Hospodářské výsledky a akvizice

Hospodářské výsledky a akvizice

Společnost Red Hat na mimořádné schůzi doporučí svým akcionářům schválení akvizice ze strany IBM. Původní plán zní, že akcie Red Hatu IBM vykoupí po 190 dolarech za kus. Celková hodnota transakce pak má dosáhnout přibližně 34 miliard dolarů.

Společnost IBM prodává některé svoje softwarové produkty, které kupuje indická firma HCL Technologies. Součástí transakce jsou řešení Appscan, BigFix, Unica (on-premise), Commerce (on-premise), Portal (on-premise), Notes, Domino a Connections. Hodnota akvizice dosáhla 1,8 miliardy dolarů.

Společnost HMD Global prodala za dva roky své existence 70 milionů mobilů značky Nokia, které vyrábí licenčně. Číslo zahrnuje jak smartphony, tak tlačítkové, tedy tzv. feature telefony. Odhaduje se, že 56 milionů mobilů si koupili lidé nad 35 let. Že by nostalgie?

V Japonsku proběhne největší IPO (primární nabídka akcií na burze) v dějinách. Mobilní divize SoftBank se bude prodávat po (v přepočtu) více než 300 Kč za akcii v celkovém objemu 160 milionů akcií. Valuace v rámci IPO se tak odhaduje na přibližně 533 miliard korun.

Startup Lyft, přímý konkurent slavnější alternativní taxislužbu Uber, si u americké Komise pro cenné papíry (SEC) podal žádost o vstup na burzu. Ten by měl proběhnout formou IPO, přičemž pokud to vyjde, mohl by Lyft překonat právě svého slavného rivala, který chce na burzu taktéž v příštím roce. Akcie Lyftu by se mohly začít obchodovat již v jeho první polovině.

Společnost Check Point oznamuje novou akvizici. Tentokrát koupila izraelskou firmu Dome9, jež se zabývá řešeními pro vynucování dodržování bezpečnostních pravidel a ochranu multicloudových prostředí. Hodnota akvizice zveřejněna nebyla.

Lékárna Pilulka, kterou založili Martin a Petr Kasovi, má už stovku kamenných poboček. Zatím poslední čtyři z nich byly otevřeny ve Frýdlantě nad Ostravicí, Mikulově, Břeclavi a České Lípě. Z této stovky poboček je 40 v přímém vlastnictví společnosti, zbytek jsou franšízy. Obrat skupiny Pilulka dosáhne letos odhadem dvou miliard korun se zhruba třetinovým růstem.

Prudký pokles hodnoty kryptoměny Bitcoin pokračoval i v prvním prosincovém týdnu. Například ve čtvrtek a v pátek na burze Coindesk Bitcoin spadl pod 3 370 dolarů s denním poklesem o více než 11 procent. Nedařilo se ani měnám ripple či ether.

Společnost Hewlett Packard Enterprise (HPE) zveřejnila svoje hospodářské výsledky za čtvrté čtvrtletí svého fiskálního roku 2018, jakož i celý tento rok. Obrat firmy za čtvrtletí rostl o 4 procenta na 7,9 miliardy dolarů, růst za celý rok pak dosáhl 7 procent s konečnou sumou 30,9 miliardy dolarů.

Hodnota kryptoměny bitcoin v listopadu rekordně poklesla. V daném měsíci měna oslabila o 37 procent, což znamená největší propad hodnoty od dubna 2011. Poslední listopadový den nevystoupala nad 4 000 dolarů za kus, přičemž oproti přibližně rok starému rekordu to znamená propad o zhruba 80 procent. Čísla zveřejnil portál CoinMarketCap.com. Kurz bitcoinu na platformě Bitstamp pak v pondělí 3. prosince spadl až na 3 747 dolarů.