Hlavní události

Hlavní události

Ministerstvo školstva SR uspořádalo kulatý stůl, u kterého prezentovalo některé detaily týkající se chystaného internetu do škol, jehož podpis se již brzy chystá. Provozovatelem infrastruktury má být Swan, technické řešení pak má dodat Huawei. O plánovaných rychlostech a dalších detailech si můžete přečíst zde.

Slovenské Ministerstvo školstva tvrdí, že prodloužení projektu internetu do škol Infovek 2 od operátora Slovak Telekom je „ve veřejném zájmu.“ Jenže resort už právě za toto prodloužení dostal pokutu ve výši téměř 791 tisíc eur, a zároveň se počet škol zapojených v projektu snížil přibližně o 14 procent na něco přes 2 600 škol. Bližší informace zde.

Přesně před 19 lety, dne 17. září 1999, byl v deníku Metro zveřejněn legendární komentář české důchodkyně Věry Pohlové, že by „všechny ty internety a počítače zakázala.“ Ostatně právě tímto výrokem se pravděpodobně inspirovali i tvůrci portálu Tyinternety.cz, který vznikl o deset let později.

Nový projekt internetu do škol Edunet_SK bude. Už se jen čeká na podpis smlouvy mezi ministerstvem školství a vítězným dodavatelem, společností Swan. Ta by internet do škol měla poskytovat namísto Slovak Telekomu, jehož případné námitky už nemohou mít odkladný účinek.

Bratislavský kraj prověřoval kontrakty z minulosti a v průběhu toho objevil podezřelé smlouvy s Microsoftem, respektive jeho slovenskou pobočkou, které podepsalo předchozí vedení kraje. Některé faktury prý byly s největší pravděpodobností fiktivní a předražené. Kraj u slovenské pobočky Microsoftu požádal o vysvětlení. Více zde.

Národní kontrolní úřad (NKÚ) považuje za problematický výběr daně z přidané hodnoty (DPH) ze zahraničních e-shopů v rámci EU. Česká republika má zodpovědnost za výběr daně v případě, že zde sídlí příjemce zboží, jenže pokud dodavatel transakci nepřizná sám od sebe, finanční úřady se o ní vůbec nemusejí dozvědět. Generální finanční ředitelství (GFŘ) ovšem výtky odmítá.

Státní útvar pro kontrolu léčiv (SÚKL) upozorňuje, že pomocí SMS generovaný QR kód pro vyzvednutí léku může zaměnit eRecepty dvou pacientů, takže se může stát, že člověk dostane v lékárně jiné léčivo, než měl původně předepsané. Na svém Twitteru to oznámila i Česká lékárnická komora (ČLK), podle níž by si ti, kdo si takovým způsobem vyzvedávali léky ve dnech 3. a 4. 9., měli zkontrolovat, zda dostali to, co měli.

Google, jeden z etalonů technologického světa, slaví 20 let od svého založení. Konkrétně byl registrován 4. září 1998 Sergeyem Brinem a Larrym Pagem, studenty americké Stanfordovy univerzity. Od té doby firma urazila velký kus cesty a byť jsou některé její kroky kontroverzní tak, že proti nim musejí protestovat i její zaměstnanci, nelze jí odepřít, že je (podle žebříčku BrandZTop100 z května 2018) nejhodnotnější značkou světa.

Operátor Skylink zaznamenal na Slovensku velký výpadek, související s poruchou optického kabelu – ten byl podle společnosti přeseknutý na dvou místech. Výpadek, který trval několik hodin a týkal se i některých základních stanic, už byl odstraněn.

Už v loňském roce se řešilo, že by na vládní cloud mohly putovat zálohy databází domén s koncovkou .sk od správce národní domény, společnosti Sk-Nic. Jenže i když je již rok podepsán dodatek smlouvy mezi státem a správcem právě na toto téma, doposud se nic nedělo. Bližší informace přináší portál Živé.sk. (zdroj)