Hlavní události

Hlavní události

Ministerstvo vnitra ČR publikovalo předběžnou tržní konzultaci nazvanou Služby IaaS a PaaS eGovernment cloudu v ČR. Informovala o tom ICT Unie s tím, že zájemci z řad podniků, které se chtějí stát dodavateli cloudových služeb v rámci eGovernment cloudu, jsou žádáni, aby do 9.7. na tuto tržní konzultaci zaslali zpětnou vazbu.

Americký prezident Donald Trump opět povolil spolupráci amerických společností s čínskou Huawei. Stalo se tak poté, co na summitu G20 v japonské Ósace rokoval se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem. Výjimkou v oblasti spolupráce mají být technologie, u nichž hrozí riziko pro národní bezpečnost.

Společnost Software602 připomenula desetileté výročí zavedení systému datových schránek v České republice, na kterém se nemalou měrou podílela právě i ona. Dle jejích statistik měly datové stránky za celých deset let souhrnně jen 327 minut výpadků, což znamená plynulost provozu na úrovni 99,9 procenta. V současnosti je v provozu 857 tisíc schránek s celkově 1,4 milionem uživatelů.

Spoluzakladatel Microsoftu Bill Gates v nedávném rozhovoru přiznal, že největší chybou Microsoftu bylo to, že se mu v oblasti mobility nepodařilo dostat se na úroveň Androidu. Podle něj je totiž na trhu prostor pouze pro jediný mobilní operační systém, který „není Apple“.

Apple uvažuje o přesunu části (15 až 30 procent) svých dosavadních výrobních a montážních kapacit z Číny do jiných zemí. Rád by diverzifikoval svůj dodavatelský řetězec i z důvodu potenciální čínské reakce na americké sankce, jenže jak tvrdí portál Nikkei Asian Review, není to jediný důvod a z Číny by část továren stěhoval i v případě, že by se probíhající obchodní konflikt urovnal.

Sdružení provozovatelů webů na Slovensku IAB Slovakia zveřejnilo změny ve svém etickém kodexu. Jeho součástí jsou i klauzule týkající se sankcí souvisejících s krádežemi obsahu. Mezi změny se řadí například nutnost zveřejnění zdroje už v prvních pěti větách textu. Nedodržení pravidel může vést k dočasně odebranému přístupu k oficiálním datům měření návštěvnosti IABmonitor, což může výrazně zkomplikovat situaci s inzercí.

Světová zdravotnická organizace (WHO) přidala na oficiální seznam diagnostikovatelných nemocí, jenž začne platit 1. ledna 2022, závislost na hrách. Nová choroba je definovaná stejně jako gamblerství a spočívá v upřednostňování virtuálního světa před socializací v tom reálném a dalšími aktivitami.

Za poslední týden se na internetu objevilo hned několik novinek ke kauze Huawei, čínské společnosti, která je asi nejznámější obětí americko-čínské obchodní války. Nejprve jsme se dozvěděli zprávu o dočasném „vyšachování“ Huawei z Wi-Fi Alliance, což je organizace, která určuje bezdrátové standardy Wi-Fi. Což by pro firmu mohlo mít v dlouhodobějším měřítku velké negativní důsledky. Stejně tak Huawei musel odejít z organizace SD Association, která má na starosti standardizaci paměťových SD a microSD karet (později v uplynulém týdnu bylo členství Huawei v obou těchto organizacích i v Bluetooth SIG byť neoficiálně obnoveno). Google pak zařízení Huawei (včetně vlastního modelu Nexus 6P) odstranil ze seznamu zařízení doporučených pro podniky, Android Enterprise Recommended. Americký prezident Donald Trump se ovšem nechal slyšet, že by Huawei „v určité podobě“ mohla být součástí americko-čínské obchodní dohody, která se podle všeho rýsuje. Na internetu se zároveň objevily i informace o tom, že Huawei připravuje vlastní mobilní operační systém, jenž by měl podporovat aplikace pro Android. Jenže jádro problému bude vězet hlavně v zapovězeném přístupu ke Google Play.

Prezident ČR Miloš Zeman chce uspořádat další konferenci o technologii 5G, na kterou by podle informací portálu Lupa.cz měl pozvat i čínskou společnost Huawei, o které se na původní konferenci pořádané Ministerstvem zahraničí ČR a Národním úřadem pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) sice hovořilo, ale sama se jí neúčastnila.

Čínská společnost Lenovo popřela, že by připravovala vlastní operační systém. Prý se vyostřenou obchodní válkou mezi Spojenými státy a Čínou ohrožená necítí. K nejvýznamnějším „obětem“ této války se tak řadí společnost Huawei, o které referujeme v dalších příspěvcích v rámci tohoto čísla Observeru.