Podrobnosti k výhledu vývoje výdajů na IT v Česku

O 5,1 % by měly v letošním roce růst v celosvětovém měřítku podle nejnovější prognózy Gartneru výdaje na IT. Příčinou by mělo být ekonomické oživení vázané zejména na digitální trhy a byznys, vyžadující pokračující technologické investice – a nic na tom podle všeho nezmění ani neutuchající mediální pandemická hysterie. 

Rok 2022 je pro CIO rokem návratu budoucnosti,“ říká John-David Lovelock, viceprezident výzkumu a význačný analytik Gartneru. „Nyní jsou v pozici, kdy mohou překonat kritické krátkodobé projekty z posledních dvou let a zaměřit se na dlouhodobý horizont. Současně nedostatek personálních dovedností, mzdová inflace a válka o talenty budou tlačit CIO k tomu, aby se při realizaci svých digitálních strategií více spoléhali na konzultační firmy a společnosti poskytující řízené služby. 

Společnost Gartner předpovídá, že segment IT služeb – který zahrnuje konzultační a řízené služby – bude mít v roce 2022 druhý nejvyšší růst výdajů a dosáhne objemu 1,3 bilionu dolarů, což je o 7,9 % více než v roce 2021 (viz tabulku – trh v číslech). Konkrétně výdaje na podnikové a technologické poradenství by měly v roce 2022 vzrůst o 10 %.    

Podle společnosti Gartner budou organizace do roku 2025 stále více spoléhat na externí konzultanty, protože naléhavost a zrychlené tempo změn prohlubují rozdíl mezi ambicemi organizací v oblasti digitálního podnikání a jejich interními zdroji a schopnostmi. „To bude obzvláště palčivé v případě cloudu, který se stal zcela nezbytným pro naplňování digitálních ambicí a podporu hybridní práce,“ dodává Lovelock. „Gartner očekává, že naprostá většina velkých organizací bude v příštích několika letech využívat externí konzultanty pro rozvoj své cloudové strategie. 

V roce 2020 se v oblasti aplikačního softwaru stal trh s cloudem poprvé větším než trh s necloudovými aplikacemi, a to mimo jiné v důsledku pandemie. Společnost Gartner očekává, že do roku 2025 bude cloudový trh dvakrát větší než trh s necloudovými službami. Cloud je zodpovědný za téměř veškerý 11% růst výdajů v rámci segmentu podnikového softwaru v roce 2022, protože organizace se zaměřují na modernizaci svého softwarového portfolia na software jako službu (SaaS), s cílem podpořit trvalou flexibilitu a agilitu. 

Podrobnější analýza výhledu globálních výdajů na IT je klientům Gartneru k dispozci ve studii „Gartner Market Databook, 4Q21 Update“. 

V Česku podobně jako ve světě tempo růstu výdajů na IT (v korunovém vyjádření) v letošním a příštím roce mírně poklesne – ze 6,5 % na 5,9 %, resp. 5,1 % – v roce 2023 by se tak celkový objem výdajů na IT v ČR měl přiblížit hranici 300 miliard Kč.  Růstové budou zejména segmenty softwaru a IT služeb (v obou letech růst o deset či víc procent), o něco pomaleji (o 6,3 %, respektive 7,5 %) by měly růst výdaje na systémy datových center, zanedbatelný růst, a v příštím roce dokonce mírný pokles pak podle odhadu analytiků čeká segmenty komunikačních služeb a zařízení. Zlaté dno by měla mít i v letošním i příštím roce oblast infrastrukturních služeb (IaaS) – výdaje na ni porostou podle odhadu analytiků o více než 30 %.  

Další komentáře

Roční fluktuace na pracovním trhu

Roční fluktuace na pracovním trhu by podle analytiků Gartneru měla v letošním roce stoupnout oproti předchozímu průměru až o pětinu – jde sice o údaj týkající se trhu práce v Severní Americe, do jisté míry podobná situace nicméně panuje i v dalších částech světa, střední Evropu nevyjímaje, zejména pokud je řeč o pracovnících v IT a technologicky zručných zaměstnancích byznysu (tzv. byznys technolozích), jichž je podle průzkumů Gartneru v současné době v podnicích v...

Byznysoví či podnikoví technologové, jsou těmi, kdo dnes stojí za většinou nákupů a financování IT a technologií kromě samotného IT

Byznysoví či podnikoví technologové, jsou těmi, kdo dnes stojí za většinou nákupů a financování IT a technologií kromě samotného IT. Jde o zaměstnance nacházející se mimo IT oddělení, u nichž významnou, či dokonce dominantní částí pracovní náplně není jen používání technologií, analytických a IT nástrojů, ale i jejich tvorba, nebo příprava výstupů či sestav pro další kolegy. O fenoménu podnikových technologů jsme již psali na sklonku minulého roku – rozhodně nejde jen o jiné označení...