Nejdůležitější zprávy z období 07.01.2019 - 14.08.2019

Observer 02-2019

Nedostatek procesorů byl patrně hlavním faktorem, jenž způsobil poměrně výrazný pokles prodejů PC v posledním čtvrtletí minulého roku (–4,3 %), a strhl tak do minusu i celý rok 2018 (–1,3 %) – naznačují to přinejmenším předběžná čísla a související komentáře zveřejněné analytiky Gartneru v minulém týdnu.

„Právě ve chvíli, kdy se poptávka na PC trhu začala pozitivně promítat do výsledků, nastaly problémy v dodavatelském řetězci způsobené nedostatkem procesorů. Po dvou čtvrtletích růstu – druhém a třetím – tak dodávky PC ve čtvrtém poklesly,“ vysvětluje vedoucí analytička společnosti Gartner Mikako Kitagawa. „Nedostatek CPU způsobil schopnost dodavatelů reagovat na poptávku ze strany podniků provádějících obnovu PC. Očekáváme, že se tato poptávka překlopí do roku 2019 za předpokladu, že se dostupnost procesorů zlepší.“

Pokračování na webu INSIDE.

Zobrazuje se pouze volně dostupný obsah. Pokud chcete vidět víc, , prosím.

Nemáte-li účet, napište nám, nebo si můžete objednat předplatné na zkoušku.

Obnova až na konci životnosti

Zatímco PC trh klesá, obrat na trhu polovodičů roste – letošní rok by pak měl být co do celkového počtu prodaných zařízení podobný jako ten předchozí. Ultra přenosná prémiová zařízení (zejména tzv. ultrabooky a ultra přenosné konvertibilní notebooky) kompenzují pokles prodejů tradičních PC (stolních a klasických „tlustých“ notebooků) jen zčásti. Trend, který v poslední době narušila pouze dočasně obnova vozových parků klasických PC při přechodu na Windows 10, bude pokračovat i v příštích třech...

Hlavní události (40)

Ve dnech 2. a 3. května se v Praze uskuteční konference tematicky zaměřená na oblast bezpečnosti mobilních 5G sítí. Akci pořádá ministerstvo zahraničních věcí (MZV ČR) ve spolupráci s Národním úřadem pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Podle agentury Reuters budou Spojené státy v Praze chtít tlačit na svoje spojence, aby z budování infrastruktury vyřadili čínské firmy.

Novozélandský komisař pro ochranu soukromí John Edwards se nechal slyšet, že Facebook je podle něj „morálně zkrachovalý“, čímž podle všeho reagoval na útok na mešity v Christchurchi, k němuž došlo 15. března a který útočník vysílal živě právě na Facebooku. Edwardsova komise navrhla, aby Nový Zéland šel ve šlépějích Austrálie, která schválila zákon, podle něhož se mohou zodpovědní pracovníci dostat do vězení za živé vysílání násilí.

Vyloučení streamovacích služeb typu Netflixu či Hulu z účasti na Oscarech by podle amerického ministerstva spravedlnosti mohlo být považováno za potlačování konkurence. Proti účasti streamovacích služeb je pak například režisér Steven Spielberg, podle kterého jde o spíše televizní produkci, která by měla spadat pod udělování cen Emmy.

Americký generál Joseph Dunford obviňuje Google z toho, že údajně pomáhá Číně se zbrojením. Podle Dunforda se jedná například o projekt výzkumu AI, spuštěný Googlem v Zemi středu. Americká společnost naopak ruší svoji účast na některých projektech Pentagonu. Google se už k nařčením vyjádřil s tím, že se v Číně zaměřuje na oblasti vzdělávání, výzkumu jazyků a tržních algoritmů a „vývoj nástrojů s potenciálním globálním uplatněním.“

Zástupci ISP Aliance vydali společné prohlášení, v němž varují před novou evropskou směrnicí o autorských právech a jejích potenciálních dopadech. Podle Aliance může směrnice zdražit online služby, a to kvůli technickým a administrativním nákladům (což by byla situace nikoliv nepodobná zaváděním opatření okolo GDPR, pozn. red.). Například satira a parodie by dle nové směrnice měly mít výjimku, jenže se nejdříve musejí dořešit technologie, které by ji rozpoznaly.

Vedení Severoatlantické aliance NATO varovalo Německo, že s ním přestane komunikovat v případě, že země začne využívat technologie pro 5G sítě od čínské skupiny Huawei. Konkrétně o celém problému promluvil velitel spojeneckých sil NATO v Evropě, americký generál Curtis Scaparotti, s tím, že jestli bude Německo 5G s technologiemi z Číny využívat ve vojenském komunikačním systému, přestane NATO pro komunikaci s ním tento systém využívat.

Český premiér Andrej Babiš jednal s americkým prezidentem Donaldem Trumpem, a mimo jiné spolu probírali i situaci okolo čínské firmy Huawei. Bílý dům vydal vcelku vágně formulované oficiální prohlášení, takže konkrétní body jednání známy nejsou. ČR a USA však podle všeho do budoucna rozšíří spolupráci na poli kybernetické bezpečnosti.

Slovenská Alza nabízela slevový kupón na herní konzoli Xbox S, jenže ten kvůli chybě fungoval i na jiné zboží. Ovšem poté, co e-shop na chybu přišel, začal objednávky rušit – a to dokonce i ty, které už v té době vyřizovali kurýři. Ti měli údajně zboží stahovat zpátky do skladů. Slovenská obchodná inšpekcia (SOI) však kroky Alzy zpochybnila s tím, že k uzavření kupní smlouvy došlo už potvrzením objednávky, a tak mělo být zboží zákazníkům dodáno, byť za chybnou cenu.

Na Slovensku schválili IT projekt za 23 milionů eur, aniž by si předtím ověřili zájem o něj. Jde o součást „globálnějšího“ balíku šesti projektů v celkové odhadované hodnotě přes 64 milionů eur, který má název Digitálny ekosystém inklúzie a má jít o technickou platformu pro testování digitálních zručností a vydávání certifikátů. K původní verzi projektu měl výhrady premiér Peter Pellegrini, kritizovala jej i organizace Slovensko.Digital a na jeho významné nedostatky upozorňoval i Útvar hodnoty za peniaze. Bližší informace naleznete zde.

České vysoké učení technické (ČVUT) v Praze ukončuje svoji spolupráci s čínskou Huawei. Po varování NÚKIB škola nepožádala o prodloužení licence na provoz LTE technologie v tzv. Safe City Lab, laboratoři, kterou na katedře telekomunikační techniky FEL právě ve spolupráci s Huawei zprovoznila. Naopak v Ostravě na VŠB-TUO si spolupráci s čínskou firmou chválí. Píše o tom Jan Sedlák na portálu Lupa. (zdroj)

Po světovém dni bez internetu nastal také světový den bez mobilu, a to konkrétně 6. února. Tato iniciativa vznikla proto, aby si lidé uvědomili, že bez mobilu se alespoň po omezenou dobu žít dá, a na jeden den to vyzkoušeli. Portál Živé.sk v souvislosti s tím cituje statistiku, podle které je na Slovensku v současnosti více než 6 milionů aktivních SIM karet.

Česko vyloučilo čínskou společnost Huawei z výběrového řízení na vybudování daňového portálu, a to na základě varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB), že může být spolupráce s firmou potenciální bezpečnostní hrozbou. Huawei si je podle svého vyjádření vědoma oznámení Generálního finančního ředitelství (GFŘ) a „pokládá ho za projev diskriminace.“ Pokud podle ní nedojde ke zrušení zakázky, „zváží Huawei všechny své další možnosti.“

Obyvatelé Tongy (Tonžského království) v Tichém oceánu mohou zůstat i dva týdny kompletně bez připojení k internetu. Může za to poškození podmořského kabelu, jenž zemi spojuje se zbytkem světa. Obnoveno sice bylo spojení pomocí satelitů, jenže jen omezené, takže lidé třeba nemají přístup na sociální sítě a zpracovávat lze jen vybrané karetní transakce.

Přesně před 80 lety, 1. ledna 1939, oficiálně vznikla společnost Hewlett-Packard, kterou založili William Hewlett a David Packard. Prvotní kapitál firmy činil 538 dolarů a její vznik proslul i tím, že zpočátku sídlila v garáži.

Facebook ve Velké Británii ve velkém zavádí cenzuru. Začíná rušením účtů organizací, které považuje za tzv. „extrémní pravici“, a jejích představitelů, konkrétně ve Velké Británii, a to včetně mezinárodně známé organizace Britain First, jejíž příspěvky sdílel (na Twitteru) například i americký prezident Donald Trump. Ačkoliv část reakcí byla vesměs pozitivní (například někteří labouristé tvrdí, že sociální síť s tímto krokem „meškala“), jiní varují před koncem demokratické diskuse (což třeba Anthony Browne předpověděl již v roce 2006 svou knihou Úprk rozumu) a jednostranností postoje vůči falešným zprávám a dezinformacím, které přece jen reálně přicházejí ze všech stran politického a názorového spektra. Situaci se věnoval i britský portál Wired, který napsal článek s nadpisem: „Jestliže Facebook blokuje Britain First, jaký je smysl Facebooku?“

Občanské sdružení Slovensko.Digital nijak nepomáhá svému členovi Michalu Trubanovi, zakladateli hnutí Progresívne Slovensko, s jeho aktivitami v politice. Podle nového šéfa Slovensko.Digital Gabriela Lachmanna jsou aktivity sdružení veřejné a prověřit si je tak může kdokoliv.

Slovenský prezident Andrej Kiska založil politickou stranu, ke které už spustil web na adrese Jenásviac.sk. Ve zdrojovém kódu tohoto webu byla nalezena narážka na bývalého premiéra Roberta Fica, konkrétně vzkaz „Nikam neodchádzam.“ Na webu navíc můžete přidat svůj e-mail pro odběr novinek, a jako vzorová adresa je zde opět použita „ta Ficova“ – robert_f@email.sk.

Jednotlivé státy EU mají za úkol do konce června zhodnotit rizika, která souvisejí s infrastrukturou pro mobilní sítě 5G. Oznámila to Evropská komise, která v oblasti nasazování 5G očekává jednotný postup. EK přímo nezmiňovala rizika plynoucí z používání technologií čínských firem, i když na ně nejspíše narážela. Důvodem pro diplomatické obcházení tohoto tématu byla jak návštěva čínského prezidenta Si Ťin-pchinga ve Francii, tak plánovaný summit EU-Čína.

Povinná elektronická komunikace pro osoby samostatně výdělečně činné s Finančnou správou SR přes portál Slovensko.sk se posouvat nebude a povinná bude i nadále. A to i přes nedávno objevenou závažnou bezpečnostní chybu v softwaru, který je nutný pro používání občanského průkazu s čipem. Software nese název eID klient a kyberzločinci jeho prostřednictvím mohli do PC, kde byl nainstalován, propašovat malware.

Sociální síť Facebook zaznamenala největší výpadek ve své historii. Komplikace trvaly dohromady více než 14 hodin, a kromě samotného Facebooku byly zasaženy i služby Instagram a Messenger. Výpadek měl samozřejmě vliv i na akcie firmy, které poklesly nárazově řádově o nižší jednotky procent. Pravděpodobným důvodem výpadku je špatná konfigurace serveru.

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) ujišťuje veřejnost, že varování NÚKIB před technologiemi společností Huawei a ZTE neohrozí chystanou aukci kmitočtů pro 5G. Mobilní operátoři přesto musejí NÚKIB vyhovět v tom, že provedou analýzu rizik používání technologií od Huawei a ZTE ve svých sítích.

V Barceloně proběhl koncem února Mobilní světový kongres (MWC) 2019, na kterém jsme se ale příliš novinek nedočkali. Většina veletrhu se točila okolo technologie 5G, na své si přišli hlavně díky Nokii 9 Pureview i milovníci mobilní fotografie a firmy Huawei se Samsungem ukázaly svoje pojetí telefonů se skládacími displeji, i když jen za sklem. Reálný skládací smartphone si novináři mohli osahat na poměrně nenápadném stánku FlexPai, za zmínku pak stojí i výraznější orientace převážně čínských výrobců na odolné (rugged) telefony. Svoje vlajkové lodi mezi telefony uvedly mimo jiné i firmy LG (G8 ThinQ) a Sony (Xperia 1).

Podle ministryně průmyslu a obchodu Marty Novákové (ANO) si lidé za drahá mobilní data v Česku (v porovnání s okolními zeměmi) mohou sami. Ministryně uvedla, že kdyby lidé kupovali více dat, poskytovatelé by více vydělali a mohli by zlevnit služby. Na internetu se ihned po zveřejnění výroku začaly objevovat parodie na její slova – podle logiky věci totiž lidé, kteří chtějí levnější alkohol, musejí víc pít, a ti, kteří chtějí levnější pohřební služby, musejí víc umírat.

Přesně před 27 lety (13. února 1992) se tehdejší Československo připojilo k internetu. Stalo se tak na elektrotechnické univerzitě ČVUT v Praze. Ta se pod dohledem americké National Science Foundation (NSF) připojila k její akademické síti NSFNET.

Už od roku 2004 probíhá každoročně Den bezpečnějšího internetu, který letos připadl na 5. února. Organizátorem celé iniciativy a přidružených akcí je síť informačních center Insafe. Na Slovensku je iniciativa podporována občanským sdružením eSlovensko a jeho projektem Bezinternetu.sk.

Televize Nova ve své zpravodajské reportáži zveřejnila hoax, kterým strašila, že po otevření SMS zprávy o tom, že má daný uživatel telefonu někam zavolat, byla z kreditu či paušálu strhnuta částka 99 korun a někteří uživatelé tak přišli až o tisícikorunu. Důvěryhodnosti reportáže přidala i citace mluvčího Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ). Tento úřad následně varování před otevíráním zpráv z čísla 90409099 uveřejnil na svých facebookových stránkách.

Britská policie zatkla Juliana Assangea, zakladatele portálu WikiLeaks, a to okamžitě poté, co vyšel ze dveří ekvádorské ambasády v Londýně. Američané ho viní ze spolčení s Chelsea Manningovou (dříve Bradleym Manningem), bývalou analytičkou americké armády, která pro WikiLeaks poskytovala utajované dokumenty. V případě potvrzení viny mu hrozí až pět let za mřížemi.

Národná kriminálna agentúra (NAKA) zasahovala ve čtvrtek 4. dubna (apríla) ve více okresech – Bratislava, Košice, Prešov, Komárno a Levice. Podle policie šlo o zásah proti zločinecké skupině, která „realizovala“ fiktivní obchody s IT zbožím. Obviněno bylo 15 lidí, z toho 12 Slováků a 3 Češi.

Český europoslanec Tomáš Zdechovský z KDU-ČSL zpochybnil průběh jednoho z hlasování, která vedla ke schválení nové směrnice EU o autorském právu, jež byla „odklepnuta“ včetně kontroverzních článků 11 a 13 (ty byly v konečné verzi navíc přečíslovány). Po hlasování týkajícím se návrhu na projednání pozměňovacích návrhů někteří europoslanci tvrdili, že hlasovali jinak, než chtěli. Podle nich bylo hlasování zmatečné, píše portál Lupa.cz. Čeští politici přijetí směrnice vesměs kritizují – například Piráti hovoří o omezení svobody internetu v EU, ODS zase o hrozbě cenzury. Podle portálu Itbiz.cz pak byla například zmíněná KDU-ČSL v názoru na směrnici rozdělená. Místopředseda EP Pavel Telička pak zastává názor, že právní norma bude napadena a rozhodovat o ní bude Soudní dvůr EU.

Již co nevidět bude probíhat udělování prvních certifikátů pro projekt eKasa, informovala novináře mluvčí Finančnej správy SR Ivana Skokanová. Všechny nově otevřené provozovny musejí od začátku dubna (apríla) používat nové elektrické pokladny, povinně napojené na servery finanční správy, což je v podstatě obdoba českého systému EET. Opoziční strana SaS (Sľoboda a solidarita) se ovšem obává toho, že po zavedení povinného online zapojení do systému nastane chaos a svolala kvůli tomu mimořádný výbor NR SR pro finance a rozpočet. Zástupci SaS tvrdí, že podnikatelé nemají jasné instrukce z hlediska hardwaru a softwaru, aby u nic přechod na nový systém proběhl hladce.

Šéf společnosti Huawei Žen Čeng-fei se nechal slyšet, že ve výzvách USA lidem a vládám, aby bojkotovali jeho technologie, nevidí žádnou hrozbu. Oznámil, že svět se k jeho firmě nemůže obrátit zády, protože je pokrokovější.

Ministr zahraničí USA Mike Pompeo varoval spojence své země, že pokud budou nakupovat prvky infrastruktury od čínské firmy Huawei, mohou je odstřihnout od zakázek pro americké úřady a podniky. Podle Pompea prvky od Huawei „komplikují spolupráci“ tam, kde mají USA důležité systémy.

Společnosti Huawei ani ZTE nejsou v ČR na černé listině, uvedl na dotaz ChannelWorldu Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Varováním, které úřad vydal koncem roku 2018, se tak musejí zabývat pouze vybrané instituce a podniky, na které má dopad zákon o kybernetické bezpečnosti. Česká pobočka Huawei se pro ChannelWorld nevyjádřila, nicméně zakladatel Huawei Žen Čeng-fej v rozhovoru s novináři listu Financial Times odmítl, že by jeho společnost prováděla špionáž pro vládu Číny a nechal se slyšet, že žádné vážnější bezpečnostní incidenty firma neřeší.

Pracovní skupina sestávající z představitelů veřejných institucí, IT Asociácie Slovenska (ITAS) či občanského sdružení Slovensko.Digital schválila po dvou letech koncepci státu pro nákup IT řešení, píše portál Živé.sk, s tím, že právě Slovensko.Digital jako jediné hlasovalo proti. Problém podle ní spočívá ve výjimkách pro kritické systémy či pozdějším zpřístupnění zdrojových kódů. Více zde.

Předseda vlády Andrej Babiš chtěl po českých mobilních operátorech konkrétní, reálné ceny, které u nich platí zákazníci za mobilní data. Dokument, který Babiš od Asociace provozovatelů mobilních sítí (AMPS) dostal, sice hovoří o tom, že ceny ČR klesají rychleji než jinde a už teď jsou dokonce pod průměrem EU, ale konkrétní ceny nezmiňuje. Podle premiéra je reakce operátorů „úplně neuvěřitelná.“

Čínská společnost China International Group Corporation se podle Deníku N stahuje z Empresa Media (TV Barrandov), kde je vlastníkem 49procentního podílu. Důvodem má být údajně založení politického hnutí List Jaromíra Soukupa. Soukup pro Parlamentní listy uvedl, že takové informace nemá.

Implementace rychlé technologie mobilního připojení 5G v České republice bude mít oproti původnímu očekávání asi zpoždění. Řekl to ředitel sdružení CZ.NIC Ondřej Filip s tím, že jako důvod uvedl varování před používáním síťových prvků čínské společnosti Huawei, které podle Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) mohou představovat bezpečnostní riziko. Řešení od Huawei přitom používají všichni tři čeští operátoři a také CETIN, který zde provozuje telekomunikační sítě.

Číňance Jü-ťing Čang se podařilo proniknout do soukromé rezidence amerického prezidenta Donalda Trumpa na Floridě. U sebe přitom měla USB flash disk se škodlivým softwarem (malwarem). Žena se do Trumpova sídla dostala na základě uvedení nepravdivých informací prozatím neznámého charakteru.

Portál ChannelWorld přinesl rozhovor s ředitelem česko-slovenského zastoupení čínské společnosti Huawei Radoslawem Kedziou, který tvrdí, že co se týče tvrzení o spolupráci jeho firmy s čínskou vládou, pak „pokud platí presumpce neviny, je třeba předložit důkazy, jinak se jedná o hon na čarodějnice. Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB), který varování před Huawei vydal, podle něj s firmou nekomunikuje (více zde). Lidové noviny kromě toho informovaly o tom, že se Huawei kvůli nepodloženým varováním úřadu chystá bránit, možná i soudní cestou. V takovém případě by společnost podle informací LN žádala jako kompenzaci až 40 miliard korun.

Slovensko chce změnit způsob využití peněz získaných z registrace domén s koncovkou .sk. Chce zjistit, do čeho má investovat pět procent z tržeb, které mu odevzdává správce domény – společnost SK-Nic. V současnosti je v „balíku“ 720 tisíc eur, další peníze mají přijít za rok 2018. O způsobu využití může hlasovat i veřejnost, a to například přes Živé.sk (zde).

Kontrakty a implementace (112)

Na internet se zpožděním pronikly detaily finančního vyrovnání Applu s Qualcommem. První zmíněná firma zaplatí té druhé v rámci jednorázového vyrovnání licenčních poplatků celkem pět až šest miliard dolarů. Koncem loňského roku Qualcomm po Applu požadoval částku ještě o miliardu vyšší. Za každé zařízení s patenty patřícími Qualcommu však Apple zaplatí navíc 8 až 9 dolarů, odhaduje švýcarská investiční banka UBS, citovaná portálem AppleInsider.

Pro Maďarsko je Huawei strategickým partnerem, a to i proto, že zde čínská společnost zaměstnává asi dva tisíce lidí a funguje zde její největší logistické centrum mimo Čínu. Podle agentury Reuters Maďarsko ignoruje obavy mnohých vlád západních zemí z bezpečnostního rizika plynoucího ze spolupráce s touto firmou.

Na Slovensku vzniká Slovenské centrum pre výskum umelej inteligencie čili Slovak-AI. Ta má propojit experty na AI z řad akademiků, státu i soukromého sektoru. Nové centrum vzniká pod záštitou Fakulty informatiky a informačních technologií Slovenské technologické univerzity a IT Asociácie Slovenska (ITAS).

Japonská technologická firma Sony oznámila, že ukončí výrobu smartphonů v Číně a přesune ji do Thajska. Důvodem má být snaha o úsporu nákladů – přesun údajně nijak nesouvisí s probíhající obchodní válkou mezi USA a Čínou.

Společnost Konica Minolta oznámila, že zakládá nové samostatné oddělení, které má sloužit pro přímou komunikaci s inovačními manažery potenciálních klientů. Těm chce vlastní technologie ukázat buďto v inovačním centru nebo přímo v jejich prostředí s konkrétním dopadem na jejich činnost.

Provozovatel alternativní taxislužby Uber Technologies se chystá na burzu, a podle informací z kuloárů by se tak mohlo stát už v dubnu, chvíli poté, co svoji primární nabídku akcií (IPO) odstartuje konkurenční Lyft. Hodnota firmy po vstupu na burzu by mohla činit až 120 miliard dolarů.

Společnost Cisco plánuje v následujících třech letech zainvestovat celkem 5 miliard dolarů do rozvoje 5G technologií. Podle výsledků studie Cisco Mobile Visual Networking Index bude průměrné 5G připojení v roce 2022 generovat trojnásobek dat oproti průměrnému připojení typu 4G LTE.

Česká vláda bude jednat se zahraničními firmami o vstupu čtvrtého operátora na český trh. Konkrétně se bude chtít dohodnout s telekomunikačními firmami z USA, Itálie, Francie, Velké Británie a Jižní Koreje.

V Kladně končí provoz půjčovny elektrokol (e-bikesharingu), která byla spuštěna ve spolupráci s firmou Homeport. Služba byla pro město tak nákladná, že ji musela silně dotovat. Nahrazena má být novým systémem sdílených kol, na jehož dodavatele město vypíše výběrové řízení.

Velká centrála společnosti Amazon v New Yorku nebude, neboť společnost svůj plán zrušila. Narazila totiž na odpor místních politiků a některých obyvatel, kterým se nelíbila především výše daňových stimulů pro společnost a také možné zvýšení cen nemovitostí v příslušné lokalitě kvůli dobře placeným zaměstnancům.

Český technologický startup Clever Monitor vydává dluhopisy, jejichž prostřednictvím chce financovat svůj další rozvoj. Emise dluhopisů až za 100 milionů korun byla schválena Českou národní bankou a pomáhá při ní finanční skupina Starteepo. Ta je nabízí prostřednictvím nového portálu Bondyo.cz.

Hned tři kraje na Slovensku – Košický, Prešovský a Banskobystrický – chystají společný integrovaný dopravní systém (IDS), který umožní cestujícím používání jediné čipové karty na celém území těchto krajů. Od února (februára) bude řešení dostupné prozatím jen v prvních dvou jmenovaných územních celcích, třetí se přidá později.

Výrobce obuvi Baťa nasadil ve svých prodejnách platformu od společnosti Oracle s názvem Oracle Retail, jejímž cílem je zlepšení efektivity provozu lepším předvídáním poptávky zákazníků a také zvýšením jejich spokojenosti. Baťa ve svých více než 5 300 kamenných prodejnách v 70 zemích světa obslouží více než milion zákazníků.

Společnost PCV Computers začala na základě nového kontraktu distribuovat produkty společnosti Yealink, k nimž patří komplexní podniková řešení pro VoIP a konference. Produktovým manažerem značky je jednatel Jan Duda. Smlouva platí pro český i slovenský trh.

Skupina Rockaway Capital poskytla investici v nespecifikované výši českému fintech startupu BudgetBakers, který vyvíjí aplikaci Wallet, sloužící ke správě osobních financí jak jednotlivců, tak jejich skupin. Díky investici se chce startup nově zaměřit také na firmy, podnikatele a živnostníky.

Mezi věrnostní aplikace operátora O2 na Slovensku přibyla navigace Sygic. Ta je bezplatná a za její využívání mohou řidiči dostat až 1 GB dat měsíčně. Podmínkou ale je, aby aplikaci měli zapnutou při jízdě. Navigace zaznamenává dotyky na telefon a překročení rychlosti v průběhu jízdy a uděluje procenta. Získá-li řidič 80 procent, dostane 1 GB dat. Někteří diskutující sice vyjadřují obavy ze špehování, jisté ale je, že používání aplikace je na rozdíl od takového systému eCall dobrovolné.

Americký Apple začal od března v Indii s výrobou smartphonu iPhone 7, kterou má na starosti jeho dodavatel Wistron, který pro tyto účely využije svoji továrnu v Bengalúru. Apple doposud v Indii vyráběl pouze levnější modely iPhone 6S a SE.

Slevový portál Slevoking mění název. Nově se bude jmenovat Travelking. Důvodem je specializace serveru na cestování a původní název prý serveru bránil v uzavírání spolupráce s některými zajímavějšími partnery. Podle zakladatelů Tomáše Čmelíka a Petra Kóši je navíc těžší oslovovat zákazníky, pro které není sleva zásadní.

Operátor Nordic Telecom z vlastního rozhodnutí ukončil svoje členství v Asociaci provozovatelů mobilních sítí (APMS). Důvodem jsou podle jeho zástupců narůstající rozpory v pohledu na budoucnost telekomunikačního trhu, což souvisí i s chystanou aukcí na frekvence v pásmu 700 MHz.

Společnost Dell Technologies vyzvala evropské vlády, aby při zadávání veřejných tendrů braly v potaz udržitelnost svých projektů, respektive jejich ekologické dopady. V současnosti je na investice do IT vyčleněno 45 miliard eur.

Společnost Check Point uvedla nový partnerský program s názvem Check PointS, jehož cílem má být zrychlení prodejů a odměňování partnerů za aktivitu a za to, že budují vztahy se svými zákazníky, potažmo budování hlubších obchodních vztahů.

Technologická společnost Blue Infinity se stane plnou součástí agentury Isobar. Blue Infinity je jedním z nejvýznamnějších integrátorů cloudových aplikací Salesforce.com v ČR. Společnost pochází ze Švýcarska a společně s Isobarem spadá pod skupinu Dentsu Aegis Network.

Na Fakultě informačních technologií (FIT) ČVUT vzniká nová Laboratoř otevřených dat (OpenData Lab), a to ve spolupráci s firmou Profinit. K jejímu oficiálnímu otevření dojde ve středu 20. února. Laboratoř je určena hlavně pro studenty, ovšem po domluvě ji mohou využít i zájemci z řad veřejnosti.

Čínská společnost Huawei získala i přes značnou kontroverzi v poslední době zakázku od českého ministerstva vnitra a Policie ČR na dodávku switchů, tedy přepínačů, pro interní sítě institucí. I přes tuto skutečnost resort tvrdí, že dodávka technologií pro takový menší projekt ze strany čínské firmy riziko nepředstavuje.

Společnost Asbis CZ začala na základě nového kontraktu distribuovat produkty značky 1stCOOL, k nimž patří PC skříně, napájecí zdroje či ventilátory pro počítače. Tyto produkty společnost vyrábí již více než 20 let. Produktovým manažerem Asbisu pro 1stCOOL se stává David Horníček.

Japonská společnost Sony oznámila svůj záměr přestěhovat svoji evropskou centrálu z Velké Británie do Nizozemska, a to už do konce března. Výroba v Británii ovšem bude i nadále pokračovat beze změn. Důvodem přesunu je hlavně možnost i nadále provozovat „společnost se sídlem v EU.“

Čínský výrobce elektroniky (především smartphonů) Xiaomi oficiálně vydělil značku Redmi ze své struktury – už se tedy nejedná o pouhou divizi, ale autonomní značku, která se bude zaměřovat především na cenově dostupné high-endové modely. Již na 10. ledna je přitom naplánováno oficiální uvedení prvního telefonu.

Na crowdfundingovém portálu Fundlift se objevil nový projekt, náborový startup Recruitis, jehož vlajkovou lodí je softwarová platforma ATS (Applicant Tracking System), pomáhající podnikům při náboru nových zaměstnanců. Do Recruitisu plánuje investovat například bývalý majitel skupiny Vivantis Martin Rozhoň.

Košické herní studio Games Farm spolupracuje s norskou společností Func na vývoji nového herního titulu, o němž toho ovšem zatím moc známo není. Bližší detaily bychom se měli dozvědět již brzy, finální verze hry by pak měla spatřit světlo světa v roce 2021.

Vůbec první zemí světa, která spustí komerční služby v rychlé mobilní síti 5G, bude Jižní Korea. Ta se tak dostane před Čínu, Spojené státy i Japonsko. První firmou, která na trh uvede kompatibilní smartphone, bude právě jihokorejský Samsung, který ještě v dubnu začne prodávat model Galaxy S10 5G.

Společnosti LG a Ricoh uzavřeli v evropském kontextu novou partnerskou dohodu, která platí od 1. dubna. Kontrakt byl podepsán na veletrhu Integrated Systems Europe a zákazníci z řad podniků díky němu získají přístup k portfoliu displejů včetně digital signage.

Železničná spoľočnosť Slovensko (ZSSK) sice pro realizaci nového webu za 145 440 eur s DPH zvolila společnost Trionyx technologies, ale podle bývalého zaměstnance ZSSK je reálným dodavatelem zakázky firma WDS Solutions, která už dříve vybavovala některé vozy železniční společnosti technologiemi pro Wi-Fi sítě. Denník N tehdy zaznamenal podezřele vysoké náklady na tuto zakázku, píše portál Živé.sk s odkazem na Nadáciu Zastavme korupciu.

Technická univerzita ve Zvoleně podepsala dohodu o spolupráci se Společným výzkumným centrem (SVC) Evropské komise. Vybrána byla ze 135 evropských univerzit, které o spolupráci s EK projevily zájem. Spolupráce se má týkat dalšího vzdělávání studentů lesnické a dřevařské fakulty.

Ministerstvo práce SR (MPSVR SR) navrhlo vytvořit informační systém sociálních služeb, jehož prostřednictvím má být vytvořena provázaná databáze aktuálních zdrojů dat. Příjemci sociálních služeb tak nemají přehled o tom, na jaké služby vlastně mají nárok. Rozpočet na informační systém zatím nebyl stanoven.

Národní projekt úřadu místopředsedy vlády SR pro investice a informatizaci (ÚPVII) má ambici zlepšit systém eZdravie, který má být propracovanější a má fungovat kvalitněji. Projekt za částku odhadovanou na téměř 7,5 milionu eur vypracoval provozovatel systému, Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI).

Analytický startup Roivenue, který funguje i v České republice, expanduje na tři nové trhy v rámci Evropy – do Velké Británie, Polska a Rumunska. Společnost, která se zaměřuje na integraci marketingových kanálů s využitím algoritmů multi-touch atribuce, má do budoucna v plánu i další expanzi.

Společnost Aktin, online prodejce sportovní a zdravé výživy, nasadila skladový software Lokia WMS od firmy CCV Informační systémy, kterým nyní řídí svoje logistické procesy. I díky tomuto řešení byla schopna zvládnout předvánoční nápor požadavků od zákazníků.

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) chystá ještě na první čtvrtletí informační kampaň zaměřenou na přechod na nový digitální standard televizního vysílání, DVB-T2. Výběrové řízení na agenturu, která by tuto kampaň zajistila, však prozatím není ani v plánu, což je podle portálu Lupa poněkud zvláštní.

Finančné riaditeľstvo (FR) SR vypsalo výběrové řízení na dodavatele spotřebního materiálu pro tiskárny, jehož odhadovaná hodnota je 2,7 milionu eur bez DPH. Rámcová dohoda s vítězem tendru bude uzavřena na tři roky.

Společnost PCV Computers se stala autorizovaným distributorem značky Dahua Technology, pod kterou jsou k dispozici síťová zařízení pro dohledová řešení. Čerstvý kontrakt je platný pro Českou republiku.

Japonské Sony rozjíždí v Tokiu konkurenci pro Uber čili vlastní taxislužbu s názvem S.Ride. Projekt přitom vznikl ve spolupráci s pěti klasickými taxislužbami, které disponují vozovým parkem čítajícím až deset tisíc taxíků. Zájemci si službu mohou jednoduše objednat přes stejnojmennou aplikaci.

Banka mBank oznámil, že co nevidět na Slovensku spustí mobilní platební službu Apple Pay. Platby iPhonem v zemi v současné době poskytují už Slovenská sporiteľňa a online banka N26. Pro využití Apple Pay stačí zákazníkům mBank základní účet mKonto, který je zdarma.

Společnost VMware uvede počátkem roku 2020 zcela nový partnerský program, který bude známý pod názvem Partner Connect a jejím cílem bude přizpůsobení spolupráce specifickým obchodním modelům. Program bude k dispozici ve třech partnerských úrovních – spanning, advanced a principal.

Stát – respektive ÚPVII – spouští nový projekt s názvem Centrálna API Manažment Platforma (čili Platforma pro publikování služeb státu přes Open API). V rámci této platformy mohou subjekty ze soukromého sektoru a státní instituce vyvíjet a nabízet vlastní aplikace pro poskytování elektronických služeb státu.

Centrum IT4Innovations v Ostravě spustilo svůj už třetí superpočítač, model DGX-2 od Nvidie. Ten dosahuje výkonu až 2 petaFLOPS, stál necelých 7 milionů korun a vejde se do jedné části serverového racku. O dodávku se postarala společnost M Computers, vítěz veřejné zakázky.

Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) odmítlo námitky společnosti OKsystem, která byla neúspěšným zájemcem zakázky resortu na systém pro vyplácení dávek v hodnotě přesahující 250 milionů korun. OKsystem si stěžoval, že vítězná firma – DXC Technology – nesplnila kvalifikační předpoklady. Podle MPSV však většina námitek dosavadního dodavatele byla neodůvodněná a jediná odůvodněná neměla vliv na konečný výběr dodavatele.

Jihokorejský Samsung otevírá v pražském OC Nový Smíchov zrekonstruovanou značkovou prodejnu, kterou provozuje společnost Setos. Po rekonstrukci získaly prostory prodejny novou televizní stěnu či design průčelí a dalších prvků.

Slovensko aktuálně řeší schvalování šesti IT projektů za celkově 64,2 milionu eur. Jedním z nich je i testování občanů v oblasti IT, které bylo v létě 2018 pozastaveno. Slovensko.Digital tento projekt posoudilo a označilo ho za nejrizikovější. Bližší informace o tomto i dalších IT projektech naleznete v článku na Živé.sk. (zdroj)

Americký Microsoft oznámil rozšíření partnerství s nizozemskou společností TomTom, jejíž mapy začne technologický gigant využívat. A to například v případě virtuální asistentky Cortana, systému Windows či vyhledávače Bing. Všechny služby TomTom pak poběží na cloudových serverech Microsoft Azure.

Chtěli byste si vydělat hraním her, ale akční tituly vám moc nevoní? Pak zpozorněte: mezi eSporty se oficiálně řadí liga Farming Simulatoru, tedy simulátoru farmaření, kterou rozjíždí vývojář hry, studio Giants Software, ve spolupráci s giganty typu Intelu nebo Logitechu. V turnajích se bude hrát v přepočtu o miliony.

Společnost SAP Labs Česká republika představila nově zrekonstruované kancelářské prostory, ve kterých sídlí její brněnská pobočka. Kanceláře jsou umístěny ve Spielberk Office Centre a na jejich finální podobě se podíleli i sami zaměstnanci pobočky.

Podle agentury Reuters se Apple chystá přesunout část výroby svých high-endových iPhonů z Číny do Indie, kde už se vyráběly některé levnější modely. Svoje továrny tam má rozšířit partner Applu, společnost Foxconn.

O příspěvek z Operačního programu Integrovaná infrastruktura na vytvoření bezplatné internetové zóny (Wi-Fi pre Teba) požádalo na Slovensku ve dvou výzvách hned 337 obcí. Třetí výzva je pak otevřena do 15. května (mája).

Společnost Balíkobot.cz zavádí nové služby včetně přímého datového napojení API na systémy globálních přepravních firem TNT a UPS, což znamená možnost expedice zásilek do celého světa. Firma zároveň oznámila expanzi na Slovensko, kde spolupracuje se Slovenskou poštou a DHL Parcel Slovensko, a brzy přibyde i napojení na službu Slovak Parcel Service.

Americký Microsoft a německá automobilka BMW vytvářejí partnerství, jehož cílem má být otevřená výrobní platforma pro průmyslový internet věcí, respektive podpora inovací a urychlení vývoje smart továren.

Do projektu internetu do škol Edunet, který zpracovalo ministerstvo školství ve spolupráci s operátorem Swan, se podle portálu Živé.sk zpočátku zapojí jen 25 škol. Plány přitom byly mnohem ambicióznější – začít se mělo s až stovkami vzdělávacích institucí.

Správce národní domény v Česku CZ.NIC započal spolupráci s brazilským registrátorem NIC.br, a rozšiřuje tak svoji přítomnost v regionu Latinské Ameriky. Zde už CZ.NIC provozuje DNS servery v Chile, Argentina a Kostarika pak zase využívají ke správě vlastních domén českého systému s názvem FRED.

Společnost Arrow Electronics nově nabízí poskytovatelům cloudových služeb od Microsoftu prémiovou podporu, která může nabýt dvou forem. Buďto může být využita k rozvoji vlastních kompetencí resellerů a poskytovatelů služeb, případně ji lze nabízet přímo koncovým zákazníkům.

Samsung využívá nelibosti mnoha vlád vůči konkurenční čínské společnosti Huawei, a v souvislosti s tím se rozhodl investovat 22 miliard dolarů do výzkumu a vývoje v 5G a dalších oblastech výstavby telekomunikačních sítí. Svoji síťovou divizi zároveň posiluje o nové manažery a další zaměstnance, které přesouvá z jiných divizí.

Americká společnost IBM představila na své konferenci PartnerWorld některé novinky ve svém partnerském kanálu, které se týkají například spuštění ekosystému My PartnerWorld, jenž má být komplexním a zároveň individualizovaným rozhraním pro přístup partnerů k nástrojům a platformám IBM.

Vývojáři aplikací větší podíl z oficiálního androidového obchodu Google Play nedostanou. Sundar Pichai, šéf Googlu, oznámil, že jeho firma nemá v plánu rozložení marže měnit. Z každé prodané aplikace si Google bere 30 procent a vývojářům tak zůstává jen 70 procent.

Společnost Kaspersky Lab představuje nový program s názvem Kaspersky United, který partnerům umožňuje prodej produktů a služeb bezpečnostní firmy na základě jejich vlastní specializace. Změn dozná také partnerský portál Kaspersky Lab.

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) v novém roce rozjede aukci kmitočtů v pásmu 700 MHz, které byly uvolněny z televizního vysílání. Počátkem roku pak ministerstvo průmyslu a obchodu spustí druhý pokus o dotační výzvu související s budováním vysokorychlostního internetu v odlehlejších oblastech. V banku je pro začátek miliarda; tato částka se operativně k reálnému zájmu může zvyšovat.

Americký Amazon chce skončit s online maloobchodním prodejem na trhu v Číně, čímž podle analytiků fakticky přiznává porážku s tamními konkurenty. K těm nejvážnějším zde patří především Alibaba a JD.com. Omezenou nabídku včetně Amazon Web Services však firma v Zemi středu bude poskytovat i nadále.

Společnost Ingram Micro uzavřela distribuční kontrakt se společností Advantech Service-IoT, jež vyrábí například vozíkové terminály, průmyslové počítače, digital signage a řešení POS (point-of-sales). Distribuční partnerství je platné pro Evropu.

Společnost ON Semiconductor investovala do rozšíření svého závodu v Rožnově pod Radhoštěm v uplynulých dvou letech už asi 130 milionů dolarů čili přibližně tři miliardy korun. Investice se týkala výroby křemíkových desek a čipů. Do konce letošního roku jsou v plánu investice za dalších 70 milionů dolarů.

Úřad místopředsedy vlády pro investice a informatizaci (ÚPVII) Richarda Rašiho řeší, jak naložit s penězi, které pocházejí z pěti procent poplatku za registraci slovenské národní domény u správce SK-Nic. Hodnotit žádosti o přidělování dotací z těchto peněz má nezisková organizace Pontis.

Česká bezpečnostní firma Avast Software začala spolupracovat se společností Chronicle, která stejně jako Google náleží do skupiny Alphabet. Vzniká tak nová služba s názvem Chronicle Backstory, což je cloudová služba, umožňující podnikům nahrávání vlastních soukromých telemetrických dat a na jejich základě analyzovat a detekovat případné kybernetické hrozby.

Gastronomický prostor Manifesto Market získává nový finanční impuls od investiční skupiny Rockaway Capital Jakuba Havrlanta, která si v něm za blíže nespecifikovanou částku kupuje 45procentní podíl. Získané prostředky chce Manifesto využít mimo jiné k expanzi na nové lokality.

Firma Ingram Micro se na základě nového kontraktu stala oficiálním distributorem Ergonomic Solutions, společnosti, která se zabývá oblastmi mobility prodejních míst, platebních systémů a servisních provozoven. Smlouva platí v regionech Beneluxu a severní a východní Evropy.

Úřad místopředsedy vlády pro investice a informatizaci (ÚPVII) bude měřit stav pokrytí Slovenska širokopásmovým připojením k internetu. A to v rámci nově vypsaného projektu s názvem Monitorovací systém pre reguláciu a štátny dohľad, na který už byla zveřejněna výzva.

Společnost Barracuda Networks se na základě nové smlouvy stane hlavním prodejcem podnikových řešení bezpečnostní firmy Avast – Avast Business CloudCare, Avast Management Console a Avast Antivirus Security. Hlavním cílem kontraktu je ochrana malých a středních podniků (SMB).

Cloudový poskytovatel G2 server oznámil změnu názvu. Společnost se nově jmenuje Geetoo. S touto změnou přirozeně souvisí i celkový rebranding včetně představení platformy Geetoo Space. Rebranding souvisí s dřívější nejednotností ve vyslování názvu firmy („gé dva“ versus „dží tú“).

Na konferenci Next 2019 v San Francisku představil Google nové pobídky pro partnery Google Cloud, přičemž vyšší podpora se bude týkat především raných fází prodejních cyklů. Partneři se nyní podle Googlu zapojují do čtyř pětin obchodních aktivit.

Společnost Arrow Electronics oznámila uzavření distribuční smlouvy s italskou firmou ProEsys, mezi jejíž produkty se řadí specializovaná řešení internetu věcí (IoT) pro vertikální trhy. Smlouva je platná pro celý region EMEA.

Firma Toshiba Client Solutions Europe (TCSE) se v rámci rebrandingu stává Dynabook Europe. Ke změně značky dochází poté, co TCSE koupil koncem minulého roku Sharp. Do portfolia Dynabook Europe se řadí třeba řešení mobilního IT.

Firmy Accenture a Microsoft oznámily založení společné obchodní skupiny Accentuer Microsoft Business Group. Nová aktivita vzniká v návaznosti na dlouhodobé strategické partnerství obou společností, a to „pod taktovkou“ společného podniku Avenade, který vznikl v roce 2000 a většinu v něm má Accenture.

Liftago spouští ve spolupráci se Zásilkovnou novou službu, která spočívá v balíkové přepravě zboží z e-shopů, u kterého si zákazníci zvolí expresní doručení. Služba bude zpřístupněna nejprve v Praze a okolí a později i v Brně a Ostravě. Fungovat to bude tak, že po zvolení typu přepravy bude aplikací vybrán nejbližší aktivní řidič Liftago, který balík vyzvedne a doveze příjemci.

Společnosti Ericsson a VMware oznámily globální partnerství, jehož cílem je zjednodušení virtualizace sítí, a to právě kombinací aplikací od Ericssonu a platformy VMware vCloud NFV. Technická spolupráce obou firem probíhá například v oblasti cloudového jádra nebo cloudové komunikace.

Národní agentura pro síťové a elektronické služby (NASES) uzavřela dvojici dodatků k provozu a technickým změnám portálu Slovensko.sk, a to bez výběrového řízení. Což v podstatě znamená, že stát prodloužil smlouvu s dosavadními dodavateli, společnostmi Swan a GlobalTel. Měsíční náklady na provoz mají přesáhnout milion eur. Provoz portálu by měl být mimo jiné rychlejší.

Společnost Slack Technologies, která vlastní stejnojmenný komunikační nástroj pro spolupráci na pracovištích, oznámila svůj plán vstoupit na burzu. Vlastnické podíly chce na trhu nabízet přímo, a nikoliv formou prostředníků. U americké SEC už Slack podal žádost o registraci.

Microsoft oznámil, že cloudové služby Azure pro malé a střední podniky chce zákazníkům prodávat napřímo a obejít tak partnerský kanál. Tímto krokem chce redmondský gigant zvýšit svůj podíl v segmentu cloudových služeb mezi SMB.

Společnost Alef Distribution začala ve střední a východní Evropě (CEE) a v Řecku, na Kypru a na Maltě na základě nového exkluzivního kontraktu distribuovat řešení od firmy NetApp, přičemž dohoda začíná platit od 1. května.

Česká republika začíná s Izraelem spolupracovat v rámci tzv. Česko-izraelského akcelerátoru (CIPA). V současné době tato spolupráce probíhá na akademické úrovni a konkrétně se jí účastní pražské ČVUT a izraelská univerzita Technion v Haifě. Do projektu se zapojují i společnosti ČEZ, Nordic Telecom, Eltodo a Aero4TE.

Společnost Okin BPS přináší ve spolupráci s poskytovatelem cloudových služeb Fujitsu RunMyProcess novou nabídku, která spočívá ve zjednodušení přechodu podniků z řešení Lotus Notes, nedávno prodaného firmou IBM, na platformy Office 365 a Google Notes.

Do konce letošního roku by měl být v úseku metra mezi Muzeem a Nádražím Holešovice k dispozici mobilní signál LTE, potvrdila mluvčí T-Mobilu Martina Kemrová pro portál Lupa. Podle ní by operátor chtěl získat stavební povolení na dalších 16 stanic a tyto pokrýt do poloviny roku 2020.

Startup 720 Degrees, který společně s českými a finskými spolupracovníky založil Tomáš Novotný, se zabývá kvalitou vzduchu uvnitř budov a její optimalizací. Do nového kola financování startupu, vyhlášeného počátkem roku, se zapojila také kapitálová firma z ČR, J&T Ventures. Celý profil 720 Degrees teď přinesl portál CzechCrunch. (zdroj)

Společnost Veeam Software obdrží významnou investici ve výši 500 milionů dolarů od Insight Venture Partners (ve spolupráci se strategickým investorem Canada Pension Plan Investment Board). Peníze budou investovány do rozvoje zálohovacího řešení pro inteligentní správu dat a platformy Veeam Availability Platform.

Společnost SAP v současnosti prochází restrukturalizací, oznámil jeho šéf, Bill McDermott. Díky tomu by chtěl do roku 2023 dosáhnout hodnoty mezi 250 a 300 miliardami eur. Součástí restrukturalizace však bude i výrazné propouštění – firma chce postupně propustit asi 4 400 zaměstnanců. Mezi lety 2010 a 2019 už se podařilo navýšit hodnotu firmy ze 45 miliard na 140 miliard eur.

Mobilní platby Google Pay začnou na Slovensku podporovat další tři banky – k Prima Bance, která službu nabízí nejčerstvěji, se brzy přidají OTP Banka, Fio Banka a UniCredit Bank. Podle portálu Živé.sk bude první z bank Google Pay nabízet v červnu (júni), druhá přesný termín nevzpomíná, a třetí hovoří o první polovině roku.

Společnosti Intel a Ericsson oznámily uzavření partnerství. Obě v jeho rámci chtějí synchronizovat vývoj architektury Intel Rack Scale Design a softwarově definované infrastruktury (SDI) od Ericssonu. Cílem má být tvorba infrastruktury nové generace pro síť 5G.

Největší německá půjčovna kol (či chcete-li Bikesharing) Nextbike expanduje do Ostravy, kde vážně ohrožuje existenci konkurenční Rekoly. Ta sice v Ostravě funguje v pilotním provozu, ovšem v zimě se jí nepodařilo uspět ve veřejné zakázce vypsané městem. Nextbike v Německu funguje už 14 let.

Estonská značka Taxify, která funguje i v ČR a na Slovensku, mění název. Nově se na všech trzích, kde působí, bude jmenovat Bolt. Její aplikace v nejbližších týdnech automaticky změní vzhled a název, jinak by se nic měnit nemělo. Ve Velké Británii si platforma zvolila název Hopp.

Firma Palo Alto Networks zveřejnila některé novinky ve svém partnerském programu NextWave, spočívající především v tvorbě nového dedikovaného programu, zaměřeného speciálně na řízené služby. K dalším změnám patří třeba i zjednodušení úrovní programu.

Český startup Productboard, vyvíjející nástroj pro řízení vývoje produktů, vybral v rámci aktuálního investičního kola dalších 10 milionů dolarů od různých investorů včetně Index Ventures, Credo Ventures či Reflex Capital. Loňská investice od stejných přispěvatelů činila 8 milionů.

Společnost Huawei požádala svoje japonské partnery a dodavatele včetně firem Mural Manufacturing či Toshiba Memory, aby navýšili svoje dodávky komponent pro její smartphony. Napsal o tom deník Nikkei s tím, že jedním z důvodů může být i tlak Spojených států na čínské technologické firmy a s ním spojené obavy týkající se možných problémů s dodávkami.

Microsoftu výrazně roste partnerská základna, a to o 7 500 nových členů měsíčně. Růst je způsobený nepřímým prodejem, růstem trhu i vyššími výnosy z cloudových a řízených služeb.

Integrátor technologických řešení Myriad Supply má novou identitu značky – Myriad360. Už od svého vzniku v roce 2003 pomohla firma Myriad tisícům svých klientů navrhnout, implementovat a optimalizovat jejich kritickou technologickou infrastrukturu.

Joyce ČR oznámila novou distribuční smlouvu s německou společností Snom Technology, na jejímž základě se stává jejím autorizovaným distributorem pro Českou republiku a Slovensko. Do portfolia Snom Technology se řadí především VoIP produkty.

Operátor Orange počítá s expanzí vlastní Orange Banky na Slovensko. Ta byla v roce 2017 spuštěna ve Francii. Portál Živé.sk uvádí, že operátor by měl na slovenském trhu na finančních produktech spolupracovat s mBank.

VAD distributor Clico přidává do svého portfolia řešení od společnosti Fidelis Cybersecurity. Nově uzavřený kontrakt platí pro střední a východní Evropu a zahrnuje pokročilé technologie aktivní ochrany podnikových ICT prostředí.

Slovenská pobočka mBank hlásí připravenost na mobilní platební službu iPhonem, Apple Pay. Podle zástupců banky používá mBank na Slovensku stejné řešení jako její mateřská instituce v Polsku, kde je Apple Pay velmi úspěšný. Svoje připojení ke službě však mBank oficiálně nepotvrdila.

Distributor AT Computers rozjel nový web značky X-Gamer, na kterém naleznete veškeré informace o herních zařízeních a doplňcích v jejím portfoliu. Produkty značky X-Gamer má pro český a slovenský trh na starosti produktová manažerka Lucie Niesnerová.

HSBC, sedmá největší banka světa, používá pro zpracování transakcí blockchain, i když bez oné anonymity, která je pro blockchain typická. V loňském roce finanční instituce takovým způsobem „zprocesovala“ více než tři miliony transakcí za více než 250 miliard dolarů.

IT distributor Veracomp oslavil dekádu svého působení na českém trhu a v souvislosti s tím oznámil výrazné rozšíření svého portfolia. Nově tak nabízí řešení kybernetické bezpečnosti od značek Nozomi Networks, Tenable, Proofpoint, Wombat Security, Vertiv a ClearOne.

Společnost Avaya oznámila svůj záměr rozšířit a zároveň zjednodušit partnerský program, tzv. Edge Channel Partner Program. Výhodou pro partnery Avaye mají být mimo jiné vyšší marže pro resellery s přidanou hodnotou, menší a střední obchodní partnery i systémové integrátory. Účelem změn programu mají být vyšší prodeje cloudových řešení.

Společnost AT Computers se na základě nového kontraktu stala oficiálním distributorem řešení značky Crucial, mezi které se řadí třeba paměťové čipy, modely a SSD úložiště. Kontrakt ATC se značkou, která patří firmě Micron, platí pro český i slovenský trh.

Dodavatel Arrow Electronics rozšiřuje distribuční kontrakt se společností Thales, jejíž řešení pro oblast kybernetické bezpečnosti bude nyní nabízet na českém trhu. Již loni obě firmy podepsaly smlouvu, na jejímž základě Arrow distribuuje produkty a technologie Thalesu do dalších zemí v regionu EMEA.

Evropská komise oznámila plán projektu vybudování podmořského datového kabelu, který má přes Atlantik propojit Evropu s Latinskou Amerikou. Optický kabel má propojit konkrétně Portugalsko a Brazílii a připravený k použití má být v roce 2020.

Slovensko vyhlásilo tendr, jehož účelem má být propojení IT systémů jednotlivých státních úřadů. Celý komplikovaný název projektu za předpokládanou cenu 15 milionů eur včetně DPH zní: „Dátová integrácia: sprístupnenie údajovej základne verejnej správy vrátane otvorených údajov prostredníctvom platformy dátovej integrácie.“ Zájemci se mohou hlásit do 17. ledna (januára).

Google převedl téměř 20 miliard eur na Bermudy, čímž si legálně snížil daňovou zátěž. Tento mechanismus využívá nizozemskou Google Netherlands Holdings BV pro přesun tržeb z licenčních poplatků získaných mimo USA na irskou Google Ireland Holdings se sídlem na Bermudách.

Hospodářské výsledky (84)

Společnost Avast Software mění svoji (především příjmovou) strukturu. Zhruba 55 procent jejích tržeb totiž tvoří produkty mimo antivir. Mezi uživateli jsou totiž stále oblíbenější dříve okrajové produkty, jako VPN či správci hesel, a navíc se chce firma do budoucna zaměřit i na oblasti ochrany chytrých domácností nebo internetu věcí. V prvním čtvrtletí finančního roku 2019 Avast dosáhl nárůstu tržeb o 9,1 procenta na 209,1 milionu dolarů. Zisk EBITDA pak rostl o 5,4 procenta na 117,5 milionu dolarů.

Kryptoměna Bitcoin pokračuje v rostoucím trendu, i když je otázkou, jak dlouho to bude trvat a zda se časem opět neprojeví její volatilita ve směru dolů. Kurz Bitcoinu se v neděli 7.4. dostal na hodnotu 5 332 USD, přičemž ještě nedávno stagnoval zhruba o tisíc dolarů níž.

První čtvrtletí nebylo pro jihokorejský Samsung právě silným obdobím. Provozní zisk společnosti totiž podle prvotních odhadů klesl o 60 procent meziročně na 6,2 bilionu wonů. Problémy se objevily třeba v segmentu paměťových čipů, kde klesaly prodejní ceny, jakož i v segmentu displejů, kde podnik zaznamenal nižší poptávku.

Čínské společnosti Huawei Technologies se navzdory všem obviněním ze špionáže nebývale daří. Firma loni zaznamenala globální tržby ve výši 721,2 miliardy jüanů, což znamená v meziročním srovnání nárůst o 19,5 procenta. Čistý zisk pak firmě rostl o čtvrtinu na 58,3 miliardy jüanů.

Čínská technologická firma Xiaomi zveřejnila svoje hospodářské výsledky za čtvrté čtvrtletí 2018, kdy zaznamenala ztrojnásobení čistého zisku na 1,85 miliardy jüanů (6,26 miliardy korun). Tržby pak rostly o 27 procent na 44,4 miliardy jüanů (150,36 miliardy korun). I přesto, že výsledky překonaly očekávání analytiků, klesly akcie Xiaomi na Hongkongské burze ihned po oznámení o 4,59 procenta.

Investiční skupina Karla Komárka KKCG může dle posouzení Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) koupit majoritní podíl ve firmách Cleverlance Enterprise Solutions a AEC, patřících do skupiny Cleverlance Group. Ta bude v obou těchto podnicích i nadále figurovat jako minoritní vlastník. Hodnota transakce oznámena nebyla.

Společnost Airbnb oznámila svou doposud největší akvizici, v jejímž rámci kupuje za řádově stovky milionů dolarů rezervační službu hotelů na poslední chvíli HotelTonight. Po zatím poslední investici byla hodnota tohoto amerického startupu odhadována na 465 milionů dolarů.

E-shopu s kontaktními čočkami VašeČočky.cz se v loňském roce dařilo – podařilo se mu vygenerovat tržby ve výši 700 milionů korun, což znamená meziroční nárůst o 7 procent v porovnání s rokem 2017. Kromě kontaktních čoček na e-shopu výrazně rostl segment slunečních brýlí.

Společnost Lenovo zveřejnila svoje hospodářské výsledky za svoje třetí fiskální čtvrtletí aktuálního finančního roku, kdy se jí podařilo dosáhnout čistého zisku ve výši 233 milionů dolarů oproti ztrátě 289 milionů dolarů ve stejném období o rok dříve.

Český e-shop s nábytkem a bytovými doplňky Bonami zveřejnil svoje hospodářské výsledky za loňský rok, kdy zaznamenal nárůst tržeb o 38 procent meziročně na více než miliardu korun. Na těchto tržbách se z poloviny podílí český trh, z necelé čtvrtiny pak trh slovenský.

Portál Bezrealitky zveřejnil svoje hospodářské výsledky za loňský rok s tržbami převyšujícími 30 milionů korun a meziročním růstem o 50 procent. Portál v roce 2018 zprostředkoval prodej celkově necelých osmi tisíc domů a bytů v celkové hodnotě 27 miliard korun.

Chytrá kurýrní služba DoDo – startup, patřící e-commerce akcelerátoru Inveo – ohlásila svoje hospodářské výsledky, k nimž patří především více než 500procentní růst na 60milionový obrat (v korunách). Počet kurýrů společnosti v Praze, Brně, Plzni a Bratislavě vzrostl na více než 400, počet odbavených zásilek pak na skoro 500 tisíc.

Společnost IBM zveřejnila svoje hospodářské výsledky za čtvrté čtvrtletí 2018, kdy došlo k meziročnímu přechodu ze ztráty (konkrétně 1,05 miliardy dolarů) do zisku (1,95 miliardy USD), což je lepší výsledek, než původně očekávali analytici. Tržby IBM za sledované období nicméně meziročně poklesly, a to z 22,54 miliardy na 21,76 miliardy USD.

Český startup Keboola, který vyvíjí cloudovou platformu pro zpracování dat, oznámil svoje hospodářské výsledky za rok 2018, kdy se mu podařilo navýšit tržby o 35 procent na 57 milionů korun. O rok dříve přitom dosáhl tržeb ve výši „pouhých“ 42 milionů.

Tržní hodnota Qualcommu po oznámení dohody s Applem prudce stoupla, skokově o 30 miliard dolarů. Může za to jak vyřešení vleklých soudních sporů s konkurentem, tak nejspíš i platba blíže nespecifikované částky ze strany Applu, která byla součástí dohody. Podle analytika Wedbush Securities Dana Ivese je to „v USA v souvislosti 5G svět Qualcommu a všichni ostatní jen platí nájem.“

Společnosti Huawei sebevědomí rozhodně nechybí. Jeden z jejích vysokých představitelů, Richard Yu, se v rozhovoru pro čínská média nechal slyšet, že jeho firma bude do konce roku 2020 globální jedničkou na trhu smartphonů. Stane se tak poté, co předstihne Samsung. Společně s dceřinou značkou Honor by ovšem mohla být první ještě letos. Podle pana Yu Huawei paradoxně pomohly i sankce ze strany Spojených států, které na jeho firmu upnuly pozornost světa. Jenže jiná, související zpráva hovoří o tom, že šéf společnosti Samsung JD Koh oznámil, že jeho společnost v následujících deseti letech nemá v plánu první místo žebříčku globálních výrobců smartphonů opouštět.

Thales oznámil úspěšné dokončení akvizice společnosti Gemalto, která se tak stala jeho novou globální divizí s názvem Digital Identity and Security (DIS). Transakce byla spuštěna koncem roku 2017 a její celková hodnota dosáhla 4,8 miliardy eur.

Alternativní taxislužba Uber kupuje konkurenční firmu Careem, která funguje především na Blízkém Východě. Nabídla za ni 3,1 miliardy dolarů, z toho 1,4 miliardy v hotovosti a zbytek v konvertibilních dluhopisech. Startup Careem vznikl v roce 2012 a nyní působí v 15 zemích Blízkého Východu, Afriky a Asie.

Evropské regulační úřady varují Vodafone a Liberty Global kvůli plánované akvizici za 22 miliard dolarů, která by podle úřadů mohla ohrozit hospodářskou soutěž. Vodafone se chystá převzít aktivity Liberty Global v ČR, Německu, Maďarsku a Rumunsku.

Společnost VMware zveřejnila svoje hospodářské výsledky za čtvrté čtvrtletí loňského roku, kdy se jí podařilo navýšit svoje celkové výnosy o 16 procent na 2,59 miliardy dolarů. Za celý fiskální rok 2019 pak výnosy VMware dosáhly hodnoty 8,97 miliardy dolarů se 14procentním meziročním růstem.

První odhady naznačují výborné výsledky slovenské bezpečnostní firmy Eset v ČR za rok 2018, kdy její obrat činil 384 milionů korun, což představuje meziroční nárůst o osm procent. Tento růst lze do značné míry přisuzovat podnikovým zákazníkům.

Operátor T-Mobile zveřejnil svoje hospodářské výsledky za rok 2018, kdy jeho tržby vyrostly o 0,7 procenta na 27,23 miliardy korun, provozní zisk se pak poskočil směrem nahoru o 5,6 procenta na 11,44 miliardy. LTE síť operátora koncem roku pokrývala 99,1 procenta české populace.

Českého vývojáře her Warhorse Studios spolkne rakouská firma Koch Media, patřící pod THQ Nordic. Za stoprocentní podíl ve studiu, které stojí za úspěšným herním titulem Kingdom Come: Deliverance, zaplatí celkově 42,8 milionů eur. Původní rozložení podílů bylo následující: Zdeněk Bakala 70 %, Daniel Vávra 17 % a Martin Klíma 13 %.

Kryptoměnová směnárna QuadrigaCX z Kanady přišla o svého šéfa, Geralda Cottena, který náhle zemřel ve věku 30 let v Indii na následky Crohnovy choroby. Cotten měl ovšem jako jediný přístup do tzv. cold storage peněženky, ve které je uložena většina spravovaných aktiv směnárny. Což znamená, že firma neví, kde vzít necelých 140 milionů dolarů na vyplacení věřitelů, z nichž někteří dokonce začali spekulovat o podvodu. V Indii lze totiž snadno a levně získat potvrzení o úmrtí a změnit identitu, z čehož někteří Cottena podezírají.

Společnost Samsung Electronics ohlásila svoje hospodářské výsledky za čtvrté čtvrtletí 2018, kdy jí poklesl zisk meziročně o více než 30 procent, a to především z důvodu poklesu poptávky v segmentu paměťových čipů. Tržby poklesly o 10,2 procenta na 59,27 bilionu wonů. A provozní zisk spadl o 28,7 procenta na 10,80 bilionu.

Společnost CME, která v Česku vlastní Novu a na Slovensku Markízu, si ponechá svoje stanice ve Slovinsku, které chtěla prodat současně s těmi chorvatskými. Zatímco zde byla transakce úspěšně završena, ve Slovinsku ji neschválil tamní regulační úřad.

Slevový portál Slevomat oznámil svoje hospodářské výsledky za rok 2018, kdy se mu podařilo dosáhnout rekordního obratu ve výši dvou miliard korun. Meziročně tak tržby rostly o 20 procent. Za celý rok prostřednictvím Slevomatu nakoupilo asi 800 tisíc zákazníků, nejvíce samozřejmě před Vánoci.

Společnost Konica Minolta zveřejnila svoje hospodářské výsledky, podle kterých jí tržby za IT služby rostly o dvě procenta a na celkovém obratu společnosti tak tvoří již 17 procent. Počet zákazníků, kteří se o IT služby zajímají, navíc podle firmy roste.

Společnost Cleverlance se pochlubila svými hospodářskými výsledky za rok 2018, především pak meziročním růstem konsolidovaného obratu z 951 milionů na 1,1 miliardy korun. Provozní zisk dosáhl v loňském roce hodnoty 67,9 milionu.

Společnost Wicresoft, která patří ke strategickým partnerům Microsoftu, oznámila akvizici firmy Agora, poskytovatele řešení postavených na technologii Microsoft Cloud. Hodnotu akvizice neznáme.

Svoje hospodářské výsledky za rok 2018 ohlásila i firma Flowmon Networks, jíž se podařilo navýšit tržby o 30 procent meziročně na 232 milionů korun. Počet zaměstnanců pak loni vzrostl o 52 procent na 93. Dařilo se i v získávání nových zákazníků, kterých bylo 43 procent.

Skupina DPDgroup zveřejnila svoje hospodářské výsledky za rok 2018, kdy globálně doručila 1,3 miliardy zásilek, o sedm procent více než předloni. V ČR se nárůst týká především kategorie B2C. Firma oznámila, že její tržby v roce 2018 rostly o 8 procent na 7,3 miliardy eur.

Herní průmysl v České republice loni navýšil obrat o 34 procent na 3 miliardy korun z předloňské 2,26 miliardy. Podle zástupců Asociace českých herních vývojářů byl obrat herního segmentu v loňském roce dvojnásobný oproti české filmové produkci, a to bez obdobné podpory od státu.

Souhrnný počet uživatelů služeb UPC Česká republika vzrostl v na konci prosince meziročně o 51,7 tisíce na 1,239 milionu. Optická síť UPC v České republice a na Slovensku je přístupná pro téměř 1,53 milionu domácností.

Vývojářské studio STRV zveřejnilo svoje hospodářské výsledky za rok 2018, kdy se mu podařilo dosáhnout přibližně třetinového (35procentního) meziročního růstu na tržby ve výši 16,1 milionu dolarů (přes 360 milionů korun). Zisk EBITDA pak za rok 2018 dosáhl hodnoty téměř 2,5 milionu dolarů.

Slovenskému startupu Luigi’s Box, který vyvíjí nástroje pro optimalizaci vyhledávání v e-shopech, se daří. V roce 2018 se mu podařilo trojnásobně navýšit svůj obrat. Do startupu, který na podzim začal expandovat i do jiných evropských zemí, loni zainvestoval český fond Leverage Technology.

Společnost Sklizeno zveřejnila svoje hospodářské výsledky za loňský rok, kdy se jí podařilo vygenerovat tržby ve výši 705 milionů korun. Dalších 205 milionů korun pak činil obrat výrobců, v nichž má Sklizeno svůj podíl. Na letošek má síť Sklizeno naplánovánu další expanzi a růst.

Apple zveřejnil svoje očekávané hospodářské výsledky, které ukázaly na nepřekvapivou skutečnost – prodeje iPhonů v prvním čtvrtletí fiskálního roku 2019 (skončeném k 29. prosinci) poklesly, a to z hlediska tržeb o 15 procent meziročně. Celkové tržby pak spady o 5 procent na 84,3 miliardy dolarů. A to především proto, že iPhone je asi nejdůležitějším produktem cupertinské značky.

Letecké společnosti vyčíslují ztráty související s uzavírkou londýnského letiště Gatwick, k níž došlo kvůli nelegálnímu přeletu dronů. Například aerolinky EasyJet kvůli incidentu odepsaly tržby ve výši 15 milionů liber. I tak ale zaznamenaly poměrně solidní finanční rok. I přes výraznou medializaci britského případu nebývá narušení letového provozu drony ničím výjimečným. Například německá organizace DFS zaznamenala za rok 2018 158 narušení s meziročním nárůstem o 80 procent.

Dalším důkazem toho, že Apple v současnosti neprožívá právě růžové období, je zveřejněná statistika, podle které společnost přišla odhadem o devět miliard dolarů tím, že zlevnila možnost výměny baterie ve starších iPhonech. Spousta zákazníků tak toto řešení upřednostnila před dražší možností v podobě koupě nového iPhonu.

Operátor Nordic Telecom kupuje zbývající 50procentní podíl ve společnosti Libli, který doposud patřil skupině DRFG a firmě DRFG Telco Management. Původních 50 procent vlastnil Nordic Telecom v Libli už v roce 2017. Hodnota transakce zveřejněna nebyla.

Kryptoměna Bitcoin počátkem dubna výrazně posilnila a nakrátko se hodnotou vyšplhala nad 5 tisíc dolarů za kus. Výrazná volatilita z předchozích let se ovšem nekoná – Bitcoin totiž stoupá a klesá řádově „jen“ o stovky dolarů, nikoliv tisíce jako dříve.

Společnost Red Hat zveřejnila svoje finanční výsledky za svůj finanční rok 2019, který skončil k 28. únoru 2019, jakož i za celé jeho poslední čtvrtletí. Právě v tomto období rostly celkové výnosy firmy o 14 procent na 879 milionů dolarů. Za celý rok pak růst výnosů činil 15 % s konečnou částkou 3,4 miliardy dolarů. V uplynulém fiskálním roce tvořily výnosy z předplatného 88 procent všech výnosů, tedy 2,9 miliardy dolarů.

Společnost Veritas oznámila akvizici firmy Aptare, poskytovatele analytických řešení pro hybridní cloud. Díky akvizici bude mimo jiné posílena integrace produktů Veritas s řešeními VMware, Microsoft Azure nebo AWS. Hodnotu transakce neznáme.

E-shop s módou Zoot nyní vedou krizoví manažeři z Natlandu, kteří mu naordinovali „zeštíhlovací kúru.“ Musel tak zavřít 12 z 28 svých „výdejen radosti“ a propustit zhruba stovku z 800 zaměstnanců. Ztráty v řádu stovek milionů korun jsou způsobeny především neefektivním provozem výdejen a přezaměstnaností.

Skupina PPF již dříve oznámila svůj plán na sloučení AirBank a také české a slovenské divize Home Creditu s Monetou. Obchod za necelých 20 miliard korun se ovšem neuskuteční, a to kvůli odstoupení obou stran od dohody. Moneta totiž nabídku za konkurenční AirBank a Home Credit o více než miliardu snížila.

Společnost SoftwareOne oznámila dokončení akvizice Comparexu na globální úrovni. Comparex je poskytovatelem služeb v segmentech datacenter, dodávek a správy softwarových licencí. Na českém a slovenském trhu byl ředitelem SoftwareOne jmenován Jiří Knyttl.

Provozovatel streamovací služby Spotify koupil dvojici podcastových startupů. Tím jedním je Gimlet Media, firma zaměřená na produkci podcastů i propojování jejich tvůrců s inzerenty. Tím druhým pak Anchor, který umožňuje tvorbu podcastů a jejich následnou distribuci a monetizaci. Za první z firem Spotify zaplatilo 230 milionů dolarů, hodnota té druhé nám známa není.

Společnost Dropbox, která byla sama kdysi startupem, kupuje mladou, začínající firmu HelloSign, a to za 230 milionů korun. Řešení od HelloSign, spočívající ve zpracování dokumentů a elektronických podpisech, používá již přes 80 tisíc zákazníků.

Analytická firma IDC zveřejnila výsledky společnosti Sharp Electronics Europe za první tři čtvrtletí roku 2018, kdy podnik zaznamenal největší růst prodejů ze všech výrobců multifunkčních tiskáren, kterých dodal o 22 procent více než ve stejném období o rok dříve. Obrat na jeden prodaný kus pak Sharpu rostl o 18 procent.

Apple poněkud netypicky vydal oficiální prognózy svých tržeb (především pro potřeby investorů), které jsou horší, než se čekalo, a to kvůli sníženým odhadům prodejů iPhonů, kterým se přestává dařit především na klíčovém trhu v Číně. Ty mají jako jediná divize amerického giganta klesat. Naopak ostatní divize mají růst, a to souhrnné o 19 procent. Prognózy tržeb byly sníženy z 89 miliard na 84 miliard dolarů. Jenže důsledky snížení prognóz na sebe nenechaly dlouho čekat. Ve čtvrtek 3. ledna spadly akcie Applu skoro o 10 procent a technologický index Nasdaq Composite přišel o 3,04 procenta.

Značka Honor, patřící pod Huawei, má ambice stát se světovou čtyřkou na globálním trhu smartphonů. Za tímto účelem chce navyšovat investice do vývoje a rozšíření distribučních kanálů. V růstu by měl firmě pomoci i 5G telefon, jenž má být představen ještě v letošním roce.

Společnost ABC Data oznámila prodej svojí české pobočky, a to za necelých 900 tisíc korun polské společnosti Investment Gear 2. Informace o prodeji přišla brzy poté, co se v médiích objevila zpráva o tom, že česká pobočka musí finančnímu úřadu doplatit nedoplatek na DPH ve výši necelých 32 milionů korun. Vypadá to, že dosavadní aktivity ABC Data v ČR nyní přebírá slovenská pobočka.

Síť lékáren Pilulka, působící v ČR, na Slovensku a v Rumunsku, zveřejnila svoje finanční výsledky za loňský rok, kdy se jí podařilo růst téměř o 50 procent na zhruba dvě miliardy korun v tržbách. Z toho vlastní tržby lékárny činily 1,02 miliardy, zbývajících 996 milionů měly na starosti franšízy. Samotné tržby z online prodejů přesáhly 600 milionů korun.

Americká firma IBM zveřejnila výsledky svého partnerského kanálu za rok 2018, kdy přes něj „proteklo“ více než 14 miliard dolarů v rámci 84 tisíc obchodních příležitostí. Společnost zároveň oznámila, že v uplynulém roce se jí podařilo získat 13 tisíc nových partnerů a že její cloudová divize vykázala tržby 19,2 miliardy dolarů s 12procentním růstem.

Skupina KKCG Karla Komárka oznámila akvizici společností Cleverlance Enterprise Solutions (ES) a AEC, patřící skupině Cleverlance Group. Ta si v první zmíněné firmě ponechává 30procentní a ve druhé 50procentní podíl. Hodnota transakce zveřejněna nebyla.

Česká platební brána ThePay zveřejnila svoje hospodářské výsledky za loňský rok, kdy se jí podařilo vyrůst zhruba o čtvrtinu na objem transakcí ve výši 2,2 miliardy korun. Tržby (provize) rostly o více než 44 procent na téměř 19 milionů korun. ThePay už v současnosti nabízí více než 1 200 platebních bran pro e-shopy s 20 možnými metodami platby.

Společnost JRC Czech, zabývající se maloobchodním prodejem videoher a herního příslušenství, oznámila svoje hospodářské výsledky za svůj uplynulý fiskální rok, který skončil k 31. lednu 2018. V té době se jí podařilo navýšit tržby z 526,2 milionu na 538,3 milionu korun. Zisk pak poklesl z 12,9 milionu na 10,5 milionu korun.

Společnost WebSupport, jejímž předmětem podnikání je webhosting, mění majitele. Důvodem je prý fakt, že jeden ze zakladatelů firmy, Michal Truban, je aktivní v politice. Novým majitelem WebSupportu je dánská firma Axcel, která je majitelem například české firmy Active24. Hodnotu akvizice neznáme.

Streamovací služba Spotify zaznamenala ve čtvrtém čtvrtletí 2018 lepší výsledky, než jaké jí předpovídali analytici. Její provozovatel dosáhl v daném období provozního zisku ve výši 94 milionů eur, přičemž původní odhady hovořily o 16milionové ztrátě. O rok dříve činila provozní ztráta 87 milionů eur. Tržby v Q4/2018 rostly o 30 procent.

Svoje výsledky publikovalo také české O2, jehož konsolidované tržby loni stoupaly meziročně o 0,8 procenta na 38 miliard korun. Čistý zisk naopak poklesl, a to o 2,5 procenta na 5,45 miliardy korun. Stalo se tak kvůli vyšším odpisům. Výnosy mobilního segmentu rostly o 1,6 procenta na 20,3 miliardy korun.

Německý koncern Voith oznámil akvizici většinového podílu ve švédské společnosti Pilotfish, která se zabývá vývojem IT systémů pro autobusy a vlaky. Voith nyní ve švédské firmě vlastní 56 procent, ačkoliv není jasné, kolik za tento podíl zaplatil.

O tři čtvrtiny původní hodnoty, tedy 75 %, spadla za loňský rok hodnota bitcoinu. Kritici kryptoměn hovoří o splasknutí bubliny, nicméně hodnota měny se v současnosti drží na stejné úrovni, na jaké byla na podzim roku 2017. Za dramatický nárůst (a následný pokles) hodnoty tak mohou především spekulanti, kteří do bitcoinu ve velkém investovali v posledním čtvrtletí roku 2017.

Skupina Unicorn zveřejnila svoje finanční výsledky za loňský rok s tržbami 3,711 miliardy korun, což znamená nárůst o 20 procent meziročně. Asi 36,4 % obratu za loňský rok tvořily příjmy ze zahraničí. Mezi klienty Unicornu se řadí více než pětistovka firem z 25 zemí světa.

Slovenský operátor O2 zveřejnil svoje hospodářské výsledky za rok 2018, kdy se mu podařilo navýšit počet svých zákazníků o 90 tisíc na 2,03 milionu. Jeho výnosy pak rostly o 7,6 procenta na 290,3 milionu eur. Neočištěný zisk EBITDA pak stoupal z 93,9 na 104,2 milionu eur.

Pravděpodobně nejúspěšnější hrou roku 2018 je Fortnite od vývojářského studia Epic Games, která podle analytické firmy SuperData vygenerovala obrat 2,4 miliardy dolarů. Většina těchto peněz byla získána prodejem doplňků přímo ve hře, neboť samotná hra je zdarma.

Virtuální měna Bitcoin právě zažívá nejdelší fázi poklesu ve své historii. Zatímco koncem roku 2017 činila její hodnota rekordních 19 500 dolarů, nyní (4.2.) je to jen zhruba 3 500 dolarů. Za rok a něco tedy kryptoměna ztratila zhruba čtyři pětiny svojí maximální hodnoty.

Společnost Philips publikovala svoje hospodářské výsledky za loňský rok, kdy zaznamenala pokles čistého zisku o více než 40 procent, konkrétně o 41,3 procenta na 1,09 miliardy eur. Zisk z „pokračujících operací“ ovšem rostl, a to o 27 procent na 1,31 miliardy eur. Stejně tak rostly tržby – o necelá dvě procenta na 18,12 miliardy eur.

Streamovací služba Netflix oznámila svoje hospodářské výsledky za rok 2018, kdy se jí podařilo vygenerovat tržby ve výši 16 miliard dolarů. Ke konci roku měla online videopůjčovna 139 milionů platících předplatitelů, což znamená meziroční nárůst o 8,8 milionu zákazníků. Z toho 1,5 milionu přibylo v domovských USA.

Společnost Airbnb oznamuje akvizici dánského startupu Gaest, díky které možná začne nabízet také pronájmy prostor pro setkání a workshopy firem. Firma Gaest vznikla v roce 2015 a podařilo se jí vybrat miliony eur na investicích. Jen se bojíme, jestli se stejně jako spousta dalších startupů nepokouší znovu o vynález kola, byť pod jiným názvem.

Společnost DXC Technology oznámila akvizici švýcarské softwarové firmy Luxoft, za kterou zaplatí dvě miliardy dolarů. Transakce by měla být hotová v červnu 2019 a DXC Technology zajistí posílení portfolia v oblasti digitálních služeb.

Microsoft ve druhém čtvrtletí svého aktuálního fiskálního roku oznámil růst tržeb na 32,47 miliardy dolarů, zisk pak dosáhl hodnoty 8,42 miliardy. Firmě se daří hlavně v segmentu cloudu, neboť v daném období jen produkt Azure dosáhl růstu 76 procent.

Amazon se v pondělí 7. ledna stal oficiálně největší společností na trhu, když předběhl mimo jiné například Microsoft. Obchodování akcií firmy bylo ten den ukončeno na částce 796,8 miliardy USD, což bylo o 13,2 miliardy víc oproti částce, za kterou svůj den uzavřel právě Microsoft.

Portál Hrej.cz má nového majitele, kterým je agentura Grunex, jež se specializuje na marketingové a PR aktivity související s PC hrami a eSportem. Ta ho koupila od původního majitele, společnosti Xzone. Hodnota akvizice oznámena nebyla.

Investiční skupina PPF měla v úmyslu koupit 100procentní podíl v bulharské televizi Nova (která s tou českou nemá nic společného, jedná se pouze o shodu jmen) od jejích současných vlastníků, skupiny MTG a Eastern European Media Holdings. Jenže transakci neschválil bulharský antimonopolní úřad, a to nejspíš kvůli tomu, že PPF už v zemi vlastní operátora Telenor.

Zakladatel společnosti Oracle Larry Ellison vlastní podle svých slov tři miliony kusů akcií automobilky Tesla v hodnotě okolo miliardy dolarů, což znamená, že ve firmě kontroluje 1,75 %. Po Elonu Muskovi je tak druhým největším akcionářem firmy z řad jednotlivců.

Kryptoměny ve čtvrtek 10. ledna opět padaly, a to včetně Bitcoinu, jehož minimum činilo 3 785 dolarů. Investoři si totiž všimli velkého transferu asi 40 tisíc tokenů měny ethereum na jednu platformu, což signalizovalo záměr prodeje. Následně nastal dominový efekt.

Český taxikářský startup Liftago zveřejnil svoje hospodářské výsledky za loňský rok, kdy se mu podařilo dosáhnout zhruba třetinového růstu a jeho obrat dosáhl skoro 300 milionů korun. Zadařilo se i jinak – více než 100 milionů korun do Liftago nalila technologická firma Livesport, která se tak stala jeho významným akcionářem.

Samsung zveřejnil předběžné hospodářské výsledky za čtvrtý kvartál loňského roku, kdy došlo k překvapivému poklesu provozního zisku o 29 procent na 10,8 bilionu wonů (přes 214 miliard korun). Ve sledovaném období poklesly také tržby, a to o 11 procent na 59 bilionů wonů.

Řecká sázková firma OPAP, kterou spoluvlastní skupina KKCG Karla Komárka a EMMA Capital Jiřího Šmejce, kupuje 51procentní podíl v konkurenční společnosti Stoiximan Group, která provozuje sázení na internetu v Řecku a na Kypru. Hodnota transakce dosáhla 94,86 milionu eur, prodávajícím je TCB Holdings, která si nechává menšinu.

Legislativa (72)

Američtí vyšetřovatelé zatkli muže, kterého podezírají z drogových deliktů. Při vyšetřování mu zadrželi počítač, ve kterém našli správce hesel LastPass. Provozovatel služby, kterého požádali o vydání všech uložených hesel, by sice rád spolupracoval, nicméně k heslům se nedostane ani on.

Německý portál Idealo, patřící mediálnímu gigantu Axel Springer, žaluje Google o půl miliardy eur kvůli údajnému zneužívání vedoucího postavení ve vyhledávání. Google se k obvinění zatím nevyjádřil, neboť ještě neměl příležitost seznámit se se zněním žaloby. Podle Ideala přetrvává zneužívání tržní pozice Googlu i poté, co americká firma kvůli tomu dostala obrovskou pokutu od Evropské komise.

Na oficiálním facebookovém profilu slovenského předsedy vlády Petra Pellegriniho byla v období před prezidentskými volbami placená reklama, která podle některých měla porušit moratorium. Komise, která toto případné porušení zkoumala, však žádný přečin nezaznamenala.

Společnost Seznam chce od svého amerického konkurenta Googlu bližší podrobnosti k tomu, jakým způsobem chce podpořit konkurenční vyhledávací aplikace na telefonech s Androidem. Podle Seznamu využívá Google nekalé praktiky, které mu (Seznamu) způsobují ztrátu uživatelů.

Nejvyšší rada pro regulaci médií v Egyptě zpřísnila opatření kontroly médií a sociálních sítí, což mnozí významní egyptští novináři považují za protiústavní. Jakmile země shledá některé webové stránky (a stránky na sociálních sítích s více než 5 tisíci odběrateli) za hrozbu pro národní bezpečnost, může je zablokovat a jejich provozovateli udělit pokutu přesahující i 300 tisíc korun.

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) by mohl začít s regulací velkoobchodního mobilního trhu, a to kvůli tomu, že podle jeho zástupců existuje na českém trhu tzv. tacitní koluze čili druh oligopolu, kdy operátoři postupují společně shodně takovým způsobem, který je nevýhodný pro zákazníky. Konkrétní podoba regulace ovšem zatím známa není.

Zástupci poslaneckých klubů podepsali memorandum o podpoře zákona o právu na digitální služby, který nyní míří do Poslanecké sněmovny. Zákon má do pěti let od svého přijetí garantovat možnost čistě elektronické komunikace se státem.

Odvolací soud v USA potvrdil legálnost dohody o koupi společnosti Time Warner firmou AT&T za 85,4 miliardy dolarů. Ministerstvo spravedlnosti Spojených států chtělo dohodu zablokovat, jenže soudci odvolacího soudu jeho argumenty označili za nepřesvědčivé. Jakmile bude transakce dokončena, půjde o dvanáctou nejdražší transakci v dějinách.

Pirátská strana představila svůj akční plán na rozšíření využití open source softwaru ve veřejné správě. Plán Pirátů má být začleněn do národní strategie Digitální Česko a jeho součástí je i boj proti tzv. vendor lock-in, tedy „uzamčení“ u jednoho dodavatele.

Apple může znovu začít prodávat starší iPhony (modely 7 a 8 a příslušné verze Plus) v Německu, kde soud prodej těchto zařízení zakázal. Obnovení prodeje je ovšem možné pod jednou podmínkou – dané smartphony totiž nemůžou využívat čipy Intel, ale Qualcomm. Důvodem zablokování prodeje má být porušování patentů Qualcommu ze strany jednoho z dodavatelů Applu, společnosti Qorvo.

Německý antimonopolní úřad Bundeskartellamt rozhodl o tom, že Facebook nesmí bez souhlasu propojovat informace o jednotlivých uživatelích. Sbírat nesmí například data o jejich chování, která získá z jiných služeb, například z WhatsAppu, Instagramu nebo tzv. „trackerů“ umístěných na webech.

Devatenáctiletý mladík z Francie přenesl přes samoobslužnou pokladnu v supermarketu herní konzoli Sony PS4, za kterou namísto 340 eur zaplatil jen 9,29 eura, protože ji vydával za ovoce. První den mu to vyšlo, jenže na druhý den svůj počin zopakoval, k jeho smůle ve stejném supermarketu, a tak ho chytili.

Zejména ženy by měly zpozornět při prodeji oblečení na internetu. Někteří podvodníci totiž od inzerujících žen vylákávají fotografie jejich pozadí pod záminkou nákupu dárku pro přítelkyni. Jenže taková fotografie se pak dá jednoduše zneužít, upozorňuje slovenská policie na svém facebookovém profilu. Není jasné, zda lze takové fotky zneužít jen k osobním účelům, nebo například i k vydírání.

Jako by americký Apple těch problémů neměl málo, bude muset kvůli patentové bitvě s Qualcommem stáhnout z Německa některé svoje modely iPhonů. Qualcomm totiž splnil podmínku mnichovského soudu a složil záruku v podobě dluhopisů v hodnotě 1,34 miliardy eur. V patnácti maloobchodních prodejnách Applu po celém Německu tak už nejspíš nebudou k sehnání iPhony modelových řad 7 a 8.

Již bývalý student univerzity Saint Rose v Albany v americké státě New York byl obviněn ze zničení desítek počítačů školy za řádově desítky tisíc dolarů. V případě prokázání viny mu hrozí až deset let za mřížemi a pokuta až 250 tisíc dolarů. Obviněný Vishwanath Akuthota pochází z Indie a počítače zničil pomocí USB flash disku známého jako USB Killer.

Evropská komise kritizuje tzv. geoblocking na herní platformě Steam, která omezuje hráče na základě země, ze které pocházejí (respektive ve které se právě nacházejí). Podle EK blokuje hry podle polohy hned několik vydavatelů na této platformě, což odporuje pravidlům EU.

Používání tabletů a smartphonů při vyučování na Slovensku zakázáno nebude. Národná rada SR neschválila legislativu navrhovanou hnutím OĽaNO, která by takový zákaz umožňovala. Konkrétně šlo o návrh novely zákona o výchově a vzdělávání.

Zatím neznámý pachatel využíval v českých firmách phishing k tomu, aby tyto společnosti obíral o peníze. Jménem jednatelů nebo ředitelů firem totiž žádal účetní o zaslání 100 000 až 200 000 korun expresní platbou. Jakmile mu tyto peníze přišly, automaticky je převáděl na kryptoměny. Informovala o tom jihomoravská policie s tím, že si tento člověk tímto způsobem přišel na 4 miliony korun. Pět milionů zůstalo ve stadiu pokusu a dva miliony se na účtech podařilo zablokovat.

Ve čtvrtek 21.3. přestaly na 24 hodin fungovat česká a slovenská mutace internetové encyklopedie Wikipedia, a to na protest proti chystané evropské směrnici o autorském právu, která by podle představitelů Wikipedie úplně znemožnila její fungování, tak jak ji známe. Protest Wikipedie má upozornit především na odpovědnost webů a sociálních sítí z hlediska autorských práv za veškerý uživatelský obsah.

Podle šéfa Vojenského zpravodajství (VZ) Jana Berouna je připravovaná novela zákona o kybernetické obraně psána minimalisticky – pokud by podle něj „VZ od navrhovaných pravomocí ustoupilo, (…) nemělo by cenu zákon přijímat.“ Kritici ovšem hovoří o nebezpečí potenciálních zásahů do soukromí a svobody slova, obavy z omezení pak mají i zástupci poskytovatelů internetového připojení (ISP). Novela by v případě přijetí VZ umožnila nepřetržitý monitoring veřejných komunikačních sítí a služeb elektronické komunikace.

Také Francie chce zavést daň pro velké internetové firmy, jako jsou Google, Amazon nebo Facebook, a to ve výši tří procent. Daň se má týkat firem, jejichž příjmy globálně dosahují úrovně minimálně 750 milionů eur a přímo ve Francii pak 25 milionů eur ročně.

Žádost o odklad daňového přiznání k dani z příjmů je na Slovensku nutné podat elektronicky. Upozornila na to Finančná správa SR. Před elektronickým podáním je navíc třeba se zaregistrovat na portálu FS.

Předseda vlády Peter Pellegrini oznámil růst daňového superodpočtu na vědu a výzkum, který mohou využít firmy tak, že si náklady odpočítají ještě jednou ve výšce 100 %. Od letošního roku toto číslo naroste na 150 % a od roku příštího až na 200 %.

Antimonopolní úřady v Rakousku začaly vyšetřovat americkou společnost Amazon kvůli podezření z monopolních praktik. Týká se to především podmínek, za kterých gigant poskytuje prostor maloobchodním prodejcům pro prodej vlastních produktů v jeho online katalogu. Rakouským úřadům se nelíbí především náhlé ukončování účtů prodejců, povinnost zveřejňování nákupních cen nebo doložky komplikující případné právní kroky proti Amazonu.

Apple se dohodl s Francií na zpětném zaplacení nedeklarované daně ve výši, která je francouzskými médii odhadována 500 milionů eur. Dohodu o zaplacení daně potvrdila francouzská pobočka Applu, výšku uhrazené částky však nepotvrdila.

Podle nově schválené Inovační strategie České republiky 2019 – 2030 Rady vlády pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) by ČR na konci tohoto období měla patřit k nejinovativnějším zemím Evropy. Na tvorbě dokumentu spolupracovali zástupci vlády a státního sektoru a také vysokých škol a soukromého sektoru.

Jistý Mark Fellows byl usvědčený z vraždy mafiánského bosse Paula Masseyho z roku 2015, a to i díky lokalizačním datům z hodinek Garmin Forerunner, které vrah používal. Fellows vraždil i o tři roky později – jeho jméno se skloňuje se smrtí Fellowsova spolupracovníka; tentokrát už však byl pachatel opatrnější a používal GPS rušičku. Přesto ho dopadli.

Rakousko chce zavést svoji vlastní daň z digitálních služeb. Ta by platila pro internetové giganty typu Googlu, Facebooku či Amazonu. EU se totiž na dani delší dobu nedokáže shodnout, a tak jednotlivým členským zemím nejspíš dochází trpělivost a jednají samostatně. Podle kancléře Sebastiana Kurze společnosti jako Facebook či Amazon „vydělávají on-line vysoké částky, ale sotva platí daně.“

Arbitrážní komise Rady pro reklamu (RPR) uvedla, že podle ní operátor porušil Etický kodex reklamní praxe, a to konkrétně v e-mailové reklamě na eKasu, v níž využíval superlativy typu „když už ji musíte mít, vyberte si tu nejlepší“ nebo „nejvyspělejší pokladní systém“. Použití superlativů je podle komise neopodstatněné.

Dolní komora francouzského parlamentu schválila digitální daň pro internetové giganty typu Facebooku či Applu. Na zavádění mnohými kritizované daně jsou představitelé Francie patřičně hrdí, ačkoliv reálně se jedná o progresivní daň, která omezuje vlastnické právo firem.

Automobilka Tesla obvinila čtveřici svých bývalých zaměstnanců, kteří nyní pracují pro společnost Zoox, z krádeže dat. Tito lidé údajně neoprávněně zneužili cenné informace od svého bývalého zaměstnavatele u toho nového. Zoox vyvíjí autonomní vozidla pro taxislužbu.

Qualcomm má podle předběžného rozhodnutí soudu zaplatit Applu téměř miliardu dolarů za licenční poplatky jeho patentů. Smluvní továrny Applu měly podle původní dohody zaplatit miliardy dolarů za rok za to, že používaly patentovanou technologii Qualcommu. Apple pak tyto výdaje továrnám kompenzoval. Podle další dohody o spolupráci pak měl Qualcomm z patentových plateb vyplácet jistou část zpátky.

Podle vyjádření Hospodářské komory (HK) znevýhodňuje stát podnikatele tím, že institucím veřejné správy zrušil sankce za porušení pravidel ochrany soukromí GDPR, zatímco podnikatelé jsou za svoje činy v tomto směru stále zodpovědní a mohou být stále penalizováni. Podle HK jde o další z řady příkladů, kdy stát podnikatele znevýhodňuje oproti ostatním. Připomeňme, že Sněmovna v uplynulém týdnu na návrh Senátu souhlasila se zrušením sankcí pro obce a kraje.

Kauza Huawei, zdá se, zdaleka nekončí. Čínská firma teď podala žalobu na americkou vládu za to, že vydala nařízení, zakazující úřadům používání jejích produktů. Svou vlastní žalobu podala i hlavní finanční ředitelka firmy Meng Wan-čou, tentokrát na Kanadu, která ji na příkaz USA zatkla.

Bývalý manažer společnosti Kaspersky Labs Ruslan Stojanov byl vojenským soudem v Moskvě odsouzen na 14 let odnětí svobody za vlastizradu. Společně s ním byl na 22 let odsouzen i bývalý ředitel informační bezpečnosti Federální bezpečnostní služby (FSB) Sergej Michajlov, jenž s ním měl spolupracovat.

I česká vláda už uvažuje o zavedení digitální daně pro technologické giganty a internetové společnosti, jako jsou Google, Facebook, Apple nebo Amazon. České ministerstvo financí vedené Alenou Schillerovou se v tomto inspirovalo u Rakouska, kde mají tyhle společnosti platit 3 procenta z částky získané na internetové reklamě.

Americký stát Pensylvánie zvažuje, že by mohl zavést daň z násilných videoher. Dodatečné zdanění titulů označených ratingem M (Mature) či Adults Only by mohlo dosahovat 10 procent. Peníze získané takovým způsobem by mohly být využity ke zvýšení bezpečnostních opatření, která mají zabránit střelbám na školách.

Spojené státy obvinily čínskou společnost Huawei a její finanční ředitelku Meng Wan-čou z krádeže obchodních tajemství (jinak také průmyslové špionáže) od americké pobočky T-Mobilu. Na situaci oficiálně zareagovalo i čínské ministerstvo zahraničí, které vyzývá USA, aby přestaly  s „nesmyslným potlačováním“ čínských společností. Ozvala se i samotná firma Huawei, která veškerá obvinění odmítá.

Ruské úřady – jmenovitě regulační úřad Roskomnadzor – zase vyšetřují Facebook a Twitter, které údajně mají porušovat tamní zákon o ukládání dat. Ta se podle tohoto zákona mají ukládat na serverech v Rusku, což u zmíněných sociálních sítí nebývá pravidlem. Úřadu měly obě firmy předložit konkrétní plány a termíny týkající se lokalizace databází ruských uživatelů, což však v daném termínu neučinily.

Google musí respektovat rozhodnutí Evropské komise (EK), týkající se antimonopolních opatření. Nově tak v operačním systému Android začne upozorňovat na alternativní možnosti výběru prohlížeče nebo vyhledávače. Seznam dostupných prohlížečů a vyhledávacích nástrojů zveřejní v nejbližších týdnech.

Rada EU schválila návrh Evropské komise (EK) na vytvoření Evropského informačního systému rejstříků trestů o odsouzených státních příslušnících třetích zemí (ECRIS-TCN). Cílem má být zlepšení výměny informací z rejstříků trestů a efektivnější lustrace.

Rakousko navýšilo chystanou tzv. digitální daň pro velké technologické firmy ze tří na pět procent příjmů z reklamy. Tamní vláda má za to, že firmy jako Facebook, Google nebo Amazon neplatí spravedlivé daně, a očekává, že nově zavedená daň přinese do státní pokladny přes 200 milionů eur.

Poslanci Národnej rady SR schválili návrh zákona o IT ve veřejné správě, která na rokování Rady předložil místopředseda vlády pro investice a informatizaci Richard Raši. Návrh přináší více změn včetně pravidel pro nastavení vnitřní organizace úřadů v oblasti IT či životní cyklus IT v organizaci.

Státy EU se na konečné podobě daně z digitálních služeb stále neshodují, vyplynulo z jednání ministrů financí jednotlivých členských zemí. Nepomohl ani kompromis z pera rumunského předsednictví, které navrhovalo zúžit daň na digitální reklamní služby.

Vyšetřovatelé v Evropě odhalili a rozbili gang internetových podvodníků, kterému se dařilo obírat investory o zhruba 100 milionů eur ročně prostřednictvím své falešné platformy pro obchodování s opcemi, kryptoměnami a dalšími finančními produkty. Oznámila to rakouská kriminální policie. Falešné platformy byly identifikovány jako XTraderFX, Optionstars, OptionstarsGlobal, Goldenmarkets, SafeMarkets a Cryptopoint.

Ruští vojáci nemohou ve službě používat smartphony připojené na internet. Rozhodli o tom poslanci Státní dumy. Důvodem je snaha zabránit tomu, aby aktivní vojáci ať už záměrně či omylem nezveřejňovali potenciálně zneužitelné informace o sobě a svých kolezích.

Podvodníci prodávali na platformě eBay neexistující auta, za která vybrali peníze, ale nedodali je. Organizovaná skupina čítající 20 členů se vydávala za příslušníky armády, kteří spěchají na misi a potřebují auto rychle prodat. Získané finance přesouvali s využitím kryptoměn. Většina podvodníků měla rumunskou národnost, americké ministerstvo spravedlnosti už je obvinilo.

Slovenský resort financí předložil do meziresortního připomínkového konání návrh zákona, který má do slovenské legislativy převést evropskou směrnici týkající se nového způsobu přijímání a vydávání zaručených elektronických faktur, a to hlavně pro instituce veřejné správy.

Americký Google dostal rekordní pokutu od francouzského úřadu na ochranu osobních údajů (CNIL), a to za porušení pravidel na ochranu osobních údajů. Jde o nejvyšší pokutu udělenou jednotlivým státem, kterou technologický gigant doposud obdržel.

Společnosti Apple a Qualcomm poněkud překvapivě ukončily táhnoucí se vzájemné soudní spory dohodou o spolupráci. Spory se týkaly převážně patentů Qualcommu v oblasti bezdrátových technologií. V rámci dohody Apple Qualcommu zaplatil blíže nespecifikovanou částku, a kromě toho se spekuluje o brzkém využití 5G modemů od Qualcommu v iPhonech nové generace. Pravděpodobně se tak stane v roce 2020.

Hacker, který ve velkém vydíral návštěvníky pornostránek, byl odsouzen k šesti letům a pěti měsícům vězení. Bývalý student informatiky jménem Qaiser vydělal stovky tisíc liber tím, že přes škodlivou reklamu na pornostránkách nainstaloval návštěvníkům do počítačů malware, který chtěl za neprozrazení soukromých online aktivit tisíc dolarů. Informuje o tom agentura Sky News.

Mobilní operátoři Telefónica (Španělsko) a Deutsche Telekom (Německo) napadli u soudu EU směrnici Evropské komise o kodexu pro elektronické komunikace, která stanovuje maximální ceny volání do zahraničí v rámci EU na 19 centů plus DPH. Podle obou společností porušují nová pravidla „principy subsidiarity a proporcionality“.

Národná rada SR rozhodla o uvolnění frekvenčního pásma na úrovni 694 až 790 MHz pro mobilní sítě 5G. S uvolněním těchto frekvencí počítá zákon o elektronických komunikacích, který připravilo Ministerstvo dopravy a výstavby SR.

Americký Microsoft žaluje čínskou dceřinou firmu tchajwanského giganta Foxconn, společnost FIH Mobile, a to kvůli dohodě o licenčních poplatcích z roku 2013. Microsoft tvrdí, že se s Foxconnem na zaplacení těchto poplatků sice dohodl, ale jeho protějšek tak dodnes neučinil. Výše licenčních poplatků specifikována nebyla.

Čeští celníci odhalili a zabavili hned 4 500 kusů padělků produktů od společnosti Apple. Falešných iPhonů bylo jen několik desítek, zbytek bylo převážně příslušenství. Ten samý den došlo i na Slovensku k zabavení 2 500 kusů padělaných výrobků s nakousnutým jablkem ve znaku.

Podvodníci lákali Slováky na nákup kryptoměn skrze pochybnou platformu Bitcoin Revolution a v souvislosti s tím si marketingově pomohli i tím, že zneužili relaci televizní stanice TA3 a moderátorovi Petrovi Bielikovi a hudebníkovi Branislavu Jobusovi vložili do úst slova, která nikdy neřekli. Oba už na pachatele podávají trestní oznámení.

Společnosti Yahoo hrozí, že zaplatí odškodné ve výši 117 milionů dolarů za úniky dat, ke kterým došlo v průběhu let od roku 2013. O citlivé údaje sice přišlo několik miliard uživatelů, odškodné však dostane maximálně 194 milionů z nich, a to ze Spojených států a Izraele. Píše o tom portál Živé.sk s odkazem na agenturu Reuters. Podle našich výpočtů ovšem každý poškozený dostane řádově desítky centů.

Vláda na svém zasedání odmítla návrh poslanců TOP 09, kteří chtěli zkrátit výpovědní lhůty u operátorů na maximálně sedm dní. Důvodem je především komplexnější návrh novely zákona o elektronických komunikacích, předložený vládou.

Podniková sdružení žádají slovenské ministerstvo školství o obnovení povinné maturity z matematiky a také zásadní podporu přírodovědných a technických předmětů ve všech stupních vzdělávání, jakož i povinnou výuku angličtiny a postupně i druhý povinný cizí jazyk. Podle portálu Živé.sk ministerstvo splnění těchto požadavků nevylučuje.

Švédská společnost Spotify si u Evropské komise stěžuje na americký Apple, který podle něj zneužívá svoje postavení na trhu k omezení konkurence. Provozovatel streamovací služby si stěžuje zejména na výraznou marži Applu z předplatných uzavřených na iPhonech.

Proti drogovému bossovi, známém jako El Chapo, svědčí jeho „ajťák,“ Christian Rodriguez, který pro jeho gang vybudoval systém pro šifrovanou internetovou komunikaci a přímo šéfovi zajistil telefony s nainstalovaným špionážním softwarem FlexiSPY. Rodriguez se chytil do pasti FBI a nakonec souhlasil se spoluprací s americkou vládou.

Národní rozvojová a reformní komise Číny uvažuje o zákazu těžby kryptoměn v zemi, hlásí portál Arstechnica. Tato činnost se dostala na seznam odvětví navržených ke zrušení. Omezení této činnosti je poměrně překvapivé, neboť právě Čína díky své levné energii dlouho platila za jednoho ze světových lídrů těžby.

Operátoři mohou získat váš souhlas ke změně smlouvy i po telefonu, upozorňuje Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb. Pokud dojde k uzavření smlouvy nebo dojednání její změny na dálku, není už dodržování této smlouvy v kompetenci regulačního úřadu, ale SOI (Slovenské obchodní inspekce).

21letý mladík z australského Sydney je obviněný z toho, že prodával ukradené přihlašovací údaje ke službám, jako jsou Netflix, Spotify, Hulu a další. Podle tamní federální policie si tak přišel v přepočtu na necelých 5 milionů korun. Zatím není jasné, jaký trest muži hrozí.

Microsoft odškodní jednoho finského uživatele za to, že mu nucená aktualizace na Windows 10 údajně pokazila počítač. K aktualizaci navíc mělo dojít bez výslovného souhlasu majitele počítače. Fin od americké společnosti dostane 1 100 eur, muž původně požadoval skoro trojnásobek (3 000 eur).

Úřad Evropské unie pro dohled nad ochranou dat (EDPS) vyšetřuje licenční smlouvy evropských institucí s americkou společností Microsoft. Konkrétně zkoumá, zda tyto smlouvy neporušují nařízení o ochraně osobních údajů (GDPR). Úřad již rozjel vyšetřování v celkem 70 evropských institucích.

Slovenská policie zveřejnila statistiky vyšetřování vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové. Čísla byla zveřejněna při příležitosti tiskové konference, na které bylo oznámeno i to, že z vraždy je obviněn podnikatel Marian Kočner. Celkem vyšetřovatelé zajistili 96 mobilů a tabletů, 108 USB flash disků a paměťových karet, 12 pevných disků a 26 počítačů a notebooků. Zkoumali pak dohromady více než 400 TB dat.

Rakouský kancléř Sebastian Kurz oznámil, že avizovanou digitální daň pro internetové giganty jeho země schválila. Jedná se o dodatek k plánované digitální dani v rámci EU. Rakouská daň se týká společností, jejichž tržby přesahují 750 milionů eur, a jde o 3 procenta z online zisků.

Fond z USA Kingston Capital Management LC společně s tuzemskou investiční firmou Investhold Ltd. žalují společnost CPI českého miliardáře Radovana Vítka o jednu miliardu dolarů. Podle žaloby Vítek „provozoval propracovaný kriminální podnik, který ze subjektů navrhovatelů vyvedl více než 1 miliardu amerických dolarů.“

Poslanci opozičního hnutí OĽaNO navrhli upravit školský zákon. Jejich cílem je zakázat na školách používání smartphonů, tabletů a chytrých hodinek. Týkalo by se to veškerých úrovní vzdělávání od mateřských školek po střední školy. Podle navrhujících poslanců mobilní telefony „ovládly životy mnohých lidí“ a k rizikovým skupinám patří právě děti a žáci. NR SR se má návrhem zabývat již brzy.

Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) oznámil, že slovenský resort obrany při zadávání veřejné zakázky porušil zákon. Systém pro řízení letového provozu od společnosti Willing byl nakoupen bez soutěže, a navíc byl předražený. Stál totiž 1,37 milionu eur, jenže služby leteckého provozu nakoupily v roce 2009 stejný systém od firmy R-Sys za 600 tisíc eur.

Lidé (58)

Konica Minolta jmenovala svým novým obchodním ředitelem ITS Sales Konica Minolta pro Českou republiku Zdeňka Tomana, jenž zde poslední rok působil jako GMA manažer. Tři roky předtím do Koniky Minolty nastoupil jako key account manager, ještě dříve pak pracoval na různých manažerských funkcích společností T-Mobile a Telefónica.

Obchodním ředitelem distributora eD system pro slovenský trh byl jmenován Daniel Žilinský, který ve firmě eD system působí už přes deset let. Dosud řídil tradiční SMB kanál a vedl jednotlivé pobočky, teď bude mít na starosti veškeré obchodní aktivity distributora na Slovensku.

Na pozici výkonného ředitele společnosti Etnetera se dočasně vrací Martin Palička. Ten před rokem z funkce odešel a na jeho místo nastoupil Petr Votoček, jenž nyní bude mít na starosti kvalitu služeb. Úkolem Paličky pak bude provést firmu obdobím velké transformace.

Společnost Arbes Technologies založila novou divizi s názvem HealthCare & FEIS, kterou od jejích počátků vede Zuzana Jakubová, jež byla doposud šéfkou původní divize zaměřené na ekonomické informační systémy. Jakubová v Arbes Technologies pracuje od roku 2017.

Manažerkou zákaznické podpory společnosti Eset se stává Veronika Římalová, která dosud působila jako vedoucí obchodních týmů společnosti Národní pokladnice pro český a slovenský trh. Ještě dříve pracovala v pojišťovně Slavia.

Zemřel Jerry Merryman, jeden ze tří vynálezců kapesní kalkulačky ve společnosti Texas Instruments. Bylo mu 86 let. Merryman zemřel v nemocnici v texaském Dallasu, kde byl hospitalizovaný od prosince loňského roku.

Spoluzakladatel sociální sítě Twitter Ev Williams odchází ze správní rady společnosti, ve které strávil 13 let života. Důvod odchodu sice neupřesnil, nicméně chce se věnovat jiným projektům. Williams současně působí jako výkonný ředitel publikační platformy Medium a dříve měl zájem o koupi New York Magazine.

Novou dočasnou ředitelkou sekce Operations společnosti Anect byla jmenována Blanka Nováková, která ve firmě doposud působila jako Senior Service Level Manager. Na novou pozici nastupuje po Ladislavu Herynkovi, který z Anectu po deseti letech odchází, mimo jiné také z funkce člena představenstva.

Streamovací služba Netflix zaměstnala až třicet českých překladatelů, kteří mají pomoci urychlit lokalizaci audiovizuálního obsahu do češtiny. České titulky v poslední době získaly desítky oblíbených filmů a seriálů. Většina titulů je ovšem stále dostupná pouze v angličtině.

Slevomat po devíti letech svého fungování jmenoval člověka na pozici provozního ředitele. Jde o Ladislava Veselého, který dříve pracoval jako produktový manažer vydavatelství Economia či ředitel divize internetových služeb Seznamu.

Skupina AXA ČR a Slovensko oznámila personální změny ve svém vedení – dosavadní finanční ředitel pro Slovensko Petr Socha je nově zástupcem generálního ředitele a ředitelem distribuce pro ČR a SR, Libor Stodola byl jmenován provozním ředitelem (COO) celé skupiny a dříve měl na starosti lidské zdroje a komunikaci, a nakonec Frederic Boulanger byl jmenován do funkce Chief Marketing & Digital Officer (CMDO). Od roku 2014 až dosud působil jako Chief P&C Officer.

Společnost 2N Telekomunikace má nového obchodního ředitele, kterým byl jmenován Tomáš Klíma, který byl dosud tamtéž ředitelem distribučního prodeje. Svou dlouholetou kariéru v 2N Telekomunikace započal jako regionální obchodní ředitel.

Společnost CCV Informační systémy oznámila změny ve svém vedení – provozním ředitelem (COO) se stává Jan Škerle, šéfem prodejů (CSO) pak Lubomír Veselý. Dlouholetý zaměstnanec CCV Škerle naposledy působil jako ředitel divize eGovernment, Veselý pak jako obchodní ředitel (a původně account manager pro ERP systémy).

Společnost Schneider Electric oznámila změny ve vedení české pobočky, jejímž generálním ředitelem se nově stává Vladimír Tichý, dlouhodobý zaměstnanec firmy, jenž naposledy působil jako generální ředitel Schneider Electric Irsko.

Splečnost SUSE má nového regionálního manažera pro Českou republiku a Slovensko. Tím je David Vašák, jenž ve funkci střídá Miroslava Kořena. Vašák předtím působil ve firmě ExaGrid, naposledy na pozici territory sales managera pro střední a východní Evropu (CEE).

Firma SUSE, kterou po dokončené akvizici nově vlastní investiční skupina EQT, oznámila některé personální změny ve svém vedení. Finanční ředitelkou společnosti byla jmenována Maria Enrica Angelone, která dříve působila ve stejné funkci v Octo Telematics. Provozním ředitelem SUSE se pak stává Sander Huyts, který byl dosud ředitelem SUSE pro severní, střední a jižní Evropu, Rusko a Afriku. A nakonec dosavadní technický ředitel společnosti Thomas Di Giacomo přechází na pozici viceprezidenta pro vývoj, produkty a inovace.

Ředitelem divize mezinárodních pojišťovacích systémů ve společnosti Softec byl jmenován Peter Tandlich, jenž zde bude mít na starosti skupinu Vienna Insurance Group. O jeho konkrétních předchozích profesních úspěších toho moc nevíme, i když má 15 let zkušeností s řízením velkých mezinárodních projektů. Tandlich dříve pracoval třeba v Německu, Spojených arabských emirátech, v Kongu nebo v Ugandě.

Finančním ředitelem a jednatelem společnosti DataSpring je nově Ondřej Matuštík, jenž souběžně působí jako finanční ředitel Autocontu. Stejnou funkci pak zastával ve firmě GoodData. V DataSpringu bude mít na starosti firemní finance, controlling, právní oddělení i backoffice.

Ředitelem slovenské pobočky a přímého prodeje pro ČR a Slovensko ve společnosti Xerox byl jmenován Peter Halmo, jenž byl doposud obchodním ředitelem Xeroxu pro Slovensko. V nových pozicích střídá Jaroslava Slováčka, který v Xeroxu působil dlouhých 42 let a nyní odchází do penze.

Společnosti PPL CZ a PPL Parcel Slovensko oznámily jmenování nového společného generálního ředitele, Petra Horáka. Dosavadní šéf obou firem přechází na pozici předsedy představenstva První novinové společnosti. Horák v PPL naposledy zastával funkci provozního ředitele pro ČR i Slovensko.

Členem představenstva online supermarketu Rohlík byl jmenován Martin Dlouhý, bývalý ředitel české pobočky McDonald’s nebo šéf Makra v Česku či pobočky Tesca. Kromě toho Rohlík oznámil, že jeho zakladatel Tomáš Čupr vydal dluhopisy za 777 milionů korun, díky čemuž mohl navýšit svůj podíl ve firmě na 75 procent, když koupil její část od skupiny Enern.

Bývalý ředitel Národní agentury pro síťové a elektronické služby (NASES), pod kterou spadá i portál Slovensko.sk, má novou práci. Lukáš Sojka byl jmenován ředitelem IT na magistrátu Bratislavy. Do funkce jej ustavil nový primátor města Matúš Vallo.

Česko-slovenská pobočka Microsoftu ohlásila změny ve svém managementu: její dosavadní ředitelka strategie pro digitální transformaci Alena Sochorová byla jmenována obchodní ředitelkou pro segment velkých zákazníků. Předtím pracovala jako výkonná ředitelka Accenture pro konzultační služby.

Společnost Tech Data oznámila změny ve své personální struktuře. K 1. únoru se zde ředitelem divize Dell EMC pro Českou republiku stává Vladimír Michálek, který do funkce nastupuje po Vlastimilu Horákovi, který v pozici působil celých sedm let. Horák měl poslední čtyři roky na starosti rozvoj působení Dell EMC v regionu střední a východní Evropy.

Společnost Acomware oznámila personální změny ve svém vedení, kde do funkce Head of Creative nastupuje Luděk Kováč, jenž předtím pracoval v agentuře Wunderman Praha, a to taktéž jako kreativní ředitel. V nové funkci nahrazuje Marka Říhu, jenž má nově na starosti strategický rozvoj značek.

Společnost DNS má od února nového výkonného ředitele, kterým je Pavel Klimuškin. Ten má více než 25 let zkušeností z různých pozic v oblasti ICT, například ve firmách Český Telecom, Avnet (nyní Tech Data), HPE nebo ČEZ ESCO.

Raiffeisenbank oznámila personální změny ve své IT divizi, kam nastupuje Jana Křížová do funkce IT Transformation Manager a Štefan Németh zase na pozici IT Development Manager. Zatímco Křížová dříve působila na různých manažerských pozicích v Moneta Money Bank, Németh byl naposledy Transition a Transformation Managerem HP.

Do společnosti Clever Monitor nastupuje Ivo Kramoliš, jenž zde bude mít na starosti budování globální strategie, řízení obchodních týmů v Evropě i mimo ni a také provoz poboček. Kramoliš má s vedením technologických firem velké zkušenosti – v minulosti pracoval například v Siemensu, IBM, SAPu a Microsoftu.

Bezpečnostní firma Kaspersky Lab má nového ředitele pro východní Evropu. Tím je Miroslav Kořen, jenž bude mít na starosti prodej B2C produktů v regionu, ale také digitální prodeje a podniková bezpečnostní řešení. Kořen předtím pracoval jako regionální manažer společnosti SUSE pro Českou republiku a Slovensko.

Z představenstva společnosti Seznam.cz odchází její zakladatel Ivo Lukačovič, který byl předsedou představenstva, ale nakonec si neponechává ani pozici člena. Ve funkci předsedy se budou každé čtyři měsíce střídat Pavel Zima, Tomáš Kapalín a Ondřej Procházka.

Do obchodního týmu společnosti Geetoo (dříve G2 server) nastupuje Daniel Holman, a to konkrétně na pozici enterprise account managera. Předtím několik let pracoval jako global account manager v Hewlett Packard Enterprise.

České Radiokomunikace (CRa) oznámily změny ve svém nejvyšším vedení. Z pozice generálního ředitele odchází po osmi letech Martin Gebauer, kterého ve funkci nahrazuje dosavadní finanční ředitel Vít Vážan. Gebauer přechází do investičního fondu Macquarie Infrastructure and Real Assets (MIRA) – řídit bude jeho obchodní aktivity v regionu střední a východní Evropy (CEE).

Společnost Teleperformance Greece se sídlem v Řecku hledá do svých řad operátory se slovenštinou, kteří by pracovali přímo v Aténách. Zájemcům kromě mzdy nabízí letenky do Atén, převoz z letiště, ubytování v hotelu na dva týdny zdarma a pomoc při hledání bytu.

Společnost Commvault oznámila změny ve svém vedení – na pozici partner sales executive nastupuje Ondřej Vlach, který zde má mít na starosti podporu a rozvoj obchodních partnerů. Vlach dříve pracoval například ve společnosti Veeam, naposledy pak ve firmě G2 Server (nyní Geetoo), a to jako regional director pro střední a východní Evropu (CEE).

Generálním manažerem společnosti OnRobot pro region střední a východní Evropy (CEE) byl jmenován Aleksandar Marinkovic, který bude zároveň šéfem regionální pobočky ve Varšavě. Marinkovic dříve působil ve firmách Mettler-Toledo a ABB, přičemž ve druhé zmíněné vykonával funkci obchodního ředitele divize energetiky.

Česká a slovenská pobočka pojišťovny AXA jmenovala na pozici Chief Technical Insurance Officer pro Českou a Slovenskou republiku Helenu Radovanskou, která od roku 2014 působila tamtéž ve funkci Chief Risk Officer, a to také pro český a slovenský trh.

Česká pošta má nového ředitele logistiky, kterým se stává Petr Cinkl, dosavadní šéf logistiky Agrofertu. Pověřeným ředitelem logistiky ČP byl zatím Jan Linert, který zde i nadále bude vykonávat funkci ředitele řízení doručovací sítě.

Český e-commerce gigant Alza.cz má oficiálně hned dva ředitele marketingu, Jana Sadílka a Jaroslava Kotápiše. Oba zde přitom již dva roky působí jako dočasní marketingoví ředitelé a ve svých funkcích tak byli jen potvrzeni. Sadílek v Alze působí od roku 2014, kdy zde začal pracovat jako senior display specialista, Kotápiš pak ve společnosti v roce 2008 začínal jako telefonní operátor.

Operátor O2 jmenoval novou ředitelku své platformy O2 TV, Danu Tomáškovou, která přišla po více než roce od odchodu svého předchůdce, Davida Duroně. Tomášková dlouhodobě působila u konkurenčního T-Mobilu, naposledy jako ředitelka digitálních služeb a Big Data.

Novým generálním ředitelem společnosti Swan se stává Roman Vavrík, který v podniku působí od září (septembra) loňského roku, a to jako poradce představenstva. Předtím dlouhodobě pracoval ve Slovak Telekomu, respektive v jeho dceřiné firmě Digi Slovakia – jako ředitel marketingu. Ve funkci nahrazuje Martina Mosného, který bude ve Swanu působit i nadále, a to jako Business Development Director.

České Radiokomunikace oznámily personální změnu ve svém nejvyšším vedení, kam na pozici generálního ředitele nastupuje Vít Vážan, jenž byl doposud finančním ředitelem společnosti. Ve funkci střídá Martina Gebauera, který bude mít na starosti obchodní aktivity Macquarie Infrastructure and Real Assets (MIRA) v regionu CEE.

Do společnosti Arrow ECS nastoupil Tomáš Ryneš, který zde začíná působit jako Business Development Manager divize Security & Networking. Na starosti bude mít produkty značek RSA, McAfee a Tenable. Ryneš dosud působil jako produktový manažer pro Advanced Technology Solutions ve firmě Ingram Micro.

Do vydavatelství Internet Info nastupuje Filip Rožánek, který zde bude vést sekci Digizone portálu Lupa.cz. Ve funkci střídá Jana Brychtu, který z vydavatelství odchází. Rožánek byl několik let šéfredaktorem týdeníku Marketing & Media, později se stal šéfem jeho digitální sekce. Dříve působil také třeba v Českém Rozhlasu.

Robert Swan už není jen prozatímním ředitelem Intelu, ale byl potvrzen ve funkci a nyní už ji vykonává stále. Swan, který doposud působil i jako finanční ředitel firmy, předtím pracoval v eBay. V červnu 2018 nahradil ve funkci CEO Intelu Briana Krzaniche, který tehdy rezignoval.

Vladan Novotný skončil na pozici CIO společnosti Notino (dříve Parfums.cz), a to po tři a půl roce působení. Jeho další profesní směřování nám je prozatím neznámé. Dříve Novotný působil například jako konzultant na volné noze nebo jako ředitel oddělení vývoje aplikací a řízení změn pojišťovny VZP.

Novým marketingovým ředitelem vývojářského studia STRV byl jmenován Martin Komora, který sem přichází z e-shopu Zoot, kde pracoval jako international marketing director. Ještě předtím dělal ve firmách Hello Slovakia či O2 Czech Republic a byl také spoluzakladatelem Ponk Coworkingu v Nitře.

Peter Balna je novým obchodním zástupcem (sales representative) společnosti Hewlett Packard Enterprise ve firmě Tech Data. Předtím pracoval v AT&T, kde předchozí více než tři roky pracoval ve funkci specialisty zákaznické péče.

Tomáš Bort nastoupil do funkce Head of Delivery u společnosti tesena, poskytovatele služeb z oblasti softwarového testování. Předtím pracoval jako Head of Professional Services ve firmě Simplity.

Další změnou na resortu práce a sociálních věcí je jmenování nové státní tajemnice ministerstva, Ingrid Štegmannové, jež do funkce nastupuje po Jiřím Biskupovi a doposud na MPSV působila jako ředitelka odboru koordinace a právní podpory státní služby.

Digital leaderem se zodpovědností za veškeré digitální portfolio společnosti ABB v ČR a na Slovensku se stává Václav Švub, jenž v ABB působí již 13 let, naposledy v pozici vedoucího ERP kompetenčního centra.

Společnost Xerox oznámila personální změnu na pozici manažera marketingu a nepřímého prodeje, kterou nově vykonává Petra Šebo. Ta doposud pracovala jako PR a marketingová manažerka Xeroxu pro Českou republiku a Slovensko.

Jiří Károly podle našich informací skončil na pozici ředitele odboru rozvoje a bezpečnosti IT Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV). Jeho další působení nám v současnosti známo není.

Společnost Trask jmenovala do svého vedení novou ředitelku HR, Janu Schiffnerovou, která doposud působila ve firmě Ness Digital Engineering, kde měla na starosti veškeré HR aktivity firmy v Česku i regionu CEE.

Do funkce státního tajemníka Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) byla jmenována Martina Ďěvěrová, která zvítězila ve výběrovém řízení po rezignaci Roberta Szurmana. Děvěrová byla doposud ředitelkou Magistrátu hlavního města Prahy.

E-shop Alza má nyní nejen dva ředitele marketingu, ale hned dva lidé se mu starají i o logistiku. Konkrétně se jedná o Michala Ondomišiho a Lukáše Baudyše. Oba byli poslední více než dva roky vedoucími logistických center Alzy – Ondomiši v Praze a Baudyš ve slovenském Senci. Dřívějším šéfem logistiky byl v Alze Jan Klička.

Generálním ředitelem společnosti Asbis CZ byl jmenován Petr Dupák, který byl doposud ředitelem pro oblast Infrastructure and Data Management francouzské společnosti Atos. Ještě předtím byl dlouholetým generálním ředitelem společnosti Comparex.

Do funkce ředitele slovenské pobočky distributora DNS nastoupil Peter Labis, který předtím působil ve společnosti Eastnet. Ještě dříve pracoval ve firmách Hewlett-Packard nebo Alison Slovakia.

Americký (především komediální) herec Jack Black se stal youtuberem. Jeho oficiální účet přitom zaznamenal velký úspěch – za pouhé dva týdny se mu podařilo nasbírat tři miliony uživatelů.

Produkty, technologie a služby (314)

Jihokorejská LG selhává při dodávkách aktualizací operačního systému Android, a to zejména při distribucích varianty Android 9.0 Pie na svoje telefony. A to navzdory tomu, že před rokem zavedla program s názvem Software Upgrade Center, který měl dodávky nejnovějších variant OS od Googlu zrychlit a zefektivnit.

Společnost Acer představila nové notebooky Aspire, které podle výrobce oplývají rychlostí i vysokou úrovní mobility. Hlavním příspěvkem v portfoliu je model Aspire 7, který je osazen procesorem Intel Core i7 osmé generace, doplněným až o 16 GB paměti DDR4 RAM a grafiky Nvidia GeForce GTX.

První letošní velká aktualizace operačního systému Windows 10 bude Microsoftem vydána až v květnu a nepůjde tak o dubnový (aprílový) update, ale o Windows 10 May 2019 Update. Build pro insidery, tedy testující uživatele, by měl být uvolněn už v následujícím týdnu. Novinky mají být spíše kosmetického rázu a dočkáme se také „neviditelných“ vylepšení a vyladění.

Portál Mapy.cz aktualizoval desetitisíce leteckých fotografií pokrývajících 26 796 kilometrů čtverečních plochy České republiky, hlavně oblast Moravy a Slezska a část Pardubického kraje. Rozlišení snímků činí 12,5 centimetru na pixel.

Americký Apple představil nové tablety řady iPad, nicméně stalo se tak jen za okrajového zájmu médií, což svědčí o tom, že tenhle segment už ani pro firmu s nakousnutým jablkem v logu není zajímavý. K novinkám se řadí iPad Air s 10,5palcovým TrueTone displejem a čipsetem Apple A12 Bionic, a také iPad mini, který je osazený 7,9palcovou obrazovkou opět s čipsetem A12.

Třináctý březen roku 1989 je považován za počátek webu. Právě v tento den, od něhož nedávno uplynulo přesně 30 let, předložil Tim Berners-Lee ve švýcarském CERNu první návrh systému WWW. V roce 1990 pak byla spuštěna první webová stránka a první server.

Rekola expanduje se svým byznysem – tato půjčovna kol (někdy nesprávně označovaná jako bikesharingová služba) chce v Praze začít půjčovat elektrokola. Tuhle službu nabídne ve spolupráci s energetickou firmou Innogy. Právě ta dodá potřebnou technologii.

Za problémy s ověřováním pravosti léků mohou nesprávně uložená data, uvedla v tiskové zprávě Národní organizace pro ověřování pravosti léčiv (NOOL). Všechny léky, které byly vyrobeny po 9. únoru, musejí mít kód, který prokazuje jejich pravost, jenže lékárny kvůli tomu trápí častá chybová hlášení systému.

Alternativní taxislužba Liftago Ondřeje Krátkého nově pojistí každého svého cestujícího u pojišťovny Uniqa. Maximální krytí přitom dosáhne výše 35 milionů korun. Podnikoví zákazníci Liftaga totiž považují pojistné krytí za konkurenční výhodu oproti jiným taxislužbám.

Upravené aplikace je na iPhony možné instalovat i bez tzv. jailbreaku, což je krok, který uživatelům mimo jiné ruší záruku na zakoupené zařízení. Úprava aplikací například znamená, že jinak placené programy a hry jsou softwaroví piráti schopni distribuovat zdarma. A to s využitím neoficiálních distributorů aplikací mimo standardní obchod Applu, App Store.

Mobilní platební služba Apple Pay dorazí do Česka už 19. února. V první vlně ji mají podporovat banky Česká spořitelna, Komerční banka, Moneta, mBank a AirBank a také služba odložených plateb Twisto. Některé další banky mají ještě v letošním roce následovat.

Společnost CyberPower přišla na trh s novými třífázovými zdroji nepřerušovaného napájení (UPS) pro datacentra, které patří do řady STP33 a určeny jsou především pro kriticky důležité aplikace v datových centrech. Podporují například paralelní redundanci a jsou dostupné ve čtyřech různých výkonnostních provedeních.

Čínská firma Vivo představila koncept revolučního smartphonu Vivo Apex 2019, který neobsahuje absolutně žádné viditelné konektory a konektivita je v jeho případě zajištěna pouze magnetickým portem na zadním panelu. Zařízení se Snapdragonem 855 a 12 GB RAM nabízí různé funkce integrované do displeje, včetně čtečky otisků prstů nebo reproduktoru.

Společnost Qualcomm uvedla nový typ čipu s názvem Snapdragon 8xc, který je určený pro zařízení s operačním systémem Windows. Emulace Windows na procesoru ARM už přitom byla demonstrována v roce 2017.

Již brzy, konkrétně 31. května, bude prakticky ukončena další legendární služba BlackBerry Messenger, která krachuje kvůli nízkému počtu uživatelů. Provozovatel však zachová byznys variantu komunikační služby s názvem BlackBerry Messenger Enterprise.

Společnost GFI Software přináší na trh řešení pro jednotné zabezpečení sítě Kerio Control 9.3. K novinkám v této verzi patří především zajištění vysoké dostupnosti a obnovení fungování v případě selhání. Vysokou dostupnost zajišťuje i poskytnutí druhého zařízení Kerio Control nebo virtuálního stroje všem stávajícím i novým zákazníkům.

Facebook od některých svých nových uživatelů požaduje heslo k e-mailu, který byl zadán při registraci k sociální síti. Po zadání tohoto hesla navíc dojde k neautorizovanému a nevyžádanému importu kontaktů. Týká se to například registrace přes e-mailové účty GMX a Yandex.

Společnost Logitech představila na českém trhu modulární videokonferenční systém s názvem Rally, který sestává hlavně z kamery se 4K rozlišením, jež je kompatibilní prakticky se všemi běžně dostupnými službami pro videokonference.

Společnost Google brzy ukončí fungování e-mailové služby Inbox, a to ve stejný den jako sociální sítě Google+, tedy 2. dubna. Uživatelům Inboxu doporučuje přechod na Gmail, který z Inboxu převzal mnohé funkce a který se pro společnost v tomto směru stává prioritou.

Premiér Andrej Babiš nařídil operátorům, aby mu dodali reálné ceny, za které jejich čeští zákazníci nakupují mobilní data. Oznámil to na svém twitterovém účtu po setkání s generálními řediteli společností T-Mobile, O2, Vodafone a Nordic Telecom.

Americký Microsoft začne 1. dubna nabízet rozšířenou podporu pro podnikové držitele volume licencí operačního systému Windows 7 (ESU; Extended Security Updates)). Tato podpora bude platit po vypršení té standardní dne 20. ledna 2020, a to po dobu maximálně tří let s tím, že vždy každý další rok bude dvakrát dražší než ten předchozí.

Společnosti Micron a SanDisk (Western Digital) uvedly na veletrhu MWC 2019 v Barceloně nezávisle na sobě micro SDXC karty s kapacitou 1 TB. Zatímco model Micron C200 nabídne rychlost čtení okolo 100 MB/s a zápisu 95 MB/s, SanDisk Extreme bude číst rychlostí do 160 MB/s a zapisovat do 90 MB/s.

Čínská společnost Huawei začíná na český trh uvádět svoje notebooky řady MateBook, které jsou definovány jako ultratenké a svým designem přímo konkurují MacBookům od Applu. Zpočátku půjvde o modely MateBook D a MateBook X Pro; později k nim přibyde MateBook 13.

Dron narušil provoz dalšího mezinárodního letiště, tentokrát v Dubaji. Odlety byly pozastavené na 32 minut a zpoždění tak nabralo několik desítek letadel. Škody budou jistě ohromné.

Americký Microsoft v Praze otevírá vlastní co-workingové centrum, které pojmenoval prostě Microsoft Coworking Space. Vstup do prostor bude ve všední dny mezi osmou ráno a šestou večer po rezervaci volný. Kromě samotného pracovního stolu nabídne společnost i další služby.

Systém Windows 10 v sestavení 19H1 už po instalaci aplikace nenabídne její připnutí na Start, všiml si novinář Zac Bowden z MSPoweruser.com. Může jít o další ze signálů, že z operačního systému možná do budoucna zcela zmizí tzv. živé dlaždice (Live Tiles). Minimálně „osekaná“ verze Windows Lite by je už mít neměla.

Panasonic přichází na trh s novými 4K displeji pro digital signage, nesoucími modelová označení TH-98SQ1 a TH-86SQ1. Novinky se liší především velikostí úhlopříčky (86 nebo 98 palců) a obě shodně nabízejí svítivost 500 cd/m2.

Pokud pro cestování po městě používáte službu Uber, možná by se vám mohlo hodit webové řešení s názvem UberStats, které vytvořil bývalý inženýr Applu a Googlu JonLuca De Caro. Jeho statistiky jsou dost podrobné, kromě celkové a průměrné ceny jízdy zahrnují i celkově strávený čas nebo přesný typ služby.

Služby Facebooku zaznamenaly v neděli 14.4. další globální výpadek, což se týkalo jak samotné sociální sítě, tak dceřiného Instagramu i aplikací WhatsApp a Messenger. Podle portálu Downdetector se výpadky týkaly především východního pobřeží USA, ale i Evropy a části Asie. Po několika hodinách se provoz služeb opět rozjel.

Microsoft v nové verzi operačního systému Windows přináší mimo jiné jednu revoluční změnu, která spočívá v tom, že USB flashdisky už nebudete muset odstraňovat ze systému softwarově, ale zkrátka tak, že je vysunete fyzicky.

Americký Google definitivně pohřbil svou e-mailovou službu Inbox, která v mnohém konkurovala Gmailu a nebyl tak důvod udržovat dvě podobná řešení najednou. Jenže Inbox měl svoje fanoušky, kteří se jej nechtějí vzdát, a tak vznikl nový doplněk pro Chrome, který změní design Gmailu tak, aby odpovídal původnímu vzhledu Inboxu. Půjde však o čistě designovou záležitost.

Alza.cz bude v Praze na Andělu otevírat nový mobilní showroom, který bude specializován pouze na mobily a příslušenství k nim. Vystavených zde bude až 150 různých modelů a při příležitosti zahájení prodeje budou některé z nich ve slevě, zakoupíte-li si je přímo na místě.

14letá Ruska zemřela poté, co ve vaně používala smartphone, ze kterého poslouchala hudbu, a který byl připojený do nabíječky. V Rusku se nejedná o první případ. Dívka se utopila po zásahu elektrickým proudem a vyšetřovatelé řeší, zda za to může použití neoriginálního příslušenství či například nevyhovující elektroinstalace.

Společnost MMD uvedla monitor značky Philips, který navrhovala podle svých slov s důrazem na trvalou udržitelnost. Zařízení s 25palcovou úhlopříčkou nese modelové označení 259B9 a při nepřítomnosti uživatele před monitorem například automaticky zredukuje úroveň jasu. Novinka je navíc z 85 procent vyrobená z recyklovaných plastů.

Americký Apple v uniklém interním dokumentu oznamuje, že rozšiřuje záruku i na iPhony vybavené neoriginální baterií. Záruka se týká komponent, které s baterií přímo nesouvisejí. Při poruše neoriginální baterie si servis může účtovat standardní poplatky.

Společnost Microsoft představila na veletrhu MWC 2019 některé novinky včetně náhlavní soupravy Microsoft HoloLens 2 nebo Azure Kinect DK (Developer Kit). Odhalena byla také nová aplikace s názvem Microsoft Dynamics 365 Guides, která využívá smíšenou realitu (mixed reality). Některé novinky v Barceloně uvedl sám šéf Microsoftu Satya Nadella.

Společnost Zásilkovna, která se doposud zabývala především vyzvedáváním zásilek z e-shopů na odběrných místech, chce expandovat novou službou doručováním balíků, kterou by přímo konkurovala České poště. Zásilky přitom odešle kdokoliv komukoliv a nemusí se tedy jednat jen o zboží nakoupené na internetu.

Vodafone začne ještě v první polovině roku nabízet novou službu, která spojí mobilní připojení a NB-IoT, tedy technologii internetu věcí, do jedné karty. Technologie nese název multibearer a Vodafone je prvním operátorem, který tohle řešení na českém trhu přinese.

Ministerstvo dopravy a výstavby SR se po resortu vnitra stalo druhou vládní institucí na Slovensku, za jejíž služby je na portálu Slovensko.sk možné platit kartou. Celkově byl takový způsob platby zpřístupněn pro 58 různých služeb. Informovala o tom Národní agentura pro síťové a elektronické služby (NASES).

Společnost LG chce na MWC 2019 v Barceloně představit hned dvě vlajkové lodě mezi mobilními telefony, LG G8 s podporou technologie 4G LTE a LG V50 ThinQ, což by měl být první telefon značky kompatibilní s rychlými 5G sítěmi.

Společnost StringData představila školení s názvem Cesta programátora, které má zájemcům o práci v této oblasti usnadnit rozjezd programátorské kariéry. Školení má zároveň sloužit jako „farma talentů,“ neboť nejúspěšnějším absolventům StringData nabídne práci.

Na 3D tiskárně si můžete vytisknout jednotlivé dílky z tisíců sérií Lega, k čemuž vám může dopomoci nová online služba PrintABrick. Ta funguje jako open-source webový portál a naleznete na ní více než 5 200 částí, z nichž některé třeba nemusejí být úplně běžně k sehnání.

Mapy.cz, patřící pod společnost Seznam, oznámily integraci nové funkce. Nově začnou zobrazovat informace o počasí, které budou čerpat z portálu Windy.com. Karta s předpovědí počasí bude k dispozici v detailu konkrétního místa. Služba pak bude fungovat celosvětově.

  1. dubna „přeteklo“ 10bitové počítadlo času u systémů GPS, jelikož narazilo na limit. Proto byly zrušeny či pozdrženy některé lety, třeba letadlo KLM z Amsterdamu do Bogoty mělo zpoždění sedm hodin. Společnost Honeywell, která dodává navigační systémy pro Boeingy 777 a 787 totiž nemohla garantovat bezpečnost letounu.

Také chystaná dubnová aktualizace Windows 10 (Windows 10 April 2019 Update) způsobuje problémy, tentokrát hlavně hráčům PC her. Systém totiž má být Microsoftem uvolněn i navzdory tomu, že nejsou dořešeny komplikace s pády některých her v kombinaci s danou variantou systému.

Operátor Slovak Telekom svým zákazníkům stále přiděluje veřejné IP adresy – ty privátní dává jen při poruše, zjistil portál Živé.sk na podnět čtenáře. Podle vyjádření společnosti je privátní IP adresa přidělována pouze v případě, že je zákazník přesměrovaný na záložní MSAN.

Mozilla představila novou verzi svého webového prohlížeče Firefox 66, mezi jejíž novinky patří především blokování automaticky spouštěných videí, které mají ve výchozím nastavení zapnutý zvuk. Kromě toho je zde ještě minimálně jedna zajímavá funkce, a to kotvení scrollování, které si pamatuje vaši pozici na stránce ve chvíli, kdy už si třeba čtete obsah a mezitím se načte třeba reklama, která obsah stránky „nafoukne.“

Už nějakou dobu je známo, že Motorola chystá vlastní telefon se skládacím displejem, který by měl navazovat na legendární „véčka“ řady Razr. Podle nejnovějších informací však nepůjde o úplně high-endový model – jeho součástí bude například čipset střední třídy, Qualcomm Snapdragon 710. Kompromisy mají vést k nižší ceně oproti konkurenci – ta by se měla pohybovat „jen“ okolo 1 500 dolarů (něco přes 30 tisíc korun).

Operátor Vodafone se pochlubil tím, že v 19 městech Velké Británie rozjede ještě v letošním roce technologii rychlého mobilního připojení 5G. Podle společnosti nabídne 5G v porovnání s LTE desetinásobné rychlosti a mnohem nižší odezvy. Přesná rychlost ovšem uvedena nebyla.

Společnost Netgear uvádí na trh nový přístupový bod pro podniky s modelovým označením WAC540, k jehož zásadním vlastnostem patří stabilní bezdrátové připojení do rychlosti až 3 Gb/s, pokročilé technologické i bezpečnostní funkcionality či možnost vzdálené správy odkudkoliv na světě.

V mobilní aplikaci Facebooku pro Android přibyla nová možnost nastavení, která deaktivuje sledování polohy uživatele. Funkce jde ale trochu ve stylu chytré horákyně – sledování polohy je totiž deaktivováno jen tehdy, pokud danou aplikaci nemáte spuštěnou. Samozřejmě ale stále existuje i možnost úplného zákazu sledování polohy.

Ve dnech 8. a 9. března se v Praze koná první průmyslový IoT hackathon, jehož partnerem je německá společnost Siemens. Akce se může zúčastnit až dvacítka týmů, jež budou vyvíjet průmyslové řešení v prostředí MindSphere.

Webový prohlížeč Google Chrome má být nově ještě menší zátěží pro paměť počítače než doposud. Ve verzi pro Windows 10 se chystá například seskupování panelů do skupin, ale také třeba nativní tmavý režim. Přímo v Chromu pak má být brzy k dispozici i podpora Windows Mixed Reality.

V evropském kontextu bude mít premiéru řešení inkubátoru Google Jigsaw, které nese název Shield a především politikům má pomoci před DDoS útokem. V souvislosti s chystanými volbami do Evropského parlamentu bude nástroj politikům k dispozici bezplatně.

Vozidla značek Toyota a Lexus budou vybavena mobilním LTE připojením, a to zpočátku výhradně na americkém trhu. Systém mobilního připojení obě značky, patřící jedné společnosti, řešily s operátory KDDI a AT&T.

Dnešní třicátníci či čtyřicátníci si jistě vzpomenou na kultovní PC hru Lemmings, která byla hitem v 90. letech. Tu nyní vývojářské studio Sad Puppy ve spolupráci se Sony dostalo na mobily, jenže fanoušci jsou zklamáni. A to jak překopanou grafikou, tak především mikrotransakcemi. Hru totiž můžete hrát jen 10 minut a poté dvě hodiny čekat, když tedy nezaplatíte.

Intel couvá ze segmentu 5G modemů pro chytré telefony. Důvod spočívá mimo jiné i v „zakopání válečné sekery“ Applem a konkurenčním Qualcommem, o němž v tomto čísle také referujeme. Intel se chce zaměřit na jiné trhy, především na 5G produkty pro infrastrukturu mobilních operátorů.

Také bikesharingová služba (respektive půjčovna jízdních kol) v Žilině zaznamenala vandalismus na svém vybavení. Službu ve městě provozuje radnice ve spolupráci s Nadáciou Kia Motors Slovakia. První vážnější případ vandalismu na kolech služby BikeKIA byl zaznamenán na jedné z dvaceti dokovacích stanic.

Kombinace programu 4G Internet v2.0 od operátora 4ka a routeru Huawei E5577 může dělat problémy. Ty jsou podle operátora způsobené aktualizací zařízení ze strany výrobce. Živé.sk hovoří o nutnosti změny nastavení, aby případné problémy ustaly. Návod, jak na to, naleznete zde.

Americký Intel zařízl projekt modulárních počítačů Compute Cards, jehož cílem byl postupný, a nikoliv nárazový upgrade domácího či podnikového hardwaru. Společnost nejspíše zjistila, že se nejedná o příliš výdělečný business model. Projekt Compute Cards byl představen na veletrhu CES 2017 v Las Vegas.

Mobilní verze prohlížeče Opera dostala populární funkci svého desktopového protějšku – bezplatnou službu VPN. VPN klient nabízí spojení se serverem zašifrované 256bitovou šifrou, což by mělo znamenat bezpečnější online komunikaci. Opera slibuje, že při připojení přes VPN nebude docházet k žádnému logování aktivity uživatele.

Systém Windows 7 bude uživatelům odesílat upozornění o konci podpory, nicméně z nucené instalace Windows 10 se už Microsoft nejspíš poučil. Upozornění, která mají být „čistě přátelská“ a objevovat se mají jen občas, se budou objevovat přímo v prostředí Windows 7. Připomeňme, že placenou podporu po 14. lednu 2020 naplánoval Microsoft pouze pro podniky.

Společnost Boeing chce prostřednictvím softwarové aktualizace zlepšit bezpečnost svých letadel řady 737 Max, což je reakce na dvojici nehod, které nedávno postihly jeho letoun 737 Max 8. Je možné, že tuto aktualizaci FAA nařídí jako povinnou.

Do distribuce se dostává další nezávislá počítačová hra z českých luhů a hájů, která nese název The Wild Age a na svědomí ji má jediný člověk, Martin Markus Mastný. Vývoj přitom trval jen od září 2018, takže čas dokončení je vcelku rekordně krátký. Hru vydává společnost McMagic Productions.

Skupina Etnetera Group oznámila spuštění ostrého provozu svého Virtuplexu, největšího prostoru pro profesionální využití virtuální reality v Evropě. Virtuplex má rozlohu 600 metrů čtverečných a jedním z jeho prvních klientů je Česká spořitelna, která chce s jeho pomocí vytvořit návrh nového konceptu svých poboček.

Apple by prý mohl nabídnout univerzální aplikace pro svoje operační systémy iOS a macOS. Neznamenalo by to, že by se obě platformy měly sloučit, ale jen to, že na obou by měly jít spustit všechny aplikace dostupné doposud jen pro jednu z nich. Informuje o tom agentura Bloomberg. Krok by teoreticky mohl vést k vyššímu rozšíření Maců a MacBooků, minimálně v Evropě.

Portál občana, provozovaný Ministerstvem vnitra ČR, je nově propojený s dalšími databázemi, především s registrem řidičů, jak bylo již delší dobu slibováno. Další integrace proběhla se živnostenským rejstříkem (Rejstříkem živnostenského oprávnění – RŽP).

Komunikační aplikace Skype od Microsoftu dokáže při videohovorech rozmazat pozadí za volajícími, což jednak zvyšuje úroveň soukromí, jednak odstraňuje z obrazu rušivé elementy, pokud například pracujete z kavárny. Novinka využívá umělou inteligenci, podobně jako nedávno implementované shodné řešení v rámci Microsoft Teams.

Služby Xbox Live od Microsoftu měly 30. ledna globální výpadek. Po zapnutí herní konzole Xbox One se uživatelům zapnula pouze černá obrazovka. Hovoří se i o tom, že výpadek byl způsobený poslední aktualizací. Portál Windows Central jako „léčbu“ radil tvrdý restart.

Streamovací služba Spotify testuje funkci blokování určitých konkrétních interpretů, kteří tak na přání uživatele zmizí z jeho knihovny, playlistu, chartlistu a rádia Spotify. Funkce je prozatím testována na zařízeních s operačním systémem iOS.

Organizace USB Implementers Forum (USB-IF) rozjíždí nový ověřovací (autentifikační) program pro standard USB typu C, jehož cílem má být vytvoření bezpečnostního protokolu pro rozhraní USB a vznik kryptografického ověřování zařízení i nabíječek.

Společnost Walt Disney prozradila některé detaily o své chystané streamovací službě Disney+, která bude spuštěna letos 12. listopadu. V reakci na oznámení začala klesat hodnota akcií konkurenčního Netflixu. Dostupnost Disney+ bude alespoň zpočátku omezena na Spojené státy, i přesto chce mediální gigant do roku 2024 získat zhruba 60 až 90 milionů předplatitelů.

Operátor Slovak Telekom oznámil rozšíření technologie volání přes 4G LTE (VoLTE) na další telefony. Ke kompatibilním zařízením teď patří dalších pět modelů od Samsungu, tři od Huawei a dále modely Sony, Motorola, LG, Honor a Alcatel. Kompletní seznam naleznete zde.

Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) začne od října testovat nové elektronické neschopenky, systém, který má fungovat od ledna roku 2020. Smlouvy, které běh tohoto systému zajistí, by měly být vyřešeny ještě do konce dubna. Původní termín testování měl být už v září, ale posléze se oficiálně o měsíc posunul.

Portál Refresher.sk zamyká obsah, respektive ho nabízí, ale už ne zdarma (tedy „dotovaný“ reklamami), nýbrž za předplatné. K exkluzivnímu obsahu se nyní čtenáři portálu dostanou za 2,99 eura měsíčně, případně 28,99 eura ročně.

Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) zkoumá příčiny nedostupnosti systému eZdravie. Ještě okolo 20. března stránka hlásila ojedinělé výpadky při přihlašování. Zatím se neví, co výpadky způsobuje, ale NCZI podle Živé.sk nepřímo hovoří o omezeném rozpočtu na provoz. Mluvčí NCZI Boris Chmel za jednoho z viníků označil také stáří hardwarové infrastruktury.

Google představil vylepšený spořič dat ve svém prohlížeči Chrome, přičemž tahle funkce nyní nativně podporuje i HTTPS stránky (doposud jen HTTP). Úkolem spořiče je snižovat objem přenesených dat, což uživatelům výrazně šetří omezené datové balíčky. Dalším benefitem je zrychlené načítání. Jedno z dalších novinek představených v rámci Chromu je posílání stránek mezi synchronizovanými zařízeními.

Operační systém Windows 10 běží na 800 milionech zařízení, což je sice významný milník, nicméně Microsoft už dávno plánoval mít dosaženou miliardu. Posledních 100 milionů nabrala platforma za uplynulého zhruba půl roku. Většina z těchto zařízení jsou samozřejmě osobní počítače.

Uživatelé Twitteru by měli dostat do rukou nový nástroj, který jim umožní moderovat odpovědi na svoje tweety. Odpovědi v rámci konverzace by se dle testované funkce mohly skrýt tak, aby je další uživatelé neviděli. Jenže kritici hovoří například o tom, že takovým způsobem by se třeba politici mohli zbavovat nepohodlných reakcí – což je však možné již nyní, a to prostřednictvím blokování konkrétního uživatele.

Služba placení mobilem Apple Pay, která nedávno přišla do Česka, získala za první tři dny svého fungování 100 tisíc nových uživatelů, což se dá považovat za její velký úspěch. Zlí jazykové ovšem tvrdí, že velká část majitelů iPhonů, kteří svůj telefon používají jako znak prestiže, jsou teenageři, kteří příliš velkým rozpočtem na mobilní platby stejně neoplývají. Taky bude zajímavé sledovat, zda se služba všeobecně uchytí nebo jde jen o jednorázovou módní vlnu.

Dne 4. března proběhne již čtvrtý ročník akce s názvem Open Data Expo, tentokrát s podtitulem „Breaking Down the Walls.“ Konference a veletrh, zaměřené na bourání bariér mezi organizacemi, zveřejňujícími otevřená data, se bude konat v Centru architektury a městského plánování (CAMP) v Praze.

Google ze svých webových služeb odstraní funkci upozornění (neboli notifikační centrum), a to konkrétně 7. března. Ta má ve webových aplikacích americké firmy podobu zvonečku v rohu stránky a souvisela s rušenou sociální sítí Google+.

Drony pomáhají thajskému Bangkoku alespoň částečně snižovat množství polétavého prachu v ovzduší rozprašováním vody. Kvůli naměřeným hodnotám škodlivin v ovzduší musely tamní úřady nařídit zavření škol ve městě.

Chatovací aplikace WhatsApp sníží počet příjemců jedné zprávy, a to v reakci na stále „oblíbenější“ šíření falešných zpráv prostřednictvím této platformy. Limit jedné zprávy byl všude kromě Indie nastaven na 20 příjemců, nyní je to pět (stejně jako doteď v Indii, kde šíření falešných zpráv vedlo dokonce k několika úmrtím).

Microsoft oficiálně oznámil vydání testovací verze nového buildu operačního systému Windows 10, který je znám pod označením 19H1. Jde o verzi Windows 10 Insider Preview Build 18309, která je k dispozici pro členy programu Windows Insider v tzv. rychlém kruhu (Fast Ring).

Operátor Orange oznámil některé změny v programech mobilního připojení k internetu. Jeho slovenští zákazníci si tak nově mohou zvolit jeden z pěti balíků z programu „Data“, přičemž nově je k dispozici také nový balíček pevného LTE internetu. Maximální množství přenesených dat je 55 GB měsíčně (při 12měsíční vázanosti bez zařízení), přičemž za tři eura si můžete připlatit za pomalejší neomezeno.

Uber oficiálně potvrdil svůj návrat na Slovensko. Alternativní taxislužba se může vrátit i díky zákonu, který začal platit tento měsíc, a který jako jednu z forem dispečinku definuje i digitální platformu. Firma se vrátí konkrétně do hlavního města, přičemž přesné datum návratu zatím stanoveno nebylo. Mělo by to však být již brzy.

Společnost Kingston Digital představuje odolné microSD karty řady High Endurance, které mají podle výrobce odolat extrémním teplotám, nárazům, vodě a rentgenovému záření. Využití najdou například v domácích bezpečnostních kamerách, případně kamerách do auta.

Mozilla oficiálně uvedla variantu svého správce hesel s názvem Firefox Lockbox pro platformu Android. Aplikace nabízí integraci s webovým prohlížečem Firefox a k synchronizaci hesel v ní dochází prostřednictvím účtu Firefox. V Androidu 8.0 Oreo a novějším je k dispozici i podpora funkce Autofill, čili automatického doplňování polí s hesly.

Internet Archive už archivuje obsah veřejných příspěvků ze sociální sítě Google+, která byla nedávno zrušená. Projekt neziskové organizace nese název Google+ Archive Project a dobrovolníci se v jeho rámci z Google+ pokusí zachránit, co se dá. Zálohované přirozeně nebude soukromý obsah či obsah účtů, které už jejich majitelé stihli vymazat.

Společnost Huawei se ještě v průběhu března chystá uvést nové vlajkové smartphony P30 Pro, které podle propagačních materiálů obsahují dokonalé fotoaparáty. Jenže jak se ukázalo, snímky, prezentované v těchto materiálech, nebyly pořízeny na P30 Pro, ale na profesionální zrcadlovky. Podle Huawei šlo pouze o vizualizaci toho, co má jeho chystané zařízení dokázat.

Společnost Acronis oznámila dostupnost nového univerzálního zařízení pro kybernetickou ochranu Acronis SDI Appliance, které staví na předem nakonfigurovaném softwaru Acronis Software-Defined Infrastructure (dříve známém jako Acronis Storage). Díky tomuto řešení se ze standardního hardwaru zákazníka stane konvergovaný systém pro ochranu dat, aplikací a systémů podniku.

Nová česká hra Space Engineers od Keen Software House je po pěti letech k dispozici na platformě Steam ve finální, hotové verzi. Zatím se prodalo okolo tří milionů kopií tohoto titulu po více než 20 dolarech.

Společnost Zyxel přináší na trh 10gigabitový přepínač XS3800-28, což je model s vysokou přepínací kapacitou, větší L3 sítí a slušným výkonem procesoru. Určený je hlavně pro instalace vyžadující rozsáhlou agregaci.

Microsoft vydal záplaty na chyby v operačním systému Windows 10. Pro October 2018 Update přichází například oprava bezpečnostních problémů v Microsoft Scripting Engine či prohlížeči Edge. Opravy se ovšem samozřejmě dočkaly také starší a dosud podporované buildy „desítek.“

Společnost Atos představila novinky z oblasti IAM (Identity and Access Management), které se týkají ověřování, bezpečného přístupu, správy identit a pokročilé analytiky. Například u ověřování (autentifikace) je inovací v portfoliu řešení Evidian Enterprise SSO, které namísto uživatelských hesel nasazuje jednotnou autentifikaci.

Microsoftu v Číně vypadla tamní lokalizovaná verze vyhledávače Bing, což samozřejmě dalo vzniknout spekulacím, že šlo o úmyslnou chybu. Jenže podle jednoho z obeznámených zaměstnanců americké společnosti mělo jít jen o výpadek způsobený technickou chybou.

Již letos by se měla na trhu objevit první zařízení podporující standard PCIe (PCI Express) 5.0. Nový standard je v současnosti ve verzi 0.9, což znamená, že probíhá jeho finální testování. Ratifikace standardu, tedy jeho přechod na verzi 1.0, je plánována na letošní rok. Standard PCIe 5.0 přichází velice brzy po uvedení varianty PCIe 4.0. Oznámila to skupina PCI SIG.

Webový prohlížeč Google Chrome má být v tmavém režimu dostupný i pro operační systémy Windows (včetně sedmiček). Doposud se hovořilo jen o platformě macOS ve verzi Mojave. Společně s Windows se novinky dočkají i distribuce Linuxu. Jen předpokládáme, že o zase tak významnou novinku nepůjde, neboť už jistě existuje nějaké rozšíření, které tmavý režim do prohlížeče přinese. Přesný důvod aktuální popularity černých obrazovek neznáme, ovšem předpokládáme, že spočívá v ekologii (nižší nároky tmavších či vypnutých pixelů na energii) či ochraně očí uživatele.

Hacker John Cantrell získal náskok v soutěži o milion dolarů v Bitcoinech s názvem Satoshi’s Treasure, přičemž ještě předtím, než ostatní vůbec začali s pátráním, vyřešil už tři ze 400 hlavolamů, na jejichž základě je možné získat klíč ke kryptopeněžence s milionem dolarů.

Na mobilní verzi operačního systému Windows na platformě ARM64 se vývojáři Jeremy Sinclairovi podařilo spustit desktopový prohlížeč na jádru Chromium. Prohlížeč prý funguje dost rychle a žádné zpomalení není vůbec poznat, jenže i tak zatím tento úspěch nemá příliš praktického využití pro běžnou veřejnost.

Společnost Intel přichází na trh s procesory Intel Xeon Scalable druhé generace, které podporují technologii Deep Learning Boost, vylepšující schopnosti strojového učení. Technologie DL Boost bude k dispozici konkrétně u procesoru Xeon Platinum 8200.

Microsoft Edge běžící na jádru Chromium by oproti Chromu mohl mít jednu specialitu, a sice podporu vykreslovacího jádra Internet Exploreru. Zjistil to portál Windowslatest.com, který v rané testovací verzi našel v manu nastavení možnost „Enable IE Integration.“ Jak bude tohle řešení fungovat v reále, to zatím jasné není.