INSIDE Komentář

I když tempo růstu BI & analytiky bude celkově a celosvětově v letošním roce jen jednociferné (podle analytiků Gartneru se trh BI&A zvětší o 7,3 % na celkových 18,3 miliardy dolarů a do roku 2020 pak naroste na „zdravých“ 22,8 miliardy dolarů), existují oblasti moderní BI&A, které o hodně rychleji – v roce 2015 například meziročně o 63,6 %. Moderní BI a analytika je orientovaná zejména na vyšší zpřístupnění, pružnost (agilitu) a hlubší analytický vhled – obecně...

INSIDE Report

Konzultační a realizační služby související s chytrými stroji a umělou inteligencí budou za pět let představovat trh o velikosti 725 miliard korun – čtyřiašedesátkrát víc, než v letošním roce. Chytré stroje – tedy technologie jako jsou kognitivní počítače, umělá inteligence, inteligentní automatizace, strojové a hluboké učení – začnou být podle analytiků společnosti Gartner ve velkém nasazovány do roku 2021, kdy je bude využívat přibližně 30 procent velkých společností. „Využívání chytrých strojů v podnicích může znamenat zásadní proměnu a průlom....

INSIDE Observer

Canon oslavil 30. výročí uvedení systému EOS (Electro Optical Systém), i řešení upevnění objektivů EF. V březnu 1987 byl uveden první fotoaparát s tímto systémem, jednooká zrcadlovka EOS 650.

Japonský Panasonic vyvinul nový obrazový snímač, který dokáže dát automobilům v podstatě funkci nočního vidění. CMOS snímač dokáže přepínat mezi režimem viditelného světla a NIR (near infrared; téměř infračervené).

Dva vědci z Harvardovy univerzity mají za to, že se jim podařilo vyvinout kovový vodík, o který se různí experti pokoušejí už asi 80 let. Pokud by se objev potvrdil, šlo by o velký průlom v oblasti energetiky nebo raketového pohonu.

Vědci z Michiganské univerzity vyvinuli výkonné mikropočítače (prezentované pod značkou CubeWorks), které se svou plochou pouhých několika čtverečních milimetrů dokážou zprovoznit neuronovou síť na rozpoznávání tváře a hlasu. (Ačkoliv jsou tyto „micro-mote“ určeny hlavně pro zdravotní pomůcky a internet věcí, je jasné, že jde o něco, co se bude líbit Velkému Bratrovi, ať už to bude kdokoliv. Pozn. red.)

Operátor Vodafone má v České republice nového viceprezidenta pro finance, Milana Knížete, který naposledy působil jako finanční ředitel pro Afriku v londýnské centrále společnosti. James Lindsay, který jako viceprezident pro finance v ČR pracoval doposud, se naopak vrací do Londýna, kde bude pracovat v oddělení financí.

V Dubaji chtějí do běžného provozu ještě letos v létě uvést robotické taxi drony, konkrétně modely Ehang 184 čínské výroby. Takový dron uveze jednoho cestujícího o maximální hmotnosti 100 kg na jedno nabití do 50km vzdálenosti, maximální rychlost je přitom 160 km/h.

Na podnikatele se teď valí nové povinnosti a komplikace ze všech stran. Nejenže některým subjektům vznikla (a některým teprve vznikne) povinnost elektronické evidence tržeb (EET), ale právnické osoby nyní také mají nové povinnosti, co se ochrany osobních údajů týče. Tvrdí to firma eet1 s tím, že není jasné, zda všichni poskytovatelé pokladních systémů splňují zákonné normy pro nakládání s osobními údaji.