Archiv Observer

Archiv Observer

Podle ministryně průmyslu a obchodu Marty Novákové (ANO) si lidé za drahá mobilní data v Česku (v porovnání s okolními zeměmi) mohou sami. Ministryně uvedla, že kdyby lidé kupovali více dat, poskytovatelé by více vydělali a mohli by zlevnit služby. Na internetu se ihned po zveřejnění výroku začaly objevovat parodie na její slova – podle logiky věci totiž lidé, kteří chtějí levnější alkohol, musejí víc pít, a ti, kteří chtějí levnější pohřební služby, musejí víc umírat.

I česká vláda už uvažuje o zavedení digitální daně pro technologické giganty a internetové společnosti, jako jsou Google, Facebook, Apple nebo Amazon. České ministerstvo financí vedené Alenou Schillerovou se v tomto inspirovalo u Rakouska, kde mají tyhle společnosti platit 3 procenta z částky získané na internetové reklamě.

Ruští vojáci nemohou ve službě používat smartphony připojené na internet. Rozhodli o tom poslanci Státní dumy. Důvodem je snaha zabránit tomu, aby aktivní vojáci ať už záměrně či omylem nezveřejňovali potenciálně zneužitelné informace o sobě a svých kolezích.

Národní projekt úřadu místopředsedy vlády SR pro investice a informatizaci (ÚPVII) má ambici zlepšit systém eZdravie, který má být propracovanější a má fungovat kvalitněji. Projekt za částku odhadovanou na téměř 7,5 milionu eur vypracoval provozovatel systému, Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI).

Webový prohlížeč Mozilla Firefox dostane upozornění na v minulosti napadené webové stránky. Příslušná data se budou stahovat ze služby Have I Been Pwned. Upozornění vyskočí vždy u těch stránek, které se staly cílem útoku v uplynulém roce.

Funkce časová osa (Timeline) v operačním systému Windows 10 nově oficiálně podporuje také webový prohlížeč Google Chrome. Oznámil to Microsoft s tím, že k zajištění integrace Chromu do Timeline je třeba si stáhnout příslušné rozšíření prohlížeče.

Čínská společnost Tencent, která vyvinula mimořádně populární mobilní hru PUBG Mobile, přiznala, že svým dílem přispívá k mobilní závislosti Indů. Chce to řešit spoluprací s vládními úřady, vzdělávacími institucemi i rodinami takto postižených jednotlivců.

Šéf společnosti Huawei Žen Čeng-fei se nechal slyšet, že ve výzvách USA lidem a vládám, aby bojkotovali jeho technologie, nevidí žádnou hrozbu. Oznámil, že svět se k jeho firmě nemůže obrátit zády, protože je pokrokovější.

Hudební službě Spotify unikly řádově tisíce přihlašovacích údajů uživatelů z celého světa. Web HaveIBeenPwned.com, zaměřený na úniky dat, informoval svoje uživatele o tom, že se jejich e-mailová adresa stala součástí volně přístupné databáze.

Společnost Kaspersky Lab uvedla, že počet DDoS útoků v roce 2018 klesl meziročně o 13 procent. Jenže přestože byl počet útoků nižší, byly provedeny kvalitněji a sofistikovaněji. Roste například průměrná délka trvání jednoho útoku, ale třeba útoky typu UDP flood bývají naopak velice krátké.