Hospodářské výsledky a akvizice

Hospodářské výsledky a akvizice

Finská vývojářská firma Supercell dosáhla v loňském roce tržeb mírně převyšujících 2 miliardy dolarů. Čistý zisk pak činil 810 milionů dolarů. K nejúspěšnějším herním titulům společnosti patří mobilní Clash of Clans.

Společnost Alphabet, která vlastní mimo jiné i Google, se ve čtvrtém čtvrtletí dostala do ztráty, konkrétně ve výši 3,02 miliardy dolarů. Důvodem je proběhnuvší daňová reforma ve Spojených státech. Předloni ve stejném období dosáhla zisku 5,33 miliardy dolarů. Tržby Alphabetu ve Q4/2017 rostly o 24 procent na 32,32 miliardy dolarů.

Vypadá to, že Broadcom se plánů na nevyžádanou akvizici konkurenčního Qualcommu jenom tak nevzdá. Obchod už má dokonce čím financovat – zajistil si totiž obrovský úvěr ve výši 100 miliard dolarů, který by mu v případě úspěšného vyjednání akvizice poskytla skupina 12 bank.

Společnost Uber Technologies zaznamenala v roce 2017 čistou ztrátu ve výši 4,5 miliardy dolarů. Předloni ztráta činila 2,8 miliardy. Přesto jí investoři věří a vložili do ní 14 miliard dolarů na nových investicích – patřil k nim například japonský gigant SoftBank.

Dánská telekomunikační společnost TDC by mohla změnit majitele, tedy v případě, že se jejím akcionářům bude zamlouvat nabídka na akvizici ve výši 6,65 miliardy dolarů. Tuto částku chce za TDC zaplatit konsorcium investorů vedené australskou firmou Macquarie; dalšími členy konsorcia jsou dánské penzijní fondy PFA, ATP a PAK.

Služba mojeID, která slouží mimo jiné k jednorázovému ověření identity, se pochlubila dosažením mety 600 tisíc uživatelů. Provozovatelem služby mojeID je správce národní domény, sdružení CZ.NIC.

Microsoftu se po finanční stránce daří, a to nejvíce ve službách Azure. Obrat společnosti dosáhl v posledním čtvrtletí roku 2017 obratu ve výši 28,92 miliardy dolarů s meziročním nárůstem 12 %. Tržby ze služeb Azure rostly o neuvěřitelných 98 % a jde tak již o desáté čtvrtletí za sebou s meziročním růstem o minimální hodnotě 90 %.

Provozovatel sociální sítě Twitter publikoval svoje hospodářské výsledky za poslední kvartál roku 2017, kdy vůbec poprvé ve svých dějinách vykázal čtvrtletní zisk, a to konkrétně ve výši 91,1 milionu dolarů. Ve stejném období předloni přitom firma dosáhla ztráty, a to 167,1 milionu USD.

Už ani tak relativně marginální akvizice, jako je nákup aplikace Shazam americkou společností Apple, neunikla očím Bruselu. Transakci v odhadované hodnotě 400 milionů dolarů (přesná hodnota oficiálně oznámena nebyla) teď zkoumá Evropská komise. Podle ní by totiž mohla mít „negativní dopad“ na hospodářskou soutěž v EHP.