Výdaje na IT v roce 2021: návrat k růstu.

Pouze dvě země zaznamenaly v minulém roce růst výdajů na IT: Čína a Jižní Korea. Shodou okolností jsou to také dvě země, které (společně například s „nepevninskou Čínou“ – Tchaj-wanem a některými dalšími) zvolily odlišnou strategii „boje“ s čínským virem. Navzdory tomu, že „vyspělý Západ“ vyšel ze srážky s virem s výrazně horším společenským a ekonomickým skóre, nedosáhl nakonec propad IT výdajů úrovně, jíž se analytici ještě ve druhé polovině roku obávali. Celosvětový pokles 3,2 % v dolarech a 2,5 % v konstantních měnách je sice pro odvětví věc nevídaná, leč značně vzdálená od nejhorších odhadů, jež se pohybovaly mezi šesti a osmi procenty poklesu (propadu o 8 % se nakonec přiblížily jen Itálie a Řecko, –6 % zaznamenali v Rakousku a přibližně –5 % ve Francii, Portugalsku či Španělsku). V Česku jsme na tom byli dokonce ještě o něco lépe – zdejší trh poklesl v roce 2020 v konstantní měně (korunovém vyjádření) o 1,9 %. Podobně jako ve světě i v Česku lze propad připsat zejména poklesu výdajů na zařízení (–5,3 %), speciálně chytré telefony (PC, notebooky, a dokonce i tablety naopak zažívaly konjunkturu). Výrazně ale klesal i segment IT služeb (–2,5 %). Naopak výdaje na systémy datových center rostly o 2,7 %. IT výdaje pochopitelně „zachránila“ zejména práce či výuka na dálku a také obecně poptávka po digitálních službách a kanálech.

Výhled na příští rok je podle odhadu analytiků z 1Q 2020 značně optimistický – jen jediný ze sledovaných trhů nemá v současné době růstový výhled – Maďarsko. Celkově by výdaje na IT měly v letošním roce celosvětově růst o 6,2 % v dolarech a 4,5 % v konstantních (lokálních) měnách, přičemž „tahounem“ se opět stane software (byť jen s jednocifernými 7,4 %). Český trh by podle analytiků měl růst o něco pomaleji – o 3,8 % v korunovém vyjádření, software by ale v naší kotlince podle současného výhledu dvoucifernou hranici překonat mohl (+10,3 %).

Ďábel se pochopitelně skrývá v detailech či v průměrech – rychlost zotavení výdajů v jednotlivých vertikálách se bude značně lišit. Celosvětově se nejrychleji vrátily na úroveň výdajů z roku 2019 státní správa a utility (již na přelomu roku 2020/2021), většina ostatních odvětví si ale tímto milníkem projde až v roce 2022 a některá si budou muset počkat do roku 2023 (maloobchod) či 2024 (výroba a přírodní zdroje, doprava) – jde ale o globální průměry, v jednotlivých regionech se situace může značně lišit.

V souvislosti s propadem IT výdajů v minulém roce je ale patrně nejzásadnější detail skrývající se v nenápadném koláčovém grafu (viz trh v číslech) – z průzkumu Gartner 2020 End Users IT Services Study mezi více než 500 respondenty totiž vyplynulo, že pouze necelá třetina škrtů IT výdajů v minulém roce souvisela s omezováním rozpočtů. Další třetina připadala na projekty, které se s ohledem na měnící se okolnosti staly nerelevantní, a poslední třetina souvisela s novými prioritami, na něž bylo nutné prostředky přesměrovat. Více než 90 % organizací navíc následně přinejmenším některé plánované kontrakty v oblasti IT služeb obnovilo, nebo to má v plánu. Pro dodavatele to znamená, že v současné době je důležitější než kdy dřív odpovídající (re)pozicování jejich produktů či služeb a také zlepšení akvizičních procesů cílících právě na zákazníky, kteří potřebují řešit nové priority.

Další komentáře

8 trendů v oblasti kybernetické bezpečnosti pro rok 2021

Kybernetická bezpečnost se v důsledku řady změn, jež v posledním roce přinesla pandemie, dostala do popředí – coby investiční priorita dominuje na seznamu CIO v řadě oborů a odvětví (potvrzuje to například i aktuální anketa mezi tuzemskými respondenty ze segmentu utilit, kterou INSIDE pomáhá realizovat). Mění se tak pochopitelně i klíčové trendy v oblasti bezpečnosti – přehled těch aktuálních připomněli analytici Gartneru minulý týden na jedné z virtuálních bezpečnostních konferencí z řady Security & Risk Management Summit, jejíž evropský...

Jaké technologie chtějí kupovat CFO

Cloudové ERP, pokročilá analytika a datové technologie či RPA jsou oblastmi, do nichž chtějí během příštích čtyř let investovat finanční a ekonomická oddělení podniků. Odhalil to průzkum Gartneru uskutečněný v listopadu 2020 mezi bezmála 170 respondenty. „Mnohá finanční oddělení se snaží definovat, jak vlastně vypadá jejich digitální technologické prostředí, případně řeší, jak dosáhnout úspor, aby mohli rozvíjet své vlastní digitální iniciativy,“ říká viceprezident Gartner finance practice Dan Garvey. Digitální transformace pochopitelně byla tématem pro většinu ekonomických...