Hospodářské výsledky a akvizice

Hospodářské výsledky a akvizice

Virtuální měně Bitcoin se sice loni příliš nedařilo, ale nyní si to trochu vynahrazuje. Na Velikonoční pondělí překročila jeho hodnota 5 500 dolarů za kus, což je nové letošní maximum. V úterý pak kurz povyskočil na další maximum, 5 636 dolarů.

Po finanční stránce se Twitteru sice docela daří, jenže provozovatel sociální sítě zkrátka nedokáže „sbírat“ nové uživatele – v této oblasti už delší dobu stagnuje. Počet měsíčních aktivních uživatelů sice mezičtvrtletně vzrostl z 321 milionů v Q4/2018 na 330 milionů v Q1/2019, nicméně meziročně se stejně jedná o pokles (z 336 milionů). Za první čtvrtletí Twitter zaznamenal tržby ve výši 787 milionů dolarů, tržby z reklamy pak dosáhly 679 milionů (v obou případech +18 procent meziročně).

V Rusku zkrachovala společnost Yota Devices, která se v uplynulých letech proslavila uvedením netypických smartphonů YotaPhone se dvěma displeji, přičemž ten sekundární využíval e-Ink technologii (podobně jako čtečky elektronických knih). Krach způsobil mimo jiné i soudní spor s jedním z dodavatelů, společností Hi-P Singapore.

Společnost Avast Software mění svoji (především příjmovou) strukturu. Zhruba 55 procent jejích tržeb totiž tvoří produkty mimo antivir. Mezi uživateli jsou totiž stále oblíbenější dříve okrajové produkty, jako VPN či správci hesel, a navíc se chce firma do budoucna zaměřit i na oblasti ochrany chytrých domácností nebo internetu věcí. V prvním čtvrtletí finančního roku 2019 Avast dosáhl nárůstu tržeb o 9,1 procenta na 209,1 milionu dolarů. Zisk EBITDA pak rostl o 5,4 procenta na 117,5 milionu dolarů.

Tržní hodnota Qualcommu po oznámení dohody s Applem prudce stoupla, skokově o 30 miliard dolarů. Může za to jak vyřešení vleklých soudních sporů s konkurentem, tak nejspíš i platba blíže nespecifikované částky ze strany Applu, která byla součástí dohody. Podle analytika Wedbush Securities Dana Ivese je to „v USA v souvislosti 5G svět Qualcommu a všichni ostatní jen platí nájem.“

Společnost Konica Minolta zveřejnila svoje hospodářské výsledky, podle kterých jí tržby za IT služby rostly o dvě procenta a na celkovém obratu společnosti tak tvoří již 17 procent. Počet zákazníků, kteří se o IT služby zajímají, navíc podle firmy roste.

Operátor Nordic Telecom kupuje zbývající 50procentní podíl ve společnosti Libli, který doposud patřil skupině DRFG a firmě DRFG Telco Management. Původních 50 procent vlastnil Nordic Telecom v Libli už v roce 2017. Hodnota transakce zveřejněna nebyla.

Značka Honor, patřící pod Huawei, má ambice stát se světovou čtyřkou na globálním trhu smartphonů. Za tímto účelem chce navyšovat investice do vývoje a rozšíření distribučních kanálů. V růstu by měl firmě pomoci i 5G telefon, jenž má být představen ještě v letošním roce.

Kryptoměna Bitcoin pokračuje v rostoucím trendu, i když je otázkou, jak dlouho to bude trvat a zda se časem opět neprojeví její volatilita ve směru dolů. Kurz Bitcoinu se v neděli 7.4. dostal na hodnotu 5 332 USD, přičemž ještě nedávno stagnoval zhruba o tisíc dolarů níž.

Společnosti Huawei sebevědomí rozhodně nechybí. Jeden z jejích vysokých představitelů, Richard Yu, se v rozhovoru pro čínská média nechal slyšet, že jeho firma bude do konce roku 2020 globální jedničkou na trhu smartphonů. Stane se tak poté, co předstihne Samsung. Společně s dceřinou značkou Honor by ovšem mohla být první ještě letos. Podle pana Yu Huawei paradoxně pomohly i sankce ze strany Spojených států, které na jeho firmu upnuly pozornost světa. Jenže jiná, související zpráva hovoří o tom, že šéf společnosti Samsung JD Koh oznámil, že jeho společnost v následujících deseti letech nemá v plánu první místo žebříčku globálních výrobců smartphonů opouštět.