Hlavní události

Hlavní události

Občanské sdružení Slovensko.Digital kritizuje státní koncepci nákupů IT. Podle organizace materiál od státu neřeší vše, co bylo součástí původního plánu. Příprava koncepce tak opět zůstala na mrtvém bodě. Bližší informace naleznete v článku na Živé.sk.

Česká republika je čerstvě členem Rady Mezinárodní komunikační unie (ITU), když při hlasování těsně předběhla Bulharsko a zařadila se po bok Ruska, Rumunska, Polska a Ázerbajdžánu. ČR do ITU věnovala mimořádný příspěvek ve výši 100 tisíc dolarů, který organizace použila na výbavu nového sídla v Ženevě.

Nový náměstek ministryně průmyslu a obchodu Ivan Pilný řekl v rozhovoru pro Český rozhlas Radiožurnál, že snižování cen mobilního datového připojení nepovažuje za prioritu. Kromě toho hovořil i o tom, že trh pro příchod čtvrtého operátora považuje za docela saturovaný a nový hráč by musel nákladně vybudovat síť na 700 MHz.

Rada hlavního města Prahy má podle Hospodářských novin v plánu výrazně zdražit poplatky za ubytování hostů prostřednictvím platformy Airbnb. Chce tak turisty vrátit zpět do hotelů a nájmy přizpůsobit možnostem běžných, dlouhodobých nájemníků. Uvidíme, jak bude nové opatření účinné. Každopádně regulovat služby typu Airbnb chce i vláda prostřednictvím navrhované novely zákona o místních poplatcích.

Sdružení Slovensko.Digital společně s některými technologickými firmami poslalo otevřený dopis státním institucím v čele s úřadem místopředsedy vlády pro investice a informatizaci (ÚPVII), v němž vyzývá ke zpřístupnění aplikačních rozhraní (Open API) k IT systémům určeným pro veřejnost. Pod dopis se podepsali například i zástupci firmy O2 nebo tvůrců ekonomických systémů Kros a Solitea.

Slovenská vláda se více zaměří na prevenci kybernetických útoků a reakci na ně. Vyhlásila to po zjištění, že na systémy ministerstva zahraničí zaútočili kyberzločinci sofistikovaným malwarem. ÚPVII Richarda Rašiho si chce zároveň ve spolupráci s univerzitami vychovat vlastní experty na kyberbezpečnost. Více zde.

Agentura Bloomberg oznámila, že technologický index Nasdaq Composite přišel za jediný den (24. 10.) 4,4 procenta, což znamená, že několik desítek nejbohatších lidí světa bude mít o něco chudší Vánoce. Pokles tržní hodnoty 61 z nich podle Bloombergu činil v souhrnu 33 miliard dolarů. Šéf Amazonu Jeff Bezos přišel o 8,2 miliardy, Mark Zuckerberg z Facebooku o 3,2 miliardy a Larry Page a Sergey Brin z Googlu v součtu o 4,5 miliardy dolarů.

Ve věku 65 let podlehl rakovině spoluzakladatel Microsoftu Paul Allen, bývalý spolužák a obchodní partner Billa Gatese. Kromě svého podílu na vzniku jedné z největších technologických firem byl Allen známý také jako významný filantrop a mecenáš.

Podnikatel a místopředseda politického hnutí Progresívne Slovensko Michal Truban představil první body svojí vize fungování státního IT. Cílem hnutí i jeho samotného je skutečná digitalizace. K jednotlivým bodům patří třeba využívání open-source, komunikace s veřejností nebo rozdělení na menší projekty.

Struktura Úradu podpredsedu vlády SR pre investice a informatizáciu (ÚPVII), který vede Richard Raši, se mění. Konkrétně od října (októbra) přibývají čtyři nové sekce, které si mezi sebe rozdělí agendu související s řízením informatizace. Jde o sekci digitální agendy, sekce informačních technologií veřejné správy, sekce kybernetické bezpečnosti a sekce zprostředkovatelského orgánu informatizace společnosti. Další novinkou je potenciální převod Národnej agentúry pre sieťové a elektronické služby (NASES), která provozuje portál Slovensko.sk, právě pod ÚPVII. Píše o tom portál Živé.sk s odkazem na zdroj z tiskového odboru úřadu vlády.