Dopady války na Ukrajině

Dokonce i v případě, kdyby válka na Ukrajině skončila ještě dnes, budou dopady sankcí, rozhodnutí o opuštění tamního trhu či surovinových a výrobních základen nebo vývojových center v řadě případů dlouhodobé (a některé i trvalé). Analytici Gartneru konflikt označují za tektonický otřes nejen pro východní Evropu, ale i pro celý svět.  

Největší utrpení pochopitelně prožívají lidé nacházející se přímo v místech útoků a bojů a ti, kteří kvůli nim opustili své domovy – alespoň některým můžeme pomoci na dálku nebo ve chvíli, kdy dorazí do Česka a na Slovensko (i proto jsme již v minulém INSIDE Observeru zveřejnili portály, kde lze nalézt přehled možností, jak pomáhat finančně, hmotně nebo se do pomoci zapojit osobně).  

Neméně důležité ale je zaměřit se na opatření, která je třeba udělat v podnicích a organizacích, které jsou nebo mohou být tímto tektonickým otřesem zasaženy někdy doslova ve svých základech. Analytici Gartneru proto shromáždili historické studie a materiály, které lze využít pro zrevidování současného stavu, dalšího výhledu a krizového plánování pro řadu oblastí – počínaje zaměstnanci a jejich duševní pohodou (lze-li o něčem takovém vůbec hovořit) přes oblasti bezpečnosti, provozu, finance, IT, dodavatelských řetězců, práva až po marketing.  

V Insidu vám proto přinášíme přehled těchto postřehů a materiálů a také nově publikovaných studií, které reagují na současnou situaci a rozebírají její bezprostřední dopady i další možný vývoj. Většina materiálů je dostupná pouze klientům – uživatelům služeb Gartneru, čtenářům, kteří klienty Gartneru nejsou, můžeme doporučit například webinář The Russian Invasion of Ukraine: Implications to Supply Chain //www.gartner.com/webinar/4012118. 

Dopady na vývoj SW a cloudových služeb 

Rusko, Ukrajina a Bělorusko mají dohromady víc než milion IT profesionálů, z nichž plná čtvrtina před začátkem války pracovala pro konzultační a outsourcingové firmy obsluhující klienty mimo tento region. Ruská invaze na Ukrajinu tak má zásadní dopad na oblast vývoje softwaru – ostatně některé firmy již oznámily kompletní uzavření svých vývojových center v Rusku. Studie Impact of Russian Invasion of Ukraine on Software Engineering Services (//www.gartner.com/document/4011927) v podobě desetislajdové prezentace shrnuje hlavní očekávané dopady. Z našeho pohledu je pochopitelně možné, že (v závislosti na na dalším vývoji) případný exodus většiny 70 tisíc vývojářů a IT specialistů, kteří před válkou pracovali pro zahraniční firmy na Ukrajině (a dost možná desítek tisíc dalších z Ruska a Běloruska), dostupnost IT specialistů v Česku časem zlepší. 

 

Další komentáře

Nedávný průzkum Gartneru ukázal, že ChatGPT již vedl k navýšení investic do AI v bezmála polovině organizací, které se o tuto problematiku zajímají

Nedávný průzkum Gartneru ukázal, že ChatGPT již vedl k navýšení investic do AI v bezmála polovině organizací, které se o tuto problematiku zajímají – 45 % dotazovaných členů podnikové exekutivy potvrdilo, že k tomuto kroku jejich podnik přistoupil, a plných 70 % z 2 500 dotázaných uvádí, že jejich organizace zkoumá možnosti generativní AI a jejího nasazení či využití, a bezmála pětina (19 %) říká, že již provozuje generativní AI v pilotním,...

Nový seznam top 10 technologických trendů Gartneru pro státní správu pro rok 2023

Nový seznam top 10 technologických trendů Gartneru pro státní správu pro rok 2023 pokrývá oblasti modernizace (kybernetická bezpečnost a cloud), vhledu (hyperautomatizace, rozhodovací inteligence, sdílení dat) a transformace (totální zážitek, digitální identita a řízení případů). Tyto tři oblasti a devět trendů pak spojuje trend desátý – komponovatelné (skládatelné) aplikace státní správy.   „Současný globální chaos a technologické otřesy nejenže vytvářejí tlak na státní správu, aby našla rovnováhu mezi digitálními příležitostmi...