Nejdůležitější zprávy z období 07.01.2019 - 14.08.2019

Observer 02-2019

Nedostatek procesorů byl patrně hlavním faktorem, jenž způsobil poměrně výrazný pokles prodejů PC v posledním čtvrtletí minulého roku (–4,3 %), a strhl tak do minusu i celý rok 2018 (–1,3 %) – naznačují to přinejmenším předběžná čísla a související komentáře zveřejněné analytiky Gartneru v minulém týdnu.

„Právě ve chvíli, kdy se poptávka na PC trhu začala pozitivně promítat do výsledků, nastaly problémy v dodavatelském řetězci způsobené nedostatkem procesorů. Po dvou čtvrtletích růstu – druhém a třetím – tak dodávky PC ve čtvrtém poklesly,“ vysvětluje vedoucí analytička společnosti Gartner Mikako Kitagawa. „Nedostatek CPU způsobil schopnost dodavatelů reagovat na poptávku ze strany podniků provádějících obnovu PC. Očekáváme, že se tato poptávka překlopí do roku 2019 za předpokladu, že se dostupnost procesorů zlepší.“

Pokračování na webu INSIDE.

Zobrazuje se pouze volně dostupný obsah. Pokud chcete vidět víc, , prosím.

Nemáte-li účet, napište nám, nebo si můžete objednat předplatné na zkoušku.

Sedm taktik při vyjednávání o SW/SaaS licencích

Miliony a někdy i desítky milionů – tolik je často v sázce při vyjednávání o podmínkách a ceně podnikových aplikací, ať už v podobě klasického, nebo cloudového softwaru (SaaS) a souvisejících služeb, jako je podpora a údržba. Kupodivu řada IT organizací a jejich mateřských podniků nevyužívá možností, jak při nákupu či obnově licencí zlepšit svou vyjednávací pozici, netaktizuje a zapomíná na pravidelnou optimalizaci svého aplikačního či licenčního portfolia a další více či méně skryté náklady. Řídící analytik...

Hlavní události (14)

České vysoké učení technické (ČVUT) v Praze ukončuje svoji spolupráci s čínskou Huawei. Po varování NÚKIB škola nepožádala o prodloužení licence na provoz LTE technologie v tzv. Safe City Lab, laboratoři, kterou na katedře telekomunikační techniky FEL právě ve spolupráci s Huawei zprovoznila. Naopak v Ostravě na VŠB-TUO si spolupráci s čínskou firmou chválí. Píše o tom Jan Sedlák na portálu Lupa. (zdroj)

Po světovém dni bez internetu nastal také světový den bez mobilu, a to konkrétně 6. února. Tato iniciativa vznikla proto, aby si lidé uvědomili, že bez mobilu se alespoň po omezenou dobu žít dá, a na jeden den to vyzkoušeli. Portál Živé.sk v souvislosti s tím cituje statistiku, podle které je na Slovensku v současnosti více než 6 milionů aktivních SIM karet.

Česko vyloučilo čínskou společnost Huawei z výběrového řízení na vybudování daňového portálu, a to na základě varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB), že může být spolupráce s firmou potenciální bezpečnostní hrozbou. Huawei si je podle svého vyjádření vědoma oznámení Generálního finančního ředitelství (GFŘ) a „pokládá ho za projev diskriminace.“ Pokud podle ní nedojde ke zrušení zakázky, „zváží Huawei všechny své další možnosti.“

Obyvatelé Tongy (Tonžského království) v Tichém oceánu mohou zůstat i dva týdny kompletně bez připojení k internetu. Může za to poškození podmořského kabelu, jenž zemi spojuje se zbytkem světa. Obnoveno sice bylo spojení pomocí satelitů, jenže jen omezené, takže lidé třeba nemají přístup na sociální sítě a zpracovávat lze jen vybrané karetní transakce.

Přesně před 80 lety, 1. ledna 1939, oficiálně vznikla společnost Hewlett-Packard, kterou založili William Hewlett a David Packard. Prvotní kapitál firmy činil 538 dolarů a její vznik proslul i tím, že zpočátku sídlila v garáži.

Přesně před 27 lety (13. února 1992) se tehdejší Československo připojilo k internetu. Stalo se tak na elektrotechnické univerzitě ČVUT v Praze. Ta se pod dohledem americké National Science Foundation (NSF) připojila k její akademické síti NSFNET.

Už od roku 2004 probíhá každoročně Den bezpečnějšího internetu, který letos připadl na 5. února. Organizátorem celé iniciativy a přidružených akcí je síť informačních center Insafe. Na Slovensku je iniciativa podporována občanským sdružením eSlovensko a jeho projektem Bezinternetu.sk.

Televize Nova ve své zpravodajské reportáži zveřejnila hoax, kterým strašila, že po otevření SMS zprávy o tom, že má daný uživatel telefonu někam zavolat, byla z kreditu či paušálu strhnuta částka 99 korun a někteří uživatelé tak přišli až o tisícikorunu. Důvěryhodnosti reportáže přidala i citace mluvčího Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ). Tento úřad následně varování před otevíráním zpráv z čísla 90409099 uveřejnil na svých facebookových stránkách.

Ministr zahraničí USA Mike Pompeo varoval spojence své země, že pokud budou nakupovat prvky infrastruktury od čínské firmy Huawei, mohou je odstřihnout od zakázek pro americké úřady a podniky. Podle Pompea prvky od Huawei „komplikují spolupráci“ tam, kde mají USA důležité systémy.

Společnosti Huawei ani ZTE nejsou v ČR na černé listině, uvedl na dotaz ChannelWorldu Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Varováním, které úřad vydal koncem roku 2018, se tak musejí zabývat pouze vybrané instituce a podniky, na které má dopad zákon o kybernetické bezpečnosti. Česká pobočka Huawei se pro ChannelWorld nevyjádřila, nicméně zakladatel Huawei Žen Čeng-fej v rozhovoru s novináři listu Financial Times odmítl, že by jeho společnost prováděla špionáž pro vládu Číny a nechal se slyšet, že žádné vážnější bezpečnostní incidenty firma neřeší.

Čínská společnost China International Group Corporation se podle Deníku N stahuje z Empresa Media (TV Barrandov), kde je vlastníkem 49procentního podílu. Důvodem má být údajně založení politického hnutí List Jaromíra Soukupa. Soukup pro Parlamentní listy uvedl, že takové informace nemá.

Implementace rychlé technologie mobilního připojení 5G v České republice bude mít oproti původnímu očekávání asi zpoždění. Řekl to ředitel sdružení CZ.NIC Ondřej Filip s tím, že jako důvod uvedl varování před používáním síťových prvků čínské společnosti Huawei, které podle Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) mohou představovat bezpečnostní riziko. Řešení od Huawei přitom používají všichni tři čeští operátoři a také CETIN, který zde provozuje telekomunikační sítě.

Portál ChannelWorld přinesl rozhovor s ředitelem česko-slovenského zastoupení čínské společnosti Huawei Radoslawem Kedziou, který tvrdí, že co se týče tvrzení o spolupráci jeho firmy s čínskou vládou, pak „pokud platí presumpce neviny, je třeba předložit důkazy, jinak se jedná o hon na čarodějnice. Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB), který varování před Huawei vydal, podle něj s firmou nekomunikuje (více zde). Lidové noviny kromě toho informovaly o tom, že se Huawei kvůli nepodloženým varováním úřadu chystá bránit, možná i soudní cestou. V takovém případě by společnost podle informací LN žádala jako kompenzaci až 40 miliard korun.

Slovensko chce změnit způsob využití peněz získaných z registrace domén s koncovkou .sk. Chce zjistit, do čeho má investovat pět procent z tržeb, které mu odevzdává správce domény – společnost SK-Nic. V současnosti je v „balíku“ 720 tisíc eur, další peníze mají přijít za rok 2018. O způsobu využití může hlasovat i veřejnost, a to například přes Živé.sk (zde).

Kontrakty a implementace (50)

Velká centrála společnosti Amazon v New Yorku nebude, neboť společnost svůj plán zrušila. Narazila totiž na odpor místních politiků a některých obyvatel, kterým se nelíbila především výše daňových stimulů pro společnost a také možné zvýšení cen nemovitostí v příslušné lokalitě kvůli dobře placeným zaměstnancům.

Český technologický startup Clever Monitor vydává dluhopisy, jejichž prostřednictvím chce financovat svůj další rozvoj. Emise dluhopisů až za 100 milionů korun byla schválena Českou národní bankou a pomáhá při ní finanční skupina Starteepo. Ta je nabízí prostřednictvím nového portálu Bondyo.cz.

Hned tři kraje na Slovensku – Košický, Prešovský a Banskobystrický – chystají společný integrovaný dopravní systém (IDS), který umožní cestujícím používání jediné čipové karty na celém území těchto krajů. Od února (februára) bude řešení dostupné prozatím jen v prvních dvou jmenovaných územních celcích, třetí se přidá později.

Výrobce obuvi Baťa nasadil ve svých prodejnách platformu od společnosti Oracle s názvem Oracle Retail, jejímž cílem je zlepšení efektivity provozu lepším předvídáním poptávky zákazníků a také zvýšením jejich spokojenosti. Baťa ve svých více než 5 300 kamenných prodejnách v 70 zemích světa obslouží více než milion zákazníků.

Společnost PCV Computers začala na základě nového kontraktu distribuovat produkty společnosti Yealink, k nimž patří komplexní podniková řešení pro VoIP a konference. Produktovým manažerem značky je jednatel Jan Duda. Smlouva platí pro český i slovenský trh.

Na Fakultě informačních technologií (FIT) ČVUT vzniká nová Laboratoř otevřených dat (OpenData Lab), a to ve spolupráci s firmou Profinit. K jejímu oficiálnímu otevření dojde ve středu 20. února. Laboratoř je určena hlavně pro studenty, ovšem po domluvě ji mohou využít i zájemci z řad veřejnosti.

Čínská společnost Huawei získala i přes značnou kontroverzi v poslední době zakázku od českého ministerstva vnitra a Policie ČR na dodávku switchů, tedy přepínačů, pro interní sítě institucí. I přes tuto skutečnost resort tvrdí, že dodávka technologií pro takový menší projekt ze strany čínské firmy riziko nepředstavuje.

Společnost Asbis CZ začala na základě nového kontraktu distribuovat produkty značky 1stCOOL, k nimž patří PC skříně, napájecí zdroje či ventilátory pro počítače. Tyto produkty společnost vyrábí již více než 20 let. Produktovým manažerem Asbisu pro 1stCOOL se stává David Horníček.

Japonská společnost Sony oznámila svůj záměr přestěhovat svoji evropskou centrálu z Velké Británie do Nizozemska, a to už do konce března. Výroba v Británii ovšem bude i nadále pokračovat beze změn. Důvodem přesunu je hlavně možnost i nadále provozovat „společnost se sídlem v EU.“

Čínský výrobce elektroniky (především smartphonů) Xiaomi oficiálně vydělil značku Redmi ze své struktury – už se tedy nejedná o pouhou divizi, ale autonomní značku, která se bude zaměřovat především na cenově dostupné high-endové modely. Již na 10. ledna je přitom naplánováno oficiální uvedení prvního telefonu.

Analytický startup Roivenue, který funguje i v České republice, expanduje na tři nové trhy v rámci Evropy – do Velké Británie, Polska a Rumunska. Společnost, která se zaměřuje na integraci marketingových kanálů s využitím algoritmů multi-touch atribuce, má do budoucna v plánu i další expanzi.

Společnost Aktin, online prodejce sportovní a zdravé výživy, nasadila skladový software Lokia WMS od firmy CCV Informační systémy, kterým nyní řídí svoje logistické procesy. I díky tomuto řešení byla schopna zvládnout předvánoční nápor požadavků od zákazníků.

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) chystá ještě na první čtvrtletí informační kampaň zaměřenou na přechod na nový digitální standard televizního vysílání, DVB-T2. Výběrové řízení na agenturu, která by tuto kampaň zajistila, však prozatím není ani v plánu, což je podle portálu Lupa poněkud zvláštní.

Finančné riaditeľstvo (FR) SR vypsalo výběrové řízení na dodavatele spotřebního materiálu pro tiskárny, jehož odhadovaná hodnota je 2,7 milionu eur bez DPH. Rámcová dohoda s vítězem tendru bude uzavřena na tři roky.

Společnost PCV Computers se stala autorizovaným distributorem značky Dahua Technology, pod kterou jsou k dispozici síťová zařízení pro dohledová řešení. Čerstvý kontrakt je platný pro Českou republiku.

Slovensko aktuálně řeší schvalování šesti IT projektů za celkově 64,2 milionu eur. Jedním z nich je i testování občanů v oblasti IT, které bylo v létě 2018 pozastaveno. Slovensko.Digital tento projekt posoudilo a označilo ho za nejrizikovější. Bližší informace o tomto i dalších IT projektech naleznete v článku na Živé.sk. (zdroj)

Americký Microsoft oznámil rozšíření partnerství s nizozemskou společností TomTom, jejíž mapy začne technologický gigant využívat. A to například v případě virtuální asistentky Cortana, systému Windows či vyhledávače Bing. Všechny služby TomTom pak poběží na cloudových serverech Microsoft Azure.

Chtěli byste si vydělat hraním her, ale akční tituly vám moc nevoní? Pak zpozorněte: mezi eSporty se oficiálně řadí liga Farming Simulatoru, tedy simulátoru farmaření, kterou rozjíždí vývojář hry, studio Giants Software, ve spolupráci s giganty typu Intelu nebo Logitechu. V turnajích se bude hrát v přepočtu o miliony.

Společnost SAP Labs Česká republika představila nově zrekonstruované kancelářské prostory, ve kterých sídlí její brněnská pobočka. Kanceláře jsou umístěny ve Spielberk Office Centre a na jejich finální podobě se podíleli i sami zaměstnanci pobočky.

Podle agentury Reuters se Apple chystá přesunout část výroby svých high-endových iPhonů z Číny do Indie, kde už se vyráběly některé levnější modely. Svoje továrny tam má rozšířit partner Applu, společnost Foxconn.

Americká společnost IBM představila na své konferenci PartnerWorld některé novinky ve svém partnerském kanálu, které se týkají například spuštění ekosystému My PartnerWorld, jenž má být komplexním a zároveň individualizovaným rozhraním pro přístup partnerů k nástrojům a platformám IBM.

Vývojáři aplikací větší podíl z oficiálního androidového obchodu Google Play nedostanou. Sundar Pichai, šéf Googlu, oznámil, že jeho firma nemá v plánu rozložení marže měnit. Z každé prodané aplikace si Google bere 30 procent a vývojářům tak zůstává jen 70 procent.

Společnost Kaspersky Lab představuje nový program s názvem Kaspersky United, který partnerům umožňuje prodej produktů a služeb bezpečnostní firmy na základě jejich vlastní specializace. Změn dozná také partnerský portál Kaspersky Lab.

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) v novém roce rozjede aukci kmitočtů v pásmu 700 MHz, které byly uvolněny z televizního vysílání. Počátkem roku pak ministerstvo průmyslu a obchodu spustí druhý pokus o dotační výzvu související s budováním vysokorychlostního internetu v odlehlejších oblastech. V banku je pro začátek miliarda; tato částka se operativně k reálnému zájmu může zvyšovat.

Úřad místopředsedy vlády pro investice a informatizaci (ÚPVII) bude měřit stav pokrytí Slovenska širokopásmovým připojením k internetu. A to v rámci nově vypsaného projektu s názvem Monitorovací systém pre reguláciu a štátny dohľad, na který už byla zveřejněna výzva.

Společnost Barracuda Networks se na základě nové smlouvy stane hlavním prodejcem podnikových řešení bezpečnostní firmy Avast – Avast Business CloudCare, Avast Management Console a Avast Antivirus Security. Hlavním cílem kontraktu je ochrana malých a středních podniků (SMB).

Cloudový poskytovatel G2 server oznámil změnu názvu. Společnost se nově jmenuje Geetoo. S touto změnou přirozeně souvisí i celkový rebranding včetně představení platformy Geetoo Space. Rebranding souvisí s dřívější nejednotností ve vyslování názvu firmy („gé dva“ versus „dží tú“).

Národní agentura pro síťové a elektronické služby (NASES) uzavřela dvojici dodatků k provozu a technickým změnám portálu Slovensko.sk, a to bez výběrového řízení. Což v podstatě znamená, že stát prodloužil smlouvu s dosavadními dodavateli, společnostmi Swan a GlobalTel. Měsíční náklady na provoz mají přesáhnout milion eur. Provoz portálu by měl být mimo jiné rychlejší.

Společnost Slack Technologies, která vlastní stejnojmenný komunikační nástroj pro spolupráci na pracovištích, oznámila svůj plán vstoupit na burzu. Vlastnické podíly chce na trhu nabízet přímo, a nikoliv formou prostředníků. U americké SEC už Slack podal žádost o registraci.

Microsoft oznámil, že cloudové služby Azure pro malé a střední podniky chce zákazníkům prodávat napřímo a obejít tak partnerský kanál. Tímto krokem chce redmondský gigant zvýšit svůj podíl v segmentu cloudových služeb mezi SMB.

Do konce letošního roku by měl být v úseku metra mezi Muzeem a Nádražím Holešovice k dispozici mobilní signál LTE, potvrdila mluvčí T-Mobilu Martina Kemrová pro portál Lupa. Podle ní by operátor chtěl získat stavební povolení na dalších 16 stanic a tyto pokrýt do poloviny roku 2020.

Startup 720 Degrees, který společně s českými a finskými spolupracovníky založil Tomáš Novotný, se zabývá kvalitou vzduchu uvnitř budov a její optimalizací. Do nového kola financování startupu, vyhlášeného počátkem roku, se zapojila také kapitálová firma z ČR, J&T Ventures. Celý profil 720 Degrees teď přinesl portál CzechCrunch. (zdroj)

Společnost Veeam Software obdrží významnou investici ve výši 500 milionů dolarů od Insight Venture Partners (ve spolupráci se strategickým investorem Canada Pension Plan Investment Board). Peníze budou investovány do rozvoje zálohovacího řešení pro inteligentní správu dat a platformy Veeam Availability Platform.

Společnosti Intel a Ericsson oznámily uzavření partnerství. Obě v jeho rámci chtějí synchronizovat vývoj architektury Intel Rack Scale Design a softwarově definované infrastruktury (SDI) od Ericssonu. Cílem má být tvorba infrastruktury nové generace pro síť 5G.

Největší německá půjčovna kol (či chcete-li Bikesharing) Nextbike expanduje do Ostravy, kde vážně ohrožuje existenci konkurenční Rekoly. Ta sice v Ostravě funguje v pilotním provozu, ovšem v zimě se jí nepodařilo uspět ve veřejné zakázce vypsané městem. Nextbike v Německu funguje už 14 let.

Firma Palo Alto Networks zveřejnila některé novinky ve svém partnerském programu NextWave, spočívající především v tvorbě nového dedikovaného programu, zaměřeného speciálně na řízené služby. K dalším změnám patří třeba i zjednodušení úrovní programu.

Český startup Productboard, vyvíjející nástroj pro řízení vývoje produktů, vybral v rámci aktuálního investičního kola dalších 10 milionů dolarů od různých investorů včetně Index Ventures, Credo Ventures či Reflex Capital. Loňská investice od stejných přispěvatelů činila 8 milionů.

Microsoftu výrazně roste partnerská základna, a to o 7 500 nových členů měsíčně. Růst je způsobený nepřímým prodejem, růstem trhu i vyššími výnosy z cloudových a řízených služeb.

Integrátor technologických řešení Myriad Supply má novou identitu značky – Myriad360. Už od svého vzniku v roce 2003 pomohla firma Myriad tisícům svých klientů navrhnout, implementovat a optimalizovat jejich kritickou technologickou infrastrukturu.

Joyce ČR oznámila novou distribuční smlouvu s německou společností Snom Technology, na jejímž základě se stává jejím autorizovaným distributorem pro Českou republiku a Slovensko. Do portfolia Snom Technology se řadí především VoIP produkty.

VAD distributor Clico přidává do svého portfolia řešení od společnosti Fidelis Cybersecurity. Nově uzavřený kontrakt platí pro střední a východní Evropu a zahrnuje pokročilé technologie aktivní ochrany podnikových ICT prostředí.

Slovenská pobočka mBank hlásí připravenost na mobilní platební službu iPhonem, Apple Pay. Podle zástupců banky používá mBank na Slovensku stejné řešení jako její mateřská instituce v Polsku, kde je Apple Pay velmi úspěšný. Svoje připojení ke službě však mBank oficiálně nepotvrdila.

HSBC, sedmá největší banka světa, používá pro zpracování transakcí blockchain, i když bez oné anonymity, která je pro blockchain typická. V loňském roce finanční instituce takovým způsobem „zprocesovala“ více než tři miliony transakcí za více než 250 miliard dolarů.

Společnost Avaya oznámila svůj záměr rozšířit a zároveň zjednodušit partnerský program, tzv. Edge Channel Partner Program. Výhodou pro partnery Avaye mají být mimo jiné vyšší marže pro resellery s přidanou hodnotou, menší a střední obchodní partnery i systémové integrátory. Účelem změn programu mají být vyšší prodeje cloudových řešení.

Společnost AT Computers se na základě nového kontraktu stala oficiálním distributorem řešení značky Crucial, mezi které se řadí třeba paměťové čipy, modely a SSD úložiště. Kontrakt ATC se značkou, která patří firmě Micron, platí pro český i slovenský trh.

Dodavatel Arrow Electronics rozšiřuje distribuční kontrakt se společností Thales, jejíž řešení pro oblast kybernetické bezpečnosti bude nyní nabízet na českém trhu. Již loni obě firmy podepsaly smlouvu, na jejímž základě Arrow distribuuje produkty a technologie Thalesu do dalších zemí v regionu EMEA.

Evropská komise oznámila plán projektu vybudování podmořského datového kabelu, který má přes Atlantik propojit Evropu s Latinskou Amerikou. Optický kabel má propojit konkrétně Portugalsko a Brazílii a připravený k použití má být v roce 2020.

Slovensko vyhlásilo tendr, jehož účelem má být propojení IT systémů jednotlivých státních úřadů. Celý komplikovaný název projektu za předpokládanou cenu 15 milionů eur včetně DPH zní: „Dátová integrácia: sprístupnenie údajovej základne verejnej správy vrátane otvorených údajov prostredníctvom platformy dátovej integrácie.“ Zájemci se mohou hlásit do 17. ledna (januára).

Google převedl téměř 20 miliard eur na Bermudy, čímž si legálně snížil daňovou zátěž. Tento mechanismus využívá nizozemskou Google Netherlands Holdings BV pro přesun tržeb z licenčních poplatků získaných mimo USA na irskou Google Ireland Holdings se sídlem na Bermudách.

Hospodářské výsledky (48)

Český e-shop s nábytkem a bytovými doplňky Bonami zveřejnil svoje hospodářské výsledky za loňský rok, kdy zaznamenal nárůst tržeb o 38 procent meziročně na více než miliardu korun. Na těchto tržbách se z poloviny podílí český trh, z necelé čtvrtiny pak trh slovenský.

Portál Bezrealitky zveřejnil svoje hospodářské výsledky za loňský rok s tržbami převyšujícími 30 milionů korun a meziročním růstem o 50 procent. Portál v roce 2018 zprostředkoval prodej celkově necelých osmi tisíc domů a bytů v celkové hodnotě 27 miliard korun.

Chytrá kurýrní služba DoDo – startup, patřící e-commerce akcelerátoru Inveo – ohlásila svoje hospodářské výsledky, k nimž patří především více než 500procentní růst na 60milionový obrat (v korunách). Počet kurýrů společnosti v Praze, Brně, Plzni a Bratislavě vzrostl na více než 400, počet odbavených zásilek pak na skoro 500 tisíc.

Společnost IBM zveřejnila svoje hospodářské výsledky za čtvrté čtvrtletí 2018, kdy došlo k meziročnímu přechodu ze ztráty (konkrétně 1,05 miliardy dolarů) do zisku (1,95 miliardy USD), což je lepší výsledek, než původně očekávali analytici. Tržby IBM za sledované období nicméně meziročně poklesly, a to z 22,54 miliardy na 21,76 miliardy USD.

Český startup Keboola, který vyvíjí cloudovou platformu pro zpracování dat, oznámil svoje hospodářské výsledky za rok 2018, kdy se mu podařilo navýšit tržby o 35 procent na 57 milionů korun. O rok dříve přitom dosáhl tržeb ve výši „pouhých“ 42 milionů.

Českého vývojáře her Warhorse Studios spolkne rakouská firma Koch Media, patřící pod THQ Nordic. Za stoprocentní podíl ve studiu, které stojí za úspěšným herním titulem Kingdom Come: Deliverance, zaplatí celkově 42,8 milionů eur. Původní rozložení podílů bylo následující: Zdeněk Bakala 70 %, Daniel Vávra 17 % a Martin Klíma 13 %.

Kryptoměnová směnárna QuadrigaCX z Kanady přišla o svého šéfa, Geralda Cottena, který náhle zemřel ve věku 30 let v Indii na následky Crohnovy choroby. Cotten měl ovšem jako jediný přístup do tzv. cold storage peněženky, ve které je uložena většina spravovaných aktiv směnárny. Což znamená, že firma neví, kde vzít necelých 140 milionů dolarů na vyplacení věřitelů, z nichž někteří dokonce začali spekulovat o podvodu. V Indii lze totiž snadno a levně získat potvrzení o úmrtí a změnit identitu, z čehož někteří Cottena podezírají.

Společnost Samsung Electronics ohlásila svoje hospodářské výsledky za čtvrté čtvrtletí 2018, kdy jí poklesl zisk meziročně o více než 30 procent, a to především z důvodu poklesu poptávky v segmentu paměťových čipů. Tržby poklesly o 10,2 procenta na 59,27 bilionu wonů. A provozní zisk spadl o 28,7 procenta na 10,80 bilionu.

Společnost CME, která v Česku vlastní Novu a na Slovensku Markízu, si ponechá svoje stanice ve Slovinsku, které chtěla prodat současně s těmi chorvatskými. Zatímco zde byla transakce úspěšně završena, ve Slovinsku ji neschválil tamní regulační úřad.

Slevový portál Slevomat oznámil svoje hospodářské výsledky za rok 2018, kdy se mu podařilo dosáhnout rekordního obratu ve výši dvou miliard korun. Meziročně tak tržby rostly o 20 procent. Za celý rok prostřednictvím Slevomatu nakoupilo asi 800 tisíc zákazníků, nejvíce samozřejmě před Vánoci.

Slovenskému startupu Luigi’s Box, který vyvíjí nástroje pro optimalizaci vyhledávání v e-shopech, se daří. V roce 2018 se mu podařilo trojnásobně navýšit svůj obrat. Do startupu, který na podzim začal expandovat i do jiných evropských zemí, loni zainvestoval český fond Leverage Technology.

Společnost Sklizeno zveřejnila svoje hospodářské výsledky za loňský rok, kdy se jí podařilo vygenerovat tržby ve výši 705 milionů korun. Dalších 205 milionů korun pak činil obrat výrobců, v nichž má Sklizeno svůj podíl. Na letošek má síť Sklizeno naplánovánu další expanzi a růst.

Apple zveřejnil svoje očekávané hospodářské výsledky, které ukázaly na nepřekvapivou skutečnost – prodeje iPhonů v prvním čtvrtletí fiskálního roku 2019 (skončeném k 29. prosinci) poklesly, a to z hlediska tržeb o 15 procent meziročně. Celkové tržby pak spady o 5 procent na 84,3 miliardy dolarů. A to především proto, že iPhone je asi nejdůležitějším produktem cupertinské značky.

Letecké společnosti vyčíslují ztráty související s uzavírkou londýnského letiště Gatwick, k níž došlo kvůli nelegálnímu přeletu dronů. Například aerolinky EasyJet kvůli incidentu odepsaly tržby ve výši 15 milionů liber. I tak ale zaznamenaly poměrně solidní finanční rok. I přes výraznou medializaci britského případu nebývá narušení letového provozu drony ničím výjimečným. Například německá organizace DFS zaznamenala za rok 2018 158 narušení s meziročním nárůstem o 80 procent.

Dalším důkazem toho, že Apple v současnosti neprožívá právě růžové období, je zveřejněná statistika, podle které společnost přišla odhadem o devět miliard dolarů tím, že zlevnila možnost výměny baterie ve starších iPhonech. Spousta zákazníků tak toto řešení upřednostnila před dražší možností v podobě koupě nového iPhonu.

Společnost SoftwareOne oznámila dokončení akvizice Comparexu na globální úrovni. Comparex je poskytovatelem služeb v segmentech datacenter, dodávek a správy softwarových licencí. Na českém a slovenském trhu byl ředitelem SoftwareOne jmenován Jiří Knyttl.

Provozovatel streamovací služby Spotify koupil dvojici podcastových startupů. Tím jedním je Gimlet Media, firma zaměřená na produkci podcastů i propojování jejich tvůrců s inzerenty. Tím druhým pak Anchor, který umožňuje tvorbu podcastů a jejich následnou distribuci a monetizaci. Za první z firem Spotify zaplatilo 230 milionů dolarů, hodnota té druhé nám známa není.

Společnost Dropbox, která byla sama kdysi startupem, kupuje mladou, začínající firmu HelloSign, a to za 230 milionů korun. Řešení od HelloSign, spočívající ve zpracování dokumentů a elektronických podpisech, používá již přes 80 tisíc zákazníků.

Analytická firma IDC zveřejnila výsledky společnosti Sharp Electronics Europe za první tři čtvrtletí roku 2018, kdy podnik zaznamenal největší růst prodejů ze všech výrobců multifunkčních tiskáren, kterých dodal o 22 procent více než ve stejném období o rok dříve. Obrat na jeden prodaný kus pak Sharpu rostl o 18 procent.

Apple poněkud netypicky vydal oficiální prognózy svých tržeb (především pro potřeby investorů), které jsou horší, než se čekalo, a to kvůli sníženým odhadům prodejů iPhonů, kterým se přestává dařit především na klíčovém trhu v Číně. Ty mají jako jediná divize amerického giganta klesat. Naopak ostatní divize mají růst, a to souhrnné o 19 procent. Prognózy tržeb byly sníženy z 89 miliard na 84 miliard dolarů. Jenže důsledky snížení prognóz na sebe nenechaly dlouho čekat. Ve čtvrtek 3. ledna spadly akcie Applu skoro o 10 procent a technologický index Nasdaq Composite přišel o 3,04 procenta.

Americká firma IBM zveřejnila výsledky svého partnerského kanálu za rok 2018, kdy přes něj „proteklo“ více než 14 miliard dolarů v rámci 84 tisíc obchodních příležitostí. Společnost zároveň oznámila, že v uplynulém roce se jí podařilo získat 13 tisíc nových partnerů a že její cloudová divize vykázala tržby 19,2 miliardy dolarů s 12procentním růstem.

Skupina KKCG Karla Komárka oznámila akvizici společností Cleverlance Enterprise Solutions (ES) a AEC, patřící skupině Cleverlance Group. Ta si v první zmíněné firmě ponechává 30procentní a ve druhé 50procentní podíl. Hodnota transakce zveřejněna nebyla.

Česká platební brána ThePay zveřejnila svoje hospodářské výsledky za loňský rok, kdy se jí podařilo vyrůst zhruba o čtvrtinu na objem transakcí ve výši 2,2 miliardy korun. Tržby (provize) rostly o více než 44 procent na téměř 19 milionů korun. ThePay už v současnosti nabízí více než 1 200 platebních bran pro e-shopy s 20 možnými metodami platby.

Společnost WebSupport, jejímž předmětem podnikání je webhosting, mění majitele. Důvodem je prý fakt, že jeden ze zakladatelů firmy, Michal Truban, je aktivní v politice. Novým majitelem WebSupportu je dánská firma Axcel, která je majitelem například české firmy Active24. Hodnotu akvizice neznáme.

Streamovací služba Spotify zaznamenala ve čtvrtém čtvrtletí 2018 lepší výsledky, než jaké jí předpovídali analytici. Její provozovatel dosáhl v daném období provozního zisku ve výši 94 milionů eur, přičemž původní odhady hovořily o 16milionové ztrátě. O rok dříve činila provozní ztráta 87 milionů eur. Tržby v Q4/2018 rostly o 30 procent.

Svoje výsledky publikovalo také české O2, jehož konsolidované tržby loni stoupaly meziročně o 0,8 procenta na 38 miliard korun. Čistý zisk naopak poklesl, a to o 2,5 procenta na 5,45 miliardy korun. Stalo se tak kvůli vyšším odpisům. Výnosy mobilního segmentu rostly o 1,6 procenta na 20,3 miliardy korun.

Německý koncern Voith oznámil akvizici většinového podílu ve švédské společnosti Pilotfish, která se zabývá vývojem IT systémů pro autobusy a vlaky. Voith nyní ve švédské firmě vlastní 56 procent, ačkoliv není jasné, kolik za tento podíl zaplatil.

O tři čtvrtiny původní hodnoty, tedy 75 %, spadla za loňský rok hodnota bitcoinu. Kritici kryptoměn hovoří o splasknutí bubliny, nicméně hodnota měny se v současnosti drží na stejné úrovni, na jaké byla na podzim roku 2017. Za dramatický nárůst (a následný pokles) hodnoty tak mohou především spekulanti, kteří do bitcoinu ve velkém investovali v posledním čtvrtletí roku 2017.

Skupina Unicorn zveřejnila svoje finanční výsledky za loňský rok s tržbami 3,711 miliardy korun, což znamená nárůst o 20 procent meziročně. Asi 36,4 % obratu za loňský rok tvořily příjmy ze zahraničí. Mezi klienty Unicornu se řadí více než pětistovka firem z 25 zemí světa.

Slovenský operátor O2 zveřejnil svoje hospodářské výsledky za rok 2018, kdy se mu podařilo navýšit počet svých zákazníků o 90 tisíc na 2,03 milionu. Jeho výnosy pak rostly o 7,6 procenta na 290,3 milionu eur. Neočištěný zisk EBITDA pak stoupal z 93,9 na 104,2 milionu eur.

Pravděpodobně nejúspěšnější hrou roku 2018 je Fortnite od vývojářského studia Epic Games, která podle analytické firmy SuperData vygenerovala obrat 2,4 miliardy dolarů. Většina těchto peněz byla získána prodejem doplňků přímo ve hře, neboť samotná hra je zdarma.

Virtuální měna Bitcoin právě zažívá nejdelší fázi poklesu ve své historii. Zatímco koncem roku 2017 činila její hodnota rekordních 19 500 dolarů, nyní (4.2.) je to jen zhruba 3 500 dolarů. Za rok a něco tedy kryptoměna ztratila zhruba čtyři pětiny svojí maximální hodnoty.

Společnost Philips publikovala svoje hospodářské výsledky za loňský rok, kdy zaznamenala pokles čistého zisku o více než 40 procent, konkrétně o 41,3 procenta na 1,09 miliardy eur. Zisk z „pokračujících operací“ ovšem rostl, a to o 27 procent na 1,31 miliardy eur. Stejně tak rostly tržby – o necelá dvě procenta na 18,12 miliardy eur.

Streamovací služba Netflix oznámila svoje hospodářské výsledky za rok 2018, kdy se jí podařilo vygenerovat tržby ve výši 16 miliard dolarů. Ke konci roku měla online videopůjčovna 139 milionů platících předplatitelů, což znamená meziroční nárůst o 8,8 milionu zákazníků. Z toho 1,5 milionu přibylo v domovských USA.

Společnost Airbnb oznamuje akvizici dánského startupu Gaest, díky které možná začne nabízet také pronájmy prostor pro setkání a workshopy firem. Firma Gaest vznikla v roce 2015 a podařilo se jí vybrat miliony eur na investicích. Jen se bojíme, jestli se stejně jako spousta dalších startupů nepokouší znovu o vynález kola, byť pod jiným názvem.

Společnost DXC Technology oznámila akvizici švýcarské softwarové firmy Luxoft, za kterou zaplatí dvě miliardy dolarů. Transakce by měla být hotová v červnu 2019 a DXC Technology zajistí posílení portfolia v oblasti digitálních služeb.

Microsoft ve druhém čtvrtletí svého aktuálního fiskálního roku oznámil růst tržeb na 32,47 miliardy dolarů, zisk pak dosáhl hodnoty 8,42 miliardy. Firmě se daří hlavně v segmentu cloudu, neboť v daném období jen produkt Azure dosáhl růstu 76 procent.

Amazon se v pondělí 7. ledna stal oficiálně největší společností na trhu, když předběhl mimo jiné například Microsoft. Obchodování akcií firmy bylo ten den ukončeno na částce 796,8 miliardy USD, což bylo o 13,2 miliardy víc oproti částce, za kterou svůj den uzavřel právě Microsoft.

Portál Hrej.cz má nového majitele, kterým je agentura Grunex, jež se specializuje na marketingové a PR aktivity související s PC hrami a eSportem. Ta ho koupila od původního majitele, společnosti Xzone. Hodnota akvizice oznámena nebyla.

Investiční skupina PPF měla v úmyslu koupit 100procentní podíl v bulharské televizi Nova (která s tou českou nemá nic společného, jedná se pouze o shodu jmen) od jejích současných vlastníků, skupiny MTG a Eastern European Media Holdings. Jenže transakci neschválil bulharský antimonopolní úřad, a to nejspíš kvůli tomu, že PPF už v zemi vlastní operátora Telenor.

Zakladatel společnosti Oracle Larry Ellison vlastní podle svých slov tři miliony kusů akcií automobilky Tesla v hodnotě okolo miliardy dolarů, což znamená, že ve firmě kontroluje 1,75 %. Po Elonu Muskovi je tak druhým největším akcionářem firmy z řad jednotlivců.

Kryptoměny ve čtvrtek 10. ledna opět padaly, a to včetně Bitcoinu, jehož minimum činilo 3 785 dolarů. Investoři si totiž všimli velkého transferu asi 40 tisíc tokenů měny ethereum na jednu platformu, což signalizovalo záměr prodeje. Následně nastal dominový efekt.

Český taxikářský startup Liftago zveřejnil svoje hospodářské výsledky za loňský rok, kdy se mu podařilo dosáhnout zhruba třetinového růstu a jeho obrat dosáhl skoro 300 milionů korun. Zadařilo se i jinak – více než 100 milionů korun do Liftago nalila technologická firma Livesport, která se tak stala jeho významným akcionářem.

Samsung zveřejnil předběžné hospodářské výsledky za čtvrtý kvartál loňského roku, kdy došlo k překvapivému poklesu provozního zisku o 29 procent na 10,8 bilionu wonů (přes 214 miliard korun). Ve sledovaném období poklesly také tržby, a to o 11 procent na 59 bilionů wonů.

Řecká sázková firma OPAP, kterou spoluvlastní skupina KKCG Karla Komárka a EMMA Capital Jiřího Šmejce, kupuje 51procentní podíl v konkurenční společnosti Stoiximan Group, která provozuje sázení na internetu v Řecku a na Kypru. Hodnota transakce dosáhla 94,86 milionu eur, prodávajícím je TCB Holdings, která si nechává menšinu.

Legislativa (21)

Apple může znovu začít prodávat starší iPhony (modely 7 a 8 a příslušné verze Plus) v Německu, kde soud prodej těchto zařízení zakázal. Obnovení prodeje je ovšem možné pod jednou podmínkou – dané smartphony totiž nemůžou využívat čipy Intel, ale Qualcomm. Důvodem zablokování prodeje má být porušování patentů Qualcommu ze strany jednoho z dodavatelů Applu, společnosti Qorvo.

Německý antimonopolní úřad Bundeskartellamt rozhodl o tom, že Facebook nesmí bez souhlasu propojovat informace o jednotlivých uživatelích. Sbírat nesmí například data o jejich chování, která získá z jiných služeb, například z WhatsAppu, Instagramu nebo tzv. „trackerů“ umístěných na webech.

Devatenáctiletý mladík z Francie přenesl přes samoobslužnou pokladnu v supermarketu herní konzoli Sony PS4, za kterou namísto 340 eur zaplatil jen 9,29 eura, protože ji vydával za ovoce. První den mu to vyšlo, jenže na druhý den svůj počin zopakoval, k jeho smůle ve stejném supermarketu, a tak ho chytili.

Zejména ženy by měly zpozornět při prodeji oblečení na internetu. Někteří podvodníci totiž od inzerujících žen vylákávají fotografie jejich pozadí pod záminkou nákupu dárku pro přítelkyni. Jenže taková fotografie se pak dá jednoduše zneužít, upozorňuje slovenská policie na svém facebookovém profilu. Není jasné, zda lze takové fotky zneužít jen k osobním účelům, nebo například i k vydírání.

Jako by americký Apple těch problémů neměl málo, bude muset kvůli patentové bitvě s Qualcommem stáhnout z Německa některé svoje modely iPhonů. Qualcomm totiž splnil podmínku mnichovského soudu a složil záruku v podobě dluhopisů v hodnotě 1,34 miliardy eur. V patnácti maloobchodních prodejnách Applu po celém Německu tak už nejspíš nebudou k sehnání iPhony modelových řad 7 a 8.

Antimonopolní úřady v Rakousku začaly vyšetřovat americkou společnost Amazon kvůli podezření z monopolních praktik. Týká se to především podmínek, za kterých gigant poskytuje prostor maloobchodním prodejcům pro prodej vlastních produktů v jeho online katalogu. Rakouským úřadům se nelíbí především náhlé ukončování účtů prodejců, povinnost zveřejňování nákupních cen nebo doložky komplikující případné právní kroky proti Amazonu.

Apple se dohodl s Francií na zpětném zaplacení nedeklarované daně ve výši, která je francouzskými médii odhadována 500 milionů eur. Dohodu o zaplacení daně potvrdila francouzská pobočka Applu, výšku uhrazené částky však nepotvrdila.

Podle nově schválené Inovační strategie České republiky 2019 – 2030 Rady vlády pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) by ČR na konci tohoto období měla patřit k nejinovativnějším zemím Evropy. Na tvorbě dokumentu spolupracovali zástupci vlády a státního sektoru a také vysokých škol a soukromého sektoru.

Jistý Mark Fellows byl usvědčený z vraždy mafiánského bosse Paula Masseyho z roku 2015, a to i díky lokalizačním datům z hodinek Garmin Forerunner, které vrah používal. Fellows vraždil i o tři roky později – jeho jméno se skloňuje se smrtí Fellowsova spolupracovníka; tentokrát už však byl pachatel opatrnější a používal GPS rušičku. Přesto ho dopadli.

Rakousko chce zavést svoji vlastní daň z digitálních služeb. Ta by platila pro internetové giganty typu Googlu, Facebooku či Amazonu. EU se totiž na dani delší dobu nedokáže shodnout, a tak jednotlivým členským zemím nejspíš dochází trpělivost a jednají samostatně. Podle kancléře Sebastiana Kurze společnosti jako Facebook či Amazon „vydělávají on-line vysoké částky, ale sotva platí daně.“

Americký stát Pensylvánie zvažuje, že by mohl zavést daň z násilných videoher. Dodatečné zdanění titulů označených ratingem M (Mature) či Adults Only by mohlo dosahovat 10 procent. Peníze získané takovým způsobem by mohly být využity ke zvýšení bezpečnostních opatření, která mají zabránit střelbám na školách.

Spojené státy obvinily čínskou společnost Huawei a její finanční ředitelku Meng Wan-čou z krádeže obchodních tajemství (jinak také průmyslové špionáže) od americké pobočky T-Mobilu. Na situaci oficiálně zareagovalo i čínské ministerstvo zahraničí, které vyzývá USA, aby přestaly  s „nesmyslným potlačováním“ čínských společností. Ozvala se i samotná firma Huawei, která veškerá obvinění odmítá.

Ruské úřady – jmenovitě regulační úřad Roskomnadzor – zase vyšetřují Facebook a Twitter, které údajně mají porušovat tamní zákon o ukládání dat. Ta se podle tohoto zákona mají ukládat na serverech v Rusku, což u zmíněných sociálních sítí nebývá pravidlem. Úřadu měly obě firmy předložit konkrétní plány a termíny týkající se lokalizace databází ruských uživatelů, což však v daném termínu neučinily.

Podvodníci prodávali na platformě eBay neexistující auta, za která vybrali peníze, ale nedodali je. Organizovaná skupina čítající 20 členů se vydávala za příslušníky armády, kteří spěchají na misi a potřebují auto rychle prodat. Získané finance přesouvali s využitím kryptoměn. Většina podvodníků měla rumunskou národnost, americké ministerstvo spravedlnosti už je obvinilo.

Slovenský resort financí předložil do meziresortního připomínkového konání návrh zákona, který má do slovenské legislativy převést evropskou směrnici týkající se nového způsobu přijímání a vydávání zaručených elektronických faktur, a to hlavně pro instituce veřejné správy.

Americký Google dostal rekordní pokutu od francouzského úřadu na ochranu osobních údajů (CNIL), a to za porušení pravidel na ochranu osobních údajů. Jde o nejvyšší pokutu udělenou jednotlivým státem, kterou technologický gigant doposud obdržel.

Čeští celníci odhalili a zabavili hned 4 500 kusů padělků produktů od společnosti Apple. Falešných iPhonů bylo jen několik desítek, zbytek bylo převážně příslušenství. Ten samý den došlo i na Slovensku k zabavení 2 500 kusů padělaných výrobků s nakousnutým jablkem ve znaku.

Podvodníci lákali Slováky na nákup kryptoměn skrze pochybnou platformu Bitcoin Revolution a v souvislosti s tím si marketingově pomohli i tím, že zneužili relaci televizní stanice TA3 a moderátorovi Petrovi Bielikovi a hudebníkovi Branislavu Jobusovi vložili do úst slova, která nikdy neřekli. Oba už na pachatele podávají trestní oznámení.

Proti drogovému bossovi, známém jako El Chapo, svědčí jeho „ajťák,“ Christian Rodriguez, který pro jeho gang vybudoval systém pro šifrovanou internetovou komunikaci a přímo šéfovi zajistil telefony s nainstalovaným špionážním softwarem FlexiSPY. Rodriguez se chytil do pasti FBI a nakonec souhlasil se spoluprací s americkou vládou.

Microsoft odškodní jednoho finského uživatele za to, že mu nucená aktualizace na Windows 10 údajně pokazila počítač. K aktualizaci navíc mělo dojít bez výslovného souhlasu majitele počítače. Fin od americké společnosti dostane 1 100 eur, muž původně požadoval skoro trojnásobek (3 000 eur).

Rakouský kancléř Sebastian Kurz oznámil, že avizovanou digitální daň pro internetové giganty jeho země schválila. Jedná se o dodatek k plánované digitální dani v rámci EU. Rakouská daň se týká společností, jejichž tržby přesahují 750 milionů eur, a jde o 3 procenta z online zisků.

Lidé (24)

Streamovací služba Netflix zaměstnala až třicet českých překladatelů, kteří mají pomoci urychlit lokalizaci audiovizuálního obsahu do češtiny. České titulky v poslední době získaly desítky oblíbených filmů a seriálů. Většina titulů je ovšem stále dostupná pouze v angličtině.

Slevomat po devíti letech svého fungování jmenoval člověka na pozici provozního ředitele. Jde o Ladislava Veselého, který dříve pracoval jako produktový manažer vydavatelství Economia či ředitel divize internetových služeb Seznamu.

Skupina AXA ČR a Slovensko oznámila personální změny ve svém vedení – dosavadní finanční ředitel pro Slovensko Petr Socha je nově zástupcem generálního ředitele a ředitelem distribuce pro ČR a SR, Libor Stodola byl jmenován provozním ředitelem (COO) celé skupiny a dříve měl na starosti lidské zdroje a komunikaci, a nakonec Frederic Boulanger byl jmenován do funkce Chief Marketing & Digital Officer (CMDO). Od roku 2014 až dosud působil jako Chief P&C Officer.

Společnost 2N Telekomunikace má nového obchodního ředitele, kterým byl jmenován Tomáš Klíma, který byl dosud tamtéž ředitelem distribučního prodeje. Svou dlouholetou kariéru v 2N Telekomunikace započal jako regionální obchodní ředitel.

Členem představenstva online supermarketu Rohlík byl jmenován Martin Dlouhý, bývalý ředitel české pobočky McDonald’s nebo šéf Makra v Česku či pobočky Tesca. Kromě toho Rohlík oznámil, že jeho zakladatel Tomáš Čupr vydal dluhopisy za 777 milionů korun, díky čemuž mohl navýšit svůj podíl ve firmě na 75 procent, když koupil její část od skupiny Enern.

Bývalý ředitel Národní agentury pro síťové a elektronické služby (NASES), pod kterou spadá i portál Slovensko.sk, má novou práci. Lukáš Sojka byl jmenován ředitelem IT na magistrátu Bratislavy. Do funkce jej ustavil nový primátor města Matúš Vallo.

Česko-slovenská pobočka Microsoftu ohlásila změny ve svém managementu: její dosavadní ředitelka strategie pro digitální transformaci Alena Sochorová byla jmenována obchodní ředitelkou pro segment velkých zákazníků. Předtím pracovala jako výkonná ředitelka Accenture pro konzultační služby.

Společnost Tech Data oznámila změny ve své personální struktuře. K 1. únoru se zde ředitelem divize Dell EMC pro Českou republiku stává Vladimír Michálek, který do funkce nastupuje po Vlastimilu Horákovi, který v pozici působil celých sedm let. Horák měl poslední čtyři roky na starosti rozvoj působení Dell EMC v regionu střední a východní Evropy.

Do obchodního týmu společnosti Geetoo (dříve G2 server) nastupuje Daniel Holman, a to konkrétně na pozici enterprise account managera. Předtím několik let pracoval jako global account manager v Hewlett Packard Enterprise.

České Radiokomunikace (CRa) oznámily změny ve svém nejvyšším vedení. Z pozice generálního ředitele odchází po osmi letech Martin Gebauer, kterého ve funkci nahrazuje dosavadní finanční ředitel Vít Vážan. Gebauer přechází do investičního fondu Macquarie Infrastructure and Real Assets (MIRA) – řídit bude jeho obchodní aktivity v regionu střední a východní Evropy (CEE).

Společnost Teleperformance Greece se sídlem v Řecku hledá do svých řad operátory se slovenštinou, kteří by pracovali přímo v Aténách. Zájemcům kromě mzdy nabízí letenky do Atén, převoz z letiště, ubytování v hotelu na dva týdny zdarma a pomoc při hledání bytu.

Český e-commerce gigant Alza.cz má oficiálně hned dva ředitele marketingu, Jana Sadílka a Jaroslava Kotápiše. Oba zde přitom již dva roky působí jako dočasní marketingoví ředitelé a ve svých funkcích tak byli jen potvrzeni. Sadílek v Alze působí od roku 2014, kdy zde začal pracovat jako senior display specialista, Kotápiš pak ve společnosti v roce 2008 začínal jako telefonní operátor.

Operátor O2 jmenoval novou ředitelku své platformy O2 TV, Danu Tomáškovou, která přišla po více než roce od odchodu svého předchůdce, Davida Duroně. Tomášková dlouhodobě působila u konkurenčního T-Mobilu, naposledy jako ředitelka digitálních služeb a Big Data.

Novým generálním ředitelem společnosti Swan se stává Roman Vavrík, který v podniku působí od září (septembra) loňského roku, a to jako poradce představenstva. Předtím dlouhodobě pracoval ve Slovak Telekomu, respektive v jeho dceřiné firmě Digi Slovakia – jako ředitel marketingu. Ve funkci nahrazuje Martina Mosného, který bude ve Swanu působit i nadále, a to jako Business Development Director.

Robert Swan už není jen prozatímním ředitelem Intelu, ale byl potvrzen ve funkci a nyní už ji vykonává stále. Swan, který doposud působil i jako finanční ředitel firmy, předtím pracoval v eBay. V červnu 2018 nahradil ve funkci CEO Intelu Briana Krzaniche, který tehdy rezignoval.

Vladan Novotný skončil na pozici CIO společnosti Notino (dříve Parfums.cz), a to po tři a půl roce působení. Jeho další profesní směřování nám je prozatím neznámé. Dříve Novotný působil například jako konzultant na volné noze nebo jako ředitel oddělení vývoje aplikací a řízení změn pojišťovny VZP.

Peter Balna je novým obchodním zástupcem (sales representative) společnosti Hewlett Packard Enterprise ve firmě Tech Data. Předtím pracoval v AT&T, kde předchozí více než tři roky pracoval ve funkci specialisty zákaznické péče.

Tomáš Bort nastoupil do funkce Head of Delivery u společnosti tesena, poskytovatele služeb z oblasti softwarového testování. Předtím pracoval jako Head of Professional Services ve firmě Simplity.

Další změnou na resortu práce a sociálních věcí je jmenování nové státní tajemnice ministerstva, Ingrid Štegmannové, jež do funkce nastupuje po Jiřím Biskupovi a doposud na MPSV působila jako ředitelka odboru koordinace a právní podpory státní služby.

Společnost Xerox oznámila personální změnu na pozici manažera marketingu a nepřímého prodeje, kterou nově vykonává Petra Šebo. Ta doposud pracovala jako PR a marketingová manažerka Xeroxu pro Českou republiku a Slovensko.

Jiří Károly podle našich informací skončil na pozici ředitele odboru rozvoje a bezpečnosti IT Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV). Jeho další působení nám v současnosti známo není.

Do funkce státního tajemníka Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) byla jmenována Martina Ďěvěrová, která zvítězila ve výběrovém řízení po rezignaci Roberta Szurmana. Děvěrová byla doposud ředitelkou Magistrátu hlavního města Prahy.

Generálním ředitelem společnosti Asbis CZ byl jmenován Petr Dupák, který byl doposud ředitelem pro oblast Infrastructure and Data Management francouzské společnosti Atos. Ještě předtím byl dlouholetým generálním ředitelem společnosti Comparex.

Americký (především komediální) herec Jack Black se stal youtuberem. Jeho oficiální účet přitom zaznamenal velký úspěch – za pouhé dva týdny se mu podařilo nasbírat tři miliony uživatelů.

Produkty, technologie a služby (139)

Upravené aplikace je na iPhony možné instalovat i bez tzv. jailbreaku, což je krok, který uživatelům mimo jiné ruší záruku na zakoupené zařízení. Úprava aplikací například znamená, že jinak placené programy a hry jsou softwaroví piráti schopni distribuovat zdarma. A to s využitím neoficiálních distributorů aplikací mimo standardní obchod Applu, App Store.

Mobilní platební služba Apple Pay dorazí do Česka už 19. února. V první vlně ji mají podporovat banky Česká spořitelna, Komerční banka, Moneta, mBank a AirBank a také služba odložených plateb Twisto. Některé další banky mají ještě v letošním roce následovat.

Společnost CyberPower přišla na trh s novými třífázovými zdroji nepřerušovaného napájení (UPS) pro datacentra, které patří do řady STP33 a určeny jsou především pro kriticky důležité aplikace v datových centrech. Podporují například paralelní redundanci a jsou dostupné ve čtyřech různých výkonnostních provedeních.

Čínská firma Vivo představila koncept revolučního smartphonu Vivo Apex 2019, který neobsahuje absolutně žádné viditelné konektory a konektivita je v jeho případě zajištěna pouze magnetickým portem na zadním panelu. Zařízení se Snapdragonem 855 a 12 GB RAM nabízí různé funkce integrované do displeje, včetně čtečky otisků prstů nebo reproduktoru.

Společnost Qualcomm uvedla nový typ čipu s názvem Snapdragon 8xc, který je určený pro zařízení s operačním systémem Windows. Emulace Windows na procesoru ARM už přitom byla demonstrována v roce 2017.

Dron narušil provoz dalšího mezinárodního letiště, tentokrát v Dubaji. Odlety byly pozastavené na 32 minut a zpoždění tak nabralo několik desítek letadel. Škody budou jistě ohromné.

Americký Microsoft v Praze otevírá vlastní co-workingové centrum, které pojmenoval prostě Microsoft Coworking Space. Vstup do prostor bude ve všední dny mezi osmou ráno a šestou večer po rezervaci volný. Kromě samotného pracovního stolu nabídne společnost i další služby.

Systém Windows 10 v sestavení 19H1 už po instalaci aplikace nenabídne její připnutí na Start, všiml si novinář Zac Bowden z MSPoweruser.com. Může jít o další ze signálů, že z operačního systému možná do budoucna zcela zmizí tzv. živé dlaždice (Live Tiles). Minimálně „osekaná“ verze Windows Lite by je už mít neměla.

Panasonic přichází na trh s novými 4K displeji pro digital signage, nesoucími modelová označení TH-98SQ1 a TH-86SQ1. Novinky se liší především velikostí úhlopříčky (86 nebo 98 palců) a obě shodně nabízejí svítivost 500 cd/m2.

Pokud pro cestování po městě používáte službu Uber, možná by se vám mohlo hodit webové řešení s názvem UberStats, které vytvořil bývalý inženýr Applu a Googlu JonLuca De Caro. Jeho statistiky jsou dost podrobné, kromě celkové a průměrné ceny jízdy zahrnují i celkově strávený čas nebo přesný typ služby.

Vodafone začne ještě v první polovině roku nabízet novou službu, která spojí mobilní připojení a NB-IoT, tedy technologii internetu věcí, do jedné karty. Technologie nese název multibearer a Vodafone je prvním operátorem, který tohle řešení na českém trhu přinese.

Ministerstvo dopravy a výstavby SR se po resortu vnitra stalo druhou vládní institucí na Slovensku, za jejíž služby je na portálu Slovensko.sk možné platit kartou. Celkově byl takový způsob platby zpřístupněn pro 58 různých služeb. Informovala o tom Národní agentura pro síťové a elektronické služby (NASES).

Společnost LG chce na MWC 2019 v Barceloně představit hned dvě vlajkové lodě mezi mobilními telefony, LG G8 s podporou technologie 4G LTE a LG V50 ThinQ, což by měl být první telefon značky kompatibilní s rychlými 5G sítěmi.

Společnost StringData představila školení s názvem Cesta programátora, které má zájemcům o práci v této oblasti usnadnit rozjezd programátorské kariéry. Školení má zároveň sloužit jako „farma talentů,“ neboť nejúspěšnějším absolventům StringData nabídne práci.

Na 3D tiskárně si můžete vytisknout jednotlivé dílky z tisíců sérií Lega, k čemuž vám může dopomoci nová online služba PrintABrick. Ta funguje jako open-source webový portál a naleznete na ní více než 5 200 částí, z nichž některé třeba nemusejí být úplně běžně k sehnání.

Ve dnech 8. a 9. března se v Praze koná první průmyslový IoT hackathon, jehož partnerem je německá společnost Siemens. Akce se může zúčastnit až dvacítka týmů, jež budou vyvíjet průmyslové řešení v prostředí MindSphere.

Webový prohlížeč Google Chrome má být nově ještě menší zátěží pro paměť počítače než doposud. Ve verzi pro Windows 10 se chystá například seskupování panelů do skupin, ale také třeba nativní tmavý režim. Přímo v Chromu pak má být brzy k dispozici i podpora Windows Mixed Reality.

V evropském kontextu bude mít premiéru řešení inkubátoru Google Jigsaw, které nese název Shield a především politikům má pomoci před DDoS útokem. V souvislosti s chystanými volbami do Evropského parlamentu bude nástroj politikům k dispozici bezplatně.

Vozidla značek Toyota a Lexus budou vybavena mobilním LTE připojením, a to zpočátku výhradně na americkém trhu. Systém mobilního připojení obě značky, patřící jedné společnosti, řešily s operátory KDDI a AT&T.

Dnešní třicátníci či čtyřicátníci si jistě vzpomenou na kultovní PC hru Lemmings, která byla hitem v 90. letech. Tu nyní vývojářské studio Sad Puppy ve spolupráci se Sony dostalo na mobily, jenže fanoušci jsou zklamáni. A to jak překopanou grafikou, tak především mikrotransakcemi. Hru totiž můžete hrát jen 10 minut a poté dvě hodiny čekat, když tedy nezaplatíte.

Portál občana, provozovaný Ministerstvem vnitra ČR, je nově propojený s dalšími databázemi, především s registrem řidičů, jak bylo již delší dobu slibováno. Další integrace proběhla se živnostenským rejstříkem (Rejstříkem živnostenského oprávnění – RŽP).

Komunikační aplikace Skype od Microsoftu dokáže při videohovorech rozmazat pozadí za volajícími, což jednak zvyšuje úroveň soukromí, jednak odstraňuje z obrazu rušivé elementy, pokud například pracujete z kavárny. Novinka využívá umělou inteligenci, podobně jako nedávno implementované shodné řešení v rámci Microsoft Teams.

Služby Xbox Live od Microsoftu měly 30. ledna globální výpadek. Po zapnutí herní konzole Xbox One se uživatelům zapnula pouze černá obrazovka. Hovoří se i o tom, že výpadek byl způsobený poslední aktualizací. Portál Windows Central jako „léčbu“ radil tvrdý restart.

Streamovací služba Spotify testuje funkci blokování určitých konkrétních interpretů, kteří tak na přání uživatele zmizí z jeho knihovny, playlistu, chartlistu a rádia Spotify. Funkce je prozatím testována na zařízeních s operačním systémem iOS.

Organizace USB Implementers Forum (USB-IF) rozjíždí nový ověřovací (autentifikační) program pro standard USB typu C, jehož cílem má být vytvoření bezpečnostního protokolu pro rozhraní USB a vznik kryptografického ověřování zařízení i nabíječek.

Dne 4. března proběhne již čtvrtý ročník akce s názvem Open Data Expo, tentokrát s podtitulem „Breaking Down the Walls.“ Konference a veletrh, zaměřené na bourání bariér mezi organizacemi, zveřejňujícími otevřená data, se bude konat v Centru architektury a městského plánování (CAMP) v Praze.

Google ze svých webových služeb odstraní funkci upozornění (neboli notifikační centrum), a to konkrétně 7. března. Ta má ve webových aplikacích americké firmy podobu zvonečku v rohu stránky a souvisela s rušenou sociální sítí Google+.

Drony pomáhají thajskému Bangkoku alespoň částečně snižovat množství polétavého prachu v ovzduší rozprašováním vody. Kvůli naměřeným hodnotám škodlivin v ovzduší musely tamní úřady nařídit zavření škol ve městě.

Chatovací aplikace WhatsApp sníží počet příjemců jedné zprávy, a to v reakci na stále „oblíbenější“ šíření falešných zpráv prostřednictvím této platformy. Limit jedné zprávy byl všude kromě Indie nastaven na 20 příjemců, nyní je to pět (stejně jako doteď v Indii, kde šíření falešných zpráv vedlo dokonce k několika úmrtím).

Microsoft oficiálně oznámil vydání testovací verze nového buildu operačního systému Windows 10, který je znám pod označením 19H1. Jde o verzi Windows 10 Insider Preview Build 18309, která je k dispozici pro členy programu Windows Insider v tzv. rychlém kruhu (Fast Ring).

Microsoft vydal záplaty na chyby v operačním systému Windows 10. Pro October 2018 Update přichází například oprava bezpečnostních problémů v Microsoft Scripting Engine či prohlížeči Edge. Opravy se ovšem samozřejmě dočkaly také starší a dosud podporované buildy „desítek.“

Společnost Atos představila novinky z oblasti IAM (Identity and Access Management), které se týkají ověřování, bezpečného přístupu, správy identit a pokročilé analytiky. Například u ověřování (autentifikace) je inovací v portfoliu řešení Evidian Enterprise SSO, které namísto uživatelských hesel nasazuje jednotnou autentifikaci.

Microsoftu v Číně vypadla tamní lokalizovaná verze vyhledávače Bing, což samozřejmě dalo vzniknout spekulacím, že šlo o úmyslnou chybu. Jenže podle jednoho z obeznámených zaměstnanců americké společnosti mělo jít jen o výpadek způsobený technickou chybou.

Již letos by se měla na trhu objevit první zařízení podporující standard PCIe (PCI Express) 5.0. Nový standard je v současnosti ve verzi 0.9, což znamená, že probíhá jeho finální testování. Ratifikace standardu, tedy jeho přechod na verzi 1.0, je plánována na letošní rok. Standard PCIe 5.0 přichází velice brzy po uvedení varianty PCIe 4.0. Oznámila to skupina PCI SIG.

Webový prohlížeč Google Chrome má být v tmavém režimu dostupný i pro operační systémy Windows (včetně sedmiček). Doposud se hovořilo jen o platformě macOS ve verzi Mojave. Společně s Windows se novinky dočkají i distribuce Linuxu. Jen předpokládáme, že o zase tak významnou novinku nepůjde, neboť už jistě existuje nějaké rozšíření, které tmavý režim do prohlížeče přinese. Přesný důvod aktuální popularity černých obrazovek neznáme, ovšem předpokládáme, že spočívá v ekologii (nižší nároky tmavších či vypnutých pixelů na energii) či ochraně očí uživatele.

Prohlížeč Chrome od Googlu čekají novinky, k nimž patří tmavý režim (pro desktopovou i androidovou verzi), ale i náhledy otevřených stránek v kartách (panelech). Další novinkou má být podpora hardwarových multimediálních kláves.

U 5G by mohla být nasazena technologie s názvem lean carrier, která by kromě dalšího, až polovičního navýšení rychlosti stahování mohla přinést zlepšení stability připojení, a především dynamické sdílení 4G a 5G spektra. Jinými slovy souběžné používání technologií 4G a 5G. Píše to portál Živé.sk s odkazem na Slovak Telekom.

Další českou bankou, která podporuje mobilní platební technologii Google Pay, je Equa Bank. Služba je dostupná pro telefony s Androidem 5.0 a vyšším a podporou bezdrátové technologie NFC.

Společnost Apple aktualizovala všechny svoje operační systémy – iOS, macOS, watchOS i tvOS. Jednotlivé aktualizace mají obecně zlepšit celkový výkon a svižnost jednotlivých zařízení a kromě toho se systémy dočkaly i oprav některých chyb, spíše však kosmetického rázu.

Sociální síť Facebook u malého počtu uživatelů v některých zemích testuje nové funkce, které jsou zaměřeny na aplikaci Messenger. Jednou z novinek má být tmavý režim (záměna barvy textu a pozadí), další pak možnost vymazání již odeslané zprávy i u příjemce.

Elektronickou komunikaci se státem využívá stále více daňových poplatníků. Jen za měsíc na začátku roku 2019 jich přibylo okolo 37 tisíc na více než 640 tisíc. Oznámila to Finančná správa SR. Daňové přiznání k dani z příjmu bude letos elektronicky podávat velká část živnostníků vůbec poprvé.

Společnost VideoLAN chystá změny ve svém multimediálním přehrávači VLC, jehož další velká verze – VLC 4.0 – bude mít vylepšené ovládání a získá také knihovnu médií pro všechny platformy. Upraveny však budou podporované systémy – s částí starších už nová verze VLC kompatibilní nebude.

Šéf srovnávacího portálu Heureka.cz Tomáš Braverman v rozhovoru pro portál Lupa prozradil, že jeho společnost chce českým e-shopům pomoci s expanzí do zahraničí. A to hlavně s oblastmi marketingu, logistiky i zákaznické podpory. Jako nejslibnější trhy se podle něj jeví Chorvatsko a Slovinsko.

4G roaming operátora 4ka je nově k dispozici ve dvou dalších zemích, konkrétně v České republice a Maďarsku. V ČR mohou jeho zákazníci využít síť Vodafonu, v Maďarsku Vodafonu a Telenoru. 4G roaming 4ky je už od prosince (decembra) k dispozici také v Rakousku, kde slovenský operátor využívá sítě A1 a 3 (Hutchinson Drei).

E-mailový klient Mozilla Thunderbird má nově nabídnout lepší podporu Gmailu, ale i vyšší rychlost při ovládání. Té má být dosaženo mimo jiné implementací podpory vícevláknových procesů, což už je například ve Firefoxu běžné.

Slovenský softwarový expert Martin Spano napsal knihu o umělé inteligenci s názvem „The Artificial Intelligence in a Nutshell,“ ve které situaci okolo AI vysvětluje široké veřejnosti. Publikace se jako elektronická kniha stala bestsellerem na Amazonu.

Na portálu Neowin.net se objevila informace týkající se předpokládaných cen extra podpory pro podnikové uživatele Windows 7, kteří o své systémy nechtějí přijít ani po 14. lednu 2020. U Windows 7 Pro bude první rok stát 50 dolarů za jeden počítač, druhý rok 100 dolarů a třetí rok 200 dolarů. Stejně dvojnásobným tempem, ale v polovičních částkách, bude růst i cena Windows Enterprise či cena pro zákazníky Microsoft 365.

Společnost Dell Technologies přichází na trh s velkoformátovým 75palcovým 4K monitorem Dell 75 (C7520QT), který je určen pro učebny či spolupráci v podnicích. K dispozici je i 20bodová multidotyková technologie InGlass. Další novinkou z dílny Dellu je 13palcový notebook Latitude 3300 Education, taktéž pro oblast vzdělávání, který na jedno nabití vydrží běžet až téměř 17 hodin.

Společnost HP představuje nové all-in-one pokladní řešení pro malé a střední podniky (SMB) z řad obchodů a poskytovatelů pohostinských služeb. To nese název HP Engage Prime a běží na operačním systému Android 8.1. Dále je vybaveno procesorem Qualcomm APQ8053 nebo 14palcovým Full HD dotykovým displejem. K dispozici je také čtečka magnetických pásků a kamera pro QR kódy.

Problémy říjnové aktualizace Windows 10 (October 2018 Update) nekončí. V některých případech totiž může být po aktualizaci nefunkční správcovský (administrátorský) účet v systému. Dalším problémy spočívají v nefunkční nativní podpoře hudebního formátu FLAC.

Sociální síť LinkedIn se nejspíš inspirovala svými „spotřebitelsky“ laděnými protějšky a představila tak novou službu živých videí, která ponese název LinkedIn Live. Její testovací provoz funguje od poloviny února, a to zatím jen v USA, v beta verzi a na pozvánky.

Na stránkách amerického patentového úřadu se objevil nákres od Microsoftu, který zobrazuje zařízení, jež lze skládat natřikrát. Jde o hybrid smartphonu, tabletu a notebooku se třemi segmenty displeje, které lze evidentně libovolně kombinovat. Žádost o patent byla podaná už koncem roku 2015, ale publikovaná byla až nyní.

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg plánuje, že by jeho firma mohla zpřístupnit vzájemnou kompatibilitu aplikací WhatsApp, Instagram a Messenger, což znamená, že uživatel disponující účtem na pouze jednom z těchto řešení by mohl kontaktovat někoho, kdo používá jinou z těchto tří chatovacích aplikací.

Microsoft oficiálně ukončí podporu mobilních Windows (Windows 10 Mobile), a to ještě letos, k 10. prosinci 2019. Společnost také uživatele vyzvala, aby přešli ke konkurenci, tedy na Android nebo iOS, což je poměrně neobvyklý krok.

Společnost MMD uvádí na trh monitor Philips 241B8QJEB, který má 24palcovou úhlopříčku displeje a je zajímavý tím, že je do značné míry vyrobený z recyklovaných plastů. Novinka je vybavena LCD IPS panelem s Full HD rozlišením a nechybí jí ani technologie chránící oči uživatele.

PayPal začal v Česku (a 24 dalších zemích Evropy) nabízet svoji bezplatnou službu pro osobní platby. Služba umožňující převod menších částek mezi dvěma uživateli PayPalu je zdarma v případě, že peníze jsou odesílány i přijímány ve stejné měně.

Webové rozhraní tzv. Národného potravinového katalógu je nedostupné. Ministryně zemědělství (pôdohospodárstva) Gabriela Matečná tvrdí, že do katalogu se mohou přihlásit uživatelé, kteří mají přihlašovací údaje. Podle vyjádření ministryně, citovaného portálem Živé.sk, má portál prozatím technickou přestávku pro ty, kteří jsou zvenku.

Společnost SafeDX představuje novou službu s názvem Container Cloud, která zájemcům nabídne škálovatelnou výpočetní a úložnou kapacitu pro Kubernetes a přidružené aplikace. Nová služba umožňuje snadnou změnu a nastavení cloudů a kontejnerů bez nutnosti odstávek.

Google Mapy nyní zahrnují novou funkci, která ve vybraných regionech zobrazuje v navigaci informace o maximální povolené rychlosti a také upozornění na policejní radary. Funkce se zatím zřejmě jen testuje, a to v kalifornském San Francisku a brazilském Riu de Janeiro, ale evidentně se jí brzy dočkáme i v dalších regionech.

Na pobočkách Slovenské pošty bude v průběhu roku 2019 spuštěna možnost plateb kartou. Přesný termín zatím známý není. V dnešní době mohou kartou na poště platit pouze klienti Poštové banky.

Nedostatečnou výdrž baterií u smartphonů by mohla vyřešit nová technologie, která by zprostředkovávala přenos energie z Wi-Fi sítí. Zařízení, jež by takové řešení umožňovalo, vyvinuli vědci z Massachusettské technické univerzity (MIT).

V aplikaci Facebook Messenger lze nově vymazat již odeslané zprávy. A to nejen u sebe – jako tomu bylo doposud – ale i na straně příjemce. Funkce je čerstvě přístupná v mobilní aplikaci Messengeru pro Android i iOS.

Automobilka Tesla otevře první oficiální servis svých elektrických vozidel v České republice. Lokalitou se přirozeně jedná o Prahu, konkrétně o Vysočany, kde bude servis sídlit vedle showroomu Advantage Cars. Otevřít by měl nejpozději v průběhu března.

Lidé okolo papeže Františka vyvinuli novou aplikaci s názvem Click to Pray, která zájemcům ukáže, za co se papež aktuálně modlí, a povzbudí je k tomu, aby se k němu přidali. Aplikace byla představena při příležitosti Světových dní mládeže 2019, konaných v Panamě.

Chlapec z Číny prodal v roce 2011 ledvinu, aby si mohl koupit tehdy nejnovější iPhone 4 od Applu. Dostal za ni v přepočtu asi 70 tisíc korun, za svůj neuvážený čin teď ovšem trpí zdravotními komplikacemi, píše se na webu iDrop News.

Společnost MMD představila nový monitor Philips 499P9H, který je vybavený displejem s úhlopříčkou 49 palců a rozlišením Dual Quad HD. Ultra širokoúhlý monitor má poměr stran 32:9 a zaměřením je určen především profesionálům pracujícím s grafikou nebo videem.

Digitální nomádi už mohou pracovat opravdu odkudkoliv. Jihoafrická společnost Work & Co přišla s neotřelým řešením pojízdné kanceláře ve formě karavanu, který je poháněn solární energií. Našinci by se však zapůjčení řešení s názvem Nova nejspíš příliš nevyplatilo – celodenní výpůjčka totiž vyjde v přepočtu na 5 600 korun, což asi ani jako digitální nomád většinou nevyděláte.

Samsung uvádí nový čipset pro smartphony střední třídy, který náleží do řady Exynos a nese modelové číslo 7904. K dispozici je osm jader, z toho dvě výkonná, taktovaná na 1,8 GHz, a šest úsporných s taktem 1,6 GHz. Čipset je vyráběný 14nm procesem.

Operační systém Windows 10 bude nativně podporovat nový grafický formát AVIF (AV1 Image File Format), který bude fungovat po boku tradičnějšího JPEG. Podpora přijde v rámci připravované aktualizace Windows 10 19H1.

Cisco představilo novinky, a to například v podobě programu Data Center Enterprise Agreement, což je program, jehož součástí jsou dvě standardizované licenční dohody na období tři či pěti let pro sedm různých řešení.

Jihokorejský Samsung oficiálně oznámil, že omezí používání plastů, zejména pak těch, které doposud používala pro balení svých elektronických produktů od mobilních telefonů přes televizory po domácí spotřebiče. Kromě bioplastů a recyklovaných plastů bude využívat tvarovanou buničinu nebo certifikovaný papír.

Motorola se chystá uvést legendární véčko Razr ve verzi pro rok 2019, a podle údajně již schválené patentové žádosti má jít o zcela nový a neotřelý přístup k designu smartphonů. Novinka prý bude vybavena dvěma displeji, z nichž jeden bude schovaný uvnitř a bude skládací napůl.

Po letišti v Gatwicku působí drony problémy i jinde. Na necelou půlhodinu uzavřel přelet jediného dronu letiště v norském Tromsö, ze stejného důvodu byl překvapivě uzavřen i most spojující Anglii s Walesem. Zatímco v prvním případě se pachatele vypátrat nepodařilo, v tom druhém ano.

Společnost Lenovo přichází na trh s dvojicí notebooků určených pro malé a střední podniky (SMB), modely ThinkPad E490 a E590. Ty jsou vybaveny procesory Intel Core i7 s volitelnou konfigurací grafiky a extra úložiště. První z modelů má 14“, druhý pak 15,6“ obrazovku.

Vlastní skládací smartphone by chtěl i jeden ne úplně tradiční výrobce mobilních telefonů, společnost Intel. Ta si zažádala o patent na zařízení, které nabízí různé metody používání od smartphonu přes notebook až po klasický tablet.

Sharp přináší na trh dvojici nových vysokorychlostních tiskových zařízení MX-M7570 a MX-M6570, která nabízejí černobílý tisk až do formátu A3 s maximální kapacitou 6 700 listů papíru a rychlostí tisku do 75 stránek za minutu.

Portál Živé.sk zveřejnil rozhovor se zástupci operátora Orange, jichž se ptal na novinky za rok 2018 i plány do budoucna. Například sdílení sítí by při velikosti země, jako je Slovensko, dávalo smysl, tvrdí Orange. Rozhovor si můžete přečíst zde.

Další ročník akce DefConf, pořádané společností Red Hat, byl cloud a internet věcí (IoT). Šlo už o 11. ročník konference, která je zaměřena na vývojáře, administrátory, DevOps inženýry a další lidi zainteresované v open source technologiích. Akce proběhla koncem ledna v prostorách VUT v Brně.

Společnost AT Computers uspořádala již čtvrtý ročník akce ATC Cloud Enterprise RoadShow, kterého se zúčastnilo celkově 192 resellerů. Akce proběhla v Ostravě, Brně a Praze a prezentovali se na ní především zástupci velkých technologických společností.

Společnost MMD přichází na trh s 24“ monitorem Philips 241B7QCJ, který je vyrobený především z recyklovaných materiálů. Ekologičnost zařízení podtrhuje také fakt, že nabízí také funkcionality, jejichž cílem je spotřeba elektrické energie.

Herní platforma Steam od společnosti Valve přestala podporovat starší systémy Windows XP a Vista. Její klient, bez kterého nemůžete nakupovat ani spouštět hry, tak už nově rozjedete jedině na novějších platformách od Microsoftu.

Společnost Samsung představila na trhu nový smartphone Galaxy M20, který disponuje 6,3“ displejem, 4 GB RAM a úložištěm s kapacitou 64 GB. Novinka má také baterii s kapacitou 5 000 mAh a čipset Samsung Exynos 7904.

Provozovatel sociální sítě Facebook popírá, že by podíl falešných účtů na celkovém počtu činil až 50 procent. Aaron Greenspan, bývalý spolužák Marka Zuckerberga, ve své 75stránkové analýze uvádí, že firma o problému lže a bagatelizuje ho.

Na internetu se začaly objevovat zprávy o tom, že Microsoft začíná uživatelům starších verzí Windows 10 vnucovat verzi novou, tedy October 2018 Update (což samotná společnost nakonec potvrdila). Naštěstí to zatím vypadá, že po kliknutí na křížek nebo nápis Neaktualizovat (Do Not Update) se opravdu nic nestane. Na rozdíl od neslavného vnucování Windows 10 uživatelům starších edicí systému. Nový postup Microsoftu funguje přes funkci Windows 10 Update Assistant; tu ovšem ze systému můžete odstranit.

Na Slovensko přichází první služba sdílení elektromobilů (carsharing), nicméně nejspíš půjde prostě o „digitální“ autopůjčovnu. Provozovat ji bude firma SHARE’Ngo, a to v Košicích. Do začátku bude její součástí 20 elektrických vozidel.

Německá společnost FlixBus, která provozuje autobusy i u nás, testuje ve Spojených státech náhlavní soupravy pro virtuální realitu, kterými se mohou zabavit cestující na delších trasách. Testování probíhá na linkách směřujících ze čtyř měst a pokud se osvědčí, rozšíří se i mimo ně.

Je známý oficiální termín konání letošní verze velké konference Google I/O, která probíhá zpravidla někdy na jaře. Letos akce proběhne mezi 7. a 9. květnem v Shoreline Amphitheater v kalifornském Mountain View, přímo naproti sídlu Googlu.

Čínští farmáři si začali přivydělávat tím, že na internetu streamují průběh pěstován plodin. Ten komentují, a přitom získávají zákazníky. Celý systém, spuštěný internetovým tržištěm Taobao (patřícím pod Alibabu), tak nejspíše nefunguje jako YouTube, kde vysílající dostávají tantiémy z reklam, ale spíše jako výhodná inzerce malopěstitelů, kteří se tímhle způsobem dokážou zviditelnit.

Firma ASM Progs vydala alternativu k poznámkovému bloku ve Windows – ASM Notepad – která je napsaná v jazyce assembler a je tak velice svižná, s velikostí spustitelného souboru *.exe pouhých 27 kB. Více zde.

Experti z IBM vyvinuli speciální čip, který se přichytí na nehet pacienta a následně dokáže rozpoznat případné rané stádium Parkinsonovy choroby. Tímto onemocněním centrální nervové soustavy na světě trpí sedm až deset milionů lidí. Přitom na něj v současnosti neexistuje žádný účinný lék.

Firma Energizer, známá spíše jako výrobce baterií, chce na MWC 2019 v Barceloně uvést smartphone s baterií, jejíž kapacita by měla dosahovat několikanásobku současného průměru, konkrétně až 18 000 mAh. Společnost již jeden model s podobnou kapacitou má – v případě Power Max P16K Pro jde o 16 000 mAh.

Vypadá to, že Google připravuje vlastní univerzální řešení technologie rozpoznání tváře pro androidové telefony, která se u Applu nazývá Face ID. Píše to web XDA Developers s tím, že v Androidu Q by možná mohlo jít o nativní funkcionalitu.

Na veřejnost unikl název chystané jarní velké aktualizace operačního systému Windows 10 od Microsoftu, doposud známé pod označením 19H1. Název se objevil v rámci PowerShellu a poněkud nepřekvapivě zní „Windows 10 April 2019 Update.“

Přehrávač Windows Media Player a řešení Windows Media Center v rámci operačního systému Windows 7 a 8.x přicházejí o plnohodnotnou funkčnost. Z obou produktů mizí funkcionalita zobrazující metadata k multimediálnímu obsahu.

V USA vznikl startup, jehož záměrem je léčba rakoviny u psů. Společnost One Health kombinuje speciální technologii pro sekvenování DNA s léky schválenými pro léčbu daného typu rakovinného bujení u lidí.

Nový startup s názvem Relativity Space začal tisknout vesmírné rakety z kovu na 3D tiskárnách a do kosmu se chystá už v roce 2021. Společnost založili v roce 2015 lidé, kteří dříve pracovali pro firmy SpaceX či Blue Origin, ale rozhodli se, že se vybavení pro cesty do vesmíru pokusí výrazně zlevnit.

Na světě je beta verze aplikace Foodgroot, za kterou stojí český vývojář Petr Václavek a jejímž účelem je srovnávání kvality různých potravin v dané kategorii. Foodgroot obsahuje databázi, jejíž jednotlivé položky se zpřístupní po naskenování čárového kódu potraviny.

Na českém trhu vznikl startup Foxentry, který vyvíjí stejnojmenný nástroj pro hledání překlepů a chyb ve formulářích. Nástroj využívá veřejně přístupné databáze a je schopen například i zjistit, že zadané telefonní číslo nebo e-mail neexistuje. Podle statistik Foxentry vyplní asi 7 procent návštěvníků e-shopů špatně svůj telefon či e-mail.

Společnost Axis Communications přichází na trh s IP kamerou s modelovým označením F101-A XF P1367, která je velice odolná (má ochranu, jež má být schopna odolat i explozi), je vybavena i-CS objektivem s podporou vzdáleného zoomu a má rozlišení 5 MP s frekvencí 25/30 fps.

Elektronické schránky na portálu Slovensko.sk se dočkaly drobných vylepšení, třeba možnosti nahlásit problém se zprávou, průběžné zobrazování velikosti aktuálně vytvářené zprávy tak, aby tato nepřesáhla velikost 50 MB, anebo nové možnosti vyhledávání – podle data, velikosti, přítomnosti či absence přílohy či identifikátoru zprávy.

Společnost QNAP oznámila, že svým zákazníkům nabídne prodloužený záruční servis úložišť. Ten si lze zakoupit až na dobu pěti let, přičemž podmínkou je registrace úložiště do 60 dnů od zakoupení. Nová nabídka platí globálně.

Microsoft postupně uvolňuje seznam novinek, které má v plánu implementovat v další aktualizaci operačního systému Windows 10, 19H1 nebo také Spring 2019 Update. K těm dalším má patřit jednodušší instalace písem – font do systému přetáhnete metodou drag & drop. Kromě toho se dočká rozšíření i tmavý režim systému, jenž má šetřit baterii přenosných zařízení i oči uživatelů.

Microsoft spustil automatickou distribuce říjnové aktualizace Windows 10 (October 2018 Update či 1809). Update se šíří na zařízení, které splňují minimální systémové požadavky a u nichž aktualizaci nebrání žádná známá technická chyba.

Hlasová asistentka Cortana a funkce vyhledávání budou ve Windows 10 oddělené, potvrdil Microsoft. Stane se tak od další velké aktualizace systému, ke které dojde na jaře 2019. Vyhledávat tak bude opět možné bez asistence Cortany.

TP-Link představil nový mesh systém Deco M4, který patří k cenově dostupnějším produktům značky v daném segmentu. Základní sada se skládá ze dvou přístupových bodů s připojením o rychlosti až 1 167 Mb/s ve dvou frekvenčních pásmech a dvěma ethernetovými porty.

Podniky, které mají předplacený balík služeb Microsoft 365 E3, dostanou ve dvou zvláštních balíčcích bezpečnostní prvky z vyšší verze předplatného, Microsoft 365 E5. Balíčky s doplňky budou zaměřené na ochranu identity, ochranu před hrozbami a compliance, a budou dostupné od 1. února.

Firma Zalman představuje na trhu dvě nové PC skříně s modelovými označeními S2 a S3, které jsou určeny pro využití se základními deskami typu ATX, miniITX a mATX. K dispozici je sedm slotů typu PCI, dvě pozice pro pevné disky (3,5“) a další dvě pozice pro SSD úložiště.

Microsoft řeší problémy, které ve Windows 7 způsobila lednová aktualizace, konkrétně situaci okolo připojení k síti při využití SMBv2 a také okolo aktivace systému. Problém s připojením má řešit aktualizace KB4487345, kterou však můžete stáhnout pouze manuálně skrze Microsoft Update Catalog.

Síť GSM (Global System for Mobile communication) byla na Slovensku spuštěna počátkem roku 1997, tedy před 22 lety. Síť v té době přinesli na trh tehdejší operátoři Globtel (Orange) a Eurotel (Slovak Telekom). Zatímco Globtel síť spustil 15. ledna 1997, Eurotel se přidal zhruba o měsíc později.

Slovenská organizácia pre vesmírne aktivity (SOSA) oznámila, že ztratila kontakt s první slovenskou vesmírnou družicí, skCube, a to zřejmě definitivně. Organizace v posledních dnech podnikla více pokusů o obnovení komunikace, ovšem neúspěšně.

Expert na sociální sítě Jan Vašík z agentury Fairy Tailors ve vyjádření pro portál CzechCrunch tvrdí, že falešné či parodické profily politiků na Facebooku či Twitteru tu budou vždy. O v Česku docela oblíbené kratochvíli některých jedinců si můžete přečíst zde.

Online supermarket Košík.cz se na to rozhodl jít ekologicky, a tak se zbavuje jednorázových plastů. Představil službu vážení vybraného sypkého zboží do papírových sáčků, která v začátcích zahrnuje 60 druhů těchto produktů.

V některých horských oblastech, zejména v Krkonoších a Krušných horách, docházelo kvůli silnému sněžení, námraze a větru k lokálním výpadkům sítí. Třeba v krušnohorském Božím Daru nefungoval v jednu dobu mobilní signál dvou ze tří operátorů – T-Mobilu a O2. Zákazníci Vodafonu pak zase mohli mít problémy s připojením v oblasti mezi Božím Darem a Jáchymovem.

AOC přichází na trh s dvojicí prémiových zakřivených monitorů, modely AG273QCG a AG273QCX, které jsou sice určeny především pro hráče, ale jistě najdou využití i v kancelářích. Rozdíl mezi oběma 27“ monitory spočívá především v typu použitého panelu – zatímco první z nich je vybaven zakřiveným TN panelem, ten druhý podporuje HDR a má panel typu VA.

Společnost Cleverlance od počátku roku sídlí v nových prostorách v kancelářském centru Open Park III na pražské Palmovce. Součástí těchto prostor jsou open space kanceláře nebo hub pro externí spolupracovníky. Původně firma sídlila v Holešovicích.

Mezinárodní filmová databáze IMDb rozjíždí vlastní streamovací službu s názvem Freedive, která je na rozdíl od většiny konkurence zcela bezplatná, tedy lépe řečeno podporovaná reklamami. Nevýhodou může být i fakt, že na platformě nenajdete horké filmové a seriálové novinky.

Společnost Lenovo si nechala patentovat notebook s ohebným displejem. Zobrazené zařízení využívá právě obrazovku namísto pantů. V ohebné části displeje by mohly být zobrazeny dodatečné informace typu zpráv o počasí, notifikací, informací o stavu baterie a podobně.

Chystané smartphony Samsung Galaxy S10 mají mít oproti dosavadním zařízením mnohem rychlejší paměti. Podle portálu GSM Arena mají být použité paměťové čipy typu LPDDR5 RAM, které mají být rychlejší a asi o třetinu úspornější než současná řešení, LPDDR4X.

Internetový prohlížeč Mozilla Firefox přestane podporovat technologii Flash – příslušný plug-in má být vypnutý ještě v průběhu letošního roku, a to konkrétně 3. září, kdy bude pro uživatele uvolněna finální verze Firefox 69.

Svolávání do servisů se zpravidla týká především automobilů, alespoň to medializované. Tentokrát ale svolává Apple, a to svoje MacBooky. Konkrétně se jedná o 13“ varianty notebooků vyrobených v období červen 2017 až červen 2018 a které disponují SSD disky v kapacitách 128 a 256 GB. Neplatí to však pro všechny kusy z daného období – majitele těch dotčených Apple informuje přímo v systému.

Portál CzechCrunch zveřejnil profil českého startupu Virtooal, jehož historie se začala psát před více než deseti lety, v roce 2008. Zatímco zpočátku se firma zaměřovala na paruky, vlasové příčesky a barevné čočky, nyní je známa jako tvůrce virtuálního zrcadla, s jehož pomocí si zákazníci mohou „vyzkoušet“ oblečení přímo v prostředí e-shopů. Více zde.

Americký Apple chce v letošním roce vydat trojici nových iPhonů, stejně jako loni. Jeden z modelů by (opět shodně s rokem 2018) měl být stále vybaven LCD displejem, i když příští rok firma nejspíš přejde už kompletně na OLED technologii. Podle deníku Wall Street Journal by nejdražší model mohl být vybaven trojitým zadním fotoaparátem, dva levnější pak dvojitým.

Portál Autobazar.sk představil novou mobilní aplikaci, určenou pro platformy Android i iOS. Novinkou v aplikaci nabízející nákup a prodej automobilů je kromě inovovaného designu především vyšší přehlednost a jednodušší vyhledávání.

SanDisk na veletrhu CES 2019 ukázal prototyp USB flash disku, který může mít kapacitu až 4 TB. Jde tak o nejvyšší kapacitu v dané kategorii. Disk je vybaven rozhraním USB typu C. Není ovšem jasné, zda se tohle zařízení někdy dostane na trh.

Slovak Telekom svým zákazníkům strhával z limitu mobilních dat u aplikace Spotify i přesto, že měli tito zákazníci aktivovanou službu StreamOn a mohli tedy právě Spotify využívat neomezeně. Dotčeným klientům operátor poskytne kompenzaci.

Společnost Xiaomi koncem roku 2018 vydělila svoji divizi Redmi, z níž učinila samostatnou značku, a nyní pod touto značkou rovnou představila první zařízení, Redmi Note 7, levný phablet se 6,3palcovým Full HD+ displejem. Zajímavostí je využití 48Mpx fotoaparátu od Samsungu, který bychom v cenové relaci do 5 tisíc nečekali.

Firma AMD uvedla v rámci veletrhu CES 2019 grafickou kartu Radeon VII, což je první model GPU určený pro spotřebitele, který je vyráběn 7nm technologií. Novinka má 60 výpočetních jednotek taktovaných na 1,8 GHz a určena je třeba pro hraní v rozlišení 4K.

Dva slovenští operátoři – Orange a 4ka – zpřístupnili technologii VoLTE (tedy volání přes LTE) pro různé smartphony, mezi jinými i pro neotestovaná a necertifikovaná zařízení. Orange ústy své mluvčí Alexandry Piskunové potvrdil, že technologie VoLTE a VoWi-Fi jsou dostupné u všech telefonů těch výrobců, kteří mají velké zastoupení na trzích EU.

V Androidu 9.0 Pie si můžete globálně nastavit DNS od Googlu, a to díky spuštění podpory protokolu DNS-over-TLS ze strany DNS serverů Googlu. Nastavení DNS, které je nově možné pro mobilní i Wi-Fi připojení, znamená i vyšší úroveň zabezpečení.

Operační systém Windows 10 si po aktualizaci Windows 19H1 rezervuje volné místo na disku, konkrétně asi 7 GB. Rezervovaný prostor bude určený pro odkládací soubory, aktualizace z Windows Update i nativní aplikace.

Samsung představil ještě před veletrhem CES v Las Vegas novinku v podobě tzv. Space Monitoru, což je klasický minimalistický monitor, který je ovšem vybaven speciálním ramenem, jež umožňuje jeho sklopení na okraj stolu, jehož povrch tak zůstane volný pro jiné činnosti.

Společnost Ledger představila novou kryptoměnovou peněženku Nano X, která podporuje bezdrátovou technologii Bluetooth, jejímž prostřednictvím se propojuje s mobilní aplikací. Právě tou jsou pak řízeny převody kryptoměn. Autorizace transakcí se podobně jako u dřívějších modelů Ledgeru provádí zadáním přednastaveného PIN kódu.

Distributor AT Computers chystá další, v pořadí již čtvrtou akci s názvem Cloud Enterprise RoadShow. V rámci akce navštíví jeho zástupci Ostravu (22.1.), Brno (23.1.) a Prahu (24.1.). Reselleři se na akci dočkají prezentací vendorů, které AT Computers distribuuje.

Společnost AMD uvedla na trh novou generaci mobilních procesorů pro notebooky, která nese označení AMD Ryzen Mobile série 3000 a staví na 12nm výrobním procesu Zen+. Mezi inovace se řadí menší zlepšení architektury, vyšší frekvence či nižší spotřeba.

Česká firma General Bytes je druhým největším výrobcem kryptoměnových bankomatů. Na světě je v současnosti v provozu 4 140 bankomatů na kryptoměny, z nichž právě firma General Bytes vyrobila 1 258 kusů. Na prvním místě je s 1 330 bankomaty Genesis Coin z Portorika.

Společnost Acronis představuje novinku v podobě bezpečnostního řešení True Image 2019, které je určeno pro osobní zálohování, ale kromě jiného obsahuje i novinku v podobě ochrany proti zapojení počítače do nelegální těžby kryptoměn.

Společnost Huawei Technologies představuje na trhu nový procesorový čip pro datová centra a cloud. Ten nese název Kunpeng 920 a je vyráběn 7nm metodou. Integrován je například i v nedávno uvedeném serveru Huawei TaiShan.

Společnost TP-Link přichází na trh s novým bezdrátovým routerem TL-WR820N, který nabízí podporu pásma 2,4 GHz s rychlostí do 300 Mbit/s. Kromě toho novinka podporuje technologii 2x2 MIMO (se dvěma externími anténami) či IPTV.

Certifikace a ocenění (11)

Sdružení Iuridicum Remedium znovu vyhlásilo Ceny Velkého bratra, tentokrát za rok 2018. Ve čtrnáctém ročníku si ocenění, kterými se rozhodně chlubit nebudou, odnesli Facebook, Finanční správa ČR, firma iRobot a Petr Stuchlík, kandidát na pražského primátora (ANO). Naopak pozitivní cenu Edwarda Snowdena získala spotřebitelská organizace BEUC. Detaily zde.

Společnost GFI Software předala ocenění nejlepším ze svých partnerů za rok 2018 v České republice. Cenu pro partnera roku si odnesla firma Amenit, nejlepším partnerem GFI Unlimited je Ondřej Vorlíček a nejaktivnějším partnerem roku 2018 je Comes.

Společnost Acronis vyhlásila svoje nejlepší místní partnery pro rok 2018. Firma na český a slovenský trh dodává výhradně prostřednictvím partnerské sítě a například cloudové služby jí zde rostly meziročně o 150 procent. Pokud jde o ty oceněné, tak nejlepším partnerem v oblasti služeb se stal Laconex, nejlepším začínajícím partnerem Road Group a partnerem roku 2018 s nejvyšším obratem ABB.

Společnost Autocont se pochlubila čerstvým oceněním od firmy HPE (Hewlett-Packard Enterprise), konkrétně si od ní odnesla ocenění pro nejvýznamnějšího resellera / integrátora roku 2018. Nejvýznamnějším distributorem roku HPE je stejně jako o rok dříve Tech Data.

Hned šestnáct poboček distributora Tech Data v Evropě získalo certifikaci ISO 9001:2015, a to včetně pobočky české a slovenské. Jedná se o mezinárodní standard pro zavádění systému řízení kvality v organizacích.

Nejlepším distributorem společnosti Oki na Slovensku byla už podesáté v řadě jmenována firma eD system, která si svoje ocenění převzala 25. ledna (januára) v hotelu Ponteo v Bratislavě.

Společnost Tech Data je již podruhé za sebou Distributorem roku společnosti HPE. Produkty společnosti HPE Česká republika distribuuje Tech Data od roku 2011. Ocenění si převzal business unit manager Tech Daty Jan Rosenbaum.

Firma eD system si odnesla další ocenění, tentokrát pro nejlepšího distributora japonského Canonu na českém a slovenském trhu za rok 2018 v kategorii periferií. Distributor již letos stihl získat ocenění také od HP či Oki.

Společnost Unicorn Systems zakončila rok 2018 jako čerstvý Premium Business Partner firmy Red Hat. Díky tomuto ocenění a souvisejícímu postupu na novou úroveň je tak Unicorn podle slov svých zástupců v čele poskytovatelů řešení, která využívají produkty Red Hatu v ČR a na Slovensku.

Společnost Vítkovice IT Solutions se nově může chlubit úrovní Gold v partnerském programu společnosti Sophos. Distributor nabízí a implementuje produkty Sophosu jakožto komplexní řešení bezpečnosti jako službu.

Prezident SR Andrej Kiska odevzdal státní vyznamenání mezi jinými i Radoslavu Danilákovi, který se zabývá výzkumem v oblasti IT. Konkrétně teď se svojí společností Tachyum vyvíjí nový procesor Prodigy pro datová centra, HPC a umělou inteligenci.

Výzkumy a studie (49)

Neslyšitelné zvuky (ultrazvuky) se nacházejí všude okolo nás; přitom mohou škodit zdraví, píše ve svém rozsáhlém článku Tibor Furda na portálu Živé.sk. Například experti z univerzity v Southamptonu zveřejnili studii, naznačující možnou spojitost vzniku zdravotních problémů a přítomnosti ultrazvuku. Bližší informace naleznete v tomto článku.

Mzdy v IT naráží na strop možností firem, hlásí ve výsledcích svého průzkumu personalistická firma HAYS. Ta uvádí, že mzdy v tomto segmentu rostly meziročně ještě v první polovině roku 2018 až o 15 procent, v polovině druhé to však bylo už jen o 4 procenta. Další růst už se neočekává.

Podíl velké říjnové aktualizace Windows 10 (1809 či October 2018 Update) stále příliš neroste. Informovala o tom síť AdDuplex s tím, že kompatibilních zařízení s Windows 10 na verzi 1809 běží ke konci ledna 12,4 procenta. O měsíc dříve to bylo 6,6 procenta. I tak je nástup pomalý – už se totiž pomalu chystá nová verze. Problém se zpožděnou aplikací budou mít především podniky.

Trh PC v roce 2018 celosvětově dle očekávání zaznamenal mírný pokles, a to v meziročním srovnání o 0,4 procenta. Izolujeme-li pouze čtvrté čtvrtletí, vycházejí čísla analytické firmy IDC hůř. Globální prodej PC podle citované studie poklesl mezi říjnem a prosincem 2018 o 3,7 procenta na 68,1 milionu kusů.

Analytická firma IDC přispěchala se statistikami trhu PC a tabletů za loňský rok, kdy zde došlo k poklesu o 3,9 procenta. Průměrná roční ztráta segmentu by dle přiložené prognózy měla do roku 2022 činit v průměru 1,8 procenta ročně.

Společnost GFI Software provedla průzkum mezi IT administrátory na českém a slovenském trhu, zaměřený na oblast bezpečnosti. Podle 87 procent respondentů podnikovou bezpečnost nejvíce ohrožuje neopatrné otevírání příloh e-mailů. 38 procent jako riziko vidí surfování na webu, 31 procent používání flash disků a 24 procent ignorování aktualizací softwaru.

Většina velkých podniků, konkrétně 70 procent, už stihla jmenovat svého CDO, tedy digitálního ředitele, vyplývá z globálního průzkumu IT Operations Readiness Index společnosti Cisco. Velký podnik pak v průměru zaměstnává přes čtyřicet datových vědců.

Analytici z Gartneru vydali svoji prognózu globálních výdajů na IT, které by v průběhu letošního roku měly vzrůst meziročně o 3,2 procenta na 3,76 bilionu dolarů. V rámci České republiky je ovšem očekáván růst jen poloviční, tedy 1,6procentní.

Globální investice do cloudové infrastruktury byly ve třetím čtvrtletí roku 2018 poprvé vyšší než investice do tradičních on-premise řešení. Segment cloudové infrastruktury ve sledovaném období podle IDC rostl o 47,2 procenta. Servery, úložiště a switche pro cloudová datacentra dosáhly hodnoty 16,8 miliardy dolarů.

Microsoftu se konečně podařil kousek, o který se pokoušel tři a půl roku – jeho nejnovější Windows 10 mají na trhu vyšší podíl než starší Windows 7. Říká tomu „bod zlomu.“ Sedmičky jsou přesto stále dost úspěšné – podle analytické firmy Net Applications měly ke konci prosince podíl 36,9 %, u Windows 10 to pak bylo 39,22 %.

Podle žebříčku společnosti Statista patří telefony od jihokorejského Samsungu k těm, které mají nejnižší hodnotu vyzařování (SAR). Úplně nejlépe je na tom Samsung Galaxy Note 8, následovaný modely ZTE Axon Elite a LG G7. Na opačném konci žebříčku jsou zařízení Xiaomi Mi A1,       OnePlus 5T a Xiaomi Mi Max 3.

Globální trh smartphonů ve čtvrtém kvartále 2018 poklesl o 4,9 procenta na 375,4 milionu dodaných kusů. Šlo již o pátý kvartál poklesu tohoto segmentu v řadě.  Celkově vloni trh smartphonů zaznamenal 4,1procentní pokles prodejů na 1,4 miliardy kusů. Píše to společnost IDC.

Společnost IDC zmapovala stav trhu PC v regionu EMEA, přičemž konstatuje, že zatímco v západní Evropě došlo k poklesu tohoto segmentu o 4,7 procenta, v regionu Evropy střední a východní (CEE) došlo naopak k mírnému růstu, a to o 1,1 procenta. Celkově trh v EMEA klesal o 5,8 procenta na 19,6 milionu dodaných kusů, přičemž spotřebitelský segment se propadl o 10,6 procenta.

Společnost VSHosting zveřejnila statistiky, podle kterých byl provoz tuzemských e-shopů v době povánočních slevových akcí o 28 procent vyšší než obvykle. Přesto byl stále o 18 procent nižší než v období před Vánoci.

Společnost Kaspersky Lab ve svém nejnovějším průzkumu zjistila, že pro 58 procent dotázaných vedoucích IT pracovníků je největším zdrojem obav v oblasti bezpečnosti nekontrolovaný rozmach cloudu. Průzkum zároveň ukázal, že průměrně stojí únik dat z veřejného cloudu firmu 1,64 milionu dolarů.

Německá centrální banka a obchodní institut EHI realizovaly průzkum, podle kterého je platba v hotovosti v obchodech s průměrnou dobou trvání 22 vteřin o sedm vteřin rychlejší než platby platebními kartami, u kterých je třeba zadávat PIN kód.

Společnost IDC přinesla přehled stavu trhu konvergovaných systémů v regionu EMEA? Který ve třetím čtvrtletí 2018 dosáhl 20,1procentního růstu na finální částku 873 milionů dolarů. Největší růst zaznamenala hyperkonvergovaná řešení, z hlediska regionů pak střední a východní Evropa.

Globální trh spotřební elektroniky v loňském roce rostl o 6 procent na 138 miliard eur. Nejvíce si z tohoto koláče ukously televizory, a to rovných 100 miliard eur. Segment sluchátek vyrostl o 40 procent na 14 miliard eur a dařilo se i přenosným reproduktorům s celkovým objemem pět miliard eur. Bez ohledu na konkrétní kategorii roste poptávka po prémiových a dražších modelech, hlásí analytici z GfK.

Co se týče nakupování, jsou Češi konzervativní, tvrdí v přehledu výsledků svého průzkumu realizovaného pro společnost Acomware agentura Ipsos. Nákupy prostřednictvím moderních technologií, jako jsou QR kódy, samoobslužné kiosky, skenování zboží, virtuální realita či chytré hodinky, využilo jen v průměru 20 procent dotázaných.

Hra o trůny po šesti letech není nelegálně nejstahovanějším seriálem na světě. Podle serveru Torrent Freak ze statistik BitTorrentu plyne, že na prvním místě ho vystřídal The Walking Dead. Hra o trůny o svůj primát přišla i proto, že v roce 2018 nebyl uveden žádný její nový díl.

Analytici z IDC hlásí hodně špatné výsledky segmentu smartphonů v Číně, který v posledním čtvrtletí roku 2018 spadl o 9,7 procenta na 103 milionů prodaných zařízení. Ještě hůře než trh jako celek si vedl Apple, který zaznamenal propad až o čtvrtinu. Důvod spočívá nejspíš hlavně ve velké konkurenci ze strany levných čínských androidových telefonů.

Poradenská společnost SwissLife Select vydala zprávu, podle které nebyl loňský rok pro české fondové investory nijak zvlášť úspěšný. Důvodem byla především celková nervozita a obavy o vývoj globální ekonomiky. Sešlo se však několik negativních faktorů najednou, které celou situaci dále ovlivnily.

V posledním kvartále před Vánoci se v ČR utratilo rekordních 45 miliard korun, vyplývá z odhadů Asociace pro elektronickou komerci (APEK). Před rokem to za stejné období bylo „jen“ 38 miliard. Částky jsou počítány za období od začátku října do 23. prosince.

Zcela či z větší části plní požadavky evropského nařízení o ochraně osobních údajů (GDPR) pouze 59 procent podniků, hlásí ve výsledcích svého průzkumu společnost Cisco. 29 procent dotázaných čeká soulad v průběhu následujícího roku, 9 procent bude potřebovat více času a 3 procenta nevěří, že se jim podaří požadavků GDPR dostát.

Asi 16 procent podniků působících ve zpracovatelském průmyslu v ČR využívá průmyslové roboty. Alespoň částečně robotizovaných je 53 procent podniků s více než 250 zaměstnanci, ale naopak pouhých šest procent malých podniků. Uvedla to Kamila Burešová z Českého statistického úřadu (ČSÚ) na tiskové konferenci.

Portál Živé.sk publikoval statistiky jednotlivých slovenských operátorů za Silvestr 2018, kdy se souhrnně poslalo 13 milionů SMS zpráv. Rostl i počet multimediálních zpráv a výrazně také počet hovorů. Celé statistiky naleznete zde.

Společnost IDC dále sledovala také trh tiskových zařízení v západní Evropě, který ve čtvrtém kvartále 2018 poklesl o 6,9 procenta. Za celý loňský rok to bylo o 5,3 procenta na 1 milion prodaných zařízení. Nejhůře na tom byly inkoustové tiskárny (-8,8 procenta).

Analytická firma GfK zveřejnila statistiky globálního trhu se spotřební elektronikou, který ve sledovaném období stále rostl, a to meziročně o šest procent na 138 miliard eur. Růst zaznamenaly všechny regiony. Pro letošní rok je znovu prognózován růst, byť nižší, a to na úrovni zhruba čtyř procent. Zajímavý je další výsledek výzkumu GfK, a sice že spotřebitelé nyní preferují menší počet technologických zařízení, ale ve vyšší kvalitě.

Byl zveřejněn oficiální audit návštěvnosti slovenských webů AIMmonitor za prosinec (december) 2018, z něhož vyplývá, že portálům na prvních příčkách se příliš nedařilo. Jak první Azet, tak druhý Sme a třetí Zoznam si meziměsíčně mírně pohoršily. Naopak mírně rostla Heureka.sk, která je čtvrtá.

Analytická firma IDC zveřejnila nové prognózy týkající se investic do segmentu internetu věcí (IoT) v rámci Evropy. Zde by tento trh měl v letošním roce růst meziročně o 19,8 procenta na 171 miliard dolarů, v roce 2022 by měl jeho objem vyskočit až na 241 miliard.

Společnost Gartner tvrdí, že podniky budou v následujících letech donuceny výrazně omezit marketingovou analytiku, což bude způsobeno především zvýšeným důrazem celé marketingové oblasti na ziskovost. Gartner dále uvádí, že marketing bude již brzy do určité míry záviset na autonomních marketingových systémech a automatickém generování obsahu s využitím AI.

Investice do cloudových řešení pro vertikály v globálním měřítku rostly v roce 2018 na 37,5 miliardy dolarů, přičemž podle všeho to vypadá, že se letos chystá další růst, a to dokonce na 45,4 miliardy. Dvouciferně mají růst všechny sledované segmenty, píší analytici z IDC.

Další z analýz firmy IDC se týkala segmentu 3D skenerů, který by měl do roku 2022 růst v průměru dvouciferným tempem. Hodnota trhu v roce 2022 by pak měla činit celkem 1,74 miliardy dolarů s 273 miliony prodanými zařízeními.

Analytická firma IDC vydala prognózu pro trh 3D tisku v letošním roce. Podle nově vydané studie by mělo dojít k růstu segmentu o 21,2 procenta na 13,8 miliardy dolarů. Průměrná roční míra růstu by do roku 2022 měla dosahovat 19,1 procenta.

Analytici Gartneru věští dobrou budoucnost virtuálním asistentům, které v současné době využívají asi jen dvě procenta zaměstnanců, ale do roku 2021 už to bude celá čtvrtina zaměstnanců pracujících s digitálními nástroji. Koncoví uživatelé a podniky pak v roce 2021 utratí za chytré reproduktory vybavené virtuálními asistenty globálně 3,5 miliardy dolarů.

Globální trh počítačů i nadále klesá. Podle analýz Gartneru i IDC za to může jak obchodní válka USA a Číny, tak chybějící procesory, které zbrzdily dodávky především podnikům usilujícím o obnovu svého hardwaru. Firma IDC předběžně uvádí, že prodeje PC poklesly o 3,7 procenta, co do počtu prodaných kusů, což je v porovnání s původními odhady asi o procentní bod směrem do plusu lepší výsledek.

Další analýza IDC se týká stavu segmentu serverů v regionu střední a východní Evropy (CEE) za třetí čtvrtletí 2018, kdy zde došlo k růstu o 34,5 procenta s celkovým obratem 435,77 milionu dolarů. Nejlépe na tom byla ČR, Polsko a Ukrajina.

Analytická firma IDC vydala prognózu týkající se stavu globálního trhu internetu věcí (IoT), který by měl v letošním roce vyrůst o 15,4 procenta na 745 miliard dolarů. Dvouciferné tempo růstu segmentu navíc společnost očekává až do roku 2022.

Americký Apple zaznamenal slabší poptávku po svých iPhonech, než původně očekával. Oficiálním důvodem je pokles zájmu v Číně, jenže úřady na Tchaj-wanu, kde sídlí velká část dodavatelů americké společnosti, zmiňují mezi důvody především nedostatek inovací oproti loňským modelům. Zatímco Apple očekává pokles dodávek svého nejdůležitějšího produktu o 10 procent, analytici Wall Streetu hovoří až o 20 procentech.

Podle průzkumu srovnávače cen Heureka jsou online nákupy na internetu stále oblíbenější. V loňském roce vzrostl celkový obrat slovenských e-shopů meziročně o 23 procent na 1,13 miliardy eur. Počet e-shopů narostl na 11 585, počet výdejních míst pak na 2 390.

Některé telefony s Androidem, které využívají odemykání pomocí rozpoznání tváře, lze odblokovat tak, že jim ukážete pouhou fotografii autorizovaného uživatele. Ze 110 testovaných smartphonů bylo 42 možné obelstít fotkou staženou ze sociálních sítí či podobného zdroje. Týkalo se to ale především levnějších a starších modelů. Ukázala to analýza nizozemské neziskové organizace Consumentenbond.

Asociace pro elektronickou komerci (APEK) a Heureka.cz zveřejnily společný průzkum, podle kterého vzrostly tržby českých internetových obchodů v loňském roce o 17 procent na 135 miliard korun. Počet e-shopů ve sledovaném období vzrostl o tři tisíce na 43 500. K růstu tržeb výrazně přispělo silné předvánoční období.

Podle české cashback služby Plná peněženka vrcholila předvánoční nákupní horečka na internetu v týdnu mezi 10. a 16. prosincem, kdy došlo k 35procentnímu nárůstu útrat českých spotřebitelů oproti standardu. Předchozí vrchol nákupů nastal na Black Friday a o následujícím víkendu, kdy je denní útrata proti průměru devatenáctinásobná.

Personální agentura Grafton Recruitment zveřejnila studii, podle které se firmy působící na českém trhu chystají investovat do automatizace, protože zkrátka „nejsou lidi.“ V roce 2019 by podle Graftonu dále mělo dojít ke zpomalení trhu práce. Nedostatek lidí spojený s růstem mezd bude přetrvávat v segmentech výroby a IT.

Příslušníci generace Z technologiím rozumí, vyplývá z nejnovějšího průzkumu firmy Dell Technologies mezi studenty ve věku 16 až 23 let. Jedná se zároveň o generaci „digitálních domorodců,“ z nichž 80 procent má ambice pracovat s moderními technologiemi. Z toho 38 procent projevuje zájem o kariéru v segmentu IT. Navzdory „digitalizaci“ pracovního prostředí upřednostňuje osobní kontakt jako formu komunikace s kolegy 43 procent respondentů.

Firma DXC Technology publikovala svoji prognózu šesti nejdůležitějších digitálních trendů v podnicích za rok 2019. Patří sem například vyhledávání ambiciózních digitálních projektů, přechod na IoT platformy nové generace, decentralizace přesunem centra dění k uživatelům nebo zavírání vlastních datových center ze strany podniků.

Také globálnímu trhu podnikových úložišť se ve třetím čtvrtletí dařilo, píšou analytici z IDC, podle kterých tenhle segment rostl v meziročním srovnání o 19,4 procenta na 14 miliard dolarů. Zároveň samozřejmě klesá i cena za gigabajt prostoru, takže celková prodaná kapacita v daném období rostla o 57,3 procenta na 113,9 exabajtů.

Další studie IDC se týkala trhu nositelné elektroniky v regionu EMEA za třetí čtvrtletí 2018, kdy došlo k meziročnímu růstu o 55 procent na 6,6 milionu prodaných kusů. Zatímco základní wearables zaznamenaly 48% růst, u chytrých nositelných zařízení (včetně smartwatch) to bylo 65 %.

Společnost IDC zmapovala stav segmentu PC a tabletů v globálním měřítku, a zjistila, že v loňském roce došlo k jeho poklesu, meziročně o 3,8 %. V letech 2018 až 2022 pak má dojít k průměrnému ročnímu poklesu trhu o 1,8 %. Největší propad se má týkat klasických tabletů bez fyzické klávesnice.

Bezpečnost (37)

Slovenská policie varuje před hoaxy, které se šíří po sociálních sítích, někdy například přímo přes zprávy ve Facebook Messengeru. Zprávy jsou napsané ve slovenštině, byť většinou s chybnou stylistikou kvůli tomu, že jde o strojový překlad. Podvodné nabídky mají většinou společné to, že se jejich původci chtějí s vámi spojit přes e-mail.

I na Slovensku proběhl celoevropský průzkum EU Kids Online, zkoumající nejčastější hrozby, s nimiž se děti setkávají na webu. Lokálně průběh průzkumu koordinoval Pavel Izrael z Katolické univerzity v Ružomberku. Čtyři procenta dotázaných dětí a mládeže přiznalo problém s přílišnými nákupy v aplikacích, o peníze pak kvůli podvodům přišly dvě procenta respondentů. Špehování a lokalizaci neoprávněnou osobou přes smartphone zaznamenaly tři procenta respondentů ze Slovenska.

Komunikační aplikace Applu, FaceTime, má nový problém týkající se bezpečnosti. Umožňuje totiž odposlouchávání či sledování lidí, kterým jejím prostřednictvím voláte. Stačí někomu přes FaceTime zavolat a v průběhu vytáčení přidáte do hovoru sami sebe. Hovor pak přijmete a volaný člověk ani nemá tušení o tom, že ho odposloucháváte, v některých případech dokonce i s videem. Apple už přítomnost škodlivého softwaru v aplikaci FaceTime přiznal.

Sociální síť Twitter obsahovala vážnou chybu, která umožňovala čtení soukromých zpráv nepovolaným osobám. Informovala o tom bezpečnostní firma Eset s tím, že se chyba týkala pouze uživatelů využívajících oficiální aplikaci Twitteru pro operační systém Android.

Kybernetickým útočníkům se znovu povedlo napadnout účty celebrit na Twitteru, zjistili experti ze společnosti Insinia Security. Hackeři k tomu použili techniku zvanou SMS spoofing, díky které dokázali zveřejňovat příspěvky na účty spárované s konkrétními telefonními čísly, v tomto případě konkrétně britskými.

Na uživatele systému macOS od Applu útočí nový malware s označením WinPlyer, který je poměrně důmyslný, neboť podobný typ malwaru zpravidla ohrožuje jen operační systémy Windows. WinPlyer se šíří přes torrentové servery, informuje bezpečnostní firma Trend Micro.

 

Kryptoměna s názvem EOS obsahovala i kritické chyby. V jejím systému odměn (bounty programu) už si bezpečnostní experti (či chcete-li etičtí hackeři) jen za uplynulý měsíc rozdělili 50 750 dolarů. Z toho pět odměn bylo rozdaných za kritické chyby. Provozovatelem platformy EOS.IO, na níž je kryptoměna postavená, je společnost Block.one.

Z některých česko-slovenských webů unikly přihlašovací údaje, a to v mnoha případech ve formě prostého textu (plaintext). Seznam dal dohromady bezpečnostní expert Michal Špaček, přičemž českých webů je v něm asi sto, slovenských pak 28. (zdroj)

Hackerská skupina Anonymous zaútočila na servery státu Zimbabwe, kterému shodila celkem 72 vládních webů. Skupina vládu africké země varovala, že jejím dalším cílem jsou bankovní systémy. Důvodem útoků je podle Anonymous reakce na aktuální celostátní zákaz internetu pro běžné občany, který trvá od 14. ledna.

Americký prezident Donald Trump na Twitteru nechtěně prozradil polohu amerických vojenských jednotek v Iráku, prostřednictvím videonahrávky, kterou na sociální síti sdílel. Tváře vojáků ve videu však byly rozmazané, aby nedošlo k prozrazení jejich identity.

Rusko se chce v rámci experimentu načas odstřihnout od světového internetu. Testem chce získat dostatek dat k návrhu zákona z prosince 2018, podle kterého mají operátoři a ISP za povinnost odpojit zemi od globálního internetu v případě, že dojde k agresi ze zahraničí.

Bezpečnostní firma Eset vydala další přehled největších kybernetických hrozeb na českém intenetu, tentokrát za měsíc leden. Na prvním místě v žebříčku se objevily falešné dotazníky HTML/Adware.Agent.A, na druhém místě je pak podobný malware JS/Adware.Agent.AA. Statistiky prvních deseti hrozeb byly v lednu výjimečně vyrovnané.

Provoz dronů začíná být pro letiště drahý na celém světě. Dalším z mnoha incidentů z posledních týdnů je narušení leteckého provozu letiště v americkém Newarku, které je jedním ze tří větších letišť zabezpečujících globální spojení s New Yorkem. Oznámil to Federální úřad pro letectví (FAA).

Deník Guardian informoval o tom, že v sobotu 29.12. došlo malwarem k ochromení tisku předních amerických novin včetně Los Angeles Times, Chicago Tribune, Baltimore Sun, Wall Street Journal či New York Times. Některé z novin vyšly bez inzerce, jiné vůbec nedošly části předplatitelů.

Společnost Eset připravuje školení s názvem Eset Ethical Hacking Academy, jejichž absolventi z řad vysokoškoláků se budou moci stát členy týmu Eset Ethical Hacking, čili etickými hackery. Série školení je zaměřena na absolventy středních a vysokých škol a studenty čtvrtých a pátých ročníků univerzit.

Na webové stránky Kanceláře prezidenta SR byly v neděli 20. a v pondělí 21. ledna (januára) podniknuty rozsáhlé DDoS útoky. Ty měly ve špičce až miliony požadavků (i když není jasné, za jaký časový úsek). Útoky byly dva, přičemž po každém z nich se podařilo provoz webu obnovit do několika minut.

Operační systém Windows obsahuje nově nalezenou zranitelnost nultého dne (zero-day), kterou odhalila bezpečnostní expertka známá pod přezdívkou SandboxEscaper. Kvůli chybě může potenciální útočník přepsat kterýkoliv soubor v systému jinými daty. Pro chybu zatím pravděpodobně neexistuje řešení, nicméně možnost jejího zneužití je pouze teoretická – útočník by prý musel mít hodně trpělivosti.

Německá vláda chce od společnosti Huawei záruky, že nebude odevzdávat citlivá data čínské vládě. Právě tyto záruky mají být podle kancléřky Angely Merkelové podmínkou k tomu, aby Huawei mohla v zemi budovat síť nové generace 5G.

Konzultant aplikované kryptografie a vývojář softwarového klienta Bitcoin Core Peter Todd v rozhovoru pro portál Živé.sk varoval před „zoufale nízkou“ bezpečností USB flash disků. Problém podle něj spočívá v tom, že jsou mikroprocesory ve „flashkách“ vyrobeny s podporou přeprogramování. Další informace se dočtete zde.

Neznámí hackeři se nabourali do počítačů jihokorejské organizace, která se stará o přesidlování severokorejských uprchlíků, a ukradli z ní osobní data jejích klientů. O data přišlo 997 lidí, jejichž rodiny v Severní Koreji tak nyní nejspíše čekají problémy. Zatím však není známé, kdo za útoky stojí, zda vláda KLDR nebo někdo jiný.

Čtrnáctiletý Grant Thompson, který objevil bezpečnostní mezeru v aplikaci FaceTime, prostřednictvím které bylo možné odposlouchávat kontakty, dostane finanční odměnu ze systému odměn Applu, byť zatím není jasné, v jaké výši. Thompson na chybu narazil náhodou, když hrál hru Fortnite.

Ačkoliv hodnota kryptoměn soustavně klesá, zájem kybernetických útočníků o jejich těžbu zatím nepolevuje, vyplývá z analýzy společnosti Cisco, která uvádí, že instalace nelegálního těžebního softwaru podnikům „generuje“ ztráty i v navýšených platbách za cloudové zdroje, které můžou narůst u větších firem klidně i o stovky tisíc korun.

Bezpečnostní firma Kaspersky Lab varuje před zranitelnostmi, které mohou obsahovat nabíječky pro elektromobily, jež na rozdíl od samotných vozidel nebývají na bezpečnost příliš testovány. Zranitelnosti mohou využít kybernetičtí útočníci, kteří přes nabíječky mohou klidně ohrozit i domácí elektrickou síť. Experti totiž objevili způsob, jak na nabíječce zadávat příkazy.

Polský bezpečnostní expert Piotr D., který byl rozvědkou ABW zatknutý kvůli údajné špionáži pro Čínu v souvislosti s kauzou Huawei, dříve pracoval pro polskou vládu, a to postupně na různých pozicích souvisejících s kybernetickou bezpečností. Údajný špion zajišťoval bezpečnost třeba i v době, kdy Polsko navštívil papež František.

Tatra banka zaznamenala nárůst phishingových e-mailů, jejichž cílem je z jejích klientů podvodně vylákat citlivé údaje. Jako vždy platí, že byste neměli přímo klikat na žádné odkazy v e-mailech, jež vám údajně dorazily od banky, a do internetového bankovnictví se dostávat výhradně zadáním jeho plné legitimní adresy do adresního řádku.

Na internet unikly další přihlašovací údaje – tentokrát má balík e-mailů a hesel velikost 87 GB, rozdělených do 12 tisíc samostatných souborů. Jde o několik částečných uniklých databází z mnoha desítek webů. Oznámil to bezpečnostní expert Troy Hunt, který databázi zakomponoval do svého vyhledávače Have I been pwned.

Manažer peeringového centra SIX Marian Ďurkovič opět potvrdil pro portál Živé.sk, že dosud používaný hardware je dostatečně zabezpečený před špionáží a není důvod ho měnit. Týká se to minimálně hlavního uzlu. Bližší informace zde.

Společnost SK-Nic, která je správcem slovenské národní domény .sk, od března (marca) rozjíždí službu DNSSEC, zvyšující ochranu uživatelů před falešnými weby. Ty byly doposud těžko rozpoznatelné, a tak bylo jednoduché uživatele nalákat na klon webu a vymámit z něho osobní údaje.

V Austrálii byl podniknut hackerský útok na systém včasného varování, který provozuje společnost Aeeris. Prozatím neznámý útočník využil SMS, pevnou linku a e-mail systému k šíření spamu.

Lednová aktualizace operačního systému Windows 7 může způsobovat problémy s připojením k síti. Konkrétně se to týká verze KB4480970, pro kterou aktuálně neexistuje oprava – kromě odinstalace tohoto updatu. Problém se týká případů, kdy dotčené zařízení pracuje se sítí využívající SMBv2.

Microsoft vydal opravy pro Windows 10, a to pro všechny verze kromě buildu 1511. Pro nejnovější, podzimní aktualizaci z roku 2018, je k dispozici kumulativní aktualizace s bezpečnostními záplatami například pro Edge, Internet Explorer nebo jádro systému.

Slovenská policie upozorňuje na falešné e-maily z bank, využívající tzv. phishing pro získání přístupových údajů k internetovému bankovnictví a dalších osobních dat. Podvodníci dokázali zlepšit svou slovenštinu, takže působí důvěryhodněji než doposud. Vždy je třeba kontrolovat přesnou adresu, ze které byl daný e-mail odeslán, a v případě pochybností kontaktovat banku.

Na kryptoměnu Ethereum Classic proběhl útok typu 51 % attack, který spočívá v tom, že některý z těžařů dokáže získat nadpoloviční, kontrolní podíl, a vytvořit tak alternativní odbočku z blockchainu. V souvislosti s útokem některé online směnárny přestaly realizovat transakce v této měně, informuje portál CryptoSlate.

Ministři české vlády jednali v utajeném režimu o analýze rizik používání technologií od společností Huawei a ZTE, o nichž bylo předběžně rozhodnuto, že jsou pro veřejné instituce bezpečnostním rizikem. Z jednání podle předsedy vlády Andreje Babiše vzešla výzva, která se týká celkově 160 úřadů a firem.

Eset zveřejnil svoje pravidelné statistiky malwaru v České republice, tentokrát za prosinec. Nejrozšířenější internetové hrozby jsou poměrně vyrovnané. Na prvním místě se nachází JS/Adware.Agent.AA s podílem 6,8 % na zachycených hrozbách, na druhém HTML/ScrInject (5,57 %) a na třetím Win32/Exploit.CVE-2017-11882.

Na internet unikly osobní údaje stovek německých politiků i známých umělců a moderátorů. Součástí uniklých dat jsou například i adresy, čísla platebních karet nebo soukromá korespondence. S informací jako první přispěchala stanice rbb, německá vláda už ji potvrdila.

Společnost GFI Software zveřejnila studii shrnující šest kroků pro efektivní patch management v podnicích. Patří k nim pravidelný audit sítě, hodnocení rizik (risk assessment), určení bezpečnostních priorit, nastavení pravidel pro aktualizace, zkoušky v testovacím prostředí a realizace s pravidelným prověřováním.