Hlavní události

Hlavní události

Systém elektronického zdravotnictví eZdravie má dlouhý reakční čas – dlouho trvá hlavně ověřování identity přes systém ministerstva vnitra, které má ověřovací modul na starosti společně s agenturou NASES. Kritizoval to i šéf Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) Peter Blaškovitš v rozhovoru pro Živé.sk. (zdroj)

Opoziční strana SaS podala trestní oznámení na neznámého pachatele týkající se projektu elektronického zdravotnictví eZdravie. Zástupci strany předali Generální prokuratuře (GP) dokumenty, v nichž jsou uvedeny i potenciálně podezřelé osoby. Podle SaS je smlouva netransparentní kvůli její nezveřejněné části s detaily například o technických parametrech projektu.

Mimovládní organizace Slovensko.Digital a Aliancia Fair-play poslaly ministryni školství Martině Lubyové list, v němž ji žádají o organizaci velkého setkání u kulatého stolu, týkající se internetu pro školy (projektu Edunet_SK). Kromě zástupců ministerstva by se setkání měli účastnit mimo jiné i členové akademické obce a zástupci telekomunikačního trhu či samotných škol.

Poplatky za využívání frekvencí, které Český telekomunikační úřad (ČTÚ) účtuje operátorům, by měly poklesnout, a to zhruba o 118 milionů korun z původně 1,1 miliardy v roce 2016. ČTÚ si od toho slibuje vyšší investice do budování telekomunikačních sítí a další infrastruktury.

Čínská společnost ZTE má zakázán export dílů z USA, což negativně ovlivní například výrobce čipů Qualcomm. Jenže potenciálně nedozírné následky to může mít i pro samotnou ZTE. Ta totiž ve svých smartphonech využívá operační systém Android od Googlu, Google je americká firma a zákaz Washingtonu se má vztahovat i na software. USA není jedinou zemí, kde má ZTE problémy. Například britská NCSC (National Cyber Security Centre) před produkty firmy (plus společnosti Huawei) varuje – jejich používání prý zvyšuje rizika pro národní bezpečnost.

Sociální síť Facebook začala reagovat na GDPR, tedy na nové nařízení Evropské unie o ochraně osobních údajů. Z toho důvodu se svých uživatelů začal ptát, jestli jim nevadí používání technologie pro rozpoznávání obličeje v jejich fotkách a videích či jestli chtějí i nadále sdílet informace ze svých profilů. S cíleným marketingem však bude pokračovat i nadále.

Stát stále nedisponuje technologiemi pro elektronický podpis v občanských průkazech na dálku. Technologie přitom měla přijít už v minulém roce. Občané se funkce nedočkají nejspíše ani do léta, ačkoliv bývalý ministr vnitra Róbert Kaliňák dříve hovořil o příchodu po novém roce.

Zprávy z portálu eŽaloby pořád přicházejí do schránek na Slovensko.sk stále se zpožděním, uvádí portál Živé.sk. K okamžitému přijímání zde nedochází – standardní čas od odeslání po doručení do e-schránky soudu činí do 30 minut, maximální časy v extrémních případech mohou dosahovat i řádu dní. NASES již uvedl, že problém definitivně odstranil.

Portál CzechCrunch přinesl přehled letošních aprílových žertů, které si vymyslely technologické firmy. Najdete zde například smartphone v podrážce tenisek nebo zařízení pro „swipování“ (švihání prstem) na hardwarové klávesnici. Celý souhrn si můžete přečíst zde.

Asociácia súkromných lekárov (ASL) i Slovenská lekárska komora (SLK) stále kritizují státní projekt eZdravie. Stěžují si hlavně na výpadky systému a různé technické problémy, které způsobují, že i průměrně technicky zdatní lékaři potřebují k výkonu své práce pomoc informatika. Používání eZdravia je tak pro uživatele finančně poměrně náročné. Resort zdravotnictví připouští „možná náročnější zavádění systému.“