Nejdůležitější zprávy z období 1.6.2017 - 30.6.2017

TEST

Zobrazuje se pouze volně dostupný obsah. Pokud chcete vidět víc, , prosím.

Nemáte-li účet, napište nám, nebo si můžete objednat předplatné na zkoušku.

Evropský VMworld 2017: cloudový autopilot HCX přichází

Představte si, že byste v případě potřeby mohli snadno převést běžící aplikace ze současné infrastruktury do veřejného cloudu, případně napříč cloudy. Nechme stranou otázku, proč byste něco podobného dělali, nebo zda vám to vaše interní předpisy, compliance, nebo třeba blížící se GDPR dovolují a soustřeďme se na myšlenku, že by něco takového bylo možné – automaticky, jednoduše a bez přerušení ostrého provozu. VMware totiž na své evropské konferenci v Barceloně představilo pod názvem HCX právě takové...

Hlavní události (3)

Americký Google nebude nadále personalizovat reklamu podle toho, jaké (soukromé) e-maily vám přistanou ve schránce služby Gmail. Slíbil to na svém blogu, přičemž svůj slib chce zrealizovat někdy do konce letošního roku.

Pavel Durov, zakladatel šifrované IM aplikace Telegram, musí svou službu registrovat v Rusku, což deník Financial Times, který o záležitosti informoval, považuje za vítězství ruských úřadů. A to i přesto, že sídlo firmy zůstává i nadále oficiálně ve Velké Británii. Ani jinak se princip služby nemění – Telegram totiž ukládat data nebude, byť by si to úředníci přáli.

Na světové počítačové systémy byl podniknut další velký ransomwarový útok, který byl jednotlivými bezpečnostními společnostmi pojmenován Petya, ExPetr nebo Nyetya. Začal se šířit pravděpodobně více způsoby, různé zdroje uvádějí buďto aktualizaci ukrajinského účetního softwaru MeDoc nebo návštěvu webu regionu Bachmut (zde se lidem stáhl infikovaný soubor tvářící se jako aktualizace Windows – sic!). Píšou o tom společnosti Kaspersky Lab, Eset, Cisco či Check Point. Útok se podařilo zastavit, k nejvíce zasaženým zemím však patří i ČR. Zde nicméně nebyly zasaženy důležité státní úřady ani firmy. Nejvíce zasažená je Ukrajina, ale také třeba ruská ropná společnost Rosněft. K zasaženým systémům patří i automatické sledování v Černobylu.

Kontrakty a implementace (9)

Slovenská crowd-investingová platforma Crowdberry expanduje do České republiky, kde se jejím partnerem stává David Jelen. Ten je zakladatelem společnosti Profid, poskytující služby v oblasti finančního řízení.

Česká startupová firma Response:now, která vymyslela platformu pro automatizaci průzkumů, dostala novou investici ve výši 13 milionů korun od skupiny pětice soukromých angel investorů. Nyní se i díky tomu chystá expandovat do Spojených států.

Výrobce ERP systémů J.K.R., který koncem roku 2015 „spadl“ pod holding Solitea, mění svůj název na Byznys Software. Změna názvu (od 1. července 2017) nijak nezasáhne chod firmy ani jí poskytované služby.

Americký Amazon nedávno za 13,7 miliardy dolarů koupil v USA řetězec obchodů s potravinami Whole Foods Market. Nyní se zdá, že pro zaměstnance moc velkým požehnáním nebude – gigant Jeffa Bezose se totiž rozhodl, že chce ušetřit na pracovní síle, a tak část zaměstnanců nahrazuje roboty. Jenže jedním dechem dodává, že počet pracovních pozic neubude, ale právě naopak – dosavadní zaměstnanci v distribuci, která se bude automatizovat, přejdou na nově vytvořená místa (a další lidi se budou přibírat). Tak uvidíme, jak to s těmi roboty beroucími lidem práci nakonec bude…

Cisco navazuje na svůj koncept inteligentních sítí DNA (Digital Network Architecture) novými partnerskými programy, jejichž cílem je využití partnerského ekosystému pro další rozvoj tohoto konceptu.

Do systému eReceptů je aktuálně zapojena téměř čtvrtina lékařů (a většina lékáren). Systém vydávání elektronických receptů bude od 1. ledna povinný. Oznámil to Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL).

Společnost Nvidia začíná spolupracovat s automobilkou Volvo a společností Autoliv na vývoji řešení pro autonomní vozidla. Spolupráci v tomto segmentu oznámil tradiční výrobce grafických karet také s německým Volkswagenem, tentokrát na softwarové úrovni.

Společnosti Microsoft a Fortinet rozšiřují svoje partnerství v segmentu cloudové bezpečnosti. Redmondský gigant je nově členem programu Fortinet Fabric-Ready a kromě toho integroval bezpečnostní řešení Fortinet Security Fabric do cloudové platformy Azure.

Hospodářské výsledky (4)

Společnost Apple koupila německý SensoMotoric, firmu, která vyvinula vlastní řešení pro sledování pohybu očí (eye-tracking). Ačkoliv cena transakce nebyla zveřejněna (a ani transakce samotná oficiálně potvrzena), souhlasilo by to s nedávným rozšířením strategie amerického giganta na oblast rozšířené reality.

Společnost IncParadise Čechoameričana Johna Vanhary nově patří pod českou firmu Startupr, která působí na čínském trhu. Podnik na zakládání společností navíc rozšiřuje svou působnost i do amerického státu Wyoming. Tam by rád do konce roku získal tisíc platících klientů.

Společnost System4u, orientovaná na segment BYOD, se počínaje 21. červnem mění ze společnosti s ručením omezeným na akciovou společnost. Poměr sil zůstává stejný – po třetinovém podílu drží dosavadní jednatelé firmy Martin Koláček, Edward Plch a David Peřina.

Společnost Toshiba je od 1. srpna nucena opustit hlavní index tokijské burzy Nikkei 225, a to kvůli tomu, že zatím nepublikovala svoje auditované finanční výsledky za uplynulý rok. Auditoři totiž neschválili její výsledkovou zprávu.

Legislativa (8)

Operátor 4ka údajně porušuje regulaci roamingu v Evropské unii. Obešla ji totiž tím, že její balíčky TO ani internetové balíčky není možné využívat v zahraničí. Oznámil to Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb (RÚ), který však přímo nezmínil konkrétního operátora, pouze jeho praktiky.

Rada vlády SR schválila dokument pro koordinaci výzkumu a inovací, což by do budoucna mohlo podpořit rozvoj Slovenska v oblasti inovativních smart řešení. Součástí dokumentu je mimo jiné systémové řešení financování vědy a výzkumu. Pár dní předtím (koncem června – júna) schválila vláda materiál o podpoře inovativních projektů pro města a regiony, tzv. řešení inteligentních měst.

Evropská unie chystá legislativní úpravu vzdušného prostoru kvůli automatizovaným dronům, které by se tak mohly legálně vyskytovat i na našem nebi. Drony mají mít vyhrazený prostor do 150 metrů nad zemí.

Novela zákona o kybernetické bezpečnosti rozšiřuje povinné subjekty, které nově získají legislativní povinnost zabývat se kybernetickou bezpečností. Bude sem patřit třeba zdravotnictví nebo utility. Organizace patřící do těchto oblastí budou muset monitorovat dění ve vlastní síti a umět vyhodnotit a včas oznámit útoky. Souvisí to i s novým evropským nařízením GDPR, které začne platit příští rok. Situací se přehledně zabývá Ivan Svoboda v článku na Itbiz.cz. (zdroj)

Evropská komise pokutovala Google rekordní částkou 2,42 miliardy eur za poškozování konkurence. Google zvažuje odvolání a podle svého právního zástupce Kenta Walkera „se těší, až bude moci v případu představit své argumenty.“ (Stejně je zvláštní, že Komise začíná zejména bohatým technologickým firmám rozdávat pokuty jak na běžícím pásu. Vyvstává otázka, zda je hlavní motivací skutečně blaho občanů.)

Vrchní soud v Olomouci zrušil předběžné opatření, které zakazuje provoz alternativní taxislužby Uber v Brně. Zajímavé ale je, že například v Praze služba funguje bez problémů, a naopak problémy má konkurenční Taxify z Estonska, které bylo „pro změnu“ zakázáno předběžným opatřením. Situaci se věnuje Lupa.cz. V diskusi k článku jeden ze čtenářů vznáší otázku, zda tedy zákon neplatí pro všechny, respektive zda platí lokálně v různých městech republiky jinak. Každopádně bude ještě zajímavé sledovat, jak se legislativa se sdílenou ekonomikou vyrovná.

Microsoft na nedávnou, neustále rostoucí vlnu kybernetických útoků zareagoval požadavkem na ustavení tzv. digitálních ženevských konvencí (Digital Geneva Conventions), definujících on-line pravidla chování. K diskusi se postupně přidávají i zástupci OSN, G7 i G20.

Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ) zrušilo stíhání v kauze údajně zmanipulovaných IT tendrů Integrovaného operačního programu resortu vnitra. Kvůli procesním chybám tak bylo stíhání úplně zastaveno u šesti lidí a částečně u dalšího obviněného.

Lidé (4)

Módní vlogerky (videoblogerky), vystupující zpravidla na portálu YouTube, ovlivňují v oblasti trendů teenagerky více než topmodelky. O fenoménu módních vlogerek píše portál eTrend.sk. (zdroj)

Novým ředitelem IT Asociácie Slovenska (ITAS) je Emil Fitoš, bývalý ředitel firmy Atos IT Solutions and Services. Ten ve funkci na základě rozhodnutí valného shromáždění nahrazuje Mária Lelovského, jenž přechází na pozici prvního viceprezidenta.

Novou výkonnou ředitelkou fintech asociace s názvem ČEFTAS se stala Maria Staszkiewicz, spoluautorka studie České startupy 2016 v Aspen Institutu.

Jihomoravské inovační centrum (JIC) má nového ředitele, Petra Chládka, který doposud působil ve funkci manažera Regionální inovační strategie Jihomoravského kraje. Nahrazuje Jiřího Hudečka, spoluzakladatele organizace.

Produkty, technologie a služby (21)

Převod textu na řeč (TTS čili text-to-speech) v systému Microsoft Windows 10 (Creators Update) je k dispozici mimo jiné i v češtině a slovenštině. Službu ocení zejména hendikepovaní uživatelé. Ve slovenštině se nicméně dočkají jen asistenta Filipa, ženský hlas k dispozici není.

Slovenská společnost Sygic kombinuje svou GPS navigaci s rozšířenou realitou. Technologie kromě GPS modulu ve smartphonu používá i jeho fotoaparát. Nová funkce bude stát 9,99 eura jako doplněk k již využívané aplikaci.

Nová služba od Microsoftu s názvem Stream převede mluvené slovo ve videích na text. Novinka je určena pro podnikové uživatele a v portfoliu redmondského giganta nahrazuje službu Office 365 Video.

Nový český projekt Lerneo René Hradeckého (Bonafide) chce nabízet několikahodinové kvalitní videokurzy různých osobností, které by se pohybovaly v různých oborech. Celý koncept funguje podobně jako americký MasterClass.

Facebook už se jako sociální síť vlastně ani pořádně nemá kam rozšiřovat, a tak to začíná brát po vertikálách. V současnosti chce exkluzivní seriály z Hollywoodu, jejichž „cílovkou“ budou jeho nejmladší (oficiálně) uživatelé, tedy ti od třinácti let. Takovým způsobem už „vlastní“ tvorbu řeší i firmy jako Netflix a Amazon.

Přepravní firmy se budou muset dost snažit, protože jeden z nejvlivnějších srovnávačů zboží na tuzemském trhu, Heureka.cz, rozšiřuje textové hodnocení i hvězdičky také na ně. Lidé se tak budou moci vyjádřit, jak moc (nebo málo) jsou se službami konkrétních dopravců spokojeni. Dotazník pro hodnocení (včetně hodnocení e-shopů) má nový, responzivní design s většími tlačítky.

I přes nedávné problémy (obvinění ze sexuálního zneužívání, odchod nejvyššího šéfa, údajné sledování některých zákazníků a podobně) se Uberu nebývale daří. Vždyť za uplynulý rok uskutečnil tři miliardy jízd, přitom předtím to byly jen dvě miliardy jízd celkem (od počátku fungování).

Už také v Praze jsou k dispozici Airbnb Zážitky. V rámci jedné z největších globálních služeb v oblasti sdílené ekonomiky si tak neseženete už jen bydlení, ale také různé volnočasové aktivity. Zážitky jsou aktuálně k dispozici ve více než třiceti městech celého světa.

Zpravodajská služba Seznam Zprávy ukončuje testovací (start-upový) provoz a přechází do provozu ostrého. Cílovou skupinou diváků je městský divák kolem 35 let s rodinou. Seznam se svými Zprávami nemá malé cíle – do konce roku chce 900 tisíc reálných uživatelů denně, přitom aktuálně má 3,5 milionu návštěvníků za měsíc.

Sociální síť Facebook hlásí dvě miliardy (aktivních) uživatelů. První miliardu přitom nabrala za osm let, tu druhou už jen za pět. Kdyby byl Facebook stát, byl by tím nejlidnatějším na zemi.

Služba Amazon Marketplace, která podnikatelům umožňuje prodávat své produkty (i do zahraničí) na platformě amerického gigantu a nestarat se tak o logistiku, je nově k dispozici v české jazykové mutaci.

Virtuální operátor T-Mobilu pro mladé, Kaktus, musel ustoupit od nabídky Facebooku zdarma. A to z důvodu platnosti směrnice o síťové neutralitě, která zakazuje zvýhodňování některých webů a jiných služeb jejich nezapočítáváním do datových limitů (tzv. zero-rating).

Kavárna Paralelní Polis v pražských Holešovicích umožňuje kromě plateb bitcoinem i platby jinou virtuální měnou s názvem Litecoin. Za jedinou transakci bitcoinem se totiž platí až 70 korun, což například kávu dost prodraží. U Litecoinu se transakční poplatek pohybuje okolo koruny.

Lenovo představuje konvertibilní notebook/tablet pro profesionální využití, který nese název ThinkPad Yoga 370 a vybavený je 13,3palcovým displejem, procesory Intel Core i7 a 16 GB RAM.

Ani čínský gigant Alibaba nezahálí a připravuje vlastního chytrého domácího asistenta po vzoru Applu, Googlu nebo Amazonu. S tím od Alibaby ovšem bude mít většina z nás problém se dorozumět, bude totiž komunikovat v mandarínštině.

Konica Minolta představuje novou aplikaci pro mobilní skenování, která podle ní zrychlí digitalizaci dokumentů v podnicích. Řešení totiž umožňuje skenování s využitím smartphonu nebo tabletu.

Lenovo uvádí portfolio řešení pro datová centra, a to pod značkami ThinkSystem a ThinkAgile. Nové portfolio staví na procesorech Intel Xeon Scalable a patří do něj servery, úložiště i síťové systémy.

Na dálkové ovládání dnes nemusíte mít jen malá autíčka, ale i reálné auto v měřítku 1:1. Společnosti Huawei, China Mobile a SAIC Motor na konferenci MWC Shanghai 2017 ukázaly možnosti dálkového řízení automobilu pomocí sítě 5G, kdy se řidič od auta nacházel celých 30 kilometrů daleko. Taková vzdálenost je možná díky nízké latenci sítě.

Letošní Tour de France bude využívat strojové učení k predikcím různých scénářů vývoje závodu na základě množství dat. Systém dodá pořadateli Amaury Sport Organisation (A.S.O.) společnost Dimension Data.

Firma AOC představuje novinky mezi svými monitory. Konkrétně jí v portfoliu přibylo pět modelů řady Pro-Line s úhlopříčkami od 24 do 27 palců a tenkými rámečky okolo displeje pro snadné propojení více monitorů.

Certifikace a ocenění (3)

České a slovenské startupy mohou v evropské soutěži PowerUp! platformy InnoEnergy (energetický segment) získat až 150 tisíc eur na investicích, pokud jejich projekty budou dostatečně inovativní, zejména pokud jde o úsporu energie.

Hackathon HackPrague vyhrála aplikace Whadoo, kterou společně vyvinuli studenti americké univerzity Yale a ČVUT. Appka sbírá data uživatelů z API Airbnb, Facebooku či Googlu a následně je díky tomu schopna doporučit cestovatelské aktivity a zážitky.

Společnost IBA CZ oznámila zisk partnerské certifikace Microsoft Silver Partner v segmentu vývoje aplikací. Firma nabízí hlavně řešení stavící na technologiích SharePoint, Dynamics 365 a Azure.

Výzkumy a studie (5)

Češi začínají stále více využívat možnost on-line nákupů v zahraničí. S takovým typem nákupu má podle průzkumu společnosti DPD zkušenosti 51 procent našinců. V porovnání s jinými evropskými zeměmi nicméně zaostáváme – například v Lotyšsku někdy on-line v zahraničí nakoupilo 82 procent respondentů.

Společnost Kaspersky Lab přináší aktuální studii zaměřenou na ransomware. Zde se uvádí, že útočníci stále častěji cílí (mobilní) vyděračský software na bohaté státy. Hlavním cílem jsou nově USA, na které ve velkém útočí malwarové rodiny Svpeng a Fusob.

Společnost Context přinesla přehled trhu tiskových zařízení v regionu EMEA, který v prvním čtvrtletí v meziročním srovnání vzrostl o mírné jedno procento. Nejvíce rostla oblast Blízkého Východu a Afriky, po segmentové stránce pak multifunkce.

Celosvětový trh konvergovaných systémů vyrostl v prvním čtvrtletí meziročně o 4,6 % na 2,67 miliardy USD. Pokud jde o kapacitu, ta rostla o 7,1 % na 1,48 exabajtu. Uvádí to společnost IDC.

Společnost IDC publikovala výsledky trhu serverů v regionu střední a východní Evropy (CEE) za první čtvrtletí, z nichž plyne, že náš region jako jediný z EMEA meziročně rostl, konkrétně o 7,2 %.

Bezpečnost (2)

Národná agentúra pre sieťové a elektronické služby (NASES) varuje před možnými kybernetickými útoky na portál Slovensko.sk, které mohou přijít po započetí povinnosti firem používat e-schránky pro komunikaci se státem (k čemuž již došlo 1. července – júla; pozn. red.).

Chod přepravní společnosti TNT Express výrazně narušil virus, jenž napadl její informační systémy. Je možné, že problémy, týkající se i ČR, souvisejí s novou vlnou ransomwaru, ačkoliv potvrzeno to nebylo. Škody zatím nebyly vyčísleny.