Nejdůležitější zprávy z období 1.10.2019 - 7.10.2019

Observer 40 – 2019

Státní a veřejná sféra rychle dohání „digitální zpoždění“, které v řadě zemí nabrala za komerční sférou. Dokazuje to i skutečnost, že digitální společnost patří mezi hlavní témata letošního Gartner IT Symposia. Analytici v souvislosti s tím připravili seznam top 10 technologických trendů pro státní a veřejný sektor v letech 2019-2020. Seznam je určen především CIO ve státní sféře, aby mohli nastavit plán, načasování a priority technologických investic (nejde tedy o technologie či trendy s nimiž CIO a IT oddělení ve veřejné sféře tráví aktuálně nejvíc času). Jejich význam se také liší s ohledem na úroveň veřejného sektoru (národní, regionální, lokální) – nejsou proto řazeny dle významu. (pokračování v samostatném článku)

Zobrazuje se pouze volně dostupný obsah. Pokud chcete vidět víc, , prosím.

Nemáte-li účet, napište nám, nebo si můžete objednat předplatné na zkoušku.

Osm technologických trendů pro dodavatelské řetězce

Dodavatelské řetězce patří letos mezi nejpostiženější segmenty většiny ekonomik (respektive ekonomiky globální) – jejich zotavení nenapomáhá ani skutečnost, že většina podniků je v této oblasti poměrně konzervativní a jen velmi opatrně nasazuje nové aplikace a technologie. Podle Christiana Titze, viceprezidenta a analytika Gartner Supply Chain Practice je jen asi pětina firem v oblasti dodavatelských řetězců ochotna vyzkoušet či nasadit “mladé” technologie. Analytici Gartneru i proto připravili seznam osmi technologických trendů, jimž by podniky měly...

Hlavní události (76)

Další akvizicí holdingu Solitea se stala společnost Clever Decision, dodavatel BI řešení a datových skladů v ČR a SR. Solitea koupila 100 % podíl. Ve Slovinsku pak došlo prostřednictvím dceřiné firmy SAOP k dalšímu nákupu, v němž Solitea získala společnost MIT Informatika – dodavatele komplexních řešení pro výrobní firmy. [CZ] [SK] [W]

Nová elektrická Škoda Citigo iV by se na Slovensku mohla stát prvním EV s cenou pod deset tisíc eur. Mělo by to být možné kombinací slevy výrobce (zaváděcí cena 17 590 eur) a nově připravovaných dotací na elektromobily ve výši 8 000 eur, díky nimž by cena mohla klesnout až na 9 590 eur. (Pozn. red. – za 250 tisíc Kč bychom o Citigo iV uvažovali také, za cenu dotace dalších 200 tisíc Kč z peněz často sociálně slabších daňových poplatníků ovšem takový „kauf“ poněkud hořkne v ústech).

O víkendu vešla v platnost evropská směrnice PSD2, jež zavedla nejen novinky v oblasti elektronického přístupu a správy bankovních účtů, ale také vyšší ochranu karetních plateb. Zákazníci tak budou nově žádáni o PIN i při opakovaných platbách pod hranicí 50 eur a pro on-line platby platí povinné dvou faktorové ověřování (resp. výběr dvou ze tří možných faktorů). Stručné shrnutí nabízí například ITBiz. [CZ] [SK] [W]

Ministerstvo vnitra ČR publikovalo předběžnou tržní konzultaci nazvanou Služby IaaS a PaaS eGovernment cloudu v ČR. Informovala o tom ICT Unie s tím, že zájemci z řad podniků, které se chtějí stát dodavateli cloudových služeb v rámci eGovernment cloudu, jsou žádáni, aby do 9.7. na tuto tržní konzultaci zaslali zpětnou vazbu.

Apple uvažuje o přesunu části (15 až 30 procent) svých dosavadních výrobních a montážních kapacit z Číny do jiných zemí. Rád by diverzifikoval svůj dodavatelský řetězec i z důvodu potenciální čínské reakce na americké sankce, jenže jak tvrdí portál Nikkei Asian Review, není to jediný důvod a z Číny by část továren stěhoval i v případě, že by se probíhající obchodní konflikt urovnal.

Sdružení provozovatelů webů na Slovensku IAB Slovakia zveřejnilo změny ve svém etickém kodexu. Jeho součástí jsou i klauzule týkající se sankcí souvisejících s krádežemi obsahu. Mezi změny se řadí například nutnost zveřejnění zdroje už v prvních pěti větách textu. Nedodržení pravidel může vést k dočasně odebranému přístupu k oficiálním datům měření návštěvnosti IABmonitor, což může výrazně zkomplikovat situaci s inzercí.

Světová zdravotnická organizace (WHO) přidala na oficiální seznam diagnostikovatelných nemocí, jenž začne platit 1. ledna 2022, závislost na hrách. Nová choroba je definovaná stejně jako gamblerství a spočívá v upřednostňování virtuálního světa před socializací v tom reálném a dalšími aktivitami.

Prezident ČR Miloš Zeman chce uspořádat další konferenci o technologii 5G, na kterou by podle informací portálu Lupa.cz měl pozvat i čínskou společnost Huawei, o které se na původní konferenci pořádané Ministerstvem zahraničí ČR a Národním úřadem pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) sice hovořilo, ale sama se jí neúčastnila.

Vedení německého úřadu pro regulaci síťových odvětví odmítá, aby byla z budování mobilních 5G sítí v zemi vyloučena čínská společnost Huawei. Předseda tamní Bundesnetzagentur Jochen Homann tvrdí, že pro všechny firmy by měla platit stejná kritéria.

Řidiči alternativních taxislužeb Uber a Lyft protestovali za lepší podmínky, a to ve Spojených státech, Velké Británii i Austrálii. Podle řidičů Uberu manažeři společnosti na nedávném vstupu firmy na burzu jen získají, zatímco oni sami budou stále docenění nedostatečně. Jedním z cílů protestu je snížení provize provozovatele platformy z 25 na 15 procent.

Britská premiérka Theresa Mayová odvolala ministra obrany Gavina Williamsona, kterého ve funkci nahradí Penny Mordauntová. Williamson prý „ztratil důvěru“ premiérky. A to především kvůli úniku utajovaných informací souvisejících s čínskou společností Huawei z jednání Národní bezpečnostní rady (NSC). Williamson svoji vinu na úniku popírá.

Jeden z největších technologických portálů na Slovensku, Živé.sk, slaví už dvacet let od svého založení. Portál vznikl konkrétně 27.4.1999, původně jako Živě.sk, postupně však český háček v názvu vyměnil za čárku. Někteří dosavadní členové redakce pak v podniku působí téměř od jeho počátků.

Ve dnech 2. a 3. května se v Praze uskuteční konference tematicky zaměřená na oblast bezpečnosti mobilních 5G sítí. Akci pořádá ministerstvo zahraničních věcí (MZV ČR) ve spolupráci s Národním úřadem pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Podle agentury Reuters budou Spojené státy v Praze chtít tlačit na svoje spojence, aby z budování infrastruktury vyřadili čínské firmy.

Novozélandský komisař pro ochranu soukromí John Edwards se nechal slyšet, že Facebook je podle něj „morálně zkrachovalý“, čímž podle všeho reagoval na útok na mešity v Christchurchi, k němuž došlo 15. března a který útočník vysílal živě právě na Facebooku. Edwardsova komise navrhla, aby Nový Zéland šel ve šlépějích Austrálie, která schválila zákon, podle něhož se mohou zodpovědní pracovníci dostat do vězení za živé vysílání násilí.

Vyloučení streamovacích služeb typu Netflixu či Hulu z účasti na Oscarech by podle amerického ministerstva spravedlnosti mohlo být považováno za potlačování konkurence. Proti účasti streamovacích služeb je pak například režisér Steven Spielberg, podle kterého jde o spíše televizní produkci, která by měla spadat pod udělování cen Emmy.

Americký generál Joseph Dunford obviňuje Google z toho, že údajně pomáhá Číně se zbrojením. Podle Dunforda se jedná například o projekt výzkumu AI, spuštěný Googlem v Zemi středu. Americká společnost naopak ruší svoji účast na některých projektech Pentagonu. Google se už k nařčením vyjádřil s tím, že se v Číně zaměřuje na oblasti vzdělávání, výzkumu jazyků a tržních algoritmů a „vývoj nástrojů s potenciálním globálním uplatněním.“

Zástupci ISP Aliance vydali společné prohlášení, v němž varují před novou evropskou směrnicí o autorských právech a jejích potenciálních dopadech. Podle Aliance může směrnice zdražit online služby, a to kvůli technickým a administrativním nákladům (což by byla situace nikoliv nepodobná zaváděním opatření okolo GDPR, pozn. red.). Například satira a parodie by dle nové směrnice měly mít výjimku, jenže se nejdříve musejí dořešit technologie, které by ji rozpoznaly.

Vedení Severoatlantické aliance NATO varovalo Německo, že s ním přestane komunikovat v případě, že země začne využívat technologie pro 5G sítě od čínské skupiny Huawei. Konkrétně o celém problému promluvil velitel spojeneckých sil NATO v Evropě, americký generál Curtis Scaparotti, s tím, že jestli bude Německo 5G s technologiemi z Číny využívat ve vojenském komunikačním systému, přestane NATO pro komunikaci s ním tento systém využívat.

Český premiér Andrej Babiš jednal s americkým prezidentem Donaldem Trumpem, a mimo jiné spolu probírali i situaci okolo čínské firmy Huawei. Bílý dům vydal vcelku vágně formulované oficiální prohlášení, takže konkrétní body jednání známy nejsou. ČR a USA však podle všeho do budoucna rozšíří spolupráci na poli kybernetické bezpečnosti.

Slovenská Alza nabízela slevový kupón na herní konzoli Xbox S, jenže ten kvůli chybě fungoval i na jiné zboží. Ovšem poté, co e-shop na chybu přišel, začal objednávky rušit – a to dokonce i ty, které už v té době vyřizovali kurýři. Ti měli údajně zboží stahovat zpátky do skladů. Slovenská obchodná inšpekcia (SOI) však kroky Alzy zpochybnila s tím, že k uzavření kupní smlouvy došlo už potvrzením objednávky, a tak mělo být zboží zákazníkům dodáno, byť za chybnou cenu.

Na Slovensku schválili IT projekt za 23 milionů eur, aniž by si předtím ověřili zájem o něj. Jde o součást „globálnějšího“ balíku šesti projektů v celkové odhadované hodnotě přes 64 milionů eur, který má název Digitálny ekosystém inklúzie a má jít o technickou platformu pro testování digitálních zručností a vydávání certifikátů. K původní verzi projektu měl výhrady premiér Peter Pellegrini, kritizovala jej i organizace Slovensko.Digital a na jeho významné nedostatky upozorňoval i Útvar hodnoty za peniaze. Bližší informace naleznete zde.

České vysoké učení technické (ČVUT) v Praze ukončuje svoji spolupráci s čínskou Huawei. Po varování NÚKIB škola nepožádala o prodloužení licence na provoz LTE technologie v tzv. Safe City Lab, laboratoři, kterou na katedře telekomunikační techniky FEL právě ve spolupráci s Huawei zprovoznila. Naopak v Ostravě na VŠB-TUO si spolupráci s čínskou firmou chválí. Píše o tom Jan Sedlák na portálu Lupa. (zdroj)

Po světovém dni bez internetu nastal také světový den bez mobilu, a to konkrétně 6. února. Tato iniciativa vznikla proto, aby si lidé uvědomili, že bez mobilu se alespoň po omezenou dobu žít dá, a na jeden den to vyzkoušeli. Portál Živé.sk v souvislosti s tím cituje statistiku, podle které je na Slovensku v současnosti více než 6 milionů aktivních SIM karet.

Česko vyloučilo čínskou společnost Huawei z výběrového řízení na vybudování daňového portálu, a to na základě varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB), že může být spolupráce s firmou potenciální bezpečnostní hrozbou. Huawei si je podle svého vyjádření vědoma oznámení Generálního finančního ředitelství (GFŘ) a „pokládá ho za projev diskriminace.“ Pokud podle ní nedojde ke zrušení zakázky, „zváží Huawei všechny své další možnosti.“

Obyvatelé Tongy (Tonžského království) v Tichém oceánu mohou zůstat i dva týdny kompletně bez připojení k internetu. Může za to poškození podmořského kabelu, jenž zemi spojuje se zbytkem světa. Obnoveno sice bylo spojení pomocí satelitů, jenže jen omezené, takže lidé třeba nemají přístup na sociální sítě a zpracovávat lze jen vybrané karetní transakce.

Přesně před 80 lety, 1. ledna 1939, oficiálně vznikla společnost Hewlett-Packard, kterou založili William Hewlett a David Packard. Prvotní kapitál firmy činil 538 dolarů a její vznik proslul i tím, že zpočátku sídlila v garáži.

Nekonečný příběh systémů pro výplatu dávek MPSV pokračuje – ÚOHS rozhodl že resort nesmí uzavřít smlouvu na nový systém, neboť vyřadilo jednoho z uchazečů, společnost DXC Technology kvůli příliš nízké ceně „transparentně neposoudilo objasnění nízké ceny“. Současný systém je nadále provozován původním dodavatelem OKSystem v rámci prodloužení původní smlouvy za cenu půl miliardy Kč ročně – aktuální smlouva na prodloužení platí do konce roku 2020. MPSV v příštím roce vypíše otevřené výběrové řízení na provozovatele stávajícího systému, který by jej měl převzít na počátku roku 2021. [CZ]

NÚKIB vydal již dříve avizovanou výroční zprávu za rok 2018. Vyplývá z ní například, že bylo zaznamenáno 6 851 trestných činů v oblasti kybernetické kriminality a rostou útoky na univerzity i krádeže nepublikovaných výsledků vědeckého výzkumu. Jako významnou hrozbu zpráva zmiňuje státní aktéry (konkrétně pak Čínu).06

Po diskutabilních pokusech Vodafone a T-Mobile s „neomezenými“ datovými tarify přichází s poněkud přehlednější (byť stále ve srovnání s okolními zeměmi drahou) nabídkou O2. Tarify Neo začínají na ceně 1099 Kč měsíčně (neomezené volání, SMS a data rychlostí 5 Mbit/s), za příplatek 200 Kč je k dispozici tarif s rychlostí 20 Mbit/s a skutečně neomezený tarif (až 300 Mbit/s) stojí 1599 měsíčně. O2 také navyšuje objemy dat a případně snižuje ceny u stávajících tarifů a zavádí nové tarify s daty pro zahraniční cesty.  Poznámka red.: zejména nabídka Vodafone z počátku léta je ve srovnání s přímostí a jednoduchostí tarifů O2 doslova k smíchu. [CZ]

Americký prezident Donald Trump opět povolil spolupráci amerických společností s čínskou Huawei. Stalo se tak poté, co na summitu G20 v japonské Ósace rokoval se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem. Výjimkou v oblasti spolupráce mají být technologie, u nichž hrozí riziko pro národní bezpečnost.

Za poslední týden se na internetu objevilo hned několik novinek ke kauze Huawei, čínské společnosti, která je asi nejznámější obětí americko-čínské obchodní války. Nejprve jsme se dozvěděli zprávu o dočasném „vyšachování“ Huawei z Wi-Fi Alliance, což je organizace, která určuje bezdrátové standardy Wi-Fi. Což by pro firmu mohlo mít v dlouhodobějším měřítku velké negativní důsledky. Stejně tak Huawei musel odejít z organizace SD Association, která má na starosti standardizaci paměťových SD a microSD karet (později v uplynulém týdnu bylo členství Huawei v obou těchto organizacích i v Bluetooth SIG byť neoficiálně obnoveno). Google pak zařízení Huawei (včetně vlastního modelu Nexus 6P) odstranil ze seznamu zařízení doporučených pro podniky, Android Enterprise Recommended. Americký prezident Donald Trump se ovšem nechal slyšet, že by Huawei „v určité podobě“ mohla být součástí americko-čínské obchodní dohody, která se podle všeho rýsuje. Na internetu se zároveň objevily i informace o tom, že Huawei připravuje vlastní mobilní operační systém, jenž by měl podporovat aplikace pro Android. Jenže jádro problému bude vězet hlavně v zapovězeném přístupu ke Google Play.

Čínská společnost Lenovo popřela, že by připravovala vlastní operační systém. Prý se vyostřenou obchodní válkou mezi Spojenými státy a Čínou ohrožená necítí. K nejvýznamnějším „obětem“ této války se tak řadí společnost Huawei, o které referujeme v dalších příspěvcích v rámci tohoto čísla Observeru.

Slovenská Rada vlády pro digitalizaci schválila koncepci pro nákup ICT technologií ze strany státu, respektive veřejné správy jako celku. Její schválení doporučila i vládě SR. K novým prvkům koncepce patří třeba soutěž návrhů pro dosažení vyšší transparentnosti v tendrech, a také přípravné tržní konzultace. Součástí koncepce je i rozbor problému tzv. vendor lock-in.

Síť operátora Slovak Telekom zaznamenala v uplynulém týdnu masivní výpadek. Ačkoliv se jednalo o výpadek celoslovenský, všech zákazníků se netýkal. Ke komplikacím došlo v pátek a trvaly několik hodin. Odstraněny byly postupně, přičemž ke konci nefungovala už „jen“ 4G síť. Tehdy operátor dotčeným zákazníkům doporučil, aby v případě pokračujících problémů zkusili restartovat telefony.

Navzdory všem varováním ze strany především západních vlád se čínské společnosti Huawei v ČR daří. V poslední době se jí podařilo získat zakázky v hodnotě řádově milionů korun. Například prostřednictvím partnera Inowit vyhrála výběrové řízení na dodávku síťových páteřních přepínačů pro ministerstvo kultury za 892 tisíc s DPH. Další zakázkou se stejnými účastníky je dodávka síťových přepínačů s PoE za 2,4 milionu korun s DPH. Portál Lupa.cz zmiňuje v souhrnném článku i úspěšné tendry pro vnitro či Českou televizi. (zdroj)

Na staveništi společnosti Google v americkém Seattlu se zřítil jeřáb. Při pádu zemřeli čtyři lidé, z toho dva jeřábníci a dva lidé, kteří právě pod místem činu projížděli auty. Seattle se v poslední době stal Mekkou technologických společností, což zapříčinilo zvýšenou výstavbu nejen kancelářských budov ve městě.

Facebook ve Velké Británii ve velkém zavádí cenzuru. Začíná rušením účtů organizací, které považuje za tzv. „extrémní pravici“, a jejích představitelů, konkrétně ve Velké Británii, a to včetně mezinárodně známé organizace Britain First, jejíž příspěvky sdílel (na Twitteru) například i americký prezident Donald Trump. Ačkoliv část reakcí byla vesměs pozitivní (například někteří labouristé tvrdí, že sociální síť s tímto krokem „meškala“), jiní varují před koncem demokratické diskuse (což třeba Anthony Browne předpověděl již v roce 2006 svou knihou Úprk rozumu) a jednostranností postoje vůči falešným zprávám a dezinformacím, které přece jen reálně přicházejí ze všech stran politického a názorového spektra. Situaci se věnoval i britský portál Wired, který napsal článek s nadpisem: „Jestliže Facebook blokuje Britain First, jaký je smysl Facebooku?“

Občanské sdružení Slovensko.Digital nijak nepomáhá svému členovi Michalu Trubanovi, zakladateli hnutí Progresívne Slovensko, s jeho aktivitami v politice. Podle nového šéfa Slovensko.Digital Gabriela Lachmanna jsou aktivity sdružení veřejné a prověřit si je tak může kdokoliv.

Slovenský prezident Andrej Kiska založil politickou stranu, ke které už spustil web na adrese Jenásviac.sk. Ve zdrojovém kódu tohoto webu byla nalezena narážka na bývalého premiéra Roberta Fica, konkrétně vzkaz „Nikam neodchádzam.“ Na webu navíc můžete přidat svůj e-mail pro odběr novinek, a jako vzorová adresa je zde opět použita „ta Ficova“ – robert_f@email.sk.

Jednotlivé státy EU mají za úkol do konce června zhodnotit rizika, která souvisejí s infrastrukturou pro mobilní sítě 5G. Oznámila to Evropská komise, která v oblasti nasazování 5G očekává jednotný postup. EK přímo nezmiňovala rizika plynoucí z používání technologií čínských firem, i když na ně nejspíše narážela. Důvodem pro diplomatické obcházení tohoto tématu byla jak návštěva čínského prezidenta Si Ťin-pchinga ve Francii, tak plánovaný summit EU-Čína.

Povinná elektronická komunikace pro osoby samostatně výdělečně činné s Finančnou správou SR přes portál Slovensko.sk se posouvat nebude a povinná bude i nadále. A to i přes nedávno objevenou závažnou bezpečnostní chybu v softwaru, který je nutný pro používání občanského průkazu s čipem. Software nese název eID klient a kyberzločinci jeho prostřednictvím mohli do PC, kde byl nainstalován, propašovat malware.

Sociální síť Facebook zaznamenala největší výpadek ve své historii. Komplikace trvaly dohromady více než 14 hodin, a kromě samotného Facebooku byly zasaženy i služby Instagram a Messenger. Výpadek měl samozřejmě vliv i na akcie firmy, které poklesly nárazově řádově o nižší jednotky procent. Pravděpodobným důvodem výpadku je špatná konfigurace serveru.

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) ujišťuje veřejnost, že varování NÚKIB před technologiemi společností Huawei a ZTE neohrozí chystanou aukci kmitočtů pro 5G. Mobilní operátoři přesto musejí NÚKIB vyhovět v tom, že provedou analýzu rizik používání technologií od Huawei a ZTE ve svých sítích.

V Barceloně proběhl koncem února Mobilní světový kongres (MWC) 2019, na kterém jsme se ale příliš novinek nedočkali. Většina veletrhu se točila okolo technologie 5G, na své si přišli hlavně díky Nokii 9 Pureview i milovníci mobilní fotografie a firmy Huawei se Samsungem ukázaly svoje pojetí telefonů se skládacími displeji, i když jen za sklem. Reálný skládací smartphone si novináři mohli osahat na poměrně nenápadném stánku FlexPai, za zmínku pak stojí i výraznější orientace převážně čínských výrobců na odolné (rugged) telefony. Svoje vlajkové lodi mezi telefony uvedly mimo jiné i firmy LG (G8 ThinQ) a Sony (Xperia 1).

Podle ministryně průmyslu a obchodu Marty Novákové (ANO) si lidé za drahá mobilní data v Česku (v porovnání s okolními zeměmi) mohou sami. Ministryně uvedla, že kdyby lidé kupovali více dat, poskytovatelé by více vydělali a mohli by zlevnit služby. Na internetu se ihned po zveřejnění výroku začaly objevovat parodie na její slova – podle logiky věci totiž lidé, kteří chtějí levnější alkohol, musejí víc pít, a ti, kteří chtějí levnější pohřební služby, musejí víc umírat.

Přesně před 27 lety (13. února 1992) se tehdejší Československo připojilo k internetu. Stalo se tak na elektrotechnické univerzitě ČVUT v Praze. Ta se pod dohledem americké National Science Foundation (NSF) připojila k její akademické síti NSFNET.

Už od roku 2004 probíhá každoročně Den bezpečnějšího internetu, který letos připadl na 5. února. Organizátorem celé iniciativy a přidružených akcí je síť informačních center Insafe. Na Slovensku je iniciativa podporována občanským sdružením eSlovensko a jeho projektem Bezinternetu.sk.

Televize Nova ve své zpravodajské reportáži zveřejnila hoax, kterým strašila, že po otevření SMS zprávy o tom, že má daný uživatel telefonu někam zavolat, byla z kreditu či paušálu strhnuta částka 99 korun a někteří uživatelé tak přišli až o tisícikorunu. Důvěryhodnosti reportáže přidala i citace mluvčího Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ). Tento úřad následně varování před otevíráním zpráv z čísla 90409099 uveřejnil na svých facebookových stránkách.

Odložení aukce 5G sítí, o němž rozhodlo Ministerstvo průmyslu a obchodu, se stalo důvodem mediální přestřelky mezi resortem a ČTÚ, jehož předseda Novák prohlásil, že kvůli odkladu bude ve státním rozpočtu dočasně chybět až šest miliard Kč s nimiž počítá coby příjmem od regulátora. Hrozí také řízení s EU, neboť frekvence mají být přiděleny do poloviny roku 2020. Ministerstvo zdůvodnilo odklad potřebou připravit aukci tak, aby byla lepší šance přilákat na trh nového operátora.  [CZ]

Novým technologickým gigantem co do tržního ocenění se v Evropě stala společnost Prosus, na níž převedla cenná aktiva (například 31 % podíl v čínském Tencentu) jihoafrická firma Naspers. Po zahájení obchodování na burze v Amsterdamu stoupla cena akcií o více než třetinu a Prosus tak dosáhl tržní kapitalizace 120 miliard EUR což z něj dělá druhou nejhodnotnější technologickou firmu Evropy (první je SAP) – byť jde v podstatě jen akciový holding. 75 % podíl v Prosus nadále drží Naspers. [W]

Společnost Software602 připomenula desetileté výročí zavedení systému datových schránek v České republice, na kterém se nemalou měrou podílela právě i ona. Dle jejích statistik měly datové stránky za celých deset let souhrnně jen 327 minut výpadků, což znamená plynulost provozu na úrovni 99,9 procenta. V současnosti je v provozu 857 tisíc schránek s celkově 1,4 milionem uživatelů.

Google potvrdil, že aktuálně dostupné telefony značek Huawei a Honor nepřijdou o obchod Google Play ani všechny jeho aplikace. Týká se to minimálně těch telefonů, které jsou nyní k dispozici, včetně nového Huawei 20. Naopak Huawei 20 Pro nedostal certifikaci k prodeji, a tak by na trh sice přijít mohl, ale bez obchodu Google Play a Androidu. Problémy budou mít také majitelé především dražších modelů, pro které byl původně přislíbený přechod na Android Q. Ten se nejspíš konat nebude.

Čínská vláda varovala Spojené státy před dalšími opatřeními americké vlády proti čínským firmám typu Huawei. Ministerstvo obchodu Země středu USA varovalo, že přijímání dalších opatření komplikujících podnikání čínským firmám povede k další eskalaci obchodního sporu mezi USA a Čínou.

Uzbekistán odblokoval desítky zpravodajských webů a stránek organizací zabývajících se oblastí lidských práv. Dané stránky přitom byly v zemi zablokované více než deset let. Uvolnění poměrů pravděpodobně souvisí s úmrtím autoritářského prezidenta Islama Karimova v roce 2016, uvádí agentura AFP.

V Česku bude zavedena tzv. digitální daň pro obří online firmy, jejichž globální obrat přesahuje hodnotu 750 milionů eur ročně. Výše daně je přitom o dost drakoničtější než v některých jiných zemích, kde byla podobná opatření zavedena, jde o sedm procent. Z této částky by do státního rozpočtu mělo podle ministerstva financí plynout okolo 5 miliard korun ročně. Kritici hovoří o tom, že daň stejně nakonec zaplatí spotřebitelé.

Britská policie zatkla Juliana Assangea, zakladatele portálu WikiLeaks, a to okamžitě poté, co vyšel ze dveří ekvádorské ambasády v Londýně. Američané ho viní ze spolčení s Chelsea Manningovou (dříve Bradleym Manningem), bývalou analytičkou americké armády, která pro WikiLeaks poskytovala utajované dokumenty. V případě potvrzení viny mu hrozí až pět let za mřížemi.

Národná kriminálna agentúra (NAKA) zasahovala ve čtvrtek 4. dubna (apríla) ve více okresech – Bratislava, Košice, Prešov, Komárno a Levice. Podle policie šlo o zásah proti zločinecké skupině, která „realizovala“ fiktivní obchody s IT zbožím. Obviněno bylo 15 lidí, z toho 12 Slováků a 3 Češi.

Český europoslanec Tomáš Zdechovský z KDU-ČSL zpochybnil průběh jednoho z hlasování, která vedla ke schválení nové směrnice EU o autorském právu, jež byla „odklepnuta“ včetně kontroverzních článků 11 a 13 (ty byly v konečné verzi navíc přečíslovány). Po hlasování týkajícím se návrhu na projednání pozměňovacích návrhů někteří europoslanci tvrdili, že hlasovali jinak, než chtěli. Podle nich bylo hlasování zmatečné, píše portál Lupa.cz. Čeští politici přijetí směrnice vesměs kritizují – například Piráti hovoří o omezení svobody internetu v EU, ODS zase o hrozbě cenzury. Podle portálu Itbiz.cz pak byla například zmíněná KDU-ČSL v názoru na směrnici rozdělená. Místopředseda EP Pavel Telička pak zastává názor, že právní norma bude napadena a rozhodovat o ní bude Soudní dvůr EU.

Již co nevidět bude probíhat udělování prvních certifikátů pro projekt eKasa, informovala novináře mluvčí Finančnej správy SR Ivana Skokanová. Všechny nově otevřené provozovny musejí od začátku dubna (apríla) používat nové elektrické pokladny, povinně napojené na servery finanční správy, což je v podstatě obdoba českého systému EET. Opoziční strana SaS (Sľoboda a solidarita) se ovšem obává toho, že po zavedení povinného online zapojení do systému nastane chaos a svolala kvůli tomu mimořádný výbor NR SR pro finance a rozpočet. Zástupci SaS tvrdí, že podnikatelé nemají jasné instrukce z hlediska hardwaru a softwaru, aby u nic přechod na nový systém proběhl hladce.

Šéf společnosti Huawei Žen Čeng-fei se nechal slyšet, že ve výzvách USA lidem a vládám, aby bojkotovali jeho technologie, nevidí žádnou hrozbu. Oznámil, že svět se k jeho firmě nemůže obrátit zády, protože je pokrokovější.

Ministr zahraničí USA Mike Pompeo varoval spojence své země, že pokud budou nakupovat prvky infrastruktury od čínské firmy Huawei, mohou je odstřihnout od zakázek pro americké úřady a podniky. Podle Pompea prvky od Huawei „komplikují spolupráci“ tam, kde mají USA důležité systémy.

Společnosti Huawei ani ZTE nejsou v ČR na černé listině, uvedl na dotaz ChannelWorldu Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Varováním, které úřad vydal koncem roku 2018, se tak musejí zabývat pouze vybrané instituce a podniky, na které má dopad zákon o kybernetické bezpečnosti. Česká pobočka Huawei se pro ChannelWorld nevyjádřila, nicméně zakladatel Huawei Žen Čeng-fej v rozhovoru s novináři listu Financial Times odmítl, že by jeho společnost prováděla špionáž pro vládu Číny a nechal se slyšet, že žádné vážnější bezpečnostní incidenty firma neřeší.

Spoluzakladatel Microsoftu Bill Gates v nedávném rozhovoru přiznal, že největší chybou Microsoftu bylo to, že se mu v oblasti mobility nepodařilo dostat se na úroveň Androidu. Podle něj je totiž na trhu prostor pouze pro jediný mobilní operační systém, který „není Apple“.

Čínské společnosti Huawei kvůli probíhající obchodní krizi mezi Čínou a Spojenými státy hrozí, že přijde o přístup k operačnímu systému Android, který je pro její fungování nezbytný, alespoň za současného stavu. Huawei tak má přijít o aktualizace systému, ještě horší je ale možná absence Google Play (mimo dalších aplikací a nástrojů Googlu). Jednání jsou zatím v začátcích a je těžké spekulovat, kam celá situace povede, nicméně podle názoru portálu Mobilizujeme.cz může čínská firma problémy přetavit v příležitost. (zdroj) Později vyšla najevo informace o tom, že společnost Huawei dostala dočasnou licenci na americké technologie, ale jen za účelem správy a údržby dosavadních sítí a aktualizace již prodaných zařízení. O případném prodloužení licence rozhodne americká vláda.

Desítky tisíc klientů Slovak Telekomu, využívající e-mailovou službu telekom.sk, zaznamenaly výpadek služeb z neděle 12. května (mája). Což byl po pátečních problémech mobilních služeb již druhý výpadek stejného operátora v řadě. A e-mailoví zákazníci se do svých schránek dostávali jen pozvolna. V pondělí 13. května (mája) dopoledne byl postupně obnoven přístup jen přes e-mailové klienty, nikoliv přes stránku posta.telekom.sk.

Spoluzakladatel Facebooku Chris Hughes se připojil k sílícímu táboru lidí s názorem, že by se měl Facebook rozdělit na více částí a od „hlavní“ sociální sítě vyčlenit do samostatných podniků chatovací službu WhatsApp a také Instagram. Hughes má za to, že americký regulátor neměl sloučení trojice sítí nikdy dovolit, protože to do rukou šéfa společnosti Marka Zuckerberga soustředilo „nekontrolovanou moc“.

Pracovní skupina sestávající z představitelů veřejných institucí, IT Asociácie Slovenska (ITAS) či občanského sdružení Slovensko.Digital schválila po dvou letech koncepci státu pro nákup IT řešení, píše portál Živé.sk, s tím, že právě Slovensko.Digital jako jediné hlasovalo proti. Problém podle ní spočívá ve výjimkách pro kritické systémy či pozdějším zpřístupnění zdrojových kódů. Více zde.

Předseda vlády Andrej Babiš chtěl po českých mobilních operátorech konkrétní, reálné ceny, které u nich platí zákazníci za mobilní data. Dokument, který Babiš od Asociace provozovatelů mobilních sítí (AMPS) dostal, sice hovoří o tom, že ceny ČR klesají rychleji než jinde a už teď jsou dokonce pod průměrem EU, ale konkrétní ceny nezmiňuje. Podle premiéra je reakce operátorů „úplně neuvěřitelná.“

Čínská společnost China International Group Corporation se podle Deníku N stahuje z Empresa Media (TV Barrandov), kde je vlastníkem 49procentního podílu. Důvodem má být údajně založení politického hnutí List Jaromíra Soukupa. Soukup pro Parlamentní listy uvedl, že takové informace nemá.

Implementace rychlé technologie mobilního připojení 5G v České republice bude mít oproti původnímu očekávání asi zpoždění. Řekl to ředitel sdružení CZ.NIC Ondřej Filip s tím, že jako důvod uvedl varování před používáním síťových prvků čínské společnosti Huawei, které podle Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) mohou představovat bezpečnostní riziko. Řešení od Huawei přitom používají všichni tři čeští operátoři a také CETIN, který zde provozuje telekomunikační sítě.

Výpadky sítě, které nedávno proběhly Slovenskem (v režii Slovak Telekomu), nás přiměly uvědomit si skutečný život, píše Milan Talda ve svém komentáři na Živé.sk. Jeho článek, který je zamyšlením nad výhodami návratu do doby před-digitální, si můžete přečíst zde.

Alternativní taxislužby Bolt, Uber a Hopin nestíhají na Slovensku uspokojovat poptávku. Lákají tedy nové šoféry, hledají je například na Facebooku. Například služba Bolt (dříve Taxify) láká řidiče na bonus, protože v období od 1. dubna (apríla) jsou její řidiči vytíženější než v nejsilnějším období před Vánoci. Více zde.

Digitální transformace škol patří k celostátní strategii a je součástí Akčního plánu digitální transformace Slovenska 2019 až 2022. Rozhodla o tom vláda, která schválila dokument Úřadu místopředsedy vlády pro investice a informatizaci (ÚPVII). K dalším oblastem akčního plánu patří třeba vytvoření základů pro moderní datové a digitálního hospodářství.

Číňance Jü-ťing Čang se podařilo proniknout do soukromé rezidence amerického prezidenta Donalda Trumpa na Floridě. U sebe přitom měla USB flash disk se škodlivým softwarem (malwarem). Žena se do Trumpova sídla dostala na základě uvedení nepravdivých informací prozatím neznámého charakteru.

Portál ChannelWorld přinesl rozhovor s ředitelem česko-slovenského zastoupení čínské společnosti Huawei Radoslawem Kedziou, který tvrdí, že co se týče tvrzení o spolupráci jeho firmy s čínskou vládou, pak „pokud platí presumpce neviny, je třeba předložit důkazy, jinak se jedná o hon na čarodějnice. Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB), který varování před Huawei vydal, podle něj s firmou nekomunikuje (více zde). Lidové noviny kromě toho informovaly o tom, že se Huawei kvůli nepodloženým varováním úřadu chystá bránit, možná i soudní cestou. V takovém případě by společnost podle informací LN žádala jako kompenzaci až 40 miliard korun.

Slovensko chce změnit způsob využití peněz získaných z registrace domén s koncovkou .sk. Chce zjistit, do čeho má investovat pět procent z tržeb, které mu odevzdává správce domény – společnost SK-Nic. V současnosti je v „balíku“ 720 tisíc eur, další peníze mají přijít za rok 2018. O způsobu využití může hlasovat i veřejnost, a to například přes Živé.sk (zde).

Kontrakty a implementace (208)

Kontrakty a implementace 51/2019

-> Otevření evropské továrny na výrobu komponent pro sítě 5. generace zvažuje společnost Huawei. Společnost by tak patrně chtěla vyřešit problémy, kterým v současné době na řadě trhů v EU čelí v souvislosti s nedůvěrou a obavami z propojení s Čínskou vládou (pozn. red.: nechápeme ovšem, co zásadního by na „evropských“ komponentách vybavených backdoorem pro strýčka Si a strýčka Li bylo jiné). [W]

-> MPO se zapojilo do tvorby průmyslového blockchainu v rámci projektu Elektrotechnické asociace ČR, jehož členy jsou již SPČR, EZÚ, ČVUT, IBM, ČIA a další. MPO údajně zvažuje změny v legislativě, které by usnadnily používání blockchainu. (Pozn. red.: že bude blockchain velké téma tvrdí i analytici Gartneru, o jejich pohledu na současnost a budoucnost „bločenky“ jsme psali v jednom ze souhrnů letošního symposia.) [CZ]

-> Počátkem tohoto týdne by měl v Rusku proběhnout rozsáhlý test „autonomního internetu“ tedy vnitrostátní komunikační infrastruktury schopné fungovat nezávisle na globální síti. [CZ]

-> Slovensko bude nakonec přeci jen o něco méně sledovat a špehovat stavebníky a stavební firmy – z technických důvodů (nerealizovatelnosti) totiž nedojde k propojení stavebních a daňových úřadů s cílem „odhalovat daňové podvody, daňové trestné činy a prokazovat původ majetku“. Hlavním důvodem je, že jeden ze dvou systémů, jež měly být propojeny (eSTAK) byl stažen. [SK]

-> Vzhledem k nedohodě mezi tureckým antimonopolním úřadem a Google budou napříště všechny telefony s OS android v zemi dodávány bez aplikací/služeb Google. [W]

-> Dalším městem, které uvolní data o pohybu MHD bude Bratislava – stane se tak prostřednictvím API. Město zároveň rozšířilo možnosti portálu svých otevřených dat (více na živé.sk). [SK]

-> Městská část Praha 3 oznámila, že přejde plně na open source, a to včetně na zakázku vyvíjených programů pro vnitřní potřeby úřadu. [CZ]

-> Jiří Peterka publikoval na Lupě pokračování svého článku o využívání bankovní identity pro přihlašování ke službám státu – je to materiál který (ostatně jako vždy) stojí za přečtení. [CZ]

Slovenská Prima banka spustila pro klienty využívající karty Maestro a Mastercard službu Apple Pay a klientům dokonce nabízí odměnu 5 eur za aktivaci služby. [SK]

Slovenský NBÚ zřídil (s dvouletým zpožděním) Národní centrum kybernetickej bezpečnosti. To vzniklo transformací současné slovenské CSIRT pod úřad ([SK]-CERT). Útvar by se měl věnovat zejména kritické infrastruktuře a základním službám. Zároveň byla ohlášena užší spolupráce slovenského NBÚ s UPVII a vojenským zpravodajstvím.

Ministerstvo spravedlnosti ČR využívá videokonferenční řešení Poly (dříve Polycom) od společnosti atlantis telecom, které výrazně zefektivňuje justiční řízení. Pomocí těchto řešení je v současné době uskutečňováno zhruba 2 500 videohovorů měsíčně. Dotační titul přitom stanovoval hranici 5 tisíc realizovaných hovorů za 5 let.

Novým zlatým partnerem (Gold Partner) společnosti Sophos v České republice a na Slovensku se stává firma RSM CZ, náležející do sítě RSM International. Ta již splnila veškeré potřebné technické a obchodní limity. Kromě toho získala RSM CZ také certifikaci programu Sophos MSP Connect, díky čemuž mohou být její zákazníci připojeni do uceleného bezpečnostního řešení nové generace.

Google Cloud a VMware posilují svoje strategické partnerství o novou službu s názvem Google Cloud VMware Solution by CloudSimple, jež umožňuje provoz pracovní zátěže VMware na Google Cloudu. Díky tomu mohou zákazníci svoje pracovní zátěže provozovat lokálně, na hybridní architektuře či výhradně v cloudu.

Distributor SWS přidal do svého portfolia tiskárny, multifunkční zařízení a spotřební materiál značky Kyocera. Kontrakt platí pro český trh a produktovým manažerem značky Kyocera byl jmenován Miroslav Tlačík.

Společnost AT Computers přidala do svého distribučního portfolia pokročilá komunikační řešení od společnosti Ubiquiti Networks. Většina z nich přitom bude přímo skladem. Smlouva platí od července 2019 a to pro český i slovenský trh.

Společnost eD system oznámila, že se počínaje 1. červencem stává oficiálním distributorem společnosti Lenovo pro Českou republiku – doposud byl její distribuční kontrakt s Lenovem platný jen pro Slovensko. Smlouva pokrývá portfolio sestávající z více než 600 produktů Lenovo commercial.

Vzniká nový globální poskytovatel technologických služeb NTT Ltd., který založila společnost Nippon Telegraph and Telephone Corporation NTT Corporation), a který zahrnuje celkově 28 různých firem včetně NTT Communications, Dimension Data a NTT Security, jejichž souhrnný obrat činí okolo 11 miliard amerických dolarů.

Digitální agentury Dark Side a Pria a distributor eD system se spojují do holdingu s názvem Digital First Marketing Group, který bude zaměřen na rozvoj podnikání s přesahem do zahraničí. Sázet má na tzv. hyperlokálnost a principy HR first a Digital first.

Společnost Kaspersky Lab představila nový partnerský program, v jehož rámci mohou zapojení partneři získat provizi z prodeje jejích vybraných produktů. Program je k dispozici pro všechny partnery firmy v regionu východní Evropy, kam je v tomto případě zařazena i Česká republika a Slovensko. Podmínkou provize je umístění odkazů nebo bannerů Kaspersky Affiliate Program na vlastní web či využití těchto nástrojů ve vlastní online marketingové komunikaci.

Ministerstvo školstva SR podepsalo už druhou objednávku internetových služeb a zabezpečených sítí pro školy v rámci projektu Edunet, pro který byl jako dodavatel vybrán operátor Swan. Zatímco první z objednávek byla pro pouhých 25 škol, ta druhá už je pro 1 447 vzdělávacích institucí. Projekt ovšem ve světle událostí z poslední doby nebude využívat zařízení od Huawei, ale od jiného dodavatele, kterého zatím neznáme.

Společnost BCM One oznámila uzavření partnerství s firmou ControlScan, která je lídrem v oblasti řešení spravované bezpečnosti a souladu s pravidly. K řešením, jež jsou díky tomu nyní pro klienty BCM One k dispozici, patří UTM firewall, spravovaná Wi-Fi, spravovaná detekce hrozeb a reakce na ně či spravované zabezpečení koncových bodů.

Společnost ČD-Telematika představuje novou službu, která vznikla ve spolupráci se španělskou firmou Fon. Oba podniky zavádějí na vlaková nádraží hotspoty pro Wi-Fi roaming, které fungují tak, že k Wi-Fi sítím ČD-Telematiky se mohou automaticky přihlašovat zákazníci, kteří mají Wi-Fi roaming aktivovaný a jsou zákazníky některého z operátorů, kteří mají s Fonem smlouvu o spolupráci.

Resort školství by měl dodavateli projektu internetu do škol (Edunet), společnosti Swan, již brzy dodat druhou objednávku na internetové služby pro školy. V současnosti už se přitom čeká jen na podpis ministryně školství Martiny Lubyové. Zatímco v první objednávce se jednalo o pouhých 25 připojení vzdělávacích institucí, nyní už je to okolo 1 500 subjektů, píše portál Živé.sk.

Společnosti Microsoft a Sony začaly spolupracovat na poli streamování her. Obě firmy pro tyto účely využijí cloudovou platformu Microsoft Azure a podle analytiků mají spojením svých sil reagovat například na službu Googlu s názvem Stadia, kterou americký gigant nedávno představil. Dalším konkurentem je třeba služba Nvidia GeForce Now.

Britská fintech služba Revolut chce v České republice začít podporovat mobilní platební řešení Apple Pay, oznámili oficiálně její zástupci. Podpora obou platforem má být zajištěna již v červnu. Je třeba poznamenat, že Revolut v současné době v ČR používá asi šedesát tisíc uživatelů a jejich počet utěšeně roste.

Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) sice uvádí, že do národního elektronického systému eZdravie se zapojilo už 66 procent poskytovatelů zdravotní péče, ovšem přes tento systém stejně „proteče“ pouhých 11 procent záznamů z návštěv u lékaře. Navíc Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) upozorňuje, že celý systém není ani po letech dotažený do konce. Navíc bylo eZdravie státem přijato bez testů v ostrém provozu.

Na Slovensku schválili šest nových IT projektů s celkovými náklady v odhadované výši téměř 45,1 milionu eur. Další řádově desítky milionů mají jít do jejich desetiletý provoz. Sdružení Slovensko.Digital však upozorňuje na nejedno riziko, jež s těmito projekty souvisí. Jako nejrizikovější vnímá projekt Elektronizace služeb regionálního a vysokého školství. Nevládní organizace přitom varuje před „zaseknutým myšlením veřejné správy“. Bližší informace naleznete zde.

Na internet se zpožděním pronikly detaily finančního vyrovnání Applu s Qualcommem. První zmíněná firma zaplatí té druhé v rámci jednorázového vyrovnání licenčních poplatků celkem pět až šest miliard dolarů. Koncem loňského roku Qualcomm po Applu požadoval částku ještě o miliardu vyšší. Za každé zařízení s patenty patřícími Qualcommu však Apple zaplatí navíc 8 až 9 dolarů, odhaduje švýcarská investiční banka UBS, citovaná portálem AppleInsider.

Pro Maďarsko je Huawei strategickým partnerem, a to i proto, že zde čínská společnost zaměstnává asi dva tisíce lidí a funguje zde její největší logistické centrum mimo Čínu. Podle agentury Reuters Maďarsko ignoruje obavy mnohých vlád západních zemí z bezpečnostního rizika plynoucího ze spolupráce s touto firmou.

Na Slovensku vzniká Slovenské centrum pre výskum umelej inteligencie čili Slovak-AI. Ta má propojit experty na AI z řad akademiků, státu i soukromého sektoru. Nové centrum vzniká pod záštitou Fakulty informatiky a informačních technologií Slovenské technologické univerzity a IT Asociácie Slovenska (ITAS).

Japonská technologická firma Sony oznámila, že ukončí výrobu smartphonů v Číně a přesune ji do Thajska. Důvodem má být snaha o úsporu nákladů – přesun údajně nijak nesouvisí s probíhající obchodní válkou mezi USA a Čínou.

Společnost Konica Minolta oznámila, že zakládá nové samostatné oddělení, které má sloužit pro přímou komunikaci s inovačními manažery potenciálních klientů. Těm chce vlastní technologie ukázat buďto v inovačním centru nebo přímo v jejich prostředí s konkrétním dopadem na jejich činnost.

Provozovatel alternativní taxislužby Uber Technologies se chystá na burzu, a podle informací z kuloárů by se tak mohlo stát už v dubnu, chvíli poté, co svoji primární nabídku akcií (IPO) odstartuje konkurenční Lyft. Hodnota firmy po vstupu na burzu by mohla činit až 120 miliard dolarů.

Společnost Cisco plánuje v následujících třech letech zainvestovat celkem 5 miliard dolarů do rozvoje 5G technologií. Podle výsledků studie Cisco Mobile Visual Networking Index bude průměrné 5G připojení v roce 2022 generovat trojnásobek dat oproti průměrnému připojení typu 4G LTE.

Česká vláda bude jednat se zahraničními firmami o vstupu čtvrtého operátora na český trh. Konkrétně se bude chtít dohodnout s telekomunikačními firmami z USA, Itálie, Francie, Velké Británie a Jižní Koreje.

V Kladně končí provoz půjčovny elektrokol (e-bikesharingu), která byla spuštěna ve spolupráci s firmou Homeport. Služba byla pro město tak nákladná, že ji musela silně dotovat. Nahrazena má být novým systémem sdílených kol, na jehož dodavatele město vypíše výběrové řízení.

Velká centrála společnosti Amazon v New Yorku nebude, neboť společnost svůj plán zrušila. Narazila totiž na odpor místních politiků a některých obyvatel, kterým se nelíbila především výše daňových stimulů pro společnost a také možné zvýšení cen nemovitostí v příslušné lokalitě kvůli dobře placeným zaměstnancům.

Český technologický startup Clever Monitor vydává dluhopisy, jejichž prostřednictvím chce financovat svůj další rozvoj. Emise dluhopisů až za 100 milionů korun byla schválena Českou národní bankou a pomáhá při ní finanční skupina Starteepo. Ta je nabízí prostřednictvím nového portálu Bondyo.cz.

Hned tři kraje na Slovensku – Košický, Prešovský a Banskobystrický – chystají společný integrovaný dopravní systém (IDS), který umožní cestujícím používání jediné čipové karty na celém území těchto krajů. Od února (februára) bude řešení dostupné prozatím jen v prvních dvou jmenovaných územních celcích, třetí se přidá později.

Výrobce obuvi Baťa nasadil ve svých prodejnách platformu od společnosti Oracle s názvem Oracle Retail, jejímž cílem je zlepšení efektivity provozu lepším předvídáním poptávky zákazníků a také zvýšením jejich spokojenosti. Baťa ve svých více než 5 300 kamenných prodejnách v 70 zemích světa obslouží více než milion zákazníků.

Společnost PCV Computers začala na základě nového kontraktu distribuovat produkty společnosti Yealink, k nimž patří komplexní podniková řešení pro VoIP a konference. Produktovým manažerem značky je jednatel Jan Duda. Smlouva platí pro český i slovenský trh.

Řešení pro přístup ke cloudovým službám takřka kdekoliv na světě (včetně lodí a letadel) bude coby partner Azure ExpressRoute poskytovat společnost SES – a to prostřednictvím svých družic na geostacionární i střední oběžné dráze a prostřednictvím pozemní infrastruktury. Podrobnosti naleznete v ICT Revue.

Služba Počasí.cz od Seznamu oznámila spolupráci s aplikací Windy.com, díky které teď dokáže zobrazovat předpovědi počasí odkudkoliv ze světa, a to až na šest dní dopředu. Kromě toho má Počasí.cz inovovaný vzhled svojí desktopové i mobilní verze.

Společnosti Microsoft a Samsung oznámily rozšíření svého strategického partnerství. Model Galaxy Note 10 jako první nabízí exkluzivní integraci s řešeními od Microsoftu, která umožňuje plynulý přechod mezi smartphonem a počítačem.

Společnost eD system začala na základě nového kontraktu distribuovat řešení francouzské firmy Legrand, jako jsou záložní zdroje, vstupní systémy, rozvody internetu a prvky elektroinstalace. Smlouva platí pro Českou republiku.

Společnost Veracomp se na základě nového kontraktu stala distributorem společnosti Storware pro český a slovenský trh. Storware se zabývá vývojem a tvorbou pokročilých nástrojů pro zálohování a ochranu dat v podnicích.

Česká spořitelna počátkem července oficiálně spustila platební službu Google Pay, která má postupně nahradit její vlastní aplikaci Poketka. Pomocí služby Google Pay mohou klienti banky platit pomocí smartphonů s Androidem namísto fyzických, plastových platebních karet.

Společnost Gebrüder Weiss implementovala nový systém řízení skladů s názvem „orange Warehouse Management System". Ten umožňuje práci s komplexními daty a také optimalizaci procesů i využití variabilních procesních modelů.

Společnost Check Point přinesla novinky ve svém partnerském programu Check Point Engage, jehož součástí je teď například i nový motivační program, jenž umožňuje získání přímých dlouhodobých odměn za obchodní aktivity (Cloudguard Pay-As-You-Go). K dispozici je taktéž nová mobilní aplikace pro partnery zařazené v programu Engage pro ještě užší vzájemnou spolupráci s obchodními týmy Check Pointu.

Nevládní organizace Slovensko.Digital hodnotí negativně některé plány státu, související se schvalováním IT projektů, na jejichž financování mají být využity i evropské fondy. Co všechno slovenská vláda schválila a jaký problém s tím Slovensko.Digital má, si můžete přečíst v tomto článku na Živé.sk.

Český statupový akcelerátor StartupYard ohlašuje svoje další, již jedenácté kolo. Zájemci se do něj mohou přihlásit do konce září. Z přihlášených bude vybráno maximálně deset projektů, z nichž každý získá z akcelerátoru investici ve výši jednoho milionu korun. Celkem 72 firem, které již nejstarším akcelerátorem v zemi prošly, vybralo investice ve výši více než 780 milionů korun.

Ruská a čínská armáda chtějí v co možná nejkratším termínu nahradit operační systém Windows od Microsoftu Linuxem, konkrétně distribucí Astra Linux (Rusko), a vlastním, zcela unikátním operačním systémem (Čína). Právě čínské řešení spoléhá na to, že jedinečnost systému bude jednou z jeho bezpečnostních pojistek proti kyberútokům zvenčí.

Dceřiná firma společnosti SWS, Entec Solutions, oznámila uzavření distribučního kontraktu s Garland Technology, jejíž komplexní portfolio tak nyní nabízí. Do tohoto portfolia se řadí síťové produkty a řešení pro podniky, poskytovatele služeb a vládní organizace.

Americký Facebook založil ve Švýcarsku dceřinou firmu, orientovanou na oblast finančních technologií, tedy fintech. Společnost Libra Networks byla zaregistrována počátkem května v Ženevě a předmětem jejího podnikání je poskytování finančních a technologických služeb a vývoj souvisejícího hardwaru a softwaru. Samotný Facebook se ke svému novému „vedlejšáku“ zatím nevyjádřil.

Automobilka Porsche má v plánu postavit na Slovensku technologické centrum. To má vzniknout už do konce roku 2020 v katastru obce Horná Streda (okres Nové Město nad Váhom). Vyvíjeny zde mají být robotické linky pro automobilový průmysl.

Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) už loni ministerstvo školství pokutoval částkou ve výši téměř 791 tisíc eur kvůli prodloužení projektu Infovek dodatky bez veřejné soutěže. Nyní resortu hrozí další pokuta kvůli jeho jednání v souvislosti s přechodem z projektu internetu do škol Infovek 2 na projekt Edunet. Celou situaci mapuje ve svém článku Živé.sk. (zdroj)

Bikesharing či služba sdílených kol (respektive technicky spíše půjčovna) v Nitře má problémy s financováním. Na fungování služby má totiž provozovateli, firmě Arriva Nitra, přispívat město, a to na základě dosud platné smlouvy podepsané ještě jeho předchozím vedením. Problém je, že smlouva neobsahuje žádné ustanovení o finančním plnění a Arriva teď vyčíslila svoje náklady za dva roky na 280 tisíc eur, které po městě požaduje. Od počátku roku tak služba fakticky nefunguje.

Skupina Rockaway Capital poskytla investici v nespecifikované výši českému fintech startupu BudgetBakers, který vyvíjí aplikaci Wallet, sloužící ke správě osobních financí jak jednotlivců, tak jejich skupin. Díky investici se chce startup nově zaměřit také na firmy, podnikatele a živnostníky.

Mezi věrnostní aplikace operátora O2 na Slovensku přibyla navigace Sygic. Ta je bezplatná a za její využívání mohou řidiči dostat až 1 GB dat měsíčně. Podmínkou ale je, aby aplikaci měli zapnutou při jízdě. Navigace zaznamenává dotyky na telefon a překročení rychlosti v průběhu jízdy a uděluje procenta. Získá-li řidič 80 procent, dostane 1 GB dat. Někteří diskutující sice vyjadřují obavy ze špehování, jisté ale je, že používání aplikace je na rozdíl od takového systému eCall dobrovolné.

Americký Apple začal od března v Indii s výrobou smartphonu iPhone 7, kterou má na starosti jeho dodavatel Wistron, který pro tyto účely využije svoji továrnu v Bengalúru. Apple doposud v Indii vyráběl pouze levnější modely iPhone 6S a SE.

Slevový portál Slevoking mění název. Nově se bude jmenovat Travelking. Důvodem je specializace serveru na cestování a původní název prý serveru bránil v uzavírání spolupráce s některými zajímavějšími partnery. Podle zakladatelů Tomáše Čmelíka a Petra Kóši je navíc těžší oslovovat zákazníky, pro které není sleva zásadní.

Operátor Nordic Telecom z vlastního rozhodnutí ukončil svoje členství v Asociaci provozovatelů mobilních sítí (APMS). Důvodem jsou podle jeho zástupců narůstající rozpory v pohledu na budoucnost telekomunikačního trhu, což souvisí i s chystanou aukcí na frekvence v pásmu 700 MHz.

Společnost Dell Technologies vyzvala evropské vlády, aby při zadávání veřejných tendrů braly v potaz udržitelnost svých projektů, respektive jejich ekologické dopady. V současnosti je na investice do IT vyčleněno 45 miliard eur.

Společnost Check Point uvedla nový partnerský program s názvem Check PointS, jehož cílem má být zrychlení prodejů a odměňování partnerů za aktivitu a za to, že budují vztahy se svými zákazníky, potažmo budování hlubších obchodních vztahů.

Technologická společnost Blue Infinity se stane plnou součástí agentury Isobar. Blue Infinity je jedním z nejvýznamnějších integrátorů cloudových aplikací Salesforce.com v ČR. Společnost pochází ze Švýcarska a společně s Isobarem spadá pod skupinu Dentsu Aegis Network.

Na Fakultě informačních technologií (FIT) ČVUT vzniká nová Laboratoř otevřených dat (OpenData Lab), a to ve spolupráci s firmou Profinit. K jejímu oficiálnímu otevření dojde ve středu 20. února. Laboratoř je určena hlavně pro studenty, ovšem po domluvě ji mohou využít i zájemci z řad veřejnosti.

Čínská společnost Huawei získala i přes značnou kontroverzi v poslední době zakázku od českého ministerstva vnitra a Policie ČR na dodávku switchů, tedy přepínačů, pro interní sítě institucí. I přes tuto skutečnost resort tvrdí, že dodávka technologií pro takový menší projekt ze strany čínské firmy riziko nepředstavuje.

Společnost Asbis CZ začala na základě nového kontraktu distribuovat produkty značky 1stCOOL, k nimž patří PC skříně, napájecí zdroje či ventilátory pro počítače. Tyto produkty společnost vyrábí již více než 20 let. Produktovým manažerem Asbisu pro 1stCOOL se stává David Horníček.

Japonská společnost Sony oznámila svůj záměr přestěhovat svoji evropskou centrálu z Velké Británie do Nizozemska, a to už do konce března. Výroba v Británii ovšem bude i nadále pokračovat beze změn. Důvodem přesunu je hlavně možnost i nadále provozovat „společnost se sídlem v EU.“

Čínský výrobce elektroniky (především smartphonů) Xiaomi oficiálně vydělil značku Redmi ze své struktury – už se tedy nejedná o pouhou divizi, ale autonomní značku, která se bude zaměřovat především na cenově dostupné high-endové modely. Již na 10. ledna je přitom naplánováno oficiální uvedení prvního telefonu.

Do stále větších „potíží“ se dostává projekt kryptoměny Facebooku – Libra. Od záležitosti postupně dávají ruce pryč partneři, kteří dříve přislíbili novému finančnímu podporu – aktuálně po útoku ze strany vlád několika zemí (včetně Francie a Německa) přehodnocují své další kroky Visa, Mastercard a Paypal.

Společnost Zyxel oznámila úspěšnou implementaci Wi-Fi řešení řízeného z cloudu v Centru pohybové medicíny Pavla Koláře, kterou realizovala firma Tax Haven. Díky nové infrastruktuře získají přístup k bezdrátové síti Wi-Fi jak zaměstnanci Centra, tak i jeho pacienti.

Společnost CyrusOne oznámila, že v německém Frankfurtu staví svoje další, v pořadí již třetí datové centrum, jehož služby nabídne poskytovatelům cloudových řešení, systémovým integrátorům a nadnárodním korporacím. Ti všichni se podle CyrusOne dočkají bezpečné a pružné nabídky šité na míru.

Internetová televize Mall.tv chce na podzim letošního roku expandovat na slovenský trh. Pilotní vysílání bude zahrnovat asi deset původních slovenských titulů, vznikajících v redakci v Bratislavě. Informoval o tom šéf televize Lukáš Záhoř na MFF Karlovy Vary. Slovenskou redakci povede moderátor Dano Dangl.

Distributor AT Computers přidal do svého portfolia projekční plátna Premium od společnosti Aveli, k nimž patří i ultravelká plátna o délce až osmi metrů. Kromě nich jsou k dispozici také projekční plátna s dálkovým ovládáním a dosahem až 40 metrů nebo skládací mobilní projekční plátna.

Společnost AT Computers začala k 1. červnu oficiálně distribuovat komplexní portfolio značky MSI v ČR i na Slovensku. Zatímco doposud měla v nabídce jen základní desky a grafické karty od MSI, nyní distribuuje i notebooky, stolní počítače, počítače all-in-one a monitory.

Švýcarský CERN zřejmě přestane používat software od Microsoftu, protože je považuje za příliš drahé. Zatímco doposud Microsoft licencoval CERNu svůj kancelářský software za podobně výhodných podmínek jako školám, nově změnil podmínky a instituce tak musela začít platit stejně jako běžné komerční společnosti.

Investiční fond Lighthouse Ventures hlásí svoji první investici, a to konkrétně do brněnské firmy Pekat Vision, do které vkládá řádově „vyšší stovky tisíc eur“. Fond Lighthouse, založený Michalem Zálešákem (Czech ICT Alliance) v současnosti disponuje 23 miliony eur.

Peter Ďurica, nový ředitel agentury NASES (Národná agentúra pre sieťové a elektronické služby), pod kterou spadá i portál Slovensko.sk, oznámil změny, které chystá jeho vedení. Zásadním krokem je plán na přijetí 40 nových zaměstnanců. Kromě toho agentura dělá na komplexní obnově zastaralé infrastruktury ÚPVS (Ústredný portál verejnej správy).

Společnost Dynabook Europe nově přebírá veškerý záruční a pozáruční servis notebooků značky Toshiba, a to včetně služeb, jež souvisejí s prodlouženou záruční dobou, související se servisem přímo u zákazníka. Servis platí jak pro dříve pořízené počítače, tak pro letošní novinky.

Přesně před rokem uvedla společnost GFI Software svého softwarového předplatného GFI Unlimited, které nyní tvoří zhruba desetinu globálních tržeb firmy. Síť Unlimited už má navíc po celém světě (včetně ČR a Slovenska) přes tisícovku aktivních partnerů.

Alternativní taxislužba Uber oficiálně vstoupila na burzu, přičemž příliš velká poptávka po jejích akciích se nakonec nepotvrdila. Podle portálu Patria.cz se upisovací cena akcií pohybovala okolo 45 dolarů, což je spíš blíže k nižší hranici původních odhadů (44 až 50 dolarů). První obchod navíc proběhl za 42 dolarů.

Firma Hewlett Packard Enterprise (HPE) uzavřela kontrakt o partnerství se společností Nutanix. Oba podniky by rády spolupracovaly na poli hybridního cloudu, kde je silné konkurenční prostředí s hráči jako Dell EMC a VMware. Řešení od HPE využije Enterprise Cloud OS od Nutanixu s implementovaným AHV hypervizorem.

Firma Setos otevírá v Plzni novou oficiální prodejnu značky Samsung, a to v obchodním centru Olympia, kde hned po otevření nabídla zákazníkům promoakce na smartphony a 4K televize. Prodejně dominuje televizní stěna s nejnovějšími QLED modely značky.

Na crowdfundingovém portálu Fundlift se objevil nový projekt, náborový startup Recruitis, jehož vlajkovou lodí je softwarová platforma ATS (Applicant Tracking System), pomáhající podnikům při náboru nových zaměstnanců. Do Recruitisu plánuje investovat například bývalý majitel skupiny Vivantis Martin Rozhoň.

Košické herní studio Games Farm spolupracuje s norskou společností Func na vývoji nového herního titulu, o němž toho ovšem zatím moc známo není. Bližší detaily bychom se měli dozvědět již brzy, finální verze hry by pak měla spatřit světlo světa v roce 2021.

Vůbec první zemí světa, která spustí komerční služby v rychlé mobilní síti 5G, bude Jižní Korea. Ta se tak dostane před Čínu, Spojené státy i Japonsko. První firmou, která na trh uvede kompatibilní smartphone, bude právě jihokorejský Samsung, který ještě v dubnu začne prodávat model Galaxy S10 5G.

Společnosti LG a Ricoh uzavřeli v evropském kontextu novou partnerskou dohodu, která platí od 1. dubna. Kontrakt byl podepsán na veletrhu Integrated Systems Europe a zákazníci z řad podniků díky němu získají přístup k portfoliu displejů včetně digital signage.

Železničná spoľočnosť Slovensko (ZSSK) sice pro realizaci nového webu za 145 440 eur s DPH zvolila společnost Trionyx technologies, ale podle bývalého zaměstnance ZSSK je reálným dodavatelem zakázky firma WDS Solutions, která už dříve vybavovala některé vozy železniční společnosti technologiemi pro Wi-Fi sítě. Denník N tehdy zaznamenal podezřele vysoké náklady na tuto zakázku, píše portál Živé.sk s odkazem na Nadáciu Zastavme korupciu.

Technická univerzita ve Zvoleně podepsala dohodu o spolupráci se Společným výzkumným centrem (SVC) Evropské komise. Vybrána byla ze 135 evropských univerzit, které o spolupráci s EK projevily zájem. Spolupráce se má týkat dalšího vzdělávání studentů lesnické a dřevařské fakulty.

Ministerstvo práce SR (MPSVR SR) navrhlo vytvořit informační systém sociálních služeb, jehož prostřednictvím má být vytvořena provázaná databáze aktuálních zdrojů dat. Příjemci sociálních služeb tak nemají přehled o tom, na jaké služby vlastně mají nárok. Rozpočet na informační systém zatím nebyl stanoven.

Národní projekt úřadu místopředsedy vlády SR pro investice a informatizaci (ÚPVII) má ambici zlepšit systém eZdravie, který má být propracovanější a má fungovat kvalitněji. Projekt za částku odhadovanou na téměř 7,5 milionu eur vypracoval provozovatel systému, Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI).

Analytický startup Roivenue, který funguje i v České republice, expanduje na tři nové trhy v rámci Evropy – do Velké Británie, Polska a Rumunska. Společnost, která se zaměřuje na integraci marketingových kanálů s využitím algoritmů multi-touch atribuce, má do budoucna v plánu i další expanzi.

Společnost Aktin, online prodejce sportovní a zdravé výživy, nasadila skladový software Lokia WMS od firmy CCV Informační systémy, kterým nyní řídí svoje logistické procesy. I díky tomuto řešení byla schopna zvládnout předvánoční nápor požadavků od zákazníků.

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) chystá ještě na první čtvrtletí informační kampaň zaměřenou na přechod na nový digitální standard televizního vysílání, DVB-T2. Výběrové řízení na agenturu, která by tuto kampaň zajistila, však prozatím není ani v plánu, což je podle portálu Lupa poněkud zvláštní.

Finančné riaditeľstvo (FR) SR vypsalo výběrové řízení na dodavatele spotřebního materiálu pro tiskárny, jehož odhadovaná hodnota je 2,7 milionu eur bez DPH. Rámcová dohoda s vítězem tendru bude uzavřena na tři roky.

Společnost PCV Computers se stala autorizovaným distributorem značky Dahua Technology, pod kterou jsou k dispozici síťová zařízení pro dohledová řešení. Čerstvý kontrakt je platný pro Českou republiku.

Vůbec poslední větší souvislý blok IPv4 adres /22 byl alokován organizací RIPE na počátku října. Zbývá asi milion nepřidělených IPv4 adres v menších blocích (/23 a /24), které budou vyčerpány / rozdány do konce listopadu.

Jeden z dříve nejúspěšnějších českých youtuberů Jirka Král oznámil, že společně se svým bratrem Petrem zakládá agenturu s názvem Social Park, která chce nabízet kreativní služby a také pomáhat podnikům s prezentací na sociálních sítích. Oba bratři budou doporučovat i influencery, žádné konkrétní však zastupovat nebudou.

Společnost Wrike, která je zaměřena na tvorbu platformy pro efektivní podnikovou spolupráci a řízení projektů, otevřela novou pobočku v Praze. Zároveň s tím vyhlásila soutěž pro vývojáře, designéry a produktové manažery Work Unleashed 2019.

Společnost Flowmon Networks oznámila, že se jí podařilo překonat hranici tisíce zákazníků u svých pokročilých řešení pro monitorování a bezpečnost počítačových sítí. Jubilejním klientem Flowmonu je japonská pobočka jedné globální telekomunikační firmy.

Služba Mapy.cz z dílny Seznamu začala nabízet možnost rezervace ubytování přes Booking.com ve vyhledávané destinaci. K dispozici přímo v prostředí Map je náhled informací o hotelu – samotná rezervace tak stále probíhá přímo na portálu Booking.com.

Již dříve byl znám fakt, že v budově Drn na Národní třídě v Praze otevře svoji pobočku co-workingový gigant WeWork, nicméně nyní v souvislosti s tím vyšla najevo ještě jedna informace, a sice že právě Praha bude jedním z mála míst, kde bude fungovat startupový akcelerátor WeWork Labs. Po Varšavě navíc bude česká metropole v tomto ohledu první v regionu střední a východní Evropy (CEE).

Slovenská vláda schválila návrh, který počítá s vytvořením nového informačního systému sociálních služeb. Ministerstvo práce považuje aktuálně dostupné informace o sociálních službách za dlouhodobě nedostatečné.

Společnosti Alza.cz a Liftago začaly spolupracovat v rámci pilotního projektu společné přepravy osob a zboží. Podle analýzy obou firem se totiž až v 85 procentech případů překrývají trasy kurýrních služeb a taxi. Analýza probíhá na základě anonymizovaných dat a výsledkem spolupráce by mělo být uvolnění provozu v Praze a v důsledku také zlepšení životního prostředí ve městě.

Nástroje YSoft SafeQ od společnosti Y Soft Corporation jsou nově nedílnou a integrovanou součástí multifunkčních tiskových zařízení od firmy Brother. Podniky díky tomu mají možnost centralizované správy digitalizace dokumentů a tiskových služeb.

Státní Agentura pro podnikání a inovace (API) začala přijímat žádosti o dotace na zařízení a práce, jež jsou potřeba pro výstavbu moderní telekomunikační infrastruktury, respektive sítí rychlého internetu. Minimální výše podpory činí půl milionu korun, maximální pak 200 milionů. Procentuálně může podpora dosáhnout 75 procent způsobilých výdajů projektu.

Bankovní skupina UniCredit k 1. červnu odchází ze sociální sítě Facebook, což se týká i „dceřiných“ platforem Messenger a Instagram. Skupina kromě toho oznámila, že už v březnu 2018 skončila s veškerými reklamními aktivitami právě na Facebooku. Důvodem odchodu ze sociální sítě má být bezpečnost dat a osobních údajů klientů, za pozastavením reklamy pak mají být obavy související se „způsoby řešení konkrétních problematických a silně medializovaných případů ze strany samotné služby.“

Společnost 100Mega oznámila, že se na základě nového kontraktu stala oficiálním distributorem řešení značky ViewSonic pro český trh. Do portfolia tradičního výrobce zobrazovacích zařízení patří monitory pro podniky a domácnosti, jakož i projektory.

Japonské Sony rozjíždí v Tokiu konkurenci pro Uber čili vlastní taxislužbu s názvem S.Ride. Projekt přitom vznikl ve spolupráci s pěti klasickými taxislužbami, které disponují vozovým parkem čítajícím až deset tisíc taxíků. Zájemci si službu mohou jednoduše objednat přes stejnojmennou aplikaci.

Banka mBank oznámil, že co nevidět na Slovensku spustí mobilní platební službu Apple Pay. Platby iPhonem v zemi v současné době poskytují už Slovenská sporiteľňa a online banka N26. Pro využití Apple Pay stačí zákazníkům mBank základní účet mKonto, který je zdarma.

Společnost VMware uvede počátkem roku 2020 zcela nový partnerský program, který bude známý pod názvem Partner Connect a jejím cílem bude přizpůsobení spolupráce specifickým obchodním modelům. Program bude k dispozici ve třech partnerských úrovních – spanning, advanced a principal.

Stát – respektive ÚPVII – spouští nový projekt s názvem Centrálna API Manažment Platforma (čili Platforma pro publikování služeb státu přes Open API). V rámci této platformy mohou subjekty ze soukromého sektoru a státní instituce vyvíjet a nabízet vlastní aplikace pro poskytování elektronických služeb státu.

Centrum IT4Innovations v Ostravě spustilo svůj už třetí superpočítač, model DGX-2 od Nvidie. Ten dosahuje výkonu až 2 petaFLOPS, stál necelých 7 milionů korun a vejde se do jedné části serverového racku. O dodávku se postarala společnost M Computers, vítěz veřejné zakázky.

Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) odmítlo námitky společnosti OKsystem, která byla neúspěšným zájemcem zakázky resortu na systém pro vyplácení dávek v hodnotě přesahující 250 milionů korun. OKsystem si stěžoval, že vítězná firma – DXC Technology – nesplnila kvalifikační předpoklady. Podle MPSV však většina námitek dosavadního dodavatele byla neodůvodněná a jediná odůvodněná neměla vliv na konečný výběr dodavatele.

Jihokorejský Samsung otevírá v pražském OC Nový Smíchov zrekonstruovanou značkovou prodejnu, kterou provozuje společnost Setos. Po rekonstrukci získaly prostory prodejny novou televizní stěnu či design průčelí a dalších prvků.

Slovensko aktuálně řeší schvalování šesti IT projektů za celkově 64,2 milionu eur. Jedním z nich je i testování občanů v oblasti IT, které bylo v létě 2018 pozastaveno. Slovensko.Digital tento projekt posoudilo a označilo ho za nejrizikovější. Bližší informace o tomto i dalších IT projektech naleznete v článku na Živé.sk. (zdroj)

Americký Microsoft oznámil rozšíření partnerství s nizozemskou společností TomTom, jejíž mapy začne technologický gigant využívat. A to například v případě virtuální asistentky Cortana, systému Windows či vyhledávače Bing. Všechny služby TomTom pak poběží na cloudových serverech Microsoft Azure.

Chtěli byste si vydělat hraním her, ale akční tituly vám moc nevoní? Pak zpozorněte: mezi eSporty se oficiálně řadí liga Farming Simulatoru, tedy simulátoru farmaření, kterou rozjíždí vývojář hry, studio Giants Software, ve spolupráci s giganty typu Intelu nebo Logitechu. V turnajích se bude hrát v přepočtu o miliony.

Společnost SAP Labs Česká republika představila nově zrekonstruované kancelářské prostory, ve kterých sídlí její brněnská pobočka. Kanceláře jsou umístěny ve Spielberk Office Centre a na jejich finální podobě se podíleli i sami zaměstnanci pobočky.

Podle agentury Reuters se Apple chystá přesunout část výroby svých high-endových iPhonů z Číny do Indie, kde už se vyráběly některé levnější modely. Svoje továrny tam má rozšířit partner Applu, společnost Foxconn.

 Microsoft chce opět zkusit své štěstí s chytrými telefony. Aktuálně byl představen koncept Surface Duo s duálním displejem, vyvinutý ve spolupráci s Divizí Alphabet. Přístroj by se měl ale na trh dostat až koncem příštího roku, společně s novým skládacím tabletem Surface Neo. Pozn. red. Microsoft buď jen testuje reakce, nebo je zjevně nepoučitelný, když představuje své „novinky“ a „koncepty“ více než rok před jejich uvedením.  [W]

Společnost Hewlett Packard Enterprise (HPE) oznamuje změny ve svém partnerském programu HPE Sales Pro Community, v jehož rámci teď budou mít týmy partnerů přístup ke stejným nástrojům vzdělávání jako zaměstnanci samotné HPE. Kromě toho chce HPE také sjednotit globální systém odměn pro obchodní týmy partnerů.

Společnost Arrow Electronics oznámila uzavření distribučního kontraktu s firmou Pure Storage, která na trh přináší výkonná souborová a objektová flashová úložiště a další řešení včetně datových služeb pro hybridní cloudy. Smlouva je platná pro Českou republiku.

Japonská společnost Nintendo ukončuje část výroby své herní konzole Switch v Číně a přesouvá se do oblasti jihovýchodní Asie. Účelem je omezit dopad případných cel, které by na produkty vyrobené v Číně mohly udělit Spojené státy. Nintendo v tomto ohledu není první – například taktéž japonský Sharp uvažuje o stěhování výroby PC na Tchaj-wan či do Vietnamu.

Organizace CrossFit Inc. odchází z Facebooku a přidružených dceřiných projektů (například Instagramu), přičemž důvody odchodu prezentuje ve zveřejněné tiskové zprávě. Na sociálních sítích Facebooku tak úplně přestane řešit marketing.

Společnost Tech Data na základě nového kontraktu začala na Slovensku distribuovat řešení od české softwarové firmy Ateas. Ta ve svém portfoliu nabízí vysoce optimalizovaná řešení či implementace otevřených standardů. Nová distribuční smlouva platí od 1. května (mája) 2019.

Investiční skupina Rockaway nedávno zainvestovala do pražského Manifesto Marketu a už je to znát. Gastronomický a kulturní trh expandoval z Florence na Smíchov a začíná také s rozvozem zboží, se kterým mu zpočátku bude pomáhat služba Wolt z Finska. Bližší info zde.

S čínským e-commerce gigantem Alibaba budou nově moci spolupracovat i zahraniční prodejci, tedy ti, kteří mají sídlo mimo Čínu. E-shop Aliexpress, který pod Alibabu patří, aktuálně prodává produkty čínských firem spotřebitelům ve více než 150 zemích světa.

Na internetu vzniká online tržiště ojetých aut s názvem Carvago, které společně rozjíždějí spoluzakladatel online supermarketu Košík.cz Jakub Šulta a bývalý manažer Volkswagenu a ŠkoFinu Jan Kranát. Padesát procent pak v novém podniku pod hlavičkou European Automotive Group drží skupina Portiva, která do projektu Carvago nalila desítky milionů korun.

Společnosti Nordic Telecom a Nokia spustily na českém trhu vůbec první síť na světě určenou pro kritickou komunikaci na technologiích LTE, která funguje v pásmu 410 až 430 MHz. Taková síť je třeba například při zajišťování ochrany obyvatelstva a odstraňování následků živelních katastrof.

O příspěvek z Operačního programu Integrovaná infrastruktura na vytvoření bezplatné internetové zóny (Wi-Fi pre Teba) požádalo na Slovensku ve dvou výzvách hned 337 obcí. Třetí výzva je pak otevřena do 15. května (mája).

Společnost Balíkobot.cz zavádí nové služby včetně přímého datového napojení API na systémy globálních přepravních firem TNT a UPS, což znamená možnost expedice zásilek do celého světa. Firma zároveň oznámila expanzi na Slovensko, kde spolupracuje se Slovenskou poštou a DHL Parcel Slovensko, a brzy přibyde i napojení na službu Slovak Parcel Service.

Americký Microsoft a německá automobilka BMW vytvářejí partnerství, jehož cílem má být otevřená výrobní platforma pro průmyslový internet věcí, respektive podpora inovací a urychlení vývoje smart továren.

Do projektu internetu do škol Edunet, který zpracovalo ministerstvo školství ve spolupráci s operátorem Swan, se podle portálu Živé.sk zpočátku zapojí jen 25 škol. Plány přitom byly mnohem ambicióznější – začít se mělo s až stovkami vzdělávacích institucí.

Správce národní domény v Česku CZ.NIC započal spolupráci s brazilským registrátorem NIC.br, a rozšiřuje tak svoji přítomnost v regionu Latinské Ameriky. Zde už CZ.NIC provozuje DNS servery v Chile, Argentina a Kostarika pak zase využívají ke správě vlastních domén českého systému s názvem FRED.

Společnost Arrow Electronics nově nabízí poskytovatelům cloudových služeb od Microsoftu prémiovou podporu, která může nabýt dvou forem. Buďto může být využita k rozvoji vlastních kompetencí resellerů a poskytovatelů služeb, případně ji lze nabízet přímo koncovým zákazníkům.

Samsung využívá nelibosti mnoha vlád vůči konkurenční čínské společnosti Huawei, a v souvislosti s tím se rozhodl investovat 22 miliard dolarů do výzkumu a vývoje v 5G a dalších oblastech výstavby telekomunikačních sítí. Svoji síťovou divizi zároveň posiluje o nové manažery a další zaměstnance, které přesouvá z jiných divizí.

Americká společnost IBM představila na své konferenci PartnerWorld některé novinky ve svém partnerském kanálu, které se týkají například spuštění ekosystému My PartnerWorld, jenž má být komplexním a zároveň individualizovaným rozhraním pro přístup partnerů k nástrojům a platformám IBM.

Vývojáři aplikací větší podíl z oficiálního androidového obchodu Google Play nedostanou. Sundar Pichai, šéf Googlu, oznámil, že jeho firma nemá v plánu rozložení marže měnit. Z každé prodané aplikace si Google bere 30 procent a vývojářům tak zůstává jen 70 procent.

Společnost Kaspersky Lab představuje nový program s názvem Kaspersky United, který partnerům umožňuje prodej produktů a služeb bezpečnostní firmy na základě jejich vlastní specializace. Změn dozná také partnerský portál Kaspersky Lab.

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) v novém roce rozjede aukci kmitočtů v pásmu 700 MHz, které byly uvolněny z televizního vysílání. Počátkem roku pak ministerstvo průmyslu a obchodu spustí druhý pokus o dotační výzvu související s budováním vysokorychlostního internetu v odlehlejších oblastech. V banku je pro začátek miliarda; tato částka se operativně k reálnému zájmu může zvyšovat.

IT zakázky za více než 100 milionů Kč zrušilo vedení pražského magistrátu. Jde o výsledek auditu, který odhalil 11 problematických (dle auditu duplicitních či předražených) zakázek, z nichž 5 bylo zrušeno a další osekány. Jde například o nový portál Pražana, nebo řešení požadavků eIDAS.

Firma DNS začala distribuovat softwarová řešení pro správu hybridních IT prostředí značky Micro Focus. Příslušný kontrakt platí pro český i slovenský trh a podle Pavla Klimuškina, výkonného ředitele DNS, stoprocentně zapadá do strategie jeho firmy.

Na podzim, konkrétně 8. až 10. listopadu 2019, proběhne další ročník Mistrovství ČR v počítačových a mobilních hrách. Tentokrát se hlavními partnery stávají společnosti E-Blue a Marvo. Podle Martina Karase ze společnosti Lama Plus se jedná o nejdůležitější událost gaming scény v ČR.

Akcelerátor MIT Enterprise Forum CEE Massachusettského technologického institutu (MIT) chce prostřednictvím svého polského sídla oslovit technologické startupy ze střední a východní Evropy a pomoci jim v rozvoji a nástupu na trh, a to i ten polský, který je i pro tuzemské společnosti pro svou velikost poměrně lukrativní.

Distributor s přidanou hodnotou DNS založil samostatnou divizi pro značku Hitachi. Vedením divize, jejíž základy byly položeny v dubnu 2019, byl pověřen Patrik Drastich, jenž nastoupil na nově vzniklou pozici business unit manager Hitachi.

Společnosti Zoot.cz byla městským soudem v Praze schválena reorganizace, díky které se může realizovat plán na oddlužení společnosti. Což ovšem mimo jiné znamená výrazné ztráty věřitelů, z nichž většina přijde o 90 procent pohledávek. Insolvenčním správcem byla jmenována společnost Konreo v.o.s.

Společnost eD system oznámila uzavření nové distribuční smlouvy na komplexní portfolio řešení značky Hitachi-LG Data Storage. Stala se tak prvním distributorem, který tyto produkty oficiálně dodává na český a slovenský trh. Do nabídky značky spadají optické mechaniky, disky DVD a Blu-ray či bezdrátové nabíječky pro smartphony.

Americký Amazon chce skončit s online maloobchodním prodejem na trhu v Číně, čímž podle analytiků fakticky přiznává porážku s tamními konkurenty. K těm nejvážnějším zde patří především Alibaba a JD.com. Omezenou nabídku včetně Amazon Web Services však firma v Zemi středu bude poskytovat i nadále.

Společnost Ingram Micro uzavřela distribuční kontrakt se společností Advantech Service-IoT, jež vyrábí například vozíkové terminály, průmyslové počítače, digital signage a řešení POS (point-of-sales). Distribuční partnerství je platné pro Evropu.

Společnost ON Semiconductor investovala do rozšíření svého závodu v Rožnově pod Radhoštěm v uplynulých dvou letech už asi 130 milionů dolarů čili přibližně tři miliardy korun. Investice se týkala výroby křemíkových desek a čipů. Do konce letošního roku jsou v plánu investice za dalších 70 milionů dolarů.

Úřad místopředsedy vlády pro investice a informatizaci (ÚPVII) Richarda Rašiho řeší, jak naložit s penězi, které pocházejí z pěti procent poplatku za registraci slovenské národní domény u správce SK-Nic. Hodnotit žádosti o přidělování dotací z těchto peněz má nezisková organizace Pontis.

Česká bezpečnostní firma Avast Software začala spolupracovat se společností Chronicle, která stejně jako Google náleží do skupiny Alphabet. Vzniká tak nová služba s názvem Chronicle Backstory, což je cloudová služba, umožňující podnikům nahrávání vlastních soukromých telemetrických dat a na jejich základě analyzovat a detekovat případné kybernetické hrozby.

Gastronomický prostor Manifesto Market získává nový finanční impuls od investiční skupiny Rockaway Capital Jakuba Havrlanta, která si v něm za blíže nespecifikovanou částku kupuje 45procentní podíl. Získané prostředky chce Manifesto využít mimo jiné k expanzi na nové lokality.

Firma Ingram Micro se na základě nového kontraktu stala oficiálním distributorem Ergonomic Solutions, společnosti, která se zabývá oblastmi mobility prodejních míst, platebních systémů a servisních provozoven. Smlouva platí v regionech Beneluxu a severní a východní Evropy.

Úřad místopředsedy vlády pro investice a informatizaci (ÚPVII) bude měřit stav pokrytí Slovenska širokopásmovým připojením k internetu. A to v rámci nově vypsaného projektu s názvem Monitorovací systém pre reguláciu a štátny dohľad, na který už byla zveřejněna výzva.

Společnost Barracuda Networks se na základě nové smlouvy stane hlavním prodejcem podnikových řešení bezpečnostní firmy Avast – Avast Business CloudCare, Avast Management Console a Avast Antivirus Security. Hlavním cílem kontraktu je ochrana malých a středních podniků (SMB).

Cloudový poskytovatel G2 server oznámil změnu názvu. Společnost se nově jmenuje Geetoo. S touto změnou přirozeně souvisí i celkový rebranding včetně představení platformy Geetoo Space. Rebranding souvisí s dřívější nejednotností ve vyslování názvu firmy („gé dva“ versus „dží tú“).

Celkem čtyři stanice pražského metra získaly nově pokrytí mobilním signálem LTE – na trase C je tak plně pokryt (včetně tunelů) úsek Nádraží Holešovice – Roztyly. Plné pokrytí metra (stanic i tunelů) by mělo být hotové počátkem roku 2022. Jako první byl (již v rámci uvedení do provozu) pokryt úsek Bořislavka – Motol na trase A v roce 2015.

Společnost Ingram Micro začíná na základě čerstvého kontraktu distribuovat v regionu EMEA produkty značky Poly, která se specializuje na oblast globálních komunikací. Firma Poly vznikla spojením společností Plantronics a Polycom v roce 2018.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) se zastal společnosti OKsystem, jež prohrála ve výběrovém řízení na nový informační systém dávek, které bylo zadáno Ministerstvem práce a sociálních věcí (MPSV). OKsystem prohrál s konkurenční společností DXC Technology. Nabídková cena DXC přitom víceméně odpovídala předběžným odhadům resortu, naopak nabídka OKsystemu byla třikrát dražší. Dále o celé problematice zde.

Poslanecká sněmovna schválila odklad spuštění nového jednotného informačního systému pro výplatu dávek a agendu zaměstnanosti na rok 2022. Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) přitom start systému původně plánovalo ještě o rok dříve. Přípravy systému brzdí i komplikace s hledáním dodavatele. Neúspěšný uchazeč ve výběrovém řízení OKsystem totiž podal stížnost k antimonopolnímu úřadu poté, co MPSV vybralo konkurenční firmu DXC Technology.

Společnost Red Hat představila svoje nové logo, které vzniklo netradičně spoluprací celé komunity. Má to symbolizovat filozofii nabízených open source řešení. Do tvorby loga se zapojilo téměř 1 500 zájemců z celého světa, kteří se zapojili do iniciativy Open Brand Project.

Distributor Tech Data přidává do svého portfolia nové značky, a to konkrétně ze segmentu serverových komponentů. Nově tak distribuuje značky Mellanox, SuperMicro, Broadcom, Intel Xeon, AMD Epyc, Micron, Seagate Enterprise a Western Digital Ultrastar.

Slovenská policie v současnosti řeší zavedení elektronických identifikačních karet speciálně pro svoje příslušníky. Jenže předseda vlády Peter Pellegrini (a nejen on) návrh kritizuje a tvrdí, že je odpůrcem nových kartiček a stačilo by použít elektronické občanské průkazy. Čímž by se mimo jiné mohly ušetřit miliony eur.

Na konferenci Next 2019 v San Francisku představil Google nové pobídky pro partnery Google Cloud, přičemž vyšší podpora se bude týkat především raných fází prodejních cyklů. Partneři se nyní podle Googlu zapojují do čtyř pětin obchodních aktivit.

Společnost Arrow Electronics oznámila uzavření distribuční smlouvy s italskou firmou ProEsys, mezi jejíž produkty se řadí specializovaná řešení internetu věcí (IoT) pro vertikální trhy. Smlouva je platná pro celý region EMEA.

Firma Toshiba Client Solutions Europe (TCSE) se v rámci rebrandingu stává Dynabook Europe. Ke změně značky dochází poté, co TCSE koupil koncem minulého roku Sharp. Do portfolia Dynabook Europe se řadí třeba řešení mobilního IT.

Firmy Accenture a Microsoft oznámily založení společné obchodní skupiny Accentuer Microsoft Business Group. Nová aktivita vzniká v návaznosti na dlouhodobé strategické partnerství obou společností, a to „pod taktovkou“ společného podniku Avenade, který vznikl v roce 2000 a většinu v něm má Accenture.

Liftago spouští ve spolupráci se Zásilkovnou novou službu, která spočívá v balíkové přepravě zboží z e-shopů, u kterého si zákazníci zvolí expresní doručení. Služba bude zpřístupněna nejprve v Praze a okolí a později i v Brně a Ostravě. Fungovat to bude tak, že po zvolení typu přepravy bude aplikací vybrán nejbližší aktivní řidič Liftago, který balík vyzvedne a doveze příjemci.

Společnosti Ericsson a VMware oznámily globální partnerství, jehož cílem je zjednodušení virtualizace sítí, a to právě kombinací aplikací od Ericssonu a platformy VMware vCloud NFV. Technická spolupráce obou firem probíhá například v oblasti cloudového jádra nebo cloudové komunikace.

Národní agentura pro síťové a elektronické služby (NASES) uzavřela dvojici dodatků k provozu a technickým změnám portálu Slovensko.sk, a to bez výběrového řízení. Což v podstatě znamená, že stát prodloužil smlouvu s dosavadními dodavateli, společnostmi Swan a GlobalTel. Měsíční náklady na provoz mají přesáhnout milion eur. Provoz portálu by měl být mimo jiné rychlejší.

Společnost Slack Technologies, která vlastní stejnojmenný komunikační nástroj pro spolupráci na pracovištích, oznámila svůj plán vstoupit na burzu. Vlastnické podíly chce na trhu nabízet přímo, a nikoliv formou prostředníků. U americké SEC už Slack podal žádost o registraci.

Microsoft oznámil, že cloudové služby Azure pro malé a střední podniky chce zákazníkům prodávat napřímo a obejít tak partnerský kanál. Tímto krokem chce redmondský gigant zvýšit svůj podíl v segmentu cloudových služeb mezi SMB.

ČD Telematika oznámila dokončení rekonstrukce klíčové části své optické infrastruktury – nahrazena byla optická vedení z let 2002-2003 a zprovozněno bylo 155 km nových tras optických zemních kabelů.

Dodávky komponent pro čínskou společnost Huawei zastavil v souvislosti se současnou obchodní krizí německý výrobce čipů Infineon. Oficiálně to však jeho mluvčí popřel. Se zprávou jako první přišel japonský deník Nikkei, podle kterého dosud nebylo rozhodnuto o tom, zda Infineon obchodování s Huawei obnoví po prodiskutování právních otázek.

Zboží z aukčního portálu Aukro.cz je nově možné zasílat prostřednictvím společnosti Zásilkovna. Odeslat zboží je přitom možné s využitím nové balíkové služby pojmenované Mezi námi, a to na kteroukoliv pobočku (výdejní místo) Zásilkovny v rámci České republiky.

Velká Británie povolí čínské společnosti Huawei účast na budování infrastruktury pro sítě 5G v zemi, ale jen částečně. Povolení se totiž netýká především klíčové infrastruktury. Jedná se tak o kompromis ve chvíli, kdy se část vlád především západních zemí od Huawei (a například i ZTE) odvrací kvůli podezření ze spolupráce s čínskou vládou.

Společnost Alef Distribution začala ve střední a východní Evropě (CEE) a v Řecku, na Kypru a na Maltě na základě nového exkluzivního kontraktu distribuovat řešení od firmy NetApp, přičemž dohoda začíná platit od 1. května.

Česká republika začíná s Izraelem spolupracovat v rámci tzv. Česko-izraelského akcelerátoru (CIPA). V současné době tato spolupráce probíhá na akademické úrovni a konkrétně se jí účastní pražské ČVUT a izraelská univerzita Technion v Haifě. Do projektu se zapojují i společnosti ČEZ, Nordic Telecom, Eltodo a Aero4TE.

Společnost Okin BPS přináší ve spolupráci s poskytovatelem cloudových služeb Fujitsu RunMyProcess novou nabídku, která spočívá ve zjednodušení přechodu podniků z řešení Lotus Notes, nedávno prodaného firmou IBM, na platformy Office 365 a Google Notes.

Do konce letošního roku by měl být v úseku metra mezi Muzeem a Nádražím Holešovice k dispozici mobilní signál LTE, potvrdila mluvčí T-Mobilu Martina Kemrová pro portál Lupa. Podle ní by operátor chtěl získat stavební povolení na dalších 16 stanic a tyto pokrýt do poloviny roku 2020.

Startup 720 Degrees, který společně s českými a finskými spolupracovníky založil Tomáš Novotný, se zabývá kvalitou vzduchu uvnitř budov a její optimalizací. Do nového kola financování startupu, vyhlášeného počátkem roku, se zapojila také kapitálová firma z ČR, J&T Ventures. Celý profil 720 Degrees teď přinesl portál CzechCrunch. (zdroj)

Společnost Veeam Software obdrží významnou investici ve výši 500 milionů dolarů od Insight Venture Partners (ve spolupráci se strategickým investorem Canada Pension Plan Investment Board). Peníze budou investovány do rozvoje zálohovacího řešení pro inteligentní správu dat a platformy Veeam Availability Platform.

Samsung oznámil že skončí s výrobou mobilních telefonů v Číně, a to zejména kvůli tamním konkurentům, kteří značku aktivně vytlačují z trhu. Samsung zahájil již dříve přesun výroby do levnějších regionů jako je Vietnam či Indie. Do Vietnamu již dříve přesunulo výrobu také LG.

Slovenská platební služba Viamo, která nedávno rozšířila spolupráci na další finanční instituci, konkrétně OTP Banku, plánuje další novinky. Jednou z nich je i plánovaná možná expanze do České republiky. Termín případného spuštění Viama v ČR však zatím oznámen nebyl.

Karel Wolf se ve svém článku na portálu Lupa.cz zaměřil na zmapování podivné panamské společnosti Crypto Capital, která zprostředkovává bankovní služby burzám kryptoměn, se kterými nechtějí spolupracovat tradiční banky. Jenže se zdá, že „položila“ minimálně jednu z nich, Bitfinex, která vykázala ztrátu 850 milionů dolarů. Bližší informace naleznete zde.

Na konferenci Dell Technologies World 2019 v Las Vegas bylo oznámeno rozšíření spolupráce Dellu s Microsoftem. Obě společnosti v rámci partnerství rozšíří především společné úsilí v cloudu; konkrétním „dítětem“ spolupráce je sada řešení cloudové infrastruktury Dell Technologies Cloud. Šéf Microsoftu Satya Nadella zároveň oznámil, že zákazníci služby Microsoft Azure mohou nově spravovat pracovní zátěže virtualizačním softwarem VMware.

Společnost SAP v současnosti prochází restrukturalizací, oznámil jeho šéf, Bill McDermott. Díky tomu by chtěl do roku 2023 dosáhnout hodnoty mezi 250 a 300 miliardami eur. Součástí restrukturalizace však bude i výrazné propouštění – firma chce postupně propustit asi 4 400 zaměstnanců. Mezi lety 2010 a 2019 už se podařilo navýšit hodnotu firmy ze 45 miliard na 140 miliard eur.

Mobilní platby Google Pay začnou na Slovensku podporovat další tři banky – k Prima Bance, která službu nabízí nejčerstvěji, se brzy přidají OTP Banka, Fio Banka a UniCredit Bank. Podle portálu Živé.sk bude první z bank Google Pay nabízet v červnu (júni), druhá přesný termín nevzpomíná, a třetí hovoří o první polovině roku.

Společnosti Intel a Ericsson oznámily uzavření partnerství. Obě v jeho rámci chtějí synchronizovat vývoj architektury Intel Rack Scale Design a softwarově definované infrastruktury (SDI) od Ericssonu. Cílem má být tvorba infrastruktury nové generace pro síť 5G.

Největší německá půjčovna kol (či chcete-li Bikesharing) Nextbike expanduje do Ostravy, kde vážně ohrožuje existenci konkurenční Rekoly. Ta sice v Ostravě funguje v pilotním provozu, ovšem v zimě se jí nepodařilo uspět ve veřejné zakázce vypsané městem. Nextbike v Německu funguje už 14 let.

Nový superpočítač Barbora byl spuštěn v národním superpočítačovém centru IT4Innovations na VŠB-TUO. Dodavatelem systému na architektuře BullSeuqana XH2000 s celkovým výkonem 826 t-FLOPS je společnost Atos.

Estonská značka Taxify, která funguje i v ČR a na Slovensku, mění název. Nově se na všech trzích, kde působí, bude jmenovat Bolt. Její aplikace v nejbližších týdnech automaticky změní vzhled a název, jinak by se nic měnit nemělo. Ve Velké Británii si platforma zvolila název Hopp.

Firma Palo Alto Networks zveřejnila některé novinky ve svém partnerském programu NextWave, spočívající především v tvorbě nového dedikovaného programu, zaměřeného speciálně na řízené služby. K dalším změnám patří třeba i zjednodušení úrovní programu.

Český startup Productboard, vyvíjející nástroj pro řízení vývoje produktů, vybral v rámci aktuálního investičního kola dalších 10 milionů dolarů od různých investorů včetně Index Ventures, Credo Ventures či Reflex Capital. Loňská investice od stejných přispěvatelů činila 8 milionů.

Společnost Huawei požádala svoje japonské partnery a dodavatele včetně firem Mural Manufacturing či Toshiba Memory, aby navýšili svoje dodávky komponent pro její smartphony. Napsal o tom deník Nikkei s tím, že jedním z důvodů může být i tlak Spojených států na čínské technologické firmy a s ním spojené obavy týkající se možných problémů s dodávkami.

Microsoftu výrazně roste partnerská základna, a to o 7 500 nových členů měsíčně. Růst je způsobený nepřímým prodejem, růstem trhu i vyššími výnosy z cloudových a řízených služeb.

Integrátor technologických řešení Myriad Supply má novou identitu značky – Myriad360. Už od svého vzniku v roce 2003 pomohla firma Myriad tisícům svých klientů navrhnout, implementovat a optimalizovat jejich kritickou technologickou infrastrukturu.

Joyce ČR oznámila novou distribuční smlouvu s německou společností Snom Technology, na jejímž základě se stává jejím autorizovaným distributorem pro Českou republiku a Slovensko. Do portfolia Snom Technology se řadí především VoIP produkty.

Operátor Orange počítá s expanzí vlastní Orange Banky na Slovensko. Ta byla v roce 2017 spuštěna ve Francii. Portál Živé.sk uvádí, že operátor by měl na slovenském trhu na finančních produktech spolupracovat s mBank.

VAD distributor Clico přidává do svého portfolia řešení od společnosti Fidelis Cybersecurity. Nově uzavřený kontrakt platí pro střední a východní Evropu a zahrnuje pokročilé technologie aktivní ochrany podnikových ICT prostředí.

Slovenská pobočka mBank hlásí připravenost na mobilní platební službu iPhonem, Apple Pay. Podle zástupců banky používá mBank na Slovensku stejné řešení jako její mateřská instituce v Polsku, kde je Apple Pay velmi úspěšný. Svoje připojení ke službě však mBank oficiálně nepotvrdila.

Distributor AT Computers rozjel nový web značky X-Gamer, na kterém naleznete veškeré informace o herních zařízeních a doplňcích v jejím portfoliu. Produkty značky X-Gamer má pro český a slovenský trh na starosti produktová manažerka Lucie Niesnerová.

HSBC, sedmá největší banka světa, používá pro zpracování transakcí blockchain, i když bez oné anonymity, která je pro blockchain typická. V loňském roce finanční instituce takovým způsobem „zprocesovala“ více než tři miliony transakcí za více než 250 miliard dolarů.

IT distributor Veracomp oslavil dekádu svého působení na českém trhu a v souvislosti s tím oznámil výrazné rozšíření svého portfolia. Nově tak nabízí řešení kybernetické bezpečnosti od značek Nozomi Networks, Tenable, Proofpoint, Wombat Security, Vertiv a ClearOne.

Společnost Avaya oznámila svůj záměr rozšířit a zároveň zjednodušit partnerský program, tzv. Edge Channel Partner Program. Výhodou pro partnery Avaye mají být mimo jiné vyšší marže pro resellery s přidanou hodnotou, menší a střední obchodní partnery i systémové integrátory. Účelem změn programu mají být vyšší prodeje cloudových řešení.

Společnost AT Computers se na základě nového kontraktu stala oficiálním distributorem řešení značky Crucial, mezi které se řadí třeba paměťové čipy, modely a SSD úložiště. Kontrakt ATC se značkou, která patří firmě Micron, platí pro český i slovenský trh.

Dodavatel Arrow Electronics rozšiřuje distribuční kontrakt se společností Thales, jejíž řešení pro oblast kybernetické bezpečnosti bude nyní nabízet na českém trhu. Již loni obě firmy podepsaly smlouvu, na jejímž základě Arrow distribuuje produkty a technologie Thalesu do dalších zemí v regionu EMEA.

Evropská komise oznámila plán projektu vybudování podmořského datového kabelu, který má přes Atlantik propojit Evropu s Latinskou Amerikou. Optický kabel má propojit konkrétně Portugalsko a Brazílii a připravený k použití má být v roce 2020.

Slovensko vyhlásilo tendr, jehož účelem má být propojení IT systémů jednotlivých státních úřadů. Celý komplikovaný název projektu za předpokládanou cenu 15 milionů eur včetně DPH zní: „Dátová integrácia: sprístupnenie údajovej základne verejnej správy vrátane otvorených údajov prostredníctvom platformy dátovej integrácie.“ Zájemci se mohou hlásit do 17. ledna (januára).

Google převedl téměř 20 miliard eur na Bermudy, čímž si legálně snížil daňovou zátěž. Tento mechanismus využívá nizozemskou Google Netherlands Holdings BV pro přesun tržeb z licenčních poplatků získaných mimo USA na irskou Google Ireland Holdings se sídlem na Bermudách.

Hospodářské výsledky (162)

Hospodářské výsledky 51/2019

-> Společnost Mews, tuzemský startup specializující se na systémy správy rezervací v oblasti hospitality (hotely apod.) kupuje belgickou firmu Planet Winner jejíž Winner Hotel Software automatizuje různé hotelové procesy ve více než 200 hotelích v oblasti Beneluxu. Mews využívá více než 1100 hotelů a zařízení v 55 zemích. [CZ] [W]

-> Investici v řádu desítek milionů korun od Lighthouse Ventures získal startupový projekt Searpent, který se specializuje na detekci podvodů v pojišťovnictví pomocí analýzy obrazových dat. Searpent realizoval první projekt zpracování fotografií pro AXA ČR a SR. [CZ] [SK]

-> Vrcholem předvánočních objednávek se nakonec podle všeho stalo pondělí 16.12. kdy obraty e-shopů překročily 1,2 miliardy Kč (APEK). Většina objednávek (40 %) mířila na externí výdejní místa. Alza dosáhla 16.12. obrat 263 milionů Kč a za celý týden od 9. do 15. září prodala 2,2 milionu kusů zboží za 1,44 miliardy kč. [CZ]

-> Předlužený e-shop s módou Zoot.cz se po reorganizaci dostal v listopadové nákupní sezoně poprvé do zisku přibližně 600 tisíc Kč (v předchozích letech byl v listopadu ve ztrátě 1,2 resp. 9,7 milionu Kč). Proces insolvence nicméně stále probíhá a půjde-li vše dle plánů, skončí počátkem roku 2020. [CZ]

-> Nová jednotná platforma pro zabezpečení IoT a OT v průmyslu by se měla zrodit sloučením společností Tenable a Indegy. Tenable přišla akvizice na 78 milionů dolarů. [CZ]

-> Svého dodavatele IT služeb, společnost Mediworx Software Solutions, „pozře“ slovenská pojišťovna Dôvera – a to včetně všech zaměstnanců, kteří se starají o systémy pojišťovny (obě společnosti patří do portfolia skupiny Penta). Jak poznamenává živé.sk, jde vlastně o návrat před rok 2007, kdy se MSS vyčlenila z pojišťoven Dôvera a Sideria, které se později sloučily. [SK]

Tuzemskou společnost LUX – Ident, která se v Lanškrouně a Sauerlachu (DE) zabývá výrobou bezkontaktních RFID čipů pro nejrůznější aplikace včetně identifikace zvířat, koupí americká společnost HID Global (ta je pak součástí švédského Assa Abloy).

Investici ve výši 55 milionů Kč získala od fondů Reflex Captial a stávajících investorů společnosti Davinci TS, která vyvinula a provozuje rezervační platformu pro hotely, jež umožňuje automatizovat a efektivně spravovat skupinové rezervace. V současné době využívá její systém obsahující na 10 tisíc hotelů asi 300 cestovních kanceláří.

Dohoda o akvizici části firmy Symantec Broadcomem byla úspěšná, a tak výrobce čipů převezme aktivity Symanteku v segmentu podnikové bezpečnosti, za které dá 10,7 miliardy dolarů. Transakce již schválilo představenstvo Symanteku a k jejímu završení by mělo dojít do konce letošního roku.

Firma EC Investments, která patří Danielovi Křetínskému a Patriku Tkáčovi, oznámila akvizici 50procentního podílu v herní agentuře Grunex, která se zaměřuje na marketingové a PR aktivity v oblasti počítačových a konzolových her a eSportů. Hodnotu akvizice neznáme.

Společnost Veeam Software zveřejnila svoje hospodářské výsledky za 2. čtvrtletí 2019, kdy se jí podařilo dosáhnout navýšení tzv. ročních opakovaných výnosů meziročně o 26 procent. Kromě toho firma oznámila, že od lednového uvedení má její řešení Veeam Availability Suite U4 téměř 350 tisíc stažení.

Skupina Vodafone Group dostala od Evropské komise posvěcení své akvizice aktivit Liberty Global v ČR a dalších evropských zemích (Německu, Maďarsku a Rumunsku) za 18,4 miliardy eur. Součástí akvizice je i společnost UPC Česká republika a její zákazníci.

Americký technologický gigant IBM dokončil akvizici společnosti Red Hat, kterou zakoupila za přibližně 34 miliard dolarů (190 dolarů za akcii v hotovosti). Transakce byla dokončena k 9. červenci, přičemž Red Hat si i pod vládou IBM zachová svou nezávislost a neutralitu.

Česká IT firma BootIQ je jednou z nejrychleji rostoucích technologických firem v regionu. I díky akvizicím (naposledy například společnosti Blueberry) s celkovými investicemi 100 milionů korun za uplynulý rok se jí podařilo navýšit obrat o 800 procent na 300 milionů korun a zčtyřnásobit počet zaměstnanců. Majoritním akcionářem BootIQ je investiční skupina InTeFi Lukáše Nováka.

Společnost Capgemini ohlašuje akvizici firmy Altran. Výsledná skupina má dosahovat souhrnných tržeb 17 miliard eur za rok a má mít více než 250 tisíc zaměstnanců. Hodnota transakce by měla činit 3,6 miliardy eur.

Skupina Also Holding přebírá k 1. červenci aktivity polské ABC Data včetně všech poboček. Also tedy začíná působit i na českém a slovenském trhu. To je možné i díky nedávno udělenému souhlasu ze strany evropských regulátorů. Hodnota akvizice byla vyčíslena na téměř 148 milionů zlotých, v přepočtu cca 890 milionů Kč.

Společnosti Shopsys se v uplynulých dvou letech podařilo navýšit svůj obrat o 90 procent, konkrétně z necelých 24 milionů na více než 45 milionů korun ročně. Přisuzuje to hlavně zvýšení efektivity práce i většímu objemu zakázek.

Investiční skupina PPF Petra Kellnera má podle Hospodářských novin údajně v plánu převzít největší český srovnávač cen Heureka.cz. A to kvůli nespokojenosti skupiny s „pomalým ozdravováním“ a celkově dlouhodobým hospodařením Mall Group, jež v účetním roce 2017 zaznamenala ztrátu ve výši 164,5 milionu korun.

Společnost Mixit.cz dosáhla v uplynulém fiskálním roce tržeb ve výši přes 248 milionů korun, což představuje 28procentní meziroční nárůst. Maximální počet objednávek vyřízených za den dosáhl 3 400. Firma v současnosti expanduje do Maďarska s portálem Mixit.hu.

Společnosti Lenovo se v posledním čtvrtletí uplynulého finančního roku (2018/19), které skončilo březnem, podařilo navýšit čistý zisk více než trojnásobně na 118 milionů dolarů. Tato hodnota je přitom vyšší i oproti očekáváním analytiků (v průměru 105,3 milionu dolarů). Zisk za fiskální rok činil 597 milionů USD, přičemž o rok dříve vykázala firma čistou ztrátu 189 milionů USD.

Společnost Hewlett Packard Enterprise (HPE) oznámila další akvizici. Tentokrát kupuje největšího výrobce superpočítačů, společnost Cray, za kterou zaplatí 1,3 miliardy dolarů. Jde o největší akvizici HPE od koupě firmy Nimble Storage za miliardu dolarů.

Společnost Symantec zaznamenala v uplynulém fiskálním roce pokles tržeb z podnikových řešení o deset procent, což znamenalo celkový pokles ročních výnosů o 2 procenta na 4,731 miliardy dolarů. Za poslední kvartál finančního roku, končící k 29.3., pak společnost hlásí stejné tempo poklesu s finální částkou 1,189 miliardy. Souběžně s hospodářskými výsledky tak firma oznámila i rezignaci výkonného ředitele a prezidenta Grega Clarka, který za výsledky evidentně převzal osobní zodpovědnost.

Svoje finanční výsledky publikovala i Nokia; finská společnost za první čtvrtletí letošního roku hlásí provozní ztrátu ve výši 59 milionů eur (oproti provoznímu zisku ze stejného období loňského roku ve výši 239 milionů eur). Tržby přitom meziročně rostly, a to z 4,92 miliardy na 5,03 miliardy eur.

Společnost Avast Software mění svoji (především příjmovou) strukturu. Zhruba 55 procent jejích tržeb totiž tvoří produkty mimo antivir. Mezi uživateli jsou totiž stále oblíbenější dříve okrajové produkty, jako VPN či správci hesel, a navíc se chce firma do budoucna zaměřit i na oblasti ochrany chytrých domácností nebo internetu věcí. V prvním čtvrtletí finančního roku 2019 Avast dosáhl nárůstu tržeb o 9,1 procenta na 209,1 milionu dolarů. Zisk EBITDA pak rostl o 5,4 procenta na 117,5 milionu dolarů.

Kryptoměna Bitcoin pokračuje v rostoucím trendu, i když je otázkou, jak dlouho to bude trvat a zda se časem opět neprojeví její volatilita ve směru dolů. Kurz Bitcoinu se v neděli 7.4. dostal na hodnotu 5 332 USD, přičemž ještě nedávno stagnoval zhruba o tisíc dolarů níž.

První čtvrtletí nebylo pro jihokorejský Samsung právě silným obdobím. Provozní zisk společnosti totiž podle prvotních odhadů klesl o 60 procent meziročně na 6,2 bilionu wonů. Problémy se objevily třeba v segmentu paměťových čipů, kde klesaly prodejní ceny, jakož i v segmentu displejů, kde podnik zaznamenal nižší poptávku.

Čínské společnosti Huawei Technologies se navzdory všem obviněním ze špionáže nebývale daří. Firma loni zaznamenala globální tržby ve výši 721,2 miliardy jüanů, což znamená v meziročním srovnání nárůst o 19,5 procenta. Čistý zisk pak firmě rostl o čtvrtinu na 58,3 miliardy jüanů.

Čínská technologická firma Xiaomi zveřejnila svoje hospodářské výsledky za čtvrté čtvrtletí 2018, kdy zaznamenala ztrojnásobení čistého zisku na 1,85 miliardy jüanů (6,26 miliardy korun). Tržby pak rostly o 27 procent na 44,4 miliardy jüanů (150,36 miliardy korun). I přesto, že výsledky překonaly očekávání analytiků, klesly akcie Xiaomi na Hongkongské burze ihned po oznámení o 4,59 procenta.

Investiční skupina Karla Komárka KKCG může dle posouzení Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) koupit majoritní podíl ve firmách Cleverlance Enterprise Solutions a AEC, patřících do skupiny Cleverlance Group. Ta bude v obou těchto podnicích i nadále figurovat jako minoritní vlastník. Hodnota transakce oznámena nebyla.

Společnost Airbnb oznámila svou doposud největší akvizici, v jejímž rámci kupuje za řádově stovky milionů dolarů rezervační službu hotelů na poslední chvíli HotelTonight. Po zatím poslední investici byla hodnota tohoto amerického startupu odhadována na 465 milionů dolarů.

E-shopu s kontaktními čočkami VašeČočky.cz se v loňském roce dařilo – podařilo se mu vygenerovat tržby ve výši 700 milionů korun, což znamená meziroční nárůst o 7 procent v porovnání s rokem 2017. Kromě kontaktních čoček na e-shopu výrazně rostl segment slunečních brýlí.

Společnost Lenovo zveřejnila svoje hospodářské výsledky za svoje třetí fiskální čtvrtletí aktuálního finančního roku, kdy se jí podařilo dosáhnout čistého zisku ve výši 233 milionů dolarů oproti ztrátě 289 milionů dolarů ve stejném období o rok dříve.

Český e-shop s nábytkem a bytovými doplňky Bonami zveřejnil svoje hospodářské výsledky za loňský rok, kdy zaznamenal nárůst tržeb o 38 procent meziročně na více než miliardu korun. Na těchto tržbách se z poloviny podílí český trh, z necelé čtvrtiny pak trh slovenský.

Portál Bezrealitky zveřejnil svoje hospodářské výsledky za loňský rok s tržbami převyšujícími 30 milionů korun a meziročním růstem o 50 procent. Portál v roce 2018 zprostředkoval prodej celkově necelých osmi tisíc domů a bytů v celkové hodnotě 27 miliard korun.

Chytrá kurýrní služba DoDo – startup, patřící e-commerce akcelerátoru Inveo – ohlásila svoje hospodářské výsledky, k nimž patří především více než 500procentní růst na 60milionový obrat (v korunách). Počet kurýrů společnosti v Praze, Brně, Plzni a Bratislavě vzrostl na více než 400, počet odbavených zásilek pak na skoro 500 tisíc.

Společnost IBM zveřejnila svoje hospodářské výsledky za čtvrté čtvrtletí 2018, kdy došlo k meziročnímu přechodu ze ztráty (konkrétně 1,05 miliardy dolarů) do zisku (1,95 miliardy USD), což je lepší výsledek, než původně očekávali analytici. Tržby IBM za sledované období nicméně meziročně poklesly, a to z 22,54 miliardy na 21,76 miliardy USD.

Český startup Keboola, který vyvíjí cloudovou platformu pro zpracování dat, oznámil svoje hospodářské výsledky za rok 2018, kdy se mu podařilo navýšit tržby o 35 procent na 57 milionů korun. O rok dříve přitom dosáhl tržeb ve výši „pouhých“ 42 milionů.

Společnost DNS ohlásila změny ve struktuře – divize Infrastruktura bude rozdělena na dvě nové – Huawei a Security. Vznikne také divize Strategického rozvoje. Firma již letos na jaře vyčlenila divizi Hitachi. [CZ] [SK]

Společnost Salesforce oznamuje novou akvizici. Tentokrát kupuje izraelsko-americkou firmu ClickSoftware, která nabízí automatizovaná mobilní řešení pro správu pracovní síly a optimalizaci služeb. Hodnota akvizice činí 1,35 miliardy dolarů (v kombinaci hotovosti a akcií).

Společnost Lenovo zveřejnila hospodářské výsledky za první kvartál svého fiskálního roku 2019/2020, kdy její tržby rostly již osmé čtvrtletí v řadě a zastavily se na hodnotě 12,5 miliardy USD. Zisk před zdaněním vyrostl meziročně o 127 milionů na 240 milionů USD, čistý zisk pak o 85 milionů na 162 milionů USD.

Bezpečnostní firma Symantec by už brzy mohla být koupena výrobcem čipů Broadcom, píše deník Financial Times s tím, že navzdory spekulacím nebyla smlouva o akvizici zatím podepsána. Nicméně je na spadnutí a hrát by se mělo o zhruba 15 miliard dolarů. Zprávy přicházejí necelé dva měsíce poté, co po oznámení horších než očekávaných finančních výsledků rezignoval výkonný ředitel Symanteku Greg Clark.

Značka Loewe a další aktiva společnosti Loewe Technologies jsou na prodej. Nedávno se uskutečnila diskuse mezi insolvenčním správcem, věřitelským výborem, managementem společnosti a významnými věřiteli, a všichni společně se shodli na úzké spolupráci za účelem nalezení nového investora.

Telekomunikační operátor WIA oznamuje akvizici divize telekomunikačních služeb společnosti Casablanca INT, která zahrnuje připojení k internetu, datové okruhy a hlasové služby. Hodnotu akvizice neznáme, nicméně souvisí s ní i jedna personální změna: dosavadní ředitel obchodního oddělení Casablanky Petr Šimpach přechází na pozici obchodního ředitele firmy WIA.

Americká společnost CompassMSP, vedoucí poskytovatel spravovaných služeb (MSP), oznamuje akvizici firmy GreenPoint Business Solutions, poskytující služby v oblasti IT. Akvizice je součástí strategie CompassMSP spočívající ve zpřístupnění služeb IT podpory podnikové úrovně malým až středně velkým firmám (SMB). Hodnotu akvizice neznáme.

Novou akvizici v poslední době realizovala i společnost Salesforce, která v jejím rámci koupila firmu Tableau, jež se orientuje na analýzu a virtualizaci dat. Hodnotu transakce tentokrát známe – činí 15,7 miliardy amerických dolarů. Tableau zaměřuje svoje aktivity a analýzu a vizualizaci dat a k jejím zákazníkům patří hlavně podniky.

Skupina iKiwi oznámila akvizici českého provozovatele e-shopů s čínskými smartphony Lion Mobil, a to včetně zázemí v Číně a kompletní struktury. Cílem iKiwi je vybudování významného středoevropského hráče na poli e-commerce v segmentu chytrých technologií. Hodnota akvizice zveřejněna nebyla.

Celková výše dividendy pro akcionáře O2 za rok 2018, schválená valnou hromadou operátora, bude činit 6,515 miliardy korun. Z toho více než 80 procent (5,281 miliardy) získá díky svému majoritnímu podílu skupina PPF. S výplatou se započne přes Českou spořitelnu 4. července.

Společnost Lenovo zažila rekordní fiskální rok, když se jí podařilo dosáhnout 12,5procentního růstu tržeb na 51 miliard dolarů. Čistý zisk pak dosáhl hodnoty 597 milionů dolarů. Zisk před zdaněním (856 milionů dolarů) pak rostl o skokových 459 procent, a to prý hlavně díky strategii tzv. inteligentní transformace.

Společnosti Veeam Software se podařilo v objemu ročních objednávek překonat hranici miliardy dolarů. Dalším pomyslným milníkem je 350 tisíc zákazníků, přičemž tento počet neustále roste. Vedení firmy dále zdůraznilo dobrou výchozí pozici díky více než 60 tisícům partnerských poskytovatelů služeb i rozsáhlému ekosystému technologických partnerů.

Společnost Rockstar Games, která stojí například za slavnou herní sérií GTA, kupuje od švédské firmy Starbreeze indické studio Dhruva Interactive. Američané Švédům za indickou firmu zaplatí 7,9 milionu dolarů, přičemž za tyto peníze získají 91,8 procenta akcií studia. Důvodem akvizice jsou finanční problémy Starbreeze.

Operátor Slovak Telekom zveřejnil svoje hospodářské výsledky za první čtvrtletí roku 2019. Ve sledovaném období se mu podařilo dosáhnout nárůstu tržeb i zisků. Výnosy rostly o 2,6 procenta (4,8 milionu eur) na 185,4 milionu eur; neočištěný zisk EBITDA pak vyskočil o 2,5 % (podle nové metodiky pak dokonce o 3,2 %) na 82,2 milionu eur.

Mateřská společnost Googlu Alphabet zveřejnila svoje hospodářské výsledky za první čtvrtletí, kdy zaznamenala meziroční pokles zisku o 2,7 miliardy na 6,7 miliardy dolarů. Výraznější vliv na propad měla i pokuta ze strany Evropské komise ve výši 1,49 miliardy dolarů. Tržby ovšem rostly, a to o celých 17 procent na 36,3 miliardy dolarů.

Americká automobilka Tesla zaznamenala v prvním kvartále 2019 překvapivě vysokou ztrátu, konkrétně ve výši 702,1 milionu dolarů. Poptávka po jejích automobilech podle všeho slábne. Mezikvartálně došlo k 31procentnímu poklesu odbytu. V loňském roce přitom poprvé za svou existenci zaznamenala firma dva čtvrtletní růsty za sebou.

Tržní hodnota Qualcommu po oznámení dohody s Applem prudce stoupla, skokově o 30 miliard dolarů. Může za to jak vyřešení vleklých soudních sporů s konkurentem, tak nejspíš i platba blíže nespecifikované částky ze strany Applu, která byla součástí dohody. Podle analytika Wedbush Securities Dana Ivese je to „v USA v souvislosti 5G svět Qualcommu a všichni ostatní jen platí nájem.“

Společnosti Huawei sebevědomí rozhodně nechybí. Jeden z jejích vysokých představitelů, Richard Yu, se v rozhovoru pro čínská média nechal slyšet, že jeho firma bude do konce roku 2020 globální jedničkou na trhu smartphonů. Stane se tak poté, co předstihne Samsung. Společně s dceřinou značkou Honor by ovšem mohla být první ještě letos. Podle pana Yu Huawei paradoxně pomohly i sankce ze strany Spojených států, které na jeho firmu upnuly pozornost světa. Jenže jiná, související zpráva hovoří o tom, že šéf společnosti Samsung JD Koh oznámil, že jeho společnost v následujících deseti letech nemá v plánu první místo žebříčku globálních výrobců smartphonů opouštět.

Thales oznámil úspěšné dokončení akvizice společnosti Gemalto, která se tak stala jeho novou globální divizí s názvem Digital Identity and Security (DIS). Transakce byla spuštěna koncem roku 2017 a její celková hodnota dosáhla 4,8 miliardy eur.

Alternativní taxislužba Uber kupuje konkurenční firmu Careem, která funguje především na Blízkém Východě. Nabídla za ni 3,1 miliardy dolarů, z toho 1,4 miliardy v hotovosti a zbytek v konvertibilních dluhopisech. Startup Careem vznikl v roce 2012 a nyní působí v 15 zemích Blízkého Východu, Afriky a Asie.

Evropské regulační úřady varují Vodafone a Liberty Global kvůli plánované akvizici za 22 miliard dolarů, která by podle úřadů mohla ohrozit hospodářskou soutěž. Vodafone se chystá převzít aktivity Liberty Global v ČR, Německu, Maďarsku a Rumunsku.

Společnost VMware zveřejnila svoje hospodářské výsledky za čtvrté čtvrtletí loňského roku, kdy se jí podařilo navýšit svoje celkové výnosy o 16 procent na 2,59 miliardy dolarů. Za celý fiskální rok 2019 pak výnosy VMware dosáhly hodnoty 8,97 miliardy dolarů se 14procentním meziročním růstem.

První odhady naznačují výborné výsledky slovenské bezpečnostní firmy Eset v ČR za rok 2018, kdy její obrat činil 384 milionů korun, což představuje meziroční nárůst o osm procent. Tento růst lze do značné míry přisuzovat podnikovým zákazníkům.

Operátor T-Mobile zveřejnil svoje hospodářské výsledky za rok 2018, kdy jeho tržby vyrostly o 0,7 procenta na 27,23 miliardy korun, provozní zisk se pak poskočil směrem nahoru o 5,6 procenta na 11,44 miliardy. LTE síť operátora koncem roku pokrývala 99,1 procenta české populace.

Českého vývojáře her Warhorse Studios spolkne rakouská firma Koch Media, patřící pod THQ Nordic. Za stoprocentní podíl ve studiu, které stojí za úspěšným herním titulem Kingdom Come: Deliverance, zaplatí celkově 42,8 milionů eur. Původní rozložení podílů bylo následující: Zdeněk Bakala 70 %, Daniel Vávra 17 % a Martin Klíma 13 %.

Kryptoměnová směnárna QuadrigaCX z Kanady přišla o svého šéfa, Geralda Cottena, který náhle zemřel ve věku 30 let v Indii na následky Crohnovy choroby. Cotten měl ovšem jako jediný přístup do tzv. cold storage peněženky, ve které je uložena většina spravovaných aktiv směnárny. Což znamená, že firma neví, kde vzít necelých 140 milionů dolarů na vyplacení věřitelů, z nichž někteří dokonce začali spekulovat o podvodu. V Indii lze totiž snadno a levně získat potvrzení o úmrtí a změnit identitu, z čehož někteří Cottena podezírají.

Společnost Samsung Electronics ohlásila svoje hospodářské výsledky za čtvrté čtvrtletí 2018, kdy jí poklesl zisk meziročně o více než 30 procent, a to především z důvodu poklesu poptávky v segmentu paměťových čipů. Tržby poklesly o 10,2 procenta na 59,27 bilionu wonů. A provozní zisk spadl o 28,7 procenta na 10,80 bilionu.

Společnost CME, která v Česku vlastní Novu a na Slovensku Markízu, si ponechá svoje stanice ve Slovinsku, které chtěla prodat současně s těmi chorvatskými. Zatímco zde byla transakce úspěšně završena, ve Slovinsku ji neschválil tamní regulační úřad.

Slevový portál Slevomat oznámil svoje hospodářské výsledky za rok 2018, kdy se mu podařilo dosáhnout rekordního obratu ve výši dvou miliard korun. Meziročně tak tržby rostly o 20 procent. Za celý rok prostřednictvím Slevomatu nakoupilo asi 800 tisíc zákazníků, nejvíce samozřejmě před Vánoci.

Venezuela zvažuje (na žádost státní ropné společnost PDVSA) možnosti využití stávajících kryptoměn jako je Bitcoin ve svém bankovním systému – například to, zda by je bylo možné využít pro obchodování s ropou, držet v centrální bance a vést coby součástí devizových rezerv. Země by tak mohla obejít část sankcí jimž totalitní socialistický režim čelí.

Společnost VMware oznámila akvizici firmy Avi Networks, která patří k předním globálním poskytovatelům multicloudových aplikačních služeb. Díky řešením od Avi Networks chce VMware lépe dosáhnout svého cíle spočívajícího v přenesení principů veřejného cloudu do celého datového centra. Hodnotu akvizice neznáme.

Český výrobce 3D tiskáren Prusa Research Josefa Průši zveřejnil svoje hospodářské výsledky za loňský rok, kdy se mu podařilo navýšit tržby o 92 procent na 1,136 miliardy korun. Za celý rok prodala společnost téměř 60 tisíc tiskáren čili 10 procent globálního trhu. Zisk ani další čísla však publikovány nebyly.

Zakladatel Seznamu Ivo Lukačovič prodal jeden ze svých „vedlejších“ projektů, startup Melown Technologies, který se zaměřuje na tvorbu 3D objektů z leteckých snímků. Kupujícím je Leica Geosystems, patřící pod švédského technologického giganta Hexagon AB. Hodnotu akvizice neznáme, Hospodářské noviny ji ovšem odhadují na desítky milionů korun.

Společnost Red Hat oznámila svoje hospodářské výsledky za první kvartál svého fiskálního roku 2020, jenž skončil k 31. květnu 2019. Její výnosy v daném období rostly o 15 procent na 934 milionů dolarů. Segment vývoje aplikací a předplatného rostl o 24 procent na 235 milionů. Firmě se zároveň podařilo meziročně zdvojnásobit počet uzavřených obchodních smluv nad 5 milionů dolarů.

Společnost Intel ohlásila novou akvizici – kupuje startupovou firmu Barefoot Networks, která stojí a ethernetovým switchem Tofino a souvisejícím ekosystémem (kompilátorů, nástrojů a P4 kódů). Transakce, jejíž konečnou hodnotu neznáme, by měla být uzavřena ve třetím kvartále letošního roku. Jejím cílem je podpoření snahy Intelu posílit svoji síťovou divizi.

Společnost Sophos oznámila akvizici firmy Rook Security, která má ve svém portfoliu řešení řízené detekce hrozeb a odezvy na ně. Tyto služby budou pod hlavičkou Sophosu zkombinovány s dříve akvírovanou platformou DarkBytes. Hodnota akvizice oznámena nebyla.

Společnost Konica Minolta oznámila svoje hospodářské výsledky pro ČR. V loňské roce se jí zde podařilo dosáhnout 17procentního růstu zisku před zdaněním na 174 milionů korun. Obrat pak rostl o více než šest procent na 2,34 miliardy korun.

Čínská společnost Xiaomi zveřejnila svoje hospodářské výsledky za první čtvrtletí, kdy se jí tržbami podařilo překonat očekávání analytiků. Ve sledovaném období vzrostly konkrétně z 34,4 miliardy na 43,8 miliardy jüanů (146,5 miliardy korun). Analytici přitom čekali v průměru jen 42,1 miliardy. Upravený čistý zisk firmy pak činil 2,1 miliardy jüanů.

Posilování kryptoměny Bitcoin v průběhu uplynulých týdnů bylo utnuto pátkem 17. května, kdy došlo opět k prudkému propadu kurzu o více než 20 procent. Prozatím netušíme, zda to znamená prasknutí bubliny, nicméně podobná volatilita je u nejznámější virtuální měny v poslední době nezvyklá. Zatímco ve čtvrtek Bitcoin obchodoval i nad 8 000 dolary za kus, v pátek činil kurz na platformě Bitstamp v jednu chvíli jen 6 178 dolarů. Později však byla část ztráty smazána.

Kryptoměna Bitcoin zaznamenala i ke konci uplynulého týdne stabilní růst. Její hodnota v pátek 10. května překonala hranici 6 400 dolarů za kus. Za týden tak měna posílila o 12 procent, od začátku roku 2019 pak dokonce o 70 procent. Hodnotu Bitcoinu posiluje fakt, že o něj projevují vyšší zájem investiční firmy.

Microsoftu se podařilo překonat magickou hodnotu bilionu dolarů, a zároveň tak překonat konkurenční Apple. Redmondský gigant se stal nejhodnotnější veřejně obchodovatelnou firmou v USA a vlastně i na celém světě. Kromě Applu na hranici miliardy dolarů klepe i Amazon.

Americký Amazon se pochlubil svojí výsledovkou za první kvartál 2019, kdy zaznamenal výrazné zvýšení čistého zisku (meziročně o celých 125 % na 3,56 miliardy dolarů), přičemž tržby v období od ledna do března stouply o 17 procent (opět v meziročním srovnání) na 59,7 miliardy dolarů. Hlavně zisk pak překonal očekávání analytiků.

Společnost Konica Minolta zveřejnila svoje hospodářské výsledky, podle kterých jí tržby za IT služby rostly o dvě procenta a na celkovém obratu společnosti tak tvoří již 17 procent. Počet zákazníků, kteří se o IT služby zajímají, navíc podle firmy roste.

Společnost Cleverlance se pochlubila svými hospodářskými výsledky za rok 2018, především pak meziročním růstem konsolidovaného obratu z 951 milionů na 1,1 miliardy korun. Provozní zisk dosáhl v loňském roce hodnoty 67,9 milionu.

Společnost Wicresoft, která patří ke strategickým partnerům Microsoftu, oznámila akvizici firmy Agora, poskytovatele řešení postavených na technologii Microsoft Cloud. Hodnotu akvizice neznáme.

Svoje hospodářské výsledky za rok 2018 ohlásila i firma Flowmon Networks, jíž se podařilo navýšit tržby o 30 procent meziročně na 232 milionů korun. Počet zaměstnanců pak loni vzrostl o 52 procent na 93. Dařilo se i v získávání nových zákazníků, kterých bylo 43 procent.

Skupina DPDgroup zveřejnila svoje hospodářské výsledky za rok 2018, kdy globálně doručila 1,3 miliardy zásilek, o sedm procent více než předloni. V ČR se nárůst týká především kategorie B2C. Firma oznámila, že její tržby v roce 2018 rostly o 8 procent na 7,3 miliardy eur.

Herní průmysl v České republice loni navýšil obrat o 34 procent na 3 miliardy korun z předloňské 2,26 miliardy. Podle zástupců Asociace českých herních vývojářů byl obrat herního segmentu v loňském roce dvojnásobný oproti české filmové produkci, a to bez obdobné podpory od státu.

Souhrnný počet uživatelů služeb UPC Česká republika vzrostl v na konci prosince meziročně o 51,7 tisíce na 1,239 milionu. Optická síť UPC v České republice a na Slovensku je přístupná pro téměř 1,53 milionu domácností.

Vývojářské studio STRV zveřejnilo svoje hospodářské výsledky za rok 2018, kdy se mu podařilo dosáhnout přibližně třetinového (35procentního) meziročního růstu na tržby ve výši 16,1 milionu dolarů (přes 360 milionů korun). Zisk EBITDA pak za rok 2018 dosáhl hodnoty téměř 2,5 milionu dolarů.

Slovenskému startupu Luigi’s Box, který vyvíjí nástroje pro optimalizaci vyhledávání v e-shopech, se daří. V roce 2018 se mu podařilo trojnásobně navýšit svůj obrat. Do startupu, který na podzim začal expandovat i do jiných evropských zemí, loni zainvestoval český fond Leverage Technology.

Společnost Sklizeno zveřejnila svoje hospodářské výsledky za loňský rok, kdy se jí podařilo vygenerovat tržby ve výši 705 milionů korun. Dalších 205 milionů korun pak činil obrat výrobců, v nichž má Sklizeno svůj podíl. Na letošek má síť Sklizeno naplánovánu další expanzi a růst.

Apple zveřejnil svoje očekávané hospodářské výsledky, které ukázaly na nepřekvapivou skutečnost – prodeje iPhonů v prvním čtvrtletí fiskálního roku 2019 (skončeném k 29. prosinci) poklesly, a to z hlediska tržeb o 15 procent meziročně. Celkové tržby pak spady o 5 procent na 84,3 miliardy dolarů. A to především proto, že iPhone je asi nejdůležitějším produktem cupertinské značky.

Letecké společnosti vyčíslují ztráty související s uzavírkou londýnského letiště Gatwick, k níž došlo kvůli nelegálnímu přeletu dronů. Například aerolinky EasyJet kvůli incidentu odepsaly tržby ve výši 15 milionů liber. I tak ale zaznamenaly poměrně solidní finanční rok. I přes výraznou medializaci britského případu nebývá narušení letového provozu drony ničím výjimečným. Například německá organizace DFS zaznamenala za rok 2018 158 narušení s meziročním nárůstem o 80 procent.

Dalším důkazem toho, že Apple v současnosti neprožívá právě růžové období, je zveřejněná statistika, podle které společnost přišla odhadem o devět miliard dolarů tím, že zlevnila možnost výměny baterie ve starších iPhonech. Spousta zákazníků tak toto řešení upřednostnila před dražší možností v podobě koupě nového iPhonu.

Společnost Avast zveřejnila svoje hospodářské výsledky za první pololetí roku 2019, kdy zaznamenala „velmi dobré výsledky v souladu s očekáváními představenstva.“ Účetní tržby jí rostly meziročně z 388,6 milionů na 425,4 milionů USD, provozní zisk zaznamenal růst ze 109,7 milionů na 161,9 milionů USD a upravený ukazatel EBITDA rostl o 6,5 % na 236,5 milionů USD.

Na počátku července došlo k oficiálnímu završení převzetí distribuční skupiny ABC Data švýcarským distributorem Also Holding. Společně s ABC Data akvírovalo Also také síť poboček včetně té české a slovenské. Zda bude zachována značka ABC Data, to zatím netušíme, nicméně web polské společnosti už prošel rebrandingem.

Poprvé za více než rok překonal kurz virtuální měny Bitcoin v neděli 16. června hodnotu 9 tisíc dolarů. Růst podle analytiků ovlivnily i zprávy o tom, že svoji vlastní kryptoměnu chystá i Facebook. Bitcoin od začátku roku posílil přibližně o 140 procent.

Společnost VMware publikovala svoje hospodářské výsledky za první kvartál svého fiskálního roku 2020. Výnosy v daném období rostly meziročně o celých 13 procent na 2,27 miliardy dolarů, z toho výnosy z prodeje licencí činily 869 milionů s meziročním růstem o 12 procent. Čistý zisk GAAP, v němž je započítaná i akvizice Pivotal Software za 132 milionů dolarů, dosáhl 505 milionů dolarů.

Čínská firma Huawei Technologies má v plánu prodat svoji divizi podmořských kabelů. Memorandum o akvizici již s dceřinou firmou Huawei podepsal Hengtong Optic-Electric, který má v plánu v Huawei Marine Systems koupit 51procentní podíl za kombinaci hotovosti a emise akcií.

Skupina Mall Group publikovala svoje hospodářské výsledky za uplynulý fiskální rok, kdy jí sice rostly tržby, ale na druhou stranu zaznamenala rekordní ztrátu ve výši 1,7 miliardy korun. Podle skupiny spočívá důvod takové ztráty ve vysokých investicích. Obrat ve sledovaném období činil 16,2 miliardy korun.

Globální telekomunikační společnost Vodafone zveřejnila svoje hospodářské výsledky za uplynulý fiskální rok, ukončený k 31. březnu 2019, kdy zaznamenala ztrátu ve výši 7,6 miliardy eur. Ta byla zapříčiněna především ztrátou z prodeje Vodafone India. V předchozím fiskálním roce přitom firma vykázala zisk ve výši téměř 2,8 miliardy eur.

Svoji výsledovku za první kvartál publikoval i konkurenční O2. Ten zaznamenal nárůst čistého zisku o sedm procent na 1,24 miliardy korun. Výše konsolidovaných provozních výnosů dosáhla ve sledovaném období hodnoty 9,25 miliardy korun, přičemž růst v tomto případě činil půl procenta. Konsolidovaný provozní zisk EBITDA firmě vyrostl o 11 procent na 2,9 miliardy korun. Na Slovensku činily provozní výnosy O2 1,84 miliardy korun (se čtyřprocentním růstem).

Také Microsoft v posledním týdnu zveřejnil svoje hospodářské výsledky za třetí čtvrtletí svého fiskálního roku, které skončilo k 31. březnu 2019. Díky vyšším tržbám a zisku překonala tržní kapitalizace společnosti bájnou hodnotu bilionu dolarů. Zatímco tržby rostly meziročně o 14 procent na 30,6 miliardy dolarů, provozní zisk stoupal o čtvrtinu na 10,3 miliardy a čistý zisk pak o 19 procent na 8,8 miliard dolarů.

Operátor Nordic Telecom kupuje zbývající 50procentní podíl ve společnosti Libli, který doposud patřil skupině DRFG a firmě DRFG Telco Management. Původních 50 procent vlastnil Nordic Telecom v Libli už v roce 2017. Hodnota transakce zveřejněna nebyla.

Kryptoměna Bitcoin počátkem dubna výrazně posilnila a nakrátko se hodnotou vyšplhala nad 5 tisíc dolarů za kus. Výrazná volatilita z předchozích let se ovšem nekoná – Bitcoin totiž stoupá a klesá řádově „jen“ o stovky dolarů, nikoliv tisíce jako dříve.

Společnost Red Hat zveřejnila svoje finanční výsledky za svůj finanční rok 2019, který skončil k 28. únoru 2019, jakož i za celé jeho poslední čtvrtletí. Právě v tomto období rostly celkové výnosy firmy o 14 procent na 879 milionů dolarů. Za celý rok pak růst výnosů činil 15 % s konečnou částkou 3,4 miliardy dolarů. V uplynulém fiskálním roce tvořily výnosy z předplatného 88 procent všech výnosů, tedy 2,9 miliardy dolarů.

Společnost Veritas oznámila akvizici firmy Aptare, poskytovatele analytických řešení pro hybridní cloud. Díky akvizici bude mimo jiné posílena integrace produktů Veritas s řešeními VMware, Microsoft Azure nebo AWS. Hodnotu transakce neznáme.

E-shop s módou Zoot nyní vedou krizoví manažeři z Natlandu, kteří mu naordinovali „zeštíhlovací kúru.“ Musel tak zavřít 12 z 28 svých „výdejen radosti“ a propustit zhruba stovku z 800 zaměstnanců. Ztráty v řádu stovek milionů korun jsou způsobeny především neefektivním provozem výdejen a přezaměstnaností.

Skupina PPF již dříve oznámila svůj plán na sloučení AirBank a také české a slovenské divize Home Creditu s Monetou. Obchod za necelých 20 miliard korun se ovšem neuskuteční, a to kvůli odstoupení obou stran od dohody. Moneta totiž nabídku za konkurenční AirBank a Home Credit o více než miliardu snížila.

Společnost SoftwareOne oznámila dokončení akvizice Comparexu na globální úrovni. Comparex je poskytovatelem služeb v segmentech datacenter, dodávek a správy softwarových licencí. Na českém a slovenském trhu byl ředitelem SoftwareOne jmenován Jiří Knyttl.

Provozovatel streamovací služby Spotify koupil dvojici podcastových startupů. Tím jedním je Gimlet Media, firma zaměřená na produkci podcastů i propojování jejich tvůrců s inzerenty. Tím druhým pak Anchor, který umožňuje tvorbu podcastů a jejich následnou distribuci a monetizaci. Za první z firem Spotify zaplatilo 230 milionů dolarů, hodnota té druhé nám známa není.

Společnost Dropbox, která byla sama kdysi startupem, kupuje mladou, začínající firmu HelloSign, a to za 230 milionů korun. Řešení od HelloSign, spočívající ve zpracování dokumentů a elektronických podpisech, používá již přes 80 tisíc zákazníků.

Analytická firma IDC zveřejnila výsledky společnosti Sharp Electronics Europe za první tři čtvrtletí roku 2018, kdy podnik zaznamenal největší růst prodejů ze všech výrobců multifunkčních tiskáren, kterých dodal o 22 procent více než ve stejném období o rok dříve. Obrat na jeden prodaný kus pak Sharpu rostl o 18 procent.

Apple poněkud netypicky vydal oficiální prognózy svých tržeb (především pro potřeby investorů), které jsou horší, než se čekalo, a to kvůli sníženým odhadům prodejů iPhonů, kterým se přestává dařit především na klíčovém trhu v Číně. Ty mají jako jediná divize amerického giganta klesat. Naopak ostatní divize mají růst, a to souhrnné o 19 procent. Prognózy tržeb byly sníženy z 89 miliard na 84 miliard dolarů. Jenže důsledky snížení prognóz na sebe nenechaly dlouho čekat. Ve čtvrtek 3. ledna spadly akcie Applu skoro o 10 procent a technologický index Nasdaq Composite přišel o 3,04 procenta.

Česká firma Livesport koupila prostřednictvím Livesport Invest 100% podíl ve společnosti Tapito, která provozuje stejnojmenný agregátor zpravodajství, blogů a dalších informačních zdrojů. Původním majitelem Tapita byl Bolt Startup Up Development, patřící operátorovi O2. Hodnotu transakce ovšem neznáme.

Společnost Canal+ koupí v rámci nově dohodnuté akvizice firmu M7 Group, která provozuje například satelitní službu Skylink a také služby nabízené pod značkou freeSAT, kterou M7 koupila teprve koncem loňského roku od Liberty Global. Hodnota plánované akvizice, která by měla být uzavřena k září 2019, je přibližně miliarda eur, přičemž ji ještě musejí schválit příslušné orgány.

Japonská Toshiba zveřejnila svoje hospodářské výsledky za svůj uplynulý fiskální rok, jenž skončil v březnu. Tehdy se této společnosti podařilo dosáhnout nárůstu čistého zisku o více než čtvrtinu (26 procent) meziročně na 1,01 bilionu jenů. Výsledek už zahrnuje zisk ze završení prodeje paměťového byznysu. Provozní zisk naopak o 58,9 procenta klesal na částku 35,4 bilionu jenů.

Operátor T-Mobile zveřejnil svoje hospodářské výsledky za první čtvrtletí, kdy se mu podařilo dosáhnout dvouprocentního meziročního nárůstu tržeb na 6,7 miliardy korun. Počet mobilních zákazníků rostl o půl procenta na 6,19 milionu. Ještě rychleji rostli klienti „na smlouvu“, a to o čtyři procenta meziročně na 4,03 milionu. Hrubý provozní zisk EBITDA firmě klesal o 0,4 procenta na 2,84 miliardy korun.

Značka Honor, patřící pod Huawei, má ambice stát se světovou čtyřkou na globálním trhu smartphonů. Za tímto účelem chce navyšovat investice do vývoje a rozšíření distribučních kanálů. V růstu by měl firmě pomoci i 5G telefon, jenž má být představen ještě v letošním roce.

Společnost ABC Data oznámila prodej svojí české pobočky, a to za necelých 900 tisíc korun polské společnosti Investment Gear 2. Informace o prodeji přišla brzy poté, co se v médiích objevila zpráva o tom, že česká pobočka musí finančnímu úřadu doplatit nedoplatek na DPH ve výši necelých 32 milionů korun. Vypadá to, že dosavadní aktivity ABC Data v ČR nyní přebírá slovenská pobočka.

Síť lékáren Pilulka, působící v ČR, na Slovensku a v Rumunsku, zveřejnila svoje finanční výsledky za loňský rok, kdy se jí podařilo růst téměř o 50 procent na zhruba dvě miliardy korun v tržbách. Z toho vlastní tržby lékárny činily 1,02 miliardy, zbývajících 996 milionů měly na starosti franšízy. Samotné tržby z online prodejů přesáhly 600 milionů korun.

Americká firma IBM zveřejnila výsledky svého partnerského kanálu za rok 2018, kdy přes něj „proteklo“ více než 14 miliard dolarů v rámci 84 tisíc obchodních příležitostí. Společnost zároveň oznámila, že v uplynulém roce se jí podařilo získat 13 tisíc nových partnerů a že její cloudová divize vykázala tržby 19,2 miliardy dolarů s 12procentním růstem.

Skupina KKCG Karla Komárka oznámila akvizici společností Cleverlance Enterprise Solutions (ES) a AEC, patřící skupině Cleverlance Group. Ta si v první zmíněné firmě ponechává 30procentní a ve druhé 50procentní podíl. Hodnota transakce zveřejněna nebyla.

Česká platební brána ThePay zveřejnila svoje hospodářské výsledky za loňský rok, kdy se jí podařilo vyrůst zhruba o čtvrtinu na objem transakcí ve výši 2,2 miliardy korun. Tržby (provize) rostly o více než 44 procent na téměř 19 milionů korun. ThePay už v současnosti nabízí více než 1 200 platebních bran pro e-shopy s 20 možnými metodami platby.

Aukro.cz opět změnilo vlastnickou strukturu. Nadpoloviční, 55procentní podíl v něm koupil investiční fond Pale Fire Capital Jana Barty, Dušana Šenkypla a Davida Holého. Zbytek v Aukru drží dosavadní vlastník, fond Leverage Technology, skrze firmu LevTech1.

Společnost Global Payments oznámila akvizici konkurenční firmy Total System Services, za kterou zaplatí 19,2 miliardy eur. Obří transakci už schválily správní rady obou podniků, nicméně čeká se ještě na souhlas akcionářů a příslušných regulátorů. Global Payments sídlí v Atlantě v americkém státě Georgia.

Prožívá Bitcoin novou bublinu? Virtuální měna postupně nabírá na síle; v neděli 12. května se jí podařilo krátce přeskočit hranici 7,5 tisíce dolarů za kus. A ačkoliv později o pár stovek dolarů propadla, držela se i po 24 hodinách nad 7 tisíci a blížila se tak devítiměsíčnímu maximu. Otázkou je, jak dlouho jí to vydrží.

Kryptoměna Bitcoin pokračuje v pozvolném růstu. V úterý 7. května se jí podařilo dosáhnout téměř hodnoty 6 tisíc dolarů za kus. Za 24 hodin tak Bitcoin vyrostl o 3,63 procenta, za týden pak o 11,95 procenta.

Americká firma IBM publikovala svoje hospodářské výsledky za první čtvrtletí, které byly pro firmu, její investory i analytiky spíše zklamáním. Obrat v daném období totiž meziročně poklesl o 4,7 procenta na 18,18 miliardy dolarů. Čistý zisk nicméně zaznamenal relativně mírný pokles o 9 milionů na 1,59 miliardy dolarů.

Společnost JRC Czech, zabývající se maloobchodním prodejem videoher a herního příslušenství, oznámila svoje hospodářské výsledky za svůj uplynulý fiskální rok, který skončil k 31. lednu 2018. V té době se jí podařilo navýšit tržby z 526,2 milionu na 538,3 milionu korun. Zisk pak poklesl z 12,9 milionu na 10,5 milionu korun.

Společnost WebSupport, jejímž předmětem podnikání je webhosting, mění majitele. Důvodem je prý fakt, že jeden ze zakladatelů firmy, Michal Truban, je aktivní v politice. Novým majitelem WebSupportu je dánská firma Axcel, která je majitelem například české firmy Active24. Hodnotu akvizice neznáme.

Streamovací služba Spotify zaznamenala ve čtvrtém čtvrtletí 2018 lepší výsledky, než jaké jí předpovídali analytici. Její provozovatel dosáhl v daném období provozního zisku ve výši 94 milionů eur, přičemž původní odhady hovořily o 16milionové ztrátě. O rok dříve činila provozní ztráta 87 milionů eur. Tržby v Q4/2018 rostly o 30 procent.

Svoje výsledky publikovalo také české O2, jehož konsolidované tržby loni stoupaly meziročně o 0,8 procenta na 38 miliard korun. Čistý zisk naopak poklesl, a to o 2,5 procenta na 5,45 miliardy korun. Stalo se tak kvůli vyšším odpisům. Výnosy mobilního segmentu rostly o 1,6 procenta na 20,3 miliardy korun.

Německý koncern Voith oznámil akvizici většinového podílu ve švédské společnosti Pilotfish, která se zabývá vývojem IT systémů pro autobusy a vlaky. Voith nyní ve švédské firmě vlastní 56 procent, ačkoliv není jasné, kolik za tento podíl zaplatil.

O tři čtvrtiny původní hodnoty, tedy 75 %, spadla za loňský rok hodnota bitcoinu. Kritici kryptoměn hovoří o splasknutí bubliny, nicméně hodnota měny se v současnosti drží na stejné úrovni, na jaké byla na podzim roku 2017. Za dramatický nárůst (a následný pokles) hodnoty tak mohou především spekulanti, kteří do bitcoinu ve velkém investovali v posledním čtvrtletí roku 2017.

I další týden hlásíme další stabilní růst virtuální měny Bitcoin, jejíž kurz se v pondělí 27.5. dostal téměř k 9 tisícům dolarů. Podle indexu Bitcoin Price Index portálu Coindesk se průměrná cena Bitcoinu na různých platformách dostal v pondělí ráno na maximum 8 937,25 dolaru. Což bylo nejvíc od 11. května 2018.

Společnost ČD – Telematika zveřejnila svoje hospodářské výsledky za rok 2018, kdy se jí podařilo meziročně navýšit tržby o 13,3 procenta na 1,66 miliardy korun. Rostly také investice, a to o 22 procent, jakož i zisk před zdaněním – o 7 procent na 70,2 milionu. Čistý zisk dosáhl hodnoty 55,1 milionu korun.

Společnost Veeam Software se pochlubila svými hospodářskými výsledky v prvním kvartále 2019, kdy zaznamenala meziroční růst doručených objednávek o 16 procent. Na výsledky mělo pozitivní vliv i nedávné uvedení nové verze řešení Veeam Availability Suite 9.5 Update 4. Nejrychleji pak roste Veeam Backup for Microsoft Office 365, konkrétně o 152 procent.

Skupina Unicorn zveřejnila svoje finanční výsledky za loňský rok s tržbami 3,711 miliardy korun, což znamená nárůst o 20 procent meziročně. Asi 36,4 % obratu za loňský rok tvořily příjmy ze zahraničí. Mezi klienty Unicornu se řadí více než pětistovka firem z 25 zemí světa.

Slovenský operátor O2 zveřejnil svoje hospodářské výsledky za rok 2018, kdy se mu podařilo navýšit počet svých zákazníků o 90 tisíc na 2,03 milionu. Jeho výnosy pak rostly o 7,6 procenta na 290,3 milionu eur. Neočištěný zisk EBITDA pak stoupal z 93,9 na 104,2 milionu eur.

Pravděpodobně nejúspěšnější hrou roku 2018 je Fortnite od vývojářského studia Epic Games, která podle analytické firmy SuperData vygenerovala obrat 2,4 miliardy dolarů. Většina těchto peněz byla získána prodejem doplňků přímo ve hře, neboť samotná hra je zdarma.

Virtuální měně Bitcoin se sice loni příliš nedařilo, ale nyní si to trochu vynahrazuje. Na Velikonoční pondělí překročila jeho hodnota 5 500 dolarů za kus, což je nové letošní maximum. V úterý pak kurz povyskočil na další maximum, 5 636 dolarů.

Virtuální měna Bitcoin právě zažívá nejdelší fázi poklesu ve své historii. Zatímco koncem roku 2017 činila její hodnota rekordních 19 500 dolarů, nyní (4.2.) je to jen zhruba 3 500 dolarů. Za rok a něco tedy kryptoměna ztratila zhruba čtyři pětiny svojí maximální hodnoty.

Společnost Philips publikovala svoje hospodářské výsledky za loňský rok, kdy zaznamenala pokles čistého zisku o více než 40 procent, konkrétně o 41,3 procenta na 1,09 miliardy eur. Zisk z „pokračujících operací“ ovšem rostl, a to o 27 procent na 1,31 miliardy eur. Stejně tak rostly tržby – o necelá dvě procenta na 18,12 miliardy eur.

Streamovací služba Netflix oznámila svoje hospodářské výsledky za rok 2018, kdy se jí podařilo vygenerovat tržby ve výši 16 miliard dolarů. Ke konci roku měla online videopůjčovna 139 milionů platících předplatitelů, což znamená meziroční nárůst o 8,8 milionu zákazníků. Z toho 1,5 milionu přibylo v domovských USA.

Po finanční stránce se Twitteru sice docela daří, jenže provozovatel sociální sítě zkrátka nedokáže „sbírat“ nové uživatele – v této oblasti už delší dobu stagnuje. Počet měsíčních aktivních uživatelů sice mezičtvrtletně vzrostl z 321 milionů v Q4/2018 na 330 milionů v Q1/2019, nicméně meziročně se stejně jedná o pokles (z 336 milionů). Za první čtvrtletí Twitter zaznamenal tržby ve výši 787 milionů dolarů, tržby z reklamy pak dosáhly 679 milionů (v obou případech +18 procent meziročně).

Společnost Airbnb oznamuje akvizici dánského startupu Gaest, díky které možná začne nabízet také pronájmy prostor pro setkání a workshopy firem. Firma Gaest vznikla v roce 2015 a podařilo se jí vybrat miliony eur na investicích. Jen se bojíme, jestli se stejně jako spousta dalších startupů nepokouší znovu o vynález kola, byť pod jiným názvem.

Společnost DXC Technology oznámila akvizici švýcarské softwarové firmy Luxoft, za kterou zaplatí dvě miliardy dolarů. Transakce by měla být hotová v červnu 2019 a DXC Technology zajistí posílení portfolia v oblasti digitálních služeb.

V Rusku zkrachovala společnost Yota Devices, která se v uplynulých letech proslavila uvedením netypických smartphonů YotaPhone se dvěma displeji, přičemž ten sekundární využíval e-Ink technologii (podobně jako čtečky elektronických knih). Krach způsobil mimo jiné i soudní spor s jedním z dodavatelů, společností Hi-P Singapore.

Microsoft ve druhém čtvrtletí svého aktuálního fiskálního roku oznámil růst tržeb na 32,47 miliardy dolarů, zisk pak dosáhl hodnoty 8,42 miliardy. Firmě se daří hlavně v segmentu cloudu, neboť v daném období jen produkt Azure dosáhl růstu 76 procent.

Amazon se v pondělí 7. ledna stal oficiálně největší společností na trhu, když předběhl mimo jiné například Microsoft. Obchodování akcií firmy bylo ten den ukončeno na částce 796,8 miliardy USD, což bylo o 13,2 miliardy víc oproti částce, za kterou svůj den uzavřel právě Microsoft.

Portál Hrej.cz má nového majitele, kterým je agentura Grunex, jež se specializuje na marketingové a PR aktivity související s PC hrami a eSportem. Ta ho koupila od původního majitele, společnosti Xzone. Hodnota akvizice oznámena nebyla.

Investiční skupina PPF měla v úmyslu koupit 100procentní podíl v bulharské televizi Nova (která s tou českou nemá nic společného, jedná se pouze o shodu jmen) od jejích současných vlastníků, skupiny MTG a Eastern European Media Holdings. Jenže transakci neschválil bulharský antimonopolní úřad, a to nejspíš kvůli tomu, že PPF už v zemi vlastní operátora Telenor.

Zakladatel společnosti Oracle Larry Ellison vlastní podle svých slov tři miliony kusů akcií automobilky Tesla v hodnotě okolo miliardy dolarů, což znamená, že ve firmě kontroluje 1,75 %. Po Elonu Muskovi je tak druhým největším akcionářem firmy z řad jednotlivců.

Kryptoměny ve čtvrtek 10. ledna opět padaly, a to včetně Bitcoinu, jehož minimum činilo 3 785 dolarů. Investoři si totiž všimli velkého transferu asi 40 tisíc tokenů měny ethereum na jednu platformu, což signalizovalo záměr prodeje. Následně nastal dominový efekt.

Český taxikářský startup Liftago zveřejnil svoje hospodářské výsledky za loňský rok, kdy se mu podařilo dosáhnout zhruba třetinového růstu a jeho obrat dosáhl skoro 300 milionů korun. Zadařilo se i jinak – více než 100 milionů korun do Liftago nalila technologická firma Livesport, která se tak stala jeho významným akcionářem.

Samsung zveřejnil předběžné hospodářské výsledky za čtvrtý kvartál loňského roku, kdy došlo k překvapivému poklesu provozního zisku o 29 procent na 10,8 bilionu wonů (přes 214 miliard korun). Ve sledovaném období poklesly také tržby, a to o 11 procent na 59 bilionů wonů.

Řecká sázková firma OPAP, kterou spoluvlastní skupina KKCG Karla Komárka a EMMA Capital Jiřího Šmejce, kupuje 51procentní podíl v konkurenční společnosti Stoiximan Group, která provozuje sázení na internetu v Řecku a na Kypru. Hodnota transakce dosáhla 94,86 milionu eur, prodávajícím je TCB Holdings, která si nechává menšinu.

Legislativa (107)

Legislativa 51/2019

-> Další pokutu tentokrát ve výši „pouhých“ 150 milionů eur dostala ve Francii společnost Google a to za narušování konkurenčního prostředí a nejasnosti v podmínkách Google Ads. [W]

-> Roční vězení (rozdělené na 4 měsíce „natvrdo“ a osm měsíců podmínky) a pokutu 15 tisíc eur vynesl soud ve Francii nad bývalým generálním ředitelem France Telecom (dnes Orange) Lombardem a dvěma jeho spolupracovníky. Důvodem je pracovní šikana, která byla ve společnosti častým jevem během restrukturalizace v letech 2007-2010 a vedla k sebevraždám 19 a pokusům o sebevraždu dalších 20 zaměstnanců. [W]

Ve Francii se strhl „poplach“ kolem výsledku soudního sporu mezi Google a vydavateli – ten ve zkratce znamená, že Google nebude vydavatelům nic platit a bude nadále zobrazovat pouze titulky článků francouzských médií, bez úryvků. Vydavatelé se tímto výsledkem „cítí znevýhodněni“. (Pozn. red.: Francouzští vydavatelé jsou především zabednění. Ke stejnému výsledku vedly podobné spory v minulosti například ve Španělsku a vydavatelé nakonec ještě rádi a ochotně na pravidla Google přistoupili. Realita je bohužel taková, že je to Google, kdo zajišťuje návštěvnost a čtenost vydavatelům a nikoliv naopak.

Resort zdravotnictví chce do konce roku předložit návrh zákona o elektronizaci zdravotnictví, který by po elektronických receptech do oblasti přinesl další novinky – například možnost změnit si praktického lékaře či zažádat o výpis ze zdravotnické dokumentace prostřednictvím Národního zdravotnického portálu.

Australský úřad pro ochranu spotřebitelů ACCC podal žalobu na jihokorejský Samsung kvůli údajně klamavé reklamě, v níž prý společnost zavádějícím způsobem prezentuje vodotěsnost svých zařízení řady Galaxy. Ty totiž podle organizace zdaleka nejsou tak odolné, jak o nich Samsung tvrdí. Reklama uvádí, že odolnost vůči prachu a vodě je na úrovni IP68 a uživatelé z ní mohou mít pocit, že telefony mohou používat třeba i v bazénu.

Do ruské Státní dumy byl předložen návrh zákona, který by v případě schválení uděloval povinnost sociálním sítím Facebook a Twitter ukládat data o ruských uživatelích v Rusku. Pokud by tak provozovatelé těchto sítí neučinili, hrozila by jim pokuta až do výše 18 milionů rublů (6,34 milionu korun).

Čínský e-shop AliExpress, patřící do portfolia giganta Alibaba Group, podle evropské spotřebitelské organizace BEUC porušuje práva spotřebitelů. Kritici tvrdí, že praktiky AliExpressu neodpovídají legislativě Evropské unie především v tom, že místem případného soudního sporu mezi prodejcem a zákazníkem je rozhodčí soud v Hongkongu. Podle zákonů platných v EU má ovšem každý spotřebitel právo řešit podobné spory v zemi svého bydliště.

Společnost Huawei argumentuje, že tím, že jí byla zakázána spolupráce s americkými firmami, byla porušena ústava USA. Oddíl 889 zákona o schvalování národní obrany je tak v podstatě protiústavní. Podle právního oddělení Huawei nabízí zákaz Huawei s argumentací kybernetické bezpečnosti jen falešný pocit bezpečí, a odvádí to pozornost od „skutečných problémů, jimž čelíme.“

Ve Spojených státech řeší zakladatele Wikileaks Juliana Assangeho, respektive jeho obvinění tamní prokuraturou z úniků tajných dokumentů bezpečnostních složek USA. Podle obhájců práv svobodného tisku totiž tyto úniky byly jen běžnou součástí novinářské práce v souladu s prvním dodatkem americké ústavy.

Italský regulační úřad vyšetřuje americkou společnost Google kvůli údajnému zneužívání tržního postavení. Situace se týká aplikace Android Auto pro infotainment systémy do automobilů, do které Google odmítl zakomponovat aplikaci Enel X Recharge od společnosti Enel.

Krajský soud v Brně zrušil pokutu pro Českou asociaci satelitních operátorů, kterou jí v roce 2017 udělil Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran. Organizace měla pokutu ve výši 23 tisíc korun zaplatit za inzerát v tištěné MF Dnes namířený proti státní podpoře DVB-T2. Karikatura zobrazovala tehdejšího premiéra Bohuslava Sobotku, kterak hrne peníze ze státní kasy jistým „radiokomunikacím“.

Vláda amerického státu Kalifornie předložila už loni návrh zákona, který je známý jako Právo na opravu. Myšlenka zákona spočívá v tom, že majitelé zařízení, potažmo neautorizované servisy, mohou získat informace, součástky i potřebné vybavení k tomu, aby si případné nefunkčnosti opravili sami. Jenže například Apple s tímto nesouhlasí a tvrdí, že nejlepším řešením je přenechat opravu autorizovanému servisu, a to z hlediska (fyzické) bezpečnosti. Přesto už podobnou legislativu řeší dalších 17 států USA.