ve čtvrtém kvartále je vskutku bezprecedentní nejen za posledních bezmála třicet let, po které Gartner data o PC trhu sbírá, ale nejspíš v celé čtyřicet let staré historii PC (připomeňme, že se začala psát v srpnu 1981, kdy IBM uvedlo své první PC, nebo možná v červnu 1982, kdy dorazil na trh jeho první klon). Zatímco globálně klesl trh PC ve čtvrtém čtvrtletí (podle předběžných výsledků) o 28,5...