Nejdůležitější zprávy z období 01.01.2019 - 07.01.2019

Observer 01-2019

Rozhodování selským rozumem, citem či žaludkem může být efektivním způsobem řešení nestandardních situací, jak ale ukazují průzkumy  analytiků společnosti Gartner, zdaleka ne vždy vedou k lepším výsledkům. Ve skutečnosti tomu bývá naopak – opakovaná chybná provozní rozhodnutí na úrovni středního managementu stojí zejména v situaci, kdy organizace čelí digitálním a jiným typům transformace, v průměru až 3 % výnosů. Důvodem je zejména rostoucí počet provozních rozhodnutí, která ve svém důsledku mají přímo či nepřímo finanční povahu.

„Manažeři nám říkají, že v posledních třech letech čelili rostoucímu objemu finančních rozhodnutí,“ uvádí viceprezident výzkumu Gartner Randeep Rathindran. „Tento rostoucí objem pak odhaluje nedostatečnou důslednost a péči středního managementu při rozhodování o věcech, které mají přímý dopad na zisk.“

Pokračování zde.

Zobrazuje se pouze volně dostupný obsah. Pokud chcete vidět víc, , prosím.

Nemáte-li účet, napište nám, nebo si můžete objednat předplatné na zkoušku.

Jak byznys rozhoduje o financích (a kolik to stojí)

Rozhodování selským rozumem, citem či žaludkem může být efektivním způsobem řešení nestandardních situací, jak ale ukazují průzkumy  analytiků společnosti Gartner, zdaleka ne vždy vedou k lepším výsledkům. Ve skutečnosti tomu bývá naopak – opakovaná chybná provozní rozhodnutí na úrovni středního managementu stojí zejména v situaci, kdy organizace čelí digitálním a jiným typům transformace, v průměru až 3 % výnosů. Důvodem je zejména rostoucí počet provozních rozhodnutí, která ve svém důsledku mají přímo či nepřímo finanční povahu. „Manažeři nám...

Hlavní události (2)

Slovensko chce změnit způsob využití peněz získaných z registrace domén s koncovkou .sk. Chce zjistit, do čeho má investovat pět procent z tržeb, které mu odevzdává správce domény – společnost SK-Nic. V současnosti je v „balíku“ 720 tisíc eur, další peníze mají přijít za rok 2018. O způsobu využití může hlasovat i veřejnost, a to například přes Živé.sk (zde).

Přesně před 80 lety, 1. ledna 1939, oficiálně vznikla společnost Hewlett-Packard, kterou založili William Hewlett a David Packard. Prvotní kapitál firmy činil 538 dolarů a její vznik proslul i tím, že zpočátku sídlila v garáži.

Kontrakty a implementace (8)

Evropská komise oznámila plán projektu vybudování podmořského datového kabelu, který má přes Atlantik propojit Evropu s Latinskou Amerikou. Optický kabel má propojit konkrétně Portugalsko a Brazílii a připravený k použití má být v roce 2020.

Společnost PCV Computers začala na základě nového kontraktu distribuovat produkty společnosti Yealink, k nimž patří komplexní podniková řešení pro VoIP a konference. Produktovým manažerem značky je jednatel Jan Duda. Smlouva platí pro český i slovenský trh.

Slovensko vyhlásilo tendr, jehož účelem má být propojení IT systémů jednotlivých státních úřadů. Celý komplikovaný název projektu za předpokládanou cenu 15 milionů eur včetně DPH zní: „Dátová integrácia: sprístupnenie údajovej základne verejnej správy vrátane otvorených údajov prostredníctvom platformy dátovej integrácie.“ Zájemci se mohou hlásit do 17. ledna (januára).

Čínský výrobce elektroniky (především smartphonů) Xiaomi oficiálně vydělil značku Redmi ze své struktury – už se tedy nejedná o pouhou divizi, ale autonomní značku, která se bude zaměřovat především na cenově dostupné high-endové modely. Již na 10. ledna je přitom naplánováno oficiální uvedení prvního telefonu.

Google převedl téměř 20 miliard eur na Bermudy, čímž si legálně snížil daňovou zátěž. Tento mechanismus využívá nizozemskou Google Netherlands Holdings BV pro přesun tržeb z licenčních poplatků získaných mimo USA na irskou Google Ireland Holdings se sídlem na Bermudách.

Společnost PCV Computers se stala autorizovaným distributorem značky Dahua Technology, pod kterou jsou k dispozici síťová zařízení pro dohledová řešení. Čerstvý kontrakt je platný pro Českou republiku.

Podle agentury Reuters se Apple chystá přesunout část výroby svých high-endových iPhonů z Číny do Indie, kde už se vyráběly některé levnější modely. Svoje továrny tam má rozšířit partner Applu, společnost Foxconn.

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) v novém roce rozjede aukci kmitočtů v pásmu 700 MHz, které byly uvolněny z televizního vysílání. Počátkem roku pak ministerstvo průmyslu a obchodu spustí druhý pokus o dotační výzvu související s budováním vysokorychlostního internetu v odlehlejších oblastech. V banku je pro začátek miliarda; tato částka se operativně k reálnému zájmu může zvyšovat.

Hospodářské výsledky (14)

Amazon se v pondělí 7. ledna stal oficiálně největší společností na trhu, když předběhl mimo jiné například Microsoft. Obchodování akcií firmy bylo ten den ukončeno na částce 796,8 miliardy USD, což bylo o 13,2 miliardy víc oproti částce, za kterou svůj den uzavřel právě Microsoft.

Český startup Keboola, který vyvíjí cloudovou platformu pro zpracování dat, oznámil svoje hospodářské výsledky za rok 2018, kdy se mu podařilo navýšit tržby o 35 procent na 57 milionů korun. O rok dříve přitom dosáhl tržeb ve výši „pouhých“ 42 milionů.

Investiční skupina PPF měla v úmyslu koupit 100procentní podíl v bulharské televizi Nova (která s tou českou nemá nic společného, jedná se pouze o shodu jmen) od jejích současných vlastníků, skupiny MTG a Eastern European Media Holdings. Jenže transakci neschválil bulharský antimonopolní úřad, a to nejspíš kvůli tomu, že PPF už v zemi vlastní operátora Telenor.

Slevový portál Slevomat oznámil svoje hospodářské výsledky za rok 2018, kdy se mu podařilo dosáhnout rekordního obratu ve výši dvou miliard korun. Meziročně tak tržby rostly o 20 procent. Za celý rok prostřednictvím Slevomatu nakoupilo asi 800 tisíc zákazníků, nejvíce samozřejmě před Vánoci.

Zakladatel společnosti Oracle Larry Ellison vlastní podle svých slov tři miliony kusů akcií automobilky Tesla v hodnotě okolo miliardy dolarů, což znamená, že ve firmě kontroluje 1,75 %. Po Elonu Muskovi je tak druhým největším akcionářem firmy z řad jednotlivců.

Dalším důkazem toho, že Apple v současnosti neprožívá právě růžové období, je zveřejněná statistika, podle které společnost přišla odhadem o devět miliard dolarů tím, že zlevnila možnost výměny baterie ve starších iPhonech. Spousta zákazníků tak toto řešení upřednostnila před dražší možností v podobě koupě nového iPhonu.

Apple poněkud netypicky vydal oficiální prognózy svých tržeb (především pro potřeby investorů), které jsou horší, než se čekalo, a to kvůli sníženým odhadům prodejů iPhonů, kterým se přestává dařit především na klíčovém trhu v Číně. Ty mají jako jediná divize amerického giganta klesat. Naopak ostatní divize mají růst, a to souhrnné o 19 procent. Prognózy tržeb byly sníženy z 89 miliard na 84 miliard dolarů. Jenže důsledky snížení prognóz na sebe nenechaly dlouho čekat. Ve čtvrtek 3. ledna spadly akcie Applu skoro o 10 procent a technologický index Nasdaq Composite přišel o 3,04 procenta.

Kryptoměny ve čtvrtek 10. ledna opět padaly, a to včetně Bitcoinu, jehož minimum činilo 3 785 dolarů. Investoři si totiž všimli velkého transferu asi 40 tisíc tokenů měny ethereum na jednu platformu, což signalizovalo záměr prodeje. Následně nastal dominový efekt.

Český taxikářský startup Liftago zveřejnil svoje hospodářské výsledky za loňský rok, kdy se mu podařilo dosáhnout zhruba třetinového růstu a jeho obrat dosáhl skoro 300 milionů korun. Zadařilo se i jinak – více než 100 milionů korun do Liftago nalila technologická firma Livesport, která se tak stala jeho významným akcionářem.

O tři čtvrtiny původní hodnoty, tedy 75 %, spadla za loňský rok hodnota bitcoinu. Kritici kryptoměn hovoří o splasknutí bubliny, nicméně hodnota měny se v současnosti drží na stejné úrovni, na jaké byla na podzim roku 2017. Za dramatický nárůst (a následný pokles) hodnoty tak mohou především spekulanti, kteří do bitcoinu ve velkém investovali v posledním čtvrtletí roku 2017.

Samsung zveřejnil předběžné hospodářské výsledky za čtvrtý kvartál loňského roku, kdy došlo k překvapivému poklesu provozního zisku o 29 procent na 10,8 bilionu wonů (přes 214 miliard korun). Ve sledovaném období poklesly také tržby, a to o 11 procent na 59 bilionů wonů.

Řecká sázková firma OPAP, kterou spoluvlastní skupina KKCG Karla Komárka a EMMA Capital Jiřího Šmejce, kupuje 51procentní podíl v konkurenční společnosti Stoiximan Group, která provozuje sázení na internetu v Řecku a na Kypru. Hodnota transakce dosáhla 94,86 milionu eur, prodávajícím je TCB Holdings, která si nechává menšinu.

Legislativa (4)

Microsoft odškodní jednoho finského uživatele za to, že mu nucená aktualizace na Windows 10 údajně pokazila počítač. K aktualizaci navíc mělo dojít bez výslovného souhlasu majitele počítače. Fin od americké společnosti dostane 1 100 eur, muž původně požadoval skoro trojnásobek (3 000 eur).

Jako by americký Apple těch problémů neměl málo, bude muset kvůli patentové bitvě s Qualcommem stáhnout z Německa některé svoje modely iPhonů. Qualcomm totiž splnil podmínku mnichovského soudu a složil záruku v podobě dluhopisů v hodnotě 1,34 miliardy eur. V patnácti maloobchodních prodejnách Applu po celém Německu tak už nejspíš nebudou k sehnání iPhony modelových řad 7 a 8.

Rakouský kancléř Sebastian Kurz oznámil, že avizovanou digitální daň pro internetové giganty jeho země schválila. Jedná se o dodatek k plánované digitální dani v rámci EU. Rakouská daň se týká společností, jejichž tržby přesahují 750 milionů eur, a jde o 3 procenta z online zisků.

Rakousko chce zavést svoji vlastní daň z digitálních služeb. Ta by platila pro internetové giganty typu Googlu, Facebooku či Amazonu. EU se totiž na dani delší dobu nedokáže shodnout, a tak jednotlivým členským zemím nejspíš dochází trpělivost a jednají samostatně. Podle kancléře Sebastiana Kurze společnosti jako Facebook či Amazon „vydělávají on-line vysoké částky, ale sotva platí daně.“

Lidé (7)

Operátor Orange Slovensko bude mít po dvaceti letech nového generálního ředitele. Stane se tak 1. května (mája) letošního roku, kdy stávajícího šéfa Pavla Lančariče nahradí Federico Colom. Ten v současné době působí jako viceprezident a ředitel pro finanční controlling Orange Group ve Francii. Pavol Lančarič má ve slovenském Orange zůstat, a to jako předseda dozorčí rady. V této funkci tak skončí Bruno Duthoit.

Pražská městská společnost Operátor ICT oznámila změny ve svém představenstvu, kde jako členové končí Miroslav Svoboda a Petr Novotný. Ostatní členové představenstva (předseda Michal Fišer, místopředsedkyně Petra Burdová a člen Pavel Tesař) zůstávají na svých pozicích. O tom, kdo představenstvo doplní, zatím nemáme informace.

Dne 26. prosince zemřel ve věku 81 let Lawrence Roberts, který stojí za americkým vládním projektem ARPANET, jenž se dá považovat za předchůdce internetu. Počítačům se Roberts věnoval už od studentských let – v roce 1963 napsal dizertační práci na téma počítačově generované 3D grafiky, která byla v praxi uplatněna až o desítky let později.

Operátor Vodafone zruší až 1 200 pracovních míst ve Španělsku, a to za účelem úspory nákladů. Další detaily nejsou známy. Již dříve ovšem společnost oznámila, že plán snižování nákladů ve Španělsku a také Itálii je reakcí na náročné obchodní podmínky.

Novým výkonným ředitelem (CEO) společnosti DataSpring se stává Marek Chmiel, dosavadní obchodní ředitel divize Outsourcing a cloud společnosti Autocont. Právě do struktury Autocontu byl DataSpring nově začleněn.

Společnost Konica Minolta oznámila personální změny v managementu své české pobočky, jejímž ředitelem produktového marketingu byl nově jmenován Petr Atanasčev. Ten ve firmě působí již od roku 2011, naposledy jako Solutions Consultant, ještě předtím jako produktový manažer.

Společnost Infovista jmenovala nového výkonného ředitele, kterým se stává José Duarte. Stávající CEO Philippe Ozanian přechází do funkce seniorního poradce. Duarte byl dříve výkonným ředitelem firmy Infinitas Learning či Unit4 a zakladatelem portugalské pobočky společnosti SAP.

Produkty, technologie a služby (37)

Portál Autobazar.sk představil novou mobilní aplikaci, určenou pro platformy Android i iOS. Novinkou v aplikaci nabízející nákup a prodej automobilů je kromě inovovaného designu především vyšší přehlednost a jednodušší vyhledávání.

Společnost Qualcomm uvedla nový typ čipu s názvem Snapdragon 8xc, který je určený pro zařízení s operačním systémem Windows. Emulace Windows na procesoru ARM už přitom byla demonstrována v roce 2017.

SanDisk na veletrhu CES 2019 ukázal prototyp USB flash disku, který může mít kapacitu až 4 TB. Jde tak o nejvyšší kapacitu v dané kategorii. Disk je vybaven rozhraním USB typu C. Není ovšem jasné, zda se tohle zařízení někdy dostane na trh.

Pokud pro cestování po městě používáte službu Uber, možná by se vám mohlo hodit webové řešení s názvem UberStats, které vytvořil bývalý inženýr Applu a Googlu JonLuca De Caro. Jeho statistiky jsou dost podrobné, kromě celkové a průměrné ceny jízdy zahrnují i celkově strávený čas nebo přesný typ služby.

Slovak Telekom svým zákazníkům strhával z limitu mobilních dat u aplikace Spotify i přesto, že měli tito zákazníci aktivovanou službu StreamOn a mohli tedy právě Spotify využívat neomezeně. Dotčeným klientům operátor poskytne kompenzaci.

Na 3D tiskárně si můžete vytisknout jednotlivé dílky z tisíců sérií Lega, k čemuž vám může dopomoci nová online služba PrintABrick. Ta funguje jako open-source webový portál a naleznete na ní více než 5 200 částí, z nichž některé třeba nemusejí být úplně běžně k sehnání.

Společnost Xiaomi koncem roku 2018 vydělila svoji divizi Redmi, z níž učinila samostatnou značku, a nyní pod touto značkou rovnou představila první zařízení, Redmi Note 7, levný phablet se 6,3palcovým Full HD+ displejem. Zajímavostí je využití 48Mpx fotoaparátu od Samsungu, který bychom v cenové relaci do 5 tisíc nečekali.

Dnešní třicátníci či čtyřicátníci si jistě vzpomenou na kultovní PC hru Lemmings, která byla hitem v 90. letech. Tu nyní vývojářské studio Sad Puppy ve spolupráci se Sony dostalo na mobily, jenže fanoušci jsou zklamáni. A to jak překopanou grafikou, tak především mikrotransakcemi. Hru totiž můžete hrát jen 10 minut a poté dvě hodiny čekat, když tedy nezaplatíte.

Firma AMD uvedla v rámci veletrhu CES 2019 grafickou kartu Radeon VII, což je první model GPU určený pro spotřebitele, který je vyráběn 7nm technologií. Novinka má 60 výpočetních jednotek taktovaných na 1,8 GHz a určena je třeba pro hraní v rozlišení 4K.

Organizace USB Implementers Forum (USB-IF) rozjíždí nový ověřovací (autentifikační) program pro standard USB typu C, jehož cílem má být vytvoření bezpečnostního protokolu pro rozhraní USB a vznik kryptografického ověřování zařízení i nabíječek.

Dva slovenští operátoři – Orange a 4ka – zpřístupnili technologii VoLTE (tedy volání přes LTE) pro různé smartphony, mezi jinými i pro neotestovaná a necertifikovaná zařízení. Orange ústy své mluvčí Alexandry Piskunové potvrdil, že technologie VoLTE a VoWi-Fi jsou dostupné u všech telefonů těch výrobců, kteří mají velké zastoupení na trzích EU.

Microsoft oficiálně oznámil vydání testovací verze nového buildu operačního systému Windows 10, který je znám pod označením 19H1. Jde o verzi Windows 10 Insider Preview Build 18309, která je k dispozici pro členy programu Windows Insider v tzv. rychlém kruhu (Fast Ring).

V Androidu 9.0 Pie si můžete globálně nastavit DNS od Googlu, a to díky spuštění podpory protokolu DNS-over-TLS ze strany DNS serverů Googlu. Nastavení DNS, které je nově možné pro mobilní i Wi-Fi připojení, znamená i vyšší úroveň zabezpečení.

Webový prohlížeč Google Chrome má být v tmavém režimu dostupný i pro operační systémy Windows (včetně sedmiček). Doposud se hovořilo jen o platformě macOS ve verzi Mojave. Společně s Windows se novinky dočkají i distribuce Linuxu. Jen předpokládáme, že o zase tak významnou novinku nepůjde, neboť už jistě existuje nějaké rozšíření, které tmavý režim do prohlížeče přinese. Přesný důvod aktuální popularity černých obrazovek neznáme, ovšem předpokládáme, že spočívá v ekologii (nižší nároky tmavších či vypnutých pixelů na energii) či ochraně očí uživatele.

Operační systém Windows 10 si po aktualizaci Windows 19H1 rezervuje volné místo na disku, konkrétně asi 7 GB. Rezervovaný prostor bude určený pro odkládací soubory, aktualizace z Windows Update i nativní aplikace.

Sociální síť Facebook u malého počtu uživatelů v některých zemích testuje nové funkce, které jsou zaměřeny na aplikaci Messenger. Jednou z novinek má být tmavý režim (záměna barvy textu a pozadí), další pak možnost vymazání již odeslané zprávy i u příjemce.

Samsung představil ještě před veletrhem CES v Las Vegas novinku v podobě tzv. Space Monitoru, což je klasický minimalistický monitor, který je ovšem vybaven speciálním ramenem, jež umožňuje jeho sklopení na okraj stolu, jehož povrch tak zůstane volný pro jiné činnosti.

E-mailový klient Mozilla Thunderbird má nově nabídnout lepší podporu Gmailu, ale i vyšší rychlost při ovládání. Té má být dosaženo mimo jiné implementací podpory vícevláknových procesů, což už je například ve Firefoxu běžné.

Společnost Ledger představila novou kryptoměnovou peněženku Nano X, která podporuje bezdrátovou technologii Bluetooth, jejímž prostřednictvím se propojuje s mobilní aplikací. Právě tou jsou pak řízeny převody kryptoměn. Autorizace transakcí se podobně jako u dřívějších modelů Ledgeru provádí zadáním přednastaveného PIN kódu.

Problémy říjnové aktualizace Windows 10 (October 2018 Update) nekončí. V některých případech totiž může být po aktualizaci nefunkční správcovský (administrátorský) účet v systému. Dalším problémy spočívají v nefunkční nativní podpoře hudebního formátu FLAC.

Distributor AT Computers chystá další, v pořadí již čtvrtou akci s názvem Cloud Enterprise RoadShow. V rámci akce navštíví jeho zástupci Ostravu (22.1.), Brno (23.1.) a Prahu (24.1.). Reselleři se na akci dočkají prezentací vendorů, které AT Computers distribuuje.

Společnost MMD uvádí na trh monitor Philips 241B8QJEB, který má 24palcovou úhlopříčku displeje a je zajímavý tím, že je do značné míry vyrobený z recyklovaných plastů. Novinka je vybavena LCD IPS panelem s Full HD rozlišením a nechybí jí ani technologie chránící oči uživatele.

Společnost AMD uvedla na trh novou generaci mobilních procesorů pro notebooky, která nese označení AMD Ryzen Mobile série 3000 a staví na 12nm výrobním procesu Zen+. Mezi inovace se řadí menší zlepšení architektury, vyšší frekvence či nižší spotřeba.

Na pobočkách Slovenské pošty bude v průběhu roku 2019 spuštěna možnost plateb kartou. Přesný termín zatím známý není. V dnešní době mohou kartou na poště platit pouze klienti Poštové banky.

Česká firma General Bytes je druhým největším výrobcem kryptoměnových bankomatů. Na světě je v současnosti v provozu 4 140 bankomatů na kryptoměny, z nichž právě firma General Bytes vyrobila 1 258 kusů. Na prvním místě je s 1 330 bankomaty Genesis Coin z Portorika.

Chlapec z Číny prodal v roce 2011 ledvinu, aby si mohl koupit tehdy nejnovější iPhone 4 od Applu. Dostal za ni v přepočtu asi 70 tisíc korun, za svůj neuvážený čin teď ovšem trpí zdravotními komplikacemi, píše se na webu iDrop News.

Společnost Acronis představuje novinku v podobě bezpečnostního řešení True Image 2019, které je určeno pro osobní zálohování, ale kromě jiného obsahuje i novinku v podobě ochrany proti zapojení počítače do nelegální těžby kryptoměn.

Operační systém Windows 10 bude nativně podporovat nový grafický formát AVIF (AV1 Image File Format), který bude fungovat po boku tradičnějšího JPEG. Podpora přijde v rámci připravované aktualizace Windows 10 19H1.

Společnost Huawei Technologies představuje na trhu nový procesorový čip pro datová centra a cloud. Ten nese název Kunpeng 920 a je vyráběn 7nm metodou. Integrován je například i v nedávno uvedeném serveru Huawei TaiShan.

Po letišti v Gatwicku působí drony problémy i jinde. Na necelou půlhodinu uzavřel přelet jediného dronu letiště v norském Tromsö, ze stejného důvodu byl překvapivě uzavřen i most spojující Anglii s Walesem. Zatímco v prvním případě se pachatele vypátrat nepodařilo, v tom druhém ano.

Společnost TP-Link přichází na trh s novým bezdrátovým routerem TL-WR820N, který nabízí podporu pásma 2,4 GHz s rychlostí do 300 Mbit/s. Kromě toho novinka podporuje technologii 2x2 MIMO (se dvěma externími anténami) či IPTV.

Portál Živé.sk zveřejnil rozhovor se zástupci operátora Orange, jichž se ptal na novinky za rok 2018 i plány do budoucna. Například sdílení sítí by při velikosti země, jako je Slovensko, dávalo smysl, tvrdí Orange. Rozhovor si můžete přečíst zde.

Herní platforma Steam od společnosti Valve přestala podporovat starší systémy Windows XP a Vista. Její klient, bez kterého nemůžete nakupovat ani spouštět hry, tak už nově rozjedete jedině na novějších platformách od Microsoftu.

Na internetu se začaly objevovat zprávy o tom, že Microsoft začíná uživatelům starších verzí Windows 10 vnucovat verzi novou, tedy October 2018 Update (což samotná společnost nakonec potvrdila). Naštěstí to zatím vypadá, že po kliknutí na křížek nebo nápis Neaktualizovat (Do Not Update) se opravdu nic nestane. Na rozdíl od neslavného vnucování Windows 10 uživatelům starších edicí systému. Nový postup Microsoftu funguje přes funkci Windows 10 Update Assistant; tu ovšem ze systému můžete odstranit.

Německá společnost FlixBus, která provozuje autobusy i u nás, testuje ve Spojených státech náhlavní soupravy pro virtuální realitu, kterými se mohou zabavit cestující na delších trasách. Testování probíhá na linkách směřujících ze čtyř měst a pokud se osvědčí, rozšíří se i mimo ně.

Čínští farmáři si začali přivydělávat tím, že na internetu streamují průběh pěstován plodin. Ten komentují, a přitom získávají zákazníky. Celý systém, spuštěný internetovým tržištěm Taobao (patřícím pod Alibabu), tak nejspíše nefunguje jako YouTube, kde vysílající dostávají tantiémy z reklam, ale spíše jako výhodná inzerce malopěstitelů, kteří se tímhle způsobem dokážou zviditelnit.

Experti z IBM vyvinuli speciální čip, který se přichytí na nehet pacienta a následně dokáže rozpoznat případné rané stádium Parkinsonovy choroby. Tímto onemocněním centrální nervové soustavy na světě trpí sedm až deset milionů lidí. Přitom na něj v současnosti neexistuje žádný účinný lék.

Certifikace a ocenění (1)

Prezident SR Andrej Kiska odevzdal státní vyznamenání mezi jinými i Radoslavu Danilákovi, který se zabývá výzkumem v oblasti IT. Konkrétně teď se svojí společností Tachyum vyvíjí nový procesor Prodigy pro datová centra, HPC a umělou inteligenci.

Výzkumy a studie (17)

Podle průzkumu srovnávače cen Heureka jsou online nákupy na internetu stále oblíbenější. V loňském roce vzrostl celkový obrat slovenských e-shopů meziročně o 23 procent na 1,13 miliardy eur. Počet e-shopů narostl na 11 585, počet výdejních míst pak na 2 390.

Analytická firma IDC přispěchala se statistikami trhu PC a tabletů za loňský rok, kdy zde došlo k poklesu o 3,9 procenta. Průměrná roční ztráta segmentu by dle přiložené prognózy měla do roku 2022 činit v průměru 1,8 procenta ročně.

Některé telefony s Androidem, které využívají odemykání pomocí rozpoznání tváře, lze odblokovat tak, že jim ukážete pouhou fotografii autorizovaného uživatele. Ze 110 testovaných smartphonů bylo 42 možné obelstít fotkou staženou ze sociálních sítí či podobného zdroje. Týkalo se to ale především levnějších a starších modelů. Ukázala to analýza nizozemské neziskové organizace Consumentenbond.

Microsoftu se konečně podařil kousek, o který se pokoušel tři a půl roku – jeho nejnovější Windows 10 mají na trhu vyšší podíl než starší Windows 7. Říká tomu „bod zlomu.“ Sedmičky jsou přesto stále dost úspěšné – podle analytické firmy Net Applications měly ke konci prosince podíl 36,9 %, u Windows 10 to pak bylo 39,22 %.

Asociace pro elektronickou komerci (APEK) a Heureka.cz zveřejnily společný průzkum, podle kterého vzrostly tržby českých internetových obchodů v loňském roce o 17 procent na 135 miliard korun. Počet e-shopů ve sledovaném období vzrostl o tři tisíce na 43 500. K růstu tržeb výrazně přispělo silné předvánoční období.

Společnost Kaspersky Lab ve svém nejnovějším průzkumu zjistila, že pro 58 procent dotázaných vedoucích IT pracovníků je největším zdrojem obav v oblasti bezpečnosti nekontrolovaný rozmach cloudu. Průzkum zároveň ukázal, že průměrně stojí únik dat z veřejného cloudu firmu 1,64 milionu dolarů.

Podle české cashback služby Plná peněženka vrcholila předvánoční nákupní horečka na internetu v týdnu mezi 10. a 16. prosincem, kdy došlo k 35procentnímu nárůstu útrat českých spotřebitelů oproti standardu. Předchozí vrchol nákupů nastal na Black Friday a o následujícím víkendu, kdy je denní útrata proti průměru devatenáctinásobná.

Hra o trůny po šesti letech není nelegálně nejstahovanějším seriálem na světě. Podle serveru Torrent Freak ze statistik BitTorrentu plyne, že na prvním místě ho vystřídal The Walking Dead. Hra o trůny o svůj primát přišla i proto, že v roce 2018 nebyl uveden žádný její nový díl.

Personální agentura Grafton Recruitment zveřejnila studii, podle které se firmy působící na českém trhu chystají investovat do automatizace, protože zkrátka „nejsou lidi.“ V roce 2019 by podle Graftonu dále mělo dojít ke zpomalení trhu práce. Nedostatek lidí spojený s růstem mezd bude přetrvávat v segmentech výroby a IT.

V posledním kvartále před Vánoci se v ČR utratilo rekordních 45 miliard korun, vyplývá z odhadů Asociace pro elektronickou komerci (APEK). Před rokem to za stejné období bylo „jen“ 38 miliard. Částky jsou počítány za období od začátku října do 23. prosince.

Příslušníci generace Z technologiím rozumí, vyplývá z nejnovějšího průzkumu firmy Dell Technologies mezi studenty ve věku 16 až 23 let. Jedná se zároveň o generaci „digitálních domorodců,“ z nichž 80 procent má ambice pracovat s moderními technologiemi. Z toho 38 procent projevuje zájem o kariéru v segmentu IT. Navzdory „digitalizaci“ pracovního prostředí upřednostňuje osobní kontakt jako formu komunikace s kolegy 43 procent respondentů.

Portál Živé.sk publikoval statistiky jednotlivých slovenských operátorů za Silvestr 2018, kdy se souhrnně poslalo 13 milionů SMS zpráv. Rostl i počet multimediálních zpráv a výrazně také počet hovorů. Celé statistiky naleznete zde.

Firma DXC Technology publikovala svoji prognózu šesti nejdůležitějších digitálních trendů v podnicích za rok 2019. Patří sem například vyhledávání ambiciózních digitálních projektů, přechod na IoT platformy nové generace, decentralizace přesunem centra dění k uživatelům nebo zavírání vlastních datových center ze strany podniků.

Byl zveřejněn oficiální audit návštěvnosti slovenských webů AIMmonitor za prosinec (december) 2018, z něhož vyplývá, že portálům na prvních příčkách se příliš nedařilo. Jak první Azet, tak druhý Sme a třetí Zoznam si meziměsíčně mírně pohoršily. Naopak mírně rostla Heureka.sk, která je čtvrtá.

Také globálnímu trhu podnikových úložišť se ve třetím čtvrtletí dařilo, píšou analytici z IDC, podle kterých tenhle segment rostl v meziročním srovnání o 19,4 procenta na 14 miliard dolarů. Zároveň samozřejmě klesá i cena za gigabajt prostoru, takže celková prodaná kapacita v daném období rostla o 57,3 procenta na 113,9 exabajtů.

Další studie IDC se týkala trhu nositelné elektroniky v regionu EMEA za třetí čtvrtletí 2018, kdy došlo k meziročnímu růstu o 55 procent na 6,6 milionu prodaných kusů. Zatímco základní wearables zaznamenaly 48% růst, u chytrých nositelných zařízení (včetně smartwatch) to bylo 65 %.

Společnost IDC zmapovala stav segmentu PC a tabletů v globálním měřítku, a zjistila, že v loňském roce došlo k jeho poklesu, meziročně o 3,8 %. V letech 2018 až 2022 pak má dojít k průměrnému ročnímu poklesu trhu o 1,8 %. Největší propad se má týkat klasických tabletů bez fyzické klávesnice.

Bezpečnost (14)

V Austrálii byl podniknut hackerský útok na systém včasného varování, který provozuje společnost Aeeris. Prozatím neznámý útočník využil SMS, pevnou linku a e-mail systému k šíření spamu.

Kybernetickým útočníkům se znovu povedlo napadnout účty celebrit na Twitteru, zjistili experti ze společnosti Insinia Security. Hackeři k tomu použili techniku zvanou SMS spoofing, díky které dokázali zveřejňovat příspěvky na účty spárované s konkrétními telefonními čísly, v tomto případě konkrétně britskými.

Lednová aktualizace operačního systému Windows 7 může způsobovat problémy s připojením k síti. Konkrétně se to týká verze KB4480970, pro kterou aktuálně neexistuje oprava – kromě odinstalace tohoto updatu. Problém se týká případů, kdy dotčené zařízení pracuje se sítí využívající SMBv2.

Americký prezident Donald Trump na Twitteru nechtěně prozradil polohu amerických vojenských jednotek v Iráku, prostřednictvím videonahrávky, kterou na sociální síti sdílel. Tváře vojáků ve videu však byly rozmazané, aby nedošlo k prozrazení jejich identity.

Microsoft vydal opravy pro Windows 10, a to pro všechny verze kromě buildu 1511. Pro nejnovější, podzimní aktualizaci z roku 2018, je k dispozici kumulativní aktualizace s bezpečnostními záplatami například pro Edge, Internet Explorer nebo jádro systému.

Deník Guardian informoval o tom, že v sobotu 29.12. došlo malwarem k ochromení tisku předních amerických novin včetně Los Angeles Times, Chicago Tribune, Baltimore Sun, Wall Street Journal či New York Times. Některé z novin vyšly bez inzerce, jiné vůbec nedošly části předplatitelů.

Slovenská policie upozorňuje na falešné e-maily z bank, využívající tzv. phishing pro získání přístupových údajů k internetovému bankovnictví a dalších osobních dat. Podvodníci dokázali zlepšit svou slovenštinu, takže působí důvěryhodněji než doposud. Vždy je třeba kontrolovat přesnou adresu, ze které byl daný e-mail odeslán, a v případě pochybností kontaktovat banku.

Operační systém Windows obsahuje nově nalezenou zranitelnost nultého dne (zero-day), kterou odhalila bezpečnostní expertka známá pod přezdívkou SandboxEscaper. Kvůli chybě může potenciální útočník přepsat kterýkoliv soubor v systému jinými daty. Pro chybu zatím pravděpodobně neexistuje řešení, nicméně možnost jejího zneužití je pouze teoretická – útočník by prý musel mít hodně trpělivosti.

Na kryptoměnu Ethereum Classic proběhl útok typu 51 % attack, který spočívá v tom, že některý z těžařů dokáže získat nadpoloviční, kontrolní podíl, a vytvořit tak alternativní odbočku z blockchainu. V souvislosti s útokem některé online směnárny přestaly realizovat transakce v této měně, informuje portál CryptoSlate.

Neznámí hackeři se nabourali do počítačů jihokorejské organizace, která se stará o přesidlování severokorejských uprchlíků, a ukradli z ní osobní data jejích klientů. O data přišlo 997 lidí, jejichž rodiny v Severní Koreji tak nyní nejspíše čekají problémy. Zatím však není známé, kdo za útoky stojí, zda vláda KLDR nebo někdo jiný.

Ministři české vlády jednali v utajeném režimu o analýze rizik používání technologií od společností Huawei a ZTE, o nichž bylo předběžně rozhodnuto, že jsou pro veřejné instituce bezpečnostním rizikem. Z jednání podle předsedy vlády Andreje Babiše vzešla výzva, která se týká celkově 160 úřadů a firem.

Eset zveřejnil svoje pravidelné statistiky malwaru v České republice, tentokrát za prosinec. Nejrozšířenější internetové hrozby jsou poměrně vyrovnané. Na prvním místě se nachází JS/Adware.Agent.AA s podílem 6,8 % na zachycených hrozbách, na druhém HTML/ScrInject (5,57 %) a na třetím Win32/Exploit.CVE-2017-11882.

Na internet unikly osobní údaje stovek německých politiků i známých umělců a moderátorů. Součástí uniklých dat jsou například i adresy, čísla platebních karet nebo soukromá korespondence. S informací jako první přispěchala stanice rbb, německá vláda už ji potvrdila.

Společnost GFI Software zveřejnila studii shrnující šest kroků pro efektivní patch management v podnicích. Patří k nim pravidelný audit sítě, hodnocení rizik (risk assessment), určení bezpečnostních priorit, nastavení pravidel pro aktualizace, zkoušky v testovacím prostředí a realizace s pravidelným prověřováním.