Nejdůležitější zprávy z období 12.12.2017 - 18.12.2017

Observer 51 – 2017

-

Zobrazuje se pouze volně dostupný obsah. Pokud chcete vidět víc, , prosím.

Nemáte-li účet, napište nám, nebo si můžete objednat předplatné na zkoušku.

CeBIT umřel, ať žije CeBIT

V poněkud šokujícím (byť nikoliv neočekávatelném) kroku oznámila společnost Hannover Messe, že v roce 2019 neuspořádá každoroční veletrh (který se v posledních letech změnil na kombinaci veletrhu, konferencí a digitálního festivalu) CeBIT, jehož historie sahá až do 70. let. Podle mnohých je to definitivní konec jedné éry. V INSIDE máme pocit že je to konec hned několika ér. Tou první je éra oborových veletrhů, které začal zvonit umíráček před více než deseti lety s nástupem...

Hlavní události (51)

IT projekt Informačný systém výstavby na Ministerstvu dopravy SR byl podle informací portálu Živé.sk pozastaven, a to po kritice občanského sdružení Slovensko.Digital, které projekt zařadilo mezi pět nejhorších investičních záměrů.

Slovenský resort školství zaplatí celkově 722 tisíc eur za chyby v projektu internetu do škol s názvem Digitálne učivo na dosah. S tím na ministerstvu začal současný místopředseda vlády pro investice a informatizaci Peter Pellegrini. Přehled celé problematiky přinesl portál Živé.sk. (zdroj)

Na Slovensku se počátkem roku 2018 rozjede systém elektronického zdravotnictví s názvem ezdravie. Pod organizačním vedením společnosti Datalan se na toto téma uskutečnila konference Moderné zdravotníctvo, a to konkrétně 23. listopadu (novembra) v Jasné. V souvislosti s ezdravím se však už objevil jeden problém. Jak informuje portál Živé.sk, vyhazuje jeho provozovatel NCZI, ze systému jeden státní modul, konkrétně na předepisování léků, a nahrazuje ho vlastním modulem pojišťoven. Dôvera už takový modul má, Všeobecná zdravotná poisťovňa a Union si jej budou muset vybudovat. Stát tvrdí, že část původního modulu využije.

Deník N původně přinesl zprávu, v níž oznámil, že test, v jehož rámci Facebook přesunul příspěvky stránek do Průzkumníku stránek, byl po měsíci ukončen. Potom tuto zprávu zpřesnil a uvedl, že šlo pouze o (již opravenou) chybu. A návštěvnost webů tak klesá dál. Test probíhal (a stále tedy probíhá) na Slovensku a v dalších pěti zemích světa.

Národný kontrolný úřad (NKÚ) viní Výskumnú agentúru (VA) z porušování principů transparentnosti a objektivity při řízení evropských fondů. NKÚ kontroloval výzvy v programovém období 2014 – 2020, kdy VA rozhodovala o poskytnutí nenávratného finančního příspěvku, a zjistil více nedostatků.

Menší obce na Slovensku nejsou připraveny na e-Government. Problém se podle kontrolorů Najvyššieho kontrolního úradu SR (NKÚ) týká celé třetiny obcí, z nichž mnohé buďto nevstupovaly do aktivních elektronických schránek nebo k nim měly omezený přístup. Jedna obec dokonce vůbec neměla zřízenou elektronickou schránku, přitom od roku 2014 jde o povinnost.

Členy občanského sdružení Slovensko.Digital se nově mohou stát i firmy. Doposud bylo členství otevřeno jen fyzickým osobám. Podniky dostanou na výběr čtyři typy členství v cenách od tisíce do 20 tisíc eur za rok.

Národná agentúra pre sieťové a elektronické služby (NASES) chce po dodavateli systému pro portál Slovensko.sk, společnosti Globaltel, zaplatit sankci v maximální výši 270 651 eur, a to kvůli problémům s doručováním zpráv do elektronických schránek uživatelů.

Ve východoslovenské obci Seňa se rozhořel spor o optické přípojky mezi společností Východoslovenská distribučná a okresním prokurátorem, respektive asociací ALPI, kteří v nově natažených nadzemních kabelech vidí porušení vyhlášky ministerstva životního prostředí, podle které se mají optická vedení „tahat“ jen pod zemí. O případu si můžete přečíst zde.

Zákazníci slovenských operátorů si na zrušení roamingu v EU rychle zvykli a jednotliví poskytovatelé tak zaznamenali výrazné zvýšení spotřeby. Píše o tom portál MobilMania s tím, že k nárůstu došlo hlavně u dat.

Americký Google nebude nadále personalizovat reklamu podle toho, jaké (soukromé) e-maily vám přistanou ve schránce služby Gmail. Slíbil to na svém blogu, přičemž svůj slib chce zrealizovat někdy do konce letošního roku.

Výbor vedený místopředsedou vlády Petrem Pellegrinim schválil čtyři projekty, jež mají lidem přiblížit informatizaci. Patří sem projekt na snížení byrokracie, rozšíření elektronických služeb samosprávy, i zefektivnění fungování Sociálnej poisťovne a Centra právní pomoci. Sdružení Slovensko.Digital však především projekt související se Sociálnou poisťovňou kritizuje a varuje před duplicitami. Podle něj by se měly využívat již existující systémy.

Občanské sdružení Slovensko.Digital vyhodnotilo některé IT projekty slovenské vlády jako rizikové. Vláda přitom připravuje projekty elektronizace veřejné správy za téměř 100 milionů eur. Bližší detaily přináší portál PCRevue.sk. (zdroj)

Slovenská Národná rada schválila novou legislativu, která omezuje sociální sítě v zemi. Bez souhlasu rodičů se tak na Facebook a na podobné služby dostanete jen od 16 let (i když děti jsou vynalézavé a pravděpodobně budou systém obcházet, stejně jako doposud, pozn. red.). Zákon, který teď čeká na podpis prezidenta, by měl vstoupit v platnost v květnu 2018, tedy souběžně s nařízením GDPR.

Utahování šroubů na čínském internetu pokračuje. Podle New York Times zmizela z obchodů Google Play a Apple App Store aplikace Skype, která podle čínské vlády nesplňuje tamní zákonné požadavky. Na rozdíl od jiných aplikací však Skype v zemi stále funguje a doposud tedy nebyl zablokován.

Místopředseda vlády pro investice a informatizaci Peter Pellegrini pronesl proslov na mezinárodní konferenci ITAPA 2017, k jehož hlavním bodům patří požadavek na flexibilní změnu zákonů, více studentů techniky nebo posun v optice. Pellegriniho projev shrnul portál Živé.sk.

Národný systém dopravných informácií (NSDI) nefunguje tak, jak má. Nepracuje totiž s aktuálními mapami a některé úseky nových komunikací v něm zkrátka nenajdete. Kromě toho třeba posílal řidiče pod Strečno v době, kdy byla cesta uzavřená. Cena systému od Slovak Telekomu, jehož součástí je právě i ne úplně povedená mobilní aplikace, byla 14,2 milionu eur, provoz stojí dalšího 1,5 milionu eur ročně. Aplikaci používá jen 6,5 tisíce Slováků, přitom konkurenční Waze si na Slovensku stáhlo 200 tisíc uživatelů.

Ruská antivirová firma Kaspersky Lab podle slov svých zástupců nemá co skrývat a publikuje tak svůj zdrojový kód. Tímto způsobem reaguje na postup americké vlády, která na tamních úřadech zakázala používání jejích produktů. Podle obvinění ze strany USA spolupracovala společnost Kaspersky Lab s ruskými tajnými službami.

U občanských průkazů Slovenska byla objevena závažná chyba, která souvisí s problémy šifrovacích klíčů německé společnosti Infineon, na které upozornili mimo jiné brněnští vědci z Masarykové univerzity. Chyba byla objevena už koncem ledna (januára), zveřejněna však byla až nyní s ohledem na to, aby byl Infineonu poskytnut čas na nápravu. Problém souvisí s tím, že kvůli potenciální možnosti vygenerování šifrovacího klíče neautorizovanou osobou už nemůže být jisté, kdo elektronicky podepsal nějaký dokument. To by mohlo zkomplikovat například i komunikaci občanů se státem. Ministr vnitra Róbert Kaliňák považuje hrozbu za „potenciální a marginální“, protože podle něj se útočník musí nejdříve dostat k elektronickému podpisu občana, což není veřejná věc. Ministr vyzval hackery, aby zkusili napadnout jeho občanku. Bezpečnostní experti považují reakci státu za neadekvátní. Firma Hacktrophy dokonce slíbila odměnu ve výši 1 337 eur tomu, kdo odhalí podrobnosti o Kaliňákově elektronickém podpisu. Hrozbu lze v současné době vyřešit jedině tak, že přes speciální elektronickou službu státu podáte žádost o zneplatnění certifikátů.

Americký Google našel ve svém reklamním systému inzerci placenou Ruskem, která se šířila třeba i na portálech YouTube či Gmail. Podle Googlu měla taková reklama šířit dezinformace a ovlivnit loňské prezidentské volby v Americe, což si upřímně nedokážeme představit, vzhledem k tomu, že Ruskem placená reklama měla hodnotu jen necelých 100 tisíc dolarů, což je z globálního hlediska kapka v moři.

Na Slovensku skončil virtuální operátor DH Telecom, který na Slovensku působí od roku 2006, ale přesto byl prakticky neznámý. Operátor, který fungoval na základě smlouvy se společností Slovak Telekom, se zaměřoval na firmy a podnikatele. Nyní je v konkurzu.

Pavel Durov, zakladatel šifrované IM aplikace Telegram, musí svou službu registrovat v Rusku, což deník Financial Times, který o záležitosti informoval, považuje za vítězství ruských úřadů. A to i přesto, že sídlo firmy zůstává i nadále oficiálně ve Velké Británii. Ani jinak se princip služby nemění – Telegram totiž ukládat data nebude, byť by si to úředníci přáli.

V Praze se uskuteční summit think tanku ze Silicon Valley s názvem Singularity University, který nese název SingularityUCzechia Summit. Hovořit se má například o umělé inteligenci, robotice či neurovědě. Akce proběhne 5. – 6. 3. 2018 na pražském Žofíně.

Přibližně 4,5 tisíce lékařů se v termínu nestihne připojit k systému elektronických receptů eRecept, píše Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Těm, kteří nebudou vydávat recepty elektronicky, přitom hrozí pokuta do dvou milionů korun. Mnozí lékaři systém kritizují jako nepřipravený a neozkoušený.

Australská vláda v současné době řeší hodně kontroverzní záležitost – uvažuje totiž nad možností, že by komerčním společnostem umožnila přístup do národní databáze na rozpoznávání tváře. Pozn. red.: Ani jsme netušili, že něco takového vlády mají, ale když už, tak nápad s přesunutím databáze do soukromých rukou zní jako špatný vtip.

Uber přišel o data svých zákazníků i řidičů, konkrétně šlo o 57 milionů lidí. Oznámil to současný šéf společnosti Dara Khosrowshahi, který se to podle svých slov dozvěděl nedávno. Firma zároveň uvedla, že útočníkům zaplatila výpalné 100 tisíc dolarů za to, že data nijak nezneužijí ani je nikde nezveřejní, a ujistila, že součástí ukradených dat nejsou údaje o platebních kartách, účtech ani datech narození.

Ministerstvo průmyslu a obchodu chce přesunout část peněz, které byly původně určeny na dotace pro rychlý internet, na jiný účel. Konkrétně by mělo jít 7,3 ze 14 miliard na dotační program ICT a sdílené služby. Důvodem je také to, že o dotace se zatím přihlásily jen tři firmy s celkovým „rozpočtem“ 50 milionů korun.

Jak jsme již informovali, je od 1. listopadu (novembra) nutné dát si pozor na jednu záludnou novinku týkající se e-schránek na portálu veřejné správy Slovensko.sk. Nově platí, že pokud se na portál přihlásíte, jsou všechny do té doby obdržené zprávy (včetně například platebních rozkazů od soudu) považovány za přečtené.

Dvě ruská státní média – televize RT a agentura Sputnik – již nebudou moci zadávat reklamy na sociální síti Twitter. Ta tak reaguje na nařčení amerických tajných služeb, které tvrdí, že se tato média podílela na zasahování do prezidentských voleb v USA.

/z tiskové zprávy KKCG/

Investiční společnost KKCG podnikatele Karla Komárka kupuje majoritní část holdingu AutoCont, který je největším nezávislým českým poskytovatelem IT služeb. Je to letos nejvýznamnější akvizice v oblasti informačních technologií v Česku. Smlouva mezi oběma subjekty byla podepsána včera.

Podle smlouvy se skupina KKCG stává sedmdesátiprocentním akcionářem společnosti AutoCont Holding. Zbývajících třicet procent akcií zůstává i nadále v rukou současného managementu. AutoCont tak po sedmadvaceti letech úspěšného fungování na trhu vstupuje do nové éry a stává se součástí jedné z největších investičních společností v České republice. Transakce podléhá schválení Úřadu pro hospodářskou soutěž, jak v České republice, tak na Slovensku. Do doby než bude schválena, bude AutoCont jednat samostatně.

 

“Naší dlouhodobou vizí je vybudovat silný podnikatelský pilíř zaměřený na informační technologie. Máme v portfoliu zajímavé domácí i zahraniční IT společnosti, spolupracujeme s technologickým gigantem Foxconn. Vstup do AutoContu je dalším krokem k naplňování této vize. AutoContu může toto spojení přinést nové zajímavé obchodní příležitosti a skupinu KKCG výrazně posune v IT oblasti,“ uvedl Michal Tománek, investiční ředitel, zodpovědný ve skupině KKCG za nové technologie

Finanční správa upozorňuje, že příjmy získané díky internetovým ubytovacím službám, jako je Airbnb, je třeba danit. V některých případech, kdy jsou tyto služby poskytovány za účelem dosažení zisku, podléhají dokonce i elektronické evidenci tržeb (EET).

Slovenští operátoři odmítají, že by svým klientům zpomalovali přístup k internetu v zahraničí. Píše o tom portál MobilMania s tím, že podle operátorů může dojít ke zpomalování v určitých lokalitách, a to v závislosti na vzdálenosti od vysílače nebo na množství ostatních zákazníků. (zdroj)

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) ve své nové zprávě kritizuje Centrální registr administrativních budov (CRAB), který podle něj neplní svůj účel v podobě snižování nákladů na provoz budov. Vedení jednoho objektu v registru vycházelo podle NKÚ vloni na 27 tisíc ročně.

Resort financí testuje otevření dat z registru ekonomických subjektů (ARES). Testovací provoz má v současné době několik omezení, která by v ostrém provozu měla zmizet. Týká se to hlavně maximálního počtu dotazů od jednotlivých uživatelů.

Svaz průmyslu a dopravy ČR předložil chystané vládě Andreje Babiše z ANO své požadavky, na jejichž základě chce ČR dostat mezi 20 nejvýkonnějších ekonomik světa. K prioritám se nově přidala i digitalizace. Součástí je i požadavek na silného digitálního koordinátora, který by měl nadresortní kompetenci.

Státní instituce na Slovensku začaly vydávat nové zaručené elektronické podpisy pro čipy občanských průkazů, sloužících k podepisování elektronických dokumentů. Vydávání e-občanek bylo minulý týden pozastaveno kvůli kauze německé firmy Infineon Technologies a jejích zneužitelných šifrovacích klíčů. Státu se podařilo přejít z 2048 na 3072bitové šifrování rychleji, než asi sám čekal. Klíč s 3 072 bity je kvůli časové náročnosti prakticky neprolomitelný.

Společnost Nike možná zautomatizuje výrobu, což by v tom nejhorším možném scénáři mohlo destabilizovat region jihovýchodní Asie. Tam totiž výrobce sportovních oděvů a obuvi přesunul velkou část své produkce. Podle analýzy Mezinárodní organizace práce (ILO) hrozí polovině pracovníků v daném segmentu a regionu nahrazení roboty. Jenže i když firmy jako Nike někdy bývají osočovány z otrockých podmínek ve svých továrnách, jsou na nich tamní ekonomiky již závislé a případná robotizace výroby by mohla mít katastrofální důsledky.

Chystá se další ročník konference Czech Internet Forum. Zaměřen je na oblast nových médií a jeho hlavním hostem bude Libuše Šmuclerová, generální ředitelka Czech News Center. Akce proběhne ve čtvrtek 19. října.

Zakladatel profesní sociální sítě LinkedIn Reid Hoffman považuje Čínu za další Silicon Valley. Technologický rozvoj se v asijské zemi rapidně rozvíjí a existuje hned několik měst, která by se mohla stát významnými regionálními hráči na technologickém poli.

Na světové počítačové systémy byl podniknut další velký ransomwarový útok, který byl jednotlivými bezpečnostními společnostmi pojmenován Petya, ExPetr nebo Nyetya. Začal se šířit pravděpodobně více způsoby, různé zdroje uvádějí buďto aktualizaci ukrajinského účetního softwaru MeDoc nebo návštěvu webu regionu Bachmut (zde se lidem stáhl infikovaný soubor tvářící se jako aktualizace Windows – sic!). Píšou o tom společnosti Kaspersky Lab, Eset, Cisco či Check Point. Útok se podařilo zastavit, k nejvíce zasaženým zemím však patří i ČR. Zde nicméně nebyly zasaženy důležité státní úřady ani firmy. Nejvíce zasažená je Ukrajina, ale také třeba ruská ropná společnost Rosněft. K zasaženým systémům patří i automatické sledování v Černobylu.

Ústavní soud částečně vyšel vstříc části poslanců, kteří k němu podali stížnost kvůli elektronické evidenci tržeb. Soud EET nezrušil úplně, zrušil však třetí a čtvrtou etapu, která tak nakonec zahájena nebude. Kromě toho budou z účtenek odstraněna rodná čísla podnikatelů a evidovat se nebudou ani platby kartou on-line. E-shopy změny vítají, ale mělo k nim podle nich dojít v dostatečném předstihu, kvůli zbytečně nakoupenému vybavení. Podle některých zdrojů by verdiktu ÚS mohly následovat žaloby na stát ze strany poskytovatelů hardwaru a softwaru pro pokladní systémy.

Úspěšný brněnský vyhledávač letenek Kiwi.com je na prodej. Odhadovaná cena zní minimálně 10 miliard korun. Část svých podílů si chtějí nechat zakladatel Oliver Dlouhý a zaměstnanci, svoje podíly chtějí prodat především dosavadní investoři. Akcionáři aktuálně vybírají poradenskou firmu, jež má pomoci s prodejem.

Hospodářské noviny přinesly v rámci ICT Revue rozhovor s ekonomem Davidem Vávrou, podle nějž bude Česká republika do budoucna potřebovat radikální zjednodušení státní zprávy. Podle Vávry se navíc chystaná robotizace nedotkne ani tolik dělníků, jako spíš vysokoškolsky vzdělané třídy. (zdroj)

Účet amerického prezidenta Donalda Trumpa na sociální síti Twitter byl dočasně (na 11 minut) pozastaven. Vyšetřováním se zjistilo, že jej zrušil jeden ze zaměstnanců Twitteru při své poslední směně. Ač se to nezdá, jde o docela závažnou záležitost – Trump totiž Twitter nezřídka využívá pro veřejná a oficiální oznámení.

Slovensko v souvislosti s kauzou prolomitelných šifrovacích klíčů od společnosti Infineon Technologies zruší rizikové elektronické certifikáty umožňující využívat elektronický podpis v kombinaci s občanskými průkazy s čipem, a to plošně. Opatření se dotkne asi 300 tisíc Slováků. Kromě toho vláda pozastavila vydávání průkazů s elektronickým podpisem. Seskupení expertů na bezpečnost a firem již vyzvalo ministerstvo vnitra, aby na situaci adekvátně zareagovalo.

Společnost ESfirmy může uvést do omylu firmy a podnikatele, kteří využívají prezentaci v katalogu Seznamu s podobným názvem. Těm ESfirmy nabízejí uzavření nové smlouvy, která se nakonec ukáže jako nevýhodná. Právníci oslovení portálem Lupa.cz radí nic neplatit, neboť podle nich se jedná o klasický katalogový podvod.

Facebook bude od poloviny roku 2019 ve třiceti zemích danit svoje příjmy z reklamy přímo v místě jejich nabytí. Novinka se týká těch zemí, kde má společnost provozující stejnojmennou sociální síť kanceláře. Příjmy doposud byly daněny přes centrálu v Irsku.

Bývalý zaměstnanec společnosti SpaceX Sahil Gupta se nechal slyšet, že jeho exšéf Elon Musk je tím, kdo vytvořil virtuální měnu bitcoin. Ten to popřel. Virtuální měna bitcoin byla vytvořena neznámým vynálezcem, působícím pod pseudonymem Satoši Nakamoto.

Všichni tři velcí operátoři v Česku shodně nesouhlasí s výsledky testu ČTÚ, které ukázaly na nutnost regulace mobilního trhu. Firmy se shodují na tom, že by stačilo, aby úřad využíval dosavadní legislativní pravomoci. Uvedla to ČTK.

Agentura Reuters napsala, že Ukrajina je testovací arénou hybridní války, tedy takové války, která je vedena také v kybernetickém prostoru. Vláda Ruska popírá jakýkoliv podíl na kybernetické diverzi, z níž jsou viněni kyberzločinci právě z této země.

Šéfové Tesly a Facebooku, Elon Musk a Mark Zuckerberg, se do sebe pustili kvůli umělé inteligenci. Zatímco Musk před ní varuje, Zuckerberg v ní vidí potenciál. Podle Muska je Zuckerbergovo vnímání AI omezené.

Kontrakty a implementace (121)

Národná banka Slovenska (NBS) zrušila výběrové řízení na aplikaci Moje peniaze za odhadovanou cenu 156 tisíc eur. Aplikace měla lidi naučit rozpoznávat falešné bankovky. Podle mluvčí banky instituce upustila i od myšlenky aplikace jako celku a výběrové řízení se tak opakovat nebude.

Systém elektronizace veřejné správy v Německu dodá tamní spolkové vládě společnost Fabasoft Deutschland GmbH, specialista na vývoj softwaru a správu dokumentů s dvacetiletými zkušenostmi. Jeho klíčovým subdodavatelem bude firma ze Slovenska, konkrétně DWC Slovakia.

Studenti Střední zdravotnické školy na Strečnianské ulici v Bratislavě využívají při výuce virtuální realitu, a to konkrétně pro výuku anatomie. V rámci budovy školy je pro tento účel vyčleněna speciální virtuální anatomická učebna, která vznikla ve spolupráci startupu Virtual Medicine, sítě nemocnic Svet zdravia a firmy Samsung.

Společnost MTS začíná na základě nového kontraktu distribuovat technologie od firmy Universal Robots. Kontrakt je platný pro slovenský trh.

Do Bardejova může přijít nový investor, společnost Kamax, která ve východoslovenském městě plánuje zainvestovat 55 milionů eur a vytvořit zde 125 vysoce kvalifikovaných pracovních pozic. Firma aktuálně jedná s místní samosprávou a rozhodnutí by mělo padnout do konce roku.

Český startup Cryptelo chce expandovat, a to nejen na nové trhy, ale i do nových vertikál. Bezpečnostní firma vyvíjející cloudové úložiště s end-to-end šifrováním Cryptelo Drive dostala prvotní investici od Startup Yardu a nyní se snaží získat další finance v neveřejném investičním kole.

Slovenská pošta je spokojená s partnerstvím s operátorem 4ka, jehož SIM karty i dobíjecí karty s kreditem prodává v rámci partnerství, díky kterému získala opci na koupi 10 procent akcií Swanu, provozovatele 4ky. Jak ovšem píše portál eTrend.sk, na koupi akcií pošta nespěchá.

Poskytovatel satelitních služeb Antik oznámil, že u služby Antik Sat brzy přejde na nový kodek, a to HEVC (H.265). Díky tomu nabídne stejnou kvalitu se zhruba polovičním datovým tokem, a to 3 Mbit/s pro HD a 1 Mbit/s pro SD.

Slovenská crowd-investingová platforma Crowdberry expanduje do České republiky, kde se jejím partnerem stává David Jelen. Ten je zakladatelem společnosti Profid, poskytující služby v oblasti finančního řízení.

Portál Živé.sk přinesl rozhovor s šéfem Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) Petrem Blaškovitšem, který kritizuje kroky svých předchůdců a tvrdí, že příští rok spouštěný systém eZdravie má více nedostatků. Rozhovor naleznete zde. Médii zároveň proběhla zpráva na toto téma, podle níž hnutí OĽaNO iniciovalo mimořádné zasedání Národní rady SR, týkající se právě elektronického zdravotnictví. (zdroj)

Žilinská univerzita ve spolupráci se společností Huawei otevřela ve svých prostorách tzv. Safe City Lab, výzkumné středisko, které se má věnovat zajištění komunikace při kritických událostech od přírodních katastrof po masové akce.

Ve vlaku RegioJet z Prahy do Košic a zpět proběhl ve dnech 24. a 25. 11. 16hodinový hackathon, který organizoval brněnský vyhledávač letenek Kiwi.com, jenž výherce ocenil 2 500 eury. Projekty byly zaměřeny na oblast cestování. Bližší info zde.

Společnosti VMware a SAP podepsaly dohodu o spolupráci s cílem vytvoření integrovaného řešení pro internet věcí, podporujícího implementaci a management různých IoT systémů.

Ministerstva na Slovensku aktuálně připravují IT projekty v souhrnné hodnotě přes 500 milionů eur. Experti ze sdružení Slovensko.Digital jednotlivé projekty pečlivě zkoumají a pomocí „červených vlajek“ upozorňují veřejnost na jejich nedostatky. Hodnocení jednotlivých projektů najdete zde nebo zde.

Do systému elektronického zdravotnictví (eHealth) bylo na přelomu října a listopadu (októbra a novembra) připojeno 380 ambulancí (z 9 951) a 26 nemocnic a poliklinik. V procesu připojování je 236 nemocnic a dalších zdravotnických zařízení, uvádí Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI).

Společnosti GE a Apple vytvořily partnerství v oblasti internetu věcí. V systému iOS, na kterém běží iPhony a iPady, bude nově dostupná softwarová platforma Predix, představená GE před dvěma lety. Díky tomu budou mobilní zařízení Applu schopna přijímat data z průmyslových čidel a senzorů.

Na tržnici v pražských Holešovicích vzniká Prague Startup Market, pobočka inkubátoru radnice Prague Startup Centre, což má být v podstatě „tržnice pro startupy.“ V rámci prostoru je k dispozici celkem 50 kanceláří od 10 m2.

V Nitře přibylo celkem šest solárních laviček Steora, které umožňují nabití telefonu nebo bezplatné připojení k síti Wi-Fi. Přístup k internetu je zajištěn technologií 4G a je k dispozici od čtyř metrů od lavičky.

Česká startupová firma Response:now, která vymyslela platformu pro automatizaci průzkumů, dostala novou investici ve výši 13 milionů korun od skupiny pětice soukromých angel investorů. Nyní se i díky tomu chystá expandovat do Spojených států.

K systému Dátového centra obcí a miest (DCOM) se na Slovensku připojí další obce. Celkově by ho mělo využívat 2,5 tisíce obcí a 2,5 milionu občanů. V první fázi získalo plnou verzi informačního systému 1 511 měst a obcí, přitom původně se očekávalo, že půjde jen o 1 057 obcí. Píše to DEUS, provozovatel systému DCOM.

Operátor 4ka rozjíždí spolupráci se sítí prodejen Digitall. Jeho služby si je nově možné aktivovat v celkem 40 prodejnách této sítě ve 33 slovenských městech, které se nacházejí v nákupních centrech Kaufland nebo Tesco.

Inteligentní systém veřejného osvětlení ve vietnamské Hanoji bude ze Slovenska. Dohodla se na tom slovenská firma Asseco Central Europe s městem Hanoj. Obě strany podepsaly Memorandum o spolupráci.

Společnost DNS na základě nového kontraktu distribuuje bezpečnostní řešení od firmy Panda Security. K těm patří například produkt Adaptive Defense 360, který splňuje požadavky nařízení EU GDPR.

Americký Amazon otevřel na Slovensku nové logistické centrum, které se nachází u západoslovenského města Sereď a má plochu více než 60 tisíc metrů čtverečných. Logistické centrum vyřizuje nedoručené či vrácené zásilky pro Evropu.

Slovenské ministerstvo vnitra pochybilo ve více IT projektech včetně elektronického občanského průkazu s čipem, registru fyzických osob, registru adres a evidence vozidel. Úřadu vlády, který rozděloval peníze na IT z programu OPIS, tak resort musí v nejbližších letech vrátit 18,5 milionu eur.

Fintech společnost Revolut z Velké Británie posiluje svou pozici na českém trhu a rozjíždí se v ostrém provozu. Firma, která v sobě spojuje funkci platební brány s on-line směnárnou, v testovacím provozu nasbírala více než pět tisíc klientů. Do konce roku jich chce 10 tisíc.

Společnosti Amazon Web Services a Microsoft představily řešení s názvem Gluon, jež má sloužit vývojářům, kteří budují a nastavují neurální sítě. Řešení jim má pomoci právě s touto přípravnou fází.

Česká platforma SharyGo, která funguje na principu sdílené ekonomiky a svým uživatelům umožňuje krátkodobý pronájem věcí, získala významnou investici (podle portálu CzechCrunch ve výši okolo 20 milionů korun) od Jana Zadáka (dříve HP) a ústecké skupiny Armex Group.

Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) vybrala provozovatele nové portálové platformy Liferay, společnost Onlio. Součástí zakázky je mimo jiné redakční systém, návrh samostatných modulů či úprava vzhledu či integrace portálu Liferay do dosavadní infrastruktury.

Výrobce ERP systémů J.K.R., který koncem roku 2015 „spadl“ pod holding Solitea, mění svůj název na Byznys Software. Změna názvu (od 1. července 2017) nijak nezasáhne chod firmy ani jí poskytované služby.

Některé aerolinky zavádějí pravidla pro převoz chytrých zavazadel. Inteligentní kufry a batohy s nevyjímatelnými bateriemi budou z přepravy vyloučeny zcela, ostatní zavazadla tohoto typu pak můžete převážet za předpokladu, že z nich vytáhnete baterie a vezmete je s sebou do kabiny. Informuje o tom portál The Verge.

Již 98,5 procenta obcí na Slovensku má přislíbené připojení k internetu s minimální rychlostí 30 Mbit/s do roku 2020. Počátkem roku bylo obcí bez příslibu 207, nyní je jich jen 46. Úřad místopředsedy vlády pro investice a informatizaci Petra Pellegriniho jedná s operátory, aby se i tento počet dále snižoval.

Východoslovenské „Silicon Valley“ v Košicích se dále rozrostlo o nové IT centrum společnosti Diebold Nixdorf, ve kterém aktuálně pracuje 35 lidí, nicméně do konce roku se tento počet má navýšit na 250 až 280 a ve střednědobém horizontu až na 400 zaměstnanců.

Alternativní taxislužba Uber chce z taxislužby evidentně „vyšachovat“ lidský faktor, což dle našeho názoru nutně stírá veškeré klady sdílené ekonomiky. S automobilkou Volvo (patřící teď pod čínskou firmu Geely) se totiž dohodla na tom, že jí mezi lety 2019 a 2021 dodá 24 tisíc autonomních vozidel XC90. Pokud se takový krok zrealizuje, o práci přijdou tisíce lidí, které nahradí stroje.

Společnost České Radiokomunikace staví další datová centra – časem chce mít v každém krajském městě jedno. Kromě toho oznamuje nové služby typu privátního cloudu s průběžným placením nebo hybridního cloudu ve formě propojení vlastní infrastruktury s prostředím Českých Radiokomunikací.

Přímo v rámci Facebook Messengeru teď můžete přijímat a odesílat platby přes PayPal. Doposud bylo při platbách přes chatovací službu spárovat s Facebookem svou platební (debetní) kartu nebo účet v bance.

Pražské metro by Wi-Fi sítí mohlo být pokryto do konce příštího roku, tvrdí podle ČTK čeští operátoři v čele s T-Mobilem. Signál je zatím k dispozici na trase A mezi stanicemi Bořislavka a Motol.

Ubytovací služba Airbnb sice už působí v Číně, ale má tam silného konkurenta v podobě místní firmy Tujia. Ta teď navíc získala investici ve výši 300 milionů dolarů, přičemž lídrem aktuálního investičního kola byla cestovatelská služba Ctrip. Tujia hodlá finance využít také k expanzi do USA a Evropy.

Cloudové úložiště Dropbox se připravuje na vstup na burzu. Informuje o tom agentura Bloomberg s tím, že primární úpis akcií proběhne skrze investiční banku Goldman Sachs. Zajímavé je, že vzhledem k tomu, že je Dropbox soukromou společností, o jeho hospodaření téměř nic nevíme.

Americký Amazon nedávno za 13,7 miliardy dolarů koupil v USA řetězec obchodů s potravinami Whole Foods Market. Nyní se zdá, že pro zaměstnance moc velkým požehnáním nebude – gigant Jeffa Bezose se totiž rozhodl, že chce ušetřit na pracovní síle, a tak část zaměstnanců nahrazuje roboty. Jenže jedním dechem dodává, že počet pracovních pozic neubude, ale právě naopak – dosavadní zaměstnanci v distribuci, která se bude automatizovat, přejdou na nově vytvořená místa (a další lidi se budou přibírat). Tak uvidíme, jak to s těmi roboty beroucími lidem práci nakonec bude…

Akademické sdružení CESNET získalo nové logo, které staví na vizualizaci binárního kódu písmene „c“. Nová grafická identita byla představena na Konferenci e-infrastruktury CESNET.

Silně zadlužená jihoamerická Venezuela se chystá spustit vlastní virtuální měnu s názvem Petro. Prezident země Nicolás Maduro tvrdí, že měna bude kryta ropnými rezervami, zlatem a diamanty.

Na Slovensko přichází služba Android Pay od společnosti Google, která umožní NFC platby prostřednictvím mobilního telefonu v obchodech. Mělo by se tak stát ještě v průběhu prosince (decembra) s tím, že k podporovaným bankám mají zprvu patřit mBank, J&T Banka, Poštová banka a 365.bank. Později by se měla přidat Slovenská sporiteľňa.

On-line aukční síň Aukro má nového investora, kterým je fond Leverage Technology. Ten od stávajících majitelů převzal za blíže nespecifikovanou cenu celkem 15procentní podíl.

Projekt Provisio, jenž vyvinul softwarový modul HarveyX pro využití umělé inteligence při analýze zdravotnických dokumentů, získal investici od společnosti Nordic Investors. Výše investice ani podílu, který byl za tuto částku převeden, známy nejsou.

Společnost IBM oznámila uzavření strategického partnerství s indickou firmou HCL; společně budou vyvíjet řešení náležící do produktové řady Domino, kam se řadí třeba poštovní server nebo middleware a databáze pro Notes.

Brněnský startup Flatio.cz, který se specializuje na střednědobé pronájmy bytů, expandoval do Polska a Maďarska, kde již začal fungovat. Aktuálně tak působí v následujících městech: v Praze, v Brně, Ostravě, Vídni, Bratislavě, Varšavě a Budapešti.

Společnost Y Soft otevírá nové výrobní prostory v Brně, což souvisí se zvyšující se poptávkou po jeho hardwarových produktech. V brněnském Technologickém parku obsadí 1 200 metrů čtverečních.

Technologická aliance Esetu (Eset Technologická Aliance; ETA) má nového člena a tím je společnost Xopero, která se zabývá vývojem řešení pro zálohování a obnovu dat.

Společnost Procter & Gamble se rozhodla snížit své výdaje na digitální reklamu o 100 milionů dolarů. Důvodem byly podle představitelů jak klikací boti, tak zobrazování reklam u nevhodného obsahu. Na tržbách se pokles investic do reklamy nijak neprojevil, nicméně není jasné, zda společnost nenahradila digitální reklamu nějakou jinou formou propagace.

Investiční fond Enern Tomáše Čupra investuje do německé fintech firmy Finiata. Konkrétní výše investice je 18milionů eur, z toho osm milionů je půjčka a na zbytek se složilo více investorů.

Společnosti ABB a HPE podepsaly kontrakt o strategickém partnerství, v jehož rámci chtějí vyvíjet průmyslová řešení a využít obrovská množství dat generovaná průmyslovými provozy.

Mobilní aplikace pro Národní banku Slovenska (NBS), na niž bylo vypsáno výběrové řízení, vyjde daňové poplatníky dost draho. Předpokládaná cena je 156 tisíc eur. Součástí smlouvy je provoz a technická podpora na šest let, z toho dva roky záruční a čtyři pozáruční servis. Aplikace má být k dispozici pro Android i iOS.

České společnosti Socifi a Cryptelo rozjíždějí (nutno dodat, že nezávisle na sobě) vlastní investiční ICO (Initial Coin Offering), postavený na technologii blockchain. Cryptelo prostřednictvím ICO nabídne digitální měnu Cryptelo Coin, píše Lupa.cz.

V jižních Čechách vzniká další datové centrum s názvem Big data centrum Východní Bavorsko – Jižní Čechy, jehož rozpočet je necelých 41 milionů korun a financováno je z programu přeshraniční spolupráce. V pilotním provozu do něj budou zapojeny vždy dvě firmy z každé zainteresované země.

Americký Google postaví v rámci kanadského Toronta chytré město – smart city – ve kterém bude testovat inteligentní technologie od chytrých semaforů a laviček po autonomní vozidla. Celá nová čtvrť vznikne na zelené louce ve východní části města.

Brněnská společnost Kiwi.com chce více využívat umělou inteligenci. Expert Jiří Materna ve firmě nyní implementuje projekt strojového učení, díky kterému bude platforma Kiwi.com schopna předvídat ceny letenek.

Společnosti Symantec a Microsoft uzavřely partnerství, v jehož rámci bude bezpečnostní firma prodávat svoje softwarové produkty řady Norton na platformě Azure.

Ministerstvo průmyslu a obchodu vypsalo tendr na nové zaměstnanecké paušály a nestačilo se divit – O2 a Vodafone mu totiž nabídli podobné ceny, které jsou asi třikrát vyšší než ty, co má teď. T-Mobile byl kvůli formálním chybám ve své nabídce vyřazen.

Cisco navazuje na svůj koncept inteligentních sítí DNA (Digital Network Architecture) novými partnerskými programy, jejichž cílem je využití partnerského ekosystému pro další rozvoj tohoto konceptu.

Na platformách Cboe Global Markets započalo obchodování Bitcoin Futures, což vyústilo v nedostupnost burz a raketový růst bitcoinu o desítky procent. Rozbor situace přinesl Karel Wolf na portálu Lupa.cz. (zdroj)

Společnost Sodat Software získala nového investora, firmu MindForge, která v Sodatu aktuálně ovládá 73procentní podíl. Hodnotu investice neznáme, nicméně MindForge již do technologických firem investoval více než 100 milionů korun.

Slovenské velvyslanectví v izraelském Tel Avivu spustilo web letos založené společnosti SKILL, což je společný podnik Slovenska a Izraele s všeříkajícím úplným názvem Slovensko-izraelská vědecká a inovační společnost SKILL. Ta vznikla v březnu (marci) letošního roku, internetové stránky však dostala až nyní. Partnerem je Slovenská akadémia ved (SAV).

V průmyslové zóně Triangle u Žatce by mohlo vzniknout velké datové centrum s plánovanou investicí ve výši 15 miliard korun. Budovat by se mělo v pěti etapách mezi lety 2021 a 2030 a zaměstnáno by zde mělo být kolem 120 lidí. Podle vyjádření Ústeckého kraje jde o strategickou investici, a tak není možné poskytovat bližší informace o investorovi.

Slovenský investiční holding Mayfair Assets se pustil do oblasti startupů, kde také hodlá investovat. První vlaštovkou je jeho účast jakožto generálního partnera akce Startup World Cup & Summit v pražské Lucerně.

Dopravní podnik (DPP) spustil v šesti stanicích metra Wi-Fi připojení k internetu. Pokrytí signálem měla na starosti společnost ČD Telematika, která v rámci kontraktu dostala deset milionů korun bez DPH.

Společnost Oki oznámila změnu v evropské distribuci spotřebního materiálu, jejíž struktura byla značně zjednodušena, a to i autorizací tzv. master distributorů, nově sloužících jako logistická centra.

Brněnský startup Flatio, který nabízí střednědobé pronájmy bytů, oznámil expanzi do německého Berlína. Doposud působil v pěti městech tří zemí – ve Vídni, Praze, Brně, Ostravě a Bratislavě.

Do systému eReceptů je aktuálně zapojena téměř čtvrtina lékařů (a většina lékáren). Systém vydávání elektronických receptů bude od 1. ledna povinný. Oznámil to Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL).

Sdružení CZ.NIC zavedlo tzv. ISP DNS Stack, tedy technologii, která zajišťuje plnou dostupnost v rámci domény .cz, pokud by byl podniknut DDoS útok proti jeho DNS serverům. K iniciativě CZ.NIC se jako první přidaly společnosti Seznam a Vodafone.

Syndikát novinářů (SNČR) vypsal výběrové řízení na dodavatele nového webu, který má běžet na otevřeném redakčním systému a má sloučit obsah dosavadního webu s obsahem magazínu Mediažurnál.

Do Prahy míří další IT společnost. Tentokrát sem se svým vývojovým centrem přichází společnost Acasus, která stojí za různými zdravotními a vzdělávacími aplikacemi po rozvojové země. Pražský technologický hub bude řídit Joseph Francis Marsico.

Investiční firma C2H Michala Mičky (který již zainvestoval například do české alternativní taxislužby Liftago) kupuje od bývalého hokejisty Petra Hendrycha 80procentní podíl v tuzemské módní značce Pietro Filipi. Kupní částka upřesněna nebyla, mělo by však jít řádově o desítky milionů korun.

Nábytkářství TON z Bystřice pod Hostýnem využívá CRM systém od společnosti Microsoft, což mu umožňuje „zkrotit“ obchodní zástupce, kteří si po odchodu z firmy odnášeli svoje know-how a jejich nástupci museli začínat od píky.

Vznikla Česká asociace virtuální a rozšířené reality (AVRAR), která funguje v prostorách ČVUT a shromažďuje podniky a organizace zabývající se vývojem v tomto segmentu.

Společnost Dell Technologies zakládá novou divizi s názvem IoT Solutions Division, která je – jak již její název napovídá – zaměřena na řešení pro internet věcí. Jejím šéfem se stává Ray O’Farrell, technický ředitel VMware.

Firma Arrow Electronics oznámila podpis distribučního kontraktu se společností GTT, která celosvětově poskytuje cloudové síťové služby pro nadnárodní organizace.

Společnost Nvidia začíná spolupracovat s automobilkou Volvo a společností Autoliv na vývoji řešení pro autonomní vozidla. Spolupráci v tomto segmentu oznámil tradiční výrobce grafických karet také s německým Volkswagenem, tentokrát na softwarové úrovni.

Americké společnosti REX Shares a Van Eck Associates podaly u Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) žádost o povolení bitcoinových ETF fondů, které jsou burzovně orientované a v podstatě by to znamenalo možnost investice do bitcoinu přímo na burze.

České vývojářské studio STRV vyvíjí aplikace pro jednu z nejznámějších globálních online seznamek Tinder. Studio vyvinulo Tinder Online, ale například i verzi Tinderu pro Apple TV, kterou si vedení seznamky získalo.

Společnost IBM oznamuje plánované nové služby datového centra IBM Cloud v německém Frankfurtu, které firmám umožní získat větší kontrolu nad svými daty, pokročilé možnosti šifrování či doplňkovou podporu.

Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) zrušilo již dohodnutý kontrakt se společností OKsystem na dodávku nového systému pro vyplácení dávek úřady práce za stovky milionů korun. Resort oznámil, že průběh zakázky považuje za neuspokojivý a ze strany společnosti není záruka, že se vše stihne v daném termínu.

Společnosti Cisco a Google oznámily uzavření partnerství v oblasti hybridního cloudu – vývojáři díky výslednému řešení budou moci pracovat v cloudovém či on-premise prostředí s využitím svých oblíbených nástrojů a rozhraní.

Ostravská společnost QLine začala pomocí senzorů internetu věcí měřit spotřebu vody. Využívá k tomu síť Sigfox od společnosti SimpleCell. Projekt měření začíná u šesti škol na Ostravsku.

Do OC Chodov nově přichází také Samsung, který zde otevírá značkovou prodejnu. K dispozici zde bude komplexní portfolio spotřební elektroniky, ale i služby konzultantů nebo možnost vyzkoušení 4D virtuální reality.

V Brně započal své fungování Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB), který byl jako samostatná entita legislativně vyčleněn z Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ). Úřad postupně nabere až 400 zaměstnanců.

Společnosti Microsoft a Fortinet rozšiřují svoje partnerství v segmentu cloudové bezpečnosti. Redmondský gigant je nově členem programu Fortinet Fabric-Ready a kromě toho integroval bezpečnostní řešení Fortinet Security Fabric do cloudové platformy Azure.

Apple zainvestuje prostřednictvím svého fondu Advanced Manufacturing Fund 390 milionů dolarů do společnosti Finisar, která vyrábí čipy pro vyspělé funkce smartphonů. Americký gigant již z fondu podpořil například výrobce tvrzeného skla Gorilla Glass, firmu Corning, a to částkou 200 milionů dolarů.

Systém výplaty důchodů České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) bude i nadále provozovat stejný dodavatel jako doposud, tedy firma Fujitsu Technology Solutions. Nový kontrakt bude platit od ledna a bude podepsán na čtyři roky.

S příležitostmi pro startupy se v poslední době takříkajíc roztrhl pytel. Další možnost mají perspektivní týmy u poradenské firmy PwC, která ve středo- a východoevropském regionu rozjíždí akcelerátor PwC Startup Collider se základnou v Polsku.

Český podnik Pocket Virtuality, za kterým stojí spoluzakladatel herního studia Bohemia Interactive Jan Hovora, získal investici v nespecifikované výši od investiční skupiny Touzimsky Kapital, a to výměnou za 25procentní podíl. Pocket Virtuality se zaměřuje na segment virtuální reality.

Konsorcium vedené fondem Capital G, který stejně jako Google patří pod společnost Alphabet, zainvestovalo miliardu dolarů do provozovatele alternativní taxislužby Lyft. Nejvýznamnější konkurent Uberu tak nyní dosahuje valuace 11 miliard dolarů.

Společnost Zásilkovna oznámila, že otevřela jednu ze svých největších provozoven, jež bude moci odbavit až 10 tisíc balíčků za měsíc. Pobočka se nachází v obchodním centru Chodov v Praze.

Česká společnost Y Soft expanduje na čínský trh otevřením nové pobočky v Šanghaji, která nese název Y Soft China Ltd. Výkonným ředitelem pobočky se stává Milan Fujita. Zároveň s tím oznámil Y Soft uzavření partnerství s firmou Aurora Office Automation, která poskytuje automatizační řešení pro podniky.

Distributor AT Computers nově nabízí ve svém portfoliu čtečky elektronických knih značky inkBook, které jsou postaveny na platformě Android a disponují technologií chránící oči, LED podsvícením i poměrně vysokou kapacitou baterie.

Ve společnosti Alliance Laundry CE, působící na trhu pod značkou Primus, byl implementován konfigurátor zakázek Infor CPQ. Společnost již v roce 2006 nasadila ERP systém Infor SyteLine.

V rámci programu Horizont 2020 Evropské unie byl spuštěn nový inovační projekt s názvem CloudiFactoring, což je v podstatě projekt „cloudifikace“ výrobního inženýrství, jenž navazuje na projekty CloudFlow a cloudSME a staví na HPC technologiích s výpočetními nástroji a cloudovými platformami.

Společnost ČD-Telematika oznámila pokrytí dalších tří vlakových nádraží bezdrátovou sítí Wi-Fi. K dosavadním dvěma pražským nádražím (Hlavnímu a Masarykovu) a Pardubicím se přidaly Ústí nad Labem, Zlín a Hradec Králové. V prvním kvartále příštího roku by pak k připojeným nádražím mělo patřit dalších šest.

Společnost Valeo rozšiřuje svoje vývojové centrum pro autonomní vozidla, projekt by měl být dokončen do března 2018. Investice dosáhnou 125 milionů korun a práci zde získá 250 nových odborníků.

Společnost Ingram Micro přináší na český a slovenský trh klasickou volume distribuci. Bude nabízet více než 100 tisíc různých výrobků od 200 výrobců.

Čínská společnost DiDi Chuxing, který na domácím trhu provozuje alternativní taxislužbu, zainvestoval do podobné estonské služby s názvem Taxify, která díky tomu bude moci expandovat v Evropě a Africe.

Nové Město na Moravě jako vůbec první město v ČR zakončilo aukci mobilních tarifů pro svoje obyvatele. Z té jako vítěz vzešel operátor Fayn, což je virtuální operátor fungující v sítí Vodafonu.

Skupiny KKCG (s fondem Springtide Ventures) a Rockaway Ventures zainvestovaly celkově pět milionů eur do startupu Techloop, což je pracovní portál zaměřený na oblast IT. Techloop investici využije na expanzi do dalších zemí Evropy.

Česká firma SimpleCell začala na Slovensku provozovat síť Sigfox pro internet věcí. V současné době zde pokrývá okolo 90 procent populace a 85 procent území, což jsou jen o trochu menší podíly než v Česku.

Státní pokladna Centrum sdílených služeb (SPCSS) oznámila, že její nové datové centrum v Zelenči u Prahy za více než 200 milionů korun postaví firma DCI Czech; začne s tím již od listopadu 2017.

Investiční fond Credo Ventures otevřel pobočku v americkém Silicon Valley. Přesto zůstávají středem jeho zájmu investice do středoevropských startupů. Vedoucím čerstvě otevřené pobočky bude Andrej Kiska.

Automobilka Ford se ve spolupráci s Alibabou chystá otestovat prodej automobilů na internetu, alespoň tedy v Číně. Prodej by probíhal skrze síť maloobchodních poboček online platformy Tmall (spadající pod křídla Alibaby) či nový „automat na auta“.

Společnost Symantec uzavřela smlouvu o partnerství s AWS, přitom jiný partnerský kontrakt Symanteku se uskutečnil již v říjnu s Microsoftem. Zatímco jeho platformu Azure bude Symantec využívat pro distribuci svých bezpečnostních produktů, AWS bude mít na starosti většinu pracovní zátěže, respektive společnosti.

Lanovka na Petřín byla pokryta Wi-Fi sítí. Zakázku zrealizovala městská společnost Operátor ICT za 2,3 milionu korun. Kritici nicméně hovoří o hardwarové předimenzovanosti řešení, například Štěpán Beneš z ICT Alliance. Síť zvládne až 2 tisíce připojených zařízení.

Microsoft a Tech Data posilují svoji spolupráci v regionu střední Evropy. Obě firmy uzavřely strategické partnerství, na jehož základě vznikne v Praze nové centrum podpory a na východě bude k dispozici platforma StreamOne. Smlouva je platná pro ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko a Rumunsko.

Lupa.cz přinesla rozhovor s Viktorem Kislyim, zakladatelem společnosti Wargaming (World of Tanks), která se chystá založit vývojové centrum v Praze. Kislyi zde hovoří například o motivech k založení pobočky právě v Česku či sektoru IT v Bělorusku. Celý rozhovor naleznete zde.

Společnosti Microsoft a SAP rozšířily svoje partnerství, díky čemuž bude jejich interní provoz moci být postaven na zkombinovaných řešeních S/4HANA a Microsoft Azure. Jejich klienti se kromě toho mohou těšit na kombinaci SAP HANA Enterprise Cloud s platformou Azure.

Hospodářské výsledky (76)

Zvýhodněné ceny slovenských domén pokračují i nadále, a to i přesto, že národního registrátora, firmu SK-Nic, koupila od DanubiaTelu britská CentralNic Group. Nově zaregistrované domény vyjdou na 7 eur bez DPH (místo původních 10). Oficiální prodej registrátora byl dohodnut v pondělí 11. prosince (decembra).

Společnost Cisco oznámila další plánovanou akvizici. Tentokrát chce koupit firmu Cmpute.io, která nabízí řešení monitoringu cloudových instancí. Hodnota akvizice publikována nebyla.

Tak tu máme další akvizici, složenou tentokrát z hned několika anglických slovních složenin, jak je ostatně v módě. Coworkingový startup WeWork totiž oznámil, že kupuje komunitní platformu MeetUp, a to za zhruba 30 milionů dolarů.

Společnost Salesforce publikovala svoje hospodářské výsledky za třetí čtvrtletí, kdy u ní došlo k meziročnímu růstu obratu o 25 procent na 2,68 miliardy USD. Zisk ve stejném období činil 51,4 milionu dolarů, přičemž ve stejném období loni šlo o ztrátu.

Slovak Telekom zveřejnil některé svoje statistiky za první pololetí roku 2017, kdy měl na Slovensku evidovány téměř čtyři miliony SIM karet. Více než 2,09 milionu uživatelů používalo pro připojení k internetu vysokorychlostní mobilní síť LTE. Z nich 78 % tvořili nefiremní zákazníci.

Japonská společnost Nintendo publikovala svoje hospodářské výsledky za svoje uplynulé fiskální pololetí, kdy u ní došlo k růstu čistého zisku o 35 procent na 51,5 miliardy jenů (zhruba deset miliard korun). Tento růst byl zapříčiněn především vysokou poptávkou po konzoli Switch.

Také slovenský Orange zveřejnil svoje hospodářské výsledky za první tři čtvrtletí 2017, kdy dosáhl meziročního poklesu tržeb o 0,7 milionu na 409 milionu eur. Celkové počty klientů sice také klesaly (a to o 40 tisíc na 2,85 milionu), nicméně počet zákazníků využívajících pevný internet nebo fixní LTE připojení rostl o osm procent na 173 tisíc.

Společnost SAP zveřejnila svoje hospodářské výsledky za třetí kvartál, kdy u ní došlo k 8procentnímu nárůstu tržeb na 5,59 miliardy eur, což nicméně znamená zpomalení růstu. Zisk pak rostl meziročně o 4 procenta na 1,64 miliardy eur. Firmě se dařilo v cloudu, kde její třžby poskočily o 27 procent na 938 milionů eur.

Úřad místopředsedy vlády pro investice a informatizaci Petra Pellegriniho dodržel doporučení ekonomů pouze na 42 procent, píše portál Živé.sk. Co úřad – který slibuje, že se zlepší – splnil a nesplnil, to si můžete přečíst zde.

Společnost Deutsche Telekom oznámila, že její zisk EBITDA vzrostl ve druhém čtvrtletí o 8,9 procenta na 5,94 miliardy eur. Tento výsledek přitom předčí i ta nejoptimističtější očekávání analytiků. Tržby rostly o 6 procent na 18,89 miliardy eur.

Společnost Apple koupila německý SensoMotoric, firmu, která vyvinula vlastní řešení pro sledování pohybu očí (eye-tracking). Ačkoliv cena transakce nebyla zveřejněna (a ani transakce samotná oficiálně potvrzena), souhlasilo by to s nedávným rozšířením strategie amerického giganta na oblast rozšířené reality.

Šílenství okolo virtuálních měn pokračuje. Tentokrát se týká litecoinu, méně známého sourozence bitcoinu, který ale roste mnohem výrazněji. Jeho hodnota totiž za pouhých pět dní stoupla o 333 procent.

Agentura GSA, tedy Agentura pro evropský globální navigační systém Galileo, přinesla v uplynulých pěti letech do České republiky zhruba jednu miliardu korun, oznámili zástupci GSA na tiskové konferenci.

Virtuální měna bitcoin dosáhla nové rekordní hodnoty – překonala 10 tisíc dolarů a blíží se k 11 tisícům. Analytici se ptají, kde je strop. Jiní, kdy to praskne. Každopádně je bitcoin v dnešní době asi nejrychleji rostoucí „komoditou“ a kdo si před lety zakoupil virtuální měnu za stovky nebo tisíce korun, je dnes miliardář.

Společnosti Acer se ve třetím čtvrtletí 2017 dařilo – zaznamenala růst tržeb o 3,4 % meziročně na 2,01 miliardy dolarů. Zisk po zdanění dosáhl 48,2 milionu dolarů, což znamená meziroční růst o více než 500 %. Zisk je největší za uplynulých sedm let.

Tržby čínského e-commerce giganta za jediný den – Singles‘ Day – dosáhly hodnoty 25,3 miliardy dolarů. Meziročně tak tento tradiční nákupní den tržby narostly o 39 procent, což lze interpretovat i tak, že svět nastavil novou laťku konzumu.

Lenovo oznámilo akvizici nadpolovičního, 51procentního podílu v divizi osobních počítačů firmy Fujitsu, Fujitsu Client Computing. Hodnota transakce dosáhla 269 milionů dolarů. Kromě toho čínská společnost zveřejnila svoje hospodářské výsledky za druhé fiskální čtvrtletí, kdy její zisk klesl o 11 procent na 139 milionů USD. Tržby vyrostly o 5 procent na 11,8 miliardy.

Operátor O2 Slovakia dosáhl za prvních devět měsíců letošního roku tržeb ve výši 196 milionu eur, což představuje meziroční zvýšení o zhruba 13,5 milionu. V současnosti služby operátora využívá 1,916 milionu zákazníků, což znamená nárůst o zhruba 51 tisíc za rok.

Firma Tibco koupila virtualizační řešení od společnosti Cisco s názvem Cisco Information Server, jehož součástí jsou nástroje pro virtualizaci dat na celopodnikové úrovni. Hodnota akvizice nebyla zveřejněna.

Hodnota bitcoinu vůbec poprvé překročila magickou hranici pěti tisíc dolarů. Ve čtvrtek 12. října činila maximální hodnota 5 240 dolarů, což znamená více než pětinásobný nárůst od počátku letošního roku.

Slovak Telekom publikoval své hospodářské výsledky za první pololetí roku 2017. Celkové výnosy sice klesaly (o pět milionů na 368,2 milionu eur), nicméně zisk (EBITDA) rostl, a to o půl milionu na 158 milionů eur.

Společnost IncParadise Čechoameričana Johna Vanhary nově patří pod českou firmu Startupr, která působí na čínském trhu. Podnik na zakládání společností navíc rozšiřuje svou působnost i do amerického státu Wyoming. Tam by rád do konce roku získal tisíc platících klientů.

Walt Disney kupuje většinový podíl v koncernu 21st Century Fox miliardáře Ruperta Murdocha, a to za 52,4 miliardy dolarů. Akcionáři 21st Century Fox získají v rámci akvizice výměnou za každou z akcií společnosti 0,2745 akcie firmy Walt Disney. Ta kromě jiného přebírá i dluh kupované firmy v hodnotě asi 13,7 miliardy dolarů.

Společnost VMware publikovala svoje hospodářské výsledky za třetí kvartál svého fiskálního roku 2018 (končící k 3. 11.). V tomto období dosáhla firma meziročního nárůstu výnosů o 11 % na 1,98 miliardy dolarů, čistý zisk pak vzrostl z 319 na 443 milionů dolarů.

Skupina AB Group publikovala svoje hospodářské výsledky za svůj fiskální kvartál končící ke 30. 9. 2017, kdy její obrat činil 435 milionů eur, zisk po zdanění pak 3 miliony eur. Růst podpořila mimo jiné dceřiná distribuční firma AT Computers, která funguje na českém a slovenském trhu.

Naopak akvizice, která měla být největší v dějinách v oblasti výroby čipů, se nakonec neuskuteční. Broadcom za převzetí Qualcommu původně nabídl 103 miliard dolarů, což druhý jmenovaný nakonec odmítl. Důvodů je prý více – od „dramatického podhodnocení společnosti“ po předpokládaný nesouhlas úřadů pro ochranu hospodářské soutěže.

Společnost Facebook oznámila růst čistého zisku ve třetím čtvrtletí meziročně o 79 procent na 4,71 miliardy USD. Za růst zisku může hlavně úspěch v oblasti mobilní reklamy. Celkové tržby vzrostly o 47,3 % na 10,33 miliardy USD.

Studio U+ (dříve Usertech) oznámilo výsledky svojí platformy U+Cloud pro správu a zabezpečení serverové infrastruktury na cloudu Amazon Web Services. Společnost spravuje již více než sto serverů pro desítky klientů s odhadovaným obratem divize pět milionů korun za letošní rok.

Společnost Cisco kupuje už dvoustou firmu. Předmětem jubilejní akvizice je startup s názvem Perspica, který vyvíjí nástroje pro analýzu datových toků v reálném čase s využitím strojového učení. Hodnotu akvizice neznáme.

Čínský internetový gigant Baidu chce expandovat do nových vertikál. Konkrétně se plánuje pustit do vývoje autonomních vozidel či provozování mobilních plateb. Společnost se ve druhém kvartále mohla pochlubit meziročním nárůstem zisku o 83,5 procenta na 4,41 miliardy jüanů (14,6 miliardy korun).

Společnost System4u, orientovaná na segment BYOD, se počínaje 21. červnem mění ze společnosti s ručením omezeným na akciovou společnost. Poměr sil zůstává stejný – po třetinovém podílu drží dosavadní jednatelé firmy Martin Koláček, Edward Plch a David Peřina.

Americký Apple kupuje Shazam, tvůrce stejnojmenné aplikace, která dokáže rozpoznat interpreta a název právě přehrávané písně. Hodnota transakce je odhadována na zhruba 400 milionů dolarů.

Operátor Slovanet oznámil, že úspěšně ukončil třetí vlnu akvizice zákazníků a infrastruktury společnosti Vares, a to zatím v deseti městech a obcích v rámci Slovenska. Posledním „přírůstkem“ do seznamu je město Dudince.

Společnost Barracuda, která se specializuje na vývoj a prodej bezpečnostních řešení, získá nového majitele, investiční fond Thoma Bravo, který za ni zaplatí 1,6 miliardy dolarů. Dokončení akvizice je naplánováno na konec února 2018.

Ministerstvo spravedlnosti USA chce žalobou zablokovat fúzi telekomunikačního operátora AT&T s mediálním gigantem Time Warner. Spojení obou firem při své prezidentské kampani kritizoval i Donald Trump. Obě firmy se dohodly na akvizici v hodnotě přesahující 85 miliard dolarů, jenže resort tvrdí, že by to narušilo hospodářskou soutěž v zemi.

Společnost Foxconn zveřejnila svoje hospodářské výsledky za třetí kvartál, kdy se jí až tolik nedařilo – čistý zisk jí totiž v meziročním srovnání klesl o 39 procent na 21 miliard tchajwanských dolarů, což je něco přes 15 miliard korun českých. Důvodem jsou prý hlavně komplikace s výrobou iPhonu X.

Hodnota bitcoinu stoupá do nebes a nejen analytici s napětím čekají, kde to skončí. Virtuální měna nyní přeskočila hranici sedmi tisíc dolarů za kus, což je mimochodem desetinásobek její hodnoty před rokem. Růst bitcoinu podpořilo oznámení burzovního operátora CME Group, který oznámil, že chce začít s obchodováním s termínovými kontrakty na tuto měnu.

Cisco kupuje firmy jako na běžícím páse. Předmětem jeho 201. akvizice je společnost BroadSoft, která vyvíjí cloudová řešení pro jednotnou komunikaci a spolupráci. Akvizice dosáhla hodnoty 1,9 miliardy dolarů.

Společnost IBM publikovala svoje hospodářské výsledky za třetí kvartál, kdy dosáhla meziročního poklesu obrazu o 0,4 % na 19,15 miliardy USD. Což se sice možná zdá jako neúspěch, ale je třeba si uvědomit, že pokles byl v porovnání s předchozími obdobími nižší.

Dodavatel řešení ochrany a dostupnosti dat, společnost Arcserve, oznámila své hospodářské výsledky za uplynulý fiskální rok, kdy dosáhla 15procentního nárůstu obratu. Zvýšil tak svůj podíl na trhu, neboť celý segment podle jeho informací rostl jen třetinovou rychlostí.

Společnost Netflix, která uživatelům takřka po celém světě nabízí placený streamovaný video obsah, se topí v dluzích, ačkoliv je otázkou, nakolik je pro něj částka 20,5 miliardy dolarů problémem. Náklady navyšují investice do vlastní produkce, které by se ale dle očekávání měly vrátit.

Společnost Toshiba je od 1. srpna nucena opustit hlavní index tokijské burzy Nikkei 225, a to kvůli tomu, že zatím nepublikovala svoje auditované finanční výsledky za uplynulý rok. Auditoři totiž neschválili její výsledkovou zprávu.

Zajímavý obchod udělaly švédská Spotify a čínská Tencent Music Entertainment. Obě konkurenční firmy se totiž na základě nové dohody částečně provazují – Spotify koupilo minoritní podíl v Tencentu a opačně. Není jasné, zda šlo jen o „barterovou“ výměnu nebo některá ze stran něco doplácela.

Společnost McAfee koupila firmu Skyhigh Networks, zaměřenou na oblast bezpečnosti v cloudu. Jde o první akvizici po osamostatnění McAfee od Intelu, kde fungoval jako divize Intel Security. Hodnotu akvizice neznáme.

Čínský Tencent Holdings, který je alternativou sociálních sítí Twitter či Facebook, překonal tržní hodnotu 500 miliard dolarů s aktuální valuací 511 miliard. U nás známější Facebook je přitom jen zhruba o 11 miliard dolarů dražší.

Americká společnost Apple zveřejnila svoje hospodářské výsledky za třetí čtvrtletí 2017, kdy její čistý zisk vzrostl meziročně o 19 procent na 10,71 miliardy USD. V daném kvartálu firma prodala 46,7 milionu kusů iPhonů. Tržby stouply o 12 procent na 52,58 miliardy USD.

Čistý zisk společnosti Seznam vyrostl v loňském roce meziročně o 9 procent na 1,1 miliardy korun. Tržby vyskočily o 10 % na 3,7 miliardy. Největší podíl na této částce mají tržby vygenerované reklamním systémem Sklik.

Podle nejnovějších spekulací chtěl americký technologický gigant Google v loňském roce koupit Snapchat, a to za neuvěřitelných 30 miliard dolarů (tedy při dnešních kurzech více než 660 miliard korun). Jenže zakladatel Snapchatu Ewan Spiegel nabídku odmítl. Uvádí to portál BusinessInsider.

Operátor O2 se chystá pokračovat ve vykupování vlastních akcií i v následujících dvou letech, kdy si může koupit maximálně 1,25 % akcií k 2,75 %, které již byly vykoupeny. Rozhodla o tom již dříve valná hromada společnosti.

Čínská firma Xiaomi údajně chystá IPO, tedy primární emisi akcií, a to na prozatím nejmenované burze. Píšou o tom agentury Reuters a Bloomberg s tím, že úvodní hodnota by mohla činit více než 55 miliard dolarů, což byla valuace podniku v červnu letošního roku.

Microsoft zveřejnil svoje hospodářské výsledky za první čtvrtletí svého fiskálního roku 2018 (končící k 30. září 2017), kdy u něj došlo k meziročnímu nárůstu obratu o 12 procent na 24,5 miliardy dolarů. Čistý zisk rostl o 16 % na 6,6 miliardy.

Brněnskou firmu Moravia IT kupuje konkurenční společnost RWS Holding. Hodnota transakce činí 320 milionů dolarů (asi sedm miliard korun) za 100procentní podíl. Převod ještě musejí schválit regulační úřady.

Společnost Panasonic se ve svém prvním fiskálním kvartále pochlubila nárůstem provozního zisku o 16,9 % na 83,93 miliardy jenů (zhruba 1,9 miliardy korun). Za růstem stojí mimo jiné divize vyrábějící baterie pro elektromobil Tesla Model 3.

Atos vyjádřil zájem o koupi bezpečnostní firmy Gemalto, za kterou nabízí 4,3 miliardy eur. Nabídka byla podána už v listopadu, nyní však byla zveřejněna. Gemalto na ni zatím nereagovalo.

Virtuální měna bitcoin stoupá do závratných výšin. Dne 7. prosince překonala hranici 15 tisíc dolarů za kus. Od začátku měsíce stoupla její hodnota zhruba o 50 procent. Jedním z faktorů, které přispívají k takto vysokému růstu, je chystané obchodování s bitcoinovými termínovými kontrakty.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) schválil převod většinového, 70procentního podílu společnosti AutoCont pod skupinu KKCG Karla Komárka. Podle úřadu tento převod nebude mít za následek podstatné narušení hospodářské soutěže.

Společnost Veeam Software publikovala svoje hospodářské výsledky za třetí čtvrtletí roku 2017, které bylo již 37. čtvrtletím v řadě nepřetržitého dvojciferného růstu. Tentokrát se firma pochlubila 34procentním meziročním nárůstem objednávek. Partnerská základna pak rostla na 16 700 členů.

Zisk americké technologické společnosti Apple vyrostl ve třetím fiskálním kvartále o 11,9 % na 8,72 miliardy dolarů, tržby pak stouply o 7,2 % na 45,51 miliardy. Podle odhadů analytiků to mělo být jen 44,89 miliardy dolarů.

Operátor T-Mobile publikoval svoje tržby za první pololetí letošního roku. Nárůst dosáhl hodnoty tří procent a zastavil se na 13,22 mld. Kč. Provozní zisk pak klesal, a to o 1,3 % na 5,44 miliardy.

Americký Intel zveřejnil své hospodářské výsledky za třetí kvartál, kdy dosáhl meziročního růstu čistého zisku o 33,7 procenta na 4,52 miliardy USD. Tržby rostly o dvě procenta na 16,15 miliardy dolarů.

Německá společnost Siemens zveřejnila své hospodářské výsledky za své fiskální třetí čtvrtletí, kdy dosáhla nárůstu čistého zisku o 7 procent na 1,46 miliardy eur (přes 38 miliard Kč). Tržby pak vzrostly o 8 procent na 21,41 miliardy eur.

Skupina KKCG Karla Komárka kupuje 70procentní podíl ve společnosti AutoCont a už minulý týden bylo jasné, že transakci bude muset posoudit český a slovenský antimonopolní úřad. Ten český – ÚOHS – již s tímto posuzováním začal. Vedení AutoContu po transakci zůstává stejné.

Operátor O2 publikoval svoje hospodářské výsledky za prvních devět měsíců letošního roku, kdy došlo meziročnímu navýšení čistého zisku o 2,5 % na 4,1 miliardy korun; konsolidované výnosy stoupaly mírně o 0,6 procenta na 27,9 miliardy korun.

Společnost DataSpring, která patří do skupiny KKCG, publikovala svoje hospodářské výsledky za loňský rok. Tehdy dosáhl tržeb ve výši 156 milionů korun. Letos má firma ambice na tržby 200 milionů jen v cloudových službách.

Síť obchodů s elektrem Datart už je součástí skupiny HP Tronic, čímž v ČR a na Slovensku vznikl řetězec o 130 prodejnách. Pod HP Tronic patří značky Euronics a Kasa.cz/.sk. Ředitel a spoluzakladatel Datartu Pavel Bádal ve své funkci skončil.

Společnost Alphabet, jejíž dceřinou firmou je i Google, zveřejnila své hospodářské výsledky za třetí čtvrtletí letošního roku. Její čistý zisk vzrostl meziročně o 33 procent na 6,73 miliardy USD, konsolidované tržby pak vyskočily o 24 procent na 27,77 miliardy. Cena za proklik se zvýšila o 47 procent.

Twitter zveřejnil některé ze svých hospodářských výsledků – za třetí čtvrtletí dosáhl 4procentního nárůstu měsíčních aktivních uživatelů (MAU), a 14procentního nárůstu denních aktivních uživatelů. Některá čísla však dříve (mezi lety 2014 a 2016) zkresloval fakt, že počet MAU byl uměle navyšován o uživatele aplikací třetích stran. Počet měsíčních uživatelů aktuálně činí 330 milionů lidí. Firma nyní šetří, takže to vypadá, že by se do konce roku mohla konečně dostat do černých čísel.

Legislativa (52)

Německo chystá zákon, (který Orwella nenapadl ani v nejdivočejších snech a) který má donutit výrobce elektroniky – od smartphonů po auta – aby do svých zařízení instalovali zadní vrátka. Tvůrci návrhu se zaklínají bojem proti terorismu, kritici hovoří o velmi snadné zneužitelnosti.

Kontrola úřadu Petra Pellegriniho a ministerstva financí zjistila, že státní úředníci ne vždy dodržují zákon při vydávání elektronických občanských průkazů. Povinností občana je totiž zvolit si v takovém případě šestimístný bezpečnostní osobní kód s názvem BOK, jenže podle zjištění kontrolorů se tak neděje vždy.

Slovensko na rozdíl od ČR stihlo vlastní verzi legislativy o ochraně osobních údajů, která je v souladu s evropským nařízením GDPR, a zároveň přidává i vlastní prvky. Úpravy se dočkaly například některé oblasti zpracování osobních údajů pro potřeby národní legislativy, zpřesnění pak práva dotčených osob.

Česká lékařská komora (ČLK) podává kvůli eReceptům trestní oznámení na neznámého pachatele. Důvodem je podle ní snaha o zjištění, jestli elektronické recepty nemají korupční pozadí. Oznámil to předseda ČLK Milan Kubek v pořadu ČT Otázky Václava Moravce.

Rada vlády pro digitalizaci schválila osm klíčových dokumentů, které mají zajistit projekty informatizace veřejné správy. V nich bylo mimo jiné definováno 25 životních situací, které bude možné jednou provždy vyřešit on-line.

Místopředseda vlády pro investice a informatizaci Peter Pellegrini uvedl, že novela zákona o e-Governmentu občanům ulehčí život při komunikaci se státem a jeho institucemi. Úřady, které budou i nadále pokračovat v dosavadním „papírovém“ přistupu, dokonce čekají sankce. A už v listopadu (novembri) se mají začít testovat platby kartou přes státní weby.

V polovině příštího roku vstoupí v zemích Evropské unie v platnost dvě regulace – o platebních službách na vnitřním trhu (PSD2) a o ochraně osobních údajů (GDPR). Protože mnohým firmám stále není jasné, o co přesně jde, hodí se každý zdroj, kde je to možné zjistit. Dobrý článek na toto téma napsal i advokát Jan Procházka pro Hospodářské noviny.

Portál Slovensko.sk obsahuje jednu novinku – automatické potvrzení doručenky bez vědomí uživatele. K takovému potvrzení totiž bude stačit přihlášení na portálu Slovensko.sk, kde se bude zpráva v elektronické schránce nacházet. Stát chce tímto krokem zabránit úmyslnému nepřebírání zásilek. Novinka začíná platit od 1. listopadu (novembra).

Poslanci NR SR schválili novelu zákona o používání registrační pokladny, která nabízí třeba detailnější definici virtuální registrační pokladny. Účelem novely je také to, aby uživatelé z řad podnikatelů využívali pouze klientská prostředí poskytovaná finančním ředitelstvím.

Povinnost elektronické komunikace pro živnostníky a ostatní OSVČ na Slovensku nejspíše odkládá, a to z 1. ledna (januára) 2018 až na rok 2019. Píše o tom portál Živé.sk. V současnosti je elektronická komunikace povinná jen pro ty podnikatele, kteří jsou plátci DPH. Úřad místopředsedy vlády pro investice a informatizaci Petra Pellegriniho se na dotazy Živé.sk vyjádřil jen k technickému řešení, o němž řekl, že je nesprávné, aby některé státní organizace přinášely vlastní technická řešení, neboť jedno centrální řešení už existuje.

Operátor 4ka údajně porušuje regulaci roamingu v Evropské unii. Obešla ji totiž tím, že její balíčky TO ani internetové balíčky není možné využívat v zahraničí. Oznámil to Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb (RÚ), který však přímo nezmínil konkrétního operátora, pouze jeho praktiky.

Amerika má nový zákon, který je poměrně specifický – úřadům v USA totiž zakazuje používání bezpečnostního softwaru od ruské společnosti Kaspersky Lab. Zákon již podepsal prezident Donald Trump.

Apple zaplatí Irsku 13 miliard eur jakožto doplatek na daních. Irsko k výběru daní víceméně přinutila Evropská komise, která pravděpodobně usoudila, že daně pro americkou technologickou firmu byly v zemi příliš nízké. Úlevy, které Irsko poskytovalo Applu v letech 2013 a 2014, byly podle vyjádření EK nelegální.

Implementační zákon k nařízení EU o ochraně osobních údajů (GDPR) pro Českou republiku do května hotový nebude a nabere tak zpoždění. Dle průzkumu firmy Economia je pro podniky největším problémem povinnost nahlásit bezpečnostní incident do 72 hodin. Podle Hospodářských novin by se přitom za bezpečnostní incident dala označit teoreticky i dočasná ztráta dostupnosti dat kvůli výpadku elektřiny.

Ve Spojených státech je aktuálně horkým tématem možná změna pravidel pro síťovou neutralitu, která se řeší na tamním politickém kolbišti. Podle návrhu by se měla zrušit pravidla stanovená úřadem FCC v únoru 2015. Šéfem vládní komunikační instituce byl totiž novým prezidentem Donaldem Trumpem jmenován Ajit Pai, který je proslulý svým negativním postojem k síťové neutralitě.

Slovenské soudy zakázaly provoz více než 30 webů s nelegálním hazardem a nařídily ISP, aby podnikli potřebné kroky k jejich zablokování. Na rozdíl od České republiky je však pozitivní, že je na Slovensku k faktickému omezování svobody internetu (byť podloženého legislativou) třeba rozhodnutí nezávislého soudu – u nás stačí rozhodnutí úředníků ministerstva financí, což mnozí odborníci dlouhodobě kritizují.

Novela správního řádu (správneho poriadku) na Slovensku přinese minimálně jednu novinku. S platností od 1. května (mája) 2018 totiž úřady mají získávat výpisy o občanech a firmách výhradně elektronicky. Listinná podoba výpisů bude veřejným institucím přímo zakázána. Jde o výpisy z obchodního rejstříku, listu vlastnictví, živnostenského rejstříku a rejstříku trestů. Místopředseda vlády Peter Pellegrini oznámil, že po úspěšném boji jeho úřadu s byrokracií ušetří lidem 3,5 milionu eur a 620 tisíc hodin strávených na úřadech.

Prezident ČR Miloš Zeman podepsal nový zákon o platebním styku, který mimo jiné zvyšuje bezpečnost on-line plateb i práva uživatelů platebních služeb. Limit odpovědnosti uživatele za ztrátu z neautorizované transakce klesá ze 150 na 50 eur, tedy v přepočtu zhruba 1 300 Kč.

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek by rád viděl nová pravidla pro internetová média, která by služby Googlu či Facebooku více přiblížila klasickým médiím, jež odvádějí daně a musejí respektovat autorská práva. Experti jeho prohlášení kritizovali jako předvolební proklamaci (bylo totiž publikováno ještě před parlamentními volbami, pozn. red.).

Místopředseda vlády Peter Pellegrini plánuje zavedení virtuálních občanských průkazů ve smartphonech. Ty by neměly nahradit klasické plastové kartičky, pouze je doplnit jakožto alternativa při využívání služeb státu v mobilu. Aktuálně se hledá technologie, která by něco takového umožňovala a byla dostatečně bezpečná. Bližší informace zde.

Společnost Amazon začala prostřednictvím svého čínského partnera Beijing Sinnet Technology varovat před používáním zakázaných VPN. Beijing Sinnet Technology píše, že pokud zjistí, že klient používá nepovolenou VPN, vypne mu všechny služby. Tento krok prý vychází z direktivy čínského ministerstva průmyslu a informačních technologií. Po Applu se tak jedná o druhou velkou technologickou firmu, která kvůli nařízení tamní vlády omezuje uživatele.

Rada vlády SR schválila dokument pro koordinaci výzkumu a inovací, což by do budoucna mohlo podpořit rozvoj Slovenska v oblasti inovativních smart řešení. Součástí dokumentu je mimo jiné systémové řešení financování vědy a výzkumu. Pár dní předtím (koncem června – júna) schválila vláda materiál o podpoře inovativních projektů pro města a regiony, tzv. řešení inteligentních měst.

Návrh Evropské komise, který se týkal možnosti přeshraničního on-line televizního vysílání v rámci Evropské unie, byl Evropským parlamentem zamítnut. Povoleno je kvůli autorským právům pouze zpravodajství a pořady o aktuálním dění.

Převod čísla mezi operátory by měl trvat jen 10 dní – takovou lhůtu definuje novela telekomunikačního zákona, která začne platit od února. Portál ICT Revue si všímá, že operátoři již před časem slíbili, že lhůtu dobrovolně sníží dřív, nicméně slib nedodrželi a převod čísla tak stále trvá až čtyřikrát tolik.

Společnost Google čelí ve Velké Británi hromadné žalobě kvůli tomu, že údajně obešel nastavení ochrany osobních údajů u 5,4 milionu iPhonů. Uživatelé, kteří v letech 2011 a 2012 používali prohlížeč Safari, dostali od Googlu „darem“ cookies pro sledování reklam. Ty jsou přitom ve výchozím nastavení deaktivované.

Strana ODS otevírá diskusi o možnosti elektronických voleb v České republice, které by podle jejího názoru měly stále probíhat přímo ve volebních místnostech. Důvodem jsou především chyby při sčítání preferenčních hlasů u posledních parlamentních voleb odhalené Nejvyšším správním soudem.

Segment mobilních operátorů podle Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) funguje v souladu se zákonem. Úřad tento trh zkoumal zejména proto, že existovalo podezření, že operátoři od sebe navzájem „opisovali“ nabídky, které si byly velice podobné a navíc ne až tolik výhodné pro koncové zákazníky.

Systém eCall pro automatické volání linky 112 v případě nouze či dopravní nehody by mohl být povinný i u nákladních automobilů a autobusů. Od 1. října je povinný pro nová osobní auta. Podle odhadů by v rámci EU mohl zachránit až 2 500 tisíce lidí ročně, nicméně ozývají se i kritici, kteří upozorňují na potenciální možnost zneužití osobních údajů řidičů a provozovatelů, včetně možnosti vytváření mapy pohybu vozidla.

Michal Bláha, který provozuje projekt Hlídač státu, začal v březnu pracovat na ministerstvu financí jako poradce, jenže nástupce Andreje Babiše Ivan Pilný mu bez vysvětlení ukončil smlouvu. Bláha tvrdí, že na resortu všechny jeho nápady pro oblast IT zamítli a on tak nedosáhl kýžených změn.

Evropská komise oznámila, že podle její kontroly funguje Štít EU-USA na ochranu soukromí dobře. Dohoda zajišťující ochranu dat občanů zemí EU předávaných společnostem v USA má za sebou první rok fungování.

Slovensko se svým podpisem přidalo k Tallinnské deklaraci o e-Governmentu, kterou podepsalo celkem 32 zemí a k jejímž cílům patří třeba digital by default, důvěryhodnost a bezpečnost nebo otevřenost a transparentnost.

Americká FBI zatkla Marcuse Hutchinse, který v květnu proslul zastavením ransomwarového útoku WannaCry koupí domény uvedené v jeho kódu. Britský hacker právě cestoval z konference DefCon v Las Vegas. FBI jej viní z toho, že údajně vytvořil bankovního trojského koně Kronos. V případě usvědčení hrozí třiadvacetiletému Hutchinsovi až 40 let za mřížemi.

Evropská unie chystá legislativní úpravu vzdušného prostoru kvůli automatizovaným dronům, které by se tak mohly legálně vyskytovat i na našem nebi. Drony mají mít vyhrazený prostor do 150 metrů nad zemí.

Portál ICT Revue Hospodářských novin přinesl rozhovor s expertkou České bankovní asociace Margit Doležalovou, ve kterém se hovoří mimo jiné o očekávaných problémech bank s ověřováním schopnosti klientů splácet úvěry kvůli GDPR. (zdroj)

Evropský parlament schválil novou právní úpravu, která je zaměřena na nákupy v e-shopech, jejichž zákazníky má více chránit před podvody. Rychleji například odhalí nepoctivé prodejce. Problémem je podle europoslanců zejména fakt, že stále přetrvává nedůvěra spotřebitelů k on-line nákupům v zahraničí.

Třicet senátorů napadlo u Ústavního soudu zákon o registru smluv. Tito senátoři tvrdí, že internetový registr smluv ohrožuje podniky vlastněné státem či krajskými samosprávami. Návrh Ústavnímu soudu podepsali senátoři napříč politickým spektrem.

Vrchní soud v Olomouci zrušil společnosti Uber předběžné opatření pro Brno, a alternativní taxislužba tam tak opět může jezdit. Zatím však není vyřešeno, zda bude činnost Uberu v jihomoravské metropoli vůbec legální, protože touto otázkou se soud nezabýval.

Americký Qualcomm dostal na Tchaj-wanu vysokou pokutu ve výši v přepočtu 16,9 miliardy korun za to, že porušoval pravidla hospodářské soutěže. Podle komise, která pokutu udělila, má Qualcomm monopol u čipů CDMA, WCDMA a LTE, a odmítá svoje technologie licencovat ostatním hráčům na trhu.

Lidé z řad veřejnosti mohou Národnímu úřadu pro kybernetickou bezpečnost (NÚKIB) přes speciální formulář posílat své připomínky k novele vyhlášky o kybernetické bezpečnosti (316/2014 Sb.). Své vlastní postřehy k novele můžete napsat sem.

Novela zákona o kybernetické bezpečnosti rozšiřuje povinné subjekty, které nově získají legislativní povinnost zabývat se kybernetickou bezpečností. Bude sem patřit třeba zdravotnictví nebo utility. Organizace patřící do těchto oblastí budou muset monitorovat dění ve vlastní síti a umět vyhodnotit a včas oznámit útoky. Souvisí to i s novým evropským nařízením GDPR, které začne platit příští rok. Situací se přehledně zabývá Ivan Svoboda v článku na Itbiz.cz. (zdroj)

Exkluzivní či luxusní zboží může mít stopku na Amazonu a podobných platformách. Jeho výrobce totiž svému distributorovi může takový způsob prodeje zakázat – podle rozsudku Soudního dvora EU to neodporuje evropskému právu.

Podle vyjádření představitelů Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) elektronické recepty bezpečné a odzkoušené. Podle lékařů však jde o zbytečnou byrokracii navíc, nepřinášející žádné výhody. Každý vydaný recept bude muset být povinně odeslán na centrální úložiště.

Bundesnetzagentur, organizace, která má v Německu na starosti regulaci telekomunikací, vydala rozhodnutí o zero-ratingu, kterému u Deutsche Telekomu dala zelenou, byť za určitých podmínek. Konkrétně se rozhodnutí týká služby StreamOn, která znamená používání hudebních a video portálů či aplikací, které se nezapočítávají do dat z hlavního datového tarifu. Má to ale dvě podmínky: DT nesmí snižovat kvalitu videa těm zákazníkům, kteří využívají levnější paušál, a navíc musí být data zdarma možné využívat i v rámci evropského roamingu.

Evropská komise pokutovala Google rekordní částkou 2,42 miliardy eur za poškozování konkurence. Google zvažuje odvolání a podle svého právního zástupce Kenta Walkera „se těší, až bude moci v případu představit své argumenty.“ (Stejně je zvláštní, že Komise začíná zejména bohatým technologickým firmám rozdávat pokuty jak na běžícím pásu. Vyvstává otázka, zda je hlavní motivací skutečně blaho občanů.)

Resort financí řeší porušení zákazu provozování internetových sázek webem 1xbet, kterou provozuje společnost 1X Corp NV, jež sídlí na ostrově Curaçao v Karibiku. Web byl jako první v ČR zařazen na seznam nepovolených her, nicméně jeho provozovatel už našel způsob, jak zákaz obejít, a to založením nové domény. Podle expertů oslovených ČTK je současný systém blokace stránek neúčinný, informuje portál Itbiz.

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) uvedl, že většina lékařů bude mít elektronické recepty jako součást softwaru, nicméně podle samotných lékařů je systém nepřipravený a požadují dočasně nepovinnou, testovací podobu eReceptů.

Vrchní soud v Olomouci zrušil předběžné opatření, které zakazuje provoz alternativní taxislužby Uber v Brně. Zajímavé ale je, že například v Praze služba funguje bez problémů, a naopak problémy má konkurenční Taxify z Estonska, které bylo „pro změnu“ zakázáno předběžným opatřením. Situaci se věnuje Lupa.cz. V diskusi k článku jeden ze čtenářů vznáší otázku, zda tedy zákon neplatí pro všechny, respektive zda platí lokálně v různých městech republiky jinak. Každopádně bude ještě zajímavé sledovat, jak se legislativa se sdílenou ekonomikou vyrovná.

Americký Apple uspěl u Soudního dvora Evropské unie ve sporu o názvy tabletů s čínským Xiaomi. Ten si v EU nemůže zaregistrovat ochrannou známku Mi Pad, neboť tento název příliš připomíná označení iPadů od Applu. Xiaomi se proti rozhodnutí stále může odvolat.

Ruská centrální banka hodlá zakázat webové stránky, které nabízejí kryptoměny typu bitcoinu. Podle jejích představitelů nemůže banka jenom tak přihlížet, „a zpřístupnit tak pochybné finanční nástroje drobným investorům.“

Microsoft na nedávnou, neustále rostoucí vlnu kybernetických útoků zareagoval požadavkem na ustavení tzv. digitálních ženevských konvencí (Digital Geneva Conventions), definujících on-line pravidla chování. K diskusi se postupně přidávají i zástupci OSN, G7 i G20.

Tomáš Jiříkovský, který provozoval tržiště Sheep Marketplace, byl za krádež bitcoinů za zhruba 16 milionů korun odsouzen Krajským soudem v Brně k devíti letům odnětí svobody. Tržiště fungovalo v rámci šifrované sítě Tor a prodávaly se na něm třeba i drogy nebo zbraně.

Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ) zrušilo stíhání v kauze údajně zmanipulovaných IT tendrů Integrovaného operačního programu resortu vnitra. Kvůli procesním chybám tak bylo stíhání úplně zastaveno u šesti lidí a částečně u dalšího obviněného.

Lidé (28)

Tým ČVUT, který vyvinul úspěšného bota Alquista, hledá nového člena z řad studentů ČVUT. Úspěšnému zájemci nabízí stipendium. Tým získal druhé místo v soutěži Amazonu The Alexa Prize, spojené s částkou 100 tisíc dolarů.

Tomáš Doležal skončil v Cross Network Intelligence

Na pozici CEO společnosti Cross Network Intelligence skončil Tomáš Doležal (v minulosti působil například jako CTO Demcoracy 2.1 a ředitel obchodu ve společnosti Netmail). Jeho nové působiště zatím neznáme.

Vydavatelství Penty má nového šéfa

Vydavatelství News and Media Holding (NMH), dceřiná firma skupiny Penta, vyměnila generálního ředitele. Petra Mertuse nahradil Michal Teplica, dosavadní ředitel Media and Digital Services, tedy firmy taktéž patřící Pentě. Na jeho původní místo pak nastupuje Michaela Slaninová.

Do týmu ISECO nastupuje Jiří Slabý

Do týmu společnosti ISECO nastupuje do funkce ředitele consultingu Jiří Slabý, který předtím léta pracoval ve firmách jako Delloite nebo IBM.

Do G2 serveru přichází Juraj Pavol

Do funkce global & enterprise sales account manager společnosti G2 server nastupuje Juraj Pavol, který předtím pracoval jako obchodní manažer EMC pro Českou republiku a Slovensko.

Regional account managerem společnosti Trend Micro pro Českou republiku a Slovensko se stala Pavlína Volková, která sem přišla z firmy Tech Data, kde pracovala jako team leader divize VMware dnes již zaniklého Avnet Technology Solutions.

Vedoucím analytického týmu Heureky Michal Buzek

Portál Heureka.cz / .sk založil nový analytický tým, jehož prvním vedoucím jmenoval Michala Buzka, bývalého webového stratéga Monety nebo šéfa analytického oddělení Seznamu.

Prokop Zahrádka, který v minulosti působil jako projektový manažer u IBM ČR nastoupil v září jako ISM Programme Manager ve společnosti DHL Supply Chain. CZ

Do nově zřizované funkce šéfproducent hrané tvorby portálu Stream.cz, který patří Seznamu, nastoupil Daniel Strejc, dosavadní producent a programový ředitel on-line televize OBBOD. Novým provozním ředitelem se stává Filip Vážanský, dosavadní výkonný ředitel Óčka. Oba společně nahrazují dosavadního šéfproducenta Streamu Lukáše Záhoře. Další novinkou je angažmá scénáristy Petra Kolečka.

Jeff Bezos je nejbohatším člověkem

Po dlouhé době už není nejbohatším člověkem Bill Gates, spoluzakladatel Microsoftu, ale šéf Amazonu Jeff Bezos. Jeho jmění překonalo hranici 100 miliard dolarů (konkrétně dosáhlo hodnoty 100,3 miliardy), a to díky nákupnímu šílenství s názvem Black Friday, na které navázal prudký růst akcií Amazonu

Meg Whitmanová končí ve své funkci

Meg Whitmanová skončí k 1. únoru 2018 ve své funkci výkonné ředitelky společnosti HPE, nahradí ji dosavadní prezident firmy Antonio Neri. Whitmanová oznámila, že je čas předat otěže mladé generaci a že svou roli ve firmě již splnila.

Jan Řežáb odchází i z Goodbaby

Zakladatel a bývalý šéf společnosti Socialbakers Jan Řežáb odchází i ze své další funkce CEO pro digitální technologie čínského Goodbaby, na níž působil jen něco málo přes rok. Vystřídá ho Martin Homolka, taktéž ze Socialbakers, který ve firmě pracoval jako CTO.

Výkonným ředitelem společnosti Sodat byl jmenován Jan Vobruba, který předtím působil třeba jako Business Development Manager Ness Technologies pro ČR.

Jaromír Kohlíček ve Wish-Platform

Jaromír Kohlíček působí od léta jako zakladatel startupu Wish-Platform. V minulosti byl viceprezidentem a ředitelem pro technologie Microsoft ve společnosti CN Group. CZ

Manažerem oddělení klíčových zákazníků přepravní firmy DPD byl jmenován Patrik Hauf, který doposud působil jako regionální manažer Seznamu a ještě předtím dlouhodobě působil v AAA Auto.

Změny ve vedení Dellu

Globální vedení společnosti Dell Technologies doznalo změn. Novou prezidentkou pro globální obchodní kanály se zde stala Joyce Mullenová, která ve firmě doposud působila jako viceprezidentka pro OEM řešení a internet věcí. Ve funkci střídá Johna Byrnea. Do její působnosti budou spadat i řešení Dell EMC.

Do Thermo Fischer Scientific nastoupil Michael Ritter

Jako ředitel lidských zdrojů (HR) brněnského technologického centra Thermo Fischer Scientific nastoupil Michael Ritter, který funkci přebírá po Evě Vacíkové. V případě Rittera jde o interní přechod – doposud zde působil jako ředitel pro lidské zdroje Unity Lab Services EMEA.

Do pražské centrály společnosti JetBrains nastoupil jako obchodní viceprezident pro regiony EMEA a APAC Alexey Reshtenko, který předtím působil třeba ve Schneider Electric nebo v Microsoftu.

Distributor eD‘ system sjednotil svoje vedení pro Českou republiku, Slovensko i Polsko, a do svého čela jmenoval Petra Slouku, který nastupuje jak do funkce výkonného ředitele, tak předsedy představenstva. Uvolnilo se po něm místo ředitele nákupu eD‘ system Czech.

VIVnetworks.com mají nového technického ředitele

Jedna z největších firem ve středoevropském regionu zaměřená na affiliate marketing, VIVnetworks.com, má nového technického ředitele. Na tuto pozici byl jmenován David Hejtmánek, který zde předtím působil jako affiliate manager pro největší inzertní klienty z oblasti retailu.

Tomáš Barta nastoupil na pozici corporate sales managera společnosti Kaspersky Lab. Předtím působil jako manažer rozvoje partnerského kanálu Veracomp v ČR.

Změny ve vedení G2 serveru

Společnost G2 server oznámila změny ve svém vedení. Regionálním ředitelem pro oblast střední a východní Evropy byl jmenován Ondřej Vlach, dosavadní channel manager společnosti Veeam pro Českou republiku, Slovensko a Maďarsko.

Skončil šéfproducent Streamu

Lukáš Záhoř, šéfproducent videoportálu Stream.cz, patřícího pod Seznam, ze své funkce odešel. Firma za něho hledá náhradu s tím, že jeho pozice bude pravděpodobně rozdělena mezi dva lidi. Záhoře ze Seznamu následují i další lidi z týmu, nicméně seriál Kancelář Blaník by tím být ohrožen neměl.

Společnost Mall Group nově založila divizi Search, jejímž prvním šéfem se stává Roman Dušek. Účelem nové divize je zvyšovat zákaznickou zkušenost rychlým a intuitivním vyhledáváním. Dušek předtím pracoval jako šéf vývoje vyhledávače v Seznamu.

Zemřel novinář Jan Beránek

Ve věku pouhých 38 let podlehl rakovině IT novinář Jan Beránek, jehož posledním působištěm byl portál Lupa.cz. Ještě předtím pracoval pro server Mobil.cz (patřící nyní do portfolia iDnes.cz), pro Hospodářské noviny i pro Českou televizi.

Společnost Tieto Czech má novou HR ředitelku, kterou je Jana Krajcarová. Ta předtím působila ve firmě GSK, a to nejdříve jako Human Resources Director a později jako National Key Account Manager.

Z Microsoftu po 25 letech odchází Julie Larson-Greenová, která má „na svědomí“ mimo jiné systém ribbon v kancelářském balíku Office. Důvod jejího odchodu je neznámý, na pozici ji dočasně nahradil Aleš Holeček, ředitel vývoje společnosti.

Produkty, technologie a služby (209)

Orange rozšířil dostupnost svojí optické sítě na Dolný Kubín, což je první město na Oravě, kde operátor takovou službu poskytuje. K dispozici je internet s rychlostí 500 Mbit/s, digitální televize a pevná linka.

Banka mBank oslavila koncem listopadu (novembra) desáté výročí svého působení na Slovensku. Finanční instituce má vizi, aby stále více lidí využívalo její mobilní aplikaci, která má na pozici lídra mezi používanými technologiemi nahradit internetové bankovnictví.

V Bratislavě se ve dnech 24. – 25. listopadu (novembra) uskutečnila prodejní výstava 3D Expo, zaměřená na segment 3D tisku. Její návštěvníci se mimo jiné dozvěděli, jak si naskenovat a vytisknout trojrozměrné objekty.

Ve východoslovenském městě Michalovce vznikla první nemocnice nové generace v zemi od společnosti Svet zdravia. Jejím technologickým partnerem je operátor Orange, který instituci zajistí připojení v režimu vysoké dostupnosti.

Dne 7. listopadu (novembra) proběhla konference Datalan Digitálne mesto, která se zaměřovala na to, jak mohou slovenská města uchopit smart řešení a využít potenciál, který dříme v jejich digitalizaci. Reportáž z akce přinesl portál Živé.sk.

4G LTE síť od operátora Orange se výrazně rozšiřuje, celkem o 131 obcí. Aktuálně síť oranžového operátora pokrývá 85,9 procenta populace. To znamená nárůst o dva procentní body za necelý týden.

Portál Product Hunt připravuje ve spolupráci komunitním projektem Indie Hackers netradiční hackathon, v jehož rámci mají vývojáři vytvořit nějaký ucelený produkt. Mají na to ale jen měsíc. Získat je možné ceny v souhrnné hodnotě 250 tisíc dolarů.

Slovenská společnost Sygic pořádá již podesáté akci Innovation Days, kterou zaměstnancům umožňuje, aby si na dva dny odpočinuli od svých běžných pracovních povinností a inovovali – vytvořili něco kreativního, co by pozitivním způsobem změnilo tvář jejich zaměstnavatele. Výsledkem dřívějších akcí Innovation Days byly funkce Real View nebo Head-up Display.

Banky stále využívají automatizované systémy umělé inteligenci k tomu, aby rozhodly, zda vám dají nebo nedají půjčku a připravily se tak na případnou krizi. I v dnešní době hospodářské konjunktury totiž dochází k velkému nárůstu nesplácených úvěrů. Blíže zde.

Finančná správa SR (FS SR) zjednodušila lidem vyplňování elektronického formuláře dovozového celního prohlášení tím, že v jednotlivých řádcích nabízí přesné instrukce k vyplnění.

Převod textu na řeč (TTS čili text-to-speech) v systému Microsoft Windows 10 (Creators Update) je k dispozici mimo jiné i v češtině a slovenštině. Službu ocení zejména hendikepovaní uživatelé. Ve slovenštině se nicméně dočkají jen asistenta Filipa, ženský hlas k dispozici není.

Alternativní taxislužba Uber má na Slovensku přes 100 tisíc registrovaných uživatelů, a to zde funguje jen v Bratislavě a od srpna (augusta) 2015. Kromě toho je v aplikaci Uber registrovaných 650 aktivních řidičů.

Také na Slovensku už je k dispozici nová hudební služba Amazonu s názvem Amazon Music Unlimited. Ta nabízí přes 40 milionů skladeb a tisíce playlistů a hudebních stanic. Potřebná aplikace je dostupná pro platformy iOS, Android, Mac, Windows a Fire TV i jakýkoliv webový prohlížeč.

Portál Živé.sk sepsal seznam toho, co dokáže internetové a mobilní bankovnictví slovenské Tatra banky. Šikovnými vychytávkami jsou například Spending report pro přehled výdajů, smartphone jako prostředek výběru z bankomatu nebo aplikace Viamo pro vzájemné zasílání peněz na telefonní číslo. Více zde.

Operátor Slovak Telekom rozdává vánoční data zdarma. Každý jeho zákazník může svým známým poskytnout 2 000 MB dat navíc, a to tím, že si v rámci aplikace aktivuje balíček Vianočné dáta. Akce platí pro zákazníky s paušály Happy nebo Easy a data lze rozdělit mezi více obdarovaných.

Operátor Orange vypne svou 3G síť o několik let později, než původně plánoval. Zatímco dříve jeho zástupci hovořili o horizontu čtyř let, nyní to vypadá, že v té době začne docházet k postupnému vypínání a celkové vypnutí 3G sítě tak proběhne později.

Chytré brýle pro rozšířenou realitu (AR) Hololens od Microsoftu budou k dispozici i na Slovensku, a to jak ve verzi pro vývojáře, tak pro firmy. Cena zařízení pro slovenský trh ovšem zatím známa není.

Operátor Orange rozjel na Slovensku vánoční nabídku, v jejímž rámci nabízí za zvýhodněnou cenu třeba notebooky, herní konzole, televize nebo chytré hodinky. Podmínkou je podpis smlouvy o paušálu alespoň na 24 měsíců.

Americká společnost Western Digital (WD) vyvíjí pevné disky obsahující mikrovlnnou technologii, které mají do roku 2025 dosáhnout kapacity až 40 TB. Nová technologie se má v datacentrech objevit již v roce 2019. Vypadá to, že flashová technologie klasické HDD jenom tak „nevyšachuje“.

V Bratislavě už potřetí proběhne ReactiveConf – celosvětová konference o vývoji webových a mobilních aplikací, a to konkrétně v datech 25. až 27. října (októbra). Na akci se chystá okolo tisícovky účastníků a více než padesát řečníků.

Slovak Telekom se pochlubil svým postupem při pokrývání Slovenska rychlou mobilní sítí 4G LTE. K 1.7. byla síť k dispozici pro 88,3 procenta slovenské populace. V průběhu druhého kvartálu přibylo pokrytí v několika desítkách lokalit, hlavně malých obcí.

V Bratislavě proběhl první ročník akce Fin.TechSummit, a to 16. listopadu (novembra) v hotelu Crown Plaza. Účastníci se dočkali shrnutí stavu novinek a změn ve finančním sektoru či prognóz ovlivnění světa financí moderními technologiemi.

Operátor Slovak Telekom rozjel provoz sítě pro internet věcí s názvem NarrowBand IoT v plném provozu. Síť je podle společnosti vhodná pro přenos menších množství dat nižší rychlostí, což je vhodné pro senzory nebo dálkový monitoring.

Společnost Orange pokryla na Slovensku další obce sítí 4G LTE. Díky tomu už dnes pokrývá 88,2 % populace a dohání tak Slovak Telekom, který má toto číslo jen o 0,36 procentního bodu vyšší. O2 pokrývá něco přes 90 % lidí, 4ka zase něco málo přes 70 %.

Ve Slovenském národním divadle v Bratislavě proběhne dne 1. prosince sedmý ročník akce Startup Awards, jejíž součástí tentokrát bude i konference FutureNow. Na události, která patří k nejvýznamnějším svého druhu na Slovensku, se představí nejinovativnější nápady mladých firem.

Operátor Orange rozšířil své optické připojení k internetu a televizi o další lokalitu, a to konkrétně Rimavskou Sobotu. Místní občané mohou využít tento typ internetového připojení na tři měsíce zdarma.

Operátor 4ka jde proti proudu a v předvánočním čase zvyšuje cenu dat. Konkrétně se jedná o gigabajtový balíček, který byl přes dva roky v nabídce za euro. Nyní stojí dvojnásobek, přičemž důvod zvýšení ceny společnost neoznámila.

Na Slovensku a v dalších zemích dunajského regionu vznikl nový mezinárodní portál pro migranty s názvem Danube Compass (dunajský kompas), který má pomoci s informovaností i lepší integrací. Na portálu spolupracovala i Slovenská akadémia ved (SAV).

Česko-kanadská společnost Ataccama vyvinula vlastní platformu správy dat (data curation platform) s názvem Ataccama ONE, která funguje na principu strojového učení. Ataccama ONE mimo jiné umožňuje čištění, validaci a standardizaci dat.

Česká firma OpenWise vymyslela novou platformu s názvem OpenHub, která je volně dostupná na GitHubu a jde o integrační open-source řešení na bázi Apache Camel. K funkcionalitám, které zdarma běžně dostupné nejsou, patří podpora klastrů, neomezená škálovatelnost či vylepšené řešení chyb (error handling).

VÚB banka umožňuje výběr z bankomatu prostřednictvím mobilního telefonu běžícího na OS Android, a to díky nové funkcionalitě aplikace pro mobilní bankovnictví Wave2Pay.

Slovenská společnost Sygic kombinuje svou GPS navigaci s rozšířenou realitou. Technologie kromě GPS modulu ve smartphonu používá i jeho fotoaparát. Nová funkce bude stát 9,99 eura jako doplněk k již využívané aplikaci.

Společnost nVidia vyvinula umělou inteligenci, která dokáže měnit počasí (respektive roční období), případně den a noc na fotografiích. Evidentně v další snaze o relativizaci všeho, čemu jsme doposud věřili. („A komu tím prospějete?“ Pozn. red.)

Americká společnost IBM uvádí novou generaci serverů Power Systems, které běží na zcela novém procesoru POWER9. Servery jsou určeny k náročným výpočetním úlohám a pro umělou inteligenci.

Společnosti Niantic a Nintendo, stojící za veleúspěšnou mobilní hrou pro rozšířenou realitu (AR) Pokémon Go, chystají hru novou, a sice na motivy Harryho Pottera. Opět by šlo o AR hru, tak jsme zvědaví na to, zda vyvolá podobné davové šílenství jako zmíněný Pokémon. A zda bude opět jen chvilkovou záležitostí.

Intel oznámil, že do roku 2020 ukončí podporu legacy BIOSu, tedy základního firmwaru všech starších počítačů. Nostalgici zapláčou. Ukončení podpory bude mít i některé praktické negativní dopady – například ukončení kompatibility některých grafických karet, které nejsou podporovány novějším rozhraním UEFI.

Další novinkou z dílny VMwaru je nejnovější verze VMware Fusion 10, řešení, které je určeno pro virtualizaci systému Windows na počítačích od Applu v rámci podniků. Toto řešení bylo poprvé uvedeno před deseti lety.

Také na Slovensku je stejně jako kdekoliv jinde zájem o iPhone X od Applu vysoký, a to navzdory jeho nemalé cenovce. Jde totiž o nejdražší smartphone na slovenském trhu, tedy alespoň ze sériových modelů. Píše o tom Živé.sk s odkazem na operátory Telekom a Orange.

Na Slovensko se chystá platební služba Android Pay od Googlu, který již jedná s tamními bankami. Android Pay využívá smartphony s technologií NFC pro platby na terminálech. Píše o tom Živé.sk.

Startup InVision spouští vlastní grafický editor pro tvorbu designu uživatelského rozhraní webů a aplikací, který ponese prostý název Studio. Novinka bude k dispozici počátkem roku 2018 pro systémy Mac a Windows.

Automobilka Škoda na mezinárodním autosalonu ve Frankfurtu představila kromě menšího SUV Karoq také koncept elektrického auta Vision E, který si návštěvníci mohli i vyzkoušet – tedy pouze formou virtuální reality (ale v kombinaci s reálným kokpitem včetně volantu a pedálů). Technologie využívala brýle HTC Vive a rukavice Manus.

Notifikace o elektronických zprávách na portálu Slovensko.sk mají nový, modernější design, a to měsíc po vylepšení zbytku uživatelského rozhraní. Uvedla to Národná agentúra pre sieťové a elektronické služby (NASES).

Nová služba od Microsoftu s názvem Stream převede mluvené slovo ve videích na text. Novinka je určena pro podnikové uživatele a v portfoliu redmondského giganta nahrazuje službu Office 365 Video.

Společnosti Google a NASA spolupracují na vesmírném projektu, při kterém využívají umělou inteligenci. Ta v jeho rámci umí rozpoznat doposud přehlížené exoplanety. Díky tomu byla nalezena třeba osmá planeta hvězdy Kepler-90.

Americký Apple testuje ovládání svých zařízení Mac a MacBook ovládání gesty. Technologie nese název PrimeSense a firma si na ni již zažádala o patent u amerického patentového úřadu. Jejím tvůrcem je stejnojmenná izraelská společnost, kterou Apple koupil v roce 2013.

Microsoft publikoval (letos teprve podruhé) statistiku týkající se jeho systému Windows 10, který nyní využívá již 600 milionů zařízení. Nejde však jen o počítače, ale i konzole Xbox One, headsety HoloLens, Surface Hub nebo tablety. Plánovanou miliardovou metu pro příští rok však redmondský gigant s největší pravděpodobností nestihne.

Atos představil novou řadu extrémně škálovatelných serverů BullSequana S, které jsou optimalizovány mimo jiné pro strojové učení, kritické výpočtové aplikace v podnicích a vnitřní paměťová prostředí.

Společnost VMware uvedla řešení Workstation 14 Pro, jehož cílem je vyšší efektivita vývoje, testování a správy sítí a datových center. Díky řešení Workstation 14 Player pak může být usnadněn provoz virtualizovaných desktopových prostředí.

Operátor DSi Data začal na slovenském trhu nabízet pevné LTE připojení k internetu ve frekvenčním pásmu 3,5 až 3,7 GHz, které vysoutěžil v aukci. Jeho síť bude k dispozici v okresech Bytča, Dolný Kubín, Námestovo, Prievidza, Ružomberok a Sabinov.

Sítě supermarketů na Slovensku chystají nabíječky pro elektromobily. Portál Živé.sk kontaktoval některé z nich, aby zjistil, jak jsou na tom v tomto ohledu. Nejdále je Billa, Lidl a Tesco, ostatní to zvažují. (zdroj)

Společnost VMware oznámila novinky v programu VMware Cloud Provider, do něhož jsou zapojeny více než 4 tisíce partnerů ze 110 zemí. Součástí je nově technologie VMware HCX pro zajištění interoperability a mobility pracovních zátěží v cloudech či platforma VMware Cloud Provider pro flexibilní možnosti nájmu a samoobsluhy.

Pojišťovna Direct expanduje na trh internetu věcí. Představuje totiž službu s názvem Direct domácnost, která staví na IoT senzorech; ty chce využít k pomoci klientům s následky škod, ale i s jejich prevencí.

Seznam rozjel betaverzi svých vlastních jízdních řádů (odkaz), které stavějí na mapových podkladech portálu Mapy.cz. Služba je k dispozici i přesto, že společnost CHAPS nezveřejňuje svá data ve strojově čitelné podobě.

Nový český projekt Lerneo René Hradeckého (Bonafide) chce nabízet několikahodinové kvalitní videokurzy různých osobností, které by se pohybovaly v různých oborech. Celý koncept funguje podobně jako americký MasterClass.

Společnost Konica Minolta uvedla novou aplikaci ScanFlow Compare, která s využitím umělé inteligence dokáže kontrolovat případné rozdíly mezi původními fyzickými (naskenovanými) dokumenty a jejich elektronickými verzemi.

Všechny kampaně společnosti RTB House nově zahrnují algoritmy, jež využívají principy hloubkového učení k predikci míry prokliků, což by mělo zlepšit návratnost investic do reklamy. Podle tvrzení společnosti lze takovým způsobem se stejným rozpočtem na marketing získat až o 16,5 % více kliků.

Grafický software Adobe Photoshop dostane v průběhu prvního čtvrtletí příštího roku jednu zajímavou novinku, která staví na umělé inteligenci a jmenuje se Select Subject. Tato funkce sama vybere objekt na snímku, na který kliknete, a vy se tak nebudete muset obtěžovat jeho ručním obtahováním.

SAP nedávno uvedl novou iniciativu pro spolupráci v oblasti blockchainu, ke které se přidalo již 27 jeho zákazníků a partnerů s celkovou tržní hodnotou 819 miliard dolarů.

Společnost Kiwi.com zorganizuje ve dnech 24. a 25. listopadu hackathon, který se uskuteční ve vlaku RegioJetu směřujícím z Prahy do Košic a zpátky. Jízda bude trvat 18 hodin a vítězové hackathonu získají čtyři tisíce eur.

Po iPhonu X, zařízení, které bylo uvedeno na oslavu desátého výročí uvedení prvního iPhonu, je obrovský zájem, který překonává dokonce původní odhady Applu. Na základě toho rostou jak akcie výrobce, tak dodací lhůty.

Společnost CCV Informační systémy v prostorách české pobočky Microsoftu slavnostně pokřtila svoje nové skladové řešení Lokia WMS, uvedené na trh v září. Řešení využívá cloudovou platformu Microsoft Azure a rozšiřuje nabídku aplikací Microsoft Dynamics 365.

Společnost Tech Data Slovakia uspořádala bezpečnostní konferenci s názvem Security Camp, jejíž šestý ročník se uskutečnil ve čtvrtek 19. října v hotelu Austria Trend. Hlavním tématem konference byla směrnice GDPR.

Pražská firma SDK.finance, která je vycházející hvězdou mezi fintech startupy (alespoň ji tak označil magazín Financial IT), se chce stát WordPressem nebo Ubuntu svého oboru. Profil firmy přinesl portál TyInternety. (zdroj)

Technologie Flash by měla být open source, žádá petice na GitHubu. Reaguje tak na oznámení společnosti Adobe, že do roku 2020 ukončí její vývoj a distribuci. Lidé stojící za peticí požadují zdrojové kódy z archivních důvodů i pro různé aplikace.

Facebook už se jako sociální síť vlastně ani pořádně nemá kam rozšiřovat, a tak to začíná brát po vertikálách. V současnosti chce exkluzivní seriály z Hollywoodu, jejichž „cílovkou“ budou jeho nejmladší (oficiálně) uživatelé, tedy ti od třinácti let. Takovým způsobem už „vlastní“ tvorbu řeší i firmy jako Netflix a Amazon.

Microsoft představil nové cloudové řešení, tentokrát pro internet věcí. Komplexní řešení nese název IoT Central a podle výrobce jde o první vysoce škálovatelné SaaS řešení s implementovanou podporou otevřených IoT postupů.

Aplikace českého startupu CleverFarm, který patří do skupiny CleverMaps, zvládá monitorovat zemědělské plochy, k čemuž využívá senzory internetu věcí. Zjištěné údaje měří a analyzuje a na jejich základě vytváří predikci různých faktorů, jež by mohly ovlivnit úrodu.

Portál YouTube kopíruje formát Stories ze Snapchatu, který ve své vlastní verzi pojmenoval názvem Reels. Jde o funkci, díky které budou moci uživatelé (v současné době s více než 10 tisíci odběrateli) nahrávat až 30vteřinová videa jako „reklamy“ na další obsah.

Studio Paramount uvede osobní kino ve virtuální realitu, které lidem nabídne iluzi sledování filmu ve virtuálním kinosále. Při vývoji byl použit multiplatformní software Bigscreen a celý systém vznikl ve spolupráci s firmami Oculus, Samsung, HTC a Microsoft.

T-Mobile představil novou službu mobilního internetu s názvem StreamOn, která má samozřejmě svoje háčky. Doplňková služba stojí 199 Kč (do konce ledna), respektive 249 Kč měsíčně. Na rozdíl od Neomezeného internetu v mobilu na den zde nebude omezena rychlost, nicméně operátor si stále vyhrazuje právo za určitých podmínek zákazníka „přiškrtit“.

Jak lze využít technologii blockchain? Pár příkladů zmiňuje Richard Jan Voigts ve svém článku na Itbiz.cz. K teoretickým možnostem využití patří například kryptokotvy pro jednoznačné rozlišení diagnostických přístrojů v medicíně či identifikátory lístku na koncerty. (zdroj)

Experti z Rutgersovy univerzity zpomalili („zkrotili“) rychlé elektrony v grafenu, a díky tomu jsme blíže dalšímu rozvoji tranzistorů z tohoto „materiálu budoucnosti“ v praxi. Detaily naleznete zde.

Průzkumník příspěvků (Explore Feed) Facebooku je nově k dispozici i v desktopovém rozhraní. V explore feedu skončily veškeré příspěvky mimo sdílených a „lajkovaných“ přáteli uživatele, což se zatím projevilo v testovacím provozu v šesti zemích včetně Slovenska. Tamním médiím tak výrazně poklesla interakce na sociálních sítích, ale co je zajímavé – návštěvnost webů zůstala zhruba stejná. Facebook tvrdí, že Slovensko je jen součástí velkého testu.

„Staří“ uživatelé internetu mají další důvod k tomu, aby zamáčkli nostalgickou slzu. Končí totiž chatovací aplikace AIM (AOL Instant Messenger) od společnosti AOL, respektive dnes Oath, která fungovala dvacet let.

Vyhledávač od Googlu řeší novým způsobem hledání obrázků. Vývojáři webů a tvůrci obsahu tak mají novou motivaci využívat tzv. markupy k tagování. Díky tomu se společně s obrázky vyhledají i další výsledky, například recepty či dostupnost konkrétního předmětu v on-line obchodech. Novinka vznikla nejspíše v reakci na Pinterest.

Přepravní firmy se budou muset dost snažit, protože jeden z nejvlivnějších srovnávačů zboží na tuzemském trhu, Heureka.cz, rozšiřuje textové hodnocení i hvězdičky také na ně. Lidé se tak budou moci vyjádřit, jak moc (nebo málo) jsou se službami konkrétních dopravců spokojeni. Dotazník pro hodnocení (včetně hodnocení e-shopů) má nový, responzivní design s většími tlačítky.

V Londýně vznikla další fintech společnost, která nese název Tail a nabízí slevy v provozovnách občerstvení. Slevy jsou to poměrně vysoké, jedinou vadou na kráse je fakt, že pro zákazníky to znamená další dílčí ztrátu soukromí. Jde totiž o řešení na bázi tzv. otevřeného bankovnictví, kdy třetím stranám povolíte přístup k informacím o svých bankovních účtech.

Akcelerátor StartupYard spustil již deváté kolo svého akceleračního programu, v jehož rámci hledá perspektivní mladé firmy. Registrovat se lze do 31. 1. 2018 a k tématům tentokrát patří oblasti AI, rozšířené a virtuální reality, kryptografie, kybernetické bezpečnosti či velkých dat.

Samsung vyvíjí svůj další příspěvek do dnes tolik žádaného segmentu baterií. Tentokrát se zaměřil na grafen (jak jinak), z něhož vytvořil tzv. grafenové kuličky, jež umožňují navýšení kapacity až o 45 procent a snížení doby nabíjení na nějakou pětinu současného času. Nějakou rychlou implementaci technologie však nečekejte.

Čínská společnost Bitmain představila čip pro umělou inteligenci Sophon BM1680, na jehož základě chce již brzy uvést vlastní systémy. Bitmain byl doposud vnímán jako významný hráč na poli technologií pro těžbu bitcoinu.

Společnost Qnap Systems uvádí na trh nová NAS úložiště TS-x77, která disponují procesory AMD Ryzen či operačním systémem QTS 4.3. Novinky nabízejí široké možnosti škálování a virtualizace a v nabídce jsou v konfiguracích o 6, 8 a 12 diskových pozicích.

T-Mobilenabízí neomezený balíček internetu na den, a to za 99 korun (respektive 149 korun po skončení zaváděcí akce na konci ledna 2018). Jenže balíček až tak neomezený není – maximální rychlost připojení u něj činí 3 Mb/s, což je výrazně méně než u standardních datových služeb.

Seznam dostal od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) licenci na provozování vlastního televizního kanálu. Ten bude mít na starosti šéfredaktor projektu Seznam Zprávy Jakub Unger.

V Plzni se představil elektromobil Link & Go, který dokáže jezdit autonomně, tedy bez řidiče. Vyvinula ho francouzská firma AKKA Technologies a uvedla její česká dceřiná společnost MBtech. Příležitost ke svezení si nenechala ujít více než stovka lidí.

Do Prahy zamířil startupový akcelerátor Techstars, jehož zástupci dorazili 12. října do coworkingového centra Node5. Akce nesla název Techstars Roadshow: Prague a byly na ní mimo jiné představeny platformy Techstars Mentorship Driven Accelerator a Techstars Music.

Na webu se objevila nová verze Aukra, která je postavena okolo interně vyvinutého systému. Aukční portál před spuštěním nové verze zažil tři dny trvající odstávku. Někteří uživatelé si nicméně stěžují na chyby a nedodělky, které ale Aukro plánuje napravit.

I přes nedávné problémy (obvinění ze sexuálního zneužívání, odchod nejvyššího šéfa, údajné sledování některých zákazníků a podobně) se Uberu nebývale daří. Vždyť za uplynulý rok uskutečnil tři miliardy jízd, přitom předtím to byly jen dvě miliardy jízd celkem (od počátku fungování).

E-shop CZC.cz před necelým měsícem nasadil chatbota Čendu, kterého za tři týdny využily více než tři tisíce zákazníků. Čenda funguje na facebookovém profilu CZC.cz a byl vyvinutý interně.

V rámci fintech platformy od britského startupu Revolut je nově možné obchodovat s kryptoměnami Bitcoin, Litecoin a Ethereum, a to přímo v mobilní aplikaci. Služba je dostupná také pro české uživatele.

V sídle vývojářského studia STRV na pražském Karlíně proběhne 7. prosince od 19 hodin akce s názvem Silicon Valley Insights, tentokrát s bývalým technologickým ředitelem (CTO) on-line seznamky Tinder a zakladatelem startupu Arimus Ryanem Oglem.

Firma HTC uvedla novou náhlavní soupravu pro virtuální realitu s názvem Vive Focus, která nepotřebuje spárovat s chytrým telefonem k tomu, aby fungovala. Novinka je vybavena čipsetem Qualcomm Snapdragon 835 či tzv. inside-out sledováním polohy.

Společnost Cisco oznámila změny ve svém partnerském programu, ke kterým patří zjednodušení specializací ze třinácti na pět nebo vyšší orientace na softwarově definovaný model.

Česká firma SatoshiLabs začala v předprodeji nabízet hardwarovou peněženku pro digitální měny Trezor T. Řešení nabízí podporu pro osm kryptoměn a funguje na principu „kdo dřív přijde, ten míň zaplatí.“ První kusy stály 119 eur, další várka stojí 129 eur a ta poslední vyjde na 139 eur.

Společnost Lumitrix, sídlící v Kopřivnici, vyvinula řešení pro interiérový video mapping. Jde o krabičku a systém s názvem Lumibox, která funguje na principu exteriérového projektoru, jenž už firma prodává.

Volby do poslanecké sněmovny se staly vděčným tématem propagace podniků sdílené ekonomiky. Například Liftago, Rekola a SmileCar nabídly slevy při využití jejich služeb pro cesty k volbám. Píše o tom portál Lupa.cz.

Společnost Panasonic představuje novou řadu laserových projektorů PT-MZ670, v níž vůbec poprvé kombinuje laserový světelný zdroj Solid Shine a technologii 3LCD. Součástí řady jsou celkem čtyři modely, lišící se svítivostí a rozlišením.

Facebook chystá nové řazení odkazů, zvýhodňující weby, které se načítají rychleji. Novinka se bude zavádět postupně, aby se na ni jednotliví vydavatelé měli čas připravit. Nicméně motivace Facebooku je jasná – protlačit svou službu Instant Articles do všeobecného povědomí.

Už také v Praze jsou k dispozici Airbnb Zážitky. V rámci jedné z největších globálních služeb v oblasti sdílené ekonomiky si tak neseženete už jen bydlení, ale také různé volnočasové aktivity. Zážitky jsou aktuálně k dispozici ve více než třiceti městech celého světa.

Americký Apple uvedl svoje nejnovější počítače pro profesionály, iMac Pro, které jsou doposud nejvýkonnějšími zařízeními této značky. Novinka disponuje 27palcovým 5K displejem, procesorem Intel Xeon W pro servery, grafickou kartou AMD Radeon Pro Vega či alespoň 32 GB RAM. Tomu však odpovídá i cena, která startuje na necelých pěti tisících dolarech.

Většina studentů Masarykovy univerzity bude svůj studijní program moci zkombinovat s IT obory, což je reakce vedení univerzity na potřeby Průmyslu 4.0. Univerzita již zažádala o akreditaci pro 23 oblastí studia.

Polský startup StethoMe, nabízející stejnojmenný chytrý stetoskop pro děti, je na evropské startupové scéně na vzestupu. Stetoskop dokáže určit, zda za obyčejným nachlazením není nějaká závažnější choroba. Profil firmy naleznete na portálu Tyinternety. (zdroj)

Společnost IBM přešla na nový model technické podpory, která odteď bude postavena na otevřené cloudové platformě. Doposud přitom fungovala na několika stovkách separátních backendových systémů.

Microsoft začne v České republice prodávat brýle pro rozšířenou realitu (AR) Hololens, které ve verzi pro vývojáře stojí tři tisíce dolarů, ve verzi pro podniky pak pět tisíc dolarů. Ceny v ČR zatím známy nejsou.

Karel Wolf na portálu Lupa.cz docela přehledně vysvětluje, co je to technologie blockchain, na co se používá a jak to celé funguje. Celý článek s názvem „Jak porozumět blockchainu v deseti minutách…“ naleznete zde.

V aktualizaci Windows 10 Fall Creators Update, kterou Microsoft uvolnil řadovým uživatelům, je k dispozici novinka s názvem Files On-Demand (soubory na vyžádání) v cloudovém úložišti OneDrive, která se však některým uživatelům nezobrazuje. Pro nápravu této chyby stačí OneDrive přeinstalovat na nejnovější verzi. Ke skrytým funkcím nové aktualizace, která obsahuje například i pokročilou ochranu před ransomwarem, patří i Microsoft TruePlay, což je engine, který dokáže rozpoznat cheatování ve hrách a upozornit na něj vývojáře.

Webnode se chlubí číslem 30 milionů, což je počet webů postavených na jeho platformě. Z toho 2,7 milionu stránek funguje v České republice a 770 tisíc na Slovensku. Loni v únoru byla spuštěna nová verze platformy – Webnode 2.0 – a od té doby získala služba 8 milionů uživatelů navíc.

Společnost IBM si nechala patentovat nový systém, který hardwarově zabezpečuje šifrovací klíče. Ten má být vysoce odolný proti neoprávněné manipulaci. Nové řešení využívá systém obvodů ve vrstvách desky plošných spojů.

Zpravodajská služba Seznam Zprávy ukončuje testovací (start-upový) provoz a přechází do provozu ostrého. Cílovou skupinou diváků je městský divák kolem 35 let s rodinou. Seznam se svými Zprávami nemá malé cíle – do konce roku chce 900 tisíc reálných uživatelů denně, přitom aktuálně má 3,5 milionu návštěvníků za měsíc.

Společnost IBM představila hned dvě sady kódů a nástrojů pro vývojáře, které dodává pod názvy IBM Code Patterns a Bot Asset Exchange. Obě sady mají vývojářům zjednodušit práci a ušetřit čas.

Komerční banka jako čtvrtá finanční instituce v ČR začala podporovat mobilní platební systém Android Pay, který už byl v tuzemsku dostupný v mBank, J&T Bance a Monetě. Pro platby stačí smartphone s Androidem 4.4 a vyšším a podporou NFC.

Společnost Adobe se pochlubila projektem, který pro ni vytvořil tým vedený Danielem Sýkorou z ČVUT: aplikací StyLit, která dokáže převést umělecký styl z jednoho obrázku na druhý. Projekt byl dosud označován jako Project Puppetron.

Český fintech startup Twisto představil vlastní platební kartu a platební náramek, díky čemuž se dostává i do segmentu off-line plateb. Doposud byly jeho doménou platby na internetu.

Do České republiky dorazila mobilní platební služba Android Pay od Googlu, k jejímuž provozu stačí kromě smartphonu na stejnojmenné platformě s NFC už jen podpora vaší banky. Ke „kompatibilním“ finančním ústavům patří Moneta Money Bank, J&T Banka a mBank, přidá se i Komerční banka.

Společnost Google přišel s řešením s názvem Pokročilá ochrana (Advanced Threat Protection), které přináší další úroveň zabezpečení při přihlašování k účtům Googlu, a to prostřednictvím hardwarových klíčů uložených na USB či Bluetooth tokenu.

Operátor Vodafone začal nabízet službu Pevný internet / Pevný internet Profi, která využívá jeho vlastní LTE síť. Služba bez jakéhokoliv datového limitu stojí od 449 korun měsíčně.

UniCredit Bank má problémy se svým on-line bankovnictvím. V týdnu od pondělka 9. října se klienti banky setkávali s komplikacemi, které způsobovaly nedostupnost služeb. ChannelWorld píše, že problémy se dotkly také podnikových zákazníků, například přepravní firmy GLS.

Diskusní sociální síť Reddit, která vznikla před více než deseti lety (v roce 2006) se chystá výrazným způsobem změnit svůj jednoduchý design. Peněz na to má dost – získala totiž investici ve výši 200 milionů dolarů (s konečnou valuací 1,8 miliardy) od fondů Andreeseen Horowitz nebo Sequoia Capital.

Sociální síť Facebook hlásí dvě miliardy (aktivních) uživatelů. První miliardu přitom nabrala za osm let, tu druhou už jen za pět. Kdyby byl Facebook stát, byl by tím nejlidnatějším na zemi.

Společnost QNAP Systems přichází na trh s miniaturním serverem s určením pro použití v rámci internetu věcí a názvem QBoat Sunny, který funguje na operačním systému QTS Lite a disponuje různými aplikacemi – například virtualizačními řešeními nebo sadami IoT aplikací.

Internet zaplavilo další šílenství – sběr virtuálních koček CryptoKitties v blockchainové síti Ethereum. Jednotlivé kočky (respektive jejich obrázky) se prodávají i za tisíce dolarů. Někteří novináři hovoří o podobnosti s fenoménem Beanie Babies z konce devadesátých let. Tehdy byla hlavním artiklem předražených obchodů plyšová zvířátka.

K dispozici jsou nové brýle pro virtuální realitu (VR) české provenience. Stojí za nimi tuzemská firma VRgineers, nesou modelové označení VRHero 5K Plus a jde o nástupce modelu VRHero 5K. Brýle jsou osazeny dvěma OLED displeji s úhlopříčkou po 5,7“ a rozlišením 2 560 x 1 440 pixelů.

Společnost Jablotron má v Praze nově otevřený showroom, ve kterém prezentuje svoje řešení pro zabezpečení objektů včetně nových videoverifikačních IP kamer, které se využívají v kombinaci se zabezpečovacím systémem Jablotron 100.

Český startup s názvem Spaceflow se zaměřuje na oblast proptech – tedy technologií pro oblast realit – a přináší do ní čtyři funkce – komunikační platformu mezi nájemci a majitelem (kancelářské) budovy, objednávku služeb, zapojení do akcí v okolí a sdílené služby. Profil firmy přinesl portál Czechcrunch.

T-Mobile navýšil datové limity u svých paušálů a spotřeba dat se od té doby zdvojnásobila. Spotřeba dat u původních tarifů činila v průměru 0,7 až 0,8 GB za měsíc. Dříve přitom operátoři argumentovali nevyčerpaným FUP ze strany zákazníků a jejich údajným nezájmem o více dat.

Samsung uvedl na trh nový podnikový tablet Galaxy Tab Active2, k jehož hlavním prvkům patří odolnost, osmipalcový displej s rozlišením 1 280 x 800 pixelů, procesor Samsung Exynos 7870, 3 GB RAM či podpora elektronického pera S Pen.

Dne 4. listopadu proběhne v Praze DevFest, setkání vývojářů, k jehož hostům budou patřit i lidé z Googlu, Mozilly nebo BBC. K dispozici bude celkem 35 přednášek a workshopů v rámci tří „tracků“.

On-line streamovací služba Spotify oznámila překročení dalšího milníku – v současné době má už více než 60 milionů předplatitelů (platících uživatelů). Například konkurenční Apple Music si v současnosti předplácí 27 milionů lidí. Kromě toho švédská firma stojící za službou oznámila, že půjde na burzu, a to rovnou formou přímého úpisu akcií.

Služba Amazon Marketplace, která podnikatelům umožňuje prodávat své produkty (i do zahraničí) na platformě amerického gigantu a nestarat se tak o logistiku, je nově k dispozici v české jazykové mutaci.

České vývojářské studio STRV vyvinulo aplikaci Dot 2 Dot, která v podstatě přenáší legendární papírové spojovačky do digitální podoby. Aplikace je k dispozici pro platformy iOS a Android a za extra obsah se platí. Díky tomu studio za dva měsíce získalo desítky tisíc dolarů na příjmech.

Seznam zveřejnil ceník reklam na rok 2018, z něhož plyne, že většina cen se nemění. Mění se však počty mobilních formátů, kterých je více, a firma také chystá některé novinky ve videoreklamě a RTB.

Microsoft chystá poměrně radikální změnu uživatelského rozhraní pro Windows 10. Říká jí Sets a v podstatě půjde o panely různých aplikací v jednom okně, podobně jako jsou v internetovém prohlížeči sloučeny panely jednotlivých webů. Má jít o prvek zvyšující produktivitu, neboť aplikace lze sloučit (a následně i jedním kliknutím otevřít) pro jednotlivé, konkrétní projekty.

Na stránkách Prezident21.cz byla spuštěna stejnojmenná on-line hra, ve které můžete hlasovat pro svého oblíbence mezi kandidáty na prezidenta ČR. Prezident 21 využívá volební systém Demokracie 21. Každý člověk může rozdat tři kladné a jeden záporný hlas.

Americká automobilka Tesla představila svůj vlastní plně elektrický tahač, Tesla Semi, jehož maximální dojezd je podle výrobce zhruba 800 kilometrů. Překvapením večera pak byla nová verze sportovního auta Tesla Roadster. Pokud jde o kamion, toho už si americký řetězec předobjednal hned 15 kusů.

Microsoft skončil se službou Outlook.com Premium, „freemailem“ s přidanou hodnotou, přičemž její dosavadní předplatitelé si ji ještě mohou stihnout prodloužit. Prémiové funkce Outlook.com se teď přesouvají do Office 365.

Společnost 2N Telekomunikace přichází na trh s novým IP interkomem vybaveným HD kamerou 2N Helios IP Base, který lze využít buďto v rezidenčních aplikacích nebo v malých provozovnách a kancelářích.

Mezinárodní strojírenský veletrh, který se letos konal již po 49., letos příliš mnoho podniků zabývajících se IT nepřilákal. Přitom má MSV sloužit i jako náhrada legendárního Invexu, který se taktéž konal na BVV v Brně, jenže naposledy v roce 2008. Píše o tom Tomáš Jirásko na portálu Itbiz.cz.

České vývojářské studio U+ vymyslelo ve Spojených státech na zakázku novou aplikaci s názvem AlertMe, která využívá umělou inteligenci k personalizaci webového obsahu pro jednotlivé uživatele.

Virtuální operátor T-Mobilu pro mladé, Kaktus, musel ustoupit od nabídky Facebooku zdarma. A to z důvodu platnosti směrnice o síťové neutralitě, která zakazuje zvýhodňování některých webů a jiných služeb jejich nezapočítáváním do datových limitů (tzv. zero-rating).

Startup Klarity, za kterým stojí mimo jiné český právník Ondřej Antoš, vyvinul umělou inteligenci, která dokáže říct, zda můžete s klidným srdcem podepsat smlouvu, což výrazně urychluje proces ověřování smluv.

Přepravní firma DPD už nepřijímá nové zákazníky z řad obchodníků. Takoví klienti navíc nemohou platit v hotovosti. Do konce roku dále firma umožňuje pouze jednu změnu adresy či termínu doručení balíčku. Důvodem je tlak na dopravce v předvánočním období.

Operátor O2 začal s ostrým testem frekvenčního pásma 3,7 GHz, k čemuž ho nutí především prudký růst spotřeby dat na mobilních zařízeních. V konečném důsledku se však má zrychlit také internet v domácnostech. Komerční nasazení technologie by mělo proběhnout už v průběhu příštího roku.

Na českém internetu vznikl cestovatelský portál Trip.market, který dokáže zařídit vše okolo dovolené a neslouží tedy jako „pouhý“ vyhledávač letenek. Jeho zakladatel Vít Rosberg podle portálu Tyinternety chce lidem nabídnout dovolenou podle toho, co chtějí zažít, což nutně nemusí být vázáno na konkrétní destinaci.