Hlavní události

Hlavní události

Google potvrdil, že aktuálně dostupné telefony značek Huawei a Honor nepřijdou o obchod Google Play ani všechny jeho aplikace. Týká se to minimálně těch telefonů, které jsou nyní k dispozici, včetně nového Huawei 20. Naopak Huawei 20 Pro nedostal certifikaci k prodeji, a tak by na trh sice přijít mohl, ale bez obchodu Google Play a Androidu. Problémy budou mít také majitelé především dražších modelů, pro které byl původně přislíbený přechod na Android Q. Ten se nejspíš konat nebude.

Čínské společnosti Huawei kvůli probíhající obchodní krizi mezi Čínou a Spojenými státy hrozí, že přijde o přístup k operačnímu systému Android, který je pro její fungování nezbytný, alespoň za současného stavu. Huawei tak má přijít o aktualizace systému, ještě horší je ale možná absence Google Play (mimo dalších aplikací a nástrojů Googlu). Jednání jsou zatím v začátcích a je těžké spekulovat, kam celá situace povede, nicméně podle názoru portálu Mobilizujeme.cz může čínská firma problémy přetavit v příležitost. (zdroj) Později vyšla najevo informace o tom, že společnost Huawei dostala dočasnou licenci na americké technologie, ale jen za účelem správy a údržby dosavadních sítí a aktualizace již prodaných zařízení. O případném prodloužení licence rozhodne americká vláda.

Výpadky sítě, které nedávno proběhly Slovenskem (v režii Slovak Telekomu), nás přiměly uvědomit si skutečný život, píše Milan Talda ve svém komentáři na Živé.sk. Jeho článek, který je zamyšlením nad výhodami návratu do doby před-digitální, si můžete přečíst zde.

Vedení německého úřadu pro regulaci síťových odvětví odmítá, aby byla z budování mobilních 5G sítí v zemi vyloučena čínská společnost Huawei. Předseda tamní Bundesnetzagentur Jochen Homann tvrdí, že pro všechny firmy by měla platit stejná kritéria.

Slovenská Rada vlády pro digitalizaci schválila koncepci pro nákup ICT technologií ze strany státu, respektive veřejné správy jako celku. Její schválení doporučila i vládě SR. K novým prvkům koncepce patří třeba soutěž návrhů pro dosažení vyšší transparentnosti v tendrech, a také přípravné tržní konzultace. Součástí koncepce je i rozbor problému tzv. vendor lock-in.

Čínská vláda varovala Spojené státy před dalšími opatřeními americké vlády proti čínským firmám typu Huawei. Ministerstvo obchodu Země středu USA varovalo, že přijímání dalších opatření komplikujících podnikání čínským firmám povede k další eskalaci obchodního sporu mezi USA a Čínou.

Desítky tisíc klientů Slovak Telekomu, využívající e-mailovou službu telekom.sk, zaznamenaly výpadek služeb z neděle 12. května (mája). Což byl po pátečních problémech mobilních služeb již druhý výpadek stejného operátora v řadě. A e-mailoví zákazníci se do svých schránek dostávali jen pozvolna. V pondělí 13. května (mája) dopoledne byl postupně obnoven přístup jen přes e-mailové klienty, nikoliv přes stránku posta.telekom.sk.

Alternativní taxislužby Bolt, Uber a Hopin nestíhají na Slovensku uspokojovat poptávku. Lákají tedy nové šoféry, hledají je například na Facebooku. Například služba Bolt (dříve Taxify) láká řidiče na bonus, protože v období od 1. dubna (apríla) jsou její řidiči vytíženější než v nejsilnějším období před Vánoci. Více zde.

Řidiči alternativních taxislužeb Uber a Lyft protestovali za lepší podmínky, a to ve Spojených státech, Velké Británii i Austrálii. Podle řidičů Uberu manažeři společnosti na nedávném vstupu firmy na burzu jen získají, zatímco oni sami budou stále docenění nedostatečně. Jedním z cílů protestu je snížení provize provozovatele platformy z 25 na 15 procent.

Síť operátora Slovak Telekom zaznamenala v uplynulém týdnu masivní výpadek. Ačkoliv se jednalo o výpadek celoslovenský, všech zákazníků se netýkal. Ke komplikacím došlo v pátek a trvaly několik hodin. Odstraněny byly postupně, přičemž ke konci nefungovala už „jen“ 4G síť. Tehdy operátor dotčeným zákazníkům doporučil, aby v případě pokračujících problémů zkusili restartovat telefony.