Nejdůležitější zprávy z období 25.10.2017 - 30.10.2017

Observer 44 – 2017

Obtížné obsazování

Obsadit dnes prakticky libovolnou IT pozici s vyššími nároky na kvalifikaci je obtížné nebo drahé, případně obojí. Kritický nedostatek specialistů pak panuje v oblastech, jako jsou tvorba AI a modelů strojového učení nebo třeba analýza dat a datová věda, nebo v průnicích dvou či více specializací – třeba kybernetická bezpečnost a pokročilá analytika.

 

 

 

 

Jednou z cest, kterou organizacím, jež se potýkají s obtížným obsazováním míst souvisejících s analytikou, nebo v širším pojetí s digitálním byznysem, doporučuje viceprezident Gartneru Mario Faria, je vytvoření kanceláře CDO (Chief Data Officer) a převedení odpovědnosti správy informačních aktiv a získávání vhledu a přidané hodnoty pod ni. (pokračování na webu INSIDE)

Zobrazuje se pouze volně dostupný obsah. Pokud chcete vidět víc, , prosím.

Nemáte-li účet, napište nám, nebo si můžete objednat předplatné na zkoušku.

AI v roce 2020 “vytvoří” víc pracovních míst než kolik jich “zničí”

2020 bude zlomovým rokem z hlediska počtu pracovních míst vytvořených AI Analytici Gartneru předpovídají, že v roce 2018 vytvoří AI nové příjmy v objemu 200 miliard dolarů a 768 tisíc pracovních pozic (celosvětově). AI bude také zvyšovat produktivitu, ve stejném roce ale díky ní zanikne 943 tisíc pracovních míst. „Bude se ale jednat jen o přechodné období do roku 2020, kdy AI vytvoří 2,3 milionu pracovních míst a eliminuje jich zároveň jen 1,8 milionu,“ upozorňuje Helen Poitevinová, ředitelka výzkumu...

Hlavní události (28)

Menší obce na Slovensku nejsou připraveny na e-Government. Problém se podle kontrolorů Najvyššieho kontrolního úradu SR (NKÚ) týká celé třetiny obcí, z nichž mnohé buďto nevstupovaly do aktivních elektronických schránek nebo k nim měly omezený přístup. Jedna obec dokonce vůbec neměla zřízenou elektronickou schránku, přitom od roku 2014 jde o povinnost.

Členy občanského sdružení Slovensko.Digital se nově mohou stát i firmy. Doposud bylo členství otevřeno jen fyzickým osobám. Podniky dostanou na výběr čtyři typy členství v cenách od tisíce do 20 tisíc eur za rok.

Národná agentúra pre sieťové a elektronické služby (NASES) chce po dodavateli systému pro portál Slovensko.sk, společnosti Globaltel, zaplatit sankci v maximální výši 270 651 eur, a to kvůli problémům s doručováním zpráv do elektronických schránek uživatelů.

Ve východoslovenské obci Seňa se rozhořel spor o optické přípojky mezi společností Východoslovenská distribučná a okresním prokurátorem, respektive asociací ALPI, kteří v nově natažených nadzemních kabelech vidí porušení vyhlášky ministerstva životního prostředí, podle které se mají optická vedení „tahat“ jen pod zemí. O případu si můžete přečíst zde.

Zákazníci slovenských operátorů si na zrušení roamingu v EU rychle zvykli a jednotliví poskytovatelé tak zaznamenali výrazné zvýšení spotřeby. Píše o tom portál MobilMania s tím, že k nárůstu došlo hlavně u dat.

Americký Google nebude nadále personalizovat reklamu podle toho, jaké (soukromé) e-maily vám přistanou ve schránce služby Gmail. Slíbil to na svém blogu, přičemž svůj slib chce zrealizovat někdy do konce letošního roku.

Národný systém dopravných informácií (NSDI) nefunguje tak, jak má. Nepracuje totiž s aktuálními mapami a některé úseky nových komunikací v něm zkrátka nenajdete. Kromě toho třeba posílal řidiče pod Strečno v době, kdy byla cesta uzavřená. Cena systému od Slovak Telekomu, jehož součástí je právě i ne úplně povedená mobilní aplikace, byla 14,2 milionu eur, provoz stojí dalšího 1,5 milionu eur ročně. Aplikaci používá jen 6,5 tisíce Slováků, přitom konkurenční Waze si na Slovensku stáhlo 200 tisíc uživatelů.

Ruská antivirová firma Kaspersky Lab podle slov svých zástupců nemá co skrývat a publikuje tak svůj zdrojový kód. Tímto způsobem reaguje na postup americké vlády, která na tamních úřadech zakázala používání jejích produktů. Podle obvinění ze strany USA spolupracovala společnost Kaspersky Lab s ruskými tajnými službami.

U občanských průkazů Slovenska byla objevena závažná chyba, která souvisí s problémy šifrovacích klíčů německé společnosti Infineon, na které upozornili mimo jiné brněnští vědci z Masarykové univerzity. Chyba byla objevena už koncem ledna (januára), zveřejněna však byla až nyní s ohledem na to, aby byl Infineonu poskytnut čas na nápravu. Problém souvisí s tím, že kvůli potenciální možnosti vygenerování šifrovacího klíče neautorizovanou osobou už nemůže být jisté, kdo elektronicky podepsal nějaký dokument. To by mohlo zkomplikovat například i komunikaci občanů se státem. Ministr vnitra Róbert Kaliňák považuje hrozbu za „potenciální a marginální“, protože podle něj se útočník musí nejdříve dostat k elektronickému podpisu občana, což není veřejná věc. Ministr vyzval hackery, aby zkusili napadnout jeho občanku. Bezpečnostní experti považují reakci státu za neadekvátní. Firma Hacktrophy dokonce slíbila odměnu ve výši 1 337 eur tomu, kdo odhalí podrobnosti o Kaliňákově elektronickém podpisu. Hrozbu lze v současné době vyřešit jedině tak, že přes speciální elektronickou službu státu podáte žádost o zneplatnění certifikátů.

Americký Google našel ve svém reklamním systému inzerci placenou Ruskem, která se šířila třeba i na portálech YouTube či Gmail. Podle Googlu měla taková reklama šířit dezinformace a ovlivnit loňské prezidentské volby v Americe, což si upřímně nedokážeme představit, vzhledem k tomu, že Ruskem placená reklama měla hodnotu jen necelých 100 tisíc dolarů, což je z globálního hlediska kapka v moři.

Na Slovensku skončil virtuální operátor DH Telecom, který na Slovensku působí od roku 2006, ale přesto byl prakticky neznámý. Operátor, který fungoval na základě smlouvy se společností Slovak Telekom, se zaměřoval na firmy a podnikatele. Nyní je v konkurzu.

Pavel Durov, zakladatel šifrované IM aplikace Telegram, musí svou službu registrovat v Rusku, což deník Financial Times, který o záležitosti informoval, považuje za vítězství ruských úřadů. A to i přesto, že sídlo firmy zůstává i nadále oficiálně ve Velké Británii. Ani jinak se princip služby nemění – Telegram totiž ukládat data nebude, byť by si to úředníci přáli.

Jak jsme již informovali, je od 1. listopadu (novembra) nutné dát si pozor na jednu záludnou novinku týkající se e-schránek na portálu veřejné správy Slovensko.sk. Nově platí, že pokud se na portál přihlásíte, jsou všechny do té doby obdržené zprávy (včetně například platebních rozkazů od soudu) považovány za přečtené.

Dvě ruská státní média – televize RT a agentura Sputnik – již nebudou moci zadávat reklamy na sociální síti Twitter. Ta tak reaguje na nařčení amerických tajných služeb, které tvrdí, že se tato média podílela na zasahování do prezidentských voleb v USA.

/z tiskové zprávy KKCG/

Investiční společnost KKCG podnikatele Karla Komárka kupuje majoritní část holdingu AutoCont, který je největším nezávislým českým poskytovatelem IT služeb. Je to letos nejvýznamnější akvizice v oblasti informačních technologií v Česku. Smlouva mezi oběma subjekty byla podepsána včera.

Podle smlouvy se skupina KKCG stává sedmdesátiprocentním akcionářem společnosti AutoCont Holding. Zbývajících třicet procent akcií zůstává i nadále v rukou současného managementu. AutoCont tak po sedmadvaceti letech úspěšného fungování na trhu vstupuje do nové éry a stává se součástí jedné z největších investičních společností v České republice. Transakce podléhá schválení Úřadu pro hospodářskou soutěž, jak v České republice, tak na Slovensku. Do doby než bude schválena, bude AutoCont jednat samostatně.

 

“Naší dlouhodobou vizí je vybudovat silný podnikatelský pilíř zaměřený na informační technologie. Máme v portfoliu zajímavé domácí i zahraniční IT společnosti, spolupracujeme s technologickým gigantem Foxconn. Vstup do AutoContu je dalším krokem k naplňování této vize. AutoContu může toto spojení přinést nové zajímavé obchodní příležitosti a skupinu KKCG výrazně posune v IT oblasti,“ uvedl Michal Tománek, investiční ředitel, zodpovědný ve skupině KKCG za nové technologie

Finanční správa upozorňuje, že příjmy získané díky internetovým ubytovacím službám, jako je Airbnb, je třeba danit. V některých případech, kdy jsou tyto služby poskytovány za účelem dosažení zisku, podléhají dokonce i elektronické evidenci tržeb (EET).

Slovenští operátoři odmítají, že by svým klientům zpomalovali přístup k internetu v zahraničí. Píše o tom portál MobilMania s tím, že podle operátorů může dojít ke zpomalování v určitých lokalitách, a to v závislosti na vzdálenosti od vysílače nebo na množství ostatních zákazníků. (zdroj)

Státní instituce na Slovensku začaly vydávat nové zaručené elektronické podpisy pro čipy občanských průkazů, sloužících k podepisování elektronických dokumentů. Vydávání e-občanek bylo minulý týden pozastaveno kvůli kauze německé firmy Infineon Technologies a jejích zneužitelných šifrovacích klíčů. Státu se podařilo přejít z 2048 na 3072bitové šifrování rychleji, než asi sám čekal. Klíč s 3 072 bity je kvůli časové náročnosti prakticky neprolomitelný.

Společnost Nike možná zautomatizuje výrobu, což by v tom nejhorším možném scénáři mohlo destabilizovat region jihovýchodní Asie. Tam totiž výrobce sportovních oděvů a obuvi přesunul velkou část své produkce. Podle analýzy Mezinárodní organizace práce (ILO) hrozí polovině pracovníků v daném segmentu a regionu nahrazení roboty. Jenže i když firmy jako Nike někdy bývají osočovány z otrockých podmínek ve svých továrnách, jsou na nich tamní ekonomiky již závislé a případná robotizace výroby by mohla mít katastrofální důsledky.

Chystá se další ročník konference Czech Internet Forum. Zaměřen je na oblast nových médií a jeho hlavním hostem bude Libuše Šmuclerová, generální ředitelka Czech News Center. Akce proběhne ve čtvrtek 19. října.

Zakladatel profesní sociální sítě LinkedIn Reid Hoffman považuje Čínu za další Silicon Valley. Technologický rozvoj se v asijské zemi rapidně rozvíjí a existuje hned několik měst, která by se mohla stát významnými regionálními hráči na technologickém poli.

Na světové počítačové systémy byl podniknut další velký ransomwarový útok, který byl jednotlivými bezpečnostními společnostmi pojmenován Petya, ExPetr nebo Nyetya. Začal se šířit pravděpodobně více způsoby, různé zdroje uvádějí buďto aktualizaci ukrajinského účetního softwaru MeDoc nebo návštěvu webu regionu Bachmut (zde se lidem stáhl infikovaný soubor tvářící se jako aktualizace Windows – sic!). Píšou o tom společnosti Kaspersky Lab, Eset, Cisco či Check Point. Útok se podařilo zastavit, k nejvíce zasaženým zemím však patří i ČR. Zde nicméně nebyly zasaženy důležité státní úřady ani firmy. Nejvíce zasažená je Ukrajina, ale také třeba ruská ropná společnost Rosněft. K zasaženým systémům patří i automatické sledování v Černobylu.

Účet amerického prezidenta Donalda Trumpa na sociální síti Twitter byl dočasně (na 11 minut) pozastaven. Vyšetřováním se zjistilo, že jej zrušil jeden ze zaměstnanců Twitteru při své poslední směně. Ač se to nezdá, jde o docela závažnou záležitost – Trump totiž Twitter nezřídka využívá pro veřejná a oficiální oznámení.

Slovensko v souvislosti s kauzou prolomitelných šifrovacích klíčů od společnosti Infineon Technologies zruší rizikové elektronické certifikáty umožňující využívat elektronický podpis v kombinaci s občanskými průkazy s čipem, a to plošně. Opatření se dotkne asi 300 tisíc Slováků. Kromě toho vláda pozastavila vydávání průkazů s elektronickým podpisem. Seskupení expertů na bezpečnost a firem již vyzvalo ministerstvo vnitra, aby na situaci adekvátně zareagovalo.

Společnost ESfirmy může uvést do omylu firmy a podnikatele, kteří využívají prezentaci v katalogu Seznamu s podobným názvem. Těm ESfirmy nabízejí uzavření nové smlouvy, která se nakonec ukáže jako nevýhodná. Právníci oslovení portálem Lupa.cz radí nic neplatit, neboť podle nich se jedná o klasický katalogový podvod.

Všichni tři velcí operátoři v Česku shodně nesouhlasí s výsledky testu ČTÚ, které ukázaly na nutnost regulace mobilního trhu. Firmy se shodují na tom, že by stačilo, aby úřad využíval dosavadní legislativní pravomoci. Uvedla to ČTK.

Agentura Reuters napsala, že Ukrajina je testovací arénou hybridní války, tedy takové války, která je vedena také v kybernetickém prostoru. Vláda Ruska popírá jakýkoliv podíl na kybernetické diverzi, z níž jsou viněni kyberzločinci právě z této země.

Šéfové Tesly a Facebooku, Elon Musk a Mark Zuckerberg, se do sebe pustili kvůli umělé inteligenci. Zatímco Musk před ní varuje, Zuckerberg v ní vidí potenciál. Podle Muska je Zuckerbergovo vnímání AI omezené.

Kontrakty a implementace (62)

Společnost MTS začíná na základě nového kontraktu distribuovat technologie od firmy Universal Robots. Kontrakt je platný pro slovenský trh.

Do Bardejova může přijít nový investor, společnost Kamax, která ve východoslovenském městě plánuje zainvestovat 55 milionů eur a vytvořit zde 125 vysoce kvalifikovaných pracovních pozic. Firma aktuálně jedná s místní samosprávou a rozhodnutí by mělo padnout do konce roku.

Český startup Cryptelo chce expandovat, a to nejen na nové trhy, ale i do nových vertikál. Bezpečnostní firma vyvíjející cloudové úložiště s end-to-end šifrováním Cryptelo Drive dostala prvotní investici od Startup Yardu a nyní se snaží získat další finance v neveřejném investičním kole.

Slovenská pošta je spokojená s partnerstvím s operátorem 4ka, jehož SIM karty i dobíjecí karty s kreditem prodává v rámci partnerství, díky kterému získala opci na koupi 10 procent akcií Swanu, provozovatele 4ky. Jak ovšem píše portál eTrend.sk, na koupi akcií pošta nespěchá.

Poskytovatel satelitních služeb Antik oznámil, že u služby Antik Sat brzy přejde na nový kodek, a to HEVC (H.265). Díky tomu nabídne stejnou kvalitu se zhruba polovičním datovým tokem, a to 3 Mbit/s pro HD a 1 Mbit/s pro SD.

Slovenská crowd-investingová platforma Crowdberry expanduje do České republiky, kde se jejím partnerem stává David Jelen. Ten je zakladatelem společnosti Profid, poskytující služby v oblasti finančního řízení.

Do systému elektronického zdravotnictví (eHealth) bylo na přelomu října a listopadu (októbra a novembra) připojeno 380 ambulancí (z 9 951) a 26 nemocnic a poliklinik. V procesu připojování je 236 nemocnic a dalších zdravotnických zařízení, uvádí Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI).

Společnosti GE a Apple vytvořily partnerství v oblasti internetu věcí. V systému iOS, na kterém běží iPhony a iPady, bude nově dostupná softwarová platforma Predix, představená GE před dvěma lety. Díky tomu budou mobilní zařízení Applu schopna přijímat data z průmyslových čidel a senzorů.

Na tržnici v pražských Holešovicích vzniká Prague Startup Market, pobočka inkubátoru radnice Prague Startup Centre, což má být v podstatě „tržnice pro startupy.“ V rámci prostoru je k dispozici celkem 50 kanceláří od 10 m2.

V Nitře přibylo celkem šest solárních laviček Steora, které umožňují nabití telefonu nebo bezplatné připojení k síti Wi-Fi. Přístup k internetu je zajištěn technologií 4G a je k dispozici od čtyř metrů od lavičky.

Česká startupová firma Response:now, která vymyslela platformu pro automatizaci průzkumů, dostala novou investici ve výši 13 milionů korun od skupiny pětice soukromých angel investorů. Nyní se i díky tomu chystá expandovat do Spojených států.

Slovenské ministerstvo vnitra pochybilo ve více IT projektech včetně elektronického občanského průkazu s čipem, registru fyzických osob, registru adres a evidence vozidel. Úřadu vlády, který rozděloval peníze na IT z programu OPIS, tak resort musí v nejbližších letech vrátit 18,5 milionu eur.

Fintech společnost Revolut z Velké Británie posiluje svou pozici na českém trhu a rozjíždí se v ostrém provozu. Firma, která v sobě spojuje funkci platební brány s on-line směnárnou, v testovacím provozu nasbírala více než pět tisíc klientů. Do konce roku jich chce 10 tisíc.

Společnosti Amazon Web Services a Microsoft představily řešení s názvem Gluon, jež má sloužit vývojářům, kteří budují a nastavují neurální sítě. Řešení jim má pomoci právě s touto přípravnou fází.

Česká platforma SharyGo, která funguje na principu sdílené ekonomiky a svým uživatelům umožňuje krátkodobý pronájem věcí, získala významnou investici (podle portálu CzechCrunch ve výši okolo 20 milionů korun) od Jana Zadáka (dříve HP) a ústecké skupiny Armex Group.

Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) vybrala provozovatele nové portálové platformy Liferay, společnost Onlio. Součástí zakázky je mimo jiné redakční systém, návrh samostatných modulů či úprava vzhledu či integrace portálu Liferay do dosavadní infrastruktury.

Výrobce ERP systémů J.K.R., který koncem roku 2015 „spadl“ pod holding Solitea, mění svůj název na Byznys Software. Změna názvu (od 1. července 2017) nijak nezasáhne chod firmy ani jí poskytované služby.

Přímo v rámci Facebook Messengeru teď můžete přijímat a odesílat platby přes PayPal. Doposud bylo při platbách přes chatovací službu spárovat s Facebookem svou platební (debetní) kartu nebo účet v bance.

Pražské metro by Wi-Fi sítí mohlo být pokryto do konce příštího roku, tvrdí podle ČTK čeští operátoři v čele s T-Mobilem. Signál je zatím k dispozici na trase A mezi stanicemi Bořislavka a Motol.

Ubytovací služba Airbnb sice už působí v Číně, ale má tam silného konkurenta v podobě místní firmy Tujia. Ta teď navíc získala investici ve výši 300 milionů dolarů, přičemž lídrem aktuálního investičního kola byla cestovatelská služba Ctrip. Tujia hodlá finance využít také k expanzi do USA a Evropy.

Cloudové úložiště Dropbox se připravuje na vstup na burzu. Informuje o tom agentura Bloomberg s tím, že primární úpis akcií proběhne skrze investiční banku Goldman Sachs. Zajímavé je, že vzhledem k tomu, že je Dropbox soukromou společností, o jeho hospodaření téměř nic nevíme.

Americký Amazon nedávno za 13,7 miliardy dolarů koupil v USA řetězec obchodů s potravinami Whole Foods Market. Nyní se zdá, že pro zaměstnance moc velkým požehnáním nebude – gigant Jeffa Bezose se totiž rozhodl, že chce ušetřit na pracovní síle, a tak část zaměstnanců nahrazuje roboty. Jenže jedním dechem dodává, že počet pracovních pozic neubude, ale právě naopak – dosavadní zaměstnanci v distribuci, která se bude automatizovat, přejdou na nově vytvořená místa (a další lidi se budou přibírat). Tak uvidíme, jak to s těmi roboty beroucími lidem práci nakonec bude…

Společnost IBM oznámila uzavření strategického partnerství s indickou firmou HCL; společně budou vyvíjet řešení náležící do produktové řady Domino, kam se řadí třeba poštovní server nebo middleware a databáze pro Notes.

Brněnský startup Flatio.cz, který se specializuje na střednědobé pronájmy bytů, expandoval do Polska a Maďarska, kde již začal fungovat. Aktuálně tak působí v následujících městech: v Praze, v Brně, Ostravě, Vídni, Bratislavě, Varšavě a Budapešti.

Společnost Y Soft otevírá nové výrobní prostory v Brně, což souvisí se zvyšující se poptávkou po jeho hardwarových produktech. V brněnském Technologickém parku obsadí 1 200 metrů čtverečních.

Technologická aliance Esetu (Eset Technologická Aliance; ETA) má nového člena a tím je společnost Xopero, která se zabývá vývojem řešení pro zálohování a obnovu dat.

Společnost Procter & Gamble se rozhodla snížit své výdaje na digitální reklamu o 100 milionů dolarů. Důvodem byly podle představitelů jak klikací boti, tak zobrazování reklam u nevhodného obsahu. Na tržbách se pokles investic do reklamy nijak neprojevil, nicméně není jasné, zda společnost nenahradila digitální reklamu nějakou jinou formou propagace.

Americký Google postaví v rámci kanadského Toronta chytré město – smart city – ve kterém bude testovat inteligentní technologie od chytrých semaforů a laviček po autonomní vozidla. Celá nová čtvrť vznikne na zelené louce ve východní části města.

Brněnská společnost Kiwi.com chce více využívat umělou inteligenci. Expert Jiří Materna ve firmě nyní implementuje projekt strojového učení, díky kterému bude platforma Kiwi.com schopna předvídat ceny letenek.

Společnosti Symantec a Microsoft uzavřely partnerství, v jehož rámci bude bezpečnostní firma prodávat svoje softwarové produkty řady Norton na platformě Azure.

Ministerstvo průmyslu a obchodu vypsalo tendr na nové zaměstnanecké paušály a nestačilo se divit – O2 a Vodafone mu totiž nabídli podobné ceny, které jsou asi třikrát vyšší než ty, co má teď. T-Mobile byl kvůli formálním chybám ve své nabídce vyřazen.

Cisco navazuje na svůj koncept inteligentních sítí DNA (Digital Network Architecture) novými partnerskými programy, jejichž cílem je využití partnerského ekosystému pro další rozvoj tohoto konceptu.

Slovenský investiční holding Mayfair Assets se pustil do oblasti startupů, kde také hodlá investovat. První vlaštovkou je jeho účast jakožto generálního partnera akce Startup World Cup & Summit v pražské Lucerně.

Dopravní podnik (DPP) spustil v šesti stanicích metra Wi-Fi připojení k internetu. Pokrytí signálem měla na starosti společnost ČD Telematika, která v rámci kontraktu dostala deset milionů korun bez DPH.

Společnost Oki oznámila změnu v evropské distribuci spotřebního materiálu, jejíž struktura byla značně zjednodušena, a to i autorizací tzv. master distributorů, nově sloužících jako logistická centra.

Brněnský startup Flatio, který nabízí střednědobé pronájmy bytů, oznámil expanzi do německého Berlína. Doposud působil v pěti městech tří zemí – ve Vídni, Praze, Brně, Ostravě a Bratislavě.

Do systému eReceptů je aktuálně zapojena téměř čtvrtina lékařů (a většina lékáren). Systém vydávání elektronických receptů bude od 1. ledna povinný. Oznámil to Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL).

Nábytkářství TON z Bystřice pod Hostýnem využívá CRM systém od společnosti Microsoft, což mu umožňuje „zkrotit“ obchodní zástupce, kteří si po odchodu z firmy odnášeli svoje know-how a jejich nástupci museli začínat od píky.

Vznikla Česká asociace virtuální a rozšířené reality (AVRAR), která funguje v prostorách ČVUT a shromažďuje podniky a organizace zabývající se vývojem v tomto segmentu.

Společnost Dell Technologies zakládá novou divizi s názvem IoT Solutions Division, která je – jak již její název napovídá – zaměřena na řešení pro internet věcí. Jejím šéfem se stává Ray O’Farrell, technický ředitel VMware.

Firma Arrow Electronics oznámila podpis distribučního kontraktu se společností GTT, která celosvětově poskytuje cloudové síťové služby pro nadnárodní organizace.

Společnost Nvidia začíná spolupracovat s automobilkou Volvo a společností Autoliv na vývoji řešení pro autonomní vozidla. Spolupráci v tomto segmentu oznámil tradiční výrobce grafických karet také s německým Volkswagenem, tentokrát na softwarové úrovni.

Společnosti Cisco a Google oznámily uzavření partnerství v oblasti hybridního cloudu – vývojáři díky výslednému řešení budou moci pracovat v cloudovém či on-premise prostředí s využitím svých oblíbených nástrojů a rozhraní.

Ostravská společnost QLine začala pomocí senzorů internetu věcí měřit spotřebu vody. Využívá k tomu síť Sigfox od společnosti SimpleCell. Projekt měření začíná u šesti škol na Ostravsku.

Do OC Chodov nově přichází také Samsung, který zde otevírá značkovou prodejnu. K dispozici zde bude komplexní portfolio spotřební elektroniky, ale i služby konzultantů nebo možnost vyzkoušení 4D virtuální reality.

V Brně započal své fungování Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB), který byl jako samostatná entita legislativně vyčleněn z Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ). Úřad postupně nabere až 400 zaměstnanců.

Společnosti Microsoft a Fortinet rozšiřují svoje partnerství v segmentu cloudové bezpečnosti. Redmondský gigant je nově členem programu Fortinet Fabric-Ready a kromě toho integroval bezpečnostní řešení Fortinet Security Fabric do cloudové platformy Azure.

Konsorcium vedené fondem Capital G, který stejně jako Google patří pod společnost Alphabet, zainvestovalo miliardu dolarů do provozovatele alternativní taxislužby Lyft. Nejvýznamnější konkurent Uberu tak nyní dosahuje valuace 11 miliard dolarů.

Společnost Zásilkovna oznámila, že otevřela jednu ze svých největších provozoven, jež bude moci odbavit až 10 tisíc balíčků za měsíc. Pobočka se nachází v obchodním centru Chodov v Praze.

Česká společnost Y Soft expanduje na čínský trh otevřením nové pobočky v Šanghaji, která nese název Y Soft China Ltd. Výkonným ředitelem pobočky se stává Milan Fujita. Zároveň s tím oznámil Y Soft uzavření partnerství s firmou Aurora Office Automation, která poskytuje automatizační řešení pro podniky.

Společnost Valeo rozšiřuje svoje vývojové centrum pro autonomní vozidla, projekt by měl být dokončen do března 2018. Investice dosáhnou 125 milionů korun a práci zde získá 250 nových odborníků.

Společnost Ingram Micro přináší na český a slovenský trh klasickou volume distribuci. Bude nabízet více než 100 tisíc různých výrobků od 200 výrobců.

Čínská společnost DiDi Chuxing, který na domácím trhu provozuje alternativní taxislužbu, zainvestoval do podobné estonské služby s názvem Taxify, která díky tomu bude moci expandovat v Evropě a Africe.

Státní pokladna Centrum sdílených služeb (SPCSS) oznámila, že její nové datové centrum v Zelenči u Prahy za více než 200 milionů korun postaví firma DCI Czech; začne s tím již od listopadu 2017.

Investiční fond Credo Ventures otevřel pobočku v americkém Silicon Valley. Přesto zůstávají středem jeho zájmu investice do středoevropských startupů. Vedoucím čerstvě otevřené pobočky bude Andrej Kiska.

Lanovka na Petřín byla pokryta Wi-Fi sítí. Zakázku zrealizovala městská společnost Operátor ICT za 2,3 milionu korun. Kritici nicméně hovoří o hardwarové předimenzovanosti řešení, například Štěpán Beneš z ICT Alliance. Síť zvládne až 2 tisíce připojených zařízení.

Lupa.cz přinesla rozhovor s Viktorem Kislyim, zakladatelem společnosti Wargaming (World of Tanks), která se chystá založit vývojové centrum v Praze. Kislyi zde hovoří například o motivech k založení pobočky právě v Česku či sektoru IT v Bělorusku. Celý rozhovor naleznete zde.

Hospodářské výsledky (45)

Japonská společnost Nintendo publikovala svoje hospodářské výsledky za svoje uplynulé fiskální pololetí, kdy u ní došlo k růstu čistého zisku o 35 procent na 51,5 miliardy jenů (zhruba deset miliard korun). Tento růst byl zapříčiněn především vysokou poptávkou po konzoli Switch.

Také slovenský Orange zveřejnil svoje hospodářské výsledky za první tři čtvrtletí 2017, kdy dosáhl meziročního poklesu tržeb o 0,7 milionu na 409 milionu eur. Celkové počty klientů sice také klesaly (a to o 40 tisíc na 2,85 milionu), nicméně počet zákazníků využívajících pevný internet nebo fixní LTE připojení rostl o osm procent na 173 tisíc.

Společnost SAP zveřejnila svoje hospodářské výsledky za třetí kvartál, kdy u ní došlo k 8procentnímu nárůstu tržeb na 5,59 miliardy eur, což nicméně znamená zpomalení růstu. Zisk pak rostl meziročně o 4 procenta na 1,64 miliardy eur. Firmě se dařilo v cloudu, kde její třžby poskočily o 27 procent na 938 milionů eur.

Úřad místopředsedy vlády pro investice a informatizaci Petra Pellegriniho dodržel doporučení ekonomů pouze na 42 procent, píše portál Živé.sk. Co úřad – který slibuje, že se zlepší – splnil a nesplnil, to si můžete přečíst zde.

Společnost Deutsche Telekom oznámila, že její zisk EBITDA vzrostl ve druhém čtvrtletí o 8,9 procenta na 5,94 miliardy eur. Tento výsledek přitom předčí i ta nejoptimističtější očekávání analytiků. Tržby rostly o 6 procent na 18,89 miliardy eur.

Společnost Apple koupila německý SensoMotoric, firmu, která vyvinula vlastní řešení pro sledování pohybu očí (eye-tracking). Ačkoliv cena transakce nebyla zveřejněna (a ani transakce samotná oficiálně potvrzena), souhlasilo by to s nedávným rozšířením strategie amerického giganta na oblast rozšířené reality.

Lenovo oznámilo akvizici nadpolovičního, 51procentního podílu v divizi osobních počítačů firmy Fujitsu, Fujitsu Client Computing. Hodnota transakce dosáhla 269 milionů dolarů. Kromě toho čínská společnost zveřejnila svoje hospodářské výsledky za druhé fiskální čtvrtletí, kdy její zisk klesl o 11 procent na 139 milionů USD. Tržby vyrostly o 5 procent na 11,8 miliardy.

Operátor O2 Slovakia dosáhl za prvních devět měsíců letošního roku tržeb ve výši 196 milionu eur, což představuje meziroční zvýšení o zhruba 13,5 milionu. V současnosti služby operátora využívá 1,916 milionu zákazníků, což znamená nárůst o zhruba 51 tisíc za rok.

Firma Tibco koupila virtualizační řešení od společnosti Cisco s názvem Cisco Information Server, jehož součástí jsou nástroje pro virtualizaci dat na celopodnikové úrovni. Hodnota akvizice nebyla zveřejněna.

Hodnota bitcoinu vůbec poprvé překročila magickou hranici pěti tisíc dolarů. Ve čtvrtek 12. října činila maximální hodnota 5 240 dolarů, což znamená více než pětinásobný nárůst od počátku letošního roku.

Slovak Telekom publikoval své hospodářské výsledky za první pololetí roku 2017. Celkové výnosy sice klesaly (o pět milionů na 368,2 milionu eur), nicméně zisk (EBITDA) rostl, a to o půl milionu na 158 milionů eur.

Společnost IncParadise Čechoameričana Johna Vanhary nově patří pod českou firmu Startupr, která působí na čínském trhu. Podnik na zakládání společností navíc rozšiřuje svou působnost i do amerického státu Wyoming. Tam by rád do konce roku získal tisíc platících klientů.

Společnost Facebook oznámila růst čistého zisku ve třetím čtvrtletí meziročně o 79 procent na 4,71 miliardy USD. Za růst zisku může hlavně úspěch v oblasti mobilní reklamy. Celkové tržby vzrostly o 47,3 % na 10,33 miliardy USD.

Studio U+ (dříve Usertech) oznámilo výsledky svojí platformy U+Cloud pro správu a zabezpečení serverové infrastruktury na cloudu Amazon Web Services. Společnost spravuje již více než sto serverů pro desítky klientů s odhadovaným obratem divize pět milionů korun za letošní rok.

Společnost Cisco kupuje už dvoustou firmu. Předmětem jubilejní akvizice je startup s názvem Perspica, který vyvíjí nástroje pro analýzu datových toků v reálném čase s využitím strojového učení. Hodnotu akvizice neznáme.

Čínský internetový gigant Baidu chce expandovat do nových vertikál. Konkrétně se plánuje pustit do vývoje autonomních vozidel či provozování mobilních plateb. Společnost se ve druhém kvartále mohla pochlubit meziročním nárůstem zisku o 83,5 procenta na 4,41 miliardy jüanů (14,6 miliardy korun).

Společnost System4u, orientovaná na segment BYOD, se počínaje 21. červnem mění ze společnosti s ručením omezeným na akciovou společnost. Poměr sil zůstává stejný – po třetinovém podílu drží dosavadní jednatelé firmy Martin Koláček, Edward Plch a David Peřina.

Hodnota bitcoinu stoupá do nebes a nejen analytici s napětím čekají, kde to skončí. Virtuální měna nyní přeskočila hranici sedmi tisíc dolarů za kus, což je mimochodem desetinásobek její hodnoty před rokem. Růst bitcoinu podpořilo oznámení burzovního operátora CME Group, který oznámil, že chce začít s obchodováním s termínovými kontrakty na tuto měnu.

Cisco kupuje firmy jako na běžícím páse. Předmětem jeho 201. akvizice je společnost BroadSoft, která vyvíjí cloudová řešení pro jednotnou komunikaci a spolupráci. Akvizice dosáhla hodnoty 1,9 miliardy dolarů.

Společnost IBM publikovala svoje hospodářské výsledky za třetí kvartál, kdy dosáhla meziročního poklesu obrazu o 0,4 % na 19,15 miliardy USD. Což se sice možná zdá jako neúspěch, ale je třeba si uvědomit, že pokles byl v porovnání s předchozími obdobími nižší.

Dodavatel řešení ochrany a dostupnosti dat, společnost Arcserve, oznámila své hospodářské výsledky za uplynulý fiskální rok, kdy dosáhla 15procentního nárůstu obratu. Zvýšil tak svůj podíl na trhu, neboť celý segment podle jeho informací rostl jen třetinovou rychlostí.

Společnost Netflix, která uživatelům takřka po celém světě nabízí placený streamovaný video obsah, se topí v dluzích, ačkoliv je otázkou, nakolik je pro něj částka 20,5 miliardy dolarů problémem. Náklady navyšují investice do vlastní produkce, které by se ale dle očekávání měly vrátit.

Společnost Toshiba je od 1. srpna nucena opustit hlavní index tokijské burzy Nikkei 225, a to kvůli tomu, že zatím nepublikovala svoje auditované finanční výsledky za uplynulý rok. Auditoři totiž neschválili její výsledkovou zprávu.

Americká společnost Apple zveřejnila svoje hospodářské výsledky za třetí čtvrtletí 2017, kdy její čistý zisk vzrostl meziročně o 19 procent na 10,71 miliardy USD. V daném kvartálu firma prodala 46,7 milionu kusů iPhonů. Tržby stouply o 12 procent na 52,58 miliardy USD.

Čistý zisk společnosti Seznam vyrostl v loňském roce meziročně o 9 procent na 1,1 miliardy korun. Tržby vyskočily o 10 % na 3,7 miliardy. Největší podíl na této částce mají tržby vygenerované reklamním systémem Sklik.

Podle nejnovějších spekulací chtěl americký technologický gigant Google v loňském roce koupit Snapchat, a to za neuvěřitelných 30 miliard dolarů (tedy při dnešních kurzech více než 660 miliard korun). Jenže zakladatel Snapchatu Ewan Spiegel nabídku odmítl. Uvádí to portál BusinessInsider.

Microsoft zveřejnil svoje hospodářské výsledky za první čtvrtletí svého fiskálního roku 2018 (končící k 30. září 2017), kdy u něj došlo k meziročnímu nárůstu obratu o 12 procent na 24,5 miliardy dolarů. Čistý zisk rostl o 16 % na 6,6 miliardy.

Brněnskou firmu Moravia IT kupuje konkurenční společnost RWS Holding. Hodnota transakce činí 320 milionů dolarů (asi sedm miliard korun) za 100procentní podíl. Převod ještě musejí schválit regulační úřady.

Společnost Panasonic se ve svém prvním fiskálním kvartále pochlubila nárůstem provozního zisku o 16,9 % na 83,93 miliardy jenů (zhruba 1,9 miliardy korun). Za růstem stojí mimo jiné divize vyrábějící baterie pro elektromobil Tesla Model 3.

Společnost Veeam Software publikovala svoje hospodářské výsledky za třetí čtvrtletí roku 2017, které bylo již 37. čtvrtletím v řadě nepřetržitého dvojciferného růstu. Tentokrát se firma pochlubila 34procentním meziročním nárůstem objednávek. Partnerská základna pak rostla na 16 700 členů.

Zisk americké technologické společnosti Apple vyrostl ve třetím fiskálním kvartále o 11,9 % na 8,72 miliardy dolarů, tržby pak stouply o 7,2 % na 45,51 miliardy. Podle odhadů analytiků to mělo být jen 44,89 miliardy dolarů.

Operátor T-Mobile publikoval svoje tržby za první pololetí letošního roku. Nárůst dosáhl hodnoty tří procent a zastavil se na 13,22 mld. Kč. Provozní zisk pak klesal, a to o 1,3 % na 5,44 miliardy.

Americký Intel zveřejnil své hospodářské výsledky za třetí kvartál, kdy dosáhl meziročního růstu čistého zisku o 33,7 procenta na 4,52 miliardy USD. Tržby rostly o dvě procenta na 16,15 miliardy dolarů.

Německá společnost Siemens zveřejnila své hospodářské výsledky za své fiskální třetí čtvrtletí, kdy dosáhla nárůstu čistého zisku o 7 procent na 1,46 miliardy eur (přes 38 miliard Kč). Tržby pak vzrostly o 8 procent na 21,41 miliardy eur.

Skupina KKCG Karla Komárka kupuje 70procentní podíl ve společnosti AutoCont a už minulý týden bylo jasné, že transakci bude muset posoudit český a slovenský antimonopolní úřad. Ten český – ÚOHS – již s tímto posuzováním začal. Vedení AutoContu po transakci zůstává stejné.

Operátor O2 publikoval svoje hospodářské výsledky za prvních devět měsíců letošního roku, kdy došlo meziročnímu navýšení čistého zisku o 2,5 % na 4,1 miliardy korun; konsolidované výnosy stoupaly mírně o 0,6 procenta na 27,9 miliardy korun.

Společnost DataSpring, která patří do skupiny KKCG, publikovala svoje hospodářské výsledky za loňský rok. Tehdy dosáhl tržeb ve výši 156 milionů korun. Letos má firma ambice na tržby 200 milionů jen v cloudových službách.

Síť obchodů s elektrem Datart už je součástí skupiny HP Tronic, čímž v ČR a na Slovensku vznikl řetězec o 130 prodejnách. Pod HP Tronic patří značky Euronics a Kasa.cz/.sk. Ředitel a spoluzakladatel Datartu Pavel Bádal ve své funkci skončil.

Společnost Alphabet, jejíž dceřinou firmou je i Google, zveřejnila své hospodářské výsledky za třetí čtvrtletí letošního roku. Její čistý zisk vzrostl meziročně o 33 procent na 6,73 miliardy USD, konsolidované tržby pak vyskočily o 24 procent na 27,77 miliardy. Cena za proklik se zvýšila o 47 procent.

Twitter zveřejnil některé ze svých hospodářských výsledků – za třetí čtvrtletí dosáhl 4procentního nárůstu měsíčních aktivních uživatelů (MAU), a 14procentního nárůstu denních aktivních uživatelů. Některá čísla však dříve (mezi lety 2014 a 2016) zkresloval fakt, že počet MAU byl uměle navyšován o uživatele aplikací třetích stran. Počet měsíčních uživatelů aktuálně činí 330 milionů lidí. Firma nyní šetří, takže to vypadá, že by se do konce roku mohla konečně dostat do černých čísel.

Legislativa (32)

Místopředseda vlády pro investice a informatizaci Peter Pellegrini uvedl, že novela zákona o e-Governmentu občanům ulehčí život při komunikaci se státem a jeho institucemi. Úřady, které budou i nadále pokračovat v dosavadním „papírovém“ přistupu, dokonce čekají sankce. A už v listopadu (novembri) se mají začít testovat platby kartou přes státní weby.

V polovině příštího roku vstoupí v zemích Evropské unie v platnost dvě regulace – o platebních službách na vnitřním trhu (PSD2) a o ochraně osobních údajů (GDPR). Protože mnohým firmám stále není jasné, o co přesně jde, hodí se každý zdroj, kde je to možné zjistit. Dobrý článek na toto téma napsal i advokát Jan Procházka pro Hospodářské noviny.

Portál Slovensko.sk obsahuje jednu novinku – automatické potvrzení doručenky bez vědomí uživatele. K takovému potvrzení totiž bude stačit přihlášení na portálu Slovensko.sk, kde se bude zpráva v elektronické schránce nacházet. Stát chce tímto krokem zabránit úmyslnému nepřebírání zásilek. Novinka začíná platit od 1. listopadu (novembra).

Poslanci NR SR schválili novelu zákona o používání registrační pokladny, která nabízí třeba detailnější definici virtuální registrační pokladny. Účelem novely je také to, aby uživatelé z řad podnikatelů využívali pouze klientská prostředí poskytovaná finančním ředitelstvím.

Povinnost elektronické komunikace pro živnostníky a ostatní OSVČ na Slovensku nejspíše odkládá, a to z 1. ledna (januára) 2018 až na rok 2019. Píše o tom portál Živé.sk. V současnosti je elektronická komunikace povinná jen pro ty podnikatele, kteří jsou plátci DPH. Úřad místopředsedy vlády pro investice a informatizaci Petra Pellegriniho se na dotazy Živé.sk vyjádřil jen k technickému řešení, o němž řekl, že je nesprávné, aby některé státní organizace přinášely vlastní technická řešení, neboť jedno centrální řešení už existuje.

Operátor 4ka údajně porušuje regulaci roamingu v Evropské unii. Obešla ji totiž tím, že její balíčky TO ani internetové balíčky není možné využívat v zahraničí. Oznámil to Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb (RÚ), který však přímo nezmínil konkrétního operátora, pouze jeho praktiky.

Novela správního řádu (správneho poriadku) na Slovensku přinese minimálně jednu novinku. S platností od 1. května (mája) 2018 totiž úřady mají získávat výpisy o občanech a firmách výhradně elektronicky. Listinná podoba výpisů bude veřejným institucím přímo zakázána. Jde o výpisy z obchodního rejstříku, listu vlastnictví, živnostenského rejstříku a rejstříku trestů. Místopředseda vlády Peter Pellegrini oznámil, že po úspěšném boji jeho úřadu s byrokracií ušetří lidem 3,5 milionu eur a 620 tisíc hodin strávených na úřadech.

Prezident ČR Miloš Zeman podepsal nový zákon o platebním styku, který mimo jiné zvyšuje bezpečnost on-line plateb i práva uživatelů platebních služeb. Limit odpovědnosti uživatele za ztrátu z neautorizované transakce klesá ze 150 na 50 eur, tedy v přepočtu zhruba 1 300 Kč.

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek by rád viděl nová pravidla pro internetová média, která by služby Googlu či Facebooku více přiblížila klasickým médiím, jež odvádějí daně a musejí respektovat autorská práva. Experti jeho prohlášení kritizovali jako předvolební proklamaci (bylo totiž publikováno ještě před parlamentními volbami, pozn. red.).

Místopředseda vlády Peter Pellegrini plánuje zavedení virtuálních občanských průkazů ve smartphonech. Ty by neměly nahradit klasické plastové kartičky, pouze je doplnit jakožto alternativa při využívání služeb státu v mobilu. Aktuálně se hledá technologie, která by něco takového umožňovala a byla dostatečně bezpečná. Bližší informace zde.

Společnost Amazon začala prostřednictvím svého čínského partnera Beijing Sinnet Technology varovat před používáním zakázaných VPN. Beijing Sinnet Technology píše, že pokud zjistí, že klient používá nepovolenou VPN, vypne mu všechny služby. Tento krok prý vychází z direktivy čínského ministerstva průmyslu a informačních technologií. Po Applu se tak jedná o druhou velkou technologickou firmu, která kvůli nařízení tamní vlády omezuje uživatele.

Rada vlády SR schválila dokument pro koordinaci výzkumu a inovací, což by do budoucna mohlo podpořit rozvoj Slovenska v oblasti inovativních smart řešení. Součástí dokumentu je mimo jiné systémové řešení financování vědy a výzkumu. Pár dní předtím (koncem června – júna) schválila vláda materiál o podpoře inovativních projektů pro města a regiony, tzv. řešení inteligentních měst.

Systém eCall pro automatické volání linky 112 v případě nouze či dopravní nehody by mohl být povinný i u nákladních automobilů a autobusů. Od 1. října je povinný pro nová osobní auta. Podle odhadů by v rámci EU mohl zachránit až 2 500 tisíce lidí ročně, nicméně ozývají se i kritici, kteří upozorňují na potenciální možnost zneužití osobních údajů řidičů a provozovatelů, včetně možnosti vytváření mapy pohybu vozidla.

Michal Bláha, který provozuje projekt Hlídač státu, začal v březnu pracovat na ministerstvu financí jako poradce, jenže nástupce Andreje Babiše Ivan Pilný mu bez vysvětlení ukončil smlouvu. Bláha tvrdí, že na resortu všechny jeho nápady pro oblast IT zamítli a on tak nedosáhl kýžených změn.

Evropská komise oznámila, že podle její kontroly funguje Štít EU-USA na ochranu soukromí dobře. Dohoda zajišťující ochranu dat občanů zemí EU předávaných společnostem v USA má za sebou první rok fungování.

Slovensko se svým podpisem přidalo k Tallinnské deklaraci o e-Governmentu, kterou podepsalo celkem 32 zemí a k jejímž cílům patří třeba digital by default, důvěryhodnost a bezpečnost nebo otevřenost a transparentnost.

Americká FBI zatkla Marcuse Hutchinse, který v květnu proslul zastavením ransomwarového útoku WannaCry koupí domény uvedené v jeho kódu. Britský hacker právě cestoval z konference DefCon v Las Vegas. FBI jej viní z toho, že údajně vytvořil bankovního trojského koně Kronos. V případě usvědčení hrozí třiadvacetiletému Hutchinsovi až 40 let za mřížemi.

Evropská unie chystá legislativní úpravu vzdušného prostoru kvůli automatizovaným dronům, které by se tak mohly legálně vyskytovat i na našem nebi. Drony mají mít vyhrazený prostor do 150 metrů nad zemí.

Třicet senátorů napadlo u Ústavního soudu zákon o registru smluv. Tito senátoři tvrdí, že internetový registr smluv ohrožuje podniky vlastněné státem či krajskými samosprávami. Návrh Ústavnímu soudu podepsali senátoři napříč politickým spektrem.

Vrchní soud v Olomouci zrušil společnosti Uber předběžné opatření pro Brno, a alternativní taxislužba tam tak opět může jezdit. Zatím však není vyřešeno, zda bude činnost Uberu v jihomoravské metropoli vůbec legální, protože touto otázkou se soud nezabýval.

Americký Qualcomm dostal na Tchaj-wanu vysokou pokutu ve výši v přepočtu 16,9 miliardy korun za to, že porušoval pravidla hospodářské soutěže. Podle komise, která pokutu udělila, má Qualcomm monopol u čipů CDMA, WCDMA a LTE, a odmítá svoje technologie licencovat ostatním hráčům na trhu.

Lidé z řad veřejnosti mohou Národnímu úřadu pro kybernetickou bezpečnost (NÚKIB) přes speciální formulář posílat své připomínky k novele vyhlášky o kybernetické bezpečnosti (316/2014 Sb.). Své vlastní postřehy k novele můžete napsat sem.

Novela zákona o kybernetické bezpečnosti rozšiřuje povinné subjekty, které nově získají legislativní povinnost zabývat se kybernetickou bezpečností. Bude sem patřit třeba zdravotnictví nebo utility. Organizace patřící do těchto oblastí budou muset monitorovat dění ve vlastní síti a umět vyhodnotit a včas oznámit útoky. Souvisí to i s novým evropským nařízením GDPR, které začne platit příští rok. Situací se přehledně zabývá Ivan Svoboda v článku na Itbiz.cz. (zdroj)

Podle vyjádření představitelů Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) elektronické recepty bezpečné a odzkoušené. Podle lékařů však jde o zbytečnou byrokracii navíc, nepřinášející žádné výhody. Každý vydaný recept bude muset být povinně odeslán na centrální úložiště.

Bundesnetzagentur, organizace, která má v Německu na starosti regulaci telekomunikací, vydala rozhodnutí o zero-ratingu, kterému u Deutsche Telekomu dala zelenou, byť za určitých podmínek. Konkrétně se rozhodnutí týká služby StreamOn, která znamená používání hudebních a video portálů či aplikací, které se nezapočítávají do dat z hlavního datového tarifu. Má to ale dvě podmínky: DT nesmí snižovat kvalitu videa těm zákazníkům, kteří využívají levnější paušál, a navíc musí být data zdarma možné využívat i v rámci evropského roamingu.

Evropská komise pokutovala Google rekordní částkou 2,42 miliardy eur za poškozování konkurence. Google zvažuje odvolání a podle svého právního zástupce Kenta Walkera „se těší, až bude moci v případu představit své argumenty.“ (Stejně je zvláštní, že Komise začíná zejména bohatým technologickým firmám rozdávat pokuty jak na běžícím pásu. Vyvstává otázka, zda je hlavní motivací skutečně blaho občanů.)

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) uvedl, že většina lékařů bude mít elektronické recepty jako součást softwaru, nicméně podle samotných lékařů je systém nepřipravený a požadují dočasně nepovinnou, testovací podobu eReceptů.

Vrchní soud v Olomouci zrušil předběžné opatření, které zakazuje provoz alternativní taxislužby Uber v Brně. Zajímavé ale je, že například v Praze služba funguje bez problémů, a naopak problémy má konkurenční Taxify z Estonska, které bylo „pro změnu“ zakázáno předběžným opatřením. Situaci se věnuje Lupa.cz. V diskusi k článku jeden ze čtenářů vznáší otázku, zda tedy zákon neplatí pro všechny, respektive zda platí lokálně v různých městech republiky jinak. Každopádně bude ještě zajímavé sledovat, jak se legislativa se sdílenou ekonomikou vyrovná.

Ruská centrální banka hodlá zakázat webové stránky, které nabízejí kryptoměny typu bitcoinu. Podle jejích představitelů nemůže banka jenom tak přihlížet, „a zpřístupnit tak pochybné finanční nástroje drobným investorům.“

Microsoft na nedávnou, neustále rostoucí vlnu kybernetických útoků zareagoval požadavkem na ustavení tzv. digitálních ženevských konvencí (Digital Geneva Conventions), definujících on-line pravidla chování. K diskusi se postupně přidávají i zástupci OSN, G7 i G20.

Tomáš Jiříkovský, který provozoval tržiště Sheep Marketplace, byl za krádež bitcoinů za zhruba 16 milionů korun odsouzen Krajským soudem v Brně k devíti letům odnětí svobody. Tržiště fungovalo v rámci šifrované sítě Tor a prodávaly se na něm třeba i drogy nebo zbraně.

Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ) zrušilo stíhání v kauze údajně zmanipulovaných IT tendrů Integrovaného operačního programu resortu vnitra. Kvůli procesním chybám tak bylo stíhání úplně zastaveno u šesti lidí a částečně u dalšího obviněného.

Lidé (11)

Regional account managerem společnosti Trend Micro pro Českou republiku a Slovensko se stala Pavlína Volková, která sem přišla z firmy Tech Data, kde pracovala jako team leader divize VMware dnes již zaniklého Avnet Technology Solutions.

Vedoucím analytického týmu Heureky Michal Buzek

Portál Heureka.cz / .sk založil nový analytický tým, jehož prvním vedoucím jmenoval Michala Buzka, bývalého webového stratéga Monety nebo šéfa analytického oddělení Seznamu.

Prokop Zahrádka, který v minulosti působil jako projektový manažer u IBM ČR nastoupil v září jako ISM Programme Manager ve společnosti DHL Supply Chain. CZ

Výkonným ředitelem společnosti Sodat byl jmenován Jan Vobruba, který předtím působil třeba jako Business Development Manager Ness Technologies pro ČR.

Jaromír Kohlíček ve Wish-Platform

Jaromír Kohlíček působí od léta jako zakladatel startupu Wish-Platform. V minulosti byl viceprezidentem a ředitelem pro technologie Microsoft ve společnosti CN Group. CZ

Do pražské centrály společnosti JetBrains nastoupil jako obchodní viceprezident pro regiony EMEA a APAC Alexey Reshtenko, který předtím působil třeba ve Schneider Electric nebo v Microsoftu.

Tomáš Barta nastoupil na pozici corporate sales managera společnosti Kaspersky Lab. Předtím působil jako manažer rozvoje partnerského kanálu Veracomp v ČR.

Změny ve vedení G2 serveru

Společnost G2 server oznámila změny ve svém vedení. Regionálním ředitelem pro oblast střední a východní Evropy byl jmenován Ondřej Vlach, dosavadní channel manager společnosti Veeam pro Českou republiku, Slovensko a Maďarsko.

Společnost Mall Group nově založila divizi Search, jejímž prvním šéfem se stává Roman Dušek. Účelem nové divize je zvyšovat zákaznickou zkušenost rychlým a intuitivním vyhledáváním. Dušek předtím pracoval jako šéf vývoje vyhledávače v Seznamu.

Společnost Tieto Czech má novou HR ředitelku, kterou je Jana Krajcarová. Ta předtím působila ve firmě GSK, a to nejdříve jako Human Resources Director a později jako National Key Account Manager.

Z Microsoftu po 25 letech odchází Julie Larson-Greenová, která má „na svědomí“ mimo jiné systém ribbon v kancelářském balíku Office. Důvod jejího odchodu je neznámý, na pozici ji dočasně nahradil Aleš Holeček, ředitel vývoje společnosti.

Produkty, technologie a služby (110)

4G LTE síť od operátora Orange se výrazně rozšiřuje, celkem o 131 obcí. Aktuálně síť oranžového operátora pokrývá 85,9 procenta populace. To znamená nárůst o dva procentní body za necelý týden.

Portál Product Hunt připravuje ve spolupráci komunitním projektem Indie Hackers netradiční hackathon, v jehož rámci mají vývojáři vytvořit nějaký ucelený produkt. Mají na to ale jen měsíc. Získat je možné ceny v souhrnné hodnotě 250 tisíc dolarů.

Slovenská společnost Sygic pořádá již podesáté akci Innovation Days, kterou zaměstnancům umožňuje, aby si na dva dny odpočinuli od svých běžných pracovních povinností a inovovali – vytvořili něco kreativního, co by pozitivním způsobem změnilo tvář jejich zaměstnavatele. Výsledkem dřívějších akcí Innovation Days byly funkce Real View nebo Head-up Display.

Banky stále využívají automatizované systémy umělé inteligenci k tomu, aby rozhodly, zda vám dají nebo nedají půjčku a připravily se tak na případnou krizi. I v dnešní době hospodářské konjunktury totiž dochází k velkému nárůstu nesplácených úvěrů. Blíže zde.

Finančná správa SR (FS SR) zjednodušila lidem vyplňování elektronického formuláře dovozového celního prohlášení tím, že v jednotlivých řádcích nabízí přesné instrukce k vyplnění.

Převod textu na řeč (TTS čili text-to-speech) v systému Microsoft Windows 10 (Creators Update) je k dispozici mimo jiné i v češtině a slovenštině. Službu ocení zejména hendikepovaní uživatelé. Ve slovenštině se nicméně dočkají jen asistenta Filipa, ženský hlas k dispozici není.

Chytré brýle pro rozšířenou realitu (AR) Hololens od Microsoftu budou k dispozici i na Slovensku, a to jak ve verzi pro vývojáře, tak pro firmy. Cena zařízení pro slovenský trh ovšem zatím známa není.

Operátor Orange rozjel na Slovensku vánoční nabídku, v jejímž rámci nabízí za zvýhodněnou cenu třeba notebooky, herní konzole, televize nebo chytré hodinky. Podmínkou je podpis smlouvy o paušálu alespoň na 24 měsíců.

Americká společnost Western Digital (WD) vyvíjí pevné disky obsahující mikrovlnnou technologii, které mají do roku 2025 dosáhnout kapacity až 40 TB. Nová technologie se má v datacentrech objevit již v roce 2019. Vypadá to, že flashová technologie klasické HDD jenom tak „nevyšachuje“.

V Bratislavě už potřetí proběhne ReactiveConf – celosvětová konference o vývoji webových a mobilních aplikací, a to konkrétně v datech 25. až 27. října (októbra). Na akci se chystá okolo tisícovky účastníků a více než padesát řečníků.

Slovak Telekom se pochlubil svým postupem při pokrývání Slovenska rychlou mobilní sítí 4G LTE. K 1.7. byla síť k dispozici pro 88,3 procenta slovenské populace. V průběhu druhého kvartálu přibylo pokrytí v několika desítkách lokalit, hlavně malých obcí.

Operátor 4ka jde proti proudu a v předvánočním čase zvyšuje cenu dat. Konkrétně se jedná o gigabajtový balíček, který byl přes dva roky v nabídce za euro. Nyní stojí dvojnásobek, přičemž důvod zvýšení ceny společnost neoznámila.

Na Slovensku a v dalších zemích dunajského regionu vznikl nový mezinárodní portál pro migranty s názvem Danube Compass (dunajský kompas), který má pomoci s informovaností i lepší integrací. Na portálu spolupracovala i Slovenská akadémia ved (SAV).

Česko-kanadská společnost Ataccama vyvinula vlastní platformu správy dat (data curation platform) s názvem Ataccama ONE, která funguje na principu strojového učení. Ataccama ONE mimo jiné umožňuje čištění, validaci a standardizaci dat.

Česká firma OpenWise vymyslela novou platformu s názvem OpenHub, která je volně dostupná na GitHubu a jde o integrační open-source řešení na bázi Apache Camel. K funkcionalitám, které zdarma běžně dostupné nejsou, patří podpora klastrů, neomezená škálovatelnost či vylepšené řešení chyb (error handling).

VÚB banka umožňuje výběr z bankomatu prostřednictvím mobilního telefonu běžícího na OS Android, a to díky nové funkcionalitě aplikace pro mobilní bankovnictví Wave2Pay.

Slovenská společnost Sygic kombinuje svou GPS navigaci s rozšířenou realitou. Technologie kromě GPS modulu ve smartphonu používá i jeho fotoaparát. Nová funkce bude stát 9,99 eura jako doplněk k již využívané aplikaci.

Také na Slovensku je stejně jako kdekoliv jinde zájem o iPhone X od Applu vysoký, a to navzdory jeho nemalé cenovce. Jde totiž o nejdražší smartphone na slovenském trhu, tedy alespoň ze sériových modelů. Píše o tom Živé.sk s odkazem na operátory Telekom a Orange.

Na Slovensko se chystá platební služba Android Pay od Googlu, který již jedná s tamními bankami. Android Pay využívá smartphony s technologií NFC pro platby na terminálech. Píše o tom Živé.sk.

Startup InVision spouští vlastní grafický editor pro tvorbu designu uživatelského rozhraní webů a aplikací, který ponese prostý název Studio. Novinka bude k dispozici počátkem roku 2018 pro systémy Mac a Windows.

Automobilka Škoda na mezinárodním autosalonu ve Frankfurtu představila kromě menšího SUV Karoq také koncept elektrického auta Vision E, který si návštěvníci mohli i vyzkoušet – tedy pouze formou virtuální reality (ale v kombinaci s reálným kokpitem včetně volantu a pedálů). Technologie využívala brýle HTC Vive a rukavice Manus.

Notifikace o elektronických zprávách na portálu Slovensko.sk mají nový, modernější design, a to měsíc po vylepšení zbytku uživatelského rozhraní. Uvedla to Národná agentúra pre sieťové a elektronické služby (NASES).

Nová služba od Microsoftu s názvem Stream převede mluvené slovo ve videích na text. Novinka je určena pro podnikové uživatele a v portfoliu redmondského giganta nahrazuje službu Office 365 Video.

Operátor DSi Data začal na slovenském trhu nabízet pevné LTE připojení k internetu ve frekvenčním pásmu 3,5 až 3,7 GHz, které vysoutěžil v aukci. Jeho síť bude k dispozici v okresech Bytča, Dolný Kubín, Námestovo, Prievidza, Ružomberok a Sabinov.

Sítě supermarketů na Slovensku chystají nabíječky pro elektromobily. Portál Živé.sk kontaktoval některé z nich, aby zjistil, jak jsou na tom v tomto ohledu. Nejdále je Billa, Lidl a Tesco, ostatní to zvažují. (zdroj)

Společnost VMware oznámila novinky v programu VMware Cloud Provider, do něhož jsou zapojeny více než 4 tisíce partnerů ze 110 zemí. Součástí je nově technologie VMware HCX pro zajištění interoperability a mobility pracovních zátěží v cloudech či platforma VMware Cloud Provider pro flexibilní možnosti nájmu a samoobsluhy.

Pojišťovna Direct expanduje na trh internetu věcí. Představuje totiž službu s názvem Direct domácnost, která staví na IoT senzorech; ty chce využít k pomoci klientům s následky škod, ale i s jejich prevencí.

Seznam rozjel betaverzi svých vlastních jízdních řádů (odkaz), které stavějí na mapových podkladech portálu Mapy.cz. Služba je k dispozici i přesto, že společnost CHAPS nezveřejňuje svá data ve strojově čitelné podobě.

Nový český projekt Lerneo René Hradeckého (Bonafide) chce nabízet několikahodinové kvalitní videokurzy různých osobností, které by se pohybovaly v různých oborech. Celý koncept funguje podobně jako americký MasterClass.

Po iPhonu X, zařízení, které bylo uvedeno na oslavu desátého výročí uvedení prvního iPhonu, je obrovský zájem, který překonává dokonce původní odhady Applu. Na základě toho rostou jak akcie výrobce, tak dodací lhůty.

Společnost CCV Informační systémy v prostorách české pobočky Microsoftu slavnostně pokřtila svoje nové skladové řešení Lokia WMS, uvedené na trh v září. Řešení využívá cloudovou platformu Microsoft Azure a rozšiřuje nabídku aplikací Microsoft Dynamics 365.

Společnost Tech Data Slovakia uspořádala bezpečnostní konferenci s názvem Security Camp, jejíž šestý ročník se uskutečnil ve čtvrtek 19. října v hotelu Austria Trend. Hlavním tématem konference byla směrnice GDPR.

Pražská firma SDK.finance, která je vycházející hvězdou mezi fintech startupy (alespoň ji tak označil magazín Financial IT), se chce stát WordPressem nebo Ubuntu svého oboru. Profil firmy přinesl portál TyInternety. (zdroj)

Technologie Flash by měla být open source, žádá petice na GitHubu. Reaguje tak na oznámení společnosti Adobe, že do roku 2020 ukončí její vývoj a distribuci. Lidé stojící za peticí požadují zdrojové kódy z archivních důvodů i pro různé aplikace.

Facebook už se jako sociální síť vlastně ani pořádně nemá kam rozšiřovat, a tak to začíná brát po vertikálách. V současnosti chce exkluzivní seriály z Hollywoodu, jejichž „cílovkou“ budou jeho nejmladší (oficiálně) uživatelé, tedy ti od třinácti let. Takovým způsobem už „vlastní“ tvorbu řeší i firmy jako Netflix a Amazon.

Jak lze využít technologii blockchain? Pár příkladů zmiňuje Richard Jan Voigts ve svém článku na Itbiz.cz. K teoretickým možnostem využití patří například kryptokotvy pro jednoznačné rozlišení diagnostických přístrojů v medicíně či identifikátory lístku na koncerty. (zdroj)

Experti z Rutgersovy univerzity zpomalili („zkrotili“) rychlé elektrony v grafenu, a díky tomu jsme blíže dalšímu rozvoji tranzistorů z tohoto „materiálu budoucnosti“ v praxi. Detaily naleznete zde.

Průzkumník příspěvků (Explore Feed) Facebooku je nově k dispozici i v desktopovém rozhraní. V explore feedu skončily veškeré příspěvky mimo sdílených a „lajkovaných“ přáteli uživatele, což se zatím projevilo v testovacím provozu v šesti zemích včetně Slovenska. Tamním médiím tak výrazně poklesla interakce na sociálních sítích, ale co je zajímavé – návštěvnost webů zůstala zhruba stejná. Facebook tvrdí, že Slovensko je jen součástí velkého testu.

„Staří“ uživatelé internetu mají další důvod k tomu, aby zamáčkli nostalgickou slzu. Končí totiž chatovací aplikace AIM (AOL Instant Messenger) od společnosti AOL, respektive dnes Oath, která fungovala dvacet let.

Vyhledávač od Googlu řeší novým způsobem hledání obrázků. Vývojáři webů a tvůrci obsahu tak mají novou motivaci využívat tzv. markupy k tagování. Díky tomu se společně s obrázky vyhledají i další výsledky, například recepty či dostupnost konkrétního předmětu v on-line obchodech. Novinka vznikla nejspíše v reakci na Pinterest.

Přepravní firmy se budou muset dost snažit, protože jeden z nejvlivnějších srovnávačů zboží na tuzemském trhu, Heureka.cz, rozšiřuje textové hodnocení i hvězdičky také na ně. Lidé se tak budou moci vyjádřit, jak moc (nebo málo) jsou se službami konkrétních dopravců spokojeni. Dotazník pro hodnocení (včetně hodnocení e-shopů) má nový, responzivní design s většími tlačítky.

T-Mobilenabízí neomezený balíček internetu na den, a to za 99 korun (respektive 149 korun po skončení zaváděcí akce na konci ledna 2018). Jenže balíček až tak neomezený není – maximální rychlost připojení u něj činí 3 Mb/s, což je výrazně méně než u standardních datových služeb.

Seznam dostal od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) licenci na provozování vlastního televizního kanálu. Ten bude mít na starosti šéfredaktor projektu Seznam Zprávy Jakub Unger.

V Plzni se představil elektromobil Link & Go, který dokáže jezdit autonomně, tedy bez řidiče. Vyvinula ho francouzská firma AKKA Technologies a uvedla její česká dceřiná společnost MBtech. Příležitost ke svezení si nenechala ujít více než stovka lidí.

Do Prahy zamířil startupový akcelerátor Techstars, jehož zástupci dorazili 12. října do coworkingového centra Node5. Akce nesla název Techstars Roadshow: Prague a byly na ní mimo jiné představeny platformy Techstars Mentorship Driven Accelerator a Techstars Music.

Na webu se objevila nová verze Aukra, která je postavena okolo interně vyvinutého systému. Aukční portál před spuštěním nové verze zažil tři dny trvající odstávku. Někteří uživatelé si nicméně stěžují na chyby a nedodělky, které ale Aukro plánuje napravit.

I přes nedávné problémy (obvinění ze sexuálního zneužívání, odchod nejvyššího šéfa, údajné sledování některých zákazníků a podobně) se Uberu nebývale daří. Vždyť za uplynulý rok uskutečnil tři miliardy jízd, přitom předtím to byly jen dvě miliardy jízd celkem (od počátku fungování).

Česká firma SatoshiLabs začala v předprodeji nabízet hardwarovou peněženku pro digitální měny Trezor T. Řešení nabízí podporu pro osm kryptoměn a funguje na principu „kdo dřív přijde, ten míň zaplatí.“ První kusy stály 119 eur, další várka stojí 129 eur a ta poslední vyjde na 139 eur.

Společnost Lumitrix, sídlící v Kopřivnici, vyvinula řešení pro interiérový video mapping. Jde o krabičku a systém s názvem Lumibox, která funguje na principu exteriérového projektoru, jenž už firma prodává.

Volby do poslanecké sněmovny se staly vděčným tématem propagace podniků sdílené ekonomiky. Například Liftago, Rekola a SmileCar nabídly slevy při využití jejich služeb pro cesty k volbám. Píše o tom portál Lupa.cz.

Společnost Panasonic představuje novou řadu laserových projektorů PT-MZ670, v níž vůbec poprvé kombinuje laserový světelný zdroj Solid Shine a technologii 3LCD. Součástí řady jsou celkem čtyři modely, lišící se svítivostí a rozlišením.

Facebook chystá nové řazení odkazů, zvýhodňující weby, které se načítají rychleji. Novinka se bude zavádět postupně, aby se na ni jednotliví vydavatelé měli čas připravit. Nicméně motivace Facebooku je jasná – protlačit svou službu Instant Articles do všeobecného povědomí.

Už také v Praze jsou k dispozici Airbnb Zážitky. V rámci jedné z největších globálních služeb v oblasti sdílené ekonomiky si tak neseženete už jen bydlení, ale také různé volnočasové aktivity. Zážitky jsou aktuálně k dispozici ve více než třiceti městech celého světa.

Microsoft začne v České republice prodávat brýle pro rozšířenou realitu (AR) Hololens, které ve verzi pro vývojáře stojí tři tisíce dolarů, ve verzi pro podniky pak pět tisíc dolarů. Ceny v ČR zatím známy nejsou.

Karel Wolf na portálu Lupa.cz docela přehledně vysvětluje, co je to technologie blockchain, na co se používá a jak to celé funguje. Celý článek s názvem „Jak porozumět blockchainu v deseti minutách…“ naleznete zde.

V aktualizaci Windows 10 Fall Creators Update, kterou Microsoft uvolnil řadovým uživatelům, je k dispozici novinka s názvem Files On-Demand (soubory na vyžádání) v cloudovém úložišti OneDrive, která se však některým uživatelům nezobrazuje. Pro nápravu této chyby stačí OneDrive přeinstalovat na nejnovější verzi. Ke skrytým funkcím nové aktualizace, která obsahuje například i pokročilou ochranu před ransomwarem, patří i Microsoft TruePlay, což je engine, který dokáže rozpoznat cheatování ve hrách a upozornit na něj vývojáře.

Webnode se chlubí číslem 30 milionů, což je počet webů postavených na jeho platformě. Z toho 2,7 milionu stránek funguje v České republice a 770 tisíc na Slovensku. Loni v únoru byla spuštěna nová verze platformy – Webnode 2.0 – a od té doby získala služba 8 milionů uživatelů navíc.

Společnost IBM si nechala patentovat nový systém, který hardwarově zabezpečuje šifrovací klíče. Ten má být vysoce odolný proti neoprávněné manipulaci. Nové řešení využívá systém obvodů ve vrstvách desky plošných spojů.

Zpravodajská služba Seznam Zprávy ukončuje testovací (start-upový) provoz a přechází do provozu ostrého. Cílovou skupinou diváků je městský divák kolem 35 let s rodinou. Seznam se svými Zprávami nemá malé cíle – do konce roku chce 900 tisíc reálných uživatelů denně, přitom aktuálně má 3,5 milionu návštěvníků za měsíc.

Společnost Google přišel s řešením s názvem Pokročilá ochrana (Advanced Threat Protection), které přináší další úroveň zabezpečení při přihlašování k účtům Googlu, a to prostřednictvím hardwarových klíčů uložených na USB či Bluetooth tokenu.

Operátor Vodafone začal nabízet službu Pevný internet / Pevný internet Profi, která využívá jeho vlastní LTE síť. Služba bez jakéhokoliv datového limitu stojí od 449 korun měsíčně.

UniCredit Bank má problémy se svým on-line bankovnictvím. V týdnu od pondělka 9. října se klienti banky setkávali s komplikacemi, které způsobovaly nedostupnost služeb. ChannelWorld píše, že problémy se dotkly také podnikových zákazníků, například přepravní firmy GLS.

Diskusní sociální síť Reddit, která vznikla před více než deseti lety (v roce 2006) se chystá výrazným způsobem změnit svůj jednoduchý design. Peněz na to má dost – získala totiž investici ve výši 200 milionů dolarů (s konečnou valuací 1,8 miliardy) od fondů Andreeseen Horowitz nebo Sequoia Capital.

Sociální síť Facebook hlásí dvě miliardy (aktivních) uživatelů. První miliardu přitom nabrala za osm let, tu druhou už jen za pět. Kdyby byl Facebook stát, byl by tím nejlidnatějším na zemi.

T-Mobile navýšil datové limity u svých paušálů a spotřeba dat se od té doby zdvojnásobila. Spotřeba dat u původních tarifů činila v průměru 0,7 až 0,8 GB za měsíc. Dříve přitom operátoři argumentovali nevyčerpaným FUP ze strany zákazníků a jejich údajným nezájmem o více dat.

Samsung uvedl na trh nový podnikový tablet Galaxy Tab Active2, k jehož hlavním prvkům patří odolnost, osmipalcový displej s rozlišením 1 280 x 800 pixelů, procesor Samsung Exynos 7870, 3 GB RAM či podpora elektronického pera S Pen.

Dne 4. listopadu proběhne v Praze DevFest, setkání vývojářů, k jehož hostům budou patřit i lidé z Googlu, Mozilly nebo BBC. K dispozici bude celkem 35 přednášek a workshopů v rámci tří „tracků“.

On-line streamovací služba Spotify oznámila překročení dalšího milníku – v současné době má už více než 60 milionů předplatitelů (platících uživatelů). Například konkurenční Apple Music si v současnosti předplácí 27 milionů lidí. Kromě toho švédská firma stojící za službou oznámila, že půjde na burzu, a to rovnou formou přímého úpisu akcií.

Služba Amazon Marketplace, která podnikatelům umožňuje prodávat své produkty (i do zahraničí) na platformě amerického gigantu a nestarat se tak o logistiku, je nově k dispozici v české jazykové mutaci.

Microsoft skončil se službou Outlook.com Premium, „freemailem“ s přidanou hodnotou, přičemž její dosavadní předplatitelé si ji ještě mohou stihnout prodloužit. Prémiové funkce Outlook.com se teď přesouvají do Office 365.

Společnost 2N Telekomunikace přichází na trh s novým IP interkomem vybaveným HD kamerou 2N Helios IP Base, který lze využít buďto v rezidenčních aplikacích nebo v malých provozovnách a kancelářích.

Mezinárodní strojírenský veletrh, který se letos konal již po 49., letos příliš mnoho podniků zabývajících se IT nepřilákal. Přitom má MSV sloužit i jako náhrada legendárního Invexu, který se taktéž konal na BVV v Brně, jenže naposledy v roce 2008. Píše o tom Tomáš Jirásko na portálu Itbiz.cz.

České vývojářské studio U+ vymyslelo ve Spojených státech na zakázku novou aplikaci s názvem AlertMe, která využívá umělou inteligenci k personalizaci webového obsahu pro jednotlivé uživatele.

Virtuální operátor T-Mobilu pro mladé, Kaktus, musel ustoupit od nabídky Facebooku zdarma. A to z důvodu platnosti směrnice o síťové neutralitě, která zakazuje zvýhodňování některých webů a jiných služeb jejich nezapočítáváním do datových limitů (tzv. zero-rating).

Altron oznámil spuštění vlastní zálohovací služby aCloud Backup, která je postavena na řešeních od firmy Veeam. Standardní balíčky v nabídce budou mít kapacitu od 1 do 100 TB, samozřejmostí je však i možnost individuálního škálování.

Porsche nabídne v USA revoluční službu all-inclusive pronájmu vozidel, která stojí 2 tisíce dolarů měsíčně a za ty peníze si zákazníci mohou zvolit ze sedmi modelů vozidel lukrativní německé značky. Když si tisíc dolarů připlatí, rozšíří se výběr na patnáct modelů. Zajímavé je, že jednotlivá auta bude možné střídat.

Společnost Asus přichází na trh s novými konfiguracemi svých tabletů ZenPad 10, které jsou určeny především pro využití s multimédii a web a disponují 10,1palcovým HD nebo Full HD displejem, LTE, předními reproduktory i různými funkcemi v oblasti zvuku.

Kavárna Paralelní Polis v pražských Holešovicích umožňuje kromě plateb bitcoinem i platby jinou virtuální měnou s názvem Litecoin. Za jedinou transakci bitcoinem se totiž platí až 70 korun, což například kávu dost prodraží. U Litecoinu se transakční poplatek pohybuje okolo koruny.

Společnost Dell EMC oznámila rozšíření platformy Open Networking o nové služby a funkce pro výstavbu infrastruktury. K dispozici je například nový switch Dell EMC S4200-ON či rychlejší zavádění standardu 25 GbE v datových centrech.

Banka Creditas spustila API pro automatické zpracovávání dat z účtů. Díky tomu je možný třeba export dat do účetního softwaru či softwaru pro správu financí. Creditas tak jde vstříc chystané směrnici EU PSD 2.

Společnost Zyxel Communications posiluje svoje cloudové řešení Nebula. K novinkám patří třeba flexibilní omezená celoživotní licence, dedikované fórum pro podporu nebo dva přepínače bez PoE a jedna bezpečnostní brána.

Lenovo představuje konvertibilní notebook/tablet pro profesionální využití, který nese název ThinkPad Yoga 370 a vybavený je 13,3palcovým displejem, procesory Intel Core i7 a 16 GB RAM.

Amazon nabídne svým zákazníkům možnost dodání zboží do prázdného bytu. Jedná se o službu pro předplatitele věrnostního programu Prime, kteří si ale pro fungování celého systému budou muset pořídit bezpečnostní kameru Cloud Cam a chytrý zámek Key, který generuje jednorázové bezpečnostní kódy. Služba se zatím bude testovat ve vybraných lokalitách v USA.

Společnost Synology představuje balík Active Backup for G Suite/Office 365, který umožňuje zálohování cloudových dat do místních on-premise zařízení.

Virtuální měna bitcoin se počátkem srpna rozdělila na dvě samostatné entity – jednu, která i nadále ponese název bitcoin, druhá pak bude známa pod označením bitcoin cash. Ta se však po rozštěpení rozjížděla jen velmi pomalu.

Ani čínský gigant Alibaba nezahálí a připravuje vlastního chytrého domácího asistenta po vzoru Applu, Googlu nebo Amazonu. S tím od Alibaby ovšem bude mít většina z nás problém se dorozumět, bude totiž komunikovat v mandarínštině.

Platforma živého vysílání přes internet Twitch, kterou před třemi lety koupil gigant Amazon, je stále populárnější. Lupa.cz informuje o tom, že nárůst zájmu je patrný i v Česku a celém regionu CEE. Vyplývá to z neoficiálních statistik sdílených jednotlivými „twitchery“.

Šéf společnosti Facebook Mark Zuckerberg oznámil, že nová náhlavní souprava pro virtuální realitu s názvem Oculus Go bude fungovat bez nutnosti připojení k počítači nebo chytrému telefonu. Zařízení má stát jen necelých 200 dolarů.

Čínská společnost Xiaomi otevřela svou první kamennou prodejnu v ČR, konkrétně – jak už tomu tak bývá – v Praze. Ačkoliv jde o oficiální obchod sítě Mi Zone, jeho provozovatelem není přímo Xiaomi, ale její český partner Beryko. Prodejna se nachází v obchodním centru Atrium Flora na pražských Vinohradech.

Konica Minolta představuje novou aplikaci pro mobilní skenování, která podle ní zrychlí digitalizaci dokumentů v podnicích. Řešení totiž umožňuje skenování s využitím smartphonu nebo tabletu.

Společnost Microsoft oznámila ukončení výroby Kinectu, pohybového ovladače pro herní konzoli Xbox. Kinect, který byl ve své době velkým hitem, využívala pro svoje projekty například i NASA. Podpora Kinectu pro majitele Xboxu bude pokračovat. (zdroj)

Na Pražském okruhu, konkrétně mezi Rudnou a Mirošovicemi, probíhají testy chytrých dopravních systémů, které dokážou přenášet data o dopravní situaci do jednotlivých vozidel. Jde o tzv. projekt C-Roads, který organizuje resort dopravy.

Lenovo uvádí portfolio řešení pro datová centra, a to pod značkami ThinkSystem a ThinkAgile. Nové portfolio staví na procesorech Intel Xeon Scalable a patří do něj servery, úložiště i síťové systémy.

Společnost BenQ představila novinku v podobě 27palcového monitoru EW277HDR, který disponuje VA panelem s Full HD rozlišením či přirozeným kontrastem 3000:1. Kromě toho zařízení pokrývá 100 % barevné škály Rec. 709 HDTV a 93 % DCI-P3.

Na dálkové ovládání dnes nemusíte mít jen malá autíčka, ale i reálné auto v měřítku 1:1. Společnosti Huawei, China Mobile a SAIC Motor na konferenci MWC Shanghai 2017 ukázaly možnosti dálkového řízení automobilu pomocí sítě 5G, kdy se řidič od auta nacházel celých 30 kilometrů daleko. Taková vzdálenost je možná díky nízké latenci sítě.

Microsoft oficiálně pohřbil mobilní Windows. Systém Windows Mobile tak už nedostane další verze a nejspíše tak postupně upadne v zapomnění. Oznámil to viceprezident firmy Joe Belfiore. Pravděpodobně tak skončí i projekt slibného zařízení Surface Phone.

Letošní Tour de France bude využívat strojové učení k predikcím různých scénářů vývoje závodu na základě množství dat. Systém dodá pořadateli Amaury Sport Organisation (A.S.O.) společnost Dimension Data.

Společnost Acronis uvedla jednotnou platformu pro poskytovatele služeb s názvem Acronis Data Cloud. Ta v sobě integruje veškeré cloudové služby Acronisu včetně těch, které teprve přijdou. Patří k nim například Acronis Backup Cloud, Files Cloud nebo Disaster Recovery Cloud.

Firma AOC představuje novinky mezi svými monitory. Konkrétně jí v portfoliu přibylo pět modelů řady Pro-Line s úhlopříčkami od 24 do 27 palců a tenkými rámečky okolo displeje pro snadné propojení více monitorů.

Americký Microsoft oznámil, že už přestal podporovat původní verzi operačního systému Windows 10, jak plánoval. Uživatelé verze 1511, jejíž životní cyklus právě skončil, tak kvůli podpoře budou muset přejít na verzi novější.

Společnost Lenovo se při příležitosti čtvrtstoletí prodeje notebooků řady ThinkPad pochlubila, že tyto byznys laptopy se prodávají stále více. Během následujících pěti let by se jich mohlo prodat asi 100 milionů. Přičemž za celou existenci řady bylo k zákazníkům dodáno „jen“ 130 milionů ThinkPadů.

Společnost Asus přichází na trh s novým notebookem VivoBook S15, který je vybaven 15,6palcovým displejem s pouze 7,8 mm tenkým rámečkem či procesory Intel Core (buďto i3 nebo i5 dle varianty).

Analytik Tone Vays v rozhovoru pro Lupa.cz hovořil o kryptoměnách. Mimo jiné také řekl, že 99 procent digitálních měn nepřežije nebo to, že decentralizované burzy nejsou dobrý nápad. (zdroj)

Na FIT VUT v brněnském Králově poli sídlí startupová firma Codasip, která využívá nástup organizace RISC-V, jež chce konkurovat gigantům typu ARM v oblasti procesorů pro internet věcí. Codasip už takové procesory má a říká jim Codasip-Bk.

Mapová technologie Seznamu jde do světa. Český internetový gigant vzal mapové podklady z portálu Mapy.cz (Open Street Map), konvertoval je do angličtiny a vytvořil aplikaci Windy Maps, se kterou má ambici konkurovat těm největším. Výhodou Windy Maps je, že stejně jako Mapy.cz fungují i offline.

Studenti Českého vysokého učení technického (ČVUT) vyvinuli hardware v podobě krabičky s názvem USBGate, která se teď pod hlavičkou startupu Quanti dostává na trh. Její princip spočívá v tom, že porty USB a připojené periferie mohou využívat pouze oprávnění uživatelé, kteří se přihlásí pomocí speciální karty. Profil společnosti přinesl portál Lupa.cz. (zdroj)

Streamovací služba Microsoftu Groove Music končí. Uživatelům, kteří zde mají předplatné, bude převeden účet do Spotify. Zakoupené písně i playlisty jim zůstanou, změna se odehraje ke konci roku.

Certifikace a ocenění (15)

Regionální finále soutěže PowerUp!, organizované energetickou platformou InnoEnergy, vyhrál slovenský startup Nice Visions, který navrhuje solární panely v designu modranské keramiky.

V rámci třetího ročního konference IDC IoT Forum proběhl tentokrát na holešovickém výstavišti taktéž první ročník soutěže IDC IoT Awards, která oceňuje nejpřínosnější české projekty v oblasti internetu věcí. Dvě ceny zde získala Rekola, jednu Kolínská chytrá klíčenka a divokou kartu pak projekt ProBee od společnosti Softech.

14. ročník soutěže IT Projekt roku, kterou pravidelně vyhlašuje a organizuje sdružení CACIO skončil slavnostním vyhlášením výtězů v minulém týdnu. Trojicí vítězných projektů realizovaných v roce 2016 se staly:

  • Core Banking System který pro Českomoravskou Stavební Spořitelnu (ČMSS) vytvořilo Asseco CE
  • Nástroj Clooney pro podporu klíčových procesů v Česká telekomunikační infrastruktura (CETIN) který dodali Physter Technology a Eller.
  • Aplikace eZtráty - národní databáze nálezů a Vrátilky, kterou pro eZtráty vytvořila společnost Dubeto services company.

Do finále se dále dostaly projekty Bezpečné digitální operační sály (Nemocnice Třebíč / ICZ), Implementace ERP Dynamics AX (Inexad / Blue Dynamic), Optimalizace IT služeb (VFN Praha / Microsoft ČR), aplikace Pokladna (ČS / Unicorn) a SOCCR - dohledové centrum eGovernmentu (MV / NAKIT).

Sdružení CACIO zároveň na akci která proběhla v prostorách Staroměstské radnice oslavilo 20 let od svého založení.

Uzávěrka přihlášek do dalšího ročníku soutěže IT projekt roku končí 31. ledna 2018. Více na webu CACIO.

Do finále středoevropského kola mezinárodní soutěže Startup World Cup se dostala košická firma Matsuko, která vyvíjí holografického průvodce nejen pro děti. Vítěz kola se ve finále v Silicon Valley utká o investici ve výši jednoho milionu dolarů.

Začaly nominace na IT Gala neboli „počítačové oskary“ na Slovensku. Portálu PCRevue.sk je mohou posílat členové veřejnosti, přičemž soutěž probíhá ve třech kategoriích: IT osobnost, IT projekt a IT produkt roku.

České a slovenské startupy mohou v evropské soutěži PowerUp! platformy InnoEnergy (energetický segment) získat až 150 tisíc eur na investicích, pokud jejich projekty budou dostatečně inovativní, zejména pokud jde o úsporu energie.

Žáci základních škol si v testu IT-SLOT ověří svou informační gramotnost. Soutěž se bude konat již poosmé a účastnit se jí mají tisíce žáků osmých a devátých tříd z celé ČR. Pořádá ji Soukromá střední škola výpočetní techniky (SSŠVT).

Slovenský Sygic byl nominován na prestižní ocenění Connected Car Award 2017, které je německým magazínem AutoBild udělováno technologickým lídrům v oblasti připojených vozidel. Sygic je nominován v kategoriích Navigace roku i Inovace za spolupráci s Fordem.

Slovensko získalo 2. místo na mezinárodním kybernetickém cvičení CyberEx 2017, kterého se zúčastnilo celkem 65 týmů. Ten slovenský měl pět členů, k nimž patřili zástupci NBÚ a NASES a společnosti Eset.

Hackathon HackPrague vyhrála aplikace Whadoo, kterou společně vyvinuli studenti americké univerzity Yale a ČVUT. Appka sbírá data uživatelů z API Airbnb, Facebooku či Googlu a následně je díky tomu schopna doporučit cestovatelské aktivity a zážitky.

Startupy se mohou hlásit do dalšího kola akcelerátoru Starcube Jihomoravského inovačního centra (JIC). Vybrané týmy získají mimo jiné sto tisíc korun na pokrytí pobytu v Brně i právních, marketingových a finančních služeb.

Brněnští Kiwi.com se dostali na první místo žebříčku hodnotícího nejrychleji rostoucí podniky ve střední Evropě, Deloitte Technology Fast 50. Z českých firem se na třetím místě umístil ještě výrobce 3D tiskáren Prusa Research, na čtrnáctém STRV a na patnáctém Zoot.

Do žebříčku Technology Fast 50 agentury Deloitte, který mapuje nejrychleji rostoucí technologické společnosti v Evropě, se letos přihlásilo 20 firem ze Slovenska. Žebříček je rozdělen do tří kategorií – Fast 50, Vycházející hvězdy a Velká pětka.

Společnost IBA CZ oznámila zisk partnerské certifikace Microsoft Silver Partner v segmentu vývoje aplikací. Firma nabízí hlavně řešení stavící na technologiích SharePoint, Dynamics 365 a Azure.

Společnost DataGuard byla jmenována certifikovaným resellerem DLP řešení od firmy McAfee. Certifikát s názvem Service Delivery Provider – McAfee DLP platí pro Českou republiku i Slovensko.

Výzkumy a studie (34)

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) zveřejnila žebříček spotřeby dat ve 32 svých členských zemích. Na prvním místě je Finsko s 10,95 GB dat měsíčně, poslední je Slovensko s 0,66 GB dat. Česko je s necelým gigabajtem páté od konce.

Společnost P3 Communications testovala sítě operátorů na Slovensku. Test vyhrál Slovak Telekom, který získal nejvíce bodů v obou kategoriích (v testu hlasových i datových služeb). Detaily zde.

Slovenská akadémia ved (SAV) ve své studii uvádí, že tzv. „brain drain“ neboli odliv mozků, který je pro slovenské firmy, potažmo celou domácí ekonomiku, velkým problémem, začíná již při výběru vysoké školy. Počet slovenských studentů v zahraničí vzrostl za uplynulých 19 let desetkrát. V zahraničí podle Štatistického úradu SR dnes pracuje 300 tisíc Slováků, z toho více než polovina pod 30 let. Společnost Aliter Technologies s tímto negativním trendem bojuje projektem Aliter Inkubátor, jehož prostřednictvím nabízí několika studentům ročně placenou stáž.

Slováci patří na špici e-commerce ve střední Evropě, píše portál Heureka.cz. Například v počtu e-shopů na obyvatele jsou na tom lépe jenom Češi. Zatímco v Česku je řečeno absolutními čísly e-shopů 36 tisíc, na Slovensku 9 tisíc a v Německu dokonce jen 70 tisíc („jen“ proto, že do úvahy je stále třeba brát počet obyvatel). V Polsku je okolo 10 tisíc e-shopů a následují Rakušané se 6 tisíci, Rumuni s 5 tisíci a Maďaři se 4,5 tisíci elektronickými obchody.

Slovenské firmy příliš nevyužívají moderní řešení kybernetické ochrany. Takový je výsledek průzkumu agentury GfK, podle kterého sice 93 % dotázaných podniků využívá antiviry a firewally jako primární formu ochrany, ale sofistikovanější bezpečnostní nástroje proti novodobým hrozbám má k dispozici jen 38 % respondentů.

Češi začínají stále více využívat možnost on-line nákupů v zahraničí. S takovým typem nákupu má podle průzkumu společnosti DPD zkušenosti 51 procent našinců. V porovnání s jinými evropskými zeměmi nicméně zaostáváme – například v Lotyšsku někdy on-line v zahraničí nakoupilo 82 procent respondentů.

Podle průzkumu společnosti VMware mají technologie, které se dnes rozvíjejí, během pěti let ovlivnit segment bankovnictví. K těmto technologiím patří mimo jiné blockchain, internet věcí či biometrické ověřování.

Podle studie společnosti GFI Software je nejzranitelnějším prvkem IT v sektoru SMB v ČR a na Slovensku e-mailová infrastruktura. Až 60 procent malých a středně velkých organizací se v případě výpadku elektronické pošty na více než čtyři hodiny může dostat do vážných problémů. Zajištění bezpečné komunikace je tudíž pro podniky velkou prioritou.

Elektronizace komunikace občanů a firem se státem ušetřila slovenskému rozpočtu už více než tři miliony eur (konkrétně 3,25 milionu), a to jen za měsíc září (september). Jde o částku poštovného, která byla ušetřena díky odeslání více než milionu rozhodnutí elektronicky.

Podle zprávy Konference pro obchod a rozvoj (UNCTAD) přesáhne už v roce 2019 počet plateb mobilními zařízeními platby kreditními kartami, alespoň pokud jde o země „prvního světa“. Naopak v rozvojovějších částech planety bude mezi platbami stále převládat hotovost.

Podle výsledků aktuální studie AIMmonitor za červenec (júl) 2017 si první pozici v návštěvnosti mezi slovenskými weby udržuje Azet.sk (který nicméně meziměsíčně 2,3 procenta RU ztratil), na druhém místě je Zoznam.sk s mírným nárůstem 0,6 %. Třetí je web Sme.sk a na čtvrtém místě Aktuality.sk, opět s mírnou ztrátou. Na pátém místě je Atlas.sk a na šestém Čas.sk, který rostl nejvíce, a to o 3,25 %.

Společnost Kaspersky Lab přináší aktuální studii zaměřenou na ransomware. Zde se uvádí, že útočníci stále častěji cílí (mobilní) vyděračský software na bohaté státy. Hlavním cílem jsou nově USA, na které ve velkém útočí malwarové rodiny Svpeng a Fusob.

Portál ICT Revue zveřejnil infografiky trhu fintech v regionu střední a východní Evropy (CEE), které vytvořil na základě dat od Eurostatu a společnosti Deloitte. Naleznete je zde.

Infrastruktura pro vysokorychlostní internet bude v České republice podle odhadů Hospodářské komory ČR stát okolo 120 až 150 miliard korun. Komora se nechala slyšet, že základem fungující digitální ekonomiky je dostupné gigabitové připojení pro všechny firmy a občany.

CIO mají stále větší vliv na podnikovou strategii, a to hlavně kvůli tomu, že častou reakcí organizací na globální ekonomickou a politickou nejistotu je právě změna IT strategie – takový je výsledek průzkumu KPMG CIO Survey 2017. K těm dalším patří třeba fakt, že 32 % ředitelů IT se v uplynulých dvou letech setkalo s velkým kybernetickým útokem (případně pokusem o něj) na jejich organizaci.

Podle studie personální agentury Grafton jsou stále častější náborové příspěvky ze strany firem pro nové zaměstnance. Ty mohou dosahovat až 100 tisíc korun, nicméně standardem je zhruba 20 až 40 tisíc. Hlavními příjemci příspěvků jsou pak kvalifikovaní a nedostatkoví pracovníci, jako například lidé z IT, ale třeba i skladníci.

Společnost Context přinesla přehled trhu tiskových zařízení v regionu EMEA, který v prvním čtvrtletí v meziročním srovnání vzrostl o mírné jedno procento. Nejvíce rostla oblast Blízkého Východu a Afriky, po segmentové stránce pak multifunkce.

Portál ICT Revue Ihned.cz zveřejnil žebříčky nejoblíbenějších zaměstnavatelů mezi studenty techniky a IT oborů, a to jak v České republice, tak ve světě (od společnosti Universum). Celý přehled naleznete zde.

Umělá inteligence zapříčiňuje vznik nových profesí, k nimž patří třeba manažer spolupráce, specialista sdílení technologií, trenér robotického softwaru nebo třeba návrhář komunikačního stromu chatbotů. Uvádí to ve své studii asociace ABSL.

Portál Heureka.cz zmapoval uplynulou dekádu nakupování v českých e-shopech, které se za tu dobu hodně změnily. Na jejím začátku táhla hlavně elektronika – mobily či černé spotřebiče – následované postupně bílou technikou a sportovními potřebami – aby se celý segment nakonec dostal do současné fáze, kdy je trendem nakupovat on-line jídlo, oděvy či drogerii.

Vyděračský malware alias ransomware vydělal svým tvůrcům bez ohledu na záměr nebo národnost jen za uplynulé dva roky minimálně 25 milionů dolarů. Uvádí to společná studie Googlu a soukromé newyorské univerzity Tandon School of Engineering.

Celosvětový trh konvergovaných systémů vyrostl v prvním čtvrtletí meziročně o 4,6 % na 2,67 miliardy USD. Pokud jde o kapacitu, ta rostla o 7,1 % na 1,48 exabajtu. Uvádí to společnost IDC.

Obraty českých e-shopů od poloviny listopadu opět vzrostou, očekává Asociace pro elektronickou komerci (APEK). Ta zároveň předpokládá, že v letošní předvánoční sezóně dojde k meziročnímu nárůstu tržeb elektronických obchodů o 15 %.

Trh zařízení (PC, tabletů a smartphonů) by v příštím roce mohl znovu růst. Uvádí to analytická firma Gartner s tím, že růst má dosáhnout hodnoty dvou procent a zapříčinit jej má například i zvýšená poptávka po ultraboocích a konvertibilních tabletech.

Česká republika je v globálním porovnání ekonomik Světového ekonomického fóra (WEF) na 31. místě ze 137, a to již třetí rok v řadě. Kladně je hodnocena dobrá technologická připravenost, problémem je nedostatek kvalifikovaných odborníků.

Česká republika se může chlubit pozitivním posunem v žebříčku kybernetické bezpečnosti OSN Global Security Index, a to o šest příček na 35. místo. Na prvním místě se nachází Singapur, následovaný Spojenými státy, Malajsií, Ománem a Estonskem. Žebříček publikovala organizace CZ.NIC.

Společnost IDC publikovala výsledky trhu serverů v regionu střední a východní Evropy (CEE) za první čtvrtletí, z nichž plyne, že náš region jako jediný z EMEA meziročně rostl, konkrétně o 7,2 %.

Technologie blockchain bude už od příštího roku ovlivňovat podnikání, respektive firmy, které neinvestují do technologií. Takové jsou závěry studie shrnující IT předpovědi pro rok 2018 od společnosti Dimension Data.

V České republice roste segment podnikových služeb, který již tvoří pět procent HDP České republiky a zaměstnává 89 tisíc lidí. Počet zaměstnanců vzrostl meziročně o 19 %, počet center podnikových služeb pak o 10 %. Data pocházejí od asociace ABSL.

Český statistický úřad a Štatistický úrad SR publikovaly pravidelné výsledky ekonomiky, tentokrát za srpen (august) 2017. České maloobchodní tržby vzrostly meziměsíčně o 0,4 % (po očištění sezónních vlivů), meziročně pak o 4,8 %. Prodej přes internet nebo zásilkové služby rostl meziročně o 12,4 %, ICT zařízení pak o 7 %. Na Slovensku došlo k růstu tržeb v maloobchodě (meziročně) o 6,8 %, meziměsíčně pak o celého 1,5 %.

V souvislosti s plánovaným nařízením EU o ochraně osobních údajů (GDPR) vnímají české firmy jako největší riziko CRM systémy, vyplývá z nového průzkumu společnosti Konica Minolta. Změny související s GDPR pak nejvíce zajímají lidi z oboru zdravotnictví a z obchodních a marketingových firem.

Trh PC klesá už tři roky v kuse. Takové jsou závěry globální studie Gartneru, která se týká třetího čtvrtletí roku 2017. V daném období se podle analytické firmy prodalo 67 milionů kusů PC, což je meziročně o 3,6 procenta méně. O poklesu hovoří také firma IDC, nicméně podle její metodiky dosáhl pokles pouhého půl procenta a prodalo se 67,2 milionu kusů.

Cloudovým službám vévodí tzv. „velká čtyřka“, tedy společnosti AWS, Microsoft, IBM a Google, které i nadále rostou a získávají stále větší podíl v segmentu. Výrazně tak utíkají ostatní konkurenci. Vyplývá to ze studií firem Synergy Research a Canalys.

Umělá inteligence by mohla přinést nárůst ziskovosti v různých vertikálách. Takový je závěr studie společnosti Accenture Research, která odhaduje hodnotu tohoto nárůstu v 16 odvětvích až na 38 % do roku 2035.

Bezpečnost (17)

Bezpečnostní firma Kaspersky Lab varuje před nově objeveným malwarem s názvem CryptoShuffler, což je trojský kůň, který krade bitcoiny, a to tak, že dokáže adresy peněženek s virtuálními měnami měnit na adresy podvodné.

Bezpečnostní informační služba (BIS) informovala o masivním kyberšpionážním útoku původem z Ruska, který na Česko směřoval v loňském roce. Kampaň APT28/Sofacy mířila proti diplomatickým a vojenským cílům, ale i na oblast vědy a výzkumu či akademickou sféru.

Vědci z Brna objevili vážné bezpečnostní riziko u čipů německé společnosti Infineon Technologies, konkrétně ve způsobu generování kryptografických klíčů pro různá zabezpečená zařízení. Na problém byl upozorněn nejdříve výrobce a nyní s časovým odstupem i veřejnost.

Společný průzkum firem Kaspersky Lab a B2B International dochází k závěru, že nejnákladnější kybernetické útoky jsou důsledkem selhání třetích stran. Průměrné náklady na jeden incident tak rostou i přesto, že podniky do oblasti kybernetické bezpečnosti investují čím dál více financí.

Zatím neznámí kyberzločinci napadli systémy televize HBO, z nichž se jim podařilo stáhnout interní data. Podle neověřených zpráv šlo o 1,5 terabytu včetně materiálů k seriálu Hra o trůny.

Národná agentúra pre sieťové a elektronické služby (NASES) varuje před možnými kybernetickými útoky na portál Slovensko.sk, které mohou přijít po započetí povinnosti firem používat e-schránky pro komunikaci se státem (k čemuž již došlo 1. července – júla; pozn. red.).

Společnost Eset vydala statistiky nejrozšířenějšího malwaru v ČR za měsíc říjen. Na prvním místě se nachází škodlivý kód JS/Danger.ScriptAttachment, na druhém JS/TrojanDownloader.Nemucod a na třetím VBA/DDE, což je nová hrozba, která využívá protokol DDE.

Bezpečnostní firma Check Point varuje před dalším botnetem poskládaným z IoT , který rostě ještě rychleji než neblaze proslulý botnet Mirai z roku 2016. Malware zkouší zneužívat zranitelnosti v bezdrátových IP kamerách.

Společnost Kaspersky Lab objevila novou zero day zranitelnost v Adobe Flash, která na sebe bere podobu například dokumentu ve Wordu obsahujícího malware FinySpy. Firma Adobe již záplatu vydala.

Dvojice ruských hackerů se zmocnila dat americké Národní bezpečnostní agentury (NSA), která si jeden z externích zaměstnanců úřadu přesunul do svého soukromého počítače. Deník Wall Street Journal spekuluje, že pro zisk těchto dat zneužili hackeři antivirový program od Kaspersky Lab, což však NSA nepotvrdila. Ruská bezpečnostní firma má aktuálně stopku na amerických úřadech, ovšem brání se, že se stala obětí geopolitického boje.

Chod přepravní společnosti TNT Express výrazně narušil virus, jenž napadl její informační systémy. Je možné, že problémy, týkající se i ČR, souvisejí s novou vlnou ransomwaru, ačkoliv potvrzeno to nebylo. Škody zatím nebyly vyčísleny.

Chytré spotřebiče od korejské společnosti LG – konkrétně přístroje řady SmartThinQ – obsahovaly zranitelnost, která potenciálním útočníkům umožňovala převzít nad nimi kontrolu. Snadno se tak mohlo stát, že by se vám uprostřed noci zapnula pračka nebo myčka na nádobí nebo v horším případě vás kamerou špehoval vysavač. Chybu objevila bezpečnostní firma Check Point a LG už ji opravila, nicméně si raději zkontrolujte, zda váš spotřebič běží na firmwaru verze minimálně 1.9.20.

Podle údajů bezpečnostní firmy Check Point ransomware (vyděračský malware) Locky nějakým způsobem ovlivnil 11,5 procenta podniků a organizací po celém světě. Aktuálně jde o druhý nejpoužívanější malware na světě, hned za kampaní RoughTed.

Další společnost má problém s odesíláním dat bez vědomí uživatele, a to čínský výrobce chytrých telefonů OnePlus, jehož přístroje odesílají na servery Amazon AWS v USA až příliš mnoho uživatelských dat včetně sériového čísla smartphonu, MAC adres či toho, kdy a na jak dlouho byly zapnuty konkrétní aplikace.

Světem se začala šířit nová vlna ransomwaru, která dostala název Bad Rabbit a prozatím se nejvíce vyskytuje v Rusku a na Ukrajině. Napadl už třeba ruskou tiskovou agenturu Interfax nebo systém plateb kyjevského metra. Malware se šíří napadenými weby a na první pohled vypadá jako aktualizace Flashe. Podle posledních dostupných zpráv to vypadá, že by malware mohl být na ústupu a většinu světa včetně ČR tedy víceméně minout.

Světový internet zasáhla nově objevená závažná chyba v zabezpečení Wi-Fi, která dostala přezdívku KRACK a v podstatě rozptýlila další iluzi týkající se zabezpečení – a sice že šifrovací protokol WPA2 nelze prolomit. Jednotliví výrobci už vydávají patche na své routery a další síťová zařízení, nicméně byste si každopádně měli zkontrolovat, zda máte nastavené automatické aktualizace. Operátor O2 ubezpečuje své klienty, že žádný z jím dodávaných modemů chyba nezasáhla.

Na internetu unikla hesla ze služeb Bitly, Kickstarter a Disqus. Něco podobného se už pomalu stává každotýdenním folklórem, nicméně pokud používáte pro více služeb stejná hesla, zpozorněte. Obzvlášť problematický je únik databáze Bitly, který lze využít k přesměrování zkrácených adres na jiný cíl.