Hospodářské výsledky a akvizice

Hospodářské výsledky a akvizice

Společnost Ant Financial Services Group, provozující největší online platební platformu v Číně, získal od investorů celkově rekordních 14 miliard dolarů. Podle agentury Reuters jde o nejvyšší částku, jakou vybrala jakákoliv soukromá firma formou fundraisingu.

Společnost Adyen při vstupu na burzu buďto silně podhodnotila svou valuaci, nebo ji raní akcionáři silně nadhodnotili. Cena jedné akcie na vstupu činila 240 eur, přitom už po začátku obchodování vzrostla o 66 procent a později dokonce na více než dvojnásobek, konkrétně 503,90 eura. Adyen zpracovává platby pro velké technologické hráče typu Netflixu, Facebooku, Spotify či eBay.

Americká společnost AT&T dokončila převzetí skupiny Time Warner, která vlastní široké portfolio médií. Fúzi dalo zelenou ministerstvo spravedlnosti USA i federální soudce Richard Leon. Samotná akvizice má hodnotu 85 miliard amerických dolarů.

Společnost Seznam zveřejnila svoje hospodářské výsledky za rok 2017, kdy u ní došlo k meziročnímu nárůstu tržeb o 11 procent na rekordní hodnotu 4,12 miliardy korun. Provozní zisk (EBITDA) pak ve stejném období vzrostl o 17 procent na 1,89 miliardy. Růst byl dosažen hlavně díky obsahovým službám, zpravodajství i programatické reklamě.

Akcie čínské společnosti ZTE se po návratu na hongkongskou burzu propadly akcie, a to o 41 procent. Valuace firmy klesla o tři miliardy dolarů. To vše bylo způsobeno embargem ze strany Spojených států, které firmě v podstatě zabránilo v efektivním fungování. ZTE se však s USA nakonec dohodla, byť to znamenalo pokutu ve výši 1 miliardy dolarů.

Za pouhých 36 milionů dolarů kupuje Sharp (vlastněný tchajwanským Foxconnem) kontrolní podíl v divizi osobních počítačů Toshiba. Z jednoho z kdysi nejprestižnějších PC výrobců se tak stane pouhá značka vlastněná v konečném důsledku čínským gigantem.

Společnost VMware rostla v prvním fiskálním čtvrtletí o 14 % na 2,01 miliardy dolarů obratu. Čistý zisk činil bezmála polovinu – 942 milionů dolarů.

Start-up Mews, vyvíjející chytrý rezervační systém pro hotely, získal investici ve výši 150 milionů Kč od investičních fondů Notion, HenQ a Thayer Ventures. Cloudový systém v současné době používá na 350 ubytovacích zařízení se 43 tisíci lůžky.

Služba Airbnb zveřejnila data o roku 2017 také pro Slovensko. Vyplývá z nich, že vloni poskytovalo na Slovensku ubytování 2 200 lidí a medián příjmu byl 1 300 eur. Na Slovensko díky službě přiteklo odhadem 31 milionů eur, z toho šest milionů získali poskytovatelé ubytování. Počet návštěv rostl meziročně o 83 %.