Bezpečnost

Bezpečnost

Webový prohlížeč Mozilla Firefox dostane upozornění na v minulosti napadené webové stránky. Příslušná data se budou stahovat ze služby Have I Been Pwned. Upozornění vyskočí vždy u těch stránek, které se staly cílem útoku v uplynulém roce.

Hudební službě Spotify unikly řádově tisíce přihlašovacích údajů uživatelů z celého světa. Web HaveIBeenPwned.com, zaměřený na úniky dat, informoval svoje uživatele o tom, že se jejich e-mailová adresa stala součástí volně přístupné databáze.

Společnost Kaspersky Lab uvedla, že počet DDoS útoků v roce 2018 klesl meziročně o 13 procent. Jenže přestože byl počet útoků nižší, byly provedeny kvalitněji a sofistikovaněji. Roste například průměrná délka trvání jednoho útoku, ale třeba útoky typu UDP flood bývají naopak velice krátké.

Švédská národní služba pro zdravotní poradenství má bezpečnostní problém – její server nebyl dostatečně zabezpečený na to, aby z něj nebylo možné ukrást záznamy telefonních hovorů společně s čísly volajících. Stačilo jen znát správnou IP adresu. Přístup k datům tak mohl získat prakticky kdokoliv. Celkově se zde nacházelo 2,7 milionu nahrávek o celkové délce 170 tisíc hodin.

Slovenská policie varuje před hoaxy, které se šíří po sociálních sítích, někdy například přímo přes zprávy ve Facebook Messengeru. Zprávy jsou napsané ve slovenštině, byť většinou s chybnou stylistikou kvůli tomu, že jde o strojový překlad. Podvodné nabídky mají většinou společné to, že se jejich původci chtějí s vámi spojit přes e-mail.

Na uživatele systému macOS od Applu útočí nový malware s označením WinPlyer, který je poměrně důmyslný, neboť podobný typ malwaru zpravidla ohrožuje jen operační systémy Windows. WinPlyer se šíří přes torrentové servery, informuje bezpečnostní firma Trend Micro.

Rusko se chce v rámci experimentu načas odstřihnout od světového internetu. Testem chce získat dostatek dat k návrhu zákona z prosince 2018, podle kterého mají operátoři a ISP za povinnost odpojit zemi od globálního internetu v případě, že dojde k agresi ze zahraničí.

I na Slovensku proběhl celoevropský průzkum EU Kids Online, zkoumající nejčastější hrozby, s nimiž se děti setkávají na webu. Lokálně průběh průzkumu koordinoval Pavel Izrael z Katolické univerzity v Ružomberku. Čtyři procenta dotázaných dětí a mládeže přiznalo problém s přílišnými nákupy v aplikacích, o peníze pak kvůli podvodům přišly dvě procenta respondentů. Špehování a lokalizaci neoprávněnou osobou přes smartphone zaznamenaly tři procenta respondentů ze Slovenska.

 

Kryptoměna s názvem EOS obsahovala i kritické chyby. V jejím systému odměn (bounty programu) už si bezpečnostní experti (či chcete-li etičtí hackeři) jen za uplynulý měsíc rozdělili 50 750 dolarů. Z toho pět odměn bylo rozdaných za kritické chyby. Provozovatelem platformy EOS.IO, na níž je kryptoměna postavená, je společnost Block.one.

Bezpečnostní firma Eset vydala další přehled největších kybernetických hrozeb na českém intenetu, tentokrát za měsíc leden. Na prvním místě v žebříčku se objevily falešné dotazníky HTML/Adware.Agent.A, na druhém místě je pak podobný malware JS/Adware.Agent.AA. Statistiky prvních deseti hrozeb byly v lednu výjimečně vyrovnané.