Hlavní události

Hlavní události

Slovenským školstvím stále hýbe projekt internetu do škol s názvem Edunet_SK, který se na delší dobu „zasekl“. V současné době resort školství čeká na rozhodnutí Úradu pre verejné obstarávanie, na který podal podnět jeden z podniků účastnících se tendru. Zatím není jasné, kdy dojde na podpis smlouvy s vítězem výběrového řízení, firmou Swan Mobile. Pro stát je důležité zajistit konektivitu a související služby jedním dodavatelem, aby měl jistotu bezpečnosti. O celé problematice se podrobně rozepsal Lukáš Kosno na portálu Živé.sk. (zdroj)

Zakladatel sociální sítě Facebook Mark Zuckerberg přijede na Slovensko, kde bude přednášet na téma Facebook – globální fenomén v globálním světě. Podle informací Kanadsko-slovenské obchodní komory (KSOK), která Zuckerberga do země pozvala, proběhne Zuckerbergova přednáška dne 25. června (júna) v bratislavském hotelu DoubleTree by Hilton.

Číňané celých pět let kradli data ze sídla Africké unie v etiopské Addis Abebě, které sami postavili a nejspíš i vybavili technologiemi vlastní výroby. Technici budovy si nezvyklého nočního provozu serverů všimli až letos v lednu. K únikům dat mělo docházet už od roku 2012, kdy bylo sídlo Africké unii předáno. Informuje o tom francouzský deník Le Monde s tím, že Čína jakékoliv obvinění považuje za absurdní. Afričané již od objevu stihli nasadit vlastní servery se šifrovaným provozem.

Jihokorejský Samsung zavře svoji továrnu ve Voderadech u Trnavy, tedy jeden ze dvou svých výrobních závodů na Slovensku. Firma se rozhodla konsolidovat svoje závody ve Voderadech a Galantě. A zaměstnanci z prvního zmiňovaného závodu dostali možnost jít pracovat do druhého.

Největší skandinávská banka Nordea zakázala všem svým zaměstnancům jakékoliv investice do kryptoměn. Zaměstnavatel se je tak podle svých slov snaží chránit před jejich zapojením do nelegálních a neetických aktivit. Jen pro zajímavost – v bance Nordea aktuálně pracuje 31 tisíc lidí.

Úřad místopředsedy vlády pro investice a informatizaci Petra Pellegriniho dal těsně před Vánoci k veřejnému připomínkování i další zákony a směrnice – byť se původně hovořilo jen o metodice ke kybernetické bezpečnosti. Komunita IT expertů v čele se sdružením Slovensko.Digital nad tím jen nechápavě kroutí hlavou.

Na bankovním trhu se v souvislosti s evropskou směrnicí PSD2 očekává zostření konkurenčního boje. Portál Živé.sk se na situaci okolo směrnice ptal jednotlivých slovenských bank, z nichž většina se vyjádřila i k tomu, jak je na její příchod připravena. (zdroj)

Záplaty zranitelností Spectre a Meltdown samozřejmě nemají vliv na výkon pouze osobních počítačů, ale i serverů v datových centrech. Čeští experti (a firmy) dotázaní portálem Lupa.cz se vesměs shodli na tom, že situace zásadní pokles výkonu nepřinese. (zdroj)

Američtí zákonodárci vyzvali tamního operátora AT&T, aby ukončil svoje obchodní vztahy s tamní společností Huawei Technologies. Negativně se vyjádřili také k plánu čínské společnosti China Mobile na trh v USA. Důvod spočívá v obavách z narušení bezpečnosti.

Vědci ze Slovenské akademie věd (SAV) tvrdí, že si možná vytváříme digitální dobu temna. V posledních desetiletích totiž podle nich neexistuje prakticky žádný fyzický záznam digitálních materiálů. Někteří z nich dokonce 21. století nazývají „digitální černou dírou“.