Hlavní události

Hlavní události

Čínská telekomunikační firma ZTE může částečně obnovit některé své obchodní aktivity ve Spojených státech, alespoň dočasně, a to v rozsahu nezbytném k udržení funkcí dosavadních sítí a zařízení. Rozhodnutí Washingtonu firmu doslova paralyzovalo a málem ji přivedlo k bankrotu.

Slovenskem teď hýbe překvapivý krok operátora Slovak Telekom, který trendům navzdory plošně zdražil svoje služby pro svoje zákazníky využívající jeho televizi, internet a/nebo pevnou linku s 24měsíční vázaností. Takových zákazníků je většina a ti teď mohou do 30 dní od doručení oznámení o zdražení svoji smlouvu zrušit. Podle analytiků teď může mít konkurence v červenci (júli) Vánoce.

Úředníci města Bratislavy obvolávají občany kvůli dani z nemovitosti, jejíž výši se mají dozvědět ze své e-schránky na portálu Slovensko.sk. Týká se to těch, kteří již svoji schránku mají aktivovanou. Zhruba polovina z nich si ji však nekontroluje.

Portál Slovensko.sk patřící pod agenturu NASES (Národná agentúra pre sieťové a elektronické služby) se stal cílem opakovaných masivních kybernetických útoků. DDoS útoky zasáhly i stránky Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) a RTVS. Rozhovor s šéfem NASESu Lukášem Sojkou na toto téma přinesl portál Živé.sk (zdroj). Jeden z nejmasivnějších útoků na Slovensko.sk trval minimálně tři dny se špičkou aktivity v noci na středu 13. června.

Šéf Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) Jaromír Novák v rozhovoru pro ICT Revue Hospodářských novin uvedl, že se zpřísnění pravidel pro operátory začíná projevovat a že drahá mobilní data podle něj nejsou způsobena nekvalitní infrastrukturou. Více informací naleznete zde.

Uber spustí v Evropě službu sdílení (pozn. red.: tedy digitální půjčovnu, o žádné „sdílení“ pochopitelně nejde) elektrických kol. Využije k tomu nedávnou akvizici start-upu Jump Bikes. Ještě v létě by se služba měla objevit v Berlíně, další města pak budou postupně následovat.

Pražský magistrát otevřel v Dejvickém CIIRC prozatímní podobu Laboratoře virtualizace Prahy, kde by měl být využíván AR model vytváření společností Grey dot pro vizualizaci dat města pomocí technologie HoloLens. Prozatím je ale vše značně omezené – pracovat lze jen s projekcí na fyzický model několika ulic v Dejvicích a ani dat, která by se dala promítat, není kvůli údajné neochotě institucí je poskytovat mnoho. (Pozn.red.: Je příznačné, že LVP se nachází poblíž jedné z městských chytrých laviček a latrín.) CZ

Organizace, které využívají kancelářský balík Google G Suite, by se od července měly připravit na postupný a časem povinný přechod na novou podobu Gmailu. Více na Google.

Evropská komise oznámila plány investovat celkem 9,2 miliardy eur do digitalizace – 2,7 miliardy eur na projekty pro rozvoj supercomputingu a zpracování dat, další 2,5 miliardy eur pak mají být k dispozici pro podporu nasazování umělé inteligence. Dvě miliardy eur budou k dispozici pro kybernetickou bezpečnost, 700 milionů na vzdělávání pracovníků a 1,3 miliardy na podporu procesu digitalizace veřejné správy a veřejných služeb.

Další zásadní akvizici oznámil Microsoft – za 7,5 miliardy dolarů kupuje GitHub, společnost, která provozuje stejnojmennou platformu pro repozitáře a sdílení zdrojového kódu v rámci vývojových týmů a již v současné době používá na 28 milionů uživatelů (její popularita byla důvodem k ukončení projektu CodePlex, který Microsoft sám provozoval). GitHub byl založen v roce 2008 a od roku 2012 kdy do něj vstoupili první investoři, rychle rostl – v současné době jej používá mimo jiné řada programátorů největších konkurentů Microsoftu.