Bezpečnost

Bezpečnost

Přímo v obchodě Google Play se nacházely škodlivé aplikace, kterých bylo podle studie bezpečnostní firmy Avast Software zhruba padesát. Tyto aplikace obsahovaly adware, tedy malware agresivně zobrazující obtěžující reklamu. Dané aplikace měly souhrnně více než 30 milionů stažení.

Výkonný ředitel společnosti OnePlus Pete Lau se nechal slyšet, že chystaný vrcholný model smartphonu OnePlus 7 Pro (jenž by měl mimochodem mít i 5G variantu) dostane revoluční 90Hz OLED displej. Což se ale odzrcadlí i na ceně, neboť výroba takového panelu stojí třikrát tolik, co výroba dosud používaného řešení.

Francouzská vláda má vlastní komunikační aplikaci s názvem Tchap, ovšem bezpečná komunikace politiků, pro kterou byla zamýšlena, nebude tak úplně na pořadu dne. Jistý bezpečnostní expert (Twitter: @fs0c131y) totiž v aplikaci ještě před jejím oficiálním spuštěním nalezl chybu, umožňující získat přístup do ní prakticky komukoliv.

Na internet unikla globální databáze bezdrátových sítí včetně hesel, a to v prostém textu. Únik se týká konkrétně androidové aplikace WiFi Finder čínské společnosti Proofusion, jejíž poskytovatel hostingu děravou databázi stáhl offline. Na internetu se objevily přístupové informace k více než dvěma milionům Wi-Fi sítí, a to nejen hotspotů, ale i těch domácích.

Sociální síť Facebook prý od roku 2016 údajně omylem importovala e-mailové kontakty 1,5 milionu uživatelů, přičemž se ani neobtěžovala zeptat se jich na souhlas. Někteří uživatelé se při přidávání nového uživatelského účtu setkali s tím, že po nich Facebook chtěl hesla k e-mailovým účtům. Jakmile mu je dali, začal Facebook jednostranně importovat jejich kontakty.

Belgické centrum pro kybernetickou bezpečnost „lustrovalo“ čínskou firmu Huawei a došlo k závěru, že důkazy o potenciálním využívání telekomunikační infrastruktury firmy ke špionáži nebyly nalezeny. Naopak Nizozemci a jejich bezpečnostní služba jsou proti používání technologií z Číny nebo z Ruska.

Dle výsledků studie bezpečnostní firmy Symantec hotely docela často porušují pravidla ochrany soukromí GDPR. Ze studie vyšlo, že hotely často neúmyslně poskytují osobní data svých hostů z rezervací třetím stranám včetně inzerentů či analytických firem. Symantec podobné nesrovnalosti objevil u dvou třetin webových stránek z 1 500 analyzovaných. Ty pocházely z 54 zemí světa a patřily dvou- až pětihvězdičkovým hotelům.

Nizozemská firma ASML potvrdila, že se stala obětí průmyslové špionáže, a podle všeho za to můžou čínští špehové, kteří společnosti způsobili škodu v řádu stovek milionů eur. Jde o jeden z největších případů průmyslové špionáže v zemi.

V Rusku se množí případy tragických úmrtí souvisejících s používáním telefonů při koupání ve vaně. Situace se většinou týká mladých dívek – poslední obětí je 20letá Moskvanka, kterou v prázdné vaně našla ležet její matka. Dívka jednou rukou držela telefon připojený do nabíječky a tou druhou špunt od vany.

Kde jsou ty časy, kdy se „výroba“ malwaru vyplatila dělat téměř výhradně pro Windows a iOS či Linux byly nejbezpečnějšími platformami. Právě na iOS od Applu teď našli další, sofistikovaný špionážní malware, který dokázal krást fotky a videa či aktivovat mikrofon. Šířil se prostřednictvím phishingu a maskoval se za technickou podporu operátorů.