Hlavní události

Hlavní události

Implementace rychlé technologie mobilního připojení 5G v České republice bude mít oproti původnímu očekávání asi zpoždění. Řekl to ředitel sdružení CZ.NIC Ondřej Filip s tím, že jako důvod uvedl varování před používáním síťových prvků čínské společnosti Huawei, které podle Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) mohou představovat bezpečnostní riziko. Řešení od Huawei přitom používají všichni tři čeští operátoři a také CETIN, který zde provozuje telekomunikační sítě.

Slovensko chce změnit způsob využití peněz získaných z registrace domén s koncovkou .sk. Chce zjistit, do čeho má investovat pět procent z tržeb, které mu odevzdává správce domény – společnost SK-Nic. V současnosti je v „balíku“ 720 tisíc eur, další peníze mají přijít za rok 2018. O způsobu využití může hlasovat i veřejnost, a to například přes Živé.sk (zde).

Přesně před 80 lety, 1. ledna 1939, oficiálně vznikla společnost Hewlett-Packard, kterou založili William Hewlett a David Packard. Prvotní kapitál firmy činil 538 dolarů a její vznik proslul i tím, že zpočátku sídlila v garáži.

Zákazníci se nemusejí obávat nákupů v českých e-shopech, ubezpečují ve společném prohlášení Asociace pro elektronickou komerci (APEK), Alza a srovnávač Heureka. Všichni tři signatáři se tímto způsobem ohrazují vůči zprávám, které kolují ohledně riskantnosti nákupů na internetu.

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) varuje před používáním hardwaru od společností Huawei a ZTE ve veřejné sféře, konkrétně v systémech klíčových pro chod státu. Organizace však jedním dechem dodává, že pokud od některé z těchto firem vlastníte smartphone, není důvod se ho zbavovat.

Na Facebooku řádil falešný pracovník slovenské Alzy. Asi proti zelenému mimozemšťanovi něco měl, protože mu dělal negativní reklamu. Společnosti Alza.sk založil na Facebook Messengeru falešný účet, přes který pak nevybíravě komunikoval se zákazníky, které urážel, a i jinak zkoušel jejich trpělivost. Účet byl nakonec zrušen, jen není jasné, zda samotným Facebookem nebo provozovatelem účtu.

Kauza zatčení finanční ředitelky čínské firmy Huawei v Kanadě už se řeší i na politické úrovni. Kanadský premiér Justin Trudeau v zatčení politický motiv nevidí, podle ruského ministra zahraničí se ovšem jedná o ukázku arogance zahraniční politiky Spojených států. Podle eurokomisaře pro digitální trh Andruse Ansipa existuje nebezpečí, že je firma Huawei napojena na čínské tajné služby a jako jiné technologické firmy ze Země středu je ke spolupráci nucena.

Předseda slovenského parlamentu Andrej Danko (SNS) tvrdí, že společnost Eset zneužívá data, důkazy však nedodal. Podle Dankova vyjádření „vlastní“ výrobce antivirů hnutí Progresívne Slovensko. A média dle něj vytvářejí digitální hrdiny.

Téměř dvouapůlhodinový výpadek zaznamenala poslední listopadové úterý v podvečer slovenská Tatra banka. Důvod zatím není jasný, nicméně v průběhu výpadku nemohli zákazníci banky realizovat platby kartou ani přes internetové bankovnictví.

Zaměstnanci Googlu se ve velkém stavějí proti cenzurované verzi prohlížeče s kódovým označením Project Dragonfly (Vážka), kterou firma vyvíjí na zakázku čínské vlády. Tisíce zaměstnanců projekt kritizují, někteří z nich dali na protest proti postupu svého zaměstnavatele výpověď. Celé 4 tisíce pracovníků Googlu pak podepsaly petici za ukončení veškeré spolupráce s Pentagonem, především co se týče projektu Maven, v jehož rámci americký gigant vyvíjí inteligentní naváděcí systémy pro drony.