Gartner innovation awards: Bankovnictví, finance, pojišťovnictví

Jednou z událostí, která patří tradičně ke Gartner IT Symposiu a letos byla vzhledem k jeho virtuální podobě uspořádána samostatně, jsou každoroční ocenění Eye on Innovation, udělované v regionu EMEA inovátorům z oblasti financí, bankovních služeb a pojišťovnictví. V čele těch letošních se opět umístil inovátor z Blízkého východu, sekundovaly mu francouzská AXA či ruská RAG, mezi finalisty se objevila také polská mBank či banky africké.

EMEA vítěz: hlavním vítězem regionálních ocenění se stala digitální asistentka bahrajnské Bank ABC. Fatemu vytvořil novozélandský start-up Soul Machines coby „autonomního digitálního zaměstnance“ – virtuální entity komunikující se zákazníky výhradně mobilních digitálních bankovních služeb. Fatema je v podstatě chatbot druhé generace – fungující primárně ve videorozhraní a schopný lépe reagovat na emoce a rozpoložení zákazníka, s nímž interaguje – mimo jiné i proto, že pro autentizaci se používá 3D rozpoznávání obličeje (Soul Machines v minulosti vytvořili například avatara Cora pro RBS). Ať už vnímáte „digitální zaměstnance“, pokročilé chatboty či avatary jakkoliv, faktem je, že Fatema za prvních přibližně deset měsíců provozu vyřídila 21 tisíc zákaznických dotazů.

Dalším oceněným je zmíněná francouzská AXA, která navrhla platformu Insurance-as-a-service s vysokou mírou procesní automatizace umožňující vyřizování pojistných událostí na jedno kliknutí, nebo flexibilní tvorbu nových produktů (včetně on-demand funkcí) během pouhých čtyř týdnů či úpravu existujících pojistných produktů v nabídce za méně než dva týdny.

Jiný typ ekosystému či platformy vytvořila další oceněná, Russian Agricultural Bank. „Svoje fermerstvo“ sdružuje farmáře a poskytovatele podpůrných služeb, tak aby nemuseli individuálně navštěvovat své dodavatele či státní úřady – běžnou agendu mohou snadno vyřídit elektronicky na jediné platformě. Systém byl spuštěn teprve v červenci 2020, již nyní se ale nabízený sortiment blíží 50 tisícům položek od 450 výrobců a dodavatelů, 100 poskytovatelů zemědělských služeb a padesátky univerzit a výzkumných ústavů.

mBank byla mezi finalisty zařazena za svůj mBox – distribuovatelnou „krabicovou“ digitální bankovní platformu. Jde o robustní zákaznické řešení s vestavěným digitálním provozním modelem. Zahrnuje komponenty core bankingu poskytované digitálními kanály, dále zákaznickou analytiku, orchestraci byznys procesů či digitální marketing. mBox se již dočkal komerčního úspěchu ve Francii, kde jej provozuje jiná banka než mBank.

Přehled a stručné informace o dalších finalistech Gartner Eye on Innovation awards naleznete ve zprávě Gartneru (anglicky).

Další komentáře

8 trendů v oblasti kybernetické bezpečnosti pro rok 2021

Kybernetická bezpečnost se v důsledku řady změn, jež v posledním roce přinesla pandemie, dostala do popředí – coby investiční priorita dominuje na seznamu CIO v řadě oborů a odvětví (potvrzuje to například i aktuální anketa mezi tuzemskými respondenty ze segmentu utilit, kterou INSIDE pomáhá realizovat). Mění se tak pochopitelně i klíčové trendy v oblasti bezpečnosti – přehled těch aktuálních připomněli analytici Gartneru minulý týden na jedné z virtuálních bezpečnostních konferencí z řady Security & Risk Management Summit, jejíž evropský...

Výdaje na IT v roce 2021: návrat k růstu.

Pouze dvě země zaznamenaly v minulém roce růst výdajů na IT: Čína a Jižní Korea. Shodou okolností jsou to také dvě země, které (společně například s „nepevninskou Čínou“ – Tchaj-wanem a některými dalšími) zvolily odlišnou strategii „boje“ s čínským virem. Navzdory tomu, že „vyspělý Západ“ vyšel ze srážky s virem s výrazně horším společenským a ekonomickým skóre, nedosáhl nakonec propad IT výdajů úrovně, jíž se analytici ještě ve druhé polovině roku obávali. Celosvětový pokles 3,2 % v dolarech a...