Při zpětném pohledu na „druhý pandemický rok“ nezbývá než konstatovat, že jedním z mála jeho světlých aspektů byla (opět) schopnost firem a jednotlivců dál inovovat a přizpůsobovat se – často s využitím IT a digitálních technologií. Zároveň se ale naplno ukázalo, že postupující závislost rostoucího počtu odvětví na digitálních technologiích v situaci, kdy neumíme dostatečně dobře a rychle škálovat výrobu klíčových komponent a navíc čelíme obrovské krizi dodavatelských řetězců, může být až toxická. 

Prakticky po celý rok skloňovaný „nedostatek čipů“ se postupně překlopil z automotive sféry do dalších průmyslových a výrobních odvětví, segmenty samotného IT a telekomunikací nevyjímaje – analytici naštěstí očekávají výrazné zlepšení v řadě odvětví a oblastí již v první polovině roku 2022 a následnou stabilizaci do konce roku (nicméně objevily se už hlasy, které návrat k normálu kladou až do roku 2023).  

Opět se také ukázalo, že někteří dokázali situaci a další vývoj odhadnout lépe než jiní, a byli proto lépe připravení (v automobilovém průmyslu se často hovoří o jihokorejských značkách). Také pro CIO, a zejména jejich podřízené či kolegy zodpovědné za infrastrukturně-provozní oblast, platí, že by měli nadále vést v patrnosti možný dopad polovodičové krize na oblast infrastruktury (síťové, serverů i koncových zařízení) – ať už z hlediska dostupnosti či tlaku na zvyšování cen, zejména mají-li v nadcházejícím roce naplánované investice či obnovu. 

Oblast infrastruktury a provozu budou v příštím roce formovat také některé klíčové trendy, o nichž jsme letos v INSIDE Observeru psali – kromě top trendů pro rok 2022, jimž jsme se věnovali před dvěma týdny, to může být například fenomén robotizace datových center (s důrazem na roboty fyzické), nebo čtyři trendy definující budoucnost veřejného cloudu. Jednou z hlavních priorit napříč IT i celými podniky bude v příštím roce také kybernetická bezpečnost, jejíž top trendy pro rok 2022 jsme z materiálů Gartneru shrnuli na konci listopadu. 

Jaký bude rok 2022 z pohledu CIO, IT, byznysu nebo uživatelů? Tomu analytici Gartneru věnují každoročně nemalou část obsahu podzimního sympozia, dovolíme si tedy připomenout top technologické trendy a deset hlavních předpovědí Gartneru – pakliže jste na ně doposud nenarazili. 

Přejeme vám úspěšný a zejména bezpečný vstup do nového roku. 

Další komentáře

Podrobnosti k výhledu vývoje výdajů na IT v Česku

O 5,1 % by měly v letošním roce růst v celosvětovém měřítku podle nejnovější prognózy Gartneru výdaje na IT. Příčinou by mělo být ekonomické oživení vázané zejména na digitální trhy a byznys, vyžadující pokračující technologické investice – a nic na tom podle všeho nezmění ani neutuchající mediální pandemická hysterie.  „Rok 2022 je pro CIO rokem návratu budoucnosti,“ říká John-David Lovelock, viceprezident výzkumu a význačný analytik Gartneru. „Nyní jsou v pozici, kdy mohou překonat kritické krátkodobé...

V boji s omikronem nám může pomoc hlavně flexibilita

Nevyhneme se mu – je mu jedno, zda jsme před pár měsíci či rokem prodělali některou ze starších variant, a stejně tak mu nezáleží na tom, jestli (a po několika týdnech od té poslední i kolika) dávkami stávajících vakcín) jsme naočkováni. Pokud nezůstaneme zamčeni doma v totální izolaci, tak si nás omikron v příštích týdnech najde. Tak nějak to popsali již před Vánoci v nejmenovaném britském médiu – sami na sobě jsme si to...