Archiv Observer

Archiv Observer

Slovenským školstvím stále hýbe projekt internetu do škol s názvem Edunet_SK, který se na delší dobu „zasekl“. V současné době resort školství čeká na rozhodnutí Úradu pre verejné obstarávanie, na který podal podnět jeden z podniků účastnících se tendru. Zatím není jasné, kdy dojde na podpis smlouvy s vítězem výběrového řízení, firmou Swan Mobile. Pro stát je důležité zajistit konektivitu a související služby jedním dodavatelem, aby měl jistotu bezpečnosti. O celé problematice se podrobně rozepsal Lukáš Kosno na portálu Živé.sk. (zdroj)

Ministerstvo financií SR založilo ve své struktuře Centrum pre finančné inovácie, jehož prostřednictvím chce získat větší dohled nad inovacemi v segmentu fintech. Resort se právě tomuto oboru chystá věnovat proto, že jde o rychle se rozvíjející oblast. Mimo jiné se zaměří na bezpečnost při ověřování identity otiskem prstů nebo snímkem tváře či na technologii blockchain.

Předseda slovenské vlády Róbert Fico chce zjednodušit čerpání dotací z evropských fondů, ale zároveň žádá i vyšší transparentnost procesů při žádostech o peníze. Rychlost zpracovávání žádostí na Slovensku je podle Fica třikrát náročnější a přísnější než v Bruselu. Vláda chce v souvislosti s tím vytipovat úředníky, u nichž hrozí korupční jednání.

Předsedou sdružení IAB Slovakia bude Miroslav Pagáč, který působí jako Digital Director v agentuře Zenith. Ve funkci nahrazuje Michala Žatkuliaka, který odchází z vydavatelství Ringier Axel Springer Slovakia do sázkové kanceláře Niké, kde pracuje jako Chief Digital Officer.

Lingea se ve svém překladači chystá využít umělou inteligenci, kterou chce zlepšit překlady v jazycích východní Evropy. Česká firma se zaměří především na segment B2B a na rozdíl od Googlu také třeba i na možnost fungování off-line a soukromí uživatelů.

Obchodní centrum Galerie Teplice experimentuje s moderními technologiemi. Ve spolupráci se společnostmi Aruba a ePurse, které dodaly technologické řešení, zkombinovalo lokalizační služby s Wi-Fi. Nová mobilní aplikace pro zákazníky i obchodníky má mimo jiné analyzovat data o zákaznících.

Směnárna kryptoměn Coinbase rozjíždí novou službu nazvanou Coinbase Commerce, díky které budou moci obchodníci po celém světě přijímat platby v kryptoměnách – Bitcoinu, Ethereu, Litecoinu a měně BitcoinC ash. Coinbase Commerce bude fungovat podobně jako jakákoliv digitální peněženka (s lokálním fungováním). Jenže Coinbase se v poslední době nevyhnuly ani negativní zprávy. Aktuální kontroverzí je neoprávněné účtování dodatečných poplatků uživatelům, kteří prostřednictvím její platformy nakupovali kryptoměny. Několik uživatelů si na Redditu stěžovalo, že jim Coinbase „vysál“ bankovní účty.

Společnost SpaceX připravuje další starty svých strojů do vesmíru. Tím zatím posledním je mise rakety Falcon 9 ze soboty 17. února, která na své palubě vezla tři satelity, z nichž dva patří přímo SpaceX a má na nich být otestováno připojení planety k vysokorychlostnímu internetu.

Seznam.cz má novou posilu PR oddělení, Andreu Daičovou, která zde pracuje jako PR specialistka se zodpovědností za komunikaci produktů a služeb. Doposud byla zaměstnankyní agentury McCann Prague, v níž měla na starosti komunikaci kosmetické firmy L’Oréal. Na nové funkci střídá Táňu Lálovou.

Finská vývojářská firma Supercell dosáhla v loňském roce tržeb mírně převyšujících 2 miliardy dolarů. Čistý zisk pak činil 810 milionů dolarů. K nejúspěšnějším herním titulům společnosti patří mobilní Clash of Clans.