Nejdůležitější zprávy z období 1.6.2017 - 12.6.2017

TEST

Zobrazuje se pouze volně dostupný obsah. Pokud chcete vidět víc, , prosím.

Nemáte-li účet, napište nám, nebo si můžete objednat předplatné na zkoušku.

Gartner představil TOP 100 IT dodavatelů za rok 2016

Společnost Gartner představila seznam sta největších globálních IT dodavatelů v roce 2016 na základě dosaženého obratu napříč trhy IT (vyjma telekomunikačních služeb) a komponent. V seznamu Gartner Global Top 100: IT se na první příčce umístila společnost Apple s více než 218 miliardami dolarů obratu v IT – to je o přiližně 79 miliard dolarů víc, než druhý v pořadí, dodavatelská skupina Samsung (viz tabulka). Analytici společnosti Gartner představili tento žebříček v rámci konference  Gartner Tech Growth & Innovation která probíhá...

Hlavní události (3)

Společnost GoodData slaví již desetileté výročí svého založení. Oslava se bude konat v pražském Impact Hubu, kde vystoupí i zakladatel firmy Roman Staněk a Petr Koubský.

Operátor Vodafone stahuje svou reklamu z dezinformačních webů, tedy těch, které podle něj šíří tzv. fake news. Stejně jako v případě jiných firem, které podnikly takový krok, ovšem není jasné, podle jakého klíče bude vybírat weby důvěryhodné, tedy ty, u nichž zůstane. Podobnými kroky totiž společnosti jako Vodafone de facto vyjadřují pochybnosti o schopnostech zdravého úsudku či ověřování informací čtenářů jednotlivých webů.

Některé menší e-shopy raději zrušily možnost platby kartou, než by měly investovat do úprav e-shopu kvůli nové legislativě či řešení pro elektronickou evidenci tržeb (EET). Oznámil to šéf Asociace pro elektronickou komerci (APEK) Jan Vetyška.

Kontrakty a implementace (24)

Do AeroMobilu, slovenské společnosti vyvíjející létající auto, vstupuje přední evropský investor Martin S. Hauge, který v projektu vidí potenciál. Již v dubnu (apríli) přitom do firmy zainvestoval jiný významný člověk z oboru, Patrik Hessel, zakladatel firmy c2i.

Operátor 4ka se dohodl s konkurenčním Orangem na tzv. národním roamingu, kdy v případě nedostupnosti jeho vlastní sítě se telefony klientů automaticky přepnou právě pod síť Orange. Dohoda byla oznámena v březnu (marci), a nyní už víme i datum, kdy takový roaming začne fungovat: 12. 6.

Společnost Ditec, která realizovala implementaci informačního systému pro finanční správu, tzv. Centrálny elektronický priečinok (CEP), uvádí, že vývoj systému byl konzultovaný s největšími obchodními společnostmi, spedičními firmami, profesními sdruženími i orgány státní správy.

Národná agentúra pre sieťové a elektronické služby (NASES) si slibuje vyšší efektivitu a transparentnost od nového Centrálního informačního systému státní služby (CISŠS), který sjednotí nabídky práce ve státní sféře na jedno místo. Projekt, nebo alespoň jeho současná fáze, běží mezi lety 2017 a 2020.

Společnost Aruba (mimo jiné vlastník společnosti Internet CZ (Forpsi) buduje v Itálii obrovské datové centrum, které má mít rozlohu 200 tisíc metrů čtverečných a dosáhne hodnocení Rating 4 (Tier IV). Jedno z největších datacenter na světě začne fungovat od října.

Provozovatelé bitcoinové burzy Coinbase zbrojí na další kolo financování, ve kterém by od investorů chtěli získat asi sto milionů dolarů. Valuace společnosti by tak překročila hranici miliardy dolarů.

Český startup Daytrip, který se zaměřuje na propojení turistů a místních, získal investici ve výši 16 milionů korun od fondů J&T Ventures a Select Ventures. V letošním roce chce firma zrealizovat 15 tisíc jízd [místních řidičů s turisty]. V současnosti funguje ve 13 zemích, kde je registrovaných zhruba 100 řidičů.

Cisco a IBM spojí síly v boji proti kyberzločinu. Obě firmy podepsaly smlouvu o spolupráci jejich příslušných expertních týmů na oblast kybernetické bezpečnosti – Cisco Talos a IBM X-Force, patřící pod IBM Security. Spolupráce bude spočívat v integraci bezpečnostních produktů a služeb a ve vývoji v segmentu threat intelligence.

Distributor eD‘ system Czech přidal do svého portfolia tři série produktů značky Kodak – malé kompaktní fotoaparáty, cenově i výkonnostně výše položené modely i 360stupňové a VR kamery.

Společnost Hewlett Packard Enterprise aktualizovala svůj partnerský program Partner Ready, který zjednoduší prodej jejího komplexního portfolia. Novinky reagují na digitální transformaci či akvizice firem SimpliVity nebo Nimble Storage, jež toto portfolio významně rozšířily.

Společnost Swan Mobile, provozovatel operátora 4ka, získal od státní Bank of China půjčku ve výši do 24 milionů eur (přesná výška známa není). Swan chce peníze investovat do dostavby sítě.

Ministerstvo dopravy zrušilo výběrové řízení na Atlas pasívnej infraštruktúry s předpokládanou cenou 57,6 milionu eur s DPH. Do něho se přihlásily jen dvě firmy, Slovak Telekom a CNC, které v následné elektronické aukci nabídly přibližně stejnou částku okolo 47,8 milionu eur. Projekt byl zrušen z toho důvodu, že šel nad rámec požadavků EU a neměl tak nárok na dotace. Výběrové řízení bude přepracováno a následně se zopakuje.

Slovenská vláda schválila vybudování dalšího informačního systému s názvem Centrálny informačný systém štátnej služby (CISŠS) v hodnotě 4,9 milionu eur. Již dříve byly schváleny nový obchodní rejstřík a Centrálny ekonomický systém v celkové hodnotě 58 milionů eur.

Česká technologická firma Spaceti, která vyvíjí vlastní řešení pro navigaci v rámci budov, oznámila novou investici ve výši 28 milionů korun, kterou získala od fondu Reflex Capital Ondřeje Fryce a agentury Fast Forward Radomíra Čecha.

Evropská unie se chystá investovat 120 milionů eur od evropských daňových poplatníků do projektu šíření připojení k internetu v rámci EU, které má být pro uživatele zdarma. Záměr EK již podpořily státy EU i Evropský parlament.

Český startup Spendee vyvíjející stejnojmennou fintech aplikaci je součástí akcelerátoru Google Launchpad, což je spojeno s odměnou 50 tisíc dolarů. Kromě toho teď od soukromého angel investora ze Slovenska získal zhruba 12milionovou investici (v Kč) a má nového šéfa, Davida Nevečeřala.

Jihokorejská rafinerie SK Innovation chce expandovat do nových segmentů a rozhlíží se, kde by tak mohla učinit. Uvažuje o stavbě závodu na výrobu baterií, který by měl vzniknout v Evropě – konkrétně v České republice nebo v Maďarsku.

Společnost VMware oznámila integraci své platformy VMware AirWatch se sadou nástrojů Dell Client Command Suite. Nová spolupráce přináší nové možnosti pro správu koncových bodů.

Společnost Veeam Software má podle šéfa své české, slovenské a maďarské pobočky Martina Štětky v plánu rozšířit vývoj v České republice. Uvedl to v rozhovoru pro portál Lupa.cz. Štětka zároveň popřel, že by Veeam kupovala Hewlett Packard Enterprise.

Česká společnost Spaceknow spolupracuje s výrobcem letadel Airbus. Konkrétně využívají jeho službu OneAtlas pro přístup k aktuálním snímkům ze satelitů. Data z nich pak analyzují právě Spaceknow.

Skauti v technologiích nezůstávají pozadu. Přesouvají do digitálu marketing, a kromě toho už stihli rozjet crowdfundingovou kampaň. Portál TyInternety si o tom povídal s ředitelem skautského institutu Milošem „Šípkem“ Říhou. Rozhovor je k přečtení tady.

Společnost AT Computers se na základě nového kontraktu stala autorizovaným distributorem produktů značky Forever, k nimž se řadí příslušenství k mobilním zařízením a produkty pro volný čas. Kontrakt je platný pro Českou republiku i Slovensko.

Spolupráce distributora Tech Data s firmou Dell EMC expanduje na nové trhy, konkrétně do Maďarska, na Slovensko, do Rumunska a do Turecka. Na základě nového kontraktu tedy bude divize Technology Solutions Tech Data v těchto zemích distribuovat produkty amerického giganta.

Hospodářské výsledky (13)

Společnost Dell Technologies vykázala v prvním kvartále svého fiskálního roku ztrátu ve výši 1,33 miliardy dolarů. Ve stejném období před rokem přitom firma dosáhla zisku, konkrétně 55 milionů dolarů.

Společnost Comdata Group jedná o koupi blíže nespecifikovaného podílu ve francouzských firmách poskytujících CRM řešení – B2S, BCust, Colorado Conseil a CMS, jejichž aktuálním majitelem je skupina Izium Group.

Službu Delicious pro ukládání záložek koupil vývojář ze San Franciska a provozovatel konkurenční služby Pinboard Maciej Cegłowski. Učinil tak podle svých slov proto, aby služba úplně nezmizela z internetu, byť ji sám „zabetonuje“ v režimu jen pro čtení a její klienti budou moci své účty přesunout k Pinboardu.

Společnost VMware publikovala své hospodářské výsledky za první kvartál svého fiskálního roku 2018 (končící 5. května 2017), kdy její celkové tržby činily 1,736 miliardy dolarů, což znamená meziroční nárůst o 9 %. Čistý zisk pak rostl o 48 % na 232 milionů dolarů.

České herní vývojářské studio Dreadlocks kupuje konkurenční firmu Silicon Jelly. Obě společnosti se sloučí a budou vyvíjet společně. Silicon Jelly pak bude mít na starosti mobilní divizi. Podmínky akvizice nebyly oznámeny.

Německá společnost Delivery Hero, která vlastní mimo jiné i české DámeJídlo.cz, chce podle agentury Reuters vstoupit na burzu. Valuace IPO v polovině června má činit 4,5 miliardy dolarů, obchodovat by se mělo začít o měsíc později.

Americkému Amazonu se daří, což lze vidět na růstu hodnoty jeho akcií. Aktuální tržní kapitalizace firmy činí 478 miliard dolarů, za což může překročení ceny tisíc dolarů za akcii. Amazon je již například dvojnásobně velký oproti největší americké (i světové) maloobchodní síti Wal-Mart Stores.

Konica Minolta publikovala své hospodářské výsledky za loňský rok (pro český trh). Zisk po zdanění vyrostl o 4 procenta na 103 milionů korun, a například divize IT služeb dosáhla 10procentního růstu obratu. Rekordní byly také tržby, které se s pětiprocentním nárůstem zastavily na hodnotě 1,8 miliardy korun.

Startup Givt přinesl českým neziskovkám již milion korun, přičemž spolupracuje s 2 700 organizacemi a 800 e-shopy. Jeho služba funguje na tom principu, že zákazník nakoupí zboží u konkrétního e-shopu s Givtem jako prostředníkem, který pak zajistí, že část peněz z nákupu jde do neziskovky, kterou si daný zákazník vybere.

Americká firma Mirantis loni na podzim koupila českou společnost TCP Cloud. Lupa.cz teď přinesla rozhovor s jejím spoluzakladatelem Adamem Skotnickým, který hovořil mimo jiné o tom, jak si akvizice „sedá“. Celý rozhovor naleznete zde.

Zatímco oddělené sestře HPE se příliš nedaří, spotřebitelsky orientovaná HP dosáhla v uplynulém fiskálním kvartálu nejlepších výsledků za posledních sedm let. Její tržby rostly o 7 procent na 12,4 miliardy USD, nejvíce, a to o 10 %, pak stoupal segment PC.

Společnosti Hewlett Packard Enterprise (HPE) se poslední dobou příliš nedaří. Ve svém druhém fiskálním čtvrtletí (končícím 30. dubna) firma dosáhla meziročního poklesu tržeb o 13 procent na 7,4 miliardy USD. Čistá ztráta se pak ustálila na hodnotě 612 milionů dolarů.

Legislativa (12)

Skoro 30 tisíc ze 151 tisíc zaregistrovaných podnikatelů (štatutárov) nemá ke svému občanskému průkazu s elektronickým čipem aktivovaný tzv. BOK (bezpečnostní osobní kód). Bez něj se ovšem nedostanou do své elektronické schránky na portálu Slovensko.sk. Tento přístup je přitom nutný pro elektronickou komunikaci se státem, jež je povinná již od 1. července (júla). Upozornila na to NASES.

Členské státy v Radě Evropské unie schválily zrušení tzv. geoblockingu, k němuž má dojít v roce 2018. Zjednodušeně to znamená, že máte-li předplacené nějaké on-line služby, měli byste k nim mít zajištěn přístup ze všech zemí EU.

Nová americká federální legislativa by mohla umožnit testování autonomních vozidel v každém státě. Zákon by mohl vejít v platnost již letos v létě. Testující firmy však přesto čekají přísné podmínky a složité schvalovací procesy.

V Mekce technologií San Francisku leží na stole návrh zákona, který by zakázal doručovací roboty. Může za to především fakt, že chodníky, po nichž se roboti mají pohybovat, jsou už bez nich dost přeplněné a podle vedení města jde o komercializaci veřejných prostor. Za porušení zákona by kromě pokuty hrozilo až půl roku ve vězení, což nám přijde vcelku drakonické.

Kdo má hradit škody způsobené roboty? Tuto otázku aktuálně řeší Evropská unie. Je však zajímavé, že Česká republika je v tomto ohledu vepředu – v naší legislativě, například v občanském zákoníku, je tato problematika právně zakotvena. V českém právu, na rozdíl od toho anglosaského, je třeba za autonomní vozidlo zodpovědný provozovatel, nikoliv řidič, Situaci rozebírá portál ICT Revue.

Dalo se to čekat, ale děsivě to zní i tak. Evropská unie chce kvůli teroristům omezit internet. Policie by podle nového návrhu měla mít jednodušší přístup k datům, mohla by je kopírovat přímo z cloudu. Dalo by se pochybovat, že takový krok je pro boj s terorismem ten pravý a nejefektivnější.

V Polsku byl zadržen gang podvodníků, který se zaměřoval na internetovou kriminalitu. Jeho členové využívali bílé koně k inzerci dovozu aut a zemědělských strojů, za které vybírali zálohu, ale okradení zákazníci neviděli ani zakoupené zboží, ani peníze. Podvodníci si tak přišli na minimálně 2,5 milionu eur (66 milionů korun).

Návrh zákona o kybernetické bezpečnosti prošel Senátem, což mimo jiné přinese povinnost správcům a provozovatelům informačních systémů v energetice nebo dopravě hlásit případné bezpečnostní incidenty. Pokud novela projde i přes prezidenta, pak by v ČR vznikl i samostatný Úřad pro kybernetickou bezpečnost, který by převzal část pravomocí od NBÚ.

Nová legislativa v podobě zákona o utajovaných informací posílí bezpečnost citlivých dat posílaných elektronickou formou. Zákon byl již ve zrychleném režimu schválen Poslaneckou sněmovnou. Nyní míří do Senátu a k prezidentovi, a pokud zde bude schválena, má začít platit od začátku příštího roku.

Notebooky na palubách letadel putujících mezi Evropou a USA oproti původnímu očekávání zakázány nebudou. Rozhodnutí americké administrativy se však může v případě bezpečnostního ohrožení operativně změnit.

Vystavený doklad totožnosti s čipem pro elektronickou komunikaci se státem má jen něco přes polovinu uživatelů. Ti ostatní – a je jich zhruba 95 tisíc – zatím na povinnost platnou od poloviny roku připraveni nejsou. Upozornil na to resort vnitra SR.

Lidé (17)

Zakladatel podniku zaměřeného na virtuální realitu Oculus VR Palmer Luckey původně přešel společně se svým „dítětem“ pod křidla Facebooku. Zřejmě kvůli politické aktivitě byl ovšem „odejit“. Nyní 24letý mladík pracuje na řešení, které by pomocí lidarových senzorů kontrolovalo přechod osob na hranicích, což opět výrazně zavání politikou.

Dušan Šimonovič přechází z české alternativní taxislužby Lifago, kde pracoval jako šéf marketingu, do společnosti Seznam.cz, kde bude mít na starosti konzultační oddělení, respektive prodej a rozvoj mobilní reklamy.

Firma Atos IT Solutions jmenovala nového generálního ředitele pro Českou republiku a Slovensko, Martina Sůru, který na místo nastupuje po Emilu Fitošovi, který i nadále zůstane členem vedení. Sůra předtím dlouhodobě působil ve společnosti HP, naposledy jako generální ředitel pro Slovensko a ředitel divize Enterprise Group.

Novou ředitelkou společnosti Oracle Czech byla jmenována Renata Dvořáková, která v Oraclu působí již více než deset let, naposledy ve funkci šéfky obchodního týmu orientovaného na prodej technologií. Ve funkci střídá Josefa Švendu.

Seznam po Brně otevírá pobočku i v Plzni, kam hledá lidi, zejména Java a DevOps vývojáře orientované na velká data. Noví zaměstnanci by se mohli podílet i na vývoji fulltextového vyhledávacího robota.

Bezpečnostní startup s názvem Wandera hledá lidi, celkově asi dvacet expertů do svého vývojového centra v Brně. Expanze je možná díky květnové investici amerického fondu Sapphire Ventures ve výši téměř 28 milionů dolarů.

Na valné hromadě Sdružení pro internetový rozvoj (SPIR) bylo zvoleno staronové vedení. Předsedou tak zůstává Ján Simkanič, výkonný ředitel Internet Info, místopředsedy pak Michal Feix ze Seznam.cz a Jiří Vítek z Mindshare.

Marketingovým specialistou společnosti Lenovo ČR byl jmenován Lukáš Martinák, který na tuto pozici nastupuje po Aleně Týfové a doposud působil jako projektový manažer firmy Fitness Innovations.

Dceřiná firma distributora SWS, Entec Solutions, přijala na místo obchodního manažera Aleše Dvoráka, který předtím působil ve Fujitsu Technology Solutions, a to jako produktový manažer a presales serverů a úložišť Fujitsu a NetApp.

Do funkce předsedy Slovenské akademie věd (SAV) byl prezidentem SR Andrejem Kiskou na období následujících čtyř let jmenován profesor Pavol Šajgalík.

Do funkce Business & Channel Development Director eD‘ system Czech nastupuje Dušan Kolínek, který předtím pracoval jako business & channel development manager. Ještě předtím působil v Comparexu.

Sdružení NIX.CZ bude mít v červenci nového předsedu představenstva, Ondřeje Filipa, který je zároveň výkonným ředitelem CZ.NIC. Filip sem nastupuje po Josefu Chomynovi, jenž se stal členem Rady ČTÚ.

Asociace ABSL zvolila nové představenstvo, a kromě toho jmenovala svého staronového prezidenta i ředitele na další funkční období. Prezident Ota Kulhánek i ředitel Jonathan Appleton budou svoje původní funkce vykonávat i nadále.

Svaz průmyslu a dopravy ČR má novou viceprezidentku, Milenu Jabůrkovou, která zde bude mít na starosti digitální ekonomiku a vzdělávání. Na pozici Jiřím Cieńciałovi, který se stává čestným členem Svazu.

Česká pobočka společnosti TP-Link má nového B2B developing managera, kterým je Jiří Vejman, který předtím pracoval jako sales manager u VAD distributora Proficomms.

Podnikatel Elon Musk odstupuje z pozice poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa, což je podle něj způsobeno tím, že Trump odstoupil od pařížské klimatické dohody. Musk to oznámil na svém Twitteru.

Společnost Alza jmenovala ředitelem svého personálního oddělení Marka Premuse, který se tak v rámci firmy dočkal nadprůměrně rychlého kariérního růstu. Přesně před rokem do firmy nastoupil jako HR specialista. Dosavadní šéfka HR Iveta Volfová se rozhodla „přijmout výzvu v jiném odvětví“.

Produkty, technologie a služby (53)

Banka mBank spouští na Slovensku investiční supermarket, který má pomoci zhodnotit úspory jednotlivců. Služba je dostupná na jedno kliknutí ze systému internetového bankovnictví. Podle průzkumu NMS Market Research pro mBank mají alespoň nějakou částku naspořenou dvě třetiny lidí.

Na Slovensko přichází analytický nástroj telefonické poptávky zákazníků s názvem c-all, který zde uvádí firma Evis Solutions. Záznam telefonické konverze v takovém případě probíhá analogicky se záznamem on-line konverze.

Banka Zuno po několika měsících přechodné doby na Slovensku definitivně skončila. Veškeré dříve sjednané úvěrové služby se přesouvají pod Tatra banku, podmínky se nemění.

Slovak Telekom oznámil, že se přizpůsobí regulaci roamingu v rámci EU a od 15. 6. tedy uvádí v platnost změny, které znamenají úplné zrušení příplatků za volání a SMS a nabídku dat ve všech zemích EU. Zároveň uvedl, že regulaci nehodlá nijak obcházet.

Společnost Apple zpřístupnila první díl svého pořadu z vývojářského prostředí Planet of the Apps, a to zcela zdarma. Pořad má dále vycházet přes službu Apple Music, později samozřejmě už placený.

Brněnský srovnávač letenek Kiwi.com uspořádá 23. a 24. června 24hodinový Travel Hackathon, který proběhne v pražském prostoru Pracovna. Jednotlivec nebo tým na prvním místě získá 2 500 eur, druhý 1 000 eur a třetí 500 eur.

Projekt Rondo, využívající nová pravidla loterijního zákona, získal prvních 100 tisíc uživatelů, kteří mohou za nákupy online vyhrávat věcné ceny i hotovost. Dosud pak byly rozdány ceny za více než 4 miliony korun.

Mladoboleslavský startup Valuo.cz dokáže odhadnout cenu nemovitosti, a to zcela zdarma. Využívá k tomu cenové mapy získané na základě databáze asi sta tisíc prodaných (nebo prodávaných) nemovitostí za posledního půl roku.

V červenci by se k zákazníkům měly dostat první kusy nového automobilu Tesly, Modelu 3. Potvrdil to šéf americké automobilky Elon Musk. O vůz je extrémní zájem – za rok na něj složilo zálohu 373 tisíc lidí.

Společnost Proudly provede zájemce o práci v různých firmách jejich sídly s využitím virtuální reality. Kandidáti si tak mohou „osahat“ prostředí, v němž by mohli pracovat. V současnosti je služba k dispozici pro firmy Vodafone, Nestlé a Faurecia.

Technologie volání přes LTE – VoLTE – už je nyní operátory Vodafone i O2 k dispozici také pro majitele iPhonů, tedy těch, které VoLTE podporují a mají nainstalovaný systém iOS ve verzi minimálně 10.3.

Společnost UPC nasazuje IPv6 pro své rezidentní zákazníky, nicméně zatím jen pro ty nové, kteří dostanou adresu IPv6 DS-Lite. Dosavadní klienti se zatím musejí spokojit s IPv4. Jejich dodatečná migrace na IPv6 bude záviset na koncovém zařízení, které využívají.

Společnost Apple na své vývojářské konferenci kromě jiného uvedla i Pay Cash, službu pro peer-to-peer (P2P) platby. Nová služba přijde na podzim společně s verzí mobilní platformy iOS 11 a umožní placení prostřednictvím zpráv (Messages) či dokonce s využitím virtuální asistentky Siri.

Česká spořitelna má nový vizuál internetového bankovnictví; říká mu George. Novinka je v této chvíli v pilotním testovacím provozu a nově nabízí například obchod, který je zatím co do funkcionalit poměrně chudý, nicméně do budoucna by se měl stát hlavním pilířem nového e-bankingu.

Nový český projekt Upvest nabízí možnost investic do developerských projektů prostřednictvím tzv. mezaninových úvěrů. Což je při dnešní ceně nemovitostí rozhodně možnost, která stojí za zvážení.

Společnosti Nvidia a AMD chystají grafické karty určené speciálně pro těžbu bitcoinů, uvádí server Videocardz.com. Takové karty podle serveru nebudou mít grafické výstupy a budou levnější než běžné herní karty.

Společnost Dell EMC uvádí na trhu nová řešení pro hyperkonvergovanou infrastrukturu, zařízení Dell EMC VxRail, VxRack a XC Series. K novinkám patří například zjednodušená instalace a implementace, vyšší hardwarová flexibilita či podpora nejnovějších technologií od VMwaru.

České Radiokomunikace (CRa) chtějí svou sítí LoRa pro internet věcí (IoT) do konce roku pokrýt zhruba 75 procent území ČR. Ve stejnou dobu chtějí mít v provozu desítky tisíc senzorů. Uvedl to pro portál Lupa.cz obchodní ředitel společnosti Miloš Mastník.

Společnost CETIN navyšuje rychlost přenosu dat ve své síti na 250 Mbit/s, přičemž rychlosti nad 100 Mbit/s může využít asi půl milionu domácností v ČR. Všechny domácnosti připojené přes kabely CETINu (přes jeho velkoobchodní partnery) by pak na vyšší rychlosti než dnes mohly dosáhnout do sedmi let.

Přepravní firma DHL uvedla nové řešení ve své platformě Resilience360. Jde o produkt s názvem Supply Watch, jenž pomocí strojového učení analyzuje případná rizika dodavatelského řetězce a funguje víceméně jako systém včasného varování.

Operátor T-Mobile vylepšil svou službu Chytré auto, která nově umožňuje přidání tlačítka SOS pro obvolání až pěti známých v případě nehody nebo jiné neočekávané události. Kromě toho společnost oznámila, že další výrazné zlepšení služby se chystá na podzim, kdy bude možné přímo v autě vytvořit Wi-Fi síť pro připojení mobilních zařízení.

Kingston uvádí rychlá SSD úložiště pro náročné. Konkrétně jde o model KC1000 NVMe PCIe, který podle výrobce nabízí dvojnásobnou rychlost v porovnání s SSD řešeními postavenými na sběrnici SATA a více než 40násobnou v porovnání s klasickými pevnými disky se 7 200 otáčkami.

Společnost Synology začala svým zákazníkům nabízet možnost rozšířené záruky na vybraná NAS zařízení (DS1517+ a DS1817+) a rozšiřující jednotku DX517, a to pro český a slovenský trh až na pět let.

Společnost Apple uvedla na své vývojářské konferenci množství novinek, ke kterým patří inovované iPady Pro (12,9palcový a 10,5palcový), nová verze mobilní platformy iOS 11 či nejdražší stolní počítač iMac Pro, který cenově dosáhne téměř na 5 tisíc dolarů.

Na Slovensko se po několikaleté pauze způsobené licenční smlouvou s Microsoftem opět oficiálně vracejí telefony značky Nokia (byť vyráběné firmou HMD Global). Jedná se hlavně o model 6 či „hloupý“ telefon Nokia 3310, která byla hitem asi před 15 lety.

Operátor Swan oznámil, že svou službu pevného LTE internetu (TO.doma) rozšířil do 47 nových lokalit, kterých je tak dohromady s těmi původními již 300. Společnost nyní klade důraz hlavně na pokrytí venkova, kde občas chybí ostatní typy infrastruktury nebo nabízejí nestabilnější připojení.

Do TV boxů společnosti Antik lze přidávat vlastní obsah operátorem původně nepodporovaných kanálů – stačí zadat ručně adresu streamu. Navíc už služba nebude nutně dostupná jen doma.

Dvě organizace – občanské sdružení Edufactory a neziskovka Edulab – rozjíždějí na Slovensku (konkrétně v Košicích, Žilině a Bratislavě) inovativní projekt NIMBUS, který má základním školám ukázat hravé učení v praxi.

Finančná správa SR tvrdí, že za problémy jednotlivých uživatelů s jejími webovými stránkami a elektronickými službami může nastavení konkrétních počítačů či webových prohlížečů. Pokud se tedy setkáte s komplikacemi, je podle FS třeba restartovat nebo změnit prohlížeč.

Zákazníci operátora O2 se dočkají kompenzace za rozsáhlý výpadek roamingu, a to ve dvou podobách – dostanou slevu z následující měsíční faktury, a kromě toho i promo kód na datový balíček zdarma.

S daty z Centrálneho elektronického priečinku (CEP) se podle reportáže Živé.sk před odesláním do informačního systému pracuje ručně, respektive jsou ještě překontrolovány zaměstnancem daňového či celního úřadu, což logicky prodlužuje a byrokratizuje registraci.

David Pavlík, který pracuje jako Automation Software Program Manager ve firmě SpaceX Elona Muska, chystá na 4. července v pražské galerii DOX workshop, v jehož rámci se podělí o své zkušenosti ze Silicon Valley.

Nový český startupový projekt Meatspace řeší krátkodobé pronájmy komerčních prostor, vhodných pro různé typy akcí. Aktuálně je v nabídce 300 míst, která jsou postupně doplňována. Vybírat si z nich je možné podobně jako na Airbnb.

Tesla prodala veškeré letošní zásoby solárních šindelů, což je technologie, kterou získala akvizicí společnosti SolarCity. Alespoň tedy pro rezidenční zástavbu. Pro tu komerční se zakázky řeší individuálně.

České vývojářské studio STRV pokračuje i letos ve svém vzdělávacím programu pro vývojáře a designéry STRV Academy. I letos dostane 25 zájemců šanci zúčastnit se tříměsíčního programu s podtitulem „From zero to hero“.

Společnost SAP Services automatizovala tvorbu pracovních nabídek v rámci firmy. S využitím strojového učení tak „vyrábí“ pozice na míru ušité dané místní legislativě, a to včetně potřebných dokumentů a pracovních smluv.

Společnost Konica Minolta již před nějakou dobou přenesla svůj ústřední bod zájmu z tiskových zařízení na služby. Nyní oznámila, že svou budoucnost vidí v rozvoji služeb automatizace ve firmách. K tomuto účelu vyvíjí třeba aplikace AI (umělé inteligence) pro správu a využití nestrukturovaných dat.

Americká firma IBM inovovala svou řadu bezpečnostních řešení IBM Resilient o nové funkce, díky kterým mohou podniky splnit požadavky evropského nařízení o ochraně osobních údajů GDPR.

Organizace Visa přešla na novou generaci platformy 3D-Secure, což podle ní snižuje dobu dokončení objednávky o 85 procent. Výrazně se tak má snížit podíl zákazníků, kteří zanechají opuštěný nákupní košík. Platforma 3D-Secure 2.0 je součástí vylepšení služby Verified by Visa.

Společnost OKI uvedla speciální tiskárnu s bílým tonerem, model Pro8432WT, který dokáže tisknout do formátu A3, a navíc dokáže tisknout na spoustu různých materiálů – mimo jiné i bavlnu, sklo, kov či dřevo.

Firma Western Digital chystá pro své zákazníky SSD disky s technologií 3D NAND flash se 64 vrstvami. Novinky budou patřit do řady WD Blue. Kromě toho firma představuje také SSD disky SanDisk Ultra 3D pro hráče a kreativní nadšence.

Acronis přestavil verzi 12.5 svého řešení Acronis Backup, které zálohuje podniková data se zabezpečením na nejvyšší úrovni. Nová verze podporuje zálohu instancí také pro řešení Amazon EC2, Microsoft Azure či Office 365.

Oracle rozšiřuje svou cloudovou platformu o novou službu, Oracle API Platform Cloud Service, která zjednodušuje integraci řešení od několika poskytovatelů cloudových služeb. K tvorbě platformy přispěla i akvírovaná česká firma Apiary.

Společnost Infosys představila novou platformu umělé inteligence s názvem Infosys Nia, která navazuje na dřívější generaci s názvem Mana a řešení AssistEdge. Platforma má napomoci zjednodušení podnikového IT, zvýšení efektivity a snížení nákladů.

U umělé inteligence je třeba počítat i s riziky. Zjednodušeně řečeno, když řeknu A (pozitiva), musím říct i B (negativa). Tak by se dala shrnout vědecká činnost Seána Ó hÉigeartaigha z univerzity v Cambridge, se kterým se bavili redaktoři portálu TyInternety. (zdroj)

Webový prohlížeč Google Chrome bude mít od roku 2018 přímo integrovaný blokátor reklam, tedy alespoň těch agresivních. Důvodem je podle Googlu to, že kvůli agresivním reklamám si lidé instalují externí blokátory, které blokují prakticky všechno.

Množství jarních akcí distributorů pro partnery doplnila i Show IT společnosti ABC Data, která proběhla v hotelu Voroněž v Brně. Účastníkům akce byly mimo jiné představeny novinky celkem sedmnácti značek.

Společnost Netgear přichází na trh s dvoupásmovým routerem R7000P, který podporuje standard AC2300 i technologii MU-MIMO, která umožňuje i vyšší počet připojených zařízení. Novinka pracuje ve dvou pásmech a pohání ji dvoujádrový procesor.

Na zámku v Topoľčiankách proběhlo setkání partnerů distributora SWS Distribution, které se tematicky odehrávalo v tradičním hávu. Přednášky se konaly netradičně ve dvou historických sálech.

Distributor DNS pozval své partnery na akci SecNet 2017, která se uskutečnila v hotelu Port u Máchova jezera. Událost, jejímž cílem bylo představit novinky v infrastrukturním segmentu, se nesla v havajském duchu.

Společnost SAP ČR uspořádala akci SAP Forum 2017, která se nesla v duchu oslav 25. výročí firmy na tuzemském trhu. Tentokrát se zaměřovala na umělou inteligenci, robotiku a digitalizaci, přičemž pro nás má jedno ulevující ujištění – roboti nám prý práci nevezmou a umožní nám dělat kreativnější práci.

Společnost Huawei uspořádala konferenci eco-Connect 2017, jejíž letošní iterace byla o chytrých městech, IT bezpečnosti, ale i cloudu, Big Data či IoT. Dvoudenní akce se konala v Paláci Žofín v Praze.

Certifikace a ocenění (4)

Začíná již osmý ročník soutěže IT SPY, jehož cílem je vybrat nejlepší diplomovou práci studentů z ČR a SR v segmentu informatiky a informačních technologií. Soutěž má zároveň propojit nadané studenty s potenciálními realizátory jejich teoreticky formulovaných projektů....

Soutěž zajímavých startupových projektů Vodafone Nápad roku zná své letošní vítěze. Jsou jimi Drone n Base s projektem herních dronů a mapové služby Ventusky a Mapotic.

Firma SoftwareOne Czech Republic oznámila, že se stala nejlepším partnerem Microsoftu v České republice za rok 2016 (Microsoft Country Partner of the Year 2016). Prokázala tak skvělé obchodní výsledky při dodávkách řešení Microsoftu zákazníkům.

Patrick Müller, channel account executive firmy Sophos pro ČR a SR, který již dříve získal cenu Channel manažer roku 2016 (kategorie enterprise) od magazínu ChannelWorld, se může chlubit novým oceněním: Sapphire Award za rok 2016, které loni dostalo jen pět manažerů Sophosu.

Výzkumy a studie (15)

Z mezinárodního průzkumu Microsoftu vyplývá, že české firmy mají jedno z nejstarších IT vybavení v Evropě. Téměř třetina (29 %) podniků používá PC a mobily starší pěti let. Celých 50 procent dotázaných firem přiznává, že do IT technologií investují málo, jen 26 procent podniků však má v plánu modernizaci.

Nejhodnotnější značkou světa je stále Google. Jeho hodnota stoupla meziročně o sedm procent na 245,6 miliardy USD. Druhé místo obhájil Apple (234,7 miliardy), na třetím je Microsoft, následovaný Amazonem a Facebookem. Uvádí to čerstvě zveřejněný žebříček BrandZ Top 100 agentury Milward Brown.

Průzkum Microsoftu mezi malými a středně velkými českými společnostmi ukázal, že jen 26 % dotázaných institucí plánuje v nejbližších letech zvýšit investice do IT. Pouze 30 % českých SMB má vypracovaný písemný plán na více než půl roku dopředu.

Podle zprávy analytické firmy IDC o stavu mobilní verze platformy Windows to vypadá, že systém na smartphonech pomalu ale jistě končí. Zatímco loni byl podíl Windows Phone na trhu chytrých telefonů 0,5 %, v roce 2020 už by to mělo být jen zanedbatelného 0,1 %.

Pouhá čtvrtina (26 procent) IoT projektů je úspěšně dotažena do konce, uvádí společnost Cisco ve výsledcích svého nedávného průzkumu, která uvádí, že teoreticky dobře a zároveň prakticky komplikovaně vypadalo 60 procent projektů.

Český statistický úřad zveřejnil reálný meziměsíční růst tržeb v maloobchodě v ČR, který se ustálil na hodnotě 0,8 %, meziroční růst pak dosáhl 4,5 %. Dle Štatistického úradu SR činila tato čísla na Slovensku 0,3 %, respektive 6,5 %. A zatímco specializované ICT prodejny v ČR rostly o 2,6 % meziročně, na Slovensku to bylo dokonce 50,5 %.

Podle analytické firmy Canalys se menší podniky nestíhají připravovat na chystané evropské nařízení o ochraně osobních údajů GDPR, a budou tedy potřebovat externí pomoc, což je příležitostí pro evropský trh IT bezpečnosti, který má v příštím roce růst o 16 procent.

Segment nositelné elektroniky v prvním čtvrtletí letošního roku rostl globálně o 17,9 procenta na 24,7 milionu kusů těchto zařízení. První místo mezi výrobci obsadily firmy Apple a Xiaomi, třetí je Fitbit a čtvrtý Samsung, který rostl meziročně o neuvěřitelných více než 90 procent. Uvádí to analytická firma IDC.

IT Fitness testem, jehož hlavním organizátorem je IT Asociácia Slovenska, již prošlo více než 20 tisíc Slováků. Nejvíce otestovaných je z Žilinského kraje, nejvyšší úspěšnost (49 %) je pak v kraji Prešovském.

Z měření AdMonitoring za měsíc duben 2017 vyplynulo, že celkové výdaje na on-line reklamu v ČR dosáhly hodnoty 652 milionů korun, přičemž nejvíce peněz tímto způsobem vygeneroval Seznam (240 milionů), následovaný Mafrou (118 milionů) a Economií (76 milionů).

Společnost Kaspersky Lab publikovala výsledky svojí studie o evropském nařízení GDPR, podle níž například 63 % vedoucích IT pracovníků podniků v Evropě má za to, že se k nim díky GDPR přesune více pravomocí. To by mimo jiné mohlo napomoci ke zefektivnění jejich práce.

Analytická firma IDC informovala o stavu trhu headsetů (náhlavních souprav) pro virtuální realitu v prvním kvartálu, kdy se prodalo 2,3 milionu kusů těchto zařízení. Podle prognóz IDC by segment mohl za celý letošní rok růst trojciferným procentuálním růstem.

Společnost IDC vydala své prognózy segmentu PC a tabletů, k nimž patří očekávaný pokles o 1,4 procenta ročně až do roku 2021. Výjimkou z pravidla budou firemní laptopy a hybridní tablety (zařízení 2 v 1). Ty totiž budou navzdory všemu růst.

Trh bezpečnostního softwaru ovlivňují čtyři trendy, uvádí ve své analýze společnost Gartner. Konkrétně jde o nařízení GDPR a s tím spojené komplikace pro podniky, digitální transformaci ve firmách, pokročilá analytika či akvizice a konsolidace bezpečnostních vendorů.

Trh se smartphony v následujících pěti letech stabilně poroste. Takový je závěr studie analytické firmy IDC, která předpovídá průměrnou roční míru růstu 3,4 procenta (loni to bylo 2,3 %). V roce 2018 má jít o růst nadprůměrný, a to 4,5 %. Bude to díky zlepšení ekonomiky rozvojových zemí i chystanému uvedení výročního iPhonu.

Bezpečnost (6)

Banka ČSOB rozjela zajímavou guerillovou kampaň, v jejímž rámci spustila falešnou stránku internetového bankovnictví a otestovala tak ostražitost svých klientů. Za měsíc kampaně stránku navštívilo více než 60 tisíc lidí, nicméně pozitivní je, že 67,5 % lidí nereaguje na reklamy a kliká na správné odkazy. I tak by v případě „ostrého“ útoku zákazníci přišli o 20 milionů korun.

I nadále roste počet kybernetických útoků, které využívají exploit kity. Nejčastěji využívaným z nich je pak exploit kit s názvem Rig, na vzestupu je taktéž sada Terror, uvádí ve své zprávě bezpečnostní firma Check Point. Do Top 3 škodlivých kódů se po nějaké době dostal Slammer.

Americké ministerstvo spravedlnosti obvinilo jednu ze zaměstnankyň společnosti dodávající služby státu, která měla přístup k přísně tajným informacím, že tyto informace vynesla. Konkrétně šlo o utajovaný údaj o tom, že pár dní před prezidentskými volbami v USA měli ruští hackeři zaútočit na server minimálně jednoho externího dodavatele hlasovacího softwaru.

Šéf francouzského úřadu pro kybernetickou bezpečnost ANSSI Guillaume Poupard řekl, že se nenašly důkazy toho, že by za kybernetickým útokem na tým francouzského prezidenta Emmanuela Macrona stála původně podezíraná skupina hackerů z Ruska s názvem APT28.

Za ransomwarem WannaCry by mohli stát Číňané, nikoliv Severokorejci, jak se původně soudilo. Uvedla to společnost Flashpoint na základě analýzy jednotlivých jazykových mutací WannaCry, z nichž jen ta čínská měla zcela správnou gramatiku.

Bezpečnostní firma Check Point odhalila další kybernetickou hrozbu z Číny, malware s názvem Fireball, který je schopen převzít kontrolu nad napadenými PC. Za malwarem prý stojí pekingská agentura Rafotech a podařilo se mu napadnout 250 milionů počítačů. Například v ČR prý více než 18 procent organizací.