Nejdůležitější zprávy z období 23.1.2018 - 29.01.2018

Observer 05-2018

  • -

Zobrazuje se pouze volně dostupný obsah. Pokud chcete vidět víc, , prosím.

Nemáte-li účet, napište nám, nebo si můžete objednat předplatné na zkoušku.

Analytika a BI jsou hlavními prioritami CIO, firmy v Evropě jsou ale pozadu

Podle CIO jsou v současné době analytika a BI hlavními technologiemi umožňujícími diferenciaci a získání konkurenční výhody, evropské organizace ale v analytické vyspělosti za těmi v severní Americe či Asii zaostávají. To je jeden z výsledků největšího průzkumu CIO Agenda, který dělají analytici Gartneru pravidelně každý rok (v tom posledním odpovídalo více než tři tisíce CIO). Samo o sobě to není až tak převratné zjištění – analytika patří mezi hlavní priority CIO a i...

Hlavní události (16)

Slovenským školstvím stále hýbe projekt internetu do škol s názvem Edunet_SK, který se na delší dobu „zasekl“. V současné době resort školství čeká na rozhodnutí Úradu pre verejné obstarávanie, na který podal podnět jeden z podniků účastnících se tendru. Zatím není jasné, kdy dojde na podpis smlouvy s vítězem výběrového řízení, firmou Swan Mobile. Pro stát je důležité zajistit konektivitu a související služby jedním dodavatelem, aby měl jistotu bezpečnosti. O celé problematice se podrobně rozepsal Lukáš Kosno na portálu Živé.sk. (zdroj)

Zakladatel sociální sítě Facebook Mark Zuckerberg přijede na Slovensko, kde bude přednášet na téma Facebook – globální fenomén v globálním světě. Podle informací Kanadsko-slovenské obchodní komory (KSOK), která Zuckerberga do země pozvala, proběhne Zuckerbergova přednáška dne 25. června (júna) v bratislavském hotelu DoubleTree by Hilton.

Číňané celých pět let kradli data ze sídla Africké unie v etiopské Addis Abebě, které sami postavili a nejspíš i vybavili technologiemi vlastní výroby. Technici budovy si nezvyklého nočního provozu serverů všimli až letos v lednu. K únikům dat mělo docházet už od roku 2012, kdy bylo sídlo Africké unii předáno. Informuje o tom francouzský deník Le Monde s tím, že Čína jakékoliv obvinění považuje za absurdní. Afričané již od objevu stihli nasadit vlastní servery se šifrovaným provozem.

Největší skandinávská banka Nordea zakázala všem svým zaměstnancům jakékoliv investice do kryptoměn. Zaměstnavatel se je tak podle svých slov snaží chránit před jejich zapojením do nelegálních a neetických aktivit. Jen pro zajímavost – v bance Nordea aktuálně pracuje 31 tisíc lidí.

Úřad místopředsedy vlády pro investice a informatizaci Petra Pellegriniho dal těsně před Vánoci k veřejnému připomínkování i další zákony a směrnice – byť se původně hovořilo jen o metodice ke kybernetické bezpečnosti. Komunita IT expertů v čele se sdružením Slovensko.Digital nad tím jen nechápavě kroutí hlavou.

Vědci ze Slovenské akademie věd (SAV) tvrdí, že si možná vytváříme digitální dobu temna. V posledních desetiletích totiž podle nich neexistuje prakticky žádný fyzický záznam digitálních materiálů. Někteří z nich dokonce 21. století nazývají „digitální černou dírou“.

Slovenský ministr financí Peter Kažimír se vyjádřil o možném zdanění kryptoměn, byť není jasné, jak by se taková daň při anonymitě kryptoměn vybírala. Přesto by měl zákon stanovující ono zdanění platit už od příštího roku. Kažimír uvedl, že kdo bude chtít žít podle zákona, bude si příjmy v kryptoměnách zkrátka danit dobrovolně. Danění se už na Slovensku nevyhne ani tzv. sdílená ekonomika. K financím „protočeným“ skrze Uber nebo Airbnb se stát dokáže dostat přímo přes konečné poskytovatele služeb, tedy řidiče nebo majitele pronajímaných bytů.

Z oblasti celoročních přehledů tu máme i výběr startupů, které sice vypadaly nadějně, nicméně v roce 2017 skončily v propadlišti dějin. Patří sem například peer-to-peer platforma pro prodej a leasing ojetých vozů Beepi, sociálně-mediální aplikace Yik Yak, předražený odšťavňovač Juicero a další. Výběr sepsal portál Czechcrunch a najdete ho zde.

Jihokorejský Samsung zavře svoji továrnu ve Voderadech u Trnavy, tedy jeden ze dvou svých výrobních závodů na Slovensku. Firma se rozhodla konsolidovat svoje závody ve Voderadech a Galantě. A zaměstnanci z prvního zmiňovaného závodu dostali možnost jít pracovat do druhého.

Na bankovním trhu se v souvislosti s evropskou směrnicí PSD2 očekává zostření konkurenčního boje. Portál Živé.sk se na situaci okolo směrnice ptal jednotlivých slovenských bank, z nichž většina se vyjádřila i k tomu, jak je na její příchod připravena. (zdroj)

Seznam oficiálně spustil svůj vlastní televizní kanál, Televizi Seznam. K dispozici zde budou zpravodajství, informace i zábava. Televize bude vysílat nejen v rámci HbbTV, ale i celoplošně, a to na multiplexu 3 Českých Radiokomunikací.

Google objevil závažné bezpečnostní zranitelnosti u čipů od společností Intel, AMD i ARM. Těchto zranitelností by mohli zneužít potenciální útočníci, a to ke krádežím citlivých informací prakticky ze všech moderních počítačů i telefonů. Chyby nesou název Meltdown (týká se Intelu) a Spectre (týká se všech tří společností). Intel na odstranění nedostatků podle svých slov pracuje. V souvislosti s tím se ale objevila zpráva, že šéf Intelu Brian Krzanich prodal většinu svých akcií společnosti za 24 milionů dolarů, přičemž svou žádost u americké Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) podal až poté, co o bezpečnostních problémech musel prokazatelně vědět. Proto existuje důvodné podezření, že byl prodej akcií účelový. Podle nejnovějších informací se problémy týkají také čipů od Applu, který již podle svých slov vydal softwarové záplaty.

Portál Živé.sk přinesl přehled těch nejhorších výroků slovenských politiků za rok 2017, týkajících se oblasti IT, například nechvalně proslulé kauzy šifrovacích klíčů pro e-občanky. Část výroků pochází také od místopředsedy vlády Petra Pellegriniho. Celý přehled naleznete zde.

Záplaty zranitelností Spectre a Meltdown samozřejmě nemají vliv na výkon pouze osobních počítačů, ale i serverů v datových centrech. Čeští experti (a firmy) dotázaní portálem Lupa.cz se vesměs shodli na tom, že situace zásadní pokles výkonu nepřinese. (zdroj)

Operátor T-Mobile chce rozšířit optické připojení českých domácností k internetu. V následujících letech investuje asi půl miliardy eur do zhruba milionu přípojek. Díky tomu by mohly být umožněny reálné rychlosti až do 1 Gbit/s.

Američtí zákonodárci vyzvali tamního operátora AT&T, aby ukončil svoje obchodní vztahy s tamní společností Huawei Technologies. Negativně se vyjádřili také k plánu čínské společnosti China Mobile na trh v USA. Důvod spočívá v obavách z narušení bezpečnosti.

Kontrakty a implementace (65)

Ministerstvo financií SR založilo ve své struktuře Centrum pre finančné inovácie, jehož prostřednictvím chce získat větší dohled nad inovacemi v segmentu fintech. Resort se právě tomuto oboru chystá věnovat proto, že jde o rychle se rozvíjející oblast. Mimo jiné se zaměří na bezpečnost při ověřování identity otiskem prstů nebo snímkem tváře či na technologii blockchain.

Úřad místopředsedy vlády SR pro investice a informatizaci Petra Pellegriniho hledá odborné hodnotitele projektů financovaných z veřejných zdrojů, které jsou zaměřeny na oblast IT a tzv. smart projekty.

Brněnský start-up Edookit, který vyvinul on-line systém pro třídní knihy, matriky, žákovské knížky, rozvrhy a další vzdělávací administrativu, chce prostřednictvím nové kampaně na crowdfundingovém portálu Fundlift.cz vybrat 5 milionů korun, a to za 10procentní úrok ročně s tříletou splatností.

Významný výrobce vlakových sedaček Borcad cz přejde ještě v letošním roce na ERP systém Infor SyteLine (CloudSuite Industrial). Realizátorem implementace bude firma ITeuro, která do firmy zároveň zapojí i svůj vlastní produkt s názvem InduStream.

Společnost MoneyLion získala novou investici ve výši 42 milionů dolarů, čímž výrazně navýšila svoji valuaci, a to na 67 milionů dolarů. Firma nabízí platformu pro komplexní správu osobních financí na jednom místě.

Společnost Avaya založila novou divizi se všeříkajícím názvem Avaya Cloud. V čele divize zaměřené na cloudová řešení a služby stane Mercer Rowe, který dříve působil i jako viceprezident firmy IBM. Avaya nedávno prošla transformací, na jejímž počátku byl řízený bankrot.

VAD distributor Entec Solutions oznámil, že změnil svou právní formu a od 1. ledna 2018 je tak akciovou společností. Předtím fungoval jako společnost s ručením omezeným. Předsedkyní představenstva byla jmenována Martina Vlčková, místopředsedy pak Evžen Varadinek a Stanislav Skalička.

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) chystá podle informací Hospodářských novin dvojici nových mobilních aplikací i novou verzi webu. Slíbil to nový šéf ČHMÚ Mark Rieder s tím, že aplikace za 1,5 milionu připraví společnost OKsystem.

Předseda slovenské vlády Róbert Fico chce zjednodušit čerpání dotací z evropských fondů, ale zároveň žádá i vyšší transparentnost procesů při žádostech o peníze. Rychlost zpracovávání žádostí na Slovensku je podle Fica třikrát náročnější a přísnější než v Bruselu. Vláda chce v souvislosti s tím vytipovat úředníky, u nichž hrozí korupční jednání.

Telekomunikační firmy se zavázaly k investicím do rozvoje pevné sítě rychlého internetu na Slovensku. Oficiální závazek stvrdily smlovou s Pellegriniho úřadem firmy Orange, Slovak Telekom a O2 i Asociácia lokálnych poskytovateľov internetu (ALPI).

Český start-up Cryptelo, vývojář technologie pro šifrované ukládání a přenosy dat, získal prostřednictvím ICO (Initial Coin Offering neboli kryptotokenů) asi milion dolarů. Cryptelo svoje tokeny nabízí za virtuální měnu Ethereum.

Pevné vysokorychlostní připojení k internetu bude do roku 2020 k dispozici v každé obci na Slovensku. Dohodli se na tom představitelé operátorů O2, Orange a Slovak Telekom s úřadem místopředsedy vlády pro investice a informatizaci Petra Pellegriniho. Doposud bylo bez příslibu rychlého připojení 46 obcí.

Americký Google bude na základě nového kontraktu sdílet patenty s čínskou společností Tencent, která je největším internetovým podnikem v zemi. Důvodem je expanze Googlu na čínském trhu i snižování rizika patentových sporů.

Výrobce grafických čipů Nvidia chce začít spolupracovat se společnostmi Uber a Volkswagen na vývoji umělé inteligence pro samořiditelné vozy. Uber chce technologie Nvidie využívat na „in-house“ vyvíjených autonomních vozidlech.

Společnost Fast ČR se na základě nového kontraktu stala exkluzivním distributorem řešení značky Sage v zemích Visegrádské čtyřky. Značka Sage spadá pod společnost Breville a zabývá se výrobou malých domácích spotřebičů včetně kávovarů, grilů nebo odšťavňovačů.

Obchodní centrum Galerie Teplice experimentuje s moderními technologiemi. Ve spolupráci se společnostmi Aruba a ePurse, které dodaly technologické řešení, zkombinovalo lokalizační služby s Wi-Fi. Nová mobilní aplikace pro zákazníky i obchodníky má mimo jiné analyzovat data o zákaznících.

Ministerstvo hospodárstva SR nabízí městům možnost pilotního testování Smart City řešení na základě spolupráce se soukromým sektorem. Projekt je rozdělený do více etap a více informací o něm se dozvíte zde.

Česká firma Primoco UAV, která vyrábí bezpilotní letadla, chce na pražskou burzu. Na kapitálový trh plánuje vstoupit skrze platformu START, kterou burza připravila pro SMB s celkovou tržní kapitalizací nad milion eur.

V prostorách coworkingového centra Impact Hub v Brně proběhla rekonstrukce a hlavně rozšíření prostor s celkovým rozpočtem 40 milionů korun, který z brněnské pobočky učinil druhou největší pobočku Impact Hubu v Evropě.

Paralelní Polis v květnu expanduje do Bratislavy, kde otevře pobočku, jejíž součástí budou Institut kryptoanarchie, kavárna, kde si kávu koupíte za kryptoměny, a coworkingový prostor Crypto Hub. Postupně je plánována i expanze do dalších zemí.

Startup ContentKing z Brna dostal významnou investici od angel investorů z Nizozemí ve výši okolo 9 milionů korun (350 tisíc eur). Holanďané si za tuto částku pořídili 10procentní podíl, valuace analytické firmy tak dosahuje 89 milionů korun.

Dell EMC bude na základě čerstvě podepsaného OEM kontraktu pod vlastní značkou prodávat bezdrátové produkty společnosti Ruckus Networks, a to s okamžitou platností. K produktům Ruckusu získávají přístup všichni partneři Dell EMC.

Česká společnost CleverFarm chce pomocí svého řešení pro monitorování zemědělských ploch a skladů zlepšit zemědělství v Africe, píše portál CzechCrunch. Jako první se CleverFarm chystá do Kamerunu, kde chce měřit, kontrolovat a analyzovat proměnné vegetačních podmínek pomocí IoT senzorů a družicových dat od agentury ESA.

Resort obrany zastavuje výběrové řízení na nákup 3D radarů, které nemá vítěze. Podle informací RTVS byla odhadovaná konečná cena zakázky 60 milionů eur bez DPH. Ministerstvo teď hledá co nejefektivnější a nejtransparentnější řešení pro nový způsob obstarávání radarů.

Český start-up Stories zažil nebývalý úspěch, když se dostal do prestižního Alchemist Acceleratoru. Nabídku na účast zde přitom získá pouhých pět procent přihlášených. Stories budují komplexní řešení pro analýzu podnikových dat, které je evidentně konkurenceschopné i na mezinárodním poli.

Je to trochu paradox, ale americká firma Apple přichází do Spojených států. V zemi začala platit nová daňová reforma, a tak tam Apple převede značnou část svých hotovostních rezerv. V následujících pěti letech chce společnost v USA zaměstnat 20 tisíc lidí.

Kanceláře společnosti CETIN (Česká telekomunikační infrastruktura) se stěhují do nového administrativního komplexu na Vysočanech. Žižkovské sídlo firmy, která se vydělila od operátora O2, koupila developerská firma Central Group, která většinu budovy zbourá a místo ní postaví byty.

Společnost Avast Software připravuje stěhování své brněnské pobočky. Tým bývalého AVG Technologies se přestěhuje z okraje města do centra. V novém kancelářském komplexu developerské společnosti CTP bude nově sídlit ve čtyřech patrech o celkové rozloze osm tisíc metrů čtverečných.

Liberecká firma Hardwario vybrala se svým projektem BigClown prostřednictvím crowdfundingu na Indiegogo požadovaných 30 tisíc dolarů za pouhé dva týdny. Za tu dobu na projekt hardwarové skládačky přispělo asi 120 individuálních investorů. Kampaň však pokračuje a má ještě potenciál k růstu.

Operátor 4ka začal nabízet 3G v národním roamingu od konkurenčního Orange. Zákazníkům doporučuje restart telefonu, aby se připojení do sítě druhého operátora projevilo.

Český start-up VRgineers, který vyrábí profesionální headset pro virtuální realitu, začíná spolupracovat se společnostmi Nvidia a HP. Firmy společně chystají balík technologií umožňujících používat virtuální realitu bez kabelů.

Čínská společnost ofo, která zprostředkovává pronájmy kol, ve velkém expanduje do Prahy. Firma chce mít v průběhu letošního roku jen v české metropoli tisíce kol. Firma uvažuje i o Brně a Ostravě, ale pokud expanduje i tam, letos to nebude. (zdroj)

Evropská komise by ráda investovala zhruba miliardu eur do superpočítačů. Podle Komise Evropa jako kontinent v této oblasti zaostává, přitom superpočítače jsou podle ní hnací silou digitální ekonomiky.

Operátor Vodafone vypsal výběrové řízení na dodávku IPTV řešení. S touto informací přišel portál DigiZone.cz, jenže tiskové oddělení Vodafonu ji zatím oficiálně nekomentovalo. Podle DigiZonu má operátor svoje IPTV řešení v plánu spustit do letošních Vánoc.

Pražská radnice rozjíždí v Karlíně velký smart city projekt, který spočívá v osazení 92 pouličních lamp senzory. Ty budou sbírat informace z okolí – například o znečištění ovzduší – a posílat je do cloudu. Implementaci mají provést společnosti Alef Nula a ICE Gateway. O novince informuje portál Lupa.cz, který v rámci svého článku jen tak mimochodem utrousil vcelku znepokojující poznámku: „Lampy také budou mít přehled o pohybu lidí a vozidel.“ Ke článku se rozběhla vcelku zajímavá a podnětná diskuse, kterou si můžete přečíst zde.

Finančné riaditeľstvo SR vypsalo nové výběrové řízení na dodavatele technologií pro rozvoj a modernizaci informačního systému. Předpokládaná hodnota zakázky, která je rozdělená do třech částí, činí 54 milionů eur bez DPH.

Microsoft představil letošní priority pro svůj partnerský kanál. Podle viceprezidentky společnosti Gavrielly Schusterové je třeba využít příležitosti v oblasti digitální transformace. Partneři by se dále měli specializovat a získat tak konkurenční výhodu.

Distributor Asbis je nově partnerem společnosti SonicWall pro celkově dvacet trhů regionu střední a východní Evropy včetně České republiky a Slovenska. Cílem partnerství je nárůst expanze SonicWallu v regionu.

Trojice automobilek – Renault, Nissan a Mitsubishi – zakládá technologický fond, který dostal do začátku 200 milionů dolarů, které potečou do nadějných startupů. Po 40 procentech částky poskytnou Renault a Nissan, 20 procent pak Mitsubishi.

Japonský Sharp uzavřel partnerství se společností PaperCut International, které je platné pro region střední a východní Evropy (CEE). Na základě nového kontraktu budou multifunkční zařízení z dílny Sharpu nabízet podporu softwaru PaperCut MF pro zabezpečení dokumentů a správu tiskáren.

Česká společnost SimpleCell přichází do Švýcarska, kam expanduje se svou sítí pro internet věcí Sigfox. Ta tam ovšem ponese název Heliot. Portál Lupa.cz informuje o tom, že implementace probíhá ve spolupráci s místními partnery i investiční firmou RWA Partners.

Denník N vrátil investorům z bezpečnostní firmy Eset část financí, které do něj vložili. Celková výše investice činila 1,2 milionu eur, deník už vrátil 210 tisíc. Denník N byl loni po třech letech fungování poprvé v zisku, byť jen mírném.

Společnosti IBM a Salesforce oznámily, že prohlubují strategické partnerství, na jehož základě vzniknou integrovaná řešení kombinující IBM Cloud a IBM Watson se Salesforce Quip a Salesforce Service Cloud Einstein.

Japonský SoftBank uvažuje, že začne prodávat akcie svojí divize pro mobilní telefony na burze. Celkem by v rámci IPO rád prodal 30 procent akcií divize za asi dva biliony jenů (téměř 380 miliard korun). Pokud by se prodej potvrdil, šlo by o jednu z největších primárních emisí akcií v Japonsku.

Obchodní oddělení televize Nova bude nově zastupovat i pětici stanic z portfolia společnosti AMC, pro něž bude prodávat reklamu. Konkrétně se jedná o programy Sport1, Sport2, Minimax, Film+ a Spektrum.

Společnost Waymo, která patří stejně jako Google pod Alphabet, si objednala několik tisíc hybridních modelů Pacifica od konsorcia Fiat Chrysler, které chce používat jako autonomní taxíky, a to zpočátku v americkém Phoenixu.

Společnost Optotune Slovakia získala od slovenské vlády investiční pomoc ve výši 1,262 milionu eur. Celková hodnota investice této firmy do nového vývojového centra napojeného na výrobní kapacity činí 3,8 milionu eur.

Čínský výrobce smartphonů Xiaomi plánuje ještě letos vstoupit na burzu, a to buďto na hongkongskou nebo newyorskou. Realizaci primární emise (IPO) budou mít na starosti společnosti Goldman Sachs a Morgan Stanley. Podle Financial Times má valuace společnosti dosáhnout 100 miliard dolarů.

Společnost CDN77 Zdeňka Centry spustila novou službu s názvem Live Streaming, která funguje na infrastruktuře firmy v Evropě a severní Americe. Síť pro živý online streaming má kapacitu přesahující 7 Tb/s.

Vývojářská společnost STRV se rozděluje na dva samostatné podniky, jež se stávají dceřinými firmami STRV Group. Ta první, i nadále nesoucí název STRV, bude pokračovat ve vývoji zakázkových a mobilních aplikací, ta druhá, STRV Labs, bude zacílena na vlastní projekty.

Jihomoravské inovační centrum by rádo vytvořilo síť inovačních expertů, kteří by pomáhali rozjíždět start-upy po celé republice. V rámci této snahy již JIC podepsalo smlouvu o partnerství s Libereckým podnikatelským inkubátorem.

K chystanému projektu superpočítačů EuroHPC pro Evropskou komisi se připojí i Česká republika. V současné době je tak zapojeno již čtrnáct zemí. Velikost projektu má být srovnatelná se satelitním systémem Galileo.

Česká společnost G2 server expandovala do Rakouska. Tamní pobočku dostal na starosti Jiří Sven Svěrák, dřívější šéf české pobočky EMC. G2 server kromě Rakouska působí již třeba na Slovensku, v Polsku a Velké Británii, chystá se ale i do dalších zemí.

Různé významné univerzity ve Spojených státech buďto rozjíždí nebo alespoň připravují kurzy etiky v technologiích, které by měly nabourat stále převažující systém typu „nejdřív to postavme a následky řešme později. K iniciativě se připojily například Stanfordská univerzita, Massachusettský technologický institut či Texaská univerzita v Austinu. Informoval o tom list New York Times.

Sudop Group expanduje na trh IT, a to založením dceřiné firmy Sudop Consulting and Information Technology (Sudop), která jako svůj první krok podnikla nákup majoritního, 70procentního podílu v softwarové firmě LinkSoft Technologies, a to za blíže nespecifikovanou cenu.

Americký Amazon oznámil, že v jeho českém sídle v Dobrovízi u Prahy už nebude centrum vráceného zboží a tamní sklad se tak bude soustředit jen na logistiku. Dosavadní zaměstnanci centra vráceného zboží mají být „převeleni“ na nové funkce.

Bezpečnostní firma Trend Micro oznámila, že má v plánu posílit svoji pozici na českém a slovenském trhu. Nová šéfka její české pobočky Pavlína Volková se nechala slyšet, že se v ČR chtějí dostat do první trojky ve svém segmentu. Píše o tom portál Lupa.cz. (zdroj)

Portál YouTube společnosti Google mění podmínky pro youtubery. Ti nově na reklamách nevydělají tak snadno jako doposud. Podmínky Partnerského programu YouTube byly značně zpřísněny. Kromě dřívější podmínky mít 10 tisíc zhlédnutí videí teď musí youtubeři splnit minimálně tisíc odběratelů a čtyři tisíce hodin zhlédnutého obsahu za uplynulých dvanáct měsíců.

Media Club, který prodává televizní reklamu kanálů Primy, začal s prodejem reklamního prostoru formou programatické aukce. Prvním zákazníkem nakupujícím reklamu tímto způsobem byla agentura Red Media, zastupující značky Bonami a Zoot.

Partneři společnosti Mastercard budou muset povinně využívat ověřování identity prostřednictvím biometrických údajů. Jednotliví vydavatelé platebních karet budou muset tuto službu implementovat do dubna příštího roku.

Přepravní společnost DoDo oznámila plánovanou expanzi na Slovensko a do Polska. Bude se tam zaměřovat na B2B segment, a to ještě v letošním roce. Postupně zde chce přejít i do segmentu B2C.

Americký Qualcomm Technologies uzavřel v Číně dohody o partnerství s tamními společnostmi Lenovo, Oppo, Vivo a Xiaomi. Smlouvy jsou zatím předběžné a týkají se dodávky komponentů v hodnotě minimálně dvou miliard dolarů.

Společnost Arrow nabídne i na českém trhu cloudové služby Microsoftu, a to na základě globálního partnerství obou firem. Arrow se zároveň zapojil do programů Microsoft Cloud Solution Provider (CSP) a Microsoft Services Provider License Agreement (SPLA).

Společnost Dell Technologies se chce vrátit na burzu, o čem jsme již informovali; zajímavější je ale způsob, jakým to chce učinit. Veřejně obchodovatelnou firmou by se Dell stal poté, co by provedl tzv. reverzní fúzi se společností VMware, v níž vlastní čtyřpětinový podíl. Takový krok by de facto znamenal, že by relativně malá firmička VMware koupila giganta Dell.

Hospodářské výsledky (54)

Finská vývojářská firma Supercell dosáhla v loňském roce tržeb mírně převyšujících 2 miliardy dolarů. Čistý zisk pak činil 810 milionů dolarů. K nejúspěšnějším herním titulům společnosti patří mobilní Clash of Clans.

Microsoftu se po finanční stránce daří, a to nejvíce ve službách Azure. Obrat společnosti dosáhl v posledním čtvrtletí roku 2017 obratu ve výši 28,92 miliardy dolarů s meziročním nárůstem 12 %. Tržby ze služeb Azure rostly o neuvěřitelných 98 % a jde tak již o desáté čtvrtletí za sebou s meziročním růstem o minimální hodnotě 90 %.

Hodnota bitcoinu i nadále klesá. Za týden na přelomu ledna a února poklesla asi o 30 %, nejnižší hodnota byla okolo 8 300 dolarů za kus. Loni na podzim byla hodnota výrazně volatilní měny okolo 20 tisíc dolarů. Oslabují však i jiné kryptoměny.

Operátor 4ka se pochlubil, že jeho zákaznická základna čítá již půl milionu duší. Není ale jasné, jakou metodikou k tomuto číslu došel – je totiž dost dobře možné, že počet zákazníků = počet prodaných SIM karet. Na upřesňující dotazy portálu Živé.sk společnost neodpověděla.

Společnost Veeam Software publikovala svoje hospodářské výsledky za loňský rok, kdy dosáhla meziročního růstu výnosů o 36 % na 827 milionů dolarů. V samotném čtvrtém čtvrtletí růst činil dokonce 48 %.

Google se přiznal, že využívá výhod daňové optimalizace. Díky tomu, že na společnost registrovanou na Bermudách převedl 15,9 miliardy eur, ušetřil minimálně 3,7 miliardy dolarů na daních. Dva systémy daňové optimalizace, jež Google využívá, vešly ve známost jako „dvojitá irská“ a „holandský sendvič“.

Společnost Alphabet, která vlastní mimo jiné i Google, se ve čtvrtém čtvrtletí dostala do ztráty, konkrétně ve výši 3,02 miliardy dolarů. Důvodem je proběhnuvší daňová reforma ve Spojených státech. Předloni ve stejném období dosáhla zisku 5,33 miliardy dolarů. Tržby Alphabetu ve Q4/2017 rostly o 24 procent na 32,32 miliardy dolarů.

Provozovatel sociální sítě Twitter publikoval svoje hospodářské výsledky za poslední kvartál roku 2017, kdy vůbec poprvé ve svých dějinách vykázal čtvrtletní zisk, a to konkrétně ve výši 91,1 milionu dolarů. Ve stejném období předloni přitom firma dosáhla ztráty, a to 167,1 milionu USD.

Čtvrté čtvrtletí 2017 bylo pro Amazon opět rekordní. Čistý zisk společnosti se meziročně více než zdvojnásobil ze 749 milionů na 1,86 miliardy dolarů. Tržby pak rostly o 38 % na 60,5 miliardy dolarů.

Americká společnost Dell se možná vrátí na burzu – uvažuje o tom asi čtyři roky poté, co se z burzy stáhla. Jde o jednu z možností, jak by firma mohla získat nové finanční zdroje, neboť aktuálně na tom moc dobře není – po nákupu firmy EMC z roku 2016 je stále v dluzích.

Společnost Veeam Software oznámila akvizici firmy N2WS, která nabízí technologie pro zálohování a obnovu dat na Amazon Web Services. Technologie N2WS budou integrovány do platformy Veeam Availability Platform. Hodnota akvizice činí 42,5 milionu dolarů.

Obrat směn českého fintechového startupu RoklenFx v roce 2017 meziročně o 263 procent z 3,8 miliardy na 10 miliard korun. K výraznému nárůstu objemu směn došlo v souvislosti s ukončením režimu kurzového závazku ČNB na přelomu března a dubna loňského roku.

Akcie společnosti Energous, která se zabývá vývojem technologií pro bezdrátové nabíjení, v poslední době dost rostou. A to hlavně technologii s názvem WattUp, která již získala certifikaci od amerického úřadu FCC a zvládá nabíjení mobilních zařízení na střední vzdálenost, tedy například napříč místností.

Vypadá to, že Broadcom se plánů na nevyžádanou akvizici konkurenčního Qualcommu jenom tak nevzdá. Obchod už má dokonce čím financovat – zajistil si totiž obrovský úvěr ve výši 100 miliard dolarů, který by mu v případě úspěšného vyjednání akvizice poskytla skupina 12 bank.

Už ani tak relativně marginální akvizice, jako je nákup aplikace Shazam americkou společností Apple, neunikla očím Bruselu. Transakci v odhadované hodnotě 400 milionů dolarů (přesná hodnota oficiálně oznámena nebyla) teď zkoumá Evropská komise. Podle ní by totiž mohla mít „negativní dopad“ na hospodářskou soutěž v EHP.

Microsoft publikoval svoje hospodářské výsledky za druhé čtvrtletí svého aktuálního fiskálního roku, kdy dosáhl ztráty ve výši 6,3 miliardy dolarů. Ve stejném období předchozího fiskálního roku přitom firma zaznamenala zisk, a to zhruba ve stejné výši (6,27 miliardy dolarů).

Společnost IBM publikovala svoje hospodářské výsledky, z nichž vyplývá, že u ní došlo k prvnímu kvartálnímu meziročnímu růstu tržeb za šest let, a to ve čtvrtém čtvrtletí 2017 konkrétně o 3,6 procenta na 22,54 miliardy dolarů. Přesto je ve ztrátě, a to konkrétně ve výši 1,05 miliardy. Ve stejném období předloni šlo o zisk 4,5 miliardy dolarů.

Společnostem Zdeňka Cendry CDN77 a SuperHosting se v roce 2017 podle údajů zjištěných portálem Lupa.cz dařilo. Jejich souhrnné tržby přesáhly 400 milionů korun bez DPH, přičemž v roce 2016 to bylo o 150 milionů méně. Výše zisku zveřejněna nebyla, cíl v tržbách na letošní rok je 600 milionů.

Japonské konsorcium pod vedením tamního investičního giganta SoftBank chce podle agentury Reuters koupit 17,5procentní podíl v Uberu, a to při valuaci 48 miliard dolarů. Odhadovaná hodnota společnosti provozující alternativní taxislužbu je však přitom o 20 miliard dolarů vyšší.

Společnost Uber Technologies zaznamenala v roce 2017 čistou ztrátu ve výši 4,5 miliardy dolarů. Předloni ztráta činila 2,8 miliardy. Přesto jí investoři věří a vložili do ní 14 miliard dolarů na nových investicích – patřil k nim například japonský gigant SoftBank.

Trh bitcoinu se v úterý 6. února propadl pod 6 tisíc dolarů. Hodnota virtuální měny v prosinci přitom činila skoro 20 tisíc dolarů. Výkyvy v hodnotě silně volatilní měny podle odborníků vypudily z trhu spekulanty, kteří v bitcoinu viděli jen způsob, jak se snadno a rychle obohatit.

Operátor O2 dosáhl v roce 2017 rekordního neočištěného zisku EBITDA s růstem z 87,3 milionu na 94 milionu eur. Počet zákazníků rostl meziročně o 45 tisíc na necelých 1,94 milionu. Celkové výnosy rostly o 7,3 % na téměř 270 milionů eur. Nejrychleji – o 27 procent – rostly výnosy z dat.

Jihokorejský výrobce čipů SK Hynix zveřejnil svoje hospodářské výsledky za čtvrté čtvrtletí 2017, z nichž vyplývá nárůst čistého zisku meziročně na dvojnásobek, čili 3,2 bilionu wonů (61,8 miliardy korun). Tržby pak stouply o 69 procent na 9 bilionů wonů (205 miliard korun).

Společnost FireEye oznámila akvizici firmy X15 Software, která vyvinula platformu pro velká data. Hodnota akvizice dosáhla 20 milionů dolarů. Větší akvizici přitom FireEye realizovalo naposledy počátkem roku 2016.

Společnost TCCM Kamila Vacka prodala v roce 2017 asi 2 050 000 kusů mobilních telefonů, nicméně hospodářské výsledky prozatím zveřejněny nebyly. V roce 2016 měla firma obrat 2,72 miliardy korun.

Dánská telekomunikační společnost TDC by mohla změnit majitele, tedy v případě, že se jejím akcionářům bude zamlouvat nabídka na akvizici ve výši 6,65 miliardy dolarů. Tuto částku chce za TDC zaplatit konsorcium investorů vedené australskou firmou Macquarie; dalšími členy konsorcia jsou dánské penzijní fondy PFA, ATP a PAK.

Broadcom navýšil svou nabídku na akvizici konkurenčního Qualcommu, za který teď chce dát už 121 miliard dolarů. Původní nabídku 103 miliard dolarů označil Qualcomm za nízkou. Americký výrobce mobilních čipů dosud považoval nabídku Broadcomu za nevyžádanou, ovšem teď bude rozhodování jeho představenstva těžké, jelikož nová nabídka už podle analytiků zní lákavě.

Společnost Kentico Software zveřejnila svoje finanční výsledky za fiskální rok 2017, kdy se jí podařilo navýšit tržby o 15 procent na 473 milionů korun a zisk dokonce několikanásobně z 22 na 85 milionů. Kentico expanduje a oznámilo otevření nových kanceláří v Brně, kam najme až 90 lidí.

Těžba kryptoměn zvedla ceny grafických karet i o 20 až 30 procent, což jistě nepotěší hráče, ale ani další zákazníky, které toto šílenství okolo bitcoinu a dalších digitálních měn minulo. Jeden z největších výrobců grafik, Nvidia, si je vědom toho, že jeho nejloajálnějšími zákazníky jsou stále hráči, a tak apeluje na maloobchodníky, aby na jednu objednávku vydávali maximálně dvě grafické karty.

Hodnota bitcoinu začala v úterý 16. ledna prudce klesat, a to za krátkou dobu o 18 procent na 11 200 dolarů za kus. Důvodem jsou obavy z regulace, které vyvolalo vyjádření jihokorejské vlády o plánech na potenciální zákaz obchodování s kryptoměnami.

Ztráta pražské společnosti Socialbakers vzrostla v roce 2016 o 143 milionů na 686 milionů korun. Výsledky za loňský rok ještě známy nejsou, nicméně podle všeho to vypadá, že firma je ztrátová stále, byť se nejspíš dotahuje k nule. Její tržby ovšem utěšitelně rostou.

Služba mojeID, která slouží mimo jiné k jednorázovému ověření identity, se pochlubila dosažením mety 600 tisíc uživatelů. Provozovatelem služby mojeID je správce národní domény, sdružení CZ.NIC.

Britský operátor Vodafone by rád koupil část společnosti Liberty Global, která vlastní mimo jiné značku UPC. Pokud by se obchod uskutečnil, byly by jeho součástí nejspíš i aktivity Liberty Global v České republice.

Apple zveřejnil svoje hospodářské výsledky za první čtvrtletí svého aktuálního fiskálního roku (jež skončilo k 31. 12. 2017), kdy jeho tržby stouply v meziročním srovnání o přibližně 13 procent na 88,3 miliardy USD.

Společnosti Netflix, která provozuje stejnojmennou streamovací službu, se poslední dobou dobře daří. Díky dobrým hospodářským výsledkům za poslední kvartál roku 2017 vyrostla její tržní kapitalizaci nad 100 miliard dolarů. V daném kvartálu vyrostl počet jejích předplatitelů o dva miliony, čistý zisk se pak meziročně ztrojnásobil na 186 milionů dolarů.

Bitcoiny za týden na přelomu ledna a února zaznamenaly nejspíš největší týdenní ztrátu ve své historii. O desítky procent však padají i jiné kryptoměny, například ethereum nebo ripple. Není jasné, zda jde o splasknutí bubliny nebo jen přirozenou stabilizaci trhu, který je oproti ostatním až příliš volatilní.

Společnost Samsung Electronics dosáhla ve čtvrtém kvartále 2017 meziročního nárůstu provozního zisku o necelé dvě třetiny na 15,15 bilionu wonů (přibližně 289 miliard korun). Provozní zisk firmy za celý rok činil 53,7 bilionu wonů (okolo bilionu korun).

Podle všeho to vypadá, že Severní Korea shání peníze těžbou kryptoměn (konkrétně měny Monero), které pak přesměrovává na počítače v Pchjongjangu. Celková hodnota všech mincí Monero na světě převyšuje 7 miliard dolarů.

Také bezpečnostní firma Symantec se pochlubila svými finančními výsledky – její tržby v období Q4/2017 rostly o 16 % na 1,21 miliardy USD. Čistý zisk byl paradoxně ještě vyšší – dosáhl 1,34 miliardy dolarů, což bylo způsobeno tím, že do něj byly započítány i peníze získané prodejem certifikačního byznysu.

Finská Nokia dosáhla ve čtvrtém čtvrtletí tržeb ve výši 6,65 miliardy eur, což je asi o 10 milionů eur méně než ve stejném období předloni, jenže na zisk to nestačilo: byť v Q4/2016 činil zisk společnosti 659 milionů eur, v Q4/2017 šlo o ztrátu 384 milionů eur.

Digitální měna s názvem Ethereum rostla v loňském roce rychleji než bitcoin – byť z mnohem nižší částky. Jedna „mince“ stála 11. ledna kolem 1 400 dolarů, přičemž růst v loňském roce dosáhl 13 tisíc procent.

Čínské Lenovo publikovalo svoje hospodářské výsledky za poslední kvartál loňského roku, kdy jeho tržby rostly o 6,3 % na 12,9 miliardy USD. Jenže změna daňových zákonů v USA padla i na něj a skončilo tak ve ztrátě, konkrétně ve výši 289 milionů dolarů. Vyměřena mu totiž byla jednorázová daň ve výši 400 milionů dolarů.

Český e-shop s nábytkem a bytovými doplňky Bonami, který patří pod skupinu Miton, dosáhl v roce 2017 meziročního růstu obratu o hodnotě 50 procent na konečných 700 milionů korun. Celkově se prodalo 1,4 milionu kusů zboží. Výsledky jsou platné pro český, slovenský, polský a rumunský trh.

Přestože je Dell Technologies soukromě vlastněnou firmou, chce jít prostřednictvím fúze s VMware na burzu a tak tedy musel zveřejnit svoje hospodářské výsledky. Za období šesti měsíců končící v srpnu 2017 činily tržby Dellu 37,1 miliardy dolarů s meziročním nárůstem 47 %. Firma se zároveň pochlubila i silným, dvouciferným růstem přes partnery.

Společnost Avaya kupuje firmu Spoken Communications, což značí mimo jiné i její návrat na scénu po úspěšně realizované řízené insolvenci. Spoken Communications vyvíjí řešení pro analýzu hlasových hovorů pomocí umělé inteligence. Hodnotu akvizice neznáme.

Také SAP publikoval svoje hospodářské výsledky za rok 2017, kdy u něj došlo k meziročnímu nárůstu celkových tržeb o 6 procent na 23,46 miliardy eur. Společnosti se dařilo obzvláště v segmentu cloudových služeb, kde zaznamenala tržby ve výši 3,77 miliardy eur a 26procentní meziroční růst.

Společnost O2 zveřejnila svoje hospodářské výsledky na českém trhu za rok 2017, kdy došlo k 6,2procentnímu nárůstu čistého zisku (na 5,6 miliardy korun). Růst konsolidovaných výnosů pak dosáhl 0,5 % s konečnou částkou 37,7 miliardy korun. V souvislosti s hospodářskými výsledky O2 hovořilo také o stálém nárůstu spotřeby mobilních dat.

Společnost Alza.cz publikovala svoje hospodářské výsledky za rok 2017, kdy u ní došlo (opět) k rekordnímu obratu necelých 21 miliard s meziročním nárůstem 20,7 %. Kromě toho firma nasadila verzi webu v maďarštině.

Společnost Red Hat oznámila další akvizici – tentokrát koupila firmu CoreOS, tvůrce stejnojmenné distribuce Linuxu. CoreOS kromě toho nabízí řešení Tectonic pro správu softwarových kontejnerů a vyvíjí Kubernetes. Hodnota akvizice činí 250 milionů dolarů.

Legislativa (43)

Vozy taxi budou moci fungovat i bez taxametru a budou moci využívat mobilní aplikaci pro výpočet ceny, slíbil ministr dopravy Dan Ťok s tím, že novinky by se měly objevit v novele zákona o silniční dopravě, která by měla být urychleně projednána.

Vláda ČR připravuje regulaci služby Airbnb, která je „tváří“ tzv. sdílené ekonomiky. Podle návrhu by si obce mohly vyhláškou samy určit maximální dobu pronájmů. Kritika Airbnb a podobných služeb bývá často založena mimo jiné na tom, že se kvůli nim snižuje nabídka a zvyšují ceny bytů pro stálé bydlení, a to především ve městech.

Banky na Slovensku získají od státu přístup k systému elektronických podpisů. Ověření identity klientů finančními institucemi tak bude možné od 1. března (marca) příštího roku provést na dálku.

Rakouský právník Maximilian Schrems může podat žalobu proti irské (evropské) centrále společnosti Facebook přímo doma v Rakousku. Rozhodl o tom Soudní dvůr EU. Schrems Facebook kritizuje za způsob, jakým nakládá s osobními údaji uživatelů.

Šéf Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) Peter Blaškovitš se vyjádřil k systému elektronického zdravotnictví eHealth. V reakci na požadavek jednoho ze zástupců ambulantních lékařů, aby byl systém dobrovolný, řekl, že s tím nesouhlasí, ale stanovené sankce by byly zpřesněny zákonem.

Úřad místopředsedy vlády pro investice a informatizaci Petra Pellegriniho zveřejnil metodiku k IT bezpečnosti, jenže učinil tak 20. prosince (decembra), což znamená, že období k zasílání připomínek bylo zkráceno o sváteční dny a skončilo 12. ledna (januára). Samotný dokument – tedy akční plán realizace koncepce kybernetické bezpečnosti do roku 2020 – připravil NBÚ.

Slovenská policie chce u cest nasadit speciální kamery, které by dokázaly rozeznat, zda se řidič dostatečně věnuje řízení nebo za jízdy píše SMS či surfuje na internetu. Ministr vnitra Róbert Kaliňák nicméně slíbil, že mapa takových kamer bude dostupná na internetu a jednotlivá zařízení u cest budou označena.

Daňová přiznání lze na Slovensku od Nového roku odesílat pouze s elektronickým občanským průkazem s čipem (eID). Finančná správa už totiž neumožňuje podepisování dohody o elektronickém doručování. Registrace na portálu už tak bez eID není možný.

Regulace bitcoinu není věcí Evropské centrální banky (ECB), říká její šéf Mario Draghi, který před kryptoměnami přesto varuje, a to kvůli rizikům vyplývajícím z jejich volatility. To ředitel Banky pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) Agustín Carstens volí ostřejší slovník – podle něj mají centrální banky proti kryptoměnám zakročit, protože fungují na principu pyramidových podvodů.

Poslanci EP schválili konec takzvaného neopodstatněného geo-blockingu, jenže netřeba se radovat předčasně. Ukončení blokování obsahu na základě toho, v jaké zemi se uživatel nachází, se totiž multimediálního obsahu a her, nýbrž nakupování – e-shopy budou legislativně donuceny prodávat zboží lidem z ostatních zemí EU za stejných podmínek jako domácím.

Národná rada SR schválila zákon o kybernetické bezpečnosti, který má začít platit od dubna (apríla) letošního roku. Legislativní normu vypracoval Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) ve spolupráci s Pellegriniho úřadem.

Evropská komise udělila americké společnosti Qualcomm pokutu ve výši 997 milionů eur. Důvodem je fakt, že výrobce čipů platil Applu, jednomu ze svých nejdůležitějších zákazníků, za to, že ve svých mobilních zařízeních bude využívat výhradně čipové sady pro základní pásmo od něj.

Komise pro správu domény .sk v čele se státem publikovala podmínky na správce národní domény. Podle pravidel, která začnou platit od 1. února (februára) musí DNS fungovat 99 % času, přípustný je tedy výpadek v průměru na 14 minut a 24 vteřin denně.

Také družstevní záložny čekají růst nákladů spojený s novým evropským nařízením o ochraně osobních údajů GDPR. Píší to Hospodářské noviny s tím, že náklady pro jednotlivé záložny jsou odhadovány na statisíce korun. Více si můžete přečíst zde.

Německý regulační úřad pro telekomunikace Bundesnetzagentur rozhodl, že operátor Deutsche Telekom porušuje pravidla síťové neutrality. Společnost totiž u levnějších tarifů snižovala uživatelům kvalitu streamovaného videa. Operátor musí tarify upravit do konce března.

(Bývalý?) náměstek ministerstva financí a otec hazardního zákona Ondřej Závodský v rozhovoru pro ČTK řekl, že v roce 2017 v ČR zaniklo 99 procent objemu nelegálního on-line hazardu. Pochvaluje si tak výsledky zákona, který zakazuje provozování hazardních her na internetu bez platné licence.

Podle eurokomisařky Věry Jourové se Facebook a Twitter musejí přizpůsobit chystanému nařízení o ochraně osobních údajů GDPR. Svými změnami pravidel se s požadavky GDPR podařilo sladit hlavně Google+, naopak u Twitteru jsou podle EK patrné nedostatky.

Dědic a zástupce společnosti Samsung I Če-jong si může vydechnout – v korupční aféře okolo prezidentky Jižní Koreje Pak Kun-hje nakonec vyvázl s 2,5letým podmínečným trestem. Původně byl přitom odsouzen na pět let vězení natvrdo, z čehož už si asi rok odseděl.

Nevládní organizace na Slovensku zatím nemusejí využívat e-schránky – tato povinnost se jim rozhodnutím poslanců NR SR posunula až na únor (február) 2019. Část opozice posun kritizuje jako krátký – podle ní by mělo dojít k posunu až do počátku roku 2020, kdy začne platit nový zákon o registri mimovládnych organizácií.

Společnost CHAPS zneužila svoji dominantní pozici u dat jízdních řádů, rozhodl antimonopolní úřad (ÚOHS), který pro firmu zároveň stanovil výši pokuty, a to 2,2 milionu korun. Pokuta ale nakonec bude snížena zhruba na polovinu, a to na 1 080 000.

Česká republika implementovala svoji verzi legislativy tak, aby byla v souladu s evropskou směrnicí PSD2. Jde o nový zákon o platebním styku, který je účinný od 13. ledna 2018 a mimo jiné ruší poplatky obchodníků za platby kartou.

Bylo jen otázkou času, kdy k něčemu takovému dojde, a nepřekvapuje, že k tomu došlo právě u Googlu. Dvojice jeho bývalých manažerů James Damore a David Gudeman jej zažalovala za to, že je jako bílé muže (navíc s konzervativními názory) v honbě za diverzitou zaměstnanců diskriminuje. Podle těchto exmanažerů jsou kvóty Googlu na počet žen a příslušníků menšin v řadách zaměstnanců nezákonné.

V Německu začal platit zákon NetzDG, který si již začíná vybírat svoje první oběti. Podle tohoto zákona musejí sociální sítě mazat urážlivý obsah, což se týká sítí čítajících více než dva miliony uživatelů. K oněm prvním obětem patří politička strany Alternative für Deutschland (AfD) Beatrix von Storch i satirický německý časopis Titanic. Podobná opatření jako Německo už plánuje i Francie. Kritici ovšem hovoří o tom, že podobné zákony „proti propagandě“ mohou mít negativní dopad na svobodu slova.

Státní zástupci v Jižní Koreji žádají 12letý trest odnětí svobody pro dědice společnosti Samsung Group I Če-jonga, který měl uplatit lidi okolo bývalé prezidentky Pan Kun-hje. I Če-jong alias Lee původně dostal pět let, jenže se proti rozsudku odvolal.

Česká vláda má před Ústavním soudem obhajovat zákony, umožňující plošné sledování občanů na komunikačních sítích. Legislativu totiž u soudu napadla Česká pirátská strana, podle níž takové sledování nemá žádný větší dopad na objasňování kriminálních činů.

Americký Amazon urovnal spor s francouzskými daňovými zákony dohodou. Obě strany se dohodly na doplatku daní z předchozích let, jehož výše však není známa. Podobná dohoda s italskými úřady však amerického giganta stála 100 milionů eur (týkalo se let 2011 až 2015).

V americkém státě Washington chtějí zákonem zakázat některá zařízení, která mají těžko vyjímatelné (nebo nevyjímatelné) baterie. Legislativa má souviset s tzv. „plánovaným zastaráváním“, zejména nedávnou kauzou společnosti Apple, u níž bylo prokázáno, že záměrně zpomalovala iPhony.

Přenos mobilního čísla od jednoho operátora ke druhému bude od února rychlejší – doba přenosu se zkrátí z více než měsíce na pouhých deset dní. Stav věcí změnil zákon o elektronických komunikacích, který byl v loňském roce novelizován.

Vláda ČR chce do konce února projednat novelu zákona o elektronické evidenci tržeb, konkrétně výjimky pro jednotlivé skupiny podnikatelů. Oznámila to ministryně financí Alena Schillerová.

Od 13. ledna platí i v České republice evropská směrnice o platebních službách PSD2 (Payment Services Directive). O tom, co tato směrnice přináší, hovořil výkonný ředitel APEK Jan Vetyška, citovaný portálem Itbiz.cz. (zdroj)

Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) publikoval souhrn nejčastějších otázek a odpovědí týkajících se nového evropského nařízení GDPR, jež začne platit před polovinou roku. Informoval o tom portál Lupa.cz. Otázky a odpovědi naleznete zde.

Obce by neměly naletět podvodníkům, kteří využívají jejich neznalosti v souvislosti s chystaným nařízením EU o ochraně osobních údajů GDPR. Různé společnosti totiž obcím začaly zasílat předražené nabídky služeb, které by jim měly pomoci řešit problémy související s přechodem. Firma Secure Data nicméně pro obce připravila GDPR kalkulačku (www.gdprkalkulacka.cz), na které si mohou zjistit přibližnou cenu jednotlivých úkonů, jež kvůli GDPR budou muset provést.

Vláda by měla ochránit organizace – úřady i firmy – před likvidačními pokutami souvisejícími s chystanou směrnicí EU o ochraně osobních údajů (GDPR). Myslí si to senátoři, kteří vládu (a ÚOOÚ) vyzvali, aby zlepšili informovanost o situaci okolo GDPR včetně vyplývajících povinností. Ministr vnitra Lubomír Metnar slíbil, že dolní sazba pokuty bude „zcela jistě nulová.“

Národní kontrolní úřad (NKÚ) zjistil, že se některé zdravotní registry vůbec nevyužívají, byť za ně stát za devět let jejich fungování zaplatil necelých 130 milionů korun. Dva ze 43 registrů, které stály 4,7 milionu korun, nikdy nebyly využity ani nasazeny do ostrého provozu. Resort zdravotnictví kvůli tomu podá trestní oznámení.

Sdružení praktických lékařů (SPL) vítá roční odklad sankcí za nevystavování eReceptů, který schválili poslanci. Kritizuje však další rozhodnutí poslanců, podle kterého zůstane zachována povinnost vystavování elektronického receptu – to tak ani nadále nebude na dobrovolné bázi.

Jižní Korea začala regulovat obchod s kryptoměnami, což se samozřejmě podepsalo na jejich cenách. Například bitcoin po oficiálním oznámení této zprávy poklesl o 7,5 % na 10 179 dolarů. Prvním opatřením Soulu je zákaz používání anonymních bankovních účtů pro transakce v digitálních měnách. Kryptoměn se evidentně bojí i Německo a Francie – tyto země také volají po jejich regulaci.

Jihokorejská vláda chce zakázat obchodování s kryptoměnami. Přitom až pětina bitcoinových transakcí proběhne právě v této východoasijské zemi. Finanční úřad a policie již provedly razii u tamních burz Coinone a Bithumb, jež jsou podezřelé z daňových úniků.

Ač jsou elektronické recepty (eRecepty) povinné už letos, nebudou v souvislosti s nimi v průběhu prvního roku fungování systému rozdávány pokuty. Slíbil to nový ministr Adam Vojtěch z ANO. Jedním z důvodů je to, že Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) nestihl některým lékařům, kteří podali žádost o zavedení systému, jejich dokumenty zpacovat.

Společnost Alza.cz podle České obchodní inspekce (ČOI) opět v rozporu se zákonem prodávala ve svátek. Firma se brání, že šlo o pouhý výdej zboží, což je však podle ČOI součást prodeje. Za prodej ve svátky přitom již dříve dostala pokutu ve výši 230 tisíc korun.

V Německu sílí iniciativa za vytvoření ministerstva pro digitalizaci. Nový resort chtějí třeba mladé zakladatelé startupů a myšlenka má podporu i různých německých sdružení a spolků. Úřad by měl nést název Digitalministerium.

Sociální síť Facebook má v Německu problém související se zákony na ochranu osobních údajů. Ty podle tamního soudu porušil, například svým sledováním polohy uživatelů ve výchozím nastavení. Facebook bude své jednání muset napravit, jinak mu hrozí až 250 tisíc eur pokuty za každý potvrzený přestupek.

Evropská směrnice PSD2 podle zakladatele služby Twisto Michala Šmídy žádnou revoluci nepřináší, nicméně mohla by zlepšit on-line potvrzování identity jednotlivců.  Šmída o tom hovoří v rozhovoru, který byl v minulém týdnu publikován na portálu Lupa.cz. (zdroj)

Resort financí na Slovensku by chtěl daně z příjmů vygenerovaných sdílenou ekonomikou (například pod hlavičkou Uberu) vymáhat přímo od řidičů, ačkoliv ti ze svých tržeb musejí platit ještě provizi zprostředkovateli. To samé by se mělo týkat i pronajímatelů bytů přes Airbnb a dalších. Blíže o tom v článku na Živé.sk. (zdroj)

Lidé (46)

Předsedou sdružení IAB Slovakia bude Miroslav Pagáč, který působí jako Digital Director v agentuře Zenith. Ve funkci nahrazuje Michala Žatkuliaka, který odchází z vydavatelství Ringier Axel Springer Slovakia do sázkové kanceláře Niké, kde pracuje jako Chief Digital Officer.

Tým Řízení rizik konzultační firmy PwC má novou posilu, kterou je Peter Ondrejko. Ten má v oblasti informační bezpečnosti dlouholeté zkušenosti. Ondrejko do PwC nastupuje do funkce Risk Assurance Senior Manager. Naposledy působil jako Head of Information Risk Management & Cybersecurity v ČSOB Slovensko.

Na pozici Thought Leadera společnosti IdeaSense nastoupil Jiří Devát, který ve firmě už tři předchozí roky pracoval, a to jako člen IdeaSense Advisory Boardu.

Po bývalém šéfovi operátora O2 Tomáši Budníkovi odchází i předseda a člen dozorčí rady společnosti Martin Štefunko. A to bez náhrady, jelikož jeho funkce ke konci roku 2017 zanikla.

Výkonný ředitel společnosti Apple Tim Cook dostal za rok 2017 více než 100 milionů dolarů na platu a odměnách. Konkrétně šlo o 102 milionů, tedy zhruba 2,2 miliardy korun. Cookova základní mzda činí více než 3 miliony dolarů, akciové odměny činily 89,2 milionu dolarů a další bonusy 9,3 milionu.

Seznam.cz má novou posilu PR oddělení, Andreu Daičovou, která zde pracuje jako PR specialistka se zodpovědností za komunikaci produktů a služeb. Doposud byla zaměstnankyní agentury McCann Prague, v níž měla na starosti komunikaci kosmetické firmy L’Oréal. Na nové funkci střídá Táňu Lálovou.

Ve vydavatelství Ringier Axel Springer došlo k personálním změnám na manažerské úrovni. Ředitel pro digitál Milan Konečný byl přesunut do funkce ředitele dceřiné firmy United Classifieds, a jeho agenda teď z velké části spadá do gesce Moniky Žákovské, která nastoupila do nově zřízené funkce Chief Digital Publishing Officer. Předtím působila jako šéfka portálu pro mileniály Noizz.sk.

Společnost ABB Česká republika má novou ředitelku marketingové komunikace a PR, kterou je Michaela Edgerley Šťovíček. Ta předtím pracovala v Lufthanse, kde byla ředitelkou marketingové komunikace a průzkumu trhu dceřiné firmy Lufthansa AirPlus.

Seznam má nového ředitele marketingového oddělení, Martina Klofandu, který na tuto pozici nastupuje po Petru Královi. Klofanda byl poslední dva roky na volné noze, předtím působil v MindShare či na Atlas.cz. Mění se také tisková mluvčí, respektive manažerka PR a interní komunikace. Za odcházející Irenu Zatloukalovou nastupuje Aneta Kapuciánová, dříve manažerka interní komunikace Seznamu.

Ředitelem prodejní sítě a péče o zákazníky společnosti Alza.cz se stal Miroslav Tesař, který ve firmě pracuje od léta roku 2016, předtím jako manažer prodejní sítě. V nové funkci střídá Martina Lakomého, jenž se začal věnovat poradenství.

Vysoká škola ekonómie a manažmentu verejnej správy, úřad místopředsedy vlády Petra Pellegriniho pro investice a informatizaci a IT Asociácia Slovenska (ITAS), spadající společně pod tzv. Digitálnu koalíciu, představily novou iniciativu, v jejímž rámci chtějí spolupracovat s univerzitou v Charkově na „dovozu“ expertů na IT z Ukrajiny. Společný studijní program umožní studentům z Ukrajiny dostudovat na Slovensku, naučit se slovensky a v místních firmách i získat praxi.

Společnost Clever Monitor jmenovala svou novou obchodní ředitelku Lucii Zadák Pěnkavovou, která naposledy působila jako regionální manažerka Seznamu pro VIP klientelu.

Andrej Doležal přešel z RTVS do televize JOJ. Zatímco v RTVS pracoval jako technický ředitel (a ještě dříve na stejné pozici v televizi Markíza), na „JOJce“ bude ředitelem pro distribuci a nelineární služby.

Business development managerem divize Security & Networking distributora Arrow ECS se stal Vít Martinec, který bude mít na starosti portfolio výrobců Symantec, Blue Coat a Forcepoint. Martinec naposledy pracoval jako presale konzultant divize infrastruktury společnosti ICZ.

Do organizace CSB (Consumer Small Business) sales operations společnosti Dell EMC nastoupil na pozici customer engagement manager Branislav Ides, působící doposud jako channel field sales manager Intelu pro region střední a východní Evropy (CEE).

Novým výkonným a generálním ředitelem společnosti Lenovo pro střední a východní Evropu (CEE) byl jmenován Ivan Bozev, dosavadní generální ředitel Lenova pro oblast jihovýchodní Evropy.

Premiér Andrej Babiš vyzval ministerstvo vnitra, aby urychlilo přípravu zákona, který by do české legislativy implementoval nařízení EU o ochraně osobních údajů (GDPR). Babiš se současně nechal slyšet, že jde o „produkt totální byrokracie Bruselu“.

Vládním zmocněncem pro IT a digitalizaci byl oficiálně jmenován Vladimír Dzurilla, o němž se v této souvislosti hovořilo již dříve. Dosud byl šéfem Státního podniku Centra sdílených služeb, který spadá pod resort financí.

Na pozici sales managera firmy Axis Communications pro střední Evropu nastoupil Pavel Marek, který posledních sedm let působil ve společnosti Philips ČR.

Na pozici produktového manažera společnosti Tech Data pro servery Dell EMC nastupuje Martin Zgraja, který předtím dlouhodobě působil ve firmě Hewlett Packard Enterprise (HPE), naposledy jako konzultant pro servery.

Společnost Sygic má nového výkonného ředitele, Martina Strigače, který doposud vedl divizi Sygic Enterprise Solutions. Ve funkci střídá spoluzakladatele podniku Michala Štencla, který zůstává ve funkci předsedy představenstva.

Skupina AutoCont Holding má nového finančního ředitele. Do této funkce byl jmenován Ondřej Matuštík, který doposud pracoval na stejné pozici ve firmě GoodData. Nahrazuje Jaromíra Babince, který teď pracuje jako manažer strategického rozvoje a akvizic v ČR a zahraničí.

Ředitelem divize spotřební elektroniky české a slovenské pobočky Samsungu byl jmenován Ján Živný, který doposud působil ve společnosti Whirlpool, naposledy jako Area Marketing Leader pro jižní Afriku a Senior Category Manager pro východní klastr.

Do funkce partner marketing manager společnosti Dell EMC pro Českou republiku nastoupila Aneta Slavíková, která předtím pracovala na pozici marketing compliance support.

Společnost eD‘ system Czech má nového ředitele nákupu, kterým je Jan Novák, který doposud působil ve stejné firmě jako manažer skupiny nákupu. Novák nastupuje do funkce uvolněné po Petru Sloukovi, jenž se stal výkonným ředitelem.

Novým ředitelem Národní agentury pro komunikační a informační technologie (NAKIT) se stal Vladimír Dzurilla, šéf Státní pokladny Centra sdílených služeb. Dzurilla nastoupí na místo uvolněné po odvolaném Alanu Ilczyszynovi.

Obchodním a marketingovým ředitelem české pobočky přepravce DPD je nově David Žežulka, který dosud stejnou funkci vykonával u konkurenční společnosti TNT Express Worldwide.

Novým generálním ředitelem české a slovenské pobočky Microsoftu bude od 1.3. Rudolf Urbánek, který na pozici nastupuje po Biljaně Weber. Ta přechází do vedení segmentu podnikových aplikací pro region západní Evropy. Urbánek doposud působil jako výkonný ředitel segmentu podnikových zákazníků u operátorů T-Mobile Czech Republic a Slovak Telekom.

Ve věku 54 let náhle a neočekávaně zemřel Petr Dejmek, který pracoval jako team leader VMware u value added distributora Arrow ECS. Smuteční oznámení zveřejnila přímo společnost, v níž Dejmek v uplynulých deseti letech pracoval.

Generálním ředitelem SAP Slovensko byl jmenován Roman Knap, dosavadní generální ředitel SAP ČR. Knap už přitom stejnou funkci ve vedení slovenské pobočky vykonával, a to v letech 2012 až 2014. Do staronové funkce teď přichází po Richardu Gugovi, o jehož dalším profesním působení nevíme.

Operátor O2 publikoval informace o dalších personálních změnách ve svém vedení. Novým šéfem Komerční divize se stává Richard Siebenstich, který doposud vykonával funkci ředitele pro marketingovou komunikaci, online a prodejní kanály. Siebenstich na nové místo nastupuje po Jindřichu Fremuthovi, který je novým generálním ředitelem O2. Kromě toho firma oznámila založení nové divize Technology, v jejímž čele stane Jan Hruška, dosavadní šéf marketingu pro fixní produkty a ICT.

Jako šéf sdílení obsahu nastupuje do nakladatelství Czech News Center (CNC) Ondřej Tolar, který byl dosud manažerem rozvoje digitálních magazínů Economie. A ještě předtím šéfredaktor iDnes.cz.

Výkonným ředitelem společnosti ui42 po dvaceti letech není její spoluzakladatel Martin Krupa. Nahrazuje ho Andrej Kajan, jenž ve firmě doposud působil jako Senior Account Manager.

Novým channel managerem společnosti Veeam Software pro český, slovenský a maďarský trh se stal Vladimír Krejčů, dosavadní dlouholetý channel manager v Cisku. Ještě dříve působil například v Oraclu, a to jako obchodní manažer.

Generálním ředitelem českého Vodafonu se nakonec stává Petr Dvořák, který firmu vedl dočasně jako pověřený ředitel. Do funkce nastoupil po Jiřím Báčovi, jenž odešel z osobních důvodů v lednu. Před svým jmenováním byl Dvořák viceprezidentem operátora pro nefiremní zákazníky.

Amazon chce v ČR nabrat dalších 500 zaměstnanců ke 4 500, kteří především v Dobrovízi, ale i v Praze pracovali ke konci roku. Kromě pracovní síly do skladu hledá americký gigant také IT zaměstnance, lidi pro BI a pracovníky oddělení lidských zdrojů.

Digitální koordinátor české vlády Ondřej Malý se od 1. února stane náměstkem ministerstva průmyslu a obchodu pro internetizaci. Na svém twitterovém účtu se o tom zmínil předseda vlády Andrej Babiš.

Ředitel státní organizace NAKIT (Národní agentura pro komunikační a informační technologie) Alan Ilczyszyn byl ze své funkce odvolán ministrem vnitra Lubomírem Metnarem. Ilczyszyn byl ve funkci teprve od podzimu 2016.

Do Mitonu přichází Pavel Vopařil, který zde bude působit jako venture partner. Na starosti bude mít projekty Lavito a Bonami. Vopařil dříve působil jako obchodní ředitel vydavatelství Economia a společnosti Centrum Holdings.

Společnost Google hledá na svou centrálu v irském Dublinu člověka na pozici Agency Lead, který bude mít na starosti aktivity firmy na českém a slovenském trhu. Podmínkou je tak plynulá čeština a/nebo slovenština. Na novou pozici hledá Google zaměstnance i přímo v Praze. Chce tam najmout někoho do funkce Strategic Partner Manager.

Společnost Asseco Solutions oznámila změny ve svém vedení. Šéfem obou hlavních skupin pro komerční sféru (SME a Enterprise) se stal Petr Hampl, který si novou funkci přidává ke stávajícím pozicím, a to prokuristy a člena představenstva (tamtéž).

Na pozici koordinátorky marketingových a PR aktivit společnosti Epson pro český a slovenský trh nastoupila Kateřina Vymazalová, která předtím působila jako ředitelka marketingu divize EBG společnosti Huawei.

Ringier Axel Springer má nového šéfa online reklamy

Vydavatelství Ringier Axel Springer má od počátku února (februára) nového obchodního ředitele pro oblast online reklamy. Tím je Michal Maruška, který doposud působil jako ředitel oddělení pro automatizovaný nákup reklamy. Ve funkci nahrazuje Michala Žatkuliaka, který odešel na vlastní žádost a o jehož dalším kariérním směřování nemáme informace.

Prezidentský kandidát Michal Horáček by v případě zvolení na post prezidenta jmenoval na post kancléře podnikatele Michala Bláhu, známého svým projektem Hlídač státu. Jenže jak víme, Horáček prezidentské volby nevyhraje a kancléřem tedy bude s největší pravděpodobností někdo jiný.

Brněnská společnost Flowmon jmenovala svým novým výkonným ředitelem Jiřího Tobolu, dosavadního viceprezidenta pro obchod a partnerství. Na pozici nastupuje po Rostislavu Vocilkovi.

Dosavadní generální ředitel českého operátora Vodafone Jiří Báča ve své funkci z osobních důvodů končí. Dočasně ho nahradí viceprezident pro nefiremní zákazníky Petr Dvořák, který měl původně přejít na funkci výkonného ředitele Vodafone Malta.

Produkty, technologie a služby (155)

Lingea se ve svém překladači chystá využít umělou inteligenci, kterou chce zlepšit překlady v jazycích východní Evropy. Česká firma se zaměří především na segment B2B a na rozdíl od Googlu také třeba i na možnost fungování off-line a soukromí uživatelů.

Hlasová asistentka Cortana od Microsoftu je nově k dispozici také pro iPady. Pro systém iOS od Applu sice byla dostupná již dříve, nicméně kompatibilní byla pouze s iPhony. Podle Microsoftu se aplikace spouští až o 20 procent rychleji než doposud a nabízí propracovaný design přizpůsobený přímo rozhraní iPadů.

Oblíbený nástroj pro spolupráci Slack je nově k dispozici pro platformu Linux, a to jako součást instalačního balíčku Snap. K podporovaným verzím Linuxu patří Ubuntu, Fedora, ArchLinux a Debian. Nutno však upozornit, že prozatím se jedná o betaverzi.

Fintech startup Revolut rozjíždí projekt mezinárodního zdravotního pojištění, který má fungovat na základě polohy mobilního zařízení klienta. Jakmile se klient ocitne v zahraničí, pojištění se automaticky aktivuje, jakmile se vrátí domů, deaktivuje se.

Přihlášku ke studiu na Slovenskou technickou univerzitu (ST) už lze podávat jen v elektronické formě. Na druhou stranu už ji není nutné tisknout do papírové podoby a posílat poštou. Poplatky za přihlášku se sjednotily a snížily na 20 eur.

Spotřeba dat v síti 4ky se kontinuálně zvyšuje, u paušálů TO. byla v roce 2017 průměrně na úrovni 30 GB. Řekl to v rozhovoru pro portál Živé.sk zástupce společnosti Roland Kyška. Celý rozhovor s ním si můžete přečíst zde.

Agentura DARPA investovala 50 milionů dolarů do vývoje „nenapadnutelného“ systému s názvem Morpheus, za kterým stojí vědci z Michiganské univerzity. Hardwarové zranitelnosti zavírající velkou část softwarových zadních vrátek by DARPA chtěla opravit do pěti let.

Směnárna kryptoměn Coinbase rozjíždí novou službu nazvanou Coinbase Commerce, díky které budou moci obchodníci po celém světě přijímat platby v kryptoměnách – Bitcoinu, Ethereu, Litecoinu a měně BitcoinC ash. Coinbase Commerce bude fungovat podobně jako jakákoliv digitální peněženka (s lokálním fungováním). Jenže Coinbase se v poslední době nevyhnuly ani negativní zprávy. Aktuální kontroverzí je neoprávněné účtování dodatečných poplatků uživatelům, kteří prostřednictvím její platformy nakupovali kryptoměny. Několik uživatelů si na Redditu stěžovalo, že jim Coinbase „vysál“ bankovní účty.

Bezpečnostní firma Sophos uvádí nový produkt s názvem Intercept X, který detekuje malware s využitím neuronových sítí s technologií hlubokého učení (deep learning). Řešení je úspěšně použitelné například v boji proti ransomwaru.

Platforma Google Flights nově využívá umělou inteligenci, na jejímž základě je schopna předpovědět zpoždění jednotlivých letů, a to dokonce ještě dříve než letecké společnosti. Predikce zpoždění se uživatelům následně zobrazí v mobilní aplikaci.

Youtuber Casey Neistat před rokem prodal svou aplikaci pro zasílání krátkých videí s názvem Beme – od americké CNN za ni získal částku 25 milionů dolarů. Jenže kupci se aplikaci doposud nepodařilo předělat na zpravodajské médium pro mladou generaci, a tak ji teď „zařízl“. Jinými slovy to znamená, že prodělal 25 milionů dolarů.

Společnost Atos spustila projekt první digitální městské farmy na světě – Digital Urban Farming; tu má na svědomí konsorcium několika firem a institucí, v jejímž čele je právě Atos, a nachází se ve francouzském Lyonu.

Digitální asistentka Amazon Alexa bude nově k dispozici i na počítačích s Windows 10, kde má konkurovat Cortaně od Microsoftu. Integraci této služby plánují do některých svých letošních notebooků i herních PC integrovat společnosti HP, Lenovo, Asus i Acer.

Do konce letošního roku by ve Spojených státech měla běžet 5G síť, a to v plném provozu. Slíbil to operátor AT&T s tím, že rychlá síť bude zpočátku k dispozici ve dvanácti státech. Pro 5G se mají využívat pásma 600 MHz, 700 MHz, 3,5 GHz a 50 GHz.

Nvidia do svých nových pravidel používání vepsala i zákaz využívání některých jejích (levnějších) grafických karet v datových centrech, tj. do serverů se tak už nebudou moci implementovat karty GeForce a Titan, určené pro domácnosti, ale jen Quatro a Tesla dražší, podnikové úrovně. Dopady opatření již pocítila například japonská společnost Sakura.

Společnost SpaceX připravuje další starty svých strojů do vesmíru. Tím zatím posledním je mise rakety Falcon 9 ze soboty 17. února, která na své palubě vezla tři satelity, z nichž dva patří přímo SpaceX a má na nich být otestováno připojení planety k vysokorychlostnímu internetu.

Společnost Topmonks vyplácí svým zaměstnancům část mzdy v kryptoměnách, konkrétně v Litecoinech. Jan Lopusek z Topmonks na portálu CzechCrunch popisuje, jaká úskalí firmu potkala a jak se na výplaty v kryptoměnách připravit z daňového a legislativního hlediska. (zdroj)

Nadčasový automobil DeLorean DMC-12, proslavený filmem Návrat do budoucnosti, si můžete koupit v nové edici. Jeho výrobce, DeLorean Motor Company, ho bude prodávat za 100 tisíc dolarů, tedy zhruba 2 miliony korun.

Společnost Codasip, která sídlí v jihomoravské metropoli, vydala již sedmou aktualizaci svého softwarového řešení Codasip Studio, které umožňuje navrhovat procesory vybudované na otevřené architektuře RISC-V.

Slovenská sporiteľňa začala nabízet službu George, což je nové uživatelské rozhraní jejího internetového bankovnictví. George umožňuje třeba jednoduchou správu rodinných financí a ruku v ruce s ní jde i mobilní služba George Go.

Nejvýkonnější konvertibilní PC na světě je po letošním veletrhu CES od HP. Jde o model HP Spectre X360 15, který je vybaven procesorem Intel Core i7-8705G osmé generace s grafikou od AMD či dotykovým 15palcovým displejem se 4K rozlišením.

Svoji vlastní kryptoměnu nechce jen Estonsko, ale i Izrael, který chce tímto způsobem urychlit proces placení. Oznámila to tamní centrální banka Bank of Israel. Nová kryptoměna by ovšem byla centralizovaná a kontrolovaná, na rozdíl od těch dosavadních.

Fakulta elektrotechnická ČVUT otevřela novou laboratoř pro výuku a vývoj v segmentu dronů. Služeb laboratoře s celým názvem ČVUT Drone Academy Laboratoř bezpilotních prostředků mohou využívat všichni studenti ČVUT bez ohledu na obor.

Společnost SpaceX vizionáře Elona Muska vyslala do vesmíru velkou raketu Falcon Heavy a hlásí úspěšnost testovacího letu. Raketa na své palubě nesla elektromobil Tesla Roadster (marketing dotažený k dokonalosti) s figurínou „Starmana“ za volantem.

V pražském Rudolfinu proběhne mezi 23. a 25. březnem 2018 akce Machine Learning Prague 2018, zaměřená na strojové učení, které se zúčastní až tisíc lidí z celého světa. Jde o největší evropskou akci, která se tématu strojového učení věnuje.

Ján Illavský se svým studiem Hyperbolic Magnetism chystá novou hru pro virtuální realitu s názvem Beat Saber, v rámci níž je třeba ničit nalétávající předměty světelnými meči. Illavský už má nějaké úspěšné projekty za sebou, jmenujme například mobilní hru Chameleon Run.

Elektronické výpisy pro občany přes matriky moc nefungují, zjistil průzkum Rádiožurnálu RTVS. Z jedenácti vybraných matrik, které novináři anonymně kontaktovali, uspěli jen u jedné. Úřad Petra Pellegriniho tvrdí, že za nedostupnost služby mohou starostové jednotlivých obcí.

Legendární VIA Technologies se chce vrátit na trh procesorů a stát se tak přímým konkurentem společností Intel a AMD. VIA může vyrábět CPU kompatibilní s architekturou x86, protože v roce 1999 koupila firmu Cyrix.

Společnost HP začala svolávat baterie pro některé notebooky vyrobené mezi prosincem 2016 a prosincem 2017. Svolávací program se jen ve Spojených státech týká asi 50 tisíc baterií, akce je přitom globální – byť dobrovolná. Jejím důvodem je přehřívání a potenciální možnost požáru dotčených laptopů.

Systém datových schránek byl na přelomu roku odstavený. Odstávka začala 29. prosince v 16 hodin a končí 2. ledna opět v 16 hodin. Oznámilo to ministerstvo vnitra s tím, že důvodem je přechod dodavatele služby na novou infrastrukturu. Ta dosavadní fungovala od roku 2009.

Společnost Foxconn 4Tech chystá vlastní řešení postavené na technologii vizuálního rozpoznávání obrazu a videa, které bude využívat pokročilou umělou inteligenci. Řešení by mělo být komerčně dostupné a využijí ho především průmyslové podniky.

Startup Cardiogram Brandona Ballingera vylepšil umělou inteligenci v chytrých hodinkách Apple Watch natolik, že ta nyní dokáže s 85procentní pravděpodobností na základě vzorce tepové frekvence určit, zda máte či nemáte cukrovku.

Šéf Googlu Sundar Pichai uvedl, že umělá inteligence (AI) je podle něj větším průlomem než oheň nebo elektřina. „AI je jednou z nejdůležitějších věcí, na kterých lidstvo pracuje,“ řekl doslova Pichai.

Operátor Antik rozjíždí na Slovensku síť pro inteligentní města. Aktuálně má touto sítí pokrytých 25 měst včetně Bratislavy a Košic. Síť Antiku pro internet věcí běží v pásmu 868 MHz.

Kodak chce pronajímat PC na těžbu bitcoinu, a to za 3 400 dolarů na dva roky. Při současném kurzu zájemci vytěží 375 dolarů za měsíc, což představuje zisk 9 000 eur. Problémů je však hned několik. Zaprvé, bitcoin je volatilní „měna“, zadruhé, od zisku musíte ještě odpočítat cenu za elektřinu, která nebude malá, pokud nemáte větrnou elektrárnu. A zatřetí, zařízení je nejspíš jen přeznačkovaným strojem jiné značky (Bitmain), který běžně stojí 1 450 USD (na prodej, ne pronájem).

Markíza začala v rámci hybridní televize HbbTV využívat nový typ dost otravné reklamy. Máte-li televizi připojenou na internet, pak se vám při sledování TV může dost dobře stát, že se sledovaný obsah zmenší a vedle něj se objeví rámeček s reklamou. Jediným lékem je přitom úplné vypnutí služby HbbTV.

Člen Výkonné rady Evropské centrální banky (ECB) Yves Mersch varuje před bitcoinem; podle něj je tato kryptoměna „hrozbou pro finanční stabilitu.“ Znepokojivé má být především zapojování burz a další infrastruktury finančního trhu do spekulativního obchodování s bitcoiny.

Společnost HP upgradovala svou pracovní stanici HP Z4, a to o procesory Intel Xeon i Core X či podporu duální extrémní grafiky. K novinkám výrobce se řadí také barevná 3D tiskárna nebo produkty pro virtuální realitu, konkrétně brýle HP Windows Mixed Reality Headset – Professional Edition.

Facebook testuje tlačítko „to se mi nelíbí“, jenže způsob jeho provedení je poněkud nešťastný. Možnost, nazvaná v angličtině „downvote“, totiž neznamená přímo „palec dolů“, ale označení příspěvku či komentáře jako urážlivého, zavádějícího nebo mimo téma. Novinka se aktuálně testuje u amerických uživatelů Facebooku na Androidu.

Bikesharingová služba Rekola zažívá u Libeňského mostu úspěch – poté, co byl most kvůli havarijnímu stavu uzavřen pro automobilovou a hromadnou dopravu, přistavila k němu svoje růžová kola, která jsou pro přejetí mostu hojně využívána.

Společnost Arrow Electronics přichází s novým programem virtuální výuky Arrow Virtual Classroom pro region EMEA. Cílem nového programu je zvýšení možností pro vzdělávání i efektivity školení v regionu.

Platforma BitConnect, která se zabývala půjčováním kapitálu v kryptoměnách, končí svůj provoz. Podezřelá je z toho, že provozovala tzv. Ponziho schéma. Interní BCC token po zveřejnění informace spadl až na 10 procent své původní hodnoty.

Také operátor Towercom začal nabízet pevný 4G LTE internet, a to ve frekvenčním pásmu 3,5 až 3,7 GHz, v okresech, kde toto pásmo vlastní. Konkrétně jde o okresy Nitra, Nové Mesto nad Váhom, Poprad, Prešov, Trenčín, Trnava a Žilina. Celkově nabídne pokrytí pro necelý milion lidí.

V Praze proběhne pod taktovkou vývojářského studia Ackee, Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky a Nadace Open Society Fund rozporuplná akce FakeHacks, což je v podstatě hackathon zaměřující se na tzv. „fake news“. Boj proti fake news se loni stal jedním z on-line fenoménů, mnozí s ním ovšem z principu nesouhlasí a argumentují hrozbou jednostranného pojímání pravdy a z toho vyplývající cenzury na internetu.

Operátor DSi Data reaguje na konkurenci optickou sítí o rychlosti 550 Mbit/s, na bezdrátových pak dosahuje 50 Mbit/s, byť si je vědom toho, že běžná domácnost takovéto rychlosti ani nevyužije. Celý rozhovor se spolumajitelem společnosti Rastislavem Draveckým si můžete přečíst zde.

Futurolog Ray Kurzweil ze společnosti Google se vzpoury robotů nebojí, řekl v rozhovoru pro ICT Revue. (zdroj) Počátkem března se na téma budoucnosti technologií uskuteční konference s názvem SingularityU Czech Summit na pražském Žofíně.

Americký Google chce podle informací serveru The Information rozjet službu na streamování her za předplatné, která prozatím nese kódové označení Yeti. Ta by měla údajně fungovat například i skrze Chromecast nebo aktuálně vyvíjenou herní konzoli.

Koncert Karla Gotta v Bratislavě byl zaznamenán ve 4K rozlišení. Zaznamenala ho česká společnost Reckord, která při té příležitosti vyzkoušela nový přenosový vůz pro ultra HD vysílání, který je vybaven 16 kamerami Sony HDC-4300 a režií Sam Kahuna 9600.

Hardwarová stavebnice BigClown z dílny společnosti Hardwario z Liberce rozjíždí crowdfundingovou kampaň na portálu Indiegogo, kde by její tvůrci rádi získali minimálně třicet tisíc dolarů, přičemž se ale jedná o flexibilní cíl.

Brian Fargo, který stojí například za slavným herním titulem Fallout, zakládá společnost Robot Cache, která má změnit způsob distribuce her. Fargo v současnosti vyvíjí platformu, jež má být konkurenci například pro Steam. Novinkou v rámci platformy bude umožnění přeprodeje her, z něhož budou těžit i jejich vydavatelé.

Firma AMD zlevnila svoje procesory Ryzen pro desktopy. Týká se to vybraných modelů z řad Ryzen Threadripper, Ryzen 7 a Ryzen 5. Důvodem může být jak tlak konkurence, tak nedávné uvedení procesorů Intel Core s grafickými čipy AMD. V tomto případě se jedná o pět nových modelů řad Intel Core i5 a i7 s GPU Radeon RX Vega M.

Na veletrhu CES 2018 v Las Vegas se kromě jiných českých projektů i „chytrý válec“ s názvem Angee, který uspěl s crowdfundingovými kampaněmi na Kickstarteru i Indiegogo. Jedná se o bezpečnostní řešení, které mimo jiné disponuje čidlem pohybu nebo 360stupňovým sledováním.

Operátor 4ka omezuje svoje neomezené balíčky TO.∞ Dáta (12 eur měsíčně) a TO.∞ (20 eur měsíčně), a to jak ve své síti, tak v síti Orange, kde zákazníci dostanou 1 GB dat měsíčně.

Společnost Axis Communications uvedla bezplatný nástroj Axis Device Manager, určený pro správu jednotlivých bezpečnostních zařízení společnosti a sítí. Jedná se o upgrade existující platformy s názvem Axis Camera Management.

Japonský Sharp přichází na trh s hned desítkou nových multifunkčních zařízení formátu A3, jež spadají pod jeho řadu MX. Pět modelů se řadí do základní série Essential, pět pak do pokročilejší Advance.

Čína spustila především pro své úřady a armádu první komerční síť, která je stoprocentně zabezpečená. Páteřní síť, která spojuje Peking a Šanghaj, totiž využívá kvantovou kryptografii.

Společnost Apple představila na trhu chytrý reproduktor HomePod, který je vybavený virtuálním asistentem Siri a je přímou konkurencí modelů Amazon Echo a Google Home. HomePod přichází nejdříve na trhy ve Velké Británii, USA a Austrálii.

Vznikla nová komunikační aplikace WhatsApp Business, která je určena pro firmy a v současné době je k dispozici jen ve Spojených státech, Velké Británii, Itálii, Mexiku a Indonésii. Pro uživatele je aplikace zdarma.

Některé vydané záplaty na bezpečnostní mezery v procesorech Spectre a Meltdown mnohdy i výrazně zpomalují počítače. Týká se to třeba PC s Windows 7, ale i starších systémů s Windows 10. Nejvíce zamrzají některé počítače s procesory AMD.

Služba Hlídač EET se nově jmenuje Hlídač státních webů, což znamená, že rozšířila svoji působnost. Služba je součástí webu Hlídač státu Michala Bláhy a spočívá v kontrole funkčnosti jednotlivých webů státní správy v reálném čase.

Nová verze Nokie 3310 bude mít ještě další novou verzi. Ta na rozdíl od té letošní nebude podporovat jen 2G sítě, ale i 4G LTE. Novinku opět připravuje v licenci finská firma HMD Global.

Český herní titul Kingdom Come: Deliverance, který vydalo vývojářské studio Warhorse Studios, překonal svými prodeji očekávání. Za nějaký den se jej prodaly stovky tisíc kusů, což už nejspíš bez problémů zaplatilo vývoj.

Čínští policisté dovedli k dokonalosti Orwellův román 1984 – začali totiž používat chytré brýle, které téměř okamžitě dokáží určit identitu osoby, na kterou se dívají. Organizace typu Amnesty International ovšem bijí na poplach a tvrdí, že se tyto technologie dají zneužít ke sledování disidentů a příslušníků menšin.

Akademické sdružení CESNET organizuje při příležitosti Dne bezpečného internetu seminář o bezpečnosti sítí a služeb, který se uskuteční v úterý 6. února od 9:30 do 17 hodin v budově Fakulty strojní ČVUT v pražských Dejvicích.

Švýcaři chystají kryptoměnu krytou drahými i průmyslovými kovy včetně hliníku a mědi. Měnu chce do oběhu dostat fond Tiberius Group, který ji pojmenuje tiberius neboli tcoin.

Česká společnost GoodAI rozjíždí nové kolo soutěže General AI Challenge, jehož vítězové si mezi sebe podělí 15 tisíc dolarů. V srpnu chce firma v Praze zorganizovat celosvětovou konferenci právě na téma umělé inteligence.

Společnost GFI Software vydává bezpečnostní software WebMonitor v již 11. iteraci. U té je k dispozici nová klasifikační databáze webů. Odstraněno bylo antivirové jádro Vipre, zachována pak jádra BitDefender a Kaspersky.

Chatbot na facebookové stránce Volební průkaz poradí s vyřízením voličského průkazu… což už je v souvislosti s nadcházejícími prezidentskými volbami poměrně zbytečná informace. Aplikaci pro ty, co si dané informace nedokážou najít jiným způsobem, vyvinul Hlídač státu ve spolupráci s Datasysem.

Operátor UPC investuje do rozšiřování sítě. Řekl to v rozhovoru pro portály Živé.sk a MobilMania mluvčí společnosti Jaroslav Kolár s tím, že Ultra HD obsah v současnosti není tématem dne. Celý rozhovor naleznete zde.

V Praze otevřou novou komunitní hi-tech dílnu, která ponese název FutLab a vybavena bude mimo jiné 3D tiskárnami od společnosti Prusa Research, CNC stroji, pájkami či lasery. Vše bude k dispozici na ploše 111 metrů čtverečných na Praze 9.

Lenovo začalo svolávat některé notebooky ThinkPad X1 Carbon páté generace, konkrétně ty, které vyrobilo mezi prosincem 2016 a říjnem 2017. U těchto zařízení může z důvodu nedotaženého šroubku dojít k poškození baterie a přehřívání.

Nová aktualizace systému Windows odstraňuje nepovedené záplaty od společnosti Intel na chyby CPU Spectre a Meltdown. Patche, které Intel vydal, totiž často způsobovaly restarty a pády systémů prakticky bez ohledu na stáří počítačů.

Acronis uvedl aplikaci Acronis Ransomware Protection, která dokáže chránit zařízení před ransomwarem, tedy vyděračským softwarem. Aplikace je k dispozici zdarma a navíc se nevylučuje se stávajícím bezpečnostním řešením.

Automobilka Škoda představila novou mobilní aplikaci, která nese název Škoda AR a v současnosti je kompatibilní se zařízeními na systému iOS, podporující tzv. Apple ARKit. Aplikace umožní prohlédnutí vozidla prostřednictvím rozšířené reality (zpočátku se jedná jen o model Karoq).

Bývalý technologický ředitel (CTO) seznamky Tinder Ryan Ogle rozjíždí novou seznamovací aplikaci s názvem Ripple (neplést se stejnojmennou digitální měnou). Ripple má podle Ogleho řešit nedostatky sociální sítě LinkedIn, jejíž uživatelé se prý potýkají s nevyžádanými zprávami nebo spojeními.

Start vlastní televize společnosti Seznam je na spadnutí. Už ve středu 10. ledna se má konat tisková konference u příležitosti spuštění vysílání, k němuž Seznam získal licenci již na podzim 2017.

Operátor 4ka začal nabízet službu videohovorů přes rychlou síť 4G LTE (ViLTE). Problém však tkví v tom, že službu podporuje pouze jediný na trhu dostupný telefon, a to Samsung Galaxy J3 2017.

Portál občana by měl v ostrém provozu začít běžet na začátku letošního července, a to i díky nové legislativě, zejména zákonu o elektronické identitě. Portál občana by měl být službou zastřešující veškeré elektronické služby státu, ve smyslu Slovensko.sk na sousedním Slovensku.

Telekomunikační gigant Deutsche Telekom, Inmarsat a Nokia úspěšně otestovaly síť European Aviation Network (EAN), která má umožnit internetové připojení v letadlech nad zeměmi EU, Švýcarskem a Norskem. Kapacita připojení může činit až 75 Mb/s na jedno letadlo.

Některé jiné firmy jsou ke kryptoměnám skeptické, ale třeba takový Samsung to vidí jinak. Začal totiž vyrábět čipy určené k těžbě bitcoinů a dalších digitálních měn, a to pro svoje čínské partnery.

Ratingová agentura Weiss Ratings začala hodnotit kryptoměny a hned zpočátku vyvolala otazníky mezi odbornou komunitou. Referenční bitcoin od ní totiž získal hodnocení C+ a žádná ze 74 hodnocených kryptoměn nedosáhla na nejvyšší hodnocení A. Výše než bitcoin se nachází například i problémový ethereum.

Apple umožní uživatelům starších iPhonů, aby si deaktivovali jejich zpomalování v případě, kdy už dochází k postupné degradaci baterie. Podle šéfa Applu Tima Cooka nová funkce přibude po zpřístupnění příští aktualizace systému iOS.

Samsung na veletrhu CES 2018 uvedl 146“ televizi s názvem The Wall, která využívá umělou inteligenci pro upscaling čili překreslování 4K obsahu do 8K rozlišení. Novinka by mohla stát okolo 40 tisíc dolarů.

Web Hospodářských novin iHned.cz má nový design – stránka je nyní přehlednější, ale také delší. Čtenáři Lupy.cz nicméně nový design celkem kritizují a opřeli se i do chybějících diskusí, které na iHned.cz nejsou již nějakou dobu.

Americká Knihovna Kongresu (Library of Congress) oznámila, že už nadále nebude archivovat všechny tweety, ale jen ty, které se týkají zásadních událostí souvisejících především s USA. Archiv už přitom obsahuje kompletních dvanáct let z fungování Twitteru.

Microsoft oznámil, že v rámci své cloudové aplikace Microsoft Authenticator otestuje platformu Decentralised Identities, která je postavena na technologii blockchain. Kromě toho se americký gigant stal součástí globální aliance ID2020, jejímž cílem je tvorba otevřeného systému digitálních identit.

Společnost Digital Broadcasting přidala do své přechodové sítě DVB-T2 dva nové kanály – kromě dokumentárního Kina Svět v rozlišení qHD i slovenskou Joj Family v HD rozlišení. Přechodovou síť 13 si můžete naladit v Praze, Brně a Ostravě.

Společnost Synology přichází na trh s novinkou v podobě NAS serveru RackStation RS2818RP+, který je určen pro rostoucí SMB – již tak vysoká kapacita je stále škálovatelná rozšiřujícím boxem. NAS server může sloužit jako zálohovací či souborový server.

Přepravní firma DPD měla ke konci ledna problémy s doručováním. S odkazem na stížnosti zákazníků o tom psal portál Lupa.cz. Na internetu se dokonce objevila zpráva o hromadné výpovědi kurýrů, kterou však vedení firmy dementovalo jako dezinformaci. Podle generálního ředitele DPD CZ Miloše Malaníka situace souvisela s technickým výpadkem, který se objevil v noci z 15. na 16. 1.

Italská firma Eni, která podniká v energetice, má v současné době nejvýkonnější průmyslový počítač na světě. Výpočetní výkon byl při upgradu čtyřnásobně zvýšen a tak teď podle vyjádření společnosti zvládne až 22,4 kvadrilionu operací za vteřinu.

Společnost Alza představila svůj projekt Prodejny budoucnosti. Na pražské Floře otevřela speciální pobočku, která je otevřená 24 hodin denně a zboží zde bude možné objednat, zaplatit a rovnou vyzvednout ze zvláštních výdejních boxů. Další podobné prodejny budou otevřeny u stanic metra Můstek a Budějovická.

V holešovické Paralelní Polis se 18. ledna bude promítat dokumentární film o dark webu s názvem Down The Deep Dark Web, v němž mimo jiné účinkují i Češi. V dokumentu se mimo jiné dozvíte, jak vytvořit anonymní digitální prostředí s využitím kryptoměn ve sledovaném světě.

 

Americká CNN ukončuje svůj projekt zpravodajského pořadu určeného speciálně pro aplikaci Snapchat s názvem The Update. Pořad fungoval zhruba čtyři měsíce, ale evidentně příliš nevydělával.

První procesor od Intelu řady Core i3 je vybaven Turbo Boostem. Jde o model Core i3-8130U, který disponuje dvěma jádry, čtyřmi vlákny a základní frekvencí 2,2 GHz. Tu dokáže funkce Turbo Boost zrychlit až na 3,4 GHz, což z tohoto CPU dělá nejrychlejší procesor Core i3 v historii.

Ve Spojených státech a Velké Británii si už kryptoměny kreditkou nepořídíte. Tamní největší banky totiž tento typ transakcí začaly blokovat. Důvodem je fakt, že kvůli nestabilním cenám digitálních měn nemusejí být klienti schopni splácet svoje závazky ve chvíli, kdy hodnota jimi nakoupené měny nárazově poklesne.

Společnost Toshiba uvádí nové modely byznysových notebooků generace E, patřící do řad Portégé, Tecra a Satellite Pro. Celkem se jedná o sedm modelů. Novinky samozřejmě disponují funkcemi pro ochranu podnikových dat včetně vlastního BIOSu Toshiby či technologie TPM 2.0.

Slavné dílo Franze Kafky Proměna je možné zhlédnout ve virtuální realitě. V rámci akce proměnaVR ho promítá pražský Goethe-Institut. Experiment je pro zájemce k dispozici zdarma.

Sociální síť Facebook má problém s přemírou obsahu, což se projevilo nedávným omezením dosahu neplaceného obsahu z jeho strany. Stále více dostupného obsahu totiž u uživatelů trochu paradoxně způsobuje nižší míru zapojení a reakcí na příspěvky.

Společnost UPC zrychluje téměř všechny svoje internetové tarify, přičemž právě nejdražší tarif s limitem 500 Mb/s zůstává v nezměněné podobě. Společně s rychlostí se ovšem navyšují i ceny, a to o 30 korun za tarif. Tentokrát už i včetně toho nejdražšího.

Také Rusko už plánuje zavedení vlastní kryptoměny s názvem kryptorubl. Důvod je v tomto případě prostý a spočívá ve snaze obejít sankce Západu. S odkazem na moskevské úředníky to napsal list Financial Times s tím, že projekt zavádění kryptoměny zadal sám ruský prezident Vladimír Putin.

Estonsko uvažuje o vlastní kryptoměně, která má nést název estcoin a určena bude zpočátku výhradně pro lidi, kteří mají v zemi tzv. digitální občanství a chtěli by zde podnikat přes internet. Těch je v současné době asi 27 tisíc.

Služba ochrany podnikových sítí před pokročilými hrozbami Windows Defender Advanced Threat Protection má být asi v polovině letošního roku Microsoftem zpřístupněna i pro operační systémy Windows 7 a Windows 8.1. Důvodem je především smíšená infrastruktura v organizacích.

Společnost Zyxel představila řešení pro správu přístupových bodů s názvem NebulaFlex, které umožňuje přepínání mezi místní a cloudovou správou přístupových bodů. Organizacím to má přinést potřebnou flexibilitu.

Slovak Telekom představil některé změny ve své nabídce. Tou nejzásadnější je služba „Magio internet vzduchom“, v jejímž rámci operátor nabízí 50 GB dat měsíčně (i ve 4G) s měsíčním poplatkem 45 eur (a to bez vázanosti i s vázaností na 2 roky). Další novinkou je možnost získání odměny za doporučení nového tarifního zákazníka z řad svých známých. V případě úspěšného podpisu smlouvy získáte vy i známý po 1 GB dat měsíčně na dva roky.

Letošní verze veletrhu CeBIT proběhne v červnu v tradiční hannoverské lokalitě. Akce se bude týkat všeho, co přispívá k digitalizaci obchodních procesů, například správy dat, cloudových aplikací, zaměření na zákazníka či Workplace 4.0.

Firmy zabývající se online reklamou hlásí ušlý zisk ve výši stovek milionů dolarů kvůli novému nástroji implementovanému do prohlížeče Safari od společnosti Apple. Nástroj nese název Intelligent Tracking Prevention a v podstatě chrání uživatele před sledováním mezi různými weby. Nejde však o blokování reklam, ale o omezení sběru uživatelských dat za účelem reklamy.

Společnost Lenovo uvedla softwarově definované úložiště s označením Distributed Storage Solution, které je modulární, škálovatelné a jeho součástí jsou diskové jednotky, softwarové a síťové komponenty i server System x3650 M5.

Výměna baterie u starších iPhonů bude levnější. Nově bude akumulátor k dispozici za 29 dolarů, doposud to bylo 79 dolarů. Důvodem je pravděpodobně špatné svědomí Applu, který záměrně snižoval výkon CPU u starších modelů svojí značky, údajně proto, aby jejich baterie vydržela déle nabitá.

Společnost Oracle bude ve své Oracle Cloud Platform nabízet stejné autonomní služby jako doposud v Oracle Autonomous Database, která byla představena loni. Platforma bude mít k dispozici autonomní řízení, zabezpečení i údržbu.

V areálu Slovenské akademie věd (SAV) v Bratislavě mají unikátní muzeum počítačů, které založil tamní inženýr Štefan Kohút, všimnul si portál Živé.sk. Jde o ucelenou sbírku, jakou v okolních zemích včetně Česka nejspíš nenalezneme.

Pod značkou Land Rover by měl na trh přijít i chytrý telefon. O výrobu odolného zařízení do terénu se postará firma Bullitt Group, která má s odolnými mobilními přístroji již své zkušenosti – produkuje totiž už i zařízení značky CAT.

Společnost Operátor ICT připravuje celopražské datové úložiště, jež bude součástí koncepce Smart Prague do roku 2030. Účelem Operátora ICT bude sdílení dat a optimalizace městských procesů, třeba v rámci dopravy.

Toshiba uvedla nové modely ve své řadě externích disků Canvio, a to ve variantách Basics, Advance a Premium. Jednotlivá úložiště budou mít kapacitu od 500 GB do 3 TB, přičemž dražší modely budou mít implementovány nástroje pro zálohování a zabezpečení dat.

Google vytvořil nový platební nástroj Google Pay, který vznikl sjednocením řešení Google Wallet a Android Pay. Google Pay by tak v sobě měl kombinovat digitální peněženku i řešení pro převody peněz.

Společnosti Intel a AMD chystají (poněkud překvapivě) společnými silami procesor, jehož specifikace teď byly asi omylem zveřejněny indickou pobočkou Intelu. Komponenta ponese označení Intel Core i7-8809G a disponovat bude high-endovými GPU AMD Radeon Vega, přičemž dřívější spekulace hovořily o levnějších Radeon Polaris.

Samsung ve své řadě smartphonů Galaxy A uvede nový model A8, kterým nejspíše sjednocuje názvosloví s nejvyšší sérií S. K dispozici bude 5,6palcový Full HD+ displej, zadní 16MP fotoaparát se světelností f/1,7 či duální přední fotoaparát. Zajímavostí je i podpora headsetu Gear VR.

Slovenský operátor O2 provádí o víkendu mezi 16. a 18. únorem (februárom) údržbu, jejíž součástí je i plánovaná odstávka systémů s omezením fungování některých doplňkových služeb. Volání, SMS ani přístupu k internetu se odstávka nedotkne.

Slovenská alternativní taxislužba Hopin integrovala do své mobilní aplikace bratislavskou MHD. Její uživatelé si tak nově budou moci vyhledávat spojení na základě aktuální polohy spoje. Aplikace má být dostupná pro Android, iOS, Windows Phone i BlackBerry.

Francouzský portál BlaBlaCar pro sdílení jízd (a který po akvizici Jízdomatu z počátku roku 2016 funguje i v ČR) překopává svoji firemní identitu i web. Nové logo má tvar uvozovek, nebo chcete-li dvou malých písmen „b“.

Americký Amazon otevřel v Seattlu obchod Amazon Go, kde nejsou žádní prodavači ani pokladny. Nákup bude plně automatizovaný a kamery umístěné po celém obchodě sledují nákupní proces a platba za odebrané zboží se zákazníkům automaticky strhává z platební karty.

Společnost QNAP přichází na trh s novou řadou NAS úložišť TVS-x73e, která zahrnuje úložiště se čtyřmi, šesti nebo osmi šachtami pro disky. Řada úložišť nabízí podporu prostředí VMware, Citrix, Microsoft Hyper-V a Windows Server 2012 R2.

Facebook opět oznámil změnu newsfeedu, jehož dosavadní forma se nejspíš neosvědčila. Pozitivní pro uživatele je, že se dočkají více zobrazovaného obsahu od přátel a členů rodiny, nicméně negativem tohoto přístupu může být pro firmy omezenější dosah neplacených příspěvků. Jinými slovy win-win situace pro Facebook a uživatele, ale větší investice do marketingu na sociálních médií pro firmy.

Televize Nova by již brzy mohla spustit dlouho připravovanou HbbTV aplikaci, běžící na interně vyvinutém hybridním řešení. Lupa citovala technického ředitele Novy Josefa Uhera, podle kterého nepovažují České Radiokomunikace řešení Novy za „dostatečně správné“.

Komunikační aplikace Skype má problémy. Některým uživatelům se do ní totiž nedaří přihlásit. Údajně se jedná o problém omezený na ty uživatele, kteří používají dvoufaktorové ověřování a ze Skypu se odhlásili.

Poptávka po iPhonech X ze strany zákazníků je nižší, než společnost čekala. Kult značky tak má evidentně svoje finanční meze a spotřebitelé pro vysokou cenu nejdražšího sériového mobilu zkrátka nevidí ospravedlnění. V prvním kvartále se tak vyrobí jen 20 milionů iPhonů X, původně to přitom mělo být 40 milionů. Píše to list Wall Street Journal.

E-shop Mall.cz připravil svým zákazníkům novou službu s názvem Sledování objednávky. Nově tak ve svém zákaznickém účtu můžete zobrazit veškeré informace od objednávky až po doručení zboží. V podstatě se dá říct, že se jedná o agregátor informací o stavu zásilek od jednotlivých dopravců.

Fio bance nefungovalo internetové bankovnictví, ale ani web. Stalo se to v pondělí 15. ledna v ranních hodinách a situace byla vyřešena v rámci několik desítek minut, byť někteří uživatelé hlásili výpadky i později. Zda se situace dotkla i slovenských klientů banky, to netušíme.

Za deset let prý skončí tištěná verze deníku New York Times, který tak má mít čistě digitální podobu. Hovořil o tom šéf listu Mark Thompson. Zatímco v posledním čtvrtletí roku 2017 získal deník 157 tisíc nových digitálních předplatitelů, počet „printových“ předplatitelů stagnuje se spíše mírně negativní tendencí.

Kancelářský balík Office 2019 od Microsoftu přijde ještě v letošním roce, avšak s jednou změnou – k dispozici bude pouze pro operační systémy Windows 10 a macOS. Majitelé počítačů se staršími platformami tak mají smůlu (případně má smůlu Microsoft, rozhodne-li se větší část uživatelů zůstat u staršího systému a raději využít alternativní aplikace, pozn. red.).

Operátor O2 pokryl na Slovensku již více než dva tisíce obcí technologií 4G LTE a dosáhl tak hodnoty 92,3 % populace. Jen v uplynulých čtyřech měsících pokryla firma 261 nových obcí. Podle operátora podporuje LTE už 46 procent smartphonů fungujících v jeho síti.

Samsung přišel na trh s novinkou v podobě SSD disků 860 Pro a 860 Evo, jež jsou nástupci předchozí řady 850. Zatímco první model bude k dispozici jen ve formátu 2,5“, ten druhý bude dostupný ve formátech M.2 a mSATA.

České Dráhy představily virtuální verzi svojí In Karty. Tu si teď můžete nahrát do aplikace Můj Vlak pro smartphony s Androidem nebo iOS. Zabezpečení je realizováno prostřednictvím tzv. rotujícího QR kódu.

Těžba bitcoinů a dalších kryptoměn na Islandu spotřebuje v letošním roce více energie než provoz domácností. Důvod spočívá v prostém faktu, že na ostrově je energie díky rozsáhlým geotermálním zdrojům prakticky zadarmo, což láká firmy, zabývající se těžbou kryptoměn, aby si zde vytvořily základnu.

Alza rozšiřuje možnosti platby kryptoměnami. V současné době kromě bitcoinu zaplatíte i litecoinem (LTC), připravuje se ale také možnost placení měnou DASH. Všechny weby Alzy přesměrovávají zákazníky na platební bránu podporující právě digitální měny.

Výrobce síťových zařízení Netgear představil novinky v podobě čtyř multigigabitových podnikových přepínačů (switchů), jež nabídnou čtyři nebo osm portů, pět rychlostí datového přenosu nebo doživotní záruku.

K financování pomocí crowdfundingu se rozhodl komunitní portál Opravárna, který rozjíždí kampaň na HitHitu. Zde chce nasbírat alespoň 150 tisíc korun. Opravárna se zaměřuje na tzv. „kazítka“ a na fakt, že elektronická zařízení se často neopravují, ale často vyhazují. Opraváři elektroniky a spotřebičů se navíc stávají ohroženým druhem, což chce Opravárna změnit.

Organizace VideoLAN vydala novou verzi svého mediálního přehrávače VLC 3.0 (Vetinari), která mimo jiné nabízí podporu Chromecastu nebo 360stupňového videa. Novinka je dostupná pro všechny platformy, pro něž byla k dispozici i doposud.

Automobilka Škoda Auto rozjíždí nový e-shop, který dostal název Škoda Online a zákazníci si zde mohou objednat automobil na operativní leasing. V rámci e-shopu si domluvíte přímo termín dodání a třeba i rovnou zaplatit přes platební bránu.

Společnost Intel připravuje na letošní uvedení nové procesory, které mají být odolné vůči chybám Spectre a Meltdown. Bude zajímavé sledovat, zda budou chystané CPU odolné i vůči zpomalení výkonu, které po vyřešení výše zmíněných problémů trápí dosavadní čipy Intel.

Společnost HP přichází na trh s trojicí nových Chromebooků, určených především pro segment vzdělávání. Konkrétně jde o flexibilní model HP Chromebook 14 G5, tenké a skladné zařízení Chromebook 11 G6 Education Edition a stolní model HP Chromebox G2. Všechny modely samozřejmě běží na OS Chrome od Googlu.

Společnost Uber rozjede v Praze novou službu rozvážky jídla s názvem Uber Eats. Podle týdeníku Euro by měla služba v ostrém provozu fungovat nejpozději v létě. Uber Eats by byl přímou konkurencí například službě DámeJídlo.

Díky bitcoinu lze investovat do realit ve Spojených státech, a to zejména na Floridě. Zahraniční investoři mohou díky kryptoměnám obejít kontroly převodů měn ve svých zemích a ekonomické sankce. S odkazem na tamní realitní kanceláře o tom píše portál Itbiz.cz.

Operátor Vodafone navyšuje objem dat u svých tarifů pro sdílené tarify, což se týká jak rodin, tak podniků. Například ti zákazníci, kteří využívají rodinný tarif Red+ (v jakékoliv variantě), získají navíc 8 GB měsíčně.

Společnost Seznam začala testovat novou službu – jedná se o tzv. agregátor odkazů s názvem Seznam Jede. Vkládat zajímavé odkazy do agregátoru mohou jen přihlášení uživatelé, prohlížet si je však může kdokoliv.

Facebook chce na své sociální síti zobrazovat více lokálních příspěvků v News Feedu. Na vyšších pozicích se tak zobrazí například zprávy od vydavatelů působících ve vašem okolí. Připomeňme, že se ze strany Facebooku jedná už o druhý „veletoč“ v poslední době. V rámci toho prvního byl omezen dosah neplacených příspěvků.

Google připracuje novou verzi aplikace Messages (zpráv pro Android), která na jeho operačním systému slouží jako výchozí aplikace pro editování SMS zpráv. Jednou z chystaných novinek má být podle portálu Android Police možnost čtení a psaní esemesek i MMS přímo z prostředí webového prohlížeče.

Na pražské FAMU se rodí nový obor – herní design – který by zde měl jít studovat od příštího roku. Jedním z těch, kteří obor připravují do praxe, je Jaroslav Švelch, který se zabývá mimo jiné historií počítačových her.

List Financial Times píše o potenciálních průlomových oznámeních společností Google a Microsoft v oblasti kvantových počítačů, k nimž by mělo dojít v řádu několika týdnů. Všiml si toho portál Lupa.cz.

V úterý 13. února vychází dlouho očekávaná česká RPG hra Kingdom Come: Deliverance, za kterou stojí Warhorse Studios Daniela Vávry. Hře se nevyhnula kontroverze – její autoři byly nařčeni z rasismu poté, co se někteří příliš aktivní aktivisté dozvěděli, že se v ní nevyskytují žádní příslušníci etnických menšin. Marná byla reakce tvůrců, kteří se hájili tím, že se hra odehrává ve středověké Evropě, kde žádné etnické menšiny zkrátka nebyly a kvůli autenticitě tak nemohou být ani v herním prostředí.

Portál Lupa.cz informoval o několikaminutovém výpadku napájení datového centra firmy TTC Teleport na Sazečské ulici v Praze-Malešicích. Podle TTC šlo o souhru náhod, která souvisela s plánovanými testy a neplánovaným výpadkem dieselových agregátů.

Facebook v poměrně překvapivém kroku zakázal na své sociální síti reklamy související s kryptoměnami včetně inzerce ICO (primárních emisí měn). Podle společnosti totiž takovéto reklamy často bývají podvodné či klamné.

Česká společnost Neuron Soundware představila novinku v podobě řešení NeuronBox NB.6 IoT Device, jež dokáže zpracovat zvuk a na základě zjištěných anomálií pak s využitím umělé inteligence zjistit zdroj případné poruchy.

Certifikace a ocenění (7)

Jsou známy výsledky třináctého ročníku Cen Velkého bratra (Big Brother Awards), kterými sdružení Iuridicum Remedium „oceňuje“ největší slídily z řad úřadů i firem. Cenu Dlouhodobý slídil si odnesl resort průmyslu a obchodu za nečinnost v souvislosti s úpravou plošného sběru dat, firemním slídilem je Equa bank, úředním slídilem poslanec Jiří Běhounek a ocenění za Výrok Velkého bratra získal Úřad vlády. Pozitivní cenu Edwarda Snowdena obdržela společnost Open Whisper Systems a její aplikace Signal pro end-to-end šifrovanou mobilní komunikaci.

Společnost Oki oceňovala svoje nejlepší distributory na českém trhu za rok 2017. Nejlepším distributorem se stala firma eD‘ system Czech, v kategorii spotřebního materiálu si pak ocenění odnesla společnost JVM Computers.

Český start-up Spaceflow uspěl ve finále evropského kola akcelerátoru MassChallenge, jež proběhlo ve Varšavě. Ze tří stovek přihlášených byla firma Spaceflow vybrána mezi nejlepšími deseti v následujícím kole v americkém Bostonu.

Společnost Acronis ocenila svoje nejlepší partnery za rok 2017. Ocenění Partner roku 2017 si odnesla společnost TEXI Dačice, Service Providerem roku je ACMT a cenu Best Friend roku 2017 získal Ing. Jaroslav Holeček. Firma se zároveň pochlubila 15% růstem segmentu podnikových řešení na českém a slovenském trhu a 80% nárůstem ve službách.

Hned dvě české hry byly nominovány na prestižní cenu IGF Awards, hodnotící nejlepší nezávislé hry. Hra Chuchel od studia Amanita Design byla nominována v kategorii Excellence in Visual Art, titul Attentat 1942 z dílny Univerzity Karlovy a Akademie věd ČR pak v kategorii Excellence in Narrative (nejlepší podání příběhu).

Portál TyInternety vydal svůj vlastní žebříček nejlepších startupů za rok 2017. Na prvním místě skončil projekt DaVinci TS, následovaný ThreatMarkem a SDK.finance. Celý žebříček naleznete zde.

Společnost HPE vyhlašovala svoje partnery roku za rok 2017, přičemž hned ve třech kategoriích (HPE Partner roku, HPE DataCenter Infrastructure a HPE Aruba) uspěl AutoCont CZ, titulem HPE Distributor roku se pak pyšní Tech Data.

Výzkumy a studie (61)

Česko je na pokročilé cloudové služby připraveno „velmi dobře“, uvádí jako jeden ze závěrů své studie Global Cloud Index společnost Cisco. Jedním z dalších závěrů pak je to, že cloudový provoz bude v roce 2021 zodpovídat za 95 procent globálního provozu datacenter.

Český statistický úřad (ČSÚ) a ŠÚSR publikovaly svoje pravidelné zprávy o stavu ICT v ČR a na Slovensku. Maloobchodní tržby v ČR vzrostly v prosinci meziměsíčně o 0,8 % a meziročně o 7,1 % (rozdíl je však v počtu pracovních dní srovnávaných měsíců). Na Slovensku rostl maloobchod meziměsíčně o 1,1 % a meziročně o 5,6 %. Celé výsledky včetně stavu trhu ICT publikoval portál ChannelWorld. (zdroj)

Podle nejnovějších výsledků auditu návštěvnosti slovenských webů AIMmonitor došlo k výrazným nárůstům téměř u všech portálu v první třicítce. Celý přehled přinesl portál Živé.sk. (zdroj)

Google vůbec poprvé rozšířil svůj žebříček nejsledovanějších reklam z portálu YouTube i na Slovensko. Z výsledků YouTube Ads Leaderboard je patrné, že k hlavním trendům úspěšných reklam patřily vtip, známé tváře, hudba a animace. Na prvních dvou místech skončily reklamy Lidlu, na třetím COOP Jednoty, na čtvrtém Fio banky a na pátém opět COOP Jednoty. (zdroj)

Podle průzkumu agentury Dow Jones získaly evropské startupy v roce 2017 na investicích celkem 17,52 miliardy dolarů (v přepočtu 363,6 miliard korun). Suma za rok 2016 přitom byla o necelé čtyři miliardy dolarů nižší. Nejvíce investic získaly startupy britské.

Nejvíce zaregistrovaných patentů za rok 2017 má opět společnost IBM, jejíž vítězná šňůra v tomto ohledu trvá již čtvrtstoletí. Za rok 2017 šlo konkrétně celkem o 9 043 patentů. Na loňských patentech se podílelo 8 500 pracovníků firmy ve 47 státech USA a dalších 47 zemích světa.

Česká republika má jeden z největších podílů on-line nákupů na retailu, a to v mezinárodním srovnání zemí EU. Píše to organizace E-commerce Europe. Za rok 2017 vyrostly tržby e-shopů v zemi meziročně o 18 procent na 115 miliard korun, uvádí se v průzkumu asociace APEK a srovnávače Heureka.cz. Konkrétně má e-commerce na českém maloobchodě podíl 10,5 %.

Slovenští operátoři zaznamenali v průběhu uplynulého Štědrého dne meziroční pokles spojených hovorů i SMS. Celkově lidé odeslali více než 30 milionů SMS zpráv, což je však o 5,5 milionu méně než předloni. Přehlednou infografiku přináší portál Živé.sk. (zdroj)

Společnost Slovak Telekom je nově největším televizním poskytovatelem na Slovensku, přičemž na prvním místě nahradil Skylink. Podle portálu Živé.sk měl Skylink ke konci roku 2017 546 tisíc zákazníků, Telekom pak už 589 tisíc.

Společnost ABSL předvídá změny v centrech podnikových služeb, jež způsobí robotická automatizace. Ty budou spočívat především v nahrazení zhruba poloviny pracovních sil technologiemi. Současně s tím však vznikají profese nové (otázka je, zda to bude stačit), třeba „designér komunikačního stromu chatbotů“ nebo trenér robotického softwaru.

Facebook poprvé ve svých dějinách ztratil uživatele ve Spojených státech a Kanadě. Číslo zaznamenávající denní aktivní uživatele (DAU) v průměru za čtvrtletí pokleslo ve čtvrtém kvartále mezičtvrtletně zhruba o 700 tisíc. Počet DAU celosvětově však pořád výrazně roste – mohou za to především Indie, Indonésie a Brazílie.

Z monitoringu Ad Intel agentury Nielsen Admosphere vyplývá, že vůbec největším zadavatelem reklamy v Česku byla loni Alza.cz, která do inzerce nalila celkem 1,41 miliardy korun. Na druhém místě skončilo Ferrero Česká republika s 1,29 mld., na třetím Procter & Gamble s 1,23 mld.; a na čtvrtém Lidl s 1,22 mld. korun.

Srovnávač Heureka.sk publikoval svůj průzkum týkající se výsledků e-shopů za loňský rok. Slovenské e-shopy dosáhly v roce 2017 souhrnných tržeb vyšších v meziročním srovnání o 15 %, konkrétně ve výši téměř 937 milionů eur. V současné době je na Slovensku přes 11 tisíc e-shopů.

Národná agentúra pre sieťové a elektronické služby (NASES) publikovala statistiky, z nichž vyplývá, že měsíčně se na portál Slovensko.sk přihlásí více než milion uživatelů. V roce 2017 bylo skrze portál zasláno přes 30 milionů zpráv, což je dvakrát tolik než v roce 2016.

Prognóza analytiků z IDC se zaměřila také na globální trh SSD úložišť; ten poroste v průměru o 15,1 % (objem prodeje), respektive 14,8 % ročně (tržby) až do roku 2021, kdy tento segment dosáhne hodnoty 33,6 miliardy dolarů. V průběhu roku 2018 by měl skončit současný trend chybějících NAND flashových pamětí, což by mělo stabilizovat ceny.

Agentura Ipsos provedla ve vybraných evropských zemích včetně Česka průzkum pro společnost Huawei, v němž zjistila, že skoro tři čtvrtiny (74 %) respondentů si e-maily, sociální sítě či SMS kontrolují i těsně před spaním. Celých 65 % dotázaných si pak svoje zařízení nechává přes noc u postele.

Podle průzkumu Distree Events, realizovaného koncem roku 2017 mezi ICT distributory v regionu EMEA, vidí respondenti největší potenciál růstu u gamingu (zmínilo ho 54 % dotázaných). Následuje segment chytrých domácností (50 %) a „technologií pro životní styl“ (43 %).

Affiliate marketing rostl v roce 2017 v Česku a na Slovensku čtyřnásobnou rychlostí v porovnání s celým segmentem ecommerce. Růst obratu affiliate reklamy byl v obou zemích vyšší než 68 procent, uvádí společnost VIVnetworks.com.

Kurz koruny, který je teď silnější vůči euru i dolaru, elektroniku nezlevní. Kurzové rozdíly jsou již totiž v aktuálních cenách elektroniky započítány a jsou tu i jiné faktory, které cenu ovlivňují. Podle zástupců e-shopů citovaných portálem Itbiz.cz se novým nákupem ředí staré zásoby.

Do roku 2025 má zaniknout 30 až 50 procent klasických automobilových dealerství, tvrdí s odkazem na šéfy automobilek poradenská firma KPMG, která informaci publikovala ve zprávě Global Automotive Executive Survey. Automobily se totiž budou stále více nakupovat přes internet. Na druhou stranu není jasné, kde budou lidé svá auta servisovat.

Rychlost mobilního připojení k internetu roste. V roce 2017 v České republice až o jednu třetinu meziročně, jak plyne z měření portálu DSL.cz. Nejvíce zrychlil T-Mobile, a to o 31 procent na průměrných 38 Mbit/s, Vodafone rostl o 25 procent na 43 Mbit/s, nicméně O2 klesal, a to o šest procent na 30 MbitPs.

Společnost IDC zmapovala i segment nositelné elektroniky neboli wearables, u kterého se ale zaměřila na prognostiku do budoucna. Do roku 2021 tento trh poroste každý rok v průměru o 18,4 % na konečných 222,3 milionu kusů za rok (v roce 2021).

Slovenský internet zaznamenal rekord, a to konkrétně v průběhu olympijského hokejového zápasu Slováků s Ruskem. Rekord v internetovém provozu ve slovenském peeringovém centru (SIX) byl překonán třikrát za sebou – v průběhu všech tří třetin. Zatímco původní reklrd v průtoku byl 195 Gbit/s, v první třetině šlo už o 199 Gbit/s, ve druhé 205 Gbit/s a v té třetí dokonce až 212 Gbit/s.

Už necelé tři čtvrtiny (74 %) obchodních řetězců v ČR provozují vlastní e-shop, píše ve své studii, provedené ve spolupráci s agenturou response:now, společnost Acomware. Elektronický obchod lidem chybí u značek Planeo elektro, DM Drogerie nebo Kaufland.

Firmy se vracejí ke komunikaci se svými zákazníky prostřednictvím blogování. Tomu se aktuálně věnuje až 42 % amerických společností ze žebříčku Fortune 500. Firem používajících blogy jako komunikační prostředek bylo nejméně v roce 2015 a od té doby již jejich počet opět roste. Podobný trend je podle společnost Webnode i v Česku. Píší to Hospodářské noviny. (zdroj)

Více než deset procent peněz z ICO (primární nabídky mincí) se pokaždé ztratí, případně je ukradeno při kybernetickém útoku, píše ve své studii společnost EY. Z částky 3,7 miliardy USD získané v rámci 372 ICO zmizelo celkově zhruba 400 milionů USD.

ČSÚ a ŠÚSR zveřejnily svoje pravidelné zprávy o stavu obchodu v ČR a na Slovensku. Maloobchodní tržby v ČR se v listopadu zvedly meziročně o 7,8 % a meziměsíčně o 3,1 %, tržby za prodej ICT zboží ve specializovaných prodejnách pak rostly o 13,2 %. Prodej prostřednictvím internetu nebo zásilkové služby dosáhl 24% růstu. Na Slovensku dosáhl meziměsíční růst tržeb 0,7 % a meziroční 6 %. Prodej ICT zaznamenal růst o hodnotě 15,9 %.

Gartner zveřejnil svoje prognózy o emoční umělé inteligenci v roce 2022, a pokud se naplní, bude to špatná zpráva pro nás všechny, kdo jsme se takové budoucnosti nechtěli dožít. Tak například emoční AI o vašem emočním stavu má už za pět let vědět více než vaše rodina. Nezbývá, než se začít ptát jako Miroslav Donutil v Pelíškách: „A komu tím prospějete?“

Segment konvergovaných systémů vyrostl ve třetím kvartále v globálním měřítku meziročně o 10,8 procenta na 2,99 miliardy amerických dolarů, píše ve své analýze firma IDC. Nejvíce rostla hyperkonvergovaná řešení, a to meziročně o 68 %.

Podle aktuálního průzkumu společnosti Avast patří k nejnáročnějším aplikacím v systému Android (a to jak na baterii, tak na prostor na úložišti) ty od Googlu a Samsungu. Nejvíce prostoru zabírají Facebook, Spotify a Instagram, nejvíce dat pak „sežerou“ Google Talkback, Facebook a Instagram.

Do roku 2035 mají stroje nahradit až 30 % zaměstnanců, přičemž u lidí s nízkým vzděláním to má být až 44 %. Vyplývá to z prognóz poradenské firmy PwC, z nichž dále vyplývá, že z 29 zkoumaných zemí je Česká republika čtvrtou nejohroženější.

Ministerstvo zdravotnictví zveřejnilo statistiky elektronických receptů za leden, kdy začaly být pro lékaře povinné. Přesto nebyla pětina receptů v tomto měsíci vydána elektronicky. Za den se vydá 170 tisíc až 250 tisíc receptů, nejvíce v pondělí. Resort odmítá stížnosti některých lékařů, podle nichž systém reaguje pomalu.

Společnost NetApp provedla průzkum mezi IT manažery v Evropě, z něhož vyplývá, že chystaná směrnice EU o ochraně osobních údajů (GDPR) působí zmatky, ale i obavy. K zásadním výsledkům průzkumu patří přetrvávající nejasnosti v tom, kdo je za zodpovědný za soulad s pravidly či nedostatečné chápání toho, co pod GDPR vlastně spadá.

Globální investice do ICT podle Gartneru v roce 2018 porostou, a to v meziročním srovnání o 4,5 procenta na 3,7 bilionu dolarů. Nejvyšší růst zaznamená podnikový software, a to o 9,5 %. Následovat mají zařízení se 5,6% růstem.

Diváci České televize si skrze její web, mobilní aplikace a HbbTV platformu v lednu pustili 20 milionů videí v celkové délce 6,5 milionu hodin. Na jednoho Čecha (včetně dětí) tak vychází 36 minut obsahu měsíčně.

Společnost Oracle publikovala průzkum, podle nějž skokově roste produktivita u podniků, kteří přesunuli kritické množství svých firemních procesů do cloudu. Jde o firmy, které v cloudu provozují 70 a více procent svých podnikových aplikací. Ty mají podle Oraclu snazší přístup k aktuálním datům. Asi 35 % dotázaných IT manažerů v průzkumu uvedlo, že jejich cloudové strategie jsou plně vyvinuté.

Podle statistik společnosti GfK rostl prodej smartphonů ve čtvrtém čtvrtletí 2017 globálně o 1 procento na 397 milionů kusů. Průměrná cena prodaných zařízení raketově rostla (o 10 % meziročně na 363 USD), a to i přesto, že největšími tahouny prodejů byly kromě regionu CEE převážně rozvojové země.

Nejprodávanějším telefonem byl ve čtvrtém čtvrtletí 2017 celosvětově iPhone X od Applu, který měl v žebříčku společnosti Canalys více želízek v ohni. Celkově se v daném tříměsíčním období prodalo 29 kusů iPhonů X.

Globální prodeje PC v loňském roce již pošesté v řadě klesaly. Podle údajů společnosti Gartner o 2,8 procenta na 262,5 milionu prodaných kusů. Konkurenční IDC nicméně uvádí, že pokles trhu byl daleko nižší, a to 0,2 %. Podle Gartneru se ze všech výrobců dočkala růstu jedině společnost HP.

Spam nejvíc rozšiřují senioři nad 65 let věku, vyplývá ze společného průzkumu Seznamu a Centra prevence rizikové virtuální komunikace Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. E-maily varující před nebezpečím šíří 47 % lidí nad 65 let a 38 % lidí mezi 55 a 64 lety. Ze studie dále plyne například to, že 60 % seniorů nepoužívá na internetu dostatečně silná hesla.

Prodeje tabletů klesaly v období Q4/2017 už 13. kvartál v řadě, zjistila ve své studii analytická firma IDC. Zařízení iPad od Applu a Kindle od Amazonu však rostla, stejně jako hybridní zařízení (2 v 1), která propad zvrátila už o čtvrtletí dříve.

Společnost Accenture provedla průzkum, který ukazuje, že necelá třetina maloobchodních firem je už dnes připravena na propojení s bankami v souladu s připravovanou směrnicí PSD2. V roce 2019 to má být již 90 procent maloobchodníků. Dotázaní retaileři chtějí API bank využít hlavně k tvorbě personalizovaných nabídek produktů a služeb na základě zjištěných dat.

Společnost IDC vydala analýzu trhu PC v regionu střední a východní Evropy (CEE), a to pro poslední čtvrtletí loňského roku. Segment rostl v meziročním srovnání o 4 procenta. Region EMEA jako celek rostl o 1,2 % na 20,9 milionu kusů prodaných zařízení.

Meziroční růst trhu polovodičů dosáhne v letošním roce dle odhadů Gartneru hodnoty 7,5 % a zastaví se na částce 451 miliard dolarů. Růst, který je v porovnání s dřívějšími odhady dvakrát rychlejší, je očekáván zejména v souvislosti s rostoucími cenami RAM a flashových pamětí.

Stav trhu služeb poskytujících předplacené video, jako je například Netflix, v Evropě poroste, a to dost výrazně, píše ve své prognóze agentura Kagan, která patří společnosti S & P Global Market Intelligence. Zatímco v loňském roce dosahovaly kombinované služby všech poskytovatelů v daném regionu hodnoty 3,9 miliardy dolarů, v roce 2022 už to bude necelých sedm miliard.

Národní toxikologický program USA (NTP) zveřejnil výsledky studie, podle níž vysokofrekvenční záření způsobuje u myší vznik nádorů – přičemž je zajímavé, že jen u samců. Negativní vliv mobilních telefonů na lidské zdraví ze studie nicméně nevyplývá, neboť myši byly vystaveny mnohem vyšším dávkám záření, než vyzařují běžné mobily.

Operátoři v regionu střední a východní Evropy (CEE) pokračují v hledání cest podnikání mimo obor. Už předloni pocházelo 15 procent tržeb regionálních operátorů ze segmentů mimo telekomunikace a tento podíl i nadále roste, píše ve své studii analytická firma IDC.

Celosvětový trh cloudové infrastruktury vzrostl ve třetím čtvrtletí 2017 o 25,5 % na 11,3 miliardy dolarů. Nejvíce rostl veřejný cloud, a to o 32,2 % na 7,7 miliardy dolarů; na druhou stranu privátní cloud rostl o „pouhého“ 13,1 % na 3,6 miliardy. Údaje přinesla firma IDC.

Více než polovina – konkrétně 51 procent – obyvatel zemí EU od 16 do 74 let využívá internetové bankovnictví. Česká republika je společně s Rakouskem 12. s 57 procenty. U věkové kategorie 25 až 34 let je míra využívání internet bankingu 68 procent. Vyplývá to ze statistik Eurostatu.

Technologie blockchain se dle aktuální studie analytické firmy IDC nachází v rané fázi svého vývoje, ale zájem podniků o ni roste. V roce 2018 investice do ní dosáhnou hodnoty 1,8 miliardy dolarů, v roce 2021 už má jít o 8,1 miliardy.

Analytická firma Gartner zmapovala strategické priority CIO na globální úrovni a zjistila, že k respondenty nejčastěji zmiňovaným prioritám patří analytické platformy a business intelligence (BI).

Společnost 451 Research publikovala průzkum značící nárůst zájmu o kryptoměny ze strany podniků. Celých 28 % respondentů z komerční sféry v průzkumu uvedlo, že s digitálními měnami experimentují, z toho se ale většina (20 % z celku) stále nachází ve fázi vyhodnocování.

Západoevropský trh PC poklesl ve čtvrtém kvartálu loňského roku v meziročním srovnání o 9,1 procenta, píše společnost Context. Na druhou stranu izolujeme-li herní sestavy, ultratenké notebooky a chromebooky, pak zde vidíme nárůst. Rekordní je právě u posledního zmíněného segmentu – 66 %.

Seznam publikoval žebříček nejvyhledávanějších pojmů na jeho vyhledávači za rok 2017. K nejhledanějším kauzám patřily volby 2017 nebo propuštění Kajínka, z kultury a šoubyznysu byl nejvyhledávanějším pojmem film Lída Baarová. Na celý žebříček se můžete podívat tady.

Bezpečnostní firma Kaspersky Lab publikovala výsledky svojí studie Kaspersky DDoS Intelligence za čtvrtý kvartál roku 2017, zaměřené na DDoS útoky. Ty byly stále častěji prováděny ze serverů umístěných v Kanadě, Turecku či Litvě, naopak podíl „DDoS serverů“ v Itálii, Hongkongu a Velké Británii klesal. Linuxové botnety měly v daném období podíl 71 %, ty windowsové pak 29 %.

Společnost IDC publikovala prognózu investic do segmentu internetu věcí (IoT) v regionu střední a východní Evropy (CEE) pro letošní rok. Celková výše těchto investic má v roce 2018 dosáhnout 11,2 miliardy dolarů s 15,5% meziročním růstem. Mezi lety 2017 a 2021 má v této oblasti dojít k průměrně 18,8% růstu.

Analytická firma IDC publikovala svoje prognózy investic do veřejného cloudu za letošní rok, kdy by se měl celkový objem trhu vyšplhat na 160 miliard dolarů s meziročním nárůstem o 23,2 procenta. V následujících letech má být tempo růstu jen o něco málo nižší, konkrétně v průměru 21,9 % ročně.

Asi 40 procent českých podniků má nějaký konkrétní plán digitální transformace, uvádí ve svém průzkumu realizovaném pro společnost DXC Technology analytická firma GfK. Průzkum realizovaný mezi podniky nad 70 zaměstnanců zároveň ukázal, že firmy s digitalizací potřebují pomoci od partnerů.

Český statistický úřad (ČSÚ) píše, že v oblasti IT chybí Česku odborníci. Většina zaměstnanců sice zvládá základní úkony typu práce v textových editorech a tabulkových procesorech, programovat však zvládá jen zlomek z nich.

Trh se smartphony v roce 2017 klesl i v Číně, což bylo způsobeno především zvyšující se životností zařízení i nasycením trhu, který nepotřebuje tolik nových zařízení. Uvedla to analytická firma Canalys s tím, že šlo o 4procentní propad na 459 milionů prodaných kusů.

Sdružení CZ.NIC oznámilo, že na nových gTLD (generických doménách) v loňském roce ubyly domény. Počátkem roku jich bylo asi 27,7 milionu, koncem roku pak 23,8 milionu. Zatímco některé koncovky ztrácejí (.xyz; .top; .wang; .win či .bid), jiné nabírají na síle (zejména ty výrazněji „monetizovatelné“).

Bezpečnost (35)

Velká Británie obvinila ruskou vládu z kybernetických útoků z loňského června, které dostaly přezdívku NonPetya a zasáhly organizace ve více zemích, mimo jiné i v Česku, vlnou ransomwaru. Mluvčí ruské vlády Dmitrij Peskov nařčení kategoricky odmítl.

Americký Intel konečně vydal stabilní záplaty proti chybám CPU Spectre a Meltdown, jež na rozdíl od těch předchozích neshazují počítače koncových uživatelů. Záplata je zpočátku k dispozici jen pro procesory generace Skylake, ostatní však budou postupně přibývat.

Fitness aplikace Strava nechtěně šmíruje vojáky, přes které na web unikají citlivé armádní informace. Sdílení frekventovaných tras běžců na mapě může zájemce přivést k nově veřejně přístupným (ale původně utajovaným) zásobovacím trasám vojenských základen.

Nově nalezený malware pro Android s názvem Skygofree, který dokáže docela výrazným způsobem sledovat uživatele smartphonu či tabletu a jeho aktivity, zůstával bez povšimnutí celé čtyři roky. Spyware objevili experti ze společnosti Kaspersky Lab.

Ministerstvo vnútra SR oznámilo, že občané už brzy nebudou muset chodit na oddělení dokladů kvůli nahrání nových certifikátů pro elektronický podpis na e-občanské průkazy. Přehrávání certifikátů s delším klíčem je nutné kvůli kauze Infineon Technologies z konce loňského roku.

Experti bezpečnostní firmy Eset analyzovali kód skupiny kyberzločinců Turla, financované pravděpodobně některou z vlád (nebo více vládami). Škodlivý kód cílí na diplomaty v zemích bývalého Sovětského svazu a do jejich počítačů se dostává skrze falešný Flash Player ze stránky, která se tváří jako stránka společnosti Adobe.

Společnost Check Point varuje před weby, které s využitím hardwarových zdrojů zařízení uživatelů bez jejich vědomí těží kryptoměny. Nejnověji bylo nasazení těžařského skriptu zjištěno u portálu Morfix, populárního překladače mezi hebrejštinou a angličtinou. Kód pocházel od reklamní společnosti a tvůrci Morfixu o něm netušili. Problémem se již kromě tvůrců doplňků pro webové prohlížeče zabývají také vývojáři Opery. Ti představili novou verzi prohlížeče Opera 50, která obsahuje integrované řešení blokující těžbu kryptoměn s názvem NoCoin.

Experti Marek Sýs a Dušan Klinec, kteří byli součástí týmu, jenž zjistil problémy se šifrovacími klíči společnosti Infineon Technologies, dostali za odměnu od slovenského státu hasičskou sekeru. Přímo od Infineonu nic. Větší finanční odměny v rámci bug bounty programů přitom bývají běžné i u ne tak závažných zjištění.

Microsoft obohatil svou bezplatnou službu Windows Analytics o nové funkce, které jí umožňují zjistit, zda je na počítačích nainstalována ochrana (formou nejnovějších aktualizací firmwaru) před chybami procesorů Spectre a Meltdown. Americký gigant ovšem varuje, že zjištěné skutečnosti nelze považovat za 100% spolehlivé, alespoň ze začátku.

Zařízení s Androidem ohrožuje další botnet, který od svého objevitele, čínské společnosti Netlab, dostal označení ADB.Miner a který se šíří jako červ – napadená zařízení v síti vyhledávají další zařízení, na která by mohla přenést infekci, přes otevřený port 5555. Botnet je využíván k těžbě kryptoměn (aktuálně Monero) na smartphonech a televizích.

Kyberzločinci pomalu nacházejí způsoby zneužití chyb CPU Meltdown a Spectre a objevují se první viry. Oznámila to prostřednictvím webu Security Week německá organizace AV-Test. V současnosti už existuje 139 vzorků škodlivých kódů, které Meltdown a Spectre chtějí zneužít.

Tým Kaspersky Lab objevil zranitelnost v USB tokenech, které bývají ve firmách běžně používány k aktivaci licencovaného softwaru. Jenže program k USB tokenu na počítači často aktivuje port 1947, který se otevře a potenciální útočníci přes něj „proklouznou“, což jim umožní získat nad daným zařízením vzdálenou kontrolu.

Společnost Intel přiznala, že starší systémy se kvůli patchům pro chyby Meltdown a Spectre samovolně restartují. Problém se podle všeho týká jak koncových, tak podnikových zařízení běžících na procesorech Broadwell a Haswell.

Web televizní služby Slovak Telekomu MagioGo.sk obsahoval skript pro těžbu kryptoměny Monero a procesory svých návštěvníků tak vytěžoval naplno. Za chybu může nástroj třetí strany, který byl součástí webu.

Policie ČR stále řeší útoky na weby Českého statistického úřadu (ČSÚ) po ukončení voleb do Poslanecké sněmovny v říjnu 2017, kdy opakovaně vypadávaly portály volby.cz a volbyhned.cz, shromažďující průběžně oficiální výsledky voleb. ČSÚ v souvislosti s prezidentskými volbami v polovině ledna podniká preventivní bezpečnostní opatření.

Kyberzločinci zaútočili přes aplikaci Telegram, konkrétně její verzi pro platformu Windows. Přes aplikaci rozesílali škodlivý kód formou přílohy imitující obrázek ve formátu *.png. Napadená zařízení pak mimo jiné těžila kryptoměny, například Monero, Zcash a další. Informaci přinesla bezpečnostní firma Kaspersky Lab.

Tým Project Zero společnosti Google odhalil významnou chybu v doplňku webových prohlížečů s názvem Grammarly, který dokáže kontrolovat, zda v textu neděláte gramatické chyby. Jenže teď se ukázalo, že chyba v Grammarly potenciálním útočníkům umožňovala přístup ke všem textům, které uživatel napsal. Chyba již byla opravena.

Přes video portál YouTube se těžily kryptoměny. Nemohl za to však provozovatel YouTube, Google, ale hackeři, kteří k těžbě kryptoměny (konkrétně Monero) zneužili reklamu. Škodlivé reklamy byly Googlem do dvou hodin zablokovány.

Společnost Intel varuje před vlastními softwarovými záplatami, které vydala pro chyby procesorů Spectre a Meltdown. Patche totiž občas mohou v systémech napáchat ještě větší paseku než chyby, na které reagují. Původně se soudilo, že větší frekvence samovolných restartů nastává jen u systémů postavených na čipech Broadwell a Haswell, jenže Intel přiznal, že spektrum postižených CPU je mnohem širší.

Do androidových herních aplikací na Google Play se dostal malware, který uživatelům bez ohledu na věk zobrazoval porno reklamy. Část z 60 napadených aplikací je přitom zaměřena přímo na děti. Škodlivý kód objevili experti z bezpečnostní firmy Check Point.

V České republice stejně jako ve světě roste využívání malwaru za účelem těžby kryptoměn, jehož prostřednictvím lze pro těžbu zneužít hardwarovou kapacitu počítačů nic netušících uživatelů. JS/CoinMiner je podle statistik bezpečnostní firmy Eset nejčastější hrozbou tuzemského internetu za prosinec 2017.

Mnohé české weby tajně těží kryptoměny s využitím výpočetního výkonu počítačů svých návštěvníků. Jenže některé z nich o tom ani nevědí – podle expertů se skript pro těžbu do zdrojového kódu „zatoulal“ přes děravý plugin redakčních systémů Joomla nebo WordPress. Situaci rozebírá portál Lupa.cz. (zdroj)

Ze studie společnosti Check Point vyplývá, že v posledním měsíci loňského roku došlo k silnému nárůstu výskytu malwaru pro těžbu kryptoměn. Roste navíc i podíl takového typu malwaru mezi škodlivými kódy obecně a „těžební“ skripty se stále častěji stávají součástí i legitimních stránek.

Téměř čtyři pětiny firem zaznamenaly ztrátu nebo krádež dat, vyplývá z průzkumu společnosti Sodat, realizovaného v souvislosti s blížící se směrnicí GDPR. Až 84,6 % firem má v plánu realizovat investice do opatření zajišťujících ochranu dat.

Otázkou nebylo, zda, ale kdy se tak stane. Podle prognóz společnosti Acronis mají již letošní vlny ransomwarových útoků směřovat na zařízení připojená k internetu věcí. Cílem tak mají být třeba i auta, ale také lékařské přístroje (sic!), zařízení chytrých domácností nebo nositelná elektronika.

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) bude v průběhu prezidentských voleb ve dnech 12. a 13. ledna v pohotovosti. Na řešení případných bezpečnostních incidentů bude připraveno 25 expertů.

Na olympijskou infrastrukturu při zahájení zimních OH v Pchjongčchangu v Jižní Koreji směřoval kybernetický útok. Podle agentury Reuters byly zasaženy systémy pro internetové a televizní přenosy. V této souvislosti je zajímavé, že systémy olympijských her poprvé v dějinách běží kompletně v cloudu.

Společnost Eset publikovala svůj souhrn nejčastějších internetových hrozeb v České republice za leden 2018, jejichž celou třetinu (33,49 %) tvořil JS/CoinMiner, tedy skript pro skrytou těžbu kryptoměn. Na vzdáleném druhém místě (4,41 %) je JS/Redirector, na třetím s 3,98% podílem je HTML/ScrInject.

Pozor na průmyslovou špionáž – například společnost Kaspersky Lab ve svém průzkumu zjistila, že necelá třetina podniků se loni setkala s počítačovým útokem, jenže některé firmy o útocích na svoje systémy ani nevědí a zaznamenají je třeba až po dlouhé době. To je třeba případ jisté nejmenované petrochemické společnosti ze Saúdské Arábie, u níž experti z firmy FireEye objevili virus Triton „zažraný“ až v systému, který měl vypnout všechny ostatní systémy v případě havárie.

Dvojice inženýrů z utajovaného ruského jaderného centra v ruském Sarově byla zatčena za to, že tamní superpočítač zneužila k těžbě virtuální měny bitcoin. Jde pravděpodobně o onen nejvýkonnější počítač v Rusku, o němž před pár lety informovala média.

Z portálu Nevyhazujto.cz nejspíš unikla uživatelská data, všímá si Michal Špaček na portálu Lupa.cz. K úniku uživatelských jmen a hesel v prostém formátu mělo dojít na „podwebu“ praho.nevyhazujto.cz, který nepoužívá šifrování HTTPS. Detaily bezpečnostního incidentu, k němuž se tvůrci webu dosud nevyjádřili (k 1. únoru 2018), naleznete zde.

Na portál GizHub unikly zdrojové kódy komponenty iBoot pro systém iOS, který běží například na iPhonech. Ke cti Applu nutno přičíst, že o problému tentokrát nemlžil a postavil se k němu čelem. Oznámil ovšem, že důležité kódy unikly jen z verze iOS 9, kterou v dnešní době používá jen zlomek iPhonů. Později se ukázalo, že část zdrojového kódu na veřejnost vynesl interní zaměstnanec Applu.

Google oznámil, že ze svého obchodu s aplikacemi pro Android Google Play odstranil v loňském roce asi 700 tisíc aplikací a zablokoval 100 tisíc účtů vývojářů. Asi 99 procent ze zmíněných aplikací bylo zachyceno automatickými systémy reagujícími na hrozby.

Na japonskou kryptoměnovou burzu Coincheck byl podniknut kybernetický útok, v jehož důsledku se ztratila měna NEM v celkové hodnotě přesahující půl miliardy dolarů (10 miliard korun). Burza své klienty odškodní ze svého, většinu peněz tak investoři uvidí a dostanou je v jenech.

Dánská firma Maersk oznámila, že po útoku NonPetya musela přeinstalovat 4 tisíce serverů, 45 tisíc PC a 2,5 tisíce aplikací. Logistická společnost s 90 tisíci zaměstnanci tak celých 10 dní fungovala bez funkčních IT systémů.