Hlavní události

Hlavní události

Ve východoslovenské obci Seňa se rozhořel spor o optické přípojky mezi společností Východoslovenská distribučná a okresním prokurátorem, respektive asociací ALPI, kteří v nově natažených nadzemních kabelech vidí porušení vyhlášky ministerstva životního prostředí, podle které se mají optická vedení „tahat“ jen pod zemí. O případu si můžete přečíst zde.

Americký Google našel ve svém reklamním systému inzerci placenou Ruskem, která se šířila třeba i na portálech YouTube či Gmail. Podle Googlu měla taková reklama šířit dezinformace a ovlivnit loňské prezidentské volby v Americe, což si upřímně nedokážeme představit, vzhledem k tomu, že Ruskem placená reklama měla hodnotu jen necelých 100 tisíc dolarů, což je z globálního hlediska kapka v moři.

Finanční správa upozorňuje, že příjmy získané díky internetovým ubytovacím službám, jako je Airbnb, je třeba danit. V některých případech, kdy jsou tyto služby poskytovány za účelem dosažení zisku, podléhají dokonce i elektronické evidenci tržeb (EET).

Chystá se další ročník konference Czech Internet Forum. Zaměřen je na oblast nových médií a jeho hlavním hostem bude Libuše Šmuclerová, generální ředitelka Czech News Center. Akce proběhne ve čtvrtek 19. října.

V Bratislavě se ve dnech 14. a 15. listopadu (novembra) uskuteční již 16. ročník mezinárodního kongresu ITAPA, jehož součástí je i soutěž Cena ITAPA 2017, do níž se bylo možné přihlašovat do 10. října (októbra). Oceněny budou digitalizační projekty zaměřené na občana i projekty podporující rozvoj společnosti s využitím IT.

Národná agentúra pre sieťové a elektronické služby (NASES), která provozuje portál Slovensko.sk, pro portál Živé.sk uvedla, že příčiny pádu portálu spočívají především v neočekávaném nárazovém zvýšení požadavků na systém a dávkovém zpracovávání, a také v tom, že zpracovávaná data nebyla strukturovaná. Podle tvrzení poslankyně SaS Jany Kiššové vůbec nebyly provedeny zátěžové testy portálu a stát stálo řešení jeho problémů 30 milionů eur, což zatím nebylo nijak potvrzeno. NASES již uvedla, že se problémy s doručováním již podařilo odstranit.

Začala fungovat Účtenkovka, tedy účtenková loterie z dílny ministerstva financí. Portál Lupa.cz píše o tom, že „vyplňování údajů je spíše zábavou pro masochisty“, je tedy nesmyslně složité. Dalším problémem je, že u první verze mobilní aplikace (již nahrazeno verzí novou, pozn. red.) byl vyžadován přístup k ID zařízení a informacím o hovorech. Poslanec Jan Farský (STAN) podal podnět na ÚOOÚ kvůli údajnému nezákonnému nakládání s osobními údaji (nutnost zadávání DIČ, často shodného s rodným číslem).

Ministerstvo financí rozjíždí tzv. účtenkovou loterii, do které lze registrovat účtenky z maloobchodních nákupů a pak doufat, že něco vyhrajete. Resort si od toho slibuje vyšší výběr daní. Opoziční politici vyzývají k tomu, aby lidé „účtenkovku“ bojkotovali. Podle nich jde o další nástroj podporující udávání podnikatelů a ničení zdravého ekonomického prostředí v ČR. Jiří Štefek pak na portálu Reflex.cz píše, že cílem loterie je snaha státu získat spoustu cenných údajů soutěžících, tedy občanů, protože nutnou součástí registrace je sdílení telefonu a e-mailové adresy. (zdroj)

Slovenská vláda chce rychle řešit místa bez rychlého internetu. Peter Pellegrini oznámil, že nejpozději v průběhu listopadu (novembra) stát řekne, jaký postup zvolí při pokrývání obcí bez vysokorychlostního připojení k síti. Detaily přináší portál Živé.sk. (zdroj)

Zákazníci slovenských operátorů výrazně navýšili svou spotřebu mobilních služeb v zahraničí, což souvisí s nedávným zrušením roamingu v rámci EU. Podle vyjádření jednotlivých operátorů pro portál Živé.sk „počítají ztráty“, způsobené zvýšenými náklady. Ty má na svědomí především rostoucí objem spotřebovaných dat.