Nejdůležitější zprávy z období 20.03.2018 - 26.03.2018

Observer 13 – 2018

Že bezpečnost doposud nepatřila mezi priority při návrhu internetu věcí (IoT) a připojených zařízení, obecně ilustroval výtečně na loňském MWC Avast – psali jsme o tom, tak jen rychle připomeneme, že šlo o přehled nezabezpečených IoT zařízení v Barceloně a živé demo „hacku“ chytré domácnosti přes děravou webovou kameru. Podle analytiků Gartneru se ale nelze spoléhat, že by situaci vzali dostatečně pevně do rukou sami výrobci (respektive rozhodně ne všichni). Odhadují proto, do roku 2021, tedy během následujících tří let, se hlavním hybatelem zvyšování míry zabezpečení IoT stanou nové předpisy a legislativa. Výdaje na zabezpečení IoT díky tomu porostou mezi roky 2017 a 2021 doslova raketovým tempem – téměř na trojnásobek (viz trh v číslech). Jen v letošním roce půjde o meziroční nárůst o 28 %.

Více na webu INSIDE.

 

Zobrazuje se pouze volně dostupný obsah. Pokud chcete vidět víc, , prosím.

Nemáte-li účet, napište nám, nebo si můžete objednat předplatné na zkoušku.

Klout končí k 25. květnu. Je největší oběť GDPR?

V noci na dnešek oznámil CEO společnosti Lithium,  provozovatele služby Klout, která od roku 2008 hodnotí "sociální skóre" (tedy vliv napříč sociálními sítěmi) svých členů, že služba skončí ke 25. květnu letošního roku - nabízí se tak otázka zda je největší oběť GDPR. V dopise rozeslaném uživatelům se uvádí: I’m writing to let you know that Lithium has made the decision to sunset the Klout service, effective May 25, 2018.  Lithium is committed to providing you with...

Hlavní události (54)

Ministerstvo práce a sociálních věcí, respektive jeho předchozí administrativa Michaely Marksové, propadlo v šetření Nejvyššího kontrolního úřadu, zjistil Seznam Zprávy, kterému se podařilo získat neveřejná zjištění auditorů. Například jedna stránka v dokumentu strategie rozvoje IT systémů vyšla resort na více než 163 tisíc. Více si můžete přečíst zde.

Společnost Cambridge Analytica, poznamenaná skandálem okolo nadměrného sběru dat uživatelů Facebooku, byla nucena skončit. Odvrátili se od ní totiž zákazníci i dodavatelé. Přitom podle svých slov dělala jen věci, které jsou legální a běžné užívané. (Nejhorší je, že má nejspíš pravdu.)

Systém elektronického zdravotnictví eZdravie má dlouhý reakční čas – dlouho trvá hlavně ověřování identity přes systém ministerstva vnitra, které má ověřovací modul na starosti společně s agenturou NASES. Kritizoval to i šéf Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) Peter Blaškovitš v rozhovoru pro Živé.sk. (zdroj)

Stát stále nedisponuje technologiemi pro elektronický podpis v občanských průkazech na dálku. Technologie přitom měla přijít už v minulém roce. Občané se funkce nedočkají nejspíše ani do léta, ačkoliv bývalý ministr vnitra Róbert Kaliňák dříve hovořil o příchodu po novém roce.

Portál CzechCrunch přinesl přehled letošních aprílových žertů, které si vymyslely technologické firmy. Najdete zde například smartphone v podrážce tenisek nebo zařízení pro „swipování“ (švihání prstem) na hardwarové klávesnici. Celý souhrn si můžete přečíst zde.

Zajímavý rozhovor s českým vědcem žijícím v Kanadě Václavem Smilem přinesl portál Flowee.cz (článek původně vyšel v časopise Zen). Smil zde hovoří o úskalích naší posedlosti technologiemi a inovacemi, ale například také o tom, že západní civilizace by byla schopna přežít i ztrátu poloviny životního standardu. (zdroj)

Na úřadě místopředsedy vlády Petra Pellegriniho byli za jeho působení dva zaměstnanci IT konzultační společnosti 3sixty consulting, Peter Ďurica a Peter Poliak. Jejich zaměstnavatel přitom podle informací portálu Živé.sk spolupracoval i s firmami, které za sebou měly kontroverzní veřejné soutěže pro stát.

Sdružení Slovensko.Digital vyjádřilo podporu občanské angažovanosti a zodpovědnému jednání. Vyzývá proto členy IT komunity, úředníky i zaměstnance disponující informacemi pro objasnění nekalých praktik ve státním IT, aby se na něj obrátili.

Portál Živé.sk zpracoval aktuální možnosti studia IT oborů na slovenských vysokých školách. Na část z těchto oborů se už pro nadcházející akademický rok přihlásit nelze, jiné nabízejí možnost podávání přihlášek až do konce dubna (apríla). (zdroj)

Datový přenos v internetovém uzlu NIX.CZ dosáhl dalšího rekordu. Tentokrát v době konání semifinálového olympijského zápasu České republiky proti Rusku, kdy se datový tok ve špičce vyšplhal na hodnotu 629,6 Gb/s. Celkový odchozí provoz O2 z toho činil 285 Gb/s.

Slovenským školstvím stále hýbe projekt internetu do škol s názvem Edunet_SK, který se na delší dobu „zasekl“. V současné době resort školství čeká na rozhodnutí Úradu pre verejné obstarávanie, na který podal podnět jeden z podniků účastnících se tendru. Zatím není jasné, kdy dojde na podpis smlouvy s vítězem výběrového řízení, firmou Swan Mobile. Pro stát je důležité zajistit konektivitu a související služby jedním dodavatelem, aby měl jistotu bezpečnosti. O celé problematice se podrobně rozepsal Lukáš Kosno na portálu Živé.sk. (zdroj)

Zakladatel sociální sítě Facebook Mark Zuckerberg přijede na Slovensko, kde bude přednášet na téma Facebook – globální fenomén v globálním světě. Podle informací Kanadsko-slovenské obchodní komory (KSOK), která Zuckerberga do země pozvala, proběhne Zuckerbergova přednáška dne 25. června (júna) v bratislavském hotelu DoubleTree by Hilton.

Číňané celých pět let kradli data ze sídla Africké unie v etiopské Addis Abebě, které sami postavili a nejspíš i vybavili technologiemi vlastní výroby. Technici budovy si nezvyklého nočního provozu serverů všimli až letos v lednu. K únikům dat mělo docházet už od roku 2012, kdy bylo sídlo Africké unii předáno. Informuje o tom francouzský deník Le Monde s tím, že Čína jakékoliv obvinění považuje za absurdní. Afričané již od objevu stihli nasadit vlastní servery se šifrovaným provozem.

Největší skandinávská banka Nordea zakázala všem svým zaměstnancům jakékoliv investice do kryptoměn. Zaměstnavatel se je tak podle svých slov snaží chránit před jejich zapojením do nelegálních a neetických aktivit. Jen pro zajímavost – v bance Nordea aktuálně pracuje 31 tisíc lidí.

Úřad místopředsedy vlády pro investice a informatizaci Petra Pellegriniho dal těsně před Vánoci k veřejnému připomínkování i další zákony a směrnice – byť se původně hovořilo jen o metodice ke kybernetické bezpečnosti. Komunita IT expertů v čele se sdružením Slovensko.Digital nad tím jen nechápavě kroutí hlavou.

Vědci ze Slovenské akademie věd (SAV) tvrdí, že si možná vytváříme digitální dobu temna. V posledních desetiletích totiž podle nich neexistuje prakticky žádný fyzický záznam digitálních materiálů. Někteří z nich dokonce 21. století nazývají „digitální černou dírou“.

Slovenský ministr financí Peter Kažimír se vyjádřil o možném zdanění kryptoměn, byť není jasné, jak by se taková daň při anonymitě kryptoměn vybírala. Přesto by měl zákon stanovující ono zdanění platit už od příštího roku. Kažimír uvedl, že kdo bude chtít žít podle zákona, bude si příjmy v kryptoměnách zkrátka danit dobrovolně. Danění se už na Slovensku nevyhne ani tzv. sdílená ekonomika. K financím „protočeným“ skrze Uber nebo Airbnb se stát dokáže dostat přímo přes konečné poskytovatele služeb, tedy řidiče nebo majitele pronajímaných bytů.

Z oblasti celoročních přehledů tu máme i výběr startupů, které sice vypadaly nadějně, nicméně v roce 2017 skončily v propadlišti dějin. Patří sem například peer-to-peer platforma pro prodej a leasing ojetých vozů Beepi, sociálně-mediální aplikace Yik Yak, předražený odšťavňovač Juicero a další. Výběr sepsal portál Czechcrunch a najdete ho zde.

Státní systém pro elektronické občanské průkazy je pomalý. Zvládne totiž jen 12 přihlášení za vteřinu. Podle šéfa Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) Petra Blaškovitše v rozhovoru pro Živé.sk je přihlášení „strašně pomalé“ a po spuštění eHealth (systému elektronického zdravotnictví) spadne Slovensko.sk i interní systémy.

Lupa ve svém článku zmapovala počátky multibankingu v Čechách, respektive různé služby, které umožňují propojení informací o účtech jednotlivce v různých bankách, a které jsou možné díky nově platné směrnici PSD2. Článek naleznete zde.

Opoziční strana SaS podala trestní oznámení na neznámého pachatele týkající se projektu elektronického zdravotnictví eZdravie. Zástupci strany předali Generální prokuratuře (GP) dokumenty, v nichž jsou uvedeny i potenciálně podezřelé osoby. Podle SaS je smlouva netransparentní kvůli její nezveřejněné části s detaily například o technických parametrech projektu.

Zprávy z portálu eŽaloby pořád přicházejí do schránek na Slovensko.sk stále se zpožděním, uvádí portál Živé.sk. K okamžitému přijímání zde nedochází – standardní čas od odeslání po doručení do e-schránky soudu činí do 30 minut, maximální časy v extrémních případech mohou dosahovat i řádu dní. NASES již uvedl, že problém definitivně odstranil.

Asociácia súkromných lekárov (ASL) i Slovenská lekárska komora (SLK) stále kritizují státní projekt eZdravie. Stěžují si hlavně na výpadky systému a různé technické problémy, které způsobují, že i průměrně technicky zdatní lékaři potřebují k výkonu své práce pomoc informatika. Používání eZdravia je tak pro uživatele finančně poměrně náročné. Resort zdravotnictví připouští „možná náročnější zavádění systému.“

Reklamní platforma Facebooku se zbavuje dat třetích stran. Jinými slovy, taková data už dále nelze využívat pro cílení reklamy. Jde o další reakci na skandál, který se točí okolo britské analytické firmy Cambridge Analytica. Dalším důsledkem je odložení vydání plánovaného chytrého reproduktoru s displejem, kterým chtěl Facebook konkurovat Googlu či Amazonu. A do třetice profily společností Tesla a SpaceX na sociální síti zrušil samotný Elon Musk.

Autonomní taxi Uberu mělo v USA smrtelnou nehodu. Stalo se tak v noci, kdy vozidlo špatně vyhodnotilo situaci a smetlo chodkyni přecházející mimo přechod. Řidička, která v autě byla jako „záloha“, v tu chvíli nesledovala dopravní situaci. Policie nakonec zveřejnila záběry posledních vteřin před nehodou na Twitteru. Nehoda může zkomplikovat další vývoj systémů autonomního řízení.

Bezpečnostní systém armády (Integrovaný bezpečnostný systém všetkých armádnych objektov) měla na základě rozhodnutí bývalého ministra obrany Martnia Glváče na starosti partnerka zabitého, podle médií kontroverzního podnikatele Jozef Mišenky. Oznámil to na tiskové konferenci předseda OĽaNO-NOVA Igor Matovič, podle nějž byl Mišenka „mafián“.

Jihokorejský Samsung byl založen přesně před 80 lety, tedy 1. března 1938. Firma nejprve obchodovala se sušenými rybami, ovocem a zeleninou, načež v 60. letech přešla na elektroniku a v letech 70. na výrobu televizorů.

Jihokorejský Samsung zavře svoji továrnu ve Voderadech u Trnavy, tedy jeden ze dvou svých výrobních závodů na Slovensku. Firma se rozhodla konsolidovat svoje závody ve Voderadech a Galantě. A zaměstnanci z prvního zmiňovaného závodu dostali možnost jít pracovat do druhého.

Na bankovním trhu se v souvislosti s evropskou směrnicí PSD2 očekává zostření konkurenčního boje. Portál Živé.sk se na situaci okolo směrnice ptal jednotlivých slovenských bank, z nichž většina se vyjádřila i k tomu, jak je na její příchod připravena. (zdroj)

Seznam oficiálně spustil svůj vlastní televizní kanál, Televizi Seznam. K dispozici zde budou zpravodajství, informace i zábava. Televize bude vysílat nejen v rámci HbbTV, ale i celoplošně, a to na multiplexu 3 Českých Radiokomunikací.

Google objevil závažné bezpečnostní zranitelnosti u čipů od společností Intel, AMD i ARM. Těchto zranitelností by mohli zneužít potenciální útočníci, a to ke krádežím citlivých informací prakticky ze všech moderních počítačů i telefonů. Chyby nesou název Meltdown (týká se Intelu) a Spectre (týká se všech tří společností). Intel na odstranění nedostatků podle svých slov pracuje. V souvislosti s tím se ale objevila zpráva, že šéf Intelu Brian Krzanich prodal většinu svých akcií společnosti za 24 milionů dolarů, přičemž svou žádost u americké Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) podal až poté, co o bezpečnostních problémech musel prokazatelně vědět. Proto existuje důvodné podezření, že byl prodej akcií účelový. Podle nejnovějších informací se problémy týkají také čipů od Applu, který již podle svých slov vydal softwarové záplaty.

Portál Živé.sk přinesl přehled těch nejhorších výroků slovenských politiků za rok 2017, týkajících se oblasti IT, například nechvalně proslulé kauzy šifrovacích klíčů pro e-občanky. Část výroků pochází také od místopředsedy vlády Petra Pellegriniho. Celý přehled naleznete zde.

Nová slovenská ministryně vnitra Denisa Saková odmítá, že by její resort realizoval „fiktivní“ IT zakázku. Prokurátor Vasiľ Špirko přitom o jedné takové zakázce hovořil v průběhu března, ovšem ten nepoužil slovo „fiktivní,“ nýbrž „účelová.“ Konkrétně má jít o projekt upgradu dosavadní infrastrukturní, datové a komunikační sítě na ministerstvu vnitra, který Saková rozjížděla ještě jako vedoucí sekce informatiky, telekomunikací a bezpečnosti.

Mimovládní organizace Slovensko.Digital a Aliancia Fair-play poslaly ministryni školství Martině Lubyové list, v němž ji žádají o organizaci velkého setkání u kulatého stolu, týkající se internetu pro školy (projektu Edunet_SK). Kromě zástupců ministerstva by se setkání měli účastnit mimo jiné i členové akademické obce a zástupci telekomunikačního trhu či samotných škol.

V areálu společnosti YouTube v Kalifornii došlo ke střelbě. Střelkyně Nasim Aghdamová nejdříve zranila tři lidi a potom zbraň otočila proti sobě. Podle jejího otce společnost nenáviděla – obviňovala ji z toho, že ji YouTube neplatí a hlavně že cenzuruje její videa.

Autopilot Tesly zaznamenal překážku, řidič nereagoval ani na výstražný zvukový signál. Takový je výsledek vyšetřování smrtelné nehody z USA z 23. března samotnou automobilkou. Je však zvláštní, že autopilot i přes zaznamenaný problém nezačal sám brzdit.

Společnost Facebook má problém, který se jmenuje Cambridge Analytica. To je společnost, které se prostřednictvím své aplikace „třetí strany“ podařilo získat uživatelská data ze zhruba 50 milionů účtů, z velké části bez vědomí a souhlasu uživatelů. Akcie provozovatele sociální sítě v reakci na „provalení“ skandálu padají, spekuluje se o odchodu jeho šéfa pro bezpečnost Alexe Stamose a kromě toho ji vyšetřují úřady v USA i Velké Británii. Šéf Facebooku Mark Zuckerberg v reakci na celou situaci slíbil, že jeho platforma zpřísní přístup k uživatelským datům pro třetí strany.

Evropská komise začala řešit umělou inteligenci. V souvislosti s tím v květnu spustí iniciativu European AI Alliance, do níž pozve akademiky i experty z byznysu. Přihlášky do tzv. „High-Level Expert Group“, která bude pracovat na formulaci pravidel, již byly otevřeny.

Záplaty zranitelností Spectre a Meltdown samozřejmě nemají vliv na výkon pouze osobních počítačů, ale i serverů v datových centrech. Čeští experti (a firmy) dotázaní portálem Lupa.cz se vesměs shodli na tom, že situace zásadní pokles výkonu nepřinese. (zdroj)

Operátor T-Mobile chce rozšířit optické připojení českých domácností k internetu. V následujících letech investuje asi půl miliardy eur do zhruba milionu přípojek. Díky tomu by mohly být umožněny reálné rychlosti až do 1 Gbit/s.

V průběhu hokejového šampionátu padl další rekord v rychlosti internetového přenosu na Slovensku, a to už v jeho počátcích. Při utkání s Rakouskem byl ve slovenském peeringovém centru SIX zaznamenán provoz na úrovni 219,3 Gbit/s, přičemž dosavadní rekord činil „jen“ 212 Gbit/s.

Poplatky za využívání frekvencí, které Český telekomunikační úřad (ČTÚ) účtuje operátorům, by měly poklesnout, a to zhruba o 118 milionů korun z původně 1,1 miliardy v roce 2016. ČTÚ si od toho slibuje vyšší investice do budování telekomunikačních sítí a další infrastruktury.

ČR je podle agentury CzechInvest země zaslíbená umělé inteligenci či strojovému učení. Na YouTube se objevilo video agentury, v němž hovoří Michal Pěchouček, mimo jiné zakladatel společnosti Cognitive Security, kterou koupilo Cisco. Podobnou kampaň jako Česko rozjíždí i Francie, která se podle svého prezidenta Emmanuela Macrona chce stát jedním z hlavních tahounů umělé inteligence. Země spustila projekt AI for Humanity, na němž pracuje i slavný matematik Cédric Villani.

Microsoft docela zásadním způsobem mění směr – už se tolik nebude zaměřovat na Windows, ale spíše na oblasti cloudu a umělé inteligence, které teď pro něj mají největší potenciál, co se zájmu zákazníků, potažmo tržeb týče. Plány reorganizace oznámili zástupci společnosti před Velikonocemi.

Zloději na Islandu ukradli 600 počítačů, které jsou používány pro těžbu bitcoinů a dalších kryptoměn. V souvislosti s „Velkou bitcoinovou loupeží“ bylo zatčeno 11 osob včetně člena ochranky, která měla na starosti hlídání počítačů. Ostrov je oblíbenou „destinací“ těžařů kryptoměn vzhledem k tamním nízkým cenám energií i (alespoň v zimě) poměrně levnému chlazení.

Američtí zákonodárci vyzvali tamního operátora AT&T, aby ukončil svoje obchodní vztahy s tamní společností Huawei Technologies. Negativně se vyjádřili také k plánu čínské společnosti China Mobile na trh v USA. Důvod spočívá v obavách z narušení bezpečnosti.

Čínská společnost ZTE přerušuje svůj hlavní obor podnikání poté, co ji k tomu přinutilo rozhodnutí amerického ministerstva obchodu, na jehož základě mají společnosti se sídlem v USA zákaz prodávat ZTE svoje díly a software. Firma je s resortem v kontaktu a snaží se jeho rozhodnutí zvrátit.

Čínská společnost ZTE má zakázán export dílů z USA, což negativně ovlivní například výrobce čipů Qualcomm. Jenže potenciálně nedozírné následky to může mít i pro samotnou ZTE. Ta totiž ve svých smartphonech využívá operační systém Android od Googlu, Google je americká firma a zákaz Washingtonu se má vztahovat i na software. USA není jedinou zemí, kde má ZTE problémy. Například britská NCSC (National Cyber Security Centre) před produkty firmy (plus společnosti Huawei) varuje – jejich používání prý zvyšuje rizika pro národní bezpečnost.

Finanční správa ČR na dotaz ČTK podala vyjádření týkající se toho, jak lidé mají danit výnosy z prodeje a těžby bitcoinů. Zdanění kryptoměn totiž aktuálně není v ČR legislativně ošetřené. Daň z příjmu podle FS činí 15 procent z rozdílu mezi nákupem a prodejem měny.

Česká republika velmocí v oblasti umělé inteligence s největší pravděpodobností nebude. Řekl to na debatě AI.cz v Národní technické knihovně Aleš Chmelař, státní tajemník pro evropské záležitosti. Podle eurokomisařky Věry Jourové, která se debaty zúčastnila také, nebude EK „poroučet větru, dešti“ a vydá se evropskou cestou „podporovat, nesahat, nechat to rozvíjet.“ Bližší informace v článku na Lupa.cz.

Sociální síť Facebook začala reagovat na GDPR, tedy na nové nařízení Evropské unie o ochraně osobních údajů. Z toho důvodu se svých uživatelů začal ptát, jestli jim nevadí používání technologie pro rozpoznávání obličeje v jejich fotkách a videích či jestli chtějí i nadále sdílet informace ze svých profilů. S cíleným marketingem však bude pokračovat i nadále.

Rus Jevgenij Nikulin, podezřelý z hackerských útoků provedených mezi lety 2012 a 2013, byl vydán do USA. O jeho vydání rozhodl ministr spravedlnosti Robert Pelikán. Extradikce byla provedena neprodleně a Nikulin už se tak nachází ve Spojených státech. Před soudem v San Francisku uvedl, že se cítí být nevinen.

Alza.cz přidává lidem do košíku zboží, které si neobjednali. Konkrétně jde o nějaké „drobnosti“ v řádu převážně do stokoruny, které zelený mimozemšťan zkrátka svévolně přidá do košíku k dražšímu nakupovanému produktu, a pokud si toho nevšimnete, jste rázem třeba o padesát nebo osmdesát korun chudší. Podle Alzy se tak děje kvůli vyššímu pohodlí zákazníků, jelikož už třeba nemusejí shánět baterky k vysílačkám nebo SD karty k foťákům. Komentář redakce: Halíře dělají talíře.

Kontrakty a implementace (172)

Slovensko znovu nakoupí licence od Microsoftu, tentokrát pro více institucí a úřadů než doposud, kdy jich bylo 33. Nový počet známý není. Cílem zakázky je „optimalizace licenčního modelu […] a zabezpečení kontinuity služeb podpory pro desktopové licence v majetku státu.“

Budování bezplatných Wi-Fi hotspotů bylo v televizní reklamě propagováno ještě před schválením projektu. Ten nese název WiFi pre Teba a podle portálu Živé.sk byl propagován už skoro týden před schválením. Peníze na reklamu pocházely z fondů EU.

První dvě slovenské firmy – Gospace Tech a Damalis – začaly ve Spojených státech testovat svá řešení pro chytrá města (smart cities). Na tříměsíční program je tam poslal úřad místopředsedy vlády SR (ÚPVII).

Ondřej Fryc (dříve Mall.cz) rozjíždí již druhý investiční fond pro startupy pod hlavičkou svojí firmy Reflex Capital. Kapitálová hranice fondu bude činit 80 milionů eur. Tyto peníze budou určeny na rozjezd podnikání začínajících firem v ČR a v USA.

Národná agentúra pre sieťové a elektronické služby (NASES) už vyčíslila výši odškodného, které jí musejí zaplatit společnosti Swan a GlobalTel (obě v holdingu DanubiaTel) za opožděné doručování úředních zpráv do elektronických schránek na portálu Slovensko.sk. Obě společnosti by měly zaplatit celkem 225 tisíc eur bez DPH (více než 270 tisíc eur z DPH).

Úřad místopředsedy vlády SR pro investice a informatizaci (ÚPVII) vyhlásil další dvě výzvy pro podporu zavádění smart inovací ve městech a obcích, tentokrát zaměřené na oblasti správy vod a odpadů.

Systémy obcí na Slovensku by měly přejít do vládního cloudu. Související výzvu na národní projekt „Migrácia IS obcí do vládneho cloudu Plošné rozšírenie IS DCOM – 2. etapa“ (DCOM+) zveřejnil úřad místopředsedy vlády Petra Pellegriniho.

Stát Vatikán chystá svůj vůbec první hackathon. Ten proběhne mezi 8. a 11. březnem a ponese název VHacks. Cílem je nalezení technologií k usnadnění řešení sociálních problémů i komunikaci představitelů různých náboženství.

Šifrovaná komunikační aplikace Telegram získala prostřednictvím ICO své nové kryptoměny již 850 milionů dolarů z plánované miliardy. Služba, která vznikla před čtyřmi lety, měla na konci roku 2017 již více než 180 milionů aktivních uživatelů.

Ministerstvo financií SR založilo ve své struktuře Centrum pre finančné inovácie, jehož prostřednictvím chce získat větší dohled nad inovacemi v segmentu fintech. Resort se právě tomuto oboru chystá věnovat proto, že jde o rychle se rozvíjející oblast. Mimo jiné se zaměří na bezpečnost při ověřování identity otiskem prstů nebo snímkem tváře či na technologii blockchain.

Úřad místopředsedy vlády SR pro investice a informatizaci Petra Pellegriniho hledá odborné hodnotitele projektů financovaných z veřejných zdrojů, které jsou zaměřeny na oblast IT a tzv. smart projekty.

Brněnský start-up Edookit, který vyvinul on-line systém pro třídní knihy, matriky, žákovské knížky, rozvrhy a další vzdělávací administrativu, chce prostřednictvím nové kampaně na crowdfundingovém portálu Fundlift.cz vybrat 5 milionů korun, a to za 10procentní úrok ročně s tříletou splatností.

Významný výrobce vlakových sedaček Borcad cz přejde ještě v letošním roce na ERP systém Infor SyteLine (CloudSuite Industrial). Realizátorem implementace bude firma ITeuro, která do firmy zároveň zapojí i svůj vlastní produkt s názvem InduStream.

Společnost MoneyLion získala novou investici ve výši 42 milionů dolarů, čímž výrazně navýšila svoji valuaci, a to na 67 milionů dolarů. Firma nabízí platformu pro komplexní správu osobních financí na jednom místě.

Společnost Avaya založila novou divizi se všeříkajícím názvem Avaya Cloud. V čele divize zaměřené na cloudová řešení a služby stane Mercer Rowe, který dříve působil i jako viceprezident firmy IBM. Avaya nedávno prošla transformací, na jejímž počátku byl řízený bankrot.

VAD distributor Entec Solutions oznámil, že změnil svou právní formu a od 1. ledna 2018 je tak akciovou společností. Předtím fungoval jako společnost s ručením omezeným. Předsedkyní představenstva byla jmenována Martina Vlčková, místopředsedy pak Evžen Varadinek a Stanislav Skalička.

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) chystá podle informací Hospodářských novin dvojici nových mobilních aplikací i novou verzi webu. Slíbil to nový šéf ČHMÚ Mark Rieder s tím, že aplikace za 1,5 milionu připraví společnost OKsystem.

Integrované obslužné miesto občana (IOMO) se dočká modernizace za tři až čtyři miliony eur. Resort financí už podepsal smlouvu na 48 měsíců nebo do vyčerpání finančního limitu (přes čtyři miliony eur). Jak ale zjistil portál Aktuality.sk, byl systém za prvních 10 měsíců roku 2017 použitý v 513 tisících případech na pobočkách Slovenské pošty a 699krát na jiných místech, tedy v 0,136 % všech případů.

Prodejce elektroniky NAY a startup 0100ventures chtějí společně zjednodušit a zefektivnit prodej a služby.  NAY chce flexibilně reagovat na nové technologie, které by s dosažením tohoto cíle mohly pomoci. Detaily zde.

Marissa Mayerová, dřívější šéfka společnosti Yahoo, rozjíždí vlastní inkubátor pro technologické startupy, který ponese název Lumi Labs. Pomáhá jí v tom její bývalý kolega z Googlu Enrique Munoz Torres a sídlo bude v kalifornském Palo Altu.

Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) vybralo v tendru nového dodavatele hardwaru pro systém elektronického zdravotnictví eZdravie. Tím má být dosud nepříliš známá firma TooNet. Předpokládaná hodnota zakázky byla 4,215 milionu eur bez DPH, TooNet nabídl zhruba 2,8 milionu. Nabídka druhého nejlevnějšího, firmy Atos, přitom byla jen o necelých tisíc eur vyšší.

Úřad místopředsedy vlády SR ÚPVII vyhlásil už pátou dotační výzvu na podporu chytrých měst (Smart Cities) na Slovensku. Aktuální iterace se zaměřuje na správu energií. Úspěšní žadatelé o dotaci získají z veřejných rozpočtů až 388 tisíc eur.

Zaměstnavatelé ani střední odborné školy nejsou spokojení se vzděláváním v oblasti ICT. Oznámili to zástupci zaměstnavatelů a škol na tiskové konferenci v Bratislavě. Nový systém hodnocení a zajištění kvality vzdělávání by měla přinést dohoda podepsaná mezi zástupci IT Asociácie Slovenska (ITAS), Republikovou úniou zamestnavateľov (RÚZ) a Digitálnou koalíciou.

Slovenská vláda chystá vlastní projekt bezplatných Wi-Fi v obcích, který se ale stejně jako Wifi4EU financuje z evropských fondů. Projekt má stát deset milionů eur a dosud známé detaily o něm přináší článek na portálu Živé.sk. (zdroj)

Ministerstvo spravodlivosti SR podepsalo smlouvu s ministerstvem dopravy o poskytnutí nenávratného finančního příspěvku ve výši 9 935 967 eur. Za tyto peníze má být pořízen nový obchodní rejstřík (obchodný register). Ten má mimo jiné ulehčit registraci společností, jež má probíhat téměř kompletně online.

Provozovatelé sdílených služeb v dopravě včetně společností Uber, ofo, BlaBlaCar či Lyft podepsali dokument nazvaný Principy sdílené mobility, který by se dal shrnout do následujících bodů: společné plánování systémů mobility ve městech, upřednostňování lidí před automobily či vzájemná propojenost služeb.

Venezuela spustila projekt vlastní digitální měny petro, která má pomoci krachující ekonomice této jihoamerické země. Kryptoměna má být kryta venezuelskými zásobami ropy. Venezuela zavádí kryptoměnu zejména z toho důvodu, aby obešla americké sankce bránící jí v emisi nového dluhu.

Předseda slovenské vlády Róbert Fico chce zjednodušit čerpání dotací z evropských fondů, ale zároveň žádá i vyšší transparentnost procesů při žádostech o peníze. Rychlost zpracovávání žádostí na Slovensku je podle Fica třikrát náročnější a přísnější než v Bruselu. Vláda chce v souvislosti s tím vytipovat úředníky, u nichž hrozí korupční jednání.

Telekomunikační firmy se zavázaly k investicím do rozvoje pevné sítě rychlého internetu na Slovensku. Oficiální závazek stvrdily smlovou s Pellegriniho úřadem firmy Orange, Slovak Telekom a O2 i Asociácia lokálnych poskytovateľov internetu (ALPI).

Český start-up Cryptelo, vývojář technologie pro šifrované ukládání a přenosy dat, získal prostřednictvím ICO (Initial Coin Offering neboli kryptotokenů) asi milion dolarů. Cryptelo svoje tokeny nabízí za virtuální měnu Ethereum.

Pevné vysokorychlostní připojení k internetu bude do roku 2020 k dispozici v každé obci na Slovensku. Dohodli se na tom představitelé operátorů O2, Orange a Slovak Telekom s úřadem místopředsedy vlády pro investice a informatizaci Petra Pellegriniho. Doposud bylo bez příslibu rychlého připojení 46 obcí.

Americký Google bude na základě nového kontraktu sdílet patenty s čínskou společností Tencent, která je největším internetovým podnikem v zemi. Důvodem je expanze Googlu na čínském trhu i snižování rizika patentových sporů.

Výrobce grafických čipů Nvidia chce začít spolupracovat se společnostmi Uber a Volkswagen na vývoji umělé inteligence pro samořiditelné vozy. Uber chce technologie Nvidie využívat na „in-house“ vyvíjených autonomních vozidlech.

Společnost Fast ČR se na základě nového kontraktu stala exkluzivním distributorem řešení značky Sage v zemích Visegrádské čtyřky. Značka Sage spadá pod společnost Breville a zabývá se výrobou malých domácích spotřebičů včetně kávovarů, grilů nebo odšťavňovačů.

Česká technologická firma Ackee hlásí úspěch z grantové soutěže Ethereum Foundation, kde získala 50 tisíc dolarů (okolo milionu korun) na tvorbu startovacího projektu pro vývoj mobilních aplikací, které pracují s Ethereum blockchainem. V podstatě se tak budou podílet na vývoji jedné z nejpopulárnějších kryptoměn na světě.

Technologie pro výměnu certifikátů na čipu elektronického občanského průkazu bude mnohem levnější, než se původně uvádělo. Zatímco dříve uvádělo ministerstvo vnitra odhadovanou hodnotu výběrového řízení na 3,18 milionu eur bez DPH, nyní je to už jen 1,36 milionu. To, že se sekl skoro o dva miliony eur, zdůvodňuje stát „nesprávně zveřejněnými údaji.“ Zakázka byla přímo zadaná – prý kvůli časové tísni – společnosti Enterprise Services Slovakia (DXC Technology).

„Stavaři společností“ z pražského Creative Docku vytvořili svůj první vlastní startup, projekt s názvem Kontakto. Jde o „chytrý adresář“, který vznikl na základě potřeb samotného Creative Docku. Řešení zvládá správu podnikových kontaktů ve dvou krocích – nejprve sbírá data a poté v nich hledá. Zkrátka další klasická aplikace analýzy.

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) v červnu vypíše druhou dotační výzvu na budování sítí pro vysokorychlostní připojení k internetu s celkovým balíkem 2,5 miliardy korun. O část dotace ve výši 11 miliard korun z předchozí výzvy, jež byla vypsána před rokem, projevily zájem jen tři firmy, a to především kvůli nejasným podmínkám.

Akcelerátor StartupYard zprostředkoval startupům, které jím prošly, za období tří měsíců rekordní investice ve výši 3,3 milionu eur. K nedávno podporovaným mladým firmám se řadí TeskaLabs, Neuron Soundware, ClaimAir nebo Rossum.

V budově Fakulty informatiky a informačných technológií STU v Bratislavě proběhne o víkendu mezi 6. a 8. dubnem (aprílem) hackathon s názvem AllforJan, jehož cílem je najít řešení, jež by investigativním novinářům usnadnilo analýzu a vizualizaci veřejně dostupných dat. Hackathon je organizován STU ve spolupráci s nevládní organizací GapData Institute.

Do Prahy přichází další zahraniční technologická společnost, Netmarble Games z Jižní Koreje, která zde chce vyvíjet videohry. V portfoliu má například i tituly pro firmy Marvel či Disney. V první fázi bude v pražském vývojovém centru Netmarble pracovat okolo 50 lidí.

Operátor 4ka letos postaví několik desítek vysílačů, nicméně zatím není jasné, jaké bude konečné pokrytí jeho vlastní sítí k 31. 12. Dosavadní číslo se pohybuje okolo 70 procent populace SR. Kromě toho společnost oznámila, že teoretickou rychlost své 4G sítě zvyšovat nebude, protože k tomu nemá potřebná frekvenční pásma.

Brněnský startup Survio, který vytváří online dotazníky, plánuje expanzi do Spojených států. Sebevědomí získal i díky tomu, že po pěti letech existence překročil 1,5 milionu zákazníků.

Společnost Dropbox, která provozuje stejnojmenné cloudové úložiště, jde na americkou burzu, na které chce získat 500 milionů dolarů. Tyto peníze chce využít především na dosažení konkurenceschopnosti mezi ostatními podobnými službami.

Obchodní centrum Galerie Teplice experimentuje s moderními technologiemi. Ve spolupráci se společnostmi Aruba a ePurse, které dodaly technologické řešení, zkombinovalo lokalizační služby s Wi-Fi. Nová mobilní aplikace pro zákazníky i obchodníky má mimo jiné analyzovat data o zákaznících.

Ministerstvo hospodárstva SR nabízí městům možnost pilotního testování Smart City řešení na základě spolupráce se soukromým sektorem. Projekt je rozdělený do více etap a více informací o něm se dozvíte zde.

Česká firma Primoco UAV, která vyrábí bezpilotní letadla, chce na pražskou burzu. Na kapitálový trh plánuje vstoupit skrze platformu START, kterou burza připravila pro SMB s celkovou tržní kapitalizací nad milion eur.

V prostorách coworkingového centra Impact Hub v Brně proběhla rekonstrukce a hlavně rozšíření prostor s celkovým rozpočtem 40 milionů korun, který z brněnské pobočky učinil druhou největší pobočku Impact Hubu v Evropě.

Paralelní Polis v květnu expanduje do Bratislavy, kde otevře pobočku, jejíž součástí budou Institut kryptoanarchie, kavárna, kde si kávu koupíte za kryptoměny, a coworkingový prostor Crypto Hub. Postupně je plánována i expanze do dalších zemí.

Startup ContentKing z Brna dostal významnou investici od angel investorů z Nizozemí ve výši okolo 9 milionů korun (350 tisíc eur). Holanďané si za tuto částku pořídili 10procentní podíl, valuace analytické firmy tak dosahuje 89 milionů korun.

Distributor Ingram Micro má novou nezávislou cloudovou divizi CloudBlue, nabízející cloudovou platformu, která je postavená na platformě Azure a vznikla díky unikátnímu partnerství s americkým Microsoftem.

Agentura CzechInvest hledá další nadějné startupy, které by mohly Českou republiku reprezentovat na zahraničních akcích, jako jsou TechCrunch Disrupt v San Francisku a Berlíně nebo Web Summit v Lisabonu. V rámci projektů CzechMatch a CzechDemo jsou pak k dispozici například i semináře v San Francisku, New Yorku či Londýně.

Společnost Arrow Electronics se na základě čerstvé smlouvy stala oficiálním distributorem firmy Gemalto na českém trhu. Konkrétně zde nabízí její řešení pro ochranu identit a dat.

Národní úřad pro kybernetickou informační bezpečnost (NÚKIB) začal poté, co se vydělil z NBÚ, spolupracovat s Microsoftem. A to nad rámec původních smluv, které se nově rozšiřují do jedné rámcové smlouvy, která nese název Government Security Program.

Sídlo českého e-commerce giganta Alza, nacházející se v jedné z budov Hall Office Park v pražských Holešovicích, dozná změn. Dvousetmilionová investice přinese rozšíření plochy (z 24 tisíc na 28 tisíc metrů čtverečných), kavárny a bistra na každém patře, co-workingové centrum a prostory pro volný čas zaměstnanců.

Opakovaný tendr na dodávku Informačného systému výstavby konečnou cenu zakázky příliš nesnížil. Vítězná společnost Asseco Central Europe svoji nabídku nesnížila ani o půl procenta. Přesto zůstala nejlevnější. Assecu tentokrát v zakázce resortu dopravy konkurovaly jen firmy Datalan a Allexis.

Slovenský startup Blue Vision Labs získal významnou investici ve výši 14,5 milionu dolarů od skupiny investorů v čele s Google Ventures. Blue Vision Labs poskytuje vývojářské nástroje pro tvorbu aplikací rozšířené reality.

Směnárna kryptoměn Coinbase rozjíždí vlastní indexový investiční fond se zaměřením právě na digitální měny. Index ze 62 % tvoří Bitcoin, z 27 % Ethereum, ze 7 % Bitcoin Cash a ze 4 % Litecoin.

Operátor Nordic Telecom vypsal výběrové řízení na dodavatele IPTV služeb. Součástí nabídky by mělo být softwarové zajištění služeb, ale i zajištění set-top boxů umožňujících přehrávání obsahu na různých přijímačích.

Investiční skupina Credo Ventures rozjede ještě letos již třetí fond. Nedávno se jí přitom podařily dva husarské kousky, když dvěma nadnárodním společnostem prodala dvě firmy – Apiary (koupil Oracle) a Cognitive Security (koupilo Cisco Systems).

Dell EMC bude na základě čerstvě podepsaného OEM kontraktu pod vlastní značkou prodávat bezdrátové produkty společnosti Ruckus Networks, a to s okamžitou platností. K produktům Ruckusu získávají přístup všichni partneři Dell EMC.

Česká společnost CleverFarm chce pomocí svého řešení pro monitorování zemědělských ploch a skladů zlepšit zemědělství v Africe, píše portál CzechCrunch. Jako první se CleverFarm chystá do Kamerunu, kde chce měřit, kontrolovat a analyzovat proměnné vegetačních podmínek pomocí IoT senzorů a družicových dat od agentury ESA.

Resort obrany zastavuje výběrové řízení na nákup 3D radarů, které nemá vítěze. Podle informací RTVS byla odhadovaná konečná cena zakázky 60 milionů eur bez DPH. Ministerstvo teď hledá co nejefektivnější a nejtransparentnější řešení pro nový způsob obstarávání radarů.

Český start-up Stories zažil nebývalý úspěch, když se dostal do prestižního Alchemist Acceleratoru. Nabídku na účast zde přitom získá pouhých pět procent přihlášených. Stories budují komplexní řešení pro analýzu podnikových dat, které je evidentně konkurenceschopné i na mezinárodním poli.

Je to trochu paradox, ale americká firma Apple přichází do Spojených států. V zemi začala platit nová daňová reforma, a tak tam Apple převede značnou část svých hotovostních rezerv. V následujících pěti letech chce společnost v USA zaměstnat 20 tisíc lidí.

Kanceláře společnosti CETIN (Česká telekomunikační infrastruktura) se stěhují do nového administrativního komplexu na Vysočanech. Žižkovské sídlo firmy, která se vydělila od operátora O2, koupila developerská firma Central Group, která většinu budovy zbourá a místo ní postaví byty.

Firma Arrow Electronics oznámila, že se stala oficiálním distributorem produktů společnosti Tenable pro celý region EMEA. Tenable nabízí různá bezpečnostní řešení včetně platformy Tenable.io pro analýzu a detekci hrozeb v jakémkoliv prostředí.

Společnosti Antik Telecom a Antik Technology z Košic uvedly na konferenci KKTS 2018 v Olomouci svoje vlastní řešení pro šíření televizního signálu ve formátu HD a Ultra HD (4K) do českých domácností. Antik nabízí set-top boxy, jež disponují tunery pro příjem ze satelitu i pozemního digitálního vysílání (DVB-T2).

Česká vývojářská firma eMan oznámila expanzi do USA. V Houstonu ve státě Texas otevírá svoji pobočku, která se přidá ke čtyřem vývojovým centrům podniku v České republice. Zároveň s touto informací se eMan pochlubil i rekordními finančními výsledky, kdy obrat v roce 2017 meziročně vzrostl z 55 milionů na 139 milionů korun. Další novinkou týkající se společnosti je fakt, že svůj majoritní, 60procentní podíl v ní odprodal jablonecký Jablotron, od něhož jej koupili zakladatelé eMana ve formě sdružení eMan Commerce (Jiří a Jan Horynovi, Tomáš Čermák a Michal Košek).

Brněnská společnost Codasip oznamuje globální expanzi. Tento úkol – konkrétně funkci viceprezidenta pro globální prodej – svěřila Jerrymu Ardizzonemu, který dříve působil jako viceprezident pro obchod v ARM.

České carsharingové firmy HoppyGo a SmileCar (patřící pod Leo Express) budou nejspíš v průběhu léta fúzovat. Vzniknout tak má zcela nová firma pod hlavičkou automobilky Škoda Auto, která má kombinovat automobilovou, vlakovou a autobusovou dopravu v jedné platformě.

E-shop Mall.cz i nadále rozvíjí koncept partnerského prodeje, jehož součástí budou od dubna i ucelené dopravní služby zajišťované společností Uloženka.cz. Partneři zároveň dostanou možnost prezentace svých produktů přímo na webech Mall.cz a Mall.sk. Partnerský program má být ještě v průběhu letošního roku rozšířen do Polska a Maďarska.

V rámci Evropské unie byla spuštěna další fáze projektu PROTECTIVE, který má posílit kybernetickou bezpečnost v členských zemích. V rámci projektu začíná pilotní ověřování systému pro automatizované sdílení informací. K zapojeným sítím patří český CESNET, polský PSNC a rumunský RoEduNet.

Ze státního fondu Saúdské Arábie poputuje 400 milionů dolarů do floridské startupové firmy Magic Leap, která vyvíjí řešení pro rozšířenou realitu (AR). Její minimální valuace se tak navýšila na šest miliard dolarů.

Slovenská bezpečnostní firma Eset využívá mimo jiné propouštění v konkurenčním AVG a tak rozšiřuje svoje vývojové kapacity v Brně. Zatímco zatím v moravské metropoli zaměstnává 18 lidí, do budoucna jich tu chce mít kolem 80.

Občanské sdružení Slovensko.Digital má 25 nových členů, z toho 20 firem a 5 jednotlivců. Patří k nim například operátor O2, bezpečnostní firma Eset nebo poradenská firma Accenture. Poslední dvě jmenované zároveň vystoupily z IT Asociácie Slovenska (ITAS).

Společnost Avast Software připravuje stěhování své brněnské pobočky. Tým bývalého AVG Technologies se přestěhuje z okraje města do centra. V novém kancelářském komplexu developerské společnosti CTP bude nově sídlit ve čtyřech patrech o celkové rozloze osm tisíc metrů čtverečných.

Liberecká firma Hardwario vybrala se svým projektem BigClown prostřednictvím crowdfundingu na Indiegogo požadovaných 30 tisíc dolarů za pouhé dva týdny. Za tu dobu na projekt hardwarové skládačky přispělo asi 120 individuálních investorů. Kampaň však pokračuje a má ještě potenciál k růstu.

Operátor 4ka začal nabízet 3G v národním roamingu od konkurenčního Orange. Zákazníkům doporučuje restart telefonu, aby se připojení do sítě druhého operátora projevilo.

Český start-up VRgineers, který vyrábí profesionální headset pro virtuální realitu, začíná spolupracovat se společnostmi Nvidia a HP. Firmy společně chystají balík technologií umožňujících používat virtuální realitu bez kabelů.

Čínská společnost ofo, která zprostředkovává pronájmy kol, ve velkém expanduje do Prahy. Firma chce mít v průběhu letošního roku jen v české metropoli tisíce kol. Firma uvažuje i o Brně a Ostravě, ale pokud expanduje i tam, letos to nebude. (zdroj)

Evropská komise by ráda investovala zhruba miliardu eur do superpočítačů. Podle Komise Evropa jako kontinent v této oblasti zaostává, přitom superpočítače jsou podle ní hnací silou digitální ekonomiky.

Společnost Dell na konferenci Dell Technologies World 2018 oznámil spolupráci se svou dceřinou firmou VMware a také s Microsoftem v oblasti internetu věcí (IoT). Plodem této spolupráce má být společné řešení, jež v sobě bude kombinovat produkty Azure IoT Edge, VMware Pulse IoT Centre a Dell Edge Gateway.

Členem IQRF Alliance, založené českou společností Microrisc, se stala firma IBM, a to jako Contributor. Americký podnik se chce v rámci aliance podílet na realizaci obchodní, technické a marketingové strategie.

Společnost Nvidia ve velkém rozjíždí iniciativu GeForce Partner Program, v jejímž rámci chce přesvědčit vlastníky velkých herních značek, aby jí udělili exkluzivitu. Spekuluje o tom portál HardOCP s odkazem na nové grafické karty Asus Arez s technologií AMD a chybějícím logem Republic of Gamers.

Evropská komise má v plánu vložit do investičních fondů v rámci EU okolo 2,6 miliardy eur (přes 65 miliard korun), a to prostřednictvím programu VentureEU. Tento program má za cíl pomoci vyrovnat rozdíly při financování evropských startupů oproti USA.

Směnárna kryptoměn Coinbase oznámila spuštění vlastního investičního fondu, jehož objem byl stanoven na 15 milionů dolarů. Tyto peníze mají být vkládány do startupů, jež řeší technologii blockchainu a kryptoměny.

Comguard oznámil podepsání exkluzivní distribuční smlouvy se společností Lastline, která platí pro český i slovenský trh. Lastline vyvíjí bezpečnostní řešení, která využívají analýzu pro detekci incidentů i pokročilých hrozeb.

Evropská komise chce podpořit vznik bezplatných Wi-Fi sítí (respektive Wi-Fi sítí placených z peněz daňových poplatníků) v obcích v jednotlivých členských zemích EU. Zájemci z řad obcí o dotace ve výši 15 tisíc eur se mohou hlásit na portálu WIFI4EU.eu, přičemž zde platí pravidlo „kdo dřív přijde, ten dřív mele“.

Bývalý výkonný ředitel Uberu Travis Kalanick oznámil založení vlastního investičního fondu s názvem 10100, který bude mít „na starosti“ tvorbu nových pracovních míst v segmentech nemovitostí a e-commerce.

Distributor DNS oznámil expanzi na Slovensko, kde zatím působil výhradně prostřednictvím sesterské společnosti eD‘ system Slovakia. Bratislavskou kancelář bude řídit Peter Kucer, který byl doposud ředitelem VAD divize právě v eD‘ system.

České ministerstvo vnitra si koupilo přístup do zamknutých iPhonů. Řešení od izraelské hackerské firmy Cellebrite, které umožňuje prolomení například iPhonů, stálo resort přibližně 6,1 milionu korun.

Operátor Vodafone vypsal výběrové řízení na dodávku IPTV řešení. S touto informací přišel portál DigiZone.cz, jenže tiskové oddělení Vodafonu ji zatím oficiálně nekomentovalo. Podle DigiZonu má operátor svoje IPTV řešení v plánu spustit do letošních Vánoc.

Pražská radnice rozjíždí v Karlíně velký smart city projekt, který spočívá v osazení 92 pouličních lamp senzory. Ty budou sbírat informace z okolí – například o znečištění ovzduší – a posílat je do cloudu. Implementaci mají provést společnosti Alef Nula a ICE Gateway. O novince informuje portál Lupa.cz, který v rámci svého článku jen tak mimochodem utrousil vcelku znepokojující poznámku: „Lampy také budou mít přehled o pohybu lidí a vozidel.“ Ke článku se rozběhla vcelku zajímavá a podnětná diskuse, kterou si můžete přečíst zde.

Finančné riaditeľstvo SR vypsalo nové výběrové řízení na dodavatele technologií pro rozvoj a modernizaci informačního systému. Předpokládaná hodnota zakázky, která je rozdělená do třech částí, činí 54 milionů eur bez DPH.

Microsoft představil letošní priority pro svůj partnerský kanál. Podle viceprezidentky společnosti Gavrielly Schusterové je třeba využít příležitosti v oblasti digitální transformace. Partneři by se dále měli specializovat a získat tak konkurenční výhodu.

Distributor Asbis je nově partnerem společnosti SonicWall pro celkově dvacet trhů regionu střední a východní Evropy včetně České republiky a Slovenska. Cílem partnerství je nárůst expanze SonicWallu v regionu.

Trojice automobilek – Renault, Nissan a Mitsubishi – zakládá technologický fond, který dostal do začátku 200 milionů dolarů, které potečou do nadějných startupů. Po 40 procentech částky poskytnou Renault a Nissan, 20 procent pak Mitsubishi.

Umělá inteligence (AI) je v Číně součástí školních osnov, píše South China Morning Post s tím, že už vyšla středoškolská učebnice s názvem Základy umělé inteligence, jejímž hlavním autorem je předseda představenstva firmy SenseTime Tang Xiaoou.

Čínská společnost Xiaomi plánuje vstup na hongkongskou burzu. Podle agentury Reuters by její IPO (primární nabídka akcií) měla největší hodnotu ze všech upsaných čínských technologických firem za poslední čtyři roky. Podle listu South China Morning Post chce Xiaomi vstupem na burzu získat až 10 miliard dolarů, hodnota firmy by tak byla desetinásobná.

Microsoft představuje soubor pravidel nazvaný Shared Innovation Principles, který nastavuje podmínky pro duševní vlastnictví u projektů, které vyvíjí společně se zákazníky. Pravidla jsou to ze strany amerického giganta poměrně velkorysá. Zjednodušeně řečeno, zákazníci díky nim na výše uvedené projekty získají zaručená vlastnická práva.

Švédská společnost Spotify vstoupila na newyorskou burzu, kde byla její úvodní hodnota stanovena na zhruba 29,5 miliardy dolarů. Cena akcií firmy byla oznámena až po více než třech hodinách od otevření burzy a činila 165,90 dolaru za kus.

Společnost Alternetivo přidala do svého distribučního portfolia bezdrátová řešení od americké firmy Mimosa Networks, specialisty na širokopásmová bezdrátová řešení pro přístup k internetu.

Společnost IBM představila na akci IBM PartnerWorld svůj nový plán restrukturalizace modelů partnerské podpory. V souvislosti s tím se objevila čtveřice nových iniciativ, které mají partnery podnítit ke specializaci na oblasti umělé inteligence, cloudu, blockchainu a kybernetické bezpečnosti.

Český operátor Vodafone oznámil počínající spolupráci s bezpečnostní firmou Avast, jejíž aplikace nabídne zákazníkům za předplatné. Nabízené aplikace však budou rebrandované na Vodafone Security a Vodafone Family Security.

Provozovatel cloudového úložiště Dropbox uzavřel partnerství s americkým gigantem Google, díky čemuž budou moci být vzájemně hlouběji integrovány jejich produkty. Například tvorba, otevírání a editace dokumentů v G Suite tak již bude možná přímo z prostředí Dropboxu. Kromě toho Dropbox oznámil, že se chystá na burzu. Prostřednictvím primárního úpisu (IPO) by chtěl získat celkem 500 milionů dolarů.

V České republice postaví satelitní centrum (SATCEN ČR) pro naši armádní rozvědku a Severoatlantickou alianci (NATO). To bude mít za úkol analyzovat snímky z letadel a družic. Deník Právo uvádí, že resort obrany za centrum zaplatí řádově stovky milionů korun.

Japonský Sharp uzavřel partnerství se společností PaperCut International, které je platné pro region střední a východní Evropy (CEE). Na základě nového kontraktu budou multifunkční zařízení z dílny Sharpu nabízet podporu softwaru PaperCut MF pro zabezpečení dokumentů a správu tiskáren.

Česká společnost SimpleCell přichází do Švýcarska, kam expanduje se svou sítí pro internet věcí Sigfox. Ta tam ovšem ponese název Heliot. Portál Lupa.cz informuje o tom, že implementace probíhá ve spolupráci s místními partnery i investiční firmou RWA Partners.

Denník N vrátil investorům z bezpečnostní firmy Eset část financí, které do něj vložili. Celková výše investice činila 1,2 milionu eur, deník už vrátil 210 tisíc. Denník N byl loni po třech letech fungování poprvé v zisku, byť jen mírném.

Společnosti IBM a Salesforce oznámily, že prohlubují strategické partnerství, na jehož základě vzniknou integrovaná řešení kombinující IBM Cloud a IBM Watson se Salesforce Quip a Salesforce Service Cloud Einstein.

Japonský SoftBank uvažuje, že začne prodávat akcie svojí divize pro mobilní telefony na burze. Celkem by v rámci IPO rád prodal 30 procent akcií divize za asi dva biliony jenů (téměř 380 miliard korun). Pokud by se prodej potvrdil, šlo by o jednu z největších primárních emisí akcií v Japonsku.

Svaz průmyslu a dopravy ČR (SP ČR) spouští novinku v podobě Platformy pro umělou inteligenci, do které se už přidaly různé organizace a instituce, například Google, IBM, GoodAI, VUT, Úřad vlády, ČEZ nebo Unipetrol.

Společnost Dell Technologies uvedla novinky týkající se nepřímých prodejních kanálů, mezi něž patří především rámcový program Dell Technologies Advantage, propojující partnerské programy jednotlivých složek skupiny Dell Technologies (Dell EMC, VMware, SecureWorks, Pivotal, RSA a Virtustream). Další novinka se pak objeví v programu Dell EMC pod názvem Dell EMC Ready Stack, usnadňující sestavování a prodej konvergovaných balíčků řešení.

Michal Mička z fondu Incomming Ventures kupuje další podíl v alternativní taxislužbě Liftago, a to od zakladatelů investiční skupiny Leverage Jana Boruty, Matěje Boruty a Lumíra Kunze. Hodnota transakce dosahuje vyšších milionů korun a Mičkův podíl v Liftagu by pak měl přesáhnout 10procentní hranici.

Microsoft masivně investuje do internetu věcí (IoT), v němž vidí budoucnost. Podle vyjádření společnosti na blogu by v příštích čtyřech letech mělo jít na tuto oblast pět miliard dolarů na investicích.

Pro svoje autonomní taxíky kupuje společnost Waymo, patřící do portfolia Alphabetu, 20 tisíc vozidel Jaguar I-Pace od britské společnosti Jaguar Land Rover. Dodávky pro flotilu samořiditelných taxi by měly probíhat mezi lety 2020 a 2022.

Česká firma VRgineers začala pracovat na nové generaci headsetu VRHero s integrovaným snímáním pohybu rukou uživatele. Na novince spolupracuje se společností Leap Motion. Ta vyvíjí právě senzory pro snímání rukou včetně prstů.

Agentura CzechInvest zaplatí vybraným českým startupům část nákladů na účast na konferencích RISE Hong Kong a unbound London, které se konají v průběhu července. Peníze budou uvolňovány v rámci nového kola projektu CzechDemo.

Americký Intel zainvestuje okolo pěti miliard dolarů do své továrny v Izraeli. Díky této investici bude moci rozšířit kapacitu výroby. Společnost to sice zatím oficiálně nepotvrdila, izraelské politické špičky ovšem ano. Země totiž Intelu nabízí státní podporu ve výši až deseti procent proinvestované částky.

Obchodní oddělení televize Nova bude nově zastupovat i pětici stanic z portfolia společnosti AMC, pro něž bude prodávat reklamu. Konkrétně se jedná o programy Sport1, Sport2, Minimax, Film+ a Spektrum.

Společnost Waymo, která patří stejně jako Google pod Alphabet, si objednala několik tisíc hybridních modelů Pacifica od konsorcia Fiat Chrysler, které chce používat jako autonomní taxíky, a to zpočátku v americkém Phoenixu.

Společnost Optotune Slovakia získala od slovenské vlády investiční pomoc ve výši 1,262 milionu eur. Celková hodnota investice této firmy do nového vývojového centra napojeného na výrobní kapacity činí 3,8 milionu eur.

Čínský výrobce smartphonů Xiaomi plánuje ještě letos vstoupit na burzu, a to buďto na hongkongskou nebo newyorskou. Realizaci primární emise (IPO) budou mít na starosti společnosti Goldman Sachs a Morgan Stanley. Podle Financial Times má valuace společnosti dosáhnout 100 miliard dolarů.

Z peněz, s nimiž hospodaří Evropská unie, půjde více peněz na digitalizaci. Počítá s tím návrh rozpočtu na období 2021 až 2027. Na rozvoj digitalizace bylo vyčleněno 12 miliard eur, z toho 9,2 miliardy na nový program nazvaný Digitální Evropa.

Skupina Kaprail Industrial Holding plánuje konsolidovat nedávno akvírované poskytovatele internetového připojení (Nej.cz, RIO Media a další) pod značku Nej.cz, čímž by se z této firmy stal ještě v letošním roce třetí největší ISP v ČR.

Společnost Tech Data oznámila uzavření distribučního kontraktu platného pro celou Evropu na řešení pro síťovou infrastrukturu (zejména pro IoT) od firmy Panduit. Obě firmy tak rozšiřují dosavadní partnerství platné pro Spojené státy.

Asi 3 200 zaměstnanců Googlu podepsalo petici proti tomu, aby se jejich zaměstnavatel podílel na vývoji dronů pro americkou armádu a odstoupil od projektu s označením „Maven“. Jeho účelem je vytvoření systému s umělou inteligencí pro analýzu vizuálních dat sbíraných drony. Petice byla adresována výkonnému řediteli Googlu Sundarovi Pichaiovi.

Společnost Commvault se zapojila do programu HPE Complete a začíná tak s prodejem vlastních řešení a produktů skrze přímé a nepřímé prodejní kanály HPE.

Ještě letos, konkrétně v září, má v Česku začít pilotní projekt 5G sítí. Píší o tom Hospodářské noviny s tím, že projekt vznikne na základě dohody Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) s finskou Nokií, vyjednané předsedou ČTÚ Jaromírem Novákem přímo na Mobilním světovém kongresu (MWC) v Barceloně.

Americký Apple má v plánu kupovat kobalt přímo od firem, které ho těží. Chce si totiž zajistit jeho dostatek kvůli bateriím do svých zařízení – kvůli poptávce ze strany výrobců elektromobilů (respektive akumulátorů do nich) totiž tohoto vzácného kovu nemusí na trhu být dostatek.

Společnost CDN77 Zdeňka Centry spustila novou službu s názvem Live Streaming, která funguje na infrastruktuře firmy v Evropě a severní Americe. Síť pro živý online streaming má kapacitu přesahující 7 Tb/s.

Vývojářská společnost STRV se rozděluje na dva samostatné podniky, jež se stávají dceřinými firmami STRV Group. Ta první, i nadále nesoucí název STRV, bude pokračovat ve vývoji zakázkových a mobilních aplikací, ta druhá, STRV Labs, bude zacílena na vlastní projekty.

Jihomoravské inovační centrum by rádo vytvořilo síť inovačních expertů, kteří by pomáhali rozjíždět start-upy po celé republice. V rámci této snahy již JIC podepsalo smlouvu o partnerství s Libereckým podnikatelským inkubátorem.

K chystanému projektu superpočítačů EuroHPC pro Evropskou komisi se připojí i Česká republika. V současné době je tak zapojeno již čtrnáct zemí. Velikost projektu má být srovnatelná se satelitním systémem Galileo.

Česká společnost G2 server expandovala do Rakouska. Tamní pobočku dostal na starosti Jiří Sven Svěrák, dřívější šéf české pobočky EMC. G2 server kromě Rakouska působí již třeba na Slovensku, v Polsku a Velké Británii, chystá se ale i do dalších zemí.

Apple v Irsku nezainvestuje do nového datového centra, jak původně plánoval. Americká společnost přitom plánovala, že do projektu nalije až 850 milionů eur. Jenže ho odpískala poté, co se schvalovací proces už tři roky prodlužoval.

Kalifornská společnost Volterra získala významnou investici a rozhodla se, že peníze použije pro expanzi, mimo jiné do Česka. Do konce léta má ve zdejším, pražském vývojovém centru podle informací Lupy pracovat 15 lidí. Jeho tým zde buduje Jakub Pavlík (dříve ředitel produktového vývoje, Mirantis).

Brněnská společnost GreyCortex expanduje do Japonska, kde otevírá novou pobočku. Ta zde bude mít sídlo ve městě Kóbe a povede ji Milan Fujita, který jinak působí jako výkonný ředitel společnosti Y Soft pro region APAC (Asie a Pacifiku). GreyCortex bude v Asii využívat partnerství právě s Y Softem, ale i s Esetem.

Do devátého kola akcelerátoru StartupYard se přihlásilo necelých 150 startupů, z nichž jen 16 je z České republiky. Mladé firmy se hlásily z celého světa, k těm exotičtějším z nich patří třeba Tchaj-wan, Libanon nebo Srí Lanka.

Společnost Footshop, která na internetu i „offline“ prodává boty, má nového investora. Tím je skupina Enern, která už investovala například i do Slevomatu nebo Twista. Podle Hospodářských novin získal Enern ve Footshopu za blíže nespecifikovanou částku 12 %.

Různé významné univerzity ve Spojených státech buďto rozjíždí nebo alespoň připravují kurzy etiky v technologiích, které by měly nabourat stále převažující systém typu „nejdřív to postavme a následky řešme později. K iniciativě se připojily například Stanfordská univerzita, Massachusettský technologický institut či Texaská univerzita v Austinu. Informoval o tom list New York Times.

Sudop Group expanduje na trh IT, a to založením dceřiné firmy Sudop Consulting and Information Technology (Sudop), která jako svůj první krok podnikla nákup majoritního, 70procentního podílu v softwarové firmě LinkSoft Technologies, a to za blíže nespecifikovanou cenu.

Americký Amazon oznámil, že v jeho českém sídle v Dobrovízi u Prahy už nebude centrum vráceného zboží a tamní sklad se tak bude soustředit jen na logistiku. Dosavadní zaměstnanci centra vráceného zboží mají být „převeleni“ na nové funkce.

Bezpečnostní firma Trend Micro oznámila, že má v plánu posílit svoji pozici na českém a slovenském trhu. Nová šéfka její české pobočky Pavlína Volková se nechala slyšet, že se v ČR chtějí dostat do první trojky ve svém segmentu. Píše o tom portál Lupa.cz. (zdroj)

Portál YouTube společnosti Google mění podmínky pro youtubery. Ti nově na reklamách nevydělají tak snadno jako doposud. Podmínky Partnerského programu YouTube byly značně zpřísněny. Kromě dřívější podmínky mít 10 tisíc zhlédnutí videí teď musí youtubeři splnit minimálně tisíc odběratelů a čtyři tisíce hodin zhlédnutého obsahu za uplynulých dvanáct měsíců.

Praha buduje v Karlíně chytré lampy. Implementaci mají na starosti městská firma Operátor ICT a společnost Alef Nula. Lampy mají nabídnout bezplatné připojení k Wi-Fi či sbírat data včetně informací o kvalitě ovzduší, prašnosti, ale i o průjezdu aut či zaplněnosti ulic lidmi. (Komentář redakce: Bude zajímavé sledovat, jak se podobné „smart projekty“ vyrovnají s požadavky GDPR nebo zda budou mít nějakou výjimku.)

Epson rozšiřuje spolupráci se společností VSP Data, která se nově stává jeho oficiálním partnerem v oblasti záručního servisu. Bude tak mít na starosti opravy a vyřizování reklamací velké většiny produktů Epson mimo produkční tiskárny. V souvislosti s tím výrobce ukončuje spolupráci s dosavadním partnerským servisem, firmou Pro Futuro Consulting.

Společnost Acronis uzavřela strategické partnerství s Google Cloud, jehož výsledkem má být „další zlepšování zálohovacích řešení Acronis skrze integraci s Google Cloud Platform.“ Díky novému partnerství mohou partneři a zákazníci Acronisu ukládat svoje data ve více regionech než doposud.

Realizace relativně velkého státního IT projektu s názvem Informačný systém výstavby nakonec neproběhne. Projekt byl už dříve kritizován jak občanským sdružením Slovensko.Digital, tak státním Útvarem hodnoty za peniaze. Oznámil to úřad místopředsedy vlády Petra Pellegriniho.

Společnost RSA oznámila změny ve své partnerské podpoře (v programu SecurWorld), které souvisejí se slaďováním fiskálního roku s jejím vlastníkem, gigantem Dell EMC. Poslední fiskální období RSA tak trvalo pouhého půl roku. Součástí změn je rozšíření požadavků na dosažený obrat či registrace tzv. maintenance deals pro balíky bezpečnostních produktů.

Media Club, který prodává televizní reklamu kanálů Primy, začal s prodejem reklamního prostoru formou programatické aukce. Prvním zákazníkem nakupujícím reklamu tímto způsobem byla agentura Red Media, zastupující značky Bonami a Zoot.

Partneři společnosti Mastercard budou muset povinně využívat ověřování identity prostřednictvím biometrických údajů. Jednotliví vydavatelé platebních karet budou muset tuto službu implementovat do dubna příštího roku.

Přepravní společnost DoDo oznámila plánovanou expanzi na Slovensko a do Polska. Bude se tam zaměřovat na B2B segment, a to ještě v letošním roce. Postupně zde chce přejít i do segmentu B2C.

Zákazníci SAPu nově dostávají možnost využít alternativní platební model za používání jeho softwaru. Podle tohoto modelu je možné namísto za konkrétního uživatele platit za vytvořený záznam při nepřímém přístupu prostřednictvím aplikací a služeb třetích stran.

Společnost Panasonic hledá nové resellery pro program Toughbook Edge. Jedná se o partnerský program, zaměřený výhradně na distribuci přenosných zařízení a souvisejících služeb a softwaru. Dosud se do něj zapojilo šedesát resellerů.

Pražská radnice schválila, že do vybavení nového datového centra na Chodovci zainvestuje 43,3 milionu korun. Vybavení včetně serverů, diskových polí a dalších zařízení Praze dodá firma AutoCont CZ, která již byla vybrána v tendru.

Oblíbená služba pro streamování hudby Spotify chce vstoupit na newyorskou burzu, a to formou přímého kotování akcií, nikoliv předběžným stanovením hodnoty upisovateli. Celou situaci bude zajímavé sledovat vzhledem k tomu, že společnost je dlouhodobě ve ztrátě, byť počet jejích předplatitelů i celkové tržby neustále rostou.

Americký Qualcomm Technologies uzavřel v Číně dohody o partnerství s tamními společnostmi Lenovo, Oppo, Vivo a Xiaomi. Smlouvy jsou zatím předběžné a týkají se dodávky komponentů v hodnotě minimálně dvou miliard dolarů.

Společnost Arrow nabídne i na českém trhu cloudové služby Microsoftu, a to na základě globálního partnerství obou firem. Arrow se zároveň zapojil do programů Microsoft Cloud Solution Provider (CSP) a Microsoft Services Provider License Agreement (SPLA).

Společnost Veritas představuje nový partnerský program s názvaem Veritas Partner Force, který má lépe odpovídat aktuálním požadavkům a potřebám trhu. Globální síť Veritas má v současné době asi 10 tisíc partnerů.

Signál v pražském metru bude už na podzim, nicméně prozatím jen na části trasy C, konkrétně mezi stanicemi Muzeum a Roztyly. Celá síť metra by měla být pokrytá do roku 2022; město od operátorů dostane 120 milionů bez DPH za smlouvu na 20 let. Celkově projekt operátory vyjde na zhruba půl miliardy korun. Přitom na počátku vyjednávání nebylo jasné, kdo má vlastně komu platit – zda město operátorům nebo naopak.

Společnosti Vodafone, Nokia a Audi přinesou na povrch Měsíce mobilní síť 4G LTE. Realizátorem bude právě operátor, který bude využívat technologie od Nokie. Finální řešení pak bude sloužit k navazován bezdrátového spojení mezi lunárními vozítky Audi a autonomním modulem.

Společnost Dell Technologies se chce vrátit na burzu, o čem jsme již informovali; zajímavější je ale způsob, jakým to chce učinit. Veřejně obchodovatelnou firmou by se Dell stal poté, co by provedl tzv. reverzní fúzi se společností VMware, v níž vlastní čtyřpětinový podíl. Takový krok by de facto znamenal, že by relativně malá firmička VMware koupila giganta Dell.

Společnosti Veeam Software a Pure Storage podepsaly nový partnerský kontrakt, kterým dochází ke spojení systémů Veeam Availability Platform a Pure Storage FlashArray v jedno integrované řešení.

Distributor Tech Data se stal strategickým partnerem komunity IQRF Alliance, která vytváří ekosystém pro internet věcí (IoT). Díky tomu může Tech Data nabízet inovativní řešení pro IoT napříč různými evropskými trhy.

Společnost EET Europarts se na základě nového kontraktu stala autorizovaným distributorem produktů od firmy Zebra Technologies, mezi něž patří odolné mobilní počítače a tiskárny i čtečky čárových kódů.

Evropská distribuční firma Also zveřejnila svůj plán na transformaci a restrukturalizaci. Po jeho úspěšné realizaci se chce stát poskytovatelem end-to-end řešení. Transformační tým pro řízení celého procesu čítá dvanáct lidí.

Ministerstvo práce a sociálních věcí chystá novou strategii pro informační systémy, která by měla být řešena formou jednotného systému pro vyplácení dávek a další agendu. Systém má být poskládán z již dostupných prvků a funkcionalit. Komplexní strategie by měla být hotova do konce dubna.

Hospodářské výsledky (136)

Slovak Telekom publikoval svoje hospodářské výsledky za první čtvrtletí tohoto roku, kdy u něj došlo k poklesu tržeb o 1,1 milionu na 182,1 milionu eur. Zisk ovšem naopak rostl, a to o více než 5 procent na 80,7 milionu eur. Počet zákazníků s internetem vyrostl o 32 tisíc na 681 tisíc, počet abonentů digitální televize pak vzrostl o 36 tisíc.

Automobilka Tesla má problém – ani při rostoucích tržbách se jí nedaří generovat černá čísla. Ačkoliv tržby za první čtvrtletí rostly meziročně z 2,7 miliardy na 3,41 miliardy dolarů, čistá ztráta se více než zdvojnásobila – 330,3 milionu na 709,6 milionu dolarů.

Společnost IBM ohlásila svoje hospodářské výsledky za první čtvrtletí roku 2018, které se pro ni stalo druhým kvartálem v řadě s růstem tržeb. Konkrétně šlo o pětiprocentní nárůst z 18,16 miliardy na 19,07 miliardy dolarů. Očekávané tržby přitom podle analytiků byly o 250 milionů dolarů nižší.

Globální alternativní taxislužba Uber rozšiřuje své portfolio akvizicí společnosti Jump, která se specializuje na sdílení elektrických kol. Hodnota startupu se odhaduje na 100 až 200 milionů dolarů. Obě společnosti již dříve spolupracovaly.

Portál Bistro.sk koupil konkurenční Ham.sk, přičemž obě služby byly propojeny k 1. dubnu (aprílu). Přesto si Ham.sk zachová svou původní formu a bude fungovat samostatně. Hodnotu transakce ani jedna ze stran nezveřejnila.

Společnosti Adobe se v poslední době nebývale daří. Její tržby za poslední kvartál roku 2017 dosáhly hodnoty 2,08 miliardy dolarů, zisk pak 583,1 milionu dolarů. Ve stejném období přitom tato čísla činila 1,68 miliardy, respektive 398,4 milionu dolarů. Od konce roku 2013 firma vyrostla o necelých 380 procent.

Bezpečnostní firma McAfee se nedávno odstřihla od Intelu a už nakupuje. Tentokrát za neznámou částku akvírovala oblíbenou VPN aplikaci TunnelBear, která má být integrována do řešení Safe Connect.

Skupina Softec zaznamenala v loňském roce nejvyšší konsolidované tržby ve své historii – 20,8 milionu eur. Nejvyššího, 18procentního růstu pak dosáhla v Česku. Navíc firma uvádí, že začíná být vnímána jako atraktivní zaměstnavatel – rozšířila totiž českou pobočku o 30 % nových zaměstnanců.

Operátor Orange publikoval svoje hospodářské výsledky za rok 2017. Svoje celkové tržby se mu podařilo zvýšit z 551,9 na 554,7 milionu eur. Neočištěný zisk (EBITDA) pak rostl z 211 na 223 milionů eur. Zajímavé však je, že celkový počet zákazníků meziročně klesal, a to z 2,88 milionu v roce 2016 na 2,834 milionu v roce 2017.

Finská vývojářská firma Supercell dosáhla v loňském roce tržeb mírně převyšujících 2 miliardy dolarů. Čistý zisk pak činil 810 milionů dolarů. K nejúspěšnějším herním titulům společnosti patří mobilní Clash of Clans.

Microsoftu se po finanční stránce daří, a to nejvíce ve službách Azure. Obrat společnosti dosáhl v posledním čtvrtletí roku 2017 obratu ve výši 28,92 miliardy dolarů s meziročním nárůstem 12 %. Tržby ze služeb Azure rostly o neuvěřitelných 98 % a jde tak již o desáté čtvrtletí za sebou s meziročním růstem o minimální hodnotě 90 %.

Hodnota bitcoinu i nadále klesá. Za týden na přelomu ledna a února poklesla asi o 30 %, nejnižší hodnota byla okolo 8 300 dolarů za kus. Loni na podzim byla hodnota výrazně volatilní měny okolo 20 tisíc dolarů. Oslabují však i jiné kryptoměny.

Operátor 4ka se pochlubil, že jeho zákaznická základna čítá již půl milionu duší. Není ale jasné, jakou metodikou k tomuto číslu došel – je totiž dost dobře možné, že počet zákazníků = počet prodaných SIM karet. Na upřesňující dotazy portálu Živé.sk společnost neodpověděla.

Společnost Veeam Software publikovala svoje hospodářské výsledky za loňský rok, kdy dosáhla meziročního růstu výnosů o 36 % na 827 milionů dolarů. V samotném čtvrtém čtvrtletí růst činil dokonce 48 %.

Google se přiznal, že využívá výhod daňové optimalizace. Díky tomu, že na společnost registrovanou na Bermudách převedl 15,9 miliardy eur, ušetřil minimálně 3,7 miliardy dolarů na daních. Dva systémy daňové optimalizace, jež Google využívá, vešly ve známost jako „dvojitá irská“ a „holandský sendvič“.

Warren Buffett nakupuje další akcie Applu. Tentokrát do svého portfolia přidává 75 milionů kusů akcií, doposud jich vlastnil 165,3 milionu. Aktuálně teď v Applu prostřednictvím svojí investiční firmy disponuje téměř 4,8procentním podílem.

Portál Stream.cz, patřící pod hlavičku Seznamu, je vůbec poprvé v zisku. Sice minimálním, ale je. Oznámil to zakladatel a výkonný ředitel Seznamu Ivo Lukačovič na svém Twitteru s tím, že Stream označil za „obrovskou černou díru na peníze.“

Česká pobočka společnosti Microsoft zveřejnila svoje hospodářské výsledky za období od července 2016 do června 2017, kdy u ní došlo k meziročnímu nárůstu tržeb o 16 procent na 1,72 miliardy korun. Čistý zisk pak dosáhl hodnoty 169,5 milionu korun.

Andrej Babiš koupil prostřednictvím investiční společnosti Hartenberg majoritní, 51procentní podíl v e-shopu specializovaném na spodní prádlo Astratex. Hospodářské noviny uvádějí, že hodnota investice by měla dosahovat řádu stamilionů korun. Transakce ještě musí projít schvalovacím procesem antimonopolního úřadu.

Čínská společnost Huawei publikovala svoje hospodářské výsledky za loňský rok, kdy u ní došlo k nárůstu čistého zisku o 28,1 procenta na 47,5 miliardy jüanů. Tržby činily 603,6 miliardy jüanů s meziročním růstem 15,7 procenta.

Spoluzakladatel společnosti SimpleCell Pavel Sodomka koupil její hardwarovou divizi, SimpleCell Hardware, z níž učinil samostatnou společnost, přejmenovanou na Simple Hardware. Její hlavní specializací budou i nadále čidla pro internet věcí.

Skupina AB Group, která je mimo jiné mateřskou entitou distribuční firmy AT Computers, navýšila ve čtvrtém kvartále svůj obrat meziročně o 8,5 procenta na 813 milionů dolarů. Obrat skupiny za celý rok pak činil 2,46 miliardy dolarů s čistým ziskem 18,5 milionu.

Prostřednictvím ICO (primárního úpisu mincí kryptoměn) získaly v loňském roce startupy globálně více než 5,6 miliardy dolarů (startupů, které získaly tuto částku, bylo celkově 902). Zajímavé ale je, že 46 procent těchto startupů od té doby buď zaniklo nebo aktuálně krachuje. Část z těchto případů jsou evidentní podvody, části projektů zkrátka došly peníze předtím, než něco smysluplného přinesly na trh. Informuje o tom analytická firma Tokendata.

Svoje hospodářské výsledky zveřejnil i operátor Slovak Telekom, jehož tržby v loňském roce sice meziročně poklesly – a to o 18,2 milionu na 747,8 milionu eur, nicméně neočištěný zisk (EBITDA) naopak rostl, a to o 12,9 milionu na 315 milionů eur.

Společnost Alphabet, která vlastní mimo jiné i Google, se ve čtvrtém čtvrtletí dostala do ztráty, konkrétně ve výši 3,02 miliardy dolarů. Důvodem je proběhnuvší daňová reforma ve Spojených státech. Předloni ve stejném období dosáhla zisku 5,33 miliardy dolarů. Tržby Alphabetu ve Q4/2017 rostly o 24 procent na 32,32 miliardy dolarů.

Provozovatel sociální sítě Twitter publikoval svoje hospodářské výsledky za poslední kvartál roku 2017, kdy vůbec poprvé ve svých dějinách vykázal čtvrtletní zisk, a to konkrétně ve výši 91,1 milionu dolarů. Ve stejném období předloni přitom firma dosáhla ztráty, a to 167,1 milionu USD.

Čtvrté čtvrtletí 2017 bylo pro Amazon opět rekordní. Čistý zisk společnosti se meziročně více než zdvojnásobil ze 749 milionů na 1,86 miliardy dolarů. Tržby pak rostly o 38 % na 60,5 miliardy dolarů.

Americká společnost Dell se možná vrátí na burzu – uvažuje o tom asi čtyři roky poté, co se z burzy stáhla. Jde o jednu z možností, jak by firma mohla získat nové finanční zdroje, neboť aktuálně na tom moc dobře není – po nákupu firmy EMC z roku 2016 je stále v dluzích.

Společnost Veeam Software oznámila akvizici firmy N2WS, která nabízí technologie pro zálohování a obnovu dat na Amazon Web Services. Technologie N2WS budou integrovány do platformy Veeam Availability Platform. Hodnota akvizice činí 42,5 milionu dolarů.

Obrat směn českého fintechového startupu RoklenFx v roce 2017 meziročně o 263 procent z 3,8 miliardy na 10 miliard korun. K výraznému nárůstu objemu směn došlo v souvislosti s ukončením režimu kurzového závazku ČNB na přelomu března a dubna loňského roku.

Akcie společnosti Energous, která se zabývá vývojem technologií pro bezdrátové nabíjení, v poslední době dost rostou. A to hlavně technologii s názvem WattUp, která již získala certifikaci od amerického úřadu FCC a zvládá nabíjení mobilních zařízení na střední vzdálenost, tedy například napříč místností.

Josef Průša, zakladatel výrobce 3D tiskáren Prusa Research, koupil český podnik Futur3D, která taktéž vyrábí 3D tiskárny, konkrétně profesionální modely typu DLP (s technologií stereolitografie), které se hodí například pro výrobu šperků, v medicíně nebo ve slévárenství. Hodnotu akvizice neznáme.

Dell zveřejnil svoje finanční výsledky za celý fiskální rok 2018, kdy jeho konsolidované tržby činily 78,7 miliardy dolarů. Zároveň firma oznámila, že splatila deset miliard dolarů ze svých dluhů – ty stále činí 52,7 miliardy dolarů. Dluh vznikl odchodem z burzy a koupí firmy EMC.

Služba Amazon Prime, což je prémiová služba pro zákazníky amerického e-commerce giganta Amazon, má již více než 100 milionů předplatitelů. Zákazníci v jejím rámci za 99 dolarů ročně získají dvoudenní přepravu zdarma u více než 100 milionů výrobků a přístup ke službám Prime Music a Prime Video.

České dráhy plánují prodej 69,18procentního podílu ve společnosti ČD-Telematika, o který má zájem Správa železniční dopravní cesty (SŽDC). Ta by podle portálu Lupa.cz měla zájem o koupi zbývajících minoritních podílů od ostatních akcionářů.

Čínská společnost Huawei rostla v roce 2017 o 15,7 procenta na 603,6 miliardy jüanů, pokud jde o tržby. Čistý zisk pak vyskočil o celých 28 procent na 47 miliard jüanů. Růst táhl hlavně domácí trh a zaměření vedení na úsporu nákladů.

Společnost Foxconn Interconnect Technology oznámila akvizici výrobce hardwaru a příslušenství pro mobilní zařízení Belkin, který pod sebou má i značky Linksys, Wemo a Phyn. Hodnota akvizice činí 866 milionů dolarů.

Finanční skupina PPF koupila od norské společnosti Telenor některá její aktiva ve střední a východní Evropě, konkrétně v Maďarsku, Bulharsku, Černé Hoře a Srbsku. Za operátory v těchto zemích zaplatí PPF částku 2,8 miliardy eur.

Spojené státy prověřují skrze výbor pro zahraniční investice (CFIUS) nabídku singapurského Broadcomu na americký Qualcomm. Smlouva o akvizici za odhadovaných 117 miliard dolarů přitom zatím ani nebyla podepsána. Ze strany americké vlády tak jde o velmi nestandardní krok.

Fintech startup Revolut dosáhl bodu zvratu, což znamená, že už není v minuse, ale ani v pluse. Zároveň oznámil, že v uplynulém roce vzrostl počet měsíčně uskutečněných transakcí na 700 s celkovou hodnotou 1,5 miliardy dolarů.

Společnost HP zveřejnila svoje hospodářské výsledky za první kvartál svého fiskálního roku 2017/2018 s čistým ziskem ve výši 1,94 miliardy dolarů (s růstem z 611 milionů) a tržbami 14,52 miliardy dolarů (s růstem o 14,5 %).

Vypadá to, že Broadcom se plánů na nevyžádanou akvizici konkurenčního Qualcommu jenom tak nevzdá. Obchod už má dokonce čím financovat – zajistil si totiž obrovský úvěr ve výši 100 miliard dolarů, který by mu v případě úspěšného vyjednání akvizice poskytla skupina 12 bank.

Už ani tak relativně marginální akvizice, jako je nákup aplikace Shazam americkou společností Apple, neunikla očím Bruselu. Transakci v odhadované hodnotě 400 milionů dolarů (přesná hodnota oficiálně oznámena nebyla) teď zkoumá Evropská komise. Podle ní by totiž mohla mít „negativní dopad“ na hospodářskou soutěž v EHP.

Microsoft publikoval svoje hospodářské výsledky za druhé čtvrtletí svého aktuálního fiskálního roku, kdy dosáhl ztráty ve výši 6,3 miliardy dolarů. Ve stejném období předchozího fiskálního roku přitom firma zaznamenala zisk, a to zhruba ve stejné výši (6,27 miliardy dolarů).

Společnost IBM publikovala svoje hospodářské výsledky, z nichž vyplývá, že u ní došlo k prvnímu kvartálnímu meziročnímu růstu tržeb za šest let, a to ve čtvrtém čtvrtletí 2017 konkrétně o 3,6 procenta na 22,54 miliardy dolarů. Přesto je ve ztrátě, a to konkrétně ve výši 1,05 miliardy. Ve stejném období předloni šlo o zisk 4,5 miliardy dolarů.

Společnostem Zdeňka Cendry CDN77 a SuperHosting se v roce 2017 podle údajů zjištěných portálem Lupa.cz dařilo. Jejich souhrnné tržby přesáhly 400 milionů korun bez DPH, přičemž v roce 2016 to bylo o 150 milionů méně. Výše zisku zveřejněna nebyla, cíl v tržbách na letošní rok je 600 milionů.

Japonské konsorcium pod vedením tamního investičního giganta SoftBank chce podle agentury Reuters koupit 17,5procentní podíl v Uberu, a to při valuaci 48 miliard dolarů. Odhadovaná hodnota společnosti provozující alternativní taxislužbu je však přitom o 20 miliard dolarů vyšší.

Společnost Cisco oznamuje další akvizici. Tentokrát kupuje firmu Accompany, která nabízí inteligentní platformu pro vylepšování komunikace (relationship intelligence). Hodnota akvizice dosáhla 270 milionů dolarů.

Microsoft publikoval své hospodářské výsledky za třetí kvartál aktuálního fiskálního roku (končící březnem), kdy dosáhl tržeb 26,82 miliardy dolarů s růstem 16 procent, čistý zisk pak překonal odhady analytiků, když dosáhl hodnoty 7,42 miliardy dolarů s růstem 35 procent.

Směnárna kryptoměn Coinbase kupuje Earn.com, startup, který svým uživatelům nabízí možnost koupě bitcoinů za plnění různých dotazníků a úkolů a podnikům cílenou propagaci. Hodnota akvizice činí 120 milionů dolarů.

Společnost Palo Alto Networks oznámila akvizici izraelské bezpečnostní firmy Secdo, specialisty na kybernetickou bezpečnost. Secdo vyvíjí technologii, která přesně detekuje a reaguje na kybernetické incidenty na různých platformách. Tato technologie má být integrována do řešení Palo Alto Networks Traps.

Italská státní instituce Cassa Depositi i Prestiti (CDP) oznámila svůj záměr koupit 5procentní podíl v tamní největší telekomunikační firmě Telecom Italia. Podle agentury Reuters dosáhne odhadovaná výše investice 575 milionů eur.

Inveo se dohodlo na odkoupení zhruba třetinového (34procentního) podílu ve společnosti RiverBit, která vyvíjí řešení pro automatickou predikci poptávky a automatizaci firemních procesů. RiverBit působí v ČR, na Slovensku a v Polsku. Hodnota akvizice oznámena nebyla.

Amazon.com má poprvé vyšší kapitalizaci než Alphabet, mateřská firma Googlu. Zatímco akcie Alphabetu mírně klesly a valuace firmy činila podle agentury Reuters 762 miliard USD, vývoj ceny akcií Amazonu byl opačný a firma se tak vyšplhala na 768 miliard USD.

Rumunský startup UiPath překonal svou hodnotou hranici jedné miliardy dolarů. Konkrétně po aktuálním investičním kole, ve kterém získal 153 milionů dolarů, získal valuaci 1,1 miliardy. Obou uplynulých investičních kol se účastnil i český fond Credo Ventures, ale třeba také CapitalG od Googlu.

Jedna z největších kryptoměnových směnáren na světě, Poloniex, se stala předmětem akvizice. Za 400 milionů dolarů ji koupil fintech startup Circle, který finančně podpořily společnosti Goldman Sachs, Accel Partners nebo Baidu.

Tržby společnosti Kiwi.com vzrostly v loňském roce o zhruba 100 procent na 700 milionů eur (téměř 18 miliard korun). Blíže nespecifikovaného růstu dosáhl i zisk, který předloni činil 90 milionů korun.

Společnost Uber Technologies zaznamenala v roce 2017 čistou ztrátu ve výši 4,5 miliardy dolarů. Předloni ztráta činila 2,8 miliardy. Přesto jí investoři věří a vložili do ní 14 miliard dolarů na nových investicích – patřil k nim například japonský gigant SoftBank.

Trh bitcoinu se v úterý 6. února propadl pod 6 tisíc dolarů. Hodnota virtuální měny v prosinci přitom činila skoro 20 tisíc dolarů. Výkyvy v hodnotě silně volatilní měny podle odborníků vypudily z trhu spekulanty, kteří v bitcoinu viděli jen způsob, jak se snadno a rychle obohatit.

Operátor O2 dosáhl v roce 2017 rekordního neočištěného zisku EBITDA s růstem z 87,3 milionu na 94 milionu eur. Počet zákazníků rostl meziročně o 45 tisíc na necelých 1,94 milionu. Celkové výnosy rostly o 7,3 % na téměř 270 milionů eur. Nejrychleji – o 27 procent – rostly výnosy z dat.

Jihokorejský výrobce čipů SK Hynix zveřejnil svoje hospodářské výsledky za čtvrté čtvrtletí 2017, z nichž vyplývá nárůst čistého zisku meziročně na dvojnásobek, čili 3,2 bilionu wonů (61,8 miliardy korun). Tržby pak stouply o 69 procent na 9 bilionů wonů (205 miliard korun).

Společnost FireEye oznámila akvizici firmy X15 Software, která vyvinula platformu pro velká data. Hodnota akvizice dosáhla 20 milionů dolarů. Větší akvizici přitom FireEye realizovalo naposledy počátkem roku 2016.

Společnost TCCM Kamila Vacka prodala v roce 2017 asi 2 050 000 kusů mobilních telefonů, nicméně hospodářské výsledky prozatím zveřejněny nebyly. V roce 2016 měla firma obrat 2,72 miliardy korun.

Bezpečnostní firma Avast začala obchodovat svoje akcie na Londýnské akciové burze (LSE). Jenže toto obchodování skončilo poklesem. Zatímco nabídková cena činila 250 pencí za akcii, v jednu chvíli poklesla hodnota akcie až na 236,50 pence, a první den obchodování nakonec uzavřela 246 pencemi s 1,6procentním poklesem.

Výrobce spotřební elektroniky a příslušenství Trust „spolkla“ investiční společnost Egeria, která u něj koupila stoprocentní podíl, a to za blíže nespecifikovanou částku. Roční obrat Trustu činí 130 miliard eur.

Miliardář Daniel Křetínský kupuje prostřednictvím své investiční společnosti Czech Media Invest několik rádiových stanic, které původně vlastnila společnost Lagardère, a to konkrétně stanice v ČR, na Slovensku, v Rumunsku a v Polsku. Do „balíčku“ patří i stanice Evropa 2, Frekvence 1, Radio Bonton a Dance Radio.

Česká firma Fillamentum, jež vyrábí mimo jiné struny z polymerních materiálů pro 3D tiskárny, oznámila svůj záměr vstoupit na burzu. Konkrétně chce IPO provést na trhu START Burzy cenných papírů Praha. Fillamentum sídlí v Hulíně a struny pro 3D tisk jsou jejím nejrychleji rostoucím segmentem.

Kurz kryptoměny bitcoin ve středu 4. dubna poklesl pod 7 tisíc dolarů a nárazově spadl o 8 procent. Zároveň se propadly i kurzy jiných digitálních měn včetně etherea a ripple. Důvodem jsou obavy investorů z obchodní války, do níž by mohly být zataženy Spojené státy a Čína.

Společnost Red Hat publikovala svoje hospodářské výsledky za svůj finanční rok 2018, který skončil k 28. únoru 2018, jakož i za jeho poslední kvartál. Výnosy v poslední čtvrtině roku se zastavily na hodnotě 772 milionů dolarů (s nárůstem 23 % meziročně), za celý rok pak na částce 2,9 miliardy dolarů (21 % +).

Společnost Hosting90 systems je na prodej. Firma funguje od roku 2002 a podle vyjádření ředitele a majitele společnosti Jana Hilgarda pro portál Lupa.cz v ČR „dosáhla cílů, které jí umožňuje lokální trh“. Jinými slovy nebylo kam růst. Hosting90 systems teď oslovuje podobné firmy s nabídkou odkupu.

Dánská telekomunikační společnost TDC by mohla změnit majitele, tedy v případě, že se jejím akcionářům bude zamlouvat nabídka na akvizici ve výši 6,65 miliardy dolarů. Tuto částku chce za TDC zaplatit konsorcium investorů vedené australskou firmou Macquarie; dalšími členy konsorcia jsou dánské penzijní fondy PFA, ATP a PAK.

Broadcom navýšil svou nabídku na akvizici konkurenčního Qualcommu, za který teď chce dát už 121 miliard dolarů. Původní nabídku 103 miliard dolarů označil Qualcomm za nízkou. Americký výrobce mobilních čipů dosud považoval nabídku Broadcomu za nevyžádanou, ovšem teď bude rozhodování jeho představenstva těžké, jelikož nová nabídka už podle analytiků zní lákavě.

Společnost Kentico Software zveřejnila svoje finanční výsledky za fiskální rok 2017, kdy se jí podařilo navýšit tržby o 15 procent na 473 milionů korun a zisk dokonce několikanásobně z 22 na 85 milionů. Kentico expanduje a oznámilo otevření nových kanceláří v Brně, kam najme až 90 lidí.

Těžba kryptoměn zvedla ceny grafických karet i o 20 až 30 procent, což jistě nepotěší hráče, ale ani další zákazníky, které toto šílenství okolo bitcoinu a dalších digitálních měn minulo. Jeden z největších výrobců grafik, Nvidia, si je vědom toho, že jeho nejloajálnějšími zákazníky jsou stále hráči, a tak apeluje na maloobchodníky, aby na jednu objednávku vydávali maximálně dvě grafické karty.

Hodnota bitcoinu začala v úterý 16. ledna prudce klesat, a to za krátkou dobu o 18 procent na 11 200 dolarů za kus. Důvodem jsou obavy z regulace, které vyvolalo vyjádření jihokorejské vlády o plánech na potenciální zákaz obchodování s kryptoměnami.

Ztráta pražské společnosti Socialbakers vzrostla v roce 2016 o 143 milionů na 686 milionů korun. Výsledky za loňský rok ještě známy nejsou, nicméně podle všeho to vypadá, že firma je ztrátová stále, byť se nejspíš dotahuje k nule. Její tržby ovšem utěšitelně rostou.

Do společnosti Glassdoor vstupuje nový investor, japonská firma Recruit Holdings, která za stoprocentní podíl zaplatí 1,2 miliardy dolarů v hotovosti. Glassdoor funguje jako platforma pro zveřejňování nabídek zaměstnání v technologickém sektoru včetně možnosti anonymního hodnocení zaměstnavatelů.

Distribuční skupina Elko rostla v roce 2017 co do obratu o 9,1 procenta na 1,59 miliardy dolarů, čistý zisk pak stoupal o 62 procent na 14 milionů dolarů. V průběhu roku posílila společnost svou pozici v severní Evropě tím, že zakoupilo většinový podíl ve švédské firmě Gandalf distribution.

Streamovací služba Netflix v poslední době zažívá nebývalé úspěchy. Jen za první kvartál letošního roku jí přibylo 7,4 milionu (platících) předplatitelů, tržby meziročně poskočily o 43 procent na 3,7 miliardy dolarů a čistý zisk se vyšplhal o více než polovinu ze 178 na 290,1 milionu dolarů.

Čínská firma SenseTime se nechala slyšet, že je nejhodnotnějším startupem světa specializovaným na oblast umělé inteligence. Podle agentury Reuters činí aktuální hodnota firmy 4,5 miliardy dolarů po aktuálním investičním kole, kde získala stovky milionů. Nutno dodat, že o její technologii pro rozpoznávání obličejů již projevily zájem i státní orgány.

Čínská skupina CEFC odstoupila od plánované akvizice holdingu CME (Central European Media Enterprises), pod který patří například i česká Nova a slovenská Markíza. CEFC má aktuálně problémy s vyšetřováním jejího šéfa, situaci však nepomohl ani oficiální odmítavý postoj čínské vlády vůči investicím do zábavního segmentu.

Operátor O2 Slovakia vyplatí svým akcionářům dividendy za rok 2017 v celkové výši 47,2 milionu eur. Oproti roku 2016 jde o růst vyplácených dividend o 16 procent. Celkové provozní výnosy společnosti, která patří pod mateřský O2 Czech Republic, vystoupaly o pět procent na 7,13 miliardy korun.

Společnost Salesforce hospodařila v loňském roce i jeho posledním čtvrtletí s růstem. Zatímco v období Q4/2017 rostla o 27 % s konečným výsledkem 2,74 miliardy dolarů, za celý rok dosáhla růstu o 25 % na 10,48 miliardy dolarů.

Elektronické obchody způsobují vrásky tradičním kamenným obchodům s obuví, řekla při příležitosti brněnských veletrhů Styl a Kabo tajemnice České obuvnické a kožedělné asociace Vlasta Mayerová. Mladší generace totiž často kupuje boty na internetu, kde si objedná třeba šest párů, všechny vyzkouší, jeden si nechá a zbytek pošle zpátky.

Služba mojeID, která slouží mimo jiné k jednorázovému ověření identity, se pochlubila dosažením mety 600 tisíc uživatelů. Provozovatelem služby mojeID je správce národní domény, sdružení CZ.NIC.

Britský operátor Vodafone by rád koupil část společnosti Liberty Global, která vlastní mimo jiné značku UPC. Pokud by se obchod uskutečnil, byly by jeho součástí nejspíš i aktivity Liberty Global v České republice.

Apple zveřejnil svoje hospodářské výsledky za první čtvrtletí svého aktuálního fiskálního roku (jež skončilo k 31. 12. 2017), kdy jeho tržby stouply v meziročním srovnání o přibližně 13 procent na 88,3 miliardy USD.

Společnosti Netflix, která provozuje stejnojmennou streamovací službu, se poslední dobou dobře daří. Díky dobrým hospodářským výsledkům za poslední kvartál roku 2017 vyrostla její tržní kapitalizaci nad 100 miliard dolarů. V daném kvartálu vyrostl počet jejích předplatitelů o dva miliony, čistý zisk se pak meziročně ztrojnásobil na 186 milionů dolarů.

Brněnskou firmu Mautilus koupila nizozemská společnost 24i Media, specializovaná na vývoj aplikací pro internetové televize. Má zde stoprocentní podíl. Na nákupech byla již dříve, konkrétně v březnu, kdy koupila podnik poskytující multiscreenové video platformy Vigour.

Také Apple zveřejnil svoje hospodářské výsledky za první kvartál 2018, který byl jeho druhým v aktuálním fiskálním roce. Tržby amerického giganta poskočily v meziročním srovnání o 16 procent na 61,1 miliardy dolarů. A například izolované tržby z iPhonů rostly o 14 procent na 38 miliard dolarů, počet prodaných kusů pak stoupal jen o 3 procenta na 52,2 milionu kusů, což znamená nárůst průměrné ceny prodaného iPhonu.

Američtí operátoři Sprint a T-Mobile US opět řeší možnosti fúze. Dosavadní jednání mezi oběma giganty přerušily americké regulační úřady. Po spojení obou společností by vznikl operátor s více než 127 miliony zákazníků.

Jihokorejský Samsung publikoval svoje hospodářské výsledky za první kvartál letošního roku, kdy dosáhne odhadovaného 57% nárůstu zisku na 15,6 bilionu wonů, tedy 14,7 miliardy dolarů. Výnosy rostly o 18,7 % na 60 bilionů wonů. Zisk předčil očekávání analytiků, mimo jiné i proto, že společnost vydala svůj vlajkový smartphone Galaxy S9 o něco dříve než starší verzi loni.

Dropbox vstoupil na burzu ve velkém stylu. Za jediný den od IPO (primární nabídky akcií) vzrostla jeho hodnota o 40 procent na 29,33 dolaru za akcii. Navíc se v případě Dropboxu jedná o největší IPO technologické společnosti od chvíle, kdy vstup na burzu realizoval Snapchat.

Americký gigant Amazon ohlásil akvizici startupové firmy Ring, jež vyvíjí bezpečnostní řešení pro chytré domácnosti. Řešení značky Ring by do budoucna mohla být integrována s řešením Amazon Key pro doručování zásilek přímo do domu.

Společnost O2 nabídne svým akcionářům na dividendách 17 korun na akcii, celkově tedy 5,274 miliardy korun. K tomu by připlatila 4 koruny jako část emisního ážia, čímž by tato částka vzrostla na 6,515 miliardy korun.

Bitcoiny za týden na přelomu ledna a února zaznamenaly nejspíš největší týdenní ztrátu ve své historii. O desítky procent však padají i jiné kryptoměny, například ethereum nebo ripple. Není jasné, zda jde o splasknutí bubliny nebo jen přirozenou stabilizaci trhu, který je oproti ostatním až příliš volatilní.

Společnost Samsung Electronics dosáhla ve čtvrtém kvartále 2017 meziročního nárůstu provozního zisku o necelé dvě třetiny na 15,15 bilionu wonů (přibližně 289 miliard korun). Provozní zisk firmy za celý rok činil 53,7 bilionu wonů (okolo bilionu korun).

Podle všeho to vypadá, že Severní Korea shání peníze těžbou kryptoměn (konkrétně měny Monero), které pak přesměrovává na počítače v Pchjongjangu. Celková hodnota všech mincí Monero na světě převyšuje 7 miliard dolarů.

Čínský e-commerce gigant Alibaba Group Holding publikoval svoje hospodářské výsledky za svůj čtvrtý fiskální kvartál uplynulého roku, kdy jeho tržby rostly meziročně o 61 procent na 61,9 miliardy jüanů; čistý zisk však ve stejném období klesal o 29 procent na 7,6 miliardy jüanů.

Společnost Canon zveřejnila svoje hospodářské výsledky za první čtvrtletí 2018, kdy u ní došlo k přibližně procentnímu poklesu tržeb na 9,1 miliardy dolarů. V rámci Evropy nicméně tržby japonské firmy rostly, a to o 2,6 procenta na 2,3 miliardy dolarů. Provozní zisk (globálně) pak dosáhl hodnoty 727,2 milionu dolarů s růstem o pět procent.

Distribuční skupina ABC Data zveřejnila svoje hospodářské výsledky za rok 2017, kdy dosáhla růstu obratu na 1,38 miliardy dolarů. Čistý zisk je v meziročním srovnání dvojnásobný – činil 10 milionů dolarů – čímž výrazně překročil i očekávání samotné skupiny.

Společnost Avast, která vznikla v ČR, plánuje vstup na londýnskou burzu, přičemž při primárním úpisu akcií v květnu 2018 chce získat asi 200 milionů dolarů. Valuace společnosti v době vstupu na burzu by pak měla činit okolo čtyř miliard dolarů.

Fúze společností Swan a Benestra je možná. Rozhodl o tom slovenský antimonopolní úřad. Cílem fúze je podle obou jejích aktérů lepší konkurenceschopnost vůči nadnárodním poskytovatelům telekomunikačních služeb.

Společnost CETIN (Česká telekomunikační infrastruktura) zveřejnila svoje hospodářské výsledky za rok 2017, kdy u ní došlo k nárůstu zisku o zhruba 20 procent na 2,72 miliardy korun. Konsolidované výnosy rostly o 3 procenta na konečných 21 miliard.

Česká pobočka bezpečnostní firmy Eset publikovala svoje hospodářské výsledky za rok 2017. Její obrat v daném roce činil 354 milionů korun s mírným poklesem oproti roku 2016. Finanční cíle nicméně byly překonány, a to o 9 %.

Byť se taková zpráva nedá psát s dostatečnou jistotou – v době jejího vydání totiž všechno může být úplně jinak, jak už tomu v případě hodnot kryptoměn bývá – bitcoin posiluje. K 21. únoru se totiž zastavil na 11 722 dolarů za kus (na burze Bitstamp), což znamená, že oproti lednovému minimu (pod 6 tisíc dolarů) je téměř na dvojnásobku.

Také bezpečnostní firma Symantec se pochlubila svými finančními výsledky – její tržby v období Q4/2017 rostly o 16 % na 1,21 miliardy USD. Čistý zisk byl paradoxně ještě vyšší – dosáhl 1,34 miliardy dolarů, což bylo způsobeno tím, že do něj byly započítány i peníze získané prodejem certifikačního byznysu.

Finská Nokia dosáhla ve čtvrtém čtvrtletí tržeb ve výši 6,65 miliardy eur, což je asi o 10 milionů eur méně než ve stejném období předloni, jenže na zisk to nestačilo: byť v Q4/2016 činil zisk společnosti 659 milionů eur, v Q4/2017 šlo o ztrátu 384 milionů eur.

Digitální měna s názvem Ethereum rostla v loňském roce rychleji než bitcoin – byť z mnohem nižší částky. Jedna „mince“ stála 11. ledna kolem 1 400 dolarů, přičemž růst v loňském roce dosáhl 13 tisíc procent.

Operátor T-Mobile zveřejnil svoje hospodářské výsledky za první kvartál roku, kdy u něj celkové tržby dosáhly hodnoty 6,5 miliardy korun, samostatné tržby z mobilních tržeb pak více než 4,5 miliardy. Celkový růst tržeb činil 0,5 procenta, Průměrná útrata za mobilní služby za měsíc byla 249 korun.

Společnosti AOC se nebývale daří. V posledním kvartálu roku 2017 totiž dosáhla 15,4procentního nárůstu tržeb, přičemž segment monitorů jako celek rostl ve stejném období jen o 4,1 procenta. Značky AOC a MMD (Philips) pak dosáhly růstu 5,2 procenta. Vyplývá to z údajů analytické firmy Context.

Ať už si o Amazonu myslíte cokoliv, je to firma, která podniká v rámci mantinelů stanovených zákonem. Jenže americký prezident Donald Trump si to evidentně nemyslí a rozhodl se, že proti firmě zasáhne a zbrzdí její rozvoj. Kvůli tomu nárazově klesla hodnota akcií společnosti. Je to už druhý Trumpův zásah vůči svobodnému podnikání za poslední dobu – předtím fakticky zablokoval transakci, v jejímž rámci měl Broadcom koupit konkurenční Qualcomm. Prý by to bylo ohrožení národních zájmů.

Společnost T-Mobile zveřejnila svoje hospodářské výsledky za rok 2017, kdy u ní došlo k nárůstu celkových tržeb o 2,2 % na 27 miliard korun. Samotné tržby z mobilních tržeb z toho tvoří skoro 19 miliard korun. Ke konci roku měl operátor skoro 6,2 milionu zákazníků.

Čínské Lenovo publikovalo svoje hospodářské výsledky za poslední kvartál loňského roku, kdy jeho tržby rostly o 6,3 % na 12,9 miliardy USD. Jenže změna daňových zákonů v USA padla i na něj a skončilo tak ve ztrátě, konkrétně ve výši 289 milionů dolarů. Vyměřena mu totiž byla jednorázová daň ve výši 400 milionů dolarů.

Český e-shop s nábytkem a bytovými doplňky Bonami, který patří pod skupinu Miton, dosáhl v roce 2017 meziročního růstu obratu o hodnotě 50 procent na konečných 700 milionů korun. Celkově se prodalo 1,4 milionu kusů zboží. Výsledky jsou platné pro český, slovenský, polský a rumunský trh.

Česká bezpečnostní firma TeskaLabs zveřejnila svoje hospodářské výsledky za rok 2017, kdy její hrubý zisk přesáhl hodnotu 254 tisíc dolarů. Kromě toho společnost shání nového investora, kterému výměnou za dva miliony dolarů nabízí 20procentní podíl.

Broadcom chce stále koupit konkurenční Qualcomm, přičemž překvapivě snížil nabízenou částku – na 117 miliard dolarů (oproti dřívějším 121 miliardám). Důvod spočívá v navýšení nabízené ceny Qualcommem, který chtěl pro změnu akvírovat dalšího konkurenta, NXP Semiconductors. Za něj navýšil nabídku z 39 na 44 miliad dolarů.

Přestože je Dell Technologies soukromě vlastněnou firmou, chce jít prostřednictvím fúze s VMware na burzu a tak tedy musel zveřejnit svoje hospodářské výsledky. Za období šesti měsíců končící v srpnu 2017 činily tržby Dellu 37,1 miliardy dolarů s meziročním nárůstem 47 %. Firma se zároveň pochlubila i silným, dvouciferným růstem přes partnery.

Společnost Avaya kupuje firmu Spoken Communications, což značí mimo jiné i její návrat na scénu po úspěšně realizované řízené insolvenci. Spoken Communications vyvíjí řešení pro analýzu hlasových hovorů pomocí umělé inteligence. Hodnotu akvizice neznáme.

Americký maloobchodní řetězec Walmart chce koupit indický internetový obchod Flipkart, respektive kontrolní podíl v něm. Za 77 procent dá okolo 16 miliard dolarů. Zbývajících 23 procent zůstane dřívějším majitelům včetně například Tencentu nebo Microsoftu.

Společnost UPC zveřejnila svoje statistiky za uplynulý rok, kdy jí počet uživatelů internetu vzrostl o 23 600 a její sítí proteklo 621 milionů GB (621 PB) dat (upload i download celkem), což představuje 23% meziroční nárůst.

Také SAP publikoval svoje hospodářské výsledky za rok 2017, kdy u něj došlo k meziročnímu nárůstu celkových tržeb o 6 procent na 23,46 miliardy eur. Společnosti se dařilo obzvláště v segmentu cloudových služeb, kde zaznamenala tržby ve výši 3,77 miliardy eur a 26procentní meziroční růst.

Společnost O2 zveřejnila svoje hospodářské výsledky na českém trhu za rok 2017, kdy došlo k 6,2procentnímu nárůstu čistého zisku (na 5,6 miliardy korun). Růst konsolidovaných výnosů pak dosáhl 0,5 % s konečnou částkou 37,7 miliardy korun. V souvislosti s hospodářskými výsledky O2 hovořilo také o stálém nárůstu spotřeby mobilních dat.

Společnost Alza.cz publikovala svoje hospodářské výsledky za rok 2017, kdy u ní došlo (opět) k rekordnímu obratu necelých 21 miliard s meziročním nárůstem 20,7 %. Kromě toho firma nasadila verzi webu v maďarštině.

Společnost Red Hat oznámila další akvizici – tentokrát koupila firmu CoreOS, tvůrce stejnojmenné distribuce Linuxu. CoreOS kromě toho nabízí řešení Tectonic pro správu softwarových kontejnerů a vyvíjí Kubernetes. Hodnota akvizice činí 250 milionů dolarů.

Legislativa (88)

Portál Lupa.cz přinesl další z řady odpovědí zaměřených na osvětlení nejasností souvisejících s nástupem GDPR. Jana Břeská ze Sdružení pro internetový rozvoj (SPIR) zde odpověděla na otázku, jak GDPR ovlivní logování webových serverů včetně IP adres. (zdroj)

E-shop Lékárna.cz, který patří pod společnost Pears Health Cyber (PHC), se na příchod evropské směrnice o ochraně osobních údajů GDPR chystal už od jara 2017 a do souvisejících opatření dal 1,5 milionu korun. Detaily na TyInternety.cz.

Íránské úřady zakázaly zaměstnancům tamních vládních orgánů komunikovat prostřednictvím zahraničních aplikací. Konkrétně toto nařízení vydal úřad prezidenta a platný je pro veškeré veřejné instituce. Kromě toho byla v zemi koncem března zablokována aplikace Telegram kvůli obavám o bezpečnost státu; nutno však přiznat, že většího zájmu médií se dočkal až podobný krok ze strany Ruska.

Komise pro správu národní domény .sk nařídila doménovým registrátorům, kterých je asi 2 600, novou povinnost. V souvislosti se změnou pravidel pro registraci domén při započetí účinnosti GDPR (evropského nařízení o ochraně osobních údajů) totiž musejí vrátit podepsané dodatky ke smlouvám nejpozději do 25. května (mája). Píše o tom portál Živé.sk.

UX designér Martin Pacholet odpověděl portálu FintechCowboys na několik otázek týkajících se klientského potenciálu tzv. agregování účtů v rámci směrnice PSD2. Pacholet je spoluautorem řešení PSD2 pro Komerční banku. Celý rozhovor naleznete zde.

Úřad místopředsedy vlády SR pro investice a informatizaci bude moci rozdávat dotace na podporu digitální agendy. Novou legislativní normu, která toto umožňuje, podepsal prezident SR Andrej Kiska.

Přes 100 zemí začalo spolupracovat na společném vytváření rámce pro zdanění digitálních firem. Dohoda by měla být vypracována do roku 2020. Některým zemím vadí především optimalizace daní ze strany technologických gigantů, realizované přesunem sídla do země s možností nižších odvodů. Oznámila to OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Podobné téma už řeší Evropský parlament, který podpořil návrh jednotného zdanění mezinárodních firem v rámci EU, jenž už si stihl najít i kritiky – ti argumentují především tím, že návrh je zásahem do suverenity jednotlivých členských zemí unie.

Portál Tyinternety citoval výkonného ředitele společnosti BSC Petra Koutného, podle kterého čerstvá regulace bankovnictví známá pod zkratkou PSD2 přináší i svá rizika, například v podobě možného byrokratického zbrzdění startupů. Více se dozvíte v článku zde.

Zaměstnavatel může prohledávat i soukromá data v pracovních počítačích svých zaměstnanců, nejsou-li dané složky vysloveně označeny jako soukromé. Rozhodl o tom Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku, který tak rozhodl v případě sporu Erika Liberta a jeho dnes už bývalého zaměstnavatele, francouzských železnic SNCF.

Prezident SR Andrej Kiska podepsal zákon o kybernetické bezpečnosti, který tak začne platit od dubna (apríla). Nová legislativa byla vypracována Národním bezpečnostním úřadem (NBÚ) ve spolupráci s úřadem místopředsedy vlády Petra Pellegriniho.

Vozy taxi budou moci fungovat i bez taxametru a budou moci využívat mobilní aplikaci pro výpočet ceny, slíbil ministr dopravy Dan Ťok s tím, že novinky by se měly objevit v novele zákona o silniční dopravě, která by měla být urychleně projednána.

Vláda ČR připravuje regulaci služby Airbnb, která je „tváří“ tzv. sdílené ekonomiky. Podle návrhu by si obce mohly vyhláškou samy určit maximální dobu pronájmů. Kritika Airbnb a podobných služeb bývá často založena mimo jiné na tom, že se kvůli nim snižuje nabídka a zvyšují ceny bytů pro stálé bydlení, a to především ve městech.

Banky na Slovensku získají od státu přístup k systému elektronických podpisů. Ověření identity klientů finančními institucemi tak bude možné od 1. března (marca) příštího roku provést na dálku.

Rakouský právník Maximilian Schrems může podat žalobu proti irské (evropské) centrále společnosti Facebook přímo doma v Rakousku. Rozhodl o tom Soudní dvůr EU. Schrems Facebook kritizuje za způsob, jakým nakládá s osobními údaji uživatelů.

Šéf Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) Peter Blaškovitš se vyjádřil k systému elektronického zdravotnictví eHealth. V reakci na požadavek jednoho ze zástupců ambulantních lékařů, aby byl systém dobrovolný, řekl, že s tím nesouhlasí, ale stanovené sankce by byly zpřesněny zákonem.

Úřad místopředsedy vlády pro investice a informatizaci Petra Pellegriniho zveřejnil metodiku k IT bezpečnosti, jenže učinil tak 20. prosince (decembra), což znamená, že období k zasílání připomínek bylo zkráceno o sváteční dny a skončilo 12. ledna (januára). Samotný dokument – tedy akční plán realizace koncepce kybernetické bezpečnosti do roku 2020 – připravil NBÚ.

Slovenská policie chce u cest nasadit speciální kamery, které by dokázaly rozeznat, zda se řidič dostatečně věnuje řízení nebo za jízdy píše SMS či surfuje na internetu. Ministr vnitra Róbert Kaliňák nicméně slíbil, že mapa takových kamer bude dostupná na internetu a jednotlivá zařízení u cest budou označena.

Daňová přiznání lze na Slovensku od Nového roku odesílat pouze s elektronickým občanským průkazem s čipem (eID). Finančná správa už totiž neumožňuje podepisování dohody o elektronickém doručování. Registrace na portálu už tak bez eID není možný.

Svůj vlastní účet na sociálních sítích budete moci mít v souladu se zákonem až od dovršení šestnácti let věku. Důvod spočívá v počátku platnosti nařízení EU o ochraně osobních údajů GDPR od 25. května a faktu, že Poslanecká sněmovna nařízení EU nestihla včas zmírnit. Otázkou však zůstává, nakolik se toto opatření bude v praxi dodržovat.

S odkazem na boj proti terorismu navrhuje Evropská komise využívat v souvislosti s občanskými průkazy databáze otisků prstů. Kritici namítají, že dalším krokem k úplné ztrátě svobody už budou jen čipy pod kůží.

Společnost Uber se chce odvolat proti rozhodnutí bratislavského soudu, podle něhož musela zastavit svoje fungování ve slovenském hlavním městě. Rozhodnutí soudu však firmě nebylo dodáno správně, díky čemuž je možné právě ono odvolání.

Americký Oracle žaluje Google za to, že ve svém operačním systému Android zneužil jeho programovací jazyk Java. Celý spor se táhne už od roku 2010 a žalující strana aktuálně přitvrdila – jako odškodné totiž žádá částku 9 miliard dolarů.

Předsedkyně Úřadu pro ochranu osobních údajů Ivana Janů tvrdí, že bude-li vás někdo strašit s GDPR, máte se obrátit přímo právě na ÚOOÚ. Kromě toho by podle ní bylo nebezpečné, kdyby za špatnou správu dat nenesla ministerstva a další úřady zodpovědnost. Více v Hospodářských novinách. (zdroj)

Děti do patnácti let si podle nového návrhu zákona o zpracování osobních údajů budou moci založit účet na sociální síti pouze v případě, že získají souhlas rodičů. Původní návrh přitom počítal se 13 lety věku.

Společnost Uber se s českou vládou dohodla na nových podmínkách svého fungování v ČR. Její řidiči nově budou muset mít licenci – podobně jako taxikáři – a navíc disponovat systémem elektronické evidence tržeb. Kromě toho bude Uber v Česku odvádět daně, které doposud vykazoval v Nizozemsku.

Ústavní soud ČR pozastavil vydání ruského hackera Jevgenije Nikulina do USA, kde by mu hrozilo až 54 let odnětí svobody za počítačovou kriminalitu (sic!). Nikulin vinu odmítá. Pozastavení procesu vydání Ústavním soudem proběhlo na základě žádosti jeho advokátů.

Krajský soud v Brně zrušil pokuty řádově ve výši milionů, které od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) měly dostat společnosti T-Mobile a Oskar (tedy Vodafone) za údajný kartel v případu, který se táhne už 15 let.

Regulace bitcoinu není věcí Evropské centrální banky (ECB), říká její šéf Mario Draghi, který před kryptoměnami přesto varuje, a to kvůli rizikům vyplývajícím z jejich volatility. To ředitel Banky pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) Agustín Carstens volí ostřejší slovník – podle něj mají centrální banky proti kryptoměnám zakročit, protože fungují na principu pyramidových podvodů.

Poslanci EP schválili konec takzvaného neopodstatněného geo-blockingu, jenže netřeba se radovat předčasně. Ukončení blokování obsahu na základě toho, v jaké zemi se uživatel nachází, se totiž multimediálního obsahu a her, nýbrž nakupování – e-shopy budou legislativně donuceny prodávat zboží lidem z ostatních zemí EU za stejných podmínek jako domácím.

Národná rada SR schválila zákon o kybernetické bezpečnosti, který má začít platit od dubna (apríla) letošního roku. Legislativní normu vypracoval Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) ve spolupráci s Pellegriniho úřadem.

Evropská komise udělila americké společnosti Qualcomm pokutu ve výši 997 milionů eur. Důvodem je fakt, že výrobce čipů platil Applu, jednomu ze svých nejdůležitějších zákazníků, za to, že ve svých mobilních zařízeních bude využívat výhradně čipové sady pro základní pásmo od něj.

Komise pro správu domény .sk v čele se státem publikovala podmínky na správce národní domény. Podle pravidel, která začnou platit od 1. února (februára) musí DNS fungovat 99 % času, přípustný je tedy výpadek v průměru na 14 minut a 24 vteřin denně.

Také družstevní záložny čekají růst nákladů spojený s novým evropským nařízením o ochraně osobních údajů GDPR. Píší to Hospodářské noviny s tím, že náklady pro jednotlivé záložny jsou odhadovány na statisíce korun. Více si můžete přečíst zde.

Německý regulační úřad pro telekomunikace Bundesnetzagentur rozhodl, že operátor Deutsche Telekom porušuje pravidla síťové neutrality. Společnost totiž u levnějších tarifů snižovala uživatelům kvalitu streamovaného videa. Operátor musí tarify upravit do konce března.

(Bývalý?) náměstek ministerstva financí a otec hazardního zákona Ondřej Závodský v rozhovoru pro ČTK řekl, že v roce 2017 v ČR zaniklo 99 procent objemu nelegálního on-line hazardu. Pochvaluje si tak výsledky zákona, který zakazuje provozování hazardních her na internetu bez platné licence.

Řídící výbor pro Operační program Integrovaná infrastruktura – Prioritní osa 7 (OPII – PO 7) schválil projekt úřadu místopředsedy vlády SR pro investice a informatizaci na průvodce zákony a předpisy, který by měl občanům přesně vysvětlit jejich povinnosti. Bližší informace přináší portál Živé.sk. (zdroj)

Soud v Moskvě nařídil zablokování anonymní a šifrované chatovací aplikace Telegram v rámci celého Ruska. Aplikace, za kterou stojí zakladatel sociální sítě vKontakte Pavel Durov, podle soudu napomáhá terorismu. Tamní regulátor Roskomnadzor, který žalobu s cílem zablokovat Telegram podal, uvedl, že nařízení soudu bude uplatňováno „s okamžitou platností.“

Poslanecká sněmovna projednává legislativu k evropskému nařízení pro ochranu osobních údajů GDPR. Zákon o zpracování osobních údajů i návrh změn v souvisejících platných zákonech, předložené vládou, mají dohromady 700 stran.

Vypadá to, jako by alternativní přepravní služba Uber kličkovala mezi řádky zákonů všude na světě. Tentokrát to „neklaplo“ na Slovensku, konkrétně v Bratislavě, odkud americký etalon sdílené ekonomiky po rozhodnutí soudu končí. Alespoň do doby, než se mu podaří domluvit s úřady.

Strana KDU-ČSL přišla s návrhem zrušení pokut pro obce za porušení ochrany soukromí, resort vnitra pak navrhuje mírnější než dříve probíranou variantu, že by malé obce a jejich instituce (včetně škol) platily za nedostatečnou ochranu soukromí maximálně 15 tisíc korun. O osvobození obcí a krajů od pokut souvisejících s GDPR, stejně jako o snížení hranice pokut pro firmy, usiluje také ODS.

Facebook v květnu 2012 zatajil informace, týkající se zhoršování vyhlídek jeho hospodaření, což mělo negativně ovlivnit ty, kdo tehdy nakoupili jeho akcie v IPO. Za to teď musí na základě předběžného rozhodnutí zaplatit pokutu 35 milionů dolarů. Penále i jeho výši ještě musí potvrdit soud.

Belgický soud chce zakázat kontroverzní seznamku RichmeetBeautiful, která spojuje chudé studentky s bohatými „strýčky“, kteří jsou ochotni je vydržovat. Rozhodnutí soudu je o to překvapivější, že studentky (ani druhou stranu) do účasti v seznamce nikdo nenutí a celé to funguje na bázi dobrovolnosti, byť některé organizace bijí na poplach, že studentky jsou „nuceny k prostituci“. Mohou za to prý „agresivní“ billboardy v blízkosti kolejí.

Podle eurokomisařky Věry Jourové se Facebook a Twitter musejí přizpůsobit chystanému nařízení o ochraně osobních údajů GDPR. Svými změnami pravidel se s požadavky GDPR podařilo sladit hlavně Google+, naopak u Twitteru jsou podle EK patrné nedostatky.

Dědic a zástupce společnosti Samsung I Če-jong si může vydechnout – v korupční aféře okolo prezidentky Jižní Koreje Pak Kun-hje nakonec vyvázl s 2,5letým podmínečným trestem. Původně byl přitom odsouzen na pět let vězení natvrdo, z čehož už si asi rok odseděl.

Nevládní organizace na Slovensku zatím nemusejí využívat e-schránky – tato povinnost se jim rozhodnutím poslanců NR SR posunula až na únor (február) 2019. Část opozice posun kritizuje jako krátký – podle ní by mělo dojít k posunu až do počátku roku 2020, kdy začne platit nový zákon o registri mimovládnych organizácií.

Společnost CHAPS zneužila svoji dominantní pozici u dat jízdních řádů, rozhodl antimonopolní úřad (ÚOHS), který pro firmu zároveň stanovil výši pokuty, a to 2,2 milionu korun. Pokuta ale nakonec bude snížena zhruba na polovinu, a to na 1 080 000.

Česká republika implementovala svoji verzi legislativy tak, aby byla v souladu s evropskou směrnicí PSD2. Jde o nový zákon o platebním styku, který je účinný od 13. ledna 2018 a mimo jiné ruší poplatky obchodníků za platby kartou.

Bylo jen otázkou času, kdy k něčemu takovému dojde, a nepřekvapuje, že k tomu došlo právě u Googlu. Dvojice jeho bývalých manažerů James Damore a David Gudeman jej zažalovala za to, že je jako bílé muže (navíc s konzervativními názory) v honbě za diverzitou zaměstnanců diskriminuje. Podle těchto exmanažerů jsou kvóty Googlu na počet žen a příslušníků menšin v řadách zaměstnanců nezákonné.

V Německu začal platit zákon NetzDG, který si již začíná vybírat svoje první oběti. Podle tohoto zákona musejí sociální sítě mazat urážlivý obsah, což se týká sítí čítajících více než dva miliony uživatelů. K oněm prvním obětem patří politička strany Alternative für Deutschland (AfD) Beatrix von Storch i satirický německý časopis Titanic. Podobná opatření jako Německo už plánuje i Francie. Kritici ovšem hovoří o tom, že podobné zákony „proti propagandě“ mohou mít negativní dopad na svobodu slova.

Státní zástupci v Jižní Koreji žádají 12letý trest odnětí svobody pro dědice společnosti Samsung Group I Če-jonga, který měl uplatit lidi okolo bývalé prezidentky Pan Kun-hje. I Če-jong alias Lee původně dostal pět let, jenže se proti rozsudku odvolal.

Ondřej Malý, náměstek pro internetizaci na resortu průmyslu, podepsal v Bruselu čtveřici deklarací, na základě kterých se Česká republika zavazuje ke spolupráci ve čtyřech oblastech vědy a technologií. Konkrétně se poměrně vágně formulované deklarace zabývají segmenty umělé inteligence, blockchainu, možného propojení evropských databank s genetickými informacemi z DNA či spolupráce EU při budování superpočítačů.

Evropská komise uvažuje o tom, že by udělila práva a povinnosti robotům. Více než 150 expertů na oblast robotiky však EK varovalo, že to není dobrý nápad. Myšlenka udělit robotům status osoby (s osobní zodpovědností) je podle expertů neužitečná a nepatřičná. Zlí jazykové tvrdí, že za vším je jen snaha EK o regulaci další oblasti – a sice zdanění práce robotů.

Ministerstvo financí ČR má v plánu sloučit rekreační a lázeňský poplatek do jednoho a každá entita poskytující krátkodobé ubytování za úplatu by byla povinna platit maximálně 21 korun za hosta a noc a to do ledna 2020. Potom by mělo dojít ke zvednutí poplatku na 50 korun. Krok je reakcí na rozmach služeb typu Airbnb a ubytování v soukromí.

Íránská vláda zablokuje svým občanům přístup k šifrované chatovací aplikaci Telegram, za kterou stojí zakladatel sociální sítě vKontakte Pavel Durov. Důvod podle tamních úřadů spočívá v obavách o bezpečnost státu. Íránci ovšem nepřijdou zkrátka – dostanou totiž podobnou domácí službu.

Dne 1. března vešly v platnost některé změny v elektronické evidenci tržeb (EET), což znamená, že už se nemusejí evidovat platby kartou či prostřednictvím online platebních bran. Ústavní soud totiž v prosinci rozhodl, že to není třeba; výše zmíněné platby už totiž ze své podstaty evidovány jsou a byly.

Česká vláda má před Ústavním soudem obhajovat zákony, umožňující plošné sledování občanů na komunikačních sítích. Legislativu totiž u soudu napadla Česká pirátská strana, podle níž takové sledování nemá žádný větší dopad na objasňování kriminálních činů.

Americký Amazon urovnal spor s francouzskými daňovými zákony dohodou. Obě strany se dohodly na doplatku daní z předchozích let, jehož výše však není známa. Podobná dohoda s italskými úřady však amerického giganta stála 100 milionů eur (týkalo se let 2011 až 2015).

V americkém státě Washington chtějí zákonem zakázat některá zařízení, která mají těžko vyjímatelné (nebo nevyjímatelné) baterie. Legislativa má souviset s tzv. „plánovaným zastaráváním“, zejména nedávnou kauzou společnosti Apple, u níž bylo prokázáno, že záměrně zpomalovala iPhony.

Přenos mobilního čísla od jednoho operátora ke druhému bude od února rychlejší – doba přenosu se zkrátí z více než měsíce na pouhých deset dní. Stav věcí změnil zákon o elektronických komunikacích, který byl v loňském roce novelizován.

Vláda ČR chce do konce února projednat novelu zákona o elektronické evidenci tržeb, konkrétně výjimky pro jednotlivé skupiny podnikatelů. Oznámila to ministryně financí Alena Schillerová.

Od 13. ledna platí i v České republice evropská směrnice o platebních službách PSD2 (Payment Services Directive). O tom, co tato směrnice přináší, hovořil výkonný ředitel APEK Jan Vetyška, citovaný portálem Itbiz.cz. (zdroj)

Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) publikoval souhrn nejčastějších otázek a odpovědí týkajících se nového evropského nařízení GDPR, jež začne platit před polovinou roku. Informoval o tom portál Lupa.cz. Otázky a odpovědi naleznete zde.

Obce by neměly naletět podvodníkům, kteří využívají jejich neznalosti v souvislosti s chystaným nařízením EU o ochraně osobních údajů GDPR. Různé společnosti totiž obcím začaly zasílat předražené nabídky služeb, které by jim měly pomoci řešit problémy související s přechodem. Firma Secure Data nicméně pro obce připravila GDPR kalkulačku (www.gdprkalkulacka.cz), na které si mohou zjistit přibližnou cenu jednotlivých úkonů, jež kvůli GDPR budou muset provést.

Operátor O2 podle rozhodnutí Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) porušil pravidla síťové neutrality tím, že zvýhodňoval přístup spotřebitelů ke službě Spotify. Podle vyjádření ČTÚ tak O2 „omezil práva svobodné volby koncového uživatele.“

Systém elektronických neschopenek začne v ČR fungovat nejspíše až v roce 2021. Přitom tzv. e-neschopenky měly být původně zavedeny už příští rok. Podle Pirátské strany za zpoždění může současné vedení ministerstva práce, jež nenavázalo na započatou práci svých předchůdců.

Ze šmírování telefonu manžela či manželky bude v Saúdské Arábii trestné. Nová legislativa má fungovat mimo jiné jako ochrana před vydíráním. Tresty za její porušení jsou vpravdě drakonické – až 500 tisíc rijálů (2,76 milionu korun) a rok odnětí svobody.

Při vaší další žádosti o vízum si Spojené státy možná prohlédnou vaše účty na sociálních sítích. (Otázkou je, co se stane, pokud žádným takovým účtem nedisponujete, pozn. red.). Legislativa, která takovou věc prosazuje, je aktuálně ve fázi veřejného připomínkového jednání. Doposud žádaly americké úřady takové údaje jen od lidí, kteří podle nich mohli pro zemi představovat bezpečnostní riziko.

Craig Wright, který o sobě tvrdí, že je Satoši Nakamoto, tedy tvůrce bitcoinu, čelí podezření z krádeže kryptoměn a dalšího majetku v celkové hodnotě pěti miliard dolarů; tato aktiva měl ukrást svému bývalému obchodnímu partnerovi Davidu Kleimanovi.

Vláda by měla ochránit organizace – úřady i firmy – před likvidačními pokutami souvisejícími s chystanou směrnicí EU o ochraně osobních údajů (GDPR). Myslí si to senátoři, kteří vládu (a ÚOOÚ) vyzvali, aby zlepšili informovanost o situaci okolo GDPR včetně vyplývajících povinností. Ministr vnitra Lubomír Metnar slíbil, že dolní sazba pokuty bude „zcela jistě nulová.“

Národní kontrolní úřad (NKÚ) zjistil, že se některé zdravotní registry vůbec nevyužívají, byť za ně stát za devět let jejich fungování zaplatil necelých 130 milionů korun. Dva ze 43 registrů, které stály 4,7 milionu korun, nikdy nebyly využity ani nasazeny do ostrého provozu. Resort zdravotnictví kvůli tomu podá trestní oznámení.

Sdružení praktických lékařů (SPL) vítá roční odklad sankcí za nevystavování eReceptů, který schválili poslanci. Kritizuje však další rozhodnutí poslanců, podle kterého zůstane zachována povinnost vystavování elektronického receptu – to tak ani nadále nebude na dobrovolné bázi.

Jižní Korea začala regulovat obchod s kryptoměnami, což se samozřejmě podepsalo na jejich cenách. Například bitcoin po oficiálním oznámení této zprávy poklesl o 7,5 % na 10 179 dolarů. Prvním opatřením Soulu je zákaz používání anonymních bankovních účtů pro transakce v digitálních měnách. Kryptoměn se evidentně bojí i Německo a Francie – tyto země také volají po jejich regulaci.

Jihokorejská vláda chce zakázat obchodování s kryptoměnami. Přitom až pětina bitcoinových transakcí proběhne právě v této východoasijské zemi. Finanční úřad a policie již provedly razii u tamních burz Coinone a Bithumb, jež jsou podezřelé z daňových úniků.

Ač jsou elektronické recepty (eRecepty) povinné už letos, nebudou v souvislosti s nimi v průběhu prvního roku fungování systému rozdávány pokuty. Slíbil to nový ministr Adam Vojtěch z ANO. Jedním z důvodů je to, že Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) nestihl některým lékařům, kteří podali žádost o zavedení systému, jejich dokumenty zpacovat.

Společnost Alza.cz podle České obchodní inspekce (ČOI) opět v rozporu se zákonem prodávala ve svátek. Firma se brání, že šlo o pouhý výdej zboží, což je však podle ČOI součást prodeje. Za prodej ve svátky přitom již dříve dostala pokutu ve výši 230 tisíc korun.

Veřejnoprávní Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) podle slovenské Rady pre vysielanie a retransmisiu porušila zákon tím, jakou formou informovala o parlamentních volbách v České republice. Konkrétně se na stanici Jednotka hovořilo o údajném vlivu předsedy hnutí ANO Andreje Babiše na média, jichž je nebo byl majitelem.

Evropská komise reaguje na skandál okolo Cambridge Analytica, který se týká především uživatelů Facebooku. Komise chce provést systémové změny pravidel fungování sociálních sítí obecně v zemích Evropy. Podrobnější informace naleznete zde.

Apple čelí desítkám žalob kvůli tomu, že záměrně zpomaloval starší iPhony. Konkrétně jde od prosince o 59 žalob, se kterými se americký výrobce musí vypořádat. Žalující strany požadují kromě odškodného třeba také bezplatnou výměnu baterie.

V Německu sílí iniciativa za vytvoření ministerstva pro digitalizaci. Nový resort chtějí třeba mladé zakladatelé startupů a myšlenka má podporu i různých německých sdružení a spolků. Úřad by měl nést název Digitalministerium.

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) chce od Evropské komise zjistit, jestli může regulovat mobilní trh. Stanovisko EK by mělo být známo přibližně v polovině letošního roku. Antimonopolní úřad záměr regulace ze strany ČTÚ podpořil, byť s připomínkami. Podle ČTÚ by regulace přinesla snížení cen za mobilní služby, kritici hovoří o pokřivování trhu.

Ministerstvo vnitra ČR bude od července vydávat už pouze občanské průkazy s elektronickým čipem. Ten občanům umožní přístup k různým systémům veřejné správy či řešení různých životních situací bez nutnosti návštěvy příslušného úřadu.

Od 1. dubna začíná v rámci Evropské unie povinně pro všechny automobilky platit systém eCall. Toto řešení, které v případě nehody samo dokáže přivolat pomoc s daty o lokalizaci havarovaného vozidla, musí být povinně instalováno ve všech nových vozech. V běžném provozu má systém „hibernovat“, jenže i tak kritici hovoří o možném zneužití do budoucna či sledování ve stylu Velkého Bratra.

Sociální síť Facebook má v Německu problém související se zákony na ochranu osobních údajů. Ty podle tamního soudu porušil, například svým sledováním polohy uživatelů ve výchozím nastavení. Facebook bude své jednání muset napravit, jinak mu hrozí až 250 tisíc eur pokuty za každý potvrzený přestupek.

Evropská komise představila návrh, podle nějž budou moci soudy v zemích Evropské unie žádat o elektronické důkazy nutné pro vyšetřování trestného činu. K těmto důkazům mají patřit například e-maily nebo textové zprávy.

Evropská směrnice PSD2 podle zakladatele služby Twisto Michala Šmídy žádnou revoluci nepřináší, nicméně mohla by zlepšit on-line potvrzování identity jednotlivců.  Šmída o tom hovoří v rozhovoru, který byl v minulém týdnu publikován na portálu Lupa.cz. (zdroj)

Současné vedení Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) podalo trestní oznámení na blíže nespecifikovaného člověka kvůli nákupu ekonomického informačního systému a skartaci dokumentů po nahrazení exministryně Michaely Marksové Jaroslavou Němcovou. Možná škoda údajně dosahuje až 150 milionů korun.

Resort financí na Slovensku by chtěl daně z příjmů vygenerovaných sdílenou ekonomikou (například pod hlavičkou Uberu) vymáhat přímo od řidičů, ačkoliv ti ze svých tržeb musejí platit ještě provizi zprostředkovateli. To samé by se mělo týkat i pronajímatelů bytů přes Airbnb a dalších. Blíže o tom v článku na Živé.sk. (zdroj)

Poté, co moskevský soud rozhodl ve prospěch ruského regulátora Roskomnadzoru a svým rozsudkem v zemi zablokoval šifrovanou chatovací aplikaci Telegram. Regulátorovi se jej ale zatím nepodařilo zastavit. Telegram se nařízení pokouší obejít využíváním serverů společností Google, Amazon a Apple, jenže Roskomnadzor na to zareagoval zablokováním až 20 milionů IP adres na těchto serverech, a to včetně legitimních služeb.

Lidé (76)

Chystaná on-line televize společnosti Mall Group má obchodního ředitele. Tím je Juraj Felix, jenž poslední tři roky pracoval v irské pobočce Googlu. Produktovým manažerem se pak stává Adam Chudárek, který předtím působil jako výkonný ředitel videotéky Obbod.

Do dozorčí rady pražského městského podniku Operátor ICT byl jmenován Stanislav Nekolný, bývalý fotbalový trenér. Podle webu Neovlivní.cz, který o „transferu“ informoval jako první, nemá Nekolný žádné znalosti z oblasti ICT a je šéfem stranické buňky hnutí ANO v Praze 18.

Národná agentúra pre sieťové a elektronické služby (NASES) bude mít staronového šéfa. Ve výběrovém řízení byl na post ředitele zvolen Lukáš Sojka, který NASES dočasně vedl poté, co po problémech s doručováním zpráv na portálu Slovensko.sk skončil Norbert Molnár.

Prezidentem a generálním ředitelem společnosti Canon pro regiony Evropy, Blízkého Východu a Afriky byl jmenován Juiči Išizuka, který doposud působil jako prezident a provozní ředitel Canon USA. Ve funkci střídá Rokuse van Iperena, jenž odchází do penze.

Josef Čáslavský se stal hlavním softwarovým architektem startupu Mobilní rozhlas, za kterým stojí brněnská firma Neogenia. Čáslavský doposud působil jako PHP vývojář právě v Neogenii.

Úrad vlády SR jakožto zřizovatel hledá nového šéfa Národnej agentúry pre sieťové a elektronické služby (NASES), který by měl na starosti i fungování portálu Slovensko.sk. Dočasným ředitelem NASESu je od podzimu 2017 Lukáš Sojka, který ve funkci nahradil Norberta Molnára.

Americký vizionář Elon Musk odchází po necelých třech letech z dozorčí rady startupu OpenAI. Ostatně dalo se čekat, že ze svého nabitého programu bude muset něco vypustit.

Předsedou sdružení IAB Slovakia bude Miroslav Pagáč, který působí jako Digital Director v agentuře Zenith. Ve funkci nahrazuje Michala Žatkuliaka, který odchází z vydavatelství Ringier Axel Springer Slovakia do sázkové kanceláře Niké, kde pracuje jako Chief Digital Officer.

Tým Řízení rizik konzultační firmy PwC má novou posilu, kterou je Peter Ondrejko. Ten má v oblasti informační bezpečnosti dlouholeté zkušenosti. Ondrejko do PwC nastupuje do funkce Risk Assurance Senior Manager. Naposledy působil jako Head of Information Risk Management & Cybersecurity v ČSOB Slovensko.

Na pozici Thought Leadera společnosti IdeaSense nastoupil Jiří Devát, který ve firmě už tři předchozí roky pracoval, a to jako člen IdeaSense Advisory Boardu.

Po bývalém šéfovi operátora O2 Tomáši Budníkovi odchází i předseda a člen dozorčí rady společnosti Martin Štefunko. A to bez náhrady, jelikož jeho funkce ke konci roku 2017 zanikla.

Výkonný ředitel společnosti Apple Tim Cook dostal za rok 2017 více než 100 milionů dolarů na platu a odměnách. Konkrétně šlo o 102 milionů, tedy zhruba 2,2 miliardy korun. Cookova základní mzda činí více než 3 miliony dolarů, akciové odměny činily 89,2 milionu dolarů a další bonusy 9,3 milionu.

Generální ředitel firmy Xerox Jeff Jacobson podá rezignaci, odstoupí také dalších šest z deseti členů správní rady americké společnosti. Jejich odchodem by se měl urovnat spor s částí akcionářů. Těm se totiž nelíbí návrh dohody s japonskou společností Fujifilm Holdings. Podle Carla Icahna a Darwina Deasona, vlastníků celkově 15 procent akcií Xeroxu, dohoda s Fujifilmem jejich podnik podhodnocuje.

Společnost Packeta, pod kterou patří i značka Zásilkovna, jmenovala svým novým CIO Jana Vintra, jenž má za úkol transformovat IT všech podniků skupiny. Vintr byl doposud vedoucí týmu a manažer vývoje softwaru pro mezinárodní finanční skupinu ve společnosti Profinit.

VMware jmenovalo novou globální viceprezidentkou pro obchodní kanály Jenni Flindersovou, jež pracovala na pozici generální ředitelky konzultační firmy Daarlandt Partners.

V Apple začal pracovat John Giannandrea, který dříve vedl oddělení vyhledávání a umělé inteligence společnosti Google. Nová Giannandreova funkce se nazývá ředitel strategií pro strojové učení a AI.

Pavel Kunert nastoupil do společnosti Alef Group, kde začíná zastávat pozici group marketing manager. Předtím působil v Microsoftu, kde vykonával funkci OEM marketing managera. Ježe dříve pracoval v Alza.cz a CZC.cz.

Místopředseda vlády SR pro investice a informatizaci Peter Pellegrini bude mít nově na starosti i ministerstvo kultury poté, co dosavadní šéf resortu Marek Maďarič podal demisi.

Slovenské ABB má od počátku roku novou generální ředitelku. Je jí Tania Vainio, která na místo přichází po Marcelovi van der Hoekovi. Tania Vainio současně působí ve funkci generální ředitelky ABB pro Českou republiku, jejím zástupcem na Slovensku se stal Pavel Mík, zastávající funkci obchodního ředitele pro Slovensko.

Seznam.cz má novou posilu PR oddělení, Andreu Daičovou, která zde pracuje jako PR specialistka se zodpovědností za komunikaci produktů a služeb. Doposud byla zaměstnankyní agentury McCann Prague, v níž měla na starosti komunikaci kosmetické firmy L’Oréal. Na nové funkci střídá Táňu Lálovou.

Ve vydavatelství Ringier Axel Springer došlo k personálním změnám na manažerské úrovni. Ředitel pro digitál Milan Konečný byl přesunut do funkce ředitele dceřiné firmy United Classifieds, a jeho agenda teď z velké části spadá do gesce Moniky Žákovské, která nastoupila do nově zřízené funkce Chief Digital Publishing Officer. Předtím působila jako šéfka portálu pro mileniály Noizz.sk.

Společnost ABB Česká republika má novou ředitelku marketingové komunikace a PR, kterou je Michaela Edgerley Šťovíček. Ta předtím pracovala v Lufthanse, kde byla ředitelkou marketingové komunikace a průzkumu trhu dceřiné firmy Lufthansa AirPlus.

Seznam má nového ředitele marketingového oddělení, Martina Klofandu, který na tuto pozici nastupuje po Petru Královi. Klofanda byl poslední dva roky na volné noze, předtím působil v MindShare či na Atlas.cz. Mění se také tisková mluvčí, respektive manažerka PR a interní komunikace. Za odcházející Irenu Zatloukalovou nastupuje Aneta Kapuciánová, dříve manažerka interní komunikace Seznamu.

Společnost Arrow oznámila změny ve své personální struktuře. Po přibližně roce a půl se do ní vrací Pavel Kučera, který byl jmenován account sales managerem pro cloud. Předtím zde byl business development managerem pro virtualizaci a cloud, v mezičase pak působil ve firmě G2 server jako channel director.

Bezpečnostní firma Eset oznámila personální změny ve své české pobočce. Business developerem se zde stává Marek Baláž, který posledních pět let působil jako strategic account manager společnosti Xerox.

Společnost Business Lease Slovakia má novou obchodní ředitelku, Patrícii Valachovičovou. Ta předtím působila jako obchodní a eventová ředitelka společnosti Profesia.

Petr Kukal, člověk vtipně tweetující jménem resortu kultury, hledá novou práci. S novým obsazením ministerstva přišel o práci, byť za ni v roce 2016 získal Křišťálovou Lupu v kategorii Obsahová inspirace.

Společnost Zoot.cz jmenovala novým ředitelem marketingu Martina Komoru, který doposud působil jako Senior Marketing Manager u O2 Czech Republic. Dosavadní šéf marketingu Zootu Jiří Caudr se odchází věnovat vlastním projektům – knihkupectví Book Therapy a konceptu Lípa Store.

Do společnosti Optoma přišel Tomáš Svoboda, který zde začal působit jako account manager pro segment profesionálních projektorů. Svoboda předtím pracoval v LG Electronics jako B2B KAM pro informační displeje.

Ředitelem prodejní sítě a péče o zákazníky společnosti Alza.cz se stal Miroslav Tesař, který ve firmě pracuje od léta roku 2016, předtím jako manažer prodejní sítě. V nové funkci střídá Martina Lakomého, jenž se začal věnovat poradenství.

Vysoká škola ekonómie a manažmentu verejnej správy, úřad místopředsedy vlády Petra Pellegriniho pro investice a informatizaci a IT Asociácia Slovenska (ITAS), spadající společně pod tzv. Digitálnu koalíciu, představily novou iniciativu, v jejímž rámci chtějí spolupracovat s univerzitou v Charkově na „dovozu“ expertů na IT z Ukrajiny. Společný studijní program umožní studentům z Ukrajiny dostudovat na Slovensku, naučit se slovensky a v místních firmách i získat praxi.

Společnost Clever Monitor jmenovala svou novou obchodní ředitelku Lucii Zadák Pěnkavovou, která naposledy působila jako regionální manažerka Seznamu pro VIP klientelu.

Andrej Doležal přešel z RTVS do televize JOJ. Zatímco v RTVS pracoval jako technický ředitel (a ještě dříve na stejné pozici v televizi Markíza), na „JOJce“ bude ředitelem pro distribuci a nelineární služby.

Lukáš Záhoř přetáhl do online televize Mall Group lidi převážně ze Streamu společnosti Seznam, odkud přicházejí například Adam Gebrian, Jarda Konáš, Roman Vaněk, Pavel Zuna či Veronika Koko Kokešová.

Investiční skupina Miton jmenovala Michala Zelinku novým výkonným ředitelem startupu Biano. Zelinka byl doteď členem centrálního týmu Mitonu ve funkci Associate. Na novou pozici nastupuje po Janu Davídkovi, který přechází do dozorčí rady a nadále je i akcionářem firmy.

Business development managerem divize Security & Networking distributora Arrow ECS se stal Vít Martinec, který bude mít na starosti portfolio výrobců Symantec, Blue Coat a Forcepoint. Martinec naposledy pracoval jako presale konzultant divize infrastruktury společnosti ICZ.

Do organizace CSB (Consumer Small Business) sales operations společnosti Dell EMC nastoupil na pozici customer engagement manager Branislav Ides, působící doposud jako channel field sales manager Intelu pro region střední a východní Evropy (CEE).

Novým výkonným a generálním ředitelem společnosti Lenovo pro střední a východní Evropu (CEE) byl jmenován Ivan Bozev, dosavadní generální ředitel Lenova pro oblast jihovýchodní Evropy.

Premiér Andrej Babiš vyzval ministerstvo vnitra, aby urychlilo přípravu zákona, který by do české legislativy implementoval nařízení EU o ochraně osobních údajů (GDPR). Babiš se současně nechal slyšet, že jde o „produkt totální byrokracie Bruselu“.

Společnost Asseco Central Europe oznámila personální změny ve svém vedení. Business development managerem zodpovědným za rozvoj aktivit v oblasti EAM (enterprise asset management) se stal Ondřej Patočka, který předtím působil ve vedení společnosti Bentley Systems.

Japonská společnost Ricoh plánuje restrukturalizaci spojenou s propouštěním, které se dotkne Evropy a ve větší míře právě Japonska. Zatímco na svém domácím trhu chce firma „osekat“ 3 tisíce pracovních míst (v prodávané logistické divizi i mezi manažery), v Evropě jich má být asi tisíc.

Vládním zmocněncem pro IT a digitalizaci byl oficiálně jmenován Vladimír Dzurilla, o němž se v této souvislosti hovořilo již dříve. Dosud byl šéfem Státního podniku Centra sdílených služeb, který spadá pod resort financí.

Na pozici sales managera firmy Axis Communications pro střední Evropu nastoupil Pavel Marek, který posledních sedm let působil ve společnosti Philips ČR.

Na pozici produktového manažera společnosti Tech Data pro servery Dell EMC nastupuje Martin Zgraja, který předtím dlouhodobě působil ve firmě Hewlett Packard Enterprise (HPE), naposledy jako konzultant pro servery.

Společnost Sygic má nového výkonného ředitele, Martina Strigače, který doposud vedl divizi Sygic Enterprise Solutions. Ve funkci střídá spoluzakladatele podniku Michala Štencla, který zůstává ve funkci předsedy představenstva.

Skupina AutoCont Holding má nového finančního ředitele. Do této funkce byl jmenován Ondřej Matuštík, který doposud pracoval na stejné pozici ve firmě GoodData. Nahrazuje Jaromíra Babince, který teď pracuje jako manažer strategického rozvoje a akvizic v ČR a zahraničí.

Ze startupu Socialbakers odchází další z jeho spoluzakladatelů, Jiří Voves (dříve produktový ředitel a ředitel inovací). Voves si teď dává několikaměsíční volno, které chce trávit s rodinou a cestováním. Zároveň chce přemýšlet o svém dalším profesním směřování.

Společnost VMware má novou country managerku pro Českou republiku a Slovensko, Elišku Jirovskou. Ta předtím pracovala na různých manažerských postech v české pobočce firmy Oracle nebo také v IBM.

Ředitelem divize spotřební elektroniky české a slovenské pobočky Samsungu byl jmenován Ján Živný, který doposud působil ve společnosti Whirlpool, naposledy jako Area Marketing Leader pro jižní Afriku a Senior Category Manager pro východní klastr.

Do funkce partner marketing manager společnosti Dell EMC pro Českou republiku nastoupila Aneta Slavíková, která předtím pracovala na pozici marketing compliance support.

Společnost eD‘ system Czech má nového ředitele nákupu, kterým je Jan Novák, který doposud působil ve stejné firmě jako manažer skupiny nákupu. Novák nastupuje do funkce uvolněné po Petru Sloukovi, jenž se stal výkonným ředitelem.

Novým ředitelem Národní agentury pro komunikační a informační technologie (NAKIT) se stal Vladimír Dzurilla, šéf Státní pokladny Centra sdílených služeb. Dzurilla nastoupí na místo uvolněné po odvolaném Alanu Ilczyszynovi.

Do funkce finančního ředitele investiční skupiny Miton byl jmenován Vladimír Janouš, který dříve působil jako auditor či management consultant auditorské firmy KPMG. Na novém působišti nahrazuje Martina Řezáče, který odešel v prosinci po vzájemné dohodě.

Společnost SAP Services, patřící pod německého giganta SAP, má v Praze dva ředitele, Ivetu Chválovou a Eda Wijkhuizena. Oba na tuto pozici nastoupili po Andree Hepnerové, která nově působí jako viceprezidentka pro digitální transformaci v HR na úrovni regionu. Chválová paralelně s funkcí ředitelky pracuje i na pozici vedoucí oddělení pro mezinárodní mobilitu a relokaci pracovníků SAP, Wijkhuizen je pak i šéfem globálního týmu O2C expertů.

Společnost Mainstream Technologies oznámila některé personální změny. Výkonným ředitelem (managing director) byl jmenován Luboš Růta, který předtím působil ve společnosti SoftwareONE, stejně jako Jiří Petřík, který zde byl manažerem obchodního týmu pro korporátní zákazníky a v Mainstream Technologies začal působit jako Sales Director.

Obchodním a marketingovým ředitelem české pobočky přepravce DPD je nově David Žežulka, který dosud stejnou funkci vykonával u konkurenční společnosti TNT Express Worldwide.

Novým generálním ředitelem české a slovenské pobočky Microsoftu bude od 1.3. Rudolf Urbánek, který na pozici nastupuje po Biljaně Weber. Ta přechází do vedení segmentu podnikových aplikací pro region západní Evropy. Urbánek doposud působil jako výkonný ředitel segmentu podnikových zákazníků u operátorů T-Mobile Czech Republic a Slovak Telekom.

Do funkce ředitele pro obchod společnosti Arrow ECS pro region střední a východní Evropy (CEE) byl jmenován Marcus Adä, který naposledy pracoval jako viceprezident firmy Avnet Technology Solutions pro strategické vztahy v regionu EMEA.

Bezpečnostní firma Kaspersky Lab má nového ředitele pro region východní Evropy (včetně České republiky a Slovenska). Tím je Zoran Puskovic, dosavadní regionální ředitel společnosti ServiceNow CEE pro rozvíjející se trhy.

Předseda výkonné rady Sdružení pro internetový rozvoj (SPIR) Ján Simkanič ve své funkci na jaře skončí. Oznámil to v rozhovoru pro portál Mediaguru s tím, že pro další volební období už kandidovat nebude. Simkanič zároveň působí jako výkonný ředitel společnosti Internet Info.

Ve věku 54 let náhle a neočekávaně zemřel Petr Dejmek, který pracoval jako team leader VMware u value added distributora Arrow ECS. Smuteční oznámení zveřejnila přímo společnost, v níž Dejmek v uplynulých deseti letech pracoval.

Generálním ředitelem SAP Slovensko byl jmenován Roman Knap, dosavadní generální ředitel SAP ČR. Knap už přitom stejnou funkci ve vedení slovenské pobočky vykonával, a to v letech 2012 až 2014. Do staronové funkce teď přichází po Richardu Gugovi, o jehož dalším profesním působení nevíme.

Michal Korol se stal obchodním ředitelem společnosti Dimension Data (dříve NextiraOne). Předtím tam působil jako key account manager a sales manager.

Novým výkonným ředitelem společnosti TTC Marconi (patřící pod holding TTC) byl jmenován František Mikeš, dosavadní viceprezident pro IT byznys společnosti Schneider Electric pro český, slovenský a polský trh.

Operátor O2 publikoval informace o dalších personálních změnách ve svém vedení. Novým šéfem Komerční divize se stává Richard Siebenstich, který doposud vykonával funkci ředitele pro marketingovou komunikaci, online a prodejní kanály. Siebenstich na nové místo nastupuje po Jindřichu Fremuthovi, který je novým generálním ředitelem O2. Kromě toho firma oznámila založení nové divize Technology, v jejímž čele stane Jan Hruška, dosavadní šéf marketingu pro fixní produkty a ICT.

Jako šéf sdílení obsahu nastupuje do nakladatelství Czech News Center (CNC) Ondřej Tolar, který byl dosud manažerem rozvoje digitálních magazínů Economie. A ještě předtím šéfredaktor iDnes.cz.

Výkonným ředitelem společnosti ui42 po dvaceti letech není její spoluzakladatel Martin Krupa. Nahrazuje ho Andrej Kajan, jenž ve firmě doposud působil jako Senior Account Manager.

Novým channel managerem společnosti Veeam Software pro český, slovenský a maďarský trh se stal Vladimír Krejčů, dosavadní dlouholetý channel manager v Cisku. Ještě dříve působil například v Oraclu, a to jako obchodní manažer.

Generálním ředitelem českého Vodafonu se nakonec stává Petr Dvořák, který firmu vedl dočasně jako pověřený ředitel. Do funkce nastoupil po Jiřím Báčovi, jenž odešel z osobních důvodů v lednu. Před svým jmenováním byl Dvořák viceprezidentem operátora pro nefiremní zákazníky.

Amazon chce v ČR nabrat dalších 500 zaměstnanců ke 4 500, kteří především v Dobrovízi, ale i v Praze pracovali ke konci roku. Kromě pracovní síly do skladu hledá americký gigant také IT zaměstnance, lidi pro BI a pracovníky oddělení lidských zdrojů.

Digitální koordinátor české vlády Ondřej Malý se od 1. února stane náměstkem ministerstva průmyslu a obchodu pro internetizaci. Na svém twitterovém účtu se o tom zmínil předseda vlády Andrej Babiš.

Ředitel státní organizace NAKIT (Národní agentura pro komunikační a informační technologie) Alan Ilczyszyn byl ze své funkce odvolán ministrem vnitra Lubomírem Metnarem. Ilczyszyn byl ve funkci teprve od podzimu 2016.

Do Mitonu přichází Pavel Vopařil, který zde bude působit jako venture partner. Na starosti bude mít projekty Lavito a Bonami. Vopařil dříve působil jako obchodní ředitel vydavatelství Economia a společnosti Centrum Holdings.

Společnost Google hledá na svou centrálu v irském Dublinu člověka na pozici Agency Lead, který bude mít na starosti aktivity firmy na českém a slovenském trhu. Podmínkou je tak plynulá čeština a/nebo slovenština. Na novou pozici hledá Google zaměstnance i přímo v Praze. Chce tam najmout někoho do funkce Strategic Partner Manager.

Společnost Asseco Solutions oznámila změny ve svém vedení. Šéfem obou hlavních skupin pro komerční sféru (SME a Enterprise) se stal Petr Hampl, který si novou funkci přidává ke stávajícím pozicím, a to prokuristy a člena představenstva (tamtéž).

Na pozici koordinátorky marketingových a PR aktivit společnosti Epson pro český a slovenský trh nastoupila Kateřina Vymazalová, která předtím působila jako ředitelka marketingu divize EBG společnosti Huawei.

Produkty, technologie a služby (350)

Google uvedl novou službu ve své službě Analytics, která se projeví 25. května, což dost možná souvisí s evropským nařízením GDPR. Služba totiž spočívá v tom, že všichni uživatelé Google Analytics, kteří si do 25. května nezmění přednastavenou hodnotu 26 měsíců, přijdou v tu chvíli o starší data „na úrovni uživatele a události přidružené k souborům cookies, identifikátorům uživatelů (například User-ID) a reklamním identifikátorům.“

Společnost nVidia se pochlubila řešením, které využívá umělou inteligenci a dokáže díky ní rekonstruovat původní vzhled obrázků s částečně vymazaným obsahem. Řešení totiž využívá hlubokou neuronovou síť k tomu, aby dopočítalo obraz a jeho chybějící pixely adekvátně k celkové struktuře.

Startup Revolut, nabízející ve fintech sféře alternativu k bankovním účtům, oznámil novou funkci, kterou propaguje jako „chytré úspory.“ Novinka spočívá v tom, že kdykoliv utratíte nějakou částku, Revolut ji zaokrouhlí, například na celé stovky, a zbytek peněz převede na spořící účet.

Tatra banka chce ještě letos umožnit vytvoření jednorázových údajů karty v aplikaci MobilePay nově i pro platformu iOS od Applu. Doposud je tato funkcionalita dostupná jen pro Android.

Slovak Telekom od 9. dubna rozjíždí službu rychlého internetového připojení přes optiku s rychlostí až 1 Gbit/s. Služba bude nabízená jako balíček Giga k programům Magio Internet XL, Magenta Office Internet 2 Standard a Magenta Office Internet 2 Premium za příplatek 5 eur (tedy v prvním případě za 25 eur včetně programu).

Společnost VMware představila nové funkce svojí platformy Workspace ONE, která nově poskytuje integrované analytické informace a možnosti automatizace. Zároveň s tím bylo uvedeno řešení Workspace ONE Trust Network, propojující výstupy z Workspace ONE s bezpečnostními řešeními třetích stran.

České vývojářské studio STRV se společně s AISense podílelo na vývoji chytrého diktafonu s názvem Otter, který dokáže chápat rozhovory více lidí. Aktuálně je k dispozici jen v anglické jazykové variantě. Nicméně už se mu podařilo vybrat 13 milionů dolarů od investorů.

Operátor Deutsche Telekom rozjíždí mobilní online surfování bez omezení množství dat. Na německém trhu je k dispozici nový tarif s názvem MagentaMobil XL, který stojí 79,95 eura měsíčně a jeho součástí jsou jak neomezená data, tak neomezené volání a SMS. Kdy se podobný paušál objeví i u T-Mobilu nebo Slovak Telekomu, zatím není jasné.

Čínský Huawei uvedl na veletrhu MWC 2018 v Barceloně konkurenční zařízení k MacBooku Pro (a ještě se tím chlubil ve své prezentaci). Jedná se o ultrabook Huawei MateBook X Pro s FullView 3K displejem (3 000 x 2 000 pixelů) o úhlopříčce 13,9 palce. Novinka nabízí jas 450 nitů a 100% pokrytí barevné škály sRGB.

Společnost Dell EMC přichází na trh s novou generací konvergovaných serverů Dell EMC VxBlock System 1000, která nabízí snadnější provoz, vyšší výkon i nové možnosti ukládání a ochrany dat. Podle výrobce má navíc až o 60 procent nižší náklady na provoz díky vylepšené architektuře a sdílení zdrojů.

Lingea se ve svém překladači chystá využít umělou inteligenci, kterou chce zlepšit překlady v jazycích východní Evropy. Česká firma se zaměří především na segment B2B a na rozdíl od Googlu také třeba i na možnost fungování off-line a soukromí uživatelů.

Hlasová asistentka Cortana od Microsoftu je nově k dispozici také pro iPady. Pro systém iOS od Applu sice byla dostupná již dříve, nicméně kompatibilní byla pouze s iPhony. Podle Microsoftu se aplikace spouští až o 20 procent rychleji než doposud a nabízí propracovaný design přizpůsobený přímo rozhraní iPadů.

Oblíbený nástroj pro spolupráci Slack je nově k dispozici pro platformu Linux, a to jako součást instalačního balíčku Snap. K podporovaným verzím Linuxu patří Ubuntu, Fedora, ArchLinux a Debian. Nutno však upozornit, že prozatím se jedná o betaverzi.

Fintech startup Revolut rozjíždí projekt mezinárodního zdravotního pojištění, který má fungovat na základě polohy mobilního zařízení klienta. Jakmile se klient ocitne v zahraničí, pojištění se automaticky aktivuje, jakmile se vrátí domů, deaktivuje se.

Přihlášku ke studiu na Slovenskou technickou univerzitu (ST) už lze podávat jen v elektronické formě. Na druhou stranu už ji není nutné tisknout do papírové podoby a posílat poštou. Poplatky za přihlášku se sjednotily a snížily na 20 eur.

Spotřeba dat v síti 4ky se kontinuálně zvyšuje, u paušálů TO. byla v roce 2017 průměrně na úrovni 30 GB. Řekl to v rozhovoru pro portál Živé.sk zástupce společnosti Roland Kyška. Celý rozhovor s ním si můžete přečíst zde.

Agentura DARPA investovala 50 milionů dolarů do vývoje „nenapadnutelného“ systému s názvem Morpheus, za kterým stojí vědci z Michiganské univerzity. Hardwarové zranitelnosti zavírající velkou část softwarových zadních vrátek by DARPA chtěla opravit do pěti let.

Systém umělé inteligence IBM Watson for Oncology, využívaný onkology ze sítě nemocnic Svet zdravia, už funguje rok. Využitý byl při terapii více než 500 pacientů. Umělá inteligence však má v tomto ohledu spíše poradenskou funkci – o finální použité léčbě totiž stále rozhoduje výhradně lékař.

Manuál pro příkazový řádek, který vydala společnost Microsoft a je k dispozici ke stažení ve formátu PDF, má 948 stránek a obsahuje detaily k více než 250 příkazům. Samotný příkazový řádek má sice integrovaný svůj vlastní manuál, ten ovšem obsahuje jen 86 příkazů.

Dalším novým startupem z českých luhů a hájů je Zárukomat.cz, jehož prostřednictvím je možné zpětně zařídit nadstandardní prodlouženou záruku na již zakoupené produkty, jakož i pojištění těchto produktů ještě před skončením standardní záruční doby. Web provozuje společnost Simplica, kterou vede Tomáš Trnka.

Za novým standardem organizace IETF s názvem RFC 8349 stojí expertů z firem Cisco Systems a Huawei i jeden Čech, Ladislav Lhotka z Laboratoří CZ.NIC. Standard definuje základní datový model pro konfiguraci a správu směrovačů IPv4 a IPv6 v jazyce YANG.

Amazon má na základě licenční smlouvy z konce loňského roku vlastní seriál na téma Pán prstenů začít natáčet už do dvou let. Celkový rozpočet veledíla může dosáhnout až jedné miliardy dolarů. Jen za práva americký gigant zaplatil možná až čtvrt miliardy dolarů.

Fintechový startup Revolut představil virtuální platební karty na jedno použití, které se po jediné platbě znehodnotí. Využití takového řešení je představitelné třeba v případě, že nakupujete na e-shopu nebo platformě, kterým příliš nedůvěřujete a neradi byste se stali obětí phishingu.

Umělá inteligence dokáže argumentovat a vysvětlit, jak dospěla k rozhodnutí, zda na nějakou otázku odpoví ano nebo ne. Podle studie dostupné na ArXiv.org nyní AI argumentuje na úrovni devítiletého dítěte. (zdroj)

Slovenský úřad místopředsedy vlády pro investice a informatizaci Petra Pellegriniho nechal vypracovat studii realizovatelnosti autonomních vozidel. Zároveň vláda hledá místo, kde by mohla být první přeshraniční testovací dráha pro automobilky – mohlo by jít o dálnici mezi Brnem a Bratislavou.

Tým Brain společnosti Google vytvořil v rámci svých pokusů s umělou inteligencí produkt, který dokáže psát encyklopedické články – například pro Wikipedii. Kvalita článků zatím není tak vysoká jako u lidí, jenže do budoucna může jít o významnou konkurenci například i novinářů.

Směnárna kryptoměn Coinbase rozjíždí novou službu nazvanou Coinbase Commerce, díky které budou moci obchodníci po celém světě přijímat platby v kryptoměnách – Bitcoinu, Ethereu, Litecoinu a měně BitcoinC ash. Coinbase Commerce bude fungovat podobně jako jakákoliv digitální peněženka (s lokálním fungováním). Jenže Coinbase se v poslední době nevyhnuly ani negativní zprávy. Aktuální kontroverzí je neoprávněné účtování dodatečných poplatků uživatelům, kteří prostřednictvím její platformy nakupovali kryptoměny. Několik uživatelů si na Redditu stěžovalo, že jim Coinbase „vysál“ bankovní účty.

Bezpečnostní firma Sophos uvádí nový produkt s názvem Intercept X, který detekuje malware s využitím neuronových sítí s technologií hlubokého učení (deep learning). Řešení je úspěšně použitelné například v boji proti ransomwaru.

Platforma Google Flights nově využívá umělou inteligenci, na jejímž základě je schopna předpovědět zpoždění jednotlivých letů, a to dokonce ještě dříve než letecké společnosti. Predikce zpoždění se uživatelům následně zobrazí v mobilní aplikaci.

Youtuber Casey Neistat před rokem prodal svou aplikaci pro zasílání krátkých videí s názvem Beme – od americké CNN za ni získal částku 25 milionů dolarů. Jenže kupci se aplikaci doposud nepodařilo předělat na zpravodajské médium pro mladou generaci, a tak ji teď „zařízl“. Jinými slovy to znamená, že prodělal 25 milionů dolarů.

Společnost Atos spustila projekt první digitální městské farmy na světě – Digital Urban Farming; tu má na svědomí konsorcium několika firem a institucí, v jejímž čele je právě Atos, a nachází se ve francouzském Lyonu.

Digitální asistentka Amazon Alexa bude nově k dispozici i na počítačích s Windows 10, kde má konkurovat Cortaně od Microsoftu. Integraci této služby plánují do některých svých letošních notebooků i herních PC integrovat společnosti HP, Lenovo, Asus i Acer.

Do konce letošního roku by ve Spojených státech měla běžet 5G síť, a to v plném provozu. Slíbil to operátor AT&T s tím, že rychlá síť bude zpočátku k dispozici ve dvanácti státech. Pro 5G se mají využívat pásma 600 MHz, 700 MHz, 3,5 GHz a 50 GHz.

Nvidia do svých nových pravidel používání vepsala i zákaz využívání některých jejích (levnějších) grafických karet v datových centrech, tj. do serverů se tak už nebudou moci implementovat karty GeForce a Titan, určené pro domácnosti, ale jen Quatro a Tesla dražší, podnikové úrovně. Dopady opatření již pocítila například japonská společnost Sakura.

Síť 5G přijde do několika let – mezi lety 2020 a 2022 – a následně bude 7 až 10 let fungovat současně se 4G sítí. Do roku 2020 se však budou výrazně inovovat také 4G sítě. V rozhovoru pro portál Živé.sk to řekl výkonný ředitel pro technologie a IT operátora Slovak Telekom Branimir Marić. (zdroj)

Kromě češtiny už online platební služba PayPal umí také slovensky. Ve slovenštině je k dispozici kromě základního rozhraní i informační pod stránky nebo e-maily upozorňující na rizika phishingu.

Apple v březnu koupil službu Texture, jež nabízí předplatné digitálních magazínů, a hned toho využil. Konkrétně má v plánu rozjet vlastní zpravodajský portál na bázi předplatného, který by měl být k dispozici ještě v průběhu letošního roku.

Experti z MIT vyvinuli speciální headset, který dokáže číst myšlenky uživatele a reagovat na ně, a to prostřednictvím tzv. subvokalizace. Podle autorů by se řešení dalo využít například pro zcela novou formu komunikace s digitálními asistenty.

Americký Oracle nově nabízí automatizovaný datový sklad v cloudu (službu Autonomous Data Warehouse Cloud), který je prvním řešením postaveným na databázové technologii Oracle Autonomous Database.

Nový vysokokapacitní systém inkoustové tiskárny od HP – HP InkTank Wireless 415 – umožňuje vytištění až 8 tisíc barevných a 15 tisíc černobílých stran s minimální cenou za jednu stranu. Oproti předchůdci má novinka nabídnout třeba i vyšší kvalitu tisku.

Sociální síť Twitter půjde ve šlépějích Facebooku a zakáže reklamy na primární nabídky mincí (ICO) kryptoměn, jakož i na většinu kryptoměnových peněženek. Důvod spočívá v rostoucím množství různých podvodných projektů, které z lidí jen lákají peníze.

Dopravný podnik Bratislava (DPB) rozšíří bezplatné Wi-Fi připojení v prostředcích městské hromadné dopravy. Těch má být připojených celkem 266, tedy necelá polovina. Doposud byl systém testovaný ve 48 autobusech.

Společnost Airbnb, jejíž hlavní oblastí podnikání je zprostředkování ubytování v soukromí, spustila novou službu s názvem Airbnb Concerts a možností rezervace koncertů na neobvyklých místech, jako jsou malé kluby, kostely, ale i jachty.

Platební kartu Twisto využívá už šest tisíc zákazníků – a platební náramek pak 80 procent z nich – kteří s jejich využitím zaplatili už více 20 milionů korun. Průměrná platba kartou dosáhla hodnoty 524 korun, u náramku pak 381 korun.

Společnost SpaceX připravuje další starty svých strojů do vesmíru. Tím zatím posledním je mise rakety Falcon 9 ze soboty 17. února, která na své palubě vezla tři satelity, z nichž dva patří přímo SpaceX a má na nich být otestováno připojení planety k vysokorychlostnímu internetu.

Společnost Topmonks vyplácí svým zaměstnancům část mzdy v kryptoměnách, konkrétně v Litecoinech. Jan Lopusek z Topmonks na portálu CzechCrunch popisuje, jaká úskalí firmu potkala a jak se na výplaty v kryptoměnách připravit z daňového a legislativního hlediska. (zdroj)

Nadčasový automobil DeLorean DMC-12, proslavený filmem Návrat do budoucnosti, si můžete koupit v nové edici. Jeho výrobce, DeLorean Motor Company, ho bude prodávat za 100 tisíc dolarů, tedy zhruba 2 miliony korun.

Společnost Codasip, která sídlí v jihomoravské metropoli, vydala již sedmou aktualizaci svého softwarového řešení Codasip Studio, které umožňuje navrhovat procesory vybudované na otevřené architektuře RISC-V.

Slovenská sporiteľňa začala nabízet službu George, což je nové uživatelské rozhraní jejího internetového bankovnictví. George umožňuje třeba jednoduchou správu rodinných financí a ruku v ruce s ní jde i mobilní služba George Go.

Nejvýkonnější konvertibilní PC na světě je po letošním veletrhu CES od HP. Jde o model HP Spectre X360 15, který je vybaven procesorem Intel Core i7-8705G osmé generace s grafikou od AMD či dotykovým 15palcovým displejem se 4K rozlišením.

Svoji vlastní kryptoměnu nechce jen Estonsko, ale i Izrael, který chce tímto způsobem urychlit proces placení. Oznámila to tamní centrální banka Bank of Israel. Nová kryptoměna by ovšem byla centralizovaná a kontrolovaná, na rozdíl od těch dosavadních.

Operátor Swan oznámil rozšíření svojí služby pevného LTE připojení ve frekvenčním pásmu 3,5 až 3,7  GHz do tří desítek nových lokalit. Celkově tak službu nabízí ve více než 300 městech a obcích. Maximální rychlost (70/5 Mbit/s) stojí v tarifu ve dvouleté vázanosti 19,99 eur měsíčně.

Zhruba 11 tisíc předmětů náležejících do sbírek Slovenské národní knihovny (SNK) je k dispozici v digitalizované podobě na webu, z toho více než 10 tisíc je periodik. Vše naleznete na portálu kulturního dědictví Slovakiana.sk.

Americký Google uvedl novou hru s názvem Grasshopper, jejímž účelem je učit uživatele základy programování v JavaScriptu. Hra je k dispozici pro platformy iOS a Android a nalezneme zde záležitosti pro úplné začátečníky i animace pro lepší pochopení.

Hra Grand Theft Auto 5 (GTA 5) od vývojářů z Rockstar North je vůbec nejvýdělečnějším zábavním projektem všech dob. Od roku 2013, kdy byla vydána, vydělala svým tvůrcům okolo šesti miliard dolarů. Rozpočet přitom činil „jen“ 265 milionů dolarů.

Americký Apple chce v počítačích Mac začít používat procesory vlastní výroby a snížit tak svou závislost na Intelu, který CPU do Maců dodává nyní. Trh na tuto zprávu zareagoval a akcie Intelu tak nárazově spadly o 9 procent.

Společnost Canon uvedla na trh nová tisková zařízení řady i-SENSYS, k nimž patří modelové řady i-SENSYS MF520, MF420 a LBP210. Inteligentní vlastnosti zabudované v těchto tiskárnách a multifunkčních zařízeních řeší oblasti zabezpečení, produktivity a ovládání.

Už i v Košicích je k dispozici platforma Taxify, která zprostředkovává sdílené jízdy po městě a okolí. První dva týdny je služba, působící již ve 20 zemích světa, dostupná se slevou 40 %.

Společnost Sodat přichází na trh s novou verzí svého produktu Sodat Analytics 1.1, určeného pro bezpečnostní monitoring a analýzu. Řešení má podnikům pomoci včas rozpoznat bezpečnostní rizika a anomálie s využitím strojového učení.

Divize Foxconn 4Tech společnosti Foxconn začíná v rámci výroby v České republice reálně testovat možnosti umělé inteligence. V pardubické továrně bude postupně vyvinuto řešení pro automatizaci výroby i průmyslový internet věcí (IIoT).

Do České republiky expanduje ruský fintechový startup Saifu, který formou ICO získal už více než 5,5 milionu dolarů. Saifu, který nabízí možnost uchovávání a správy kryptoměn na stejném účtu jako měny klasické, již získal licenci ČNB.

Fakulta elektrotechnická ČVUT otevřela novou laboratoř pro výuku a vývoj v segmentu dronů. Služeb laboratoře s celým názvem ČVUT Drone Academy Laboratoř bezpilotních prostředků mohou využívat všichni studenti ČVUT bez ohledu na obor.

Společnost SpaceX vizionáře Elona Muska vyslala do vesmíru velkou raketu Falcon Heavy a hlásí úspěšnost testovacího letu. Raketa na své palubě nesla elektromobil Tesla Roadster (marketing dotažený k dokonalosti) s figurínou „Starmana“ za volantem.

V pražském Rudolfinu proběhne mezi 23. a 25. březnem 2018 akce Machine Learning Prague 2018, zaměřená na strojové učení, které se zúčastní až tisíc lidí z celého světa. Jde o největší evropskou akci, která se tématu strojového učení věnuje.

Ján Illavský se svým studiem Hyperbolic Magnetism chystá novou hru pro virtuální realitu s názvem Beat Saber, v rámci níž je třeba ničit nalétávající předměty světelnými meči. Illavský už má nějaké úspěšné projekty za sebou, jmenujme například mobilní hru Chameleon Run.

Elektronické výpisy pro občany přes matriky moc nefungují, zjistil průzkum Rádiožurnálu RTVS. Z jedenácti vybraných matrik, které novináři anonymně kontaktovali, uspěli jen u jedné. Úřad Petra Pellegriniho tvrdí, že za nedostupnost služby mohou starostové jednotlivých obcí.

Legendární VIA Technologies se chce vrátit na trh procesorů a stát se tak přímým konkurentem společností Intel a AMD. VIA může vyrábět CPU kompatibilní s architekturou x86, protože v roce 1999 koupila firmu Cyrix.

Společnost HP začala svolávat baterie pro některé notebooky vyrobené mezi prosincem 2016 a prosincem 2017. Svolávací program se jen ve Spojených státech týká asi 50 tisíc baterií, akce je přitom globální – byť dobrovolná. Jejím důvodem je přehřívání a potenciální možnost požáru dotčených laptopů.

Systém datových schránek byl na přelomu roku odstavený. Odstávka začala 29. prosince v 16 hodin a končí 2. ledna opět v 16 hodin. Oznámilo to ministerstvo vnitra s tím, že důvodem je přechod dodavatele služby na novou infrastrukturu. Ta dosavadní fungovala od roku 2009.

Satelitní služba Skylink nabízí novou aplikaci Skylink Live TV pro chytré televizory značky Samsung (modelové roky 2016 a 2017; letošní modelová řada se testuje), v níž nabídne například archiv nebo internetové vysílání (aktuálně pro 37 stanic z nabídky). K dispozici je taktéž možnost přetočení obsahu dozadu.

Startupy v Česku rostou jako houby po dešti, čehož dalším důkazem je mladá firma s názvem Fragments, založená Petrem Šigutem a Davidem Hrachovým, kteří mají „na svědomí“ už i platformu Hlídačky.cz, zprostředkovávající hlídání dětí. Nový startup je založen na oblastech umělé inteligence a kryptoměn, které propojuje.

Český fintech startup Twisto, poskytující různé formy online plateb, v červnu přijde s placeným tarifem (za 99 korun měsíčně), v jehož rámci nabídne tříprocentní slevu na zahraniční platby a cestovní pojištění bez spoluúčasti pro celou rodinu. Druhý zmíněný benefit je možný díky spolupráci s pojišťovnou Uniqa.

Zyxel představil novou řadu VPN firewallů s názvem ZyWall VPN 50/100/300. Tato zařízení zajišťují bezpečný přístup k informacím pro malé a střední podniky (SMB) i jednodušší připojení pro jejich zaměstnance, klienty či partnery při práci z domova či na cestách.

Společnost Honeywell vyvíjí v Brně systém, který přináší internet do letadel. Díky systémům od Honeywellu mohou letadla zároveň i šetřit palivo nebo je možné je lépe navigovat pro přistání. Více se dozvíte zde.

Obliba služby Google Pay pro mobilní placení je po jejím spuštění zhruba stejná v ČR i na Slovensku, vyplývá ze statistik první banky, která službu integrovala do své mobilní aplikace, mBank. Zatímco Češi Google Pay využívají častěji, Slováci platí v průměru vyšší částky.

Startup Skydio vyvinul autonomní dron Skydio R1, který se dokáže zaměřit na pohybující se objekty a hlavně se samostatně vyhýbat překážkám. Dron využijí třeba sportovci, kteří se pohybují v náročnějším terénu, například v hustějším lese.

Na e-shopu Alza.cz se začal prodávat „remake“ legendárního skútru ČZ (Čezeta) 506 zvaného „prase“. Novinka však na rozdíl od originálu disponuje elektromotorem s dojezdem 100 km, stojí pak 332 992 Kč.

Srdeční poruchy teď lze odhalit pouhým pohledem do očí. Alespoň s využitím umělé inteligence se speciálním algoritmem, který pro tyto účely vyvinula společnost Google a její biotechnologická divize Verily.

Společnost Foxconn 4Tech chystá vlastní řešení postavené na technologii vizuálního rozpoznávání obrazu a videa, které bude využívat pokročilou umělou inteligenci. Řešení by mělo být komerčně dostupné a využijí ho především průmyslové podniky.

Startup Cardiogram Brandona Ballingera vylepšil umělou inteligenci v chytrých hodinkách Apple Watch natolik, že ta nyní dokáže s 85procentní pravděpodobností na základě vzorce tepové frekvence určit, zda máte či nemáte cukrovku.

Šéf Googlu Sundar Pichai uvedl, že umělá inteligence (AI) je podle něj větším průlomem než oheň nebo elektřina. „AI je jednou z nejdůležitějších věcí, na kterých lidstvo pracuje,“ řekl doslova Pichai.

Operátor Antik rozjíždí na Slovensku síť pro inteligentní města. Aktuálně má touto sítí pokrytých 25 měst včetně Bratislavy a Košic. Síť Antiku pro internet věcí běží v pásmu 868 MHz.

Kodak chce pronajímat PC na těžbu bitcoinu, a to za 3 400 dolarů na dva roky. Při současném kurzu zájemci vytěží 375 dolarů za měsíc, což představuje zisk 9 000 eur. Problémů je však hned několik. Zaprvé, bitcoin je volatilní „měna“, zadruhé, od zisku musíte ještě odpočítat cenu za elektřinu, která nebude malá, pokud nemáte větrnou elektrárnu. A zatřetí, zařízení je nejspíš jen přeznačkovaným strojem jiné značky (Bitmain), který běžně stojí 1 450 USD (na prodej, ne pronájem).

Markíza začala v rámci hybridní televize HbbTV využívat nový typ dost otravné reklamy. Máte-li televizi připojenou na internet, pak se vám při sledování TV může dost dobře stát, že se sledovaný obsah zmenší a vedle něj se objeví rámeček s reklamou. Jediným lékem je přitom úplné vypnutí služby HbbTV.

Člen Výkonné rady Evropské centrální banky (ECB) Yves Mersch varuje před bitcoinem; podle něj je tato kryptoměna „hrozbou pro finanční stabilitu.“ Znepokojivé má být především zapojování burz a další infrastruktury finančního trhu do spekulativního obchodování s bitcoiny.

Fitbit oznámil nové měřicí funkce pro ženy ve svých fitness trackerech Ionic a Versa, které umožňují podrobné sledování menstruačního cyklu. Nová přehledná aplikace má podobu kalendáře a umožňuje například i detailní přehled doprovodných symptomů menstruace včetně časové osy.

Platební služba Google Pay bude oficiálně k dispozici také pro desktopy a mobilní zařízení Apple s operačním systémem iOS. Služba však bude omezená na on-line placení. Platby prostřednictvím NFC budou i nadále fungovat jen na Androidu.

Projekt chytrého nástupiště v pražském metru padl. Tým RedCute z ČVUT vymyslel řešení Pralinka, s nímž následně vyhrál na Smart Mobility Hackathonu v roce 2017, které lidem dokáže říct, ve kterém vagonu přijíždějící soupravy je nejméně lidí. Jenže toto řešení bylo nakonec zrušeno z důvodu vysoké ekonomické náročnosti.

PayPal přistoupil k revolučnímu kroku a začal nabízet debetní karty, které umožňují práci s hotovostí, konkrétně výběr z bankomatu či na pobočkách bank nebo hotovostní vklady. Služba, která má za cíl konkurovat tradičním bankám, je zatím dostupná pro vybrané zákazníky v USA.

Organizace Eurocontrol oznámila, že za výpadek systému plánování letů v rámci evropského vzdušného prostoru může aktuálně testovaný nový software. Z 30 tisíc letů plánovaných na první dubnové úterý jich výpadek ovlivnil zhruba polovinu.

Automobilka Škoda Auto začíná prodávat svoje produkty na operativní leasing online. Stačí si objednat zvolené parametry a pak přijít do zastoupení Škody a „svoje“ nové auto si vyzvednout. „Svoje“ píšeme v uvozovkách právě kvůli obchodnímu modelu, jenž často preferují především mladší uživatelé, kteří automobil z nějakého důvodu nepotřebují nebo nechtějí vlastnit.

Organizace Raspberry Pi Foundation uvedla inovovanou verzi svého mikropočítače Raspberry Pi, který je vybaven 64bitovým čtyřjádrovým procesorem ARM Cortex-A53 taktovaným na 1,4 GHz, Bluetooth verze 4.2 a dvoupásmovou Wi-Fi 802.11ac.

Čech Dominik Vacikar a Nizozemka Ana-Maria Jijaescu chystají společný projekt s názvem nanuk, který je zjednodušeně řečeno „Airbnb pro digitální nomády“. Nová služba vyhledává levné ubytování po celém světě, které zahrnuje společné pracovní prostory a sdílené bydlení (coliving).

Organizace Mozilla vytváří projekt Common Voice, který má být otevřenou databází vzorků řeči pro trénink aplikací s umělou inteligencí. V současné době už komunita sbírá i vzorky v češtině. Potřebuje získat soubor dvou tisíc vět.

Interaktivní plánovač podnikových výletů. Taková je nová funkce platformy Sygic Travel, za kterou stojí stejnojmenná slovenská společnost. Funkce umožňuje například cestovním kancelářím a dopravcům, aby si na své stránky umístili speciální webové rozhraní s názvem White Label.

Společnost HP upgradovala svou pracovní stanici HP Z4, a to o procesory Intel Xeon i Core X či podporu duální extrémní grafiky. K novinkám výrobce se řadí také barevná 3D tiskárna nebo produkty pro virtuální realitu, konkrétně brýle HP Windows Mixed Reality Headset – Professional Edition.

Facebook testuje tlačítko „to se mi nelíbí“, jenže způsob jeho provedení je poněkud nešťastný. Možnost, nazvaná v angličtině „downvote“, totiž neznamená přímo „palec dolů“, ale označení příspěvku či komentáře jako urážlivého, zavádějícího nebo mimo téma. Novinka se aktuálně testuje u amerických uživatelů Facebooku na Androidu.

Bikesharingová služba Rekola zažívá u Libeňského mostu úspěch – poté, co byl most kvůli havarijnímu stavu uzavřen pro automobilovou a hromadnou dopravu, přistavila k němu svoje růžová kola, která jsou pro přejetí mostu hojně využívána.

Společnost Arrow Electronics přichází s novým programem virtuální výuky Arrow Virtual Classroom pro region EMEA. Cílem nového programu je zvýšení možností pro vzdělávání i efektivity školení v regionu.

Platforma BitConnect, která se zabývala půjčováním kapitálu v kryptoměnách, končí svůj provoz. Podezřelá je z toho, že provozovala tzv. Ponziho schéma. Interní BCC token po zveřejnění informace spadl až na 10 procent své původní hodnoty.

Také operátor Towercom začal nabízet pevný 4G LTE internet, a to ve frekvenčním pásmu 3,5 až 3,7 GHz, v okresech, kde toto pásmo vlastní. Konkrétně jde o okresy Nitra, Nové Mesto nad Váhom, Poprad, Prešov, Trenčín, Trnava a Žilina. Celkově nabídne pokrytí pro necelý milion lidí.

V Praze proběhne pod taktovkou vývojářského studia Ackee, Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky a Nadace Open Society Fund rozporuplná akce FakeHacks, což je v podstatě hackathon zaměřující se na tzv. „fake news“. Boj proti fake news se loni stal jedním z on-line fenoménů, mnozí s ním ovšem z principu nesouhlasí a argumentují hrozbou jednostranného pojímání pravdy a z toho vyplývající cenzury na internetu.

Operátor DSi Data reaguje na konkurenci optickou sítí o rychlosti 550 Mbit/s, na bezdrátových pak dosahuje 50 Mbit/s, byť si je vědom toho, že běžná domácnost takovéto rychlosti ani nevyužije. Celý rozhovor se spolumajitelem společnosti Rastislavem Draveckým si můžete přečíst zde.

Projekt FlowerChecker roste a automatizuje se. Pod novou značkou Plant.id totiž začíná využívat umělou inteligenci, která vyfocenou rostlinu porovná s databází a řekne vám, o jaký druh jde. V podstatě tak půjde o něco jako „Shazam pro rostliny.“

Pokud vám připadá, že má váš počítač zbytečný výpočetní výkon navíc, můžete těžbou kryptoměny monero přispět na charitu, konkrétně na australskou pobočku organizace UNICEF. Těžba probíhá prostřednictvím softwaru Coinhive. (Je však otázkou, zda není ekologičtější poslat peníze přímo na účet.)

Česká telekomunikační infrastruktura (CETIN) uvádí velkoobchodní nabídku MMO 4.0, v jejímž rámci nabídne více prostoru pro vyhrazené IPTV přenosy v HD kvalitě. Novou nabídkou CETIN cílí na ISP, nabízející služby televize a online videa.

T-Mobile začal nabízet novou verzi pevného LTE připojení. Jde o tarif s názvem Pevný internet do zásuvky, který k připojení využívá modem Huawei B525 (či jiný modem dle volby zákazníka) bez nutnosti instalace externí jednotky na fasádě či střeše budovy.

Ředitel společnosti Zoznam.sk Martin Mác se v rozhovoru pro měsíčník Stratégie nechal slyšet, že chce z webu udělat zpravodajský portál, který by měl vlastní redakci a do dvou let potenciál přejít na obsah za paywallem.

Přístup České spořitelny je o otevřenosti a digitalizaci. Tvrdí to Štěpán Kouba, Business Innovation Partner banky, v rozhovoru pro portál TyInternety.cz. Z jeho slov zároveň vyplývá, že ani lídr trhu nesmí usínat na vavřínech. (zdroj)

Operátor O2 zareagoval na informaci Slovak Telekomu o dostupnosti sítě 4G LTE pro 93 procent populace. Mluvčí O2 Tereza Molnár pro Živé.sk potvrdila, že LTE v jejich síti je nyní k dispozici pro 93,56 procenta obyvatelstva.

Brno na adrese data.brno.cz připravuje nový dataweb s přehlednými interaktivními grafy zobrazujícími informace o městě. Hledání v datech pak má usnadnit uživatelské webové rozhraní.

Společnost Eset uvádí bezpečnostní řešení pro operační systém Android TV pro chytré televizory. Eset Smart TV Security si můžete zakoupit prostřednictvím vaší televize na obchodě Google Play či skrze partnerské online kanály.

Video zveřejněné šéfem společnosti Amazon Jeffem Bezosem na Twitteru zobrazuje výstavbu obřích mechanických hodin, které mají podle odhadů přesně fungovat deset tisíc let. Bezos do této iniciativy ze svého investoval 42 milionů dolarů.

Futurolog Ray Kurzweil ze společnosti Google se vzpoury robotů nebojí, řekl v rozhovoru pro ICT Revue. (zdroj) Počátkem března se na téma budoucnosti technologií uskuteční konference s názvem SingularityU Czech Summit na pražském Žofíně.

Americký Google chce podle informací serveru The Information rozjet službu na streamování her za předplatné, která prozatím nese kódové označení Yeti. Ta by měla údajně fungovat například i skrze Chromecast nebo aktuálně vyvíjenou herní konzoli.

Koncert Karla Gotta v Bratislavě byl zaznamenán ve 4K rozlišení. Zaznamenala ho česká společnost Reckord, která při té příležitosti vyzkoušela nový přenosový vůz pro ultra HD vysílání, který je vybaven 16 kamerami Sony HDC-4300 a režií Sam Kahuna 9600.

Hardwarová stavebnice BigClown z dílny společnosti Hardwario z Liberce rozjíždí crowdfundingovou kampaň na portálu Indiegogo, kde by její tvůrci rádi získali minimálně třicet tisíc dolarů, přičemž se ale jedná o flexibilní cíl.

Brian Fargo, který stojí například za slavným herním titulem Fallout, zakládá společnost Robot Cache, která má změnit způsob distribuce her. Fargo v současnosti vyvíjí platformu, jež má být konkurenci například pro Steam. Novinkou v rámci platformy bude umožnění přeprodeje her, z něhož budou těžit i jejich vydavatelé.

Firma AMD zlevnila svoje procesory Ryzen pro desktopy. Týká se to vybraných modelů z řad Ryzen Threadripper, Ryzen 7 a Ryzen 5. Důvodem může být jak tlak konkurence, tak nedávné uvedení procesorů Intel Core s grafickými čipy AMD. V tomto případě se jedná o pět nových modelů řad Intel Core i5 a i7 s GPU Radeon RX Vega M.

Na veletrhu CES 2018 v Las Vegas se kromě jiných českých projektů i „chytrý válec“ s názvem Angee, který uspěl s crowdfundingovými kampaněmi na Kickstarteru i Indiegogo. Jedná se o bezpečnostní řešení, které mimo jiné disponuje čidlem pohybu nebo 360stupňovým sledováním.

Operátor 4ka omezuje svoje neomezené balíčky TO.∞ Dáta (12 eur měsíčně) a TO.∞ (20 eur měsíčně), a to jak ve své síti, tak v síti Orange, kde zákazníci dostanou 1 GB dat měsíčně.

České studio DIVR Labs otevírá v suterénu pražského hračkářství Hamley’s novou VR atrakci zaměřenou na historii i legendy točící se okolo rabiho Löwa a jeho Golema. Podle společnosti jde o největší VR atrakci v Evropě, rozkládající se na ploše 250 metrů čtverečných.

Umělá inteligence na superpočítači společnosti Hewlett Packard Enterprise s názvem Libratus vyhrála 20denní testovací turnaj v pokeru nad nejlepšími hráči světa. Povedlo se jí totiž postupně si osvojit jejich strategii.

Zájem o DAB přijímače, tedy ty, které dokážou chytat digitální rádio, je mezi českými spotřebiteli minimální, byť těchto zařízení je na trhu dost. Portál Itbiz.cz s odkazem na obchodníky citoval jako hlavní problémy nedostatečnou informovanost veřejnosti, nedostatečné pokrytí nebo omezenou nabídku stanic.

Americký Google mění Gmail, jednu ze svých zásadních on-line služeb. Freemailové řešení se dočká kompletního redesignu i nových funkcionalit včetně možnosti odložení e-mailu na později či automatické návrhy rychlých odpovědí.

Slovenský operátor Orange poskytoval části svých klientů výrazně pomalejší DSL připojení – asi 8 procent zákazníků společnosti se setkalo s rychlostí sníženou na 0,125 Mbit/s. Důvod spočíval v tom, že Orange těmto zákazníkům kvůli zaseknutému softwarovému počítadlu omylem napočítal stovky přenesených gigabajtů navíc, informoval portál Dsl.sk. Operátor kromě toho zaznamenal i další problém, spočívající v tom, že hlavně ve večerních hodinách se někteří jeho zákazníci potýkali se zpomalenou odezvou DNS serverů, respektive startem načítání stránek. Tento problém by již měl být vyřešen.

Startup Yieldigo z ČR vyvíjí SaaS řešení pro oblast maloobchodu, které řídí regálové ceny pomocí matematických modelů a strojové analýzy nákupního chování zákazníků. Bližší informace naleznete na portálu TyInternety. (zdroj)

Portál Nehnutelnosti.sk má aktualizovanou mobilní aplikaci pro Android i iOS. K novinkám se řadí třeba uživatelské push notifikace, které upozorní na novou nabídku odpovídající předem zadaným kritériím. Konkrétní inzeráty si také můžete přidat do sekce oblíbené.

E-commerce skupina Mall Group připravuje vlastní online televizi, kterou se chce dále přiblížit ke svým zákazníkům. Pro tvorbu televize angažovala Lukáše Záhoře a Milana Kuchynku, kteří koncem roku 2017 odešli ze Seznamu.

Společnost Veeam Software oznámila zpřístupnění nového nástroje s názvem Veeam Availability Orchestrator, který podnikům zajistí standardizovanou obnovu systémů po havrii.

Klienti banky Santander budou moci ještě v prvním kvartále roku 2018 začít platit prostřednictvím blockchainové sítě Ripple. Banka technologii rok a půl testovala na svých zaměstnancích.

Společnost Axis Communications uvedla bezplatný nástroj Axis Device Manager, určený pro správu jednotlivých bezpečnostních zařízení společnosti a sítí. Jedná se o upgrade existující platformy s názvem Axis Camera Management.

Japonský Sharp přichází na trh s hned desítkou nových multifunkčních zařízení formátu A3, jež spadají pod jeho řadu MX. Pět modelů se řadí do základní série Essential, pět pak do pokročilejší Advance.

Čína spustila především pro své úřady a armádu první komerční síť, která je stoprocentně zabezpečená. Páteřní síť, která spojuje Peking a Šanghaj, totiž využívá kvantovou kryptografii.

Společnost Apple představila na trhu chytrý reproduktor HomePod, který je vybavený virtuálním asistentem Siri a je přímou konkurencí modelů Amazon Echo a Google Home. HomePod přichází nejdříve na trhy ve Velké Británii, USA a Austrálii.

Vznikla nová komunikační aplikace WhatsApp Business, která je určena pro firmy a v současné době je k dispozici jen ve Spojených státech, Velké Británii, Itálii, Mexiku a Indonésii. Pro uživatele je aplikace zdarma.

Některé vydané záplaty na bezpečnostní mezery v procesorech Spectre a Meltdown mnohdy i výrazně zpomalují počítače. Týká se to třeba PC s Windows 7, ale i starších systémů s Windows 10. Nejvíce zamrzají některé počítače s procesory AMD.

Služba Hlídač EET se nově jmenuje Hlídač státních webů, což znamená, že rozšířila svoji působnost. Služba je součástí webu Hlídač státu Michala Bláhy a spočívá v kontrole funkčnosti jednotlivých webů státní správy v reálném čase.

Nová verze Nokie 3310 bude mít ještě další novou verzi. Ta na rozdíl od té letošní nebude podporovat jen 2G sítě, ale i 4G LTE. Novinku opět připravuje v licenci finská firma HMD Global.

Společnost Queens, která vyrábí tenisky, má vlastního interaktivního chatbota, který má zákazníky informovat o novinkách a radit jim s často kladenými dotazy. Chatbot reaguje neformálně a dokonce už dostal i jméno – Andrejka.

Google buduje nový startup s názvem Arcade, který bude vyvíjet mobilní hry se sociálním přesahem. Herní projekt Arcade nebude vázán na konkrétní sociální sítě, ale na telefonní číslo uživatele.

Google se přestal soustředit na vývoj chatovací služby Allo, s níž už nedokáže udržet tempo s konkurencí. Namísto dalšího (možná stále marného) boje teď už nevyvíjí samotnou aplikaci, ale standard Rich Communications Services (RCS) pro androidová zařízení. Nový standard ponese prostý název Chat.

V Praze vznikla komunitní dílna FutLab, a to v bývalém sídle firmy Eclipse Print na ulici Pod Kapličkou. Součástí dílny jsou i 3D tiskárny, ale také třeba šicí stroje, plotter na potisk (například triček) či termolis. Do prostor mají přístup platící členové.

Microsoft oznámil některé novinky ve svém cloudovém úložišti OneDrive, jehož součástí je nově ochrana proti ransomwaru a současně obnova dat při případných problémech. Služba nese název „Files Restore“ a je nově k dispozici všem uživatelům OneDrive, kteří zároveň disponují předplatným Office 365.

Společnosti SpaceX Elona Muska už nic nebrání v tom, aby na oběžnou dráhu vynesla přes 4 tisíce (4 425) satelitů pro přenos internetu. Povolil mu to americký regulátor FCC, který má podobné záležitosti na starosti. Celkem chce SpaceX vynést do vesmíru 12 tisíc.

Finančná správa (FS) SR upozorňuje občany, že pro komunikaci s ní s využitím elektronického občanského průkazu s čipem je třeba mít platný certifikát. Elektronická komunikace s finanční správou je od počátku roku povinná pro všechny právnické osoby zapsané v obchodním rejstříku, jakož i jejich zástupce.

Americký Apple se letos na podzim chystá vydat trojici iPhonů, z nichž jeden bude poměrně vyčnívat svou velikostí – úhlopříčka jeho displeje má totiž dosahovat hodnoty 6,5 palce, čímž zařízení předstihne i konkurenční Samsung Galaxy Note 8.

Platforma SDK.finance už má více koncových bodů API než Visa. K 6. únoru 2018 to bylo 285 bodů (v porovnání se 193 u Visy). Ani ostatní hráči na poli fintech na tom nejsou zdaleka tak dobře – alespoň ti srovnávaní, pozn. red.

Český herní titul Kingdom Come: Deliverance, který vydalo vývojářské studio Warhorse Studios, překonal svými prodeji očekávání. Za nějaký den se jej prodaly stovky tisíc kusů, což už nejspíš bez problémů zaplatilo vývoj.

Čínští policisté dovedli k dokonalosti Orwellův román 1984 – začali totiž používat chytré brýle, které téměř okamžitě dokáží určit identitu osoby, na kterou se dívají. Organizace typu Amnesty International ovšem bijí na poplach a tvrdí, že se tyto technologie dají zneužít ke sledování disidentů a příslušníků menšin.

Akademické sdružení CESNET organizuje při příležitosti Dne bezpečného internetu seminář o bezpečnosti sítí a služeb, který se uskuteční v úterý 6. února od 9:30 do 17 hodin v budově Fakulty strojní ČVUT v pražských Dejvicích.

Švýcaři chystají kryptoměnu krytou drahými i průmyslovými kovy včetně hliníku a mědi. Měnu chce do oběhu dostat fond Tiberius Group, který ji pojmenuje tiberius neboli tcoin.