Nejdůležitější zprávy z období 03.10.2017 - 09.10.2017

Observer 41

Alibaba uvažuje o Česku
ČR je jednou z možných lokalit pro druhé datové centrum skupiny.

Praha má chatbota
Společnost Datasys vyvinula pro „chytré“ město aplikaci která poradí s lítačkou

General AI Challenge má první vítěze
Slovensko-česká Good AI ocenila astronauta, programátora a akademiky.

Zobrazuje se pouze volně dostupný obsah. Pokud chcete vidět víc, , prosím.

Nemáte-li účet, napište nám, nebo si můžete objednat předplatné na zkoušku.

Digitální byznys si nelze koupit

Digitální byznys si nemůžete koupit – tím se liší od většiny tradičních (technologických) iniciativ. Jde o změnu v kultuře a systémech organizace. Nedávné průzkumy uskutečněné analytiky společnosti Gartner potvrzují, že jen malý počet organizací úspěšně zvládl škálování digitálních iniciativ, jež by mělo navazovat na fáze experimentů a pilotních projektů. Jak poznamenává viceprezident výzkumu Gartner Marcus Blosch: „Digitální byznys vyžaduje odlišné dovednosti, pracovní návyky, organizační modely a pochopitelně i kulturu. Změnit organizaci, jež byla navržena na strukturovaný,...

Hlavní události (3)

V Bratislavě se ve dnech 14. a 15. listopadu (novembra) uskuteční již 16. ročník mezinárodního kongresu ITAPA, jehož součástí je i soutěž Cena ITAPA 2017, do níž se bylo možné přihlašovat do 10. října (októbra). Oceněny budou digitalizační projekty zaměřené na občana i projekty podporující rozvoj společnosti s využitím IT.

Národná agentúra pre sieťové a elektronické služby (NASES), která provozuje portál Slovensko.sk, pro portál Živé.sk uvedla, že příčiny pádu portálu spočívají především v neočekávaném nárazovém zvýšení požadavků na systém a dávkovém zpracovávání, a také v tom, že zpracovávaná data nebyla strukturovaná. Podle tvrzení poslankyně SaS Jany Kiššové vůbec nebyly provedeny zátěžové testy portálu a stát stálo řešení jeho problémů 30 milionů eur, což zatím nebylo nijak potvrzeno. NASES již uvedla, že se problémy s doručováním již podařilo odstranit.

Začala fungovat Účtenkovka, tedy účtenková loterie z dílny ministerstva financí. Portál Lupa.cz píše o tom, že „vyplňování údajů je spíše zábavou pro masochisty“, je tedy nesmyslně složité. Dalším problémem je, že u první verze mobilní aplikace (již nahrazeno verzí novou, pozn. red.) byl vyžadován přístup k ID zařízení a informacím o hovorech. Poslanec Jan Farský (STAN) podal podnět na ÚOOÚ kvůli údajnému nezákonnému nakládání s osobními údaji (nutnost zadávání DIČ, často shodného s rodným číslem).

Kontrakty a implementace (16)

Úřad místopředsedy vlády SR pro investice a informatizaci Petra Pellegriniho vydal první výzvy, které podporují experimentální vývoj pro oblast Smart City. Projekty mají probíhat formou veřejně-soukromého partnerství. Slovensko na ně vyčlení milion eur, velkou část nákladů pokryjí soukromí partneři z USA.

Operátor 4ka prý začal jednat s Orangem o tom, že bude v rámci národního roamingu využívat jeho 3G síť na celém Slovensku. Zjistily to portály Živé.sk a MobilMania. Jednání prý probíhají už delší dobu, ani jeden z operátorů však spekulace nepotvrdil.

U italského Milána vzniklo datacentrum pro globální cloud, které otevírá společnost Aruba Group, vlastník české firmy Internet CZ (FORPSI). Jde o jeden z největších komplexů datových center v EU.

Sousedi si v newyorské čtvrti Brooklyn navzájem prodávají elektřinu získanou ze solárních panelů, a využívají k tomu technologii blockchainu. Řešení vzniklo díky spolupráci tří firem: LO3 Energy, divize Siemensu Digital Grid a startup patřící opět pod Siemens, Next47.

Společnost VMware oznámila rozšíření Aliance pro mobilní bezpečnost (Mobile Security Alliance; MSA) na 23 partnerů v šesti kategoriích: koncové body, aplikace, cloud, síťová bezpečnost, ověřování identity a analýza.

Veeam Software nabízí podporu pro Microsoft Azure Stack, na který tak rozšiřuje svoje řešení dostupnosti pro velké podniky. Organizace využívající Azure Stack díky tomu získají pomoc s ochranou dat a aplikací.

Společnost Google spustila certifikační program pro příslušenství, který ponese název „Made for Google“ a bude zaručovat kompatibilitu daného produktu s hardwarovými řešeními Googlu, například telefony Pixel.

Čínský e-commerce gigant Alibaba Group chce v Evropě stavět druhé datové centrum; aktuálně je ve fázi výběru lokality a ve hře je i Česká republika, i když k favoritům patří Švédsko a Velká Británie. První lokalitou je německý Frankfurt.

Společnost NetApp bude prostřednictvím své partnerské sítě nabízet produkty od firmy Veeam Software. Řešení tak budou prodávat 4 tisíce resellerů NetAppu.

Platební služba Twisto získala novou investici ve výši pěti milionů eur (asi 130 milionů korun) od nizozemské ING Group a rakouské pojišťovny Uniqa. Finance budou účelově využity mimo jiné na expanzi do Polska.

Severní Korea získala už druhou přípojku k internetu. Tu první zajistil čínský poskytovatel (China United Network Communications), tu druhou ruský státní TransTeleCom, patřící pod tamní železniční společnost.

Praha chce být více „smart“, a tak si ve spolupráci se společností Datasys rozjela vlastního chatbota pro Lítačku. Ten kromě toho zvládá odpovídat i na dotazy občanů části Praha 12. Projekt vyšel na 468 tisíc bez DPH (566 tisíc s DPH).

Cígler Software se tedy nakonec přejmenovává. Poté, co fúzí s firmou Vema založil holding Solitea, přijímá jeho jméno. Pro ČR ponese název Solitea Česká republika, pro Slovensko pak Solitea Slovensko. Firma tak chce být čitelnější pro své zákazníky.

Společnost Sophos rozšířila svůj partnerský program o Sophos Cloud Security Provider pro poskytovatele zabezpečení cloudu. V reálu to má znamenat, že si Sophos přeje, aby jeho partneři přecházeli z kategorie prodejců do kategorie konzultantů.

Zyxel rozjíždí nový program pro partnery s názvem Zyxel Ally Programme, který nabídne celkově tři partnerské úrovně, přičemž ti nejaktivnější partnery se dočkají vyšší podpory. V rámci programu bude k dispozici technická a obchodní podpora, školení, slevy, atd.

Hospodářské výsledky (2)

4ka zveřejnila některé statistiky týkající se její sítě. V dosavadních měsících letošního roku vyrostl objem přenesených dat v meziročním srovnání 2,5násobně a například v září se v síti přenesl více než petabajt dat. Počet lidí využívajících roaming se v létě zdvojnásobil.

Společnost Red Hat zveřejnila své hospodářské výsledky za druhé fiskální čtvrtletí aktuálního roku, kdy u ní došlo k 21procentnímu nárůstu obratu v meziročním srovnání (na konečných 723 milionů dolarů). Čistý zisk pak poskočil z 59 na 97 milionů dolarů.

Legislativa (5)

Vedení optických kabelů vzduchem není podle vyjádření slovenského ministerstva dopravy a výstavby obecně nelegální a zamítavý postoj se týká pouze konkrétního případu v obci Seňa. Tento případ podle resortu nelze považovat za precedens.

České firmy se přísnějším kontrolám v souvislosti s nařízením EU o ochraně osobních údajů (GDPR) mohou vyhnout tím, že přesunou data na území ČR. Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ), který zde bude dodržování nařízení vymáhat, chce být k firmám shovívavý a nejvyšší pokuty nejspíš ukládat nebude. Píše o tom portál iHned.cz.

Soudní dvůr EU bude řešit, zda Facebook může přenášet osobní data svých uživatelů ze zemí Evropy na servery ve Spojených státech. Řešit se bude především legálnost existujícího právního mechanismu, který takový postup umožňoval.

Hospodářská komora ČR začala pracovat na dokumentu, který by shrnoval její doporučení pro vládu ohledně sdílené ekonomiky. Ten ponese název „Digitální ekonomika – nová pravidla pro moderní zemi“, a bude prezentován v lednu 2018.

Apple má Irsku doplatit 13 miliard eur na daních plus úroky. Zajímavé je, že doplatek nechce přímo Irsko, ale Evropská komise, která zemi ke zpětnému výběru daní vyloženě nutí. Irsko se přirozeně hájí tím, že daňové záležitosti jsou v kompetenci členských zemí EU a nikoliv EK. Podobné tlaky vyvíjí Komise i vůči Amazonu, který mezi lety 2006 a 2014 získal údajně neoprávněné daňové výhody v Lucembursku.

Produkty, technologie a služby (28)

Orange rozšiřuje síť 4G do desítek nových obcí, převážně těch menších. Do konce roku má v plánu pokrýt 90 procent populace Slovenska. V současné době dosahuje pokrytí úrovně 83 procent.

Společnost Alza začala prodávat elektromobily značky Tesla už i na Slovensku. Tesla Model S vyjde na 108 tisíc eur s DPH, Model X na 133 tisíc eur. Tesla Model 3 bude stát od 42 tisíc eur, jakmile bude v Evropě k dispozici.

Fio banka nyní umožňuje posílání některých plateb bez autorizace. Týká se to převodů mezi vlastními účty, plateb na vybrané známé účty i plateb s nižšími částkami.

Na Slovensku vznikla síť informačně-poradenských center (IPC), která poskytují informace o eurofondech, nabízejí individuální konzultace související s žádostmi o dotace i organizují vzdělávací aktivity na dané téma. IPC vznikla pod hlavičkou úřadu místopředsedy Petra Pellegriniho a sedmi slovenských krajských měst.

V Bratislavě vzniknou další nabíjecí stanice pro elektromobily, a to díky mezinárodnímu programu URBAN-E. Bude jich celkem 55, v rámci projektu vzniknou i další stanice, a to ve slovinské Lublani a chorvatském Záhřebu.

Společnost HP uvedla nová zařízení řady Spectre – notebooky HP Spectre 13 a HP Spectre x360 13. K dispozici jsou inovovaný design, nejnovější generace procesorů Intel či delší výdrž baterie.

Společnost Amazon představila nové API pro svou digitální asistentku Alexu, díky kterému bude moci zvládat po jediném příkazu více rutin. Kromě toho je k dispozici i nový hardware: upravený reproduktor Echo či dongle pro televize Fire TV.

Google Assistant bude mít nové inteligentní funkce, díky kterým se vypořádá i s chytáky a komplikovanějšími otázkami. Doposud neveřejné novinky z vývoje uživatelského rozhraní zmapoval portál PCRevue.sk. (zdroj)

SAP vydal svůj ERP balík SAP S/4 HANA v novém vydání 1709. K novinkám patří funkcionalita SAP Leonardo Machine Learning a prediktivní analytika. Přímo do digitálního jádra jsou tak integrovány inteligentní aplikace, které dokážou předpovědět například vývoj zásob zboží nebo automatizovat procesy fakturace.

Majitelé chytrého reproduktoru Amazon Echo s digitální asistentkou Alexa si mezi sebou mohou zdarma volat bez nutnosti integrace s dalším hardwarem. Funkce zatím funguje jen ve Spojených státech.

Google představil bezdrátová sluchátka Pixel Buds, které mohou sloužit i jako překladač. Mají totiž integrovaného asistenta Google Assistant, který dokáže překládat mezi 40 jazyky.

Google už po vydavatelích článků nebude vyžadovat, aby první klik poskytli čtenáři zdarma (v rámci systému FCF neboli first click free), což znamená, že se do výsledků vyhledávání dostanou i portály s výhradně placeným obsahem.

V Praze se uskuteční první konference o vyhledávacím nástroji Elasticsearch, kterou spoluorganizuje společnost Elastic. Akce se bude konat 24. října a těšit se můžete na pět přednášejících.

Aplikace Dotační Parazit funguje v ostrém provozu. Řešení, které bylo prezentováno na prvním hackathonu veřejné správy, využívá veřejně přístupné datasety k určení toho, kdo u nás nejvíce vydělává na dotacích a odkud k němu peníze plynou. Projekt vytvořilo Centrum of Excellence for Good Governance Lukáše Wagenknechta, který dříve působil jako náměstek ministra financí.

Zakladatel portálu Hlídač státu Michal Bláha do něj integroval webovou aplikaci pro zájemce o voličský průkaz, jejíž čerstvou součástí je chatbot, jenž takovým lidem poradí s nejčastějšími otázkami. Bláha na něm spolupracoval se společností Datasys a společně jej integrovali do Facebook Messengeru a Facebooku.

Experti z IBM vyvinuli způsob, který dokáže simulovat molekuly na kvantovém počítači. Sedmiqubitový kvantový procesor využili k simulaci molekulární struktury hydridu berylnatého (BeH2).

Společnost Oracle uvedla v rámci platformy Oracle Mobile Cloud několik novinek, především pak chatboty pro komunikaci v přirozeném jazyce. Platforma tak nově zjednodušuje vývoj těchto chatbotů a usnadňuje jejich provoz.

Německá pošta Deutsche Post testuje poštovního robota, který nese název PostBOT a pokud se osvědčí, bude schopen dodávat zásilky do 150 kilogramů. Pošta ujišťuje, že robot pošťáky nenahradí, ale mohl by jim pomoci s těžkými zásilkami.

Společnost Oracle implementuje do komplexního portfolia svých cloudových aplikací umělou inteligenci. Nově uvedená sada aplikací nese název Oracle Adaptive Intelligent Apps.

Operátor Vodafone začal nabízet doplňkové datové tarify, určené pro konkrétní služby, respektive skupiny služeb. Ty jsou čtyři a Vodafone je nazývá Passy. Ke službě se pravděpodobně bude vyjadřovat Český telekomunikační úřad, který zhodnotí, zda nebyla porušena síťová neutralita.

Microsoft uvádí svůj webový prohlížeč Edge ve formě aplikace pro konkurenční systémy Android a iOS. Obě verze si již můžete otestovat, nicméně musíte být zapojeni do programu Windows Insider. Kromě toho firma představila také rozhraní Microsoft Launcher pro platformu Android.

Firma QNAP přináší nová NAS úložiště – modely TS-x31P2 a TS-431X2 pro malé a střední podniky (SMB) a domácnosti. K dispozici jsou čtyřjádrový procesor taktovaný na 1,7 GHz, až 8 GB paměti DDR3 RAM, dva porty Gigabit LAN či podpora disků SATA 6 Gb/s.

Netgear představuje bezdrátový Wi-Fi systém Orbi Pro, který je specificky navržen pro malé a střední podniky. Novinka disponuje podporou třípásmové Wi-Fi technologie Fastlane3 vytvářející bezdrátový most mezi všemi zařízeními stejné řady.

Společnost Sigfox uvedla lokalizační modul pro internet věcí – Sigfox Admiral Ivory – který vyjde na necelých pět korun. Novinka dokáže „špehovat“ balíčky a dopisy a dokonce vám umí dát vědět, kdy a kde byl daný balíček otevřen.

Společnost Synology představila nové multimediální zařízení typu NAS, které může sloužit jako úložiště multimediálního systému v domácnostech. K zajímavým funkcím patří například podpora paralelního překódování dvou kanálů videa ve formátu H.265/H.264 4K.

Microsoft uvedl na konferenci Ignite nové cloudové balíčky pro frontline pracovníky, tedy všechny ty, kteří se nějakým způsobem dostávají do styku se zákazníky. Jde o Windows 365 F1 a Office 365 F1, přičemž první, rozsáhlejší a samozřejmě dražší verze je určena pro velké podniky, tu druhou, „osekanější“, pak využijí především menší firmy s menšími nároky.

Operátor Vodafone hlásí kompletní pokrytí České republiky sítí pro internet věcí (IoT) NB-IoT. Pokud jde o plochu, pokrývá síť téměř 100 %, pokud jde o populaci pak 94 % (nižší číslo je způsobeno tím, že ne všude je k dispozici signál uvnitř budov).

Společnost Oracle uvedla nové řešení pro channel marketing, které je součástí její platformy Oracle Data Cloud. Jeho účelem je usnadnění personalizace komunikace s obchodními partnery.

Certifikace a ocenění (1)

Soutěž General AI Challenge, kterou organizuje česko-slovenská společnost GoodAI Marka Rosy, a která je zaměřena na vývoj umělé inteligence, má první vítěze. K těm patří bývalý astronaut Dan Barry, inženýr Microsoftu Andrés del Campo Novales, Andreas Ipp z vídeňské univerzity a japonský profesor Susumu Katayama.

Výzkumy a studie (8)

Sociální sítě podle průzkumu digitální agentury AITOM pomalu nahrazují zpravodajství. Klasické zpravodajství si denně přečte 71 procent mužů, 43 procent pak kontroluje sociální sítě. U žen jsou tato čísla už přehozená: 64 % pro zpravodajství versus 75 % pro sociální sítě.

Firmy v ČR nemohou inovovat, protože nejsou lidi. Takový je jeden ze závěrů, které přinesl průzkum firmy EY, realizovaný ve spolupráci s VŠE. Podniky sice neváhají investovat do Průmyslu 4.0, nemají však pro něj dostatek expertů.

Podle Gartneru letos investice do IT vyrostou celosvětově o 3,3 procenta na 3,51 bilionu amerických dolarů. V roce 2018 pak růst dosáhne dalšího 4,3 % na 3,66 bilionu. Nejrychleji, o 8,5 %, má růst segment podnikového softwaru, následovaný segmentem zařízení s 5,3 %.

Segment robotiky podle studie World Robotics Report 2017 od International Federation of Robotics (IFR) v letošním roce poroste, a to hlavně díky většímu nasazování průmyslových robotů. Ty letos podle odhadů dosáhnout 18% meziročního růstu, v následujících třech letech pak má jít o 15 % navíc ročně.

Podle odhadů Asociace vydavatelů audioknih (AVA) by měl segment audioknih v letošním roce vyrůst na 130 milionů korun s meziročním nárůstem o 16 procent. Asociace má v současné době patnáct členů.

Dvě třetiny sídel, tedy měst a obcí v České republice, nemají tzv. chytrou strategii, čili strategii využití inteligentních technologií ve prospěch občanů. Uvedli to na tiskové konferenci zástupci Česko-německé obchodní a průmyslové komory (ČNOPK).

Dopravní společnost DPD realizovala průzkum mezi zákazníky e-shopů, z něhož vyplývá, že nejoblíbenějším způsobem platby jsou platba převodem (58 %), platební kartou on-line (48 %) a dobírkou (47 %). Následují digitální peněženky (např. PayPal; 24 %) či platba kartou při převzetí (20 %).

Steve Brazier, šéf analytické firmy Canalys, se ve svých předpovědích pro technologický sektor nechal slyšet, že hardware není mrtvý. Pro 90 procent resellerů bude z této oblasti proudit více než 50 procent tržeb. Nicméně řada Surface od Microsoftu podle Braziera mrtvá je a firma od ní prý upustí do roku 2019.

Bezpečnost (1)

Žebříček kybernetických hrozeb pro Českou republiku za měsíc září vedl podle bezpečnostní firmy Eset trojský kůň JS/Chromex.Submelius s podílem 7,34 %. Na druhém místě byl JS/ProxyChanger a na třetím Java/Adwind s téměř shodným podílem mírně nad tři procenta.