Archiv Observer

Archiv Observer

Slovenský resort školství zaplatí celkově 722 tisíc eur za chyby v projektu internetu do škol s názvem Digitálne učivo na dosah. S tím na ministerstvu začal současný místopředseda vlády pro investice a informatizaci Peter Pellegrini. Přehled celé problematiky přinesl portál Živé.sk. (zdroj)

Kontrola úřadu Petra Pellegriniho a ministerstva financí zjistila, že státní úředníci ne vždy dodržují zákon při vydávání elektronických občanských průkazů. Povinností občana je totiž zvolit si v takovém případě šestimístný bezpečnostní osobní kód s názvem BOK, jenže podle zjištění kontrolorů se tak neděje vždy.

Národná banka Slovenska (NBS) zrušila výběrové řízení na aplikaci Moje peniaze za odhadovanou cenu 156 tisíc eur. Aplikace měla lidi naučit rozpoznávat falešné bankovky. Podle mluvčí banky instituce upustila i od myšlenky aplikace jako celku a výběrové řízení se tak opakovat nebude.

Američtí vyšetřovatelé přišli s podezřením, podle nějž výrobce dronů DJI odesílá data o kritické infrastruktuře USA do Číny, kde je má k dispozici tamní vláda. DJI podle svého vyjádření své zákazníky k nahrávání videí na jeho servery nenutí. Podle amerických úřadů se má situace týkat komerčních řad dronů značky DJI, nikoliv hobby variant.

Žilinská univerzita ve spolupráci se společností Huawei otevřela ve svých prostorách tzv. Safe City Lab, výzkumné středisko, které se má věnovat zajištění komunikace při kritických událostech od přírodních katastrof po masové akce.

Vítězem kategorie Challenger Award soutěže Startup Awards se stal startup Decent, který je aktuálně největší potenciál růstu. Firma přináší vlastní verzi technologie blockchain.

Operátor 4ka rozjíždí spolupráci se sítí prodejen Digitall. Jeho služby si je nově možné aktivovat v celkem 40 prodejnách této sítě ve 33 slovenských městech, které se nacházejí v nákupních centrech Kaufland nebo Tesco.

Banka mBank oslavila koncem listopadu (novembra) desáté výročí svého působení na Slovensku. Finanční instituce má vizi, aby stále více lidí využívalo její mobilní aplikaci, která má na pozici lídra mezi používanými technologiemi nahradit internetové bankovnictví.

Novým partnerem společnosti Deloitte je Michal Kopanič, který bude nově zodpovědný za tým poradenské firmy na Slovensku. Doposud působil jako CEE SDC Banking Technology Lead společnosti PwC.

Již 98,5 procenta obcí na Slovensku má přislíbené připojení k internetu s minimální rychlostí 30 Mbit/s do roku 2020. Počátkem roku bylo obcí bez příslibu 207, nyní je jich jen 46. Úřad místopředsedy vlády pro investice a informatizaci Petra Pellegriniho jedná s operátory, aby se i tento počet dále snižoval.