Hlavní události

Hlavní události

IT Asociácia Slovenska apeluje na vládu, že je potřeba změnit vzdělávání IT specialistů, a tedy začít více financovat perspektivní a pro hospodářství potřebné obory. ITAS už déle mluví o tom, že Slovensku chybí 10 tisíc IT specialistů.

Bratislavské klientské centrum Ministerstva vnútra SR má zcela vytížené kapacity. Na potřebné dokumenty zde lidé čekají i hodinu. Blíží se totiž 30. červen (jún); do tohoto data si statutární zástupci firem musejí stihnout vyřídit elektronický občanský průkaz.

Asociácia lokálnych poskytovateľov internetu (ALPI) kritizuje výstavbu nadzemních telekomunikačních (optických) sítí (hlavně) většími operátory, které je podle nich obcházením zákona, jež členy ALPI v konečném důsledku na trhu znevýhodní. Vyhláška resortu životního prostředí přitom takový postup zakazuje. Optické kabely je tudíž nutné „tahat“ dražší, podzemní cestou.

Vláda chce víc interních odborníků na kybernetickou bezpečnost. Řekl to její předseda Bohuslav Sobotka na setkání v Národním centru kybernetické bezpečnosti (NCKB) v Brně. Doposud si stát pro tyto účely najímal spíše externí firmy.

Česká pirátská strana ukázala, jak si představuje digitalizaci úřadů. Představila koncept s názvem „Na úřad z domova“. Podle předsedy strany Ivana Bartoše by veškeré záležitosti vůči státu měly jít vyřídit online, telefonicky nebo poštou. „Například změna trvalého bydliště by neměla trvat víc než 10 minut,“ uvedl Bartoš.

Hlavní poradce premiéra Vladimír Špidla se na konferenci Směrem k práci 4.0 nechal slyšet, že digitalizace zruší až 53 procent současných pracovních pozic. Citovala jej ČTK. Zdroje, z nichž Špidla vychází, ovšem neznáme.

Slovenští operátoři zrušili v souladu s novými evropskými legislativními požadavky roamingové poplatky. Při volání nebo posílání zpráv ze zahraničí byste tedy už neměli platit více než při běžném hovoru ze Slovenska. S daty je to trošku složitější – jednotliví operátoři si totiž stanovili maximální strop pro evropská data. Což ale neplatí například pro paušály Go u Orange. Více zde.

Poskytovatelé webhostingu sepsali na internetu hromadnou připomínku k zákonu o kybernetické bezpečnosti. Jde jim o to, aby správa národní domény .sk byla přímo v gesci státu, což by mělo být zakotveno právě ve zmíněné legislativě. Doménu v současné době provozuje soukromá firma SK-Nic. Portál Živé.sk přinesl rozhovor s jedním z iniciátorů petice NašaDoména.sk Michalem Trubanem, mimo jiné zakladatelem sdružení Slovensko.Digital. Ten má za to, že správce domény .sk je neschopný. (zdroj)

Slovenské startupy se do 18. června (júna) mohly hlásit do berlínského programu SAP.iO Foundry, který funguje pod záštitou Techstars Acceleratoru. Program je zaměřeny na B2B a SaaS firmy specializované na umělou inteligenci a strojové učení.

Základní a střední školy na Slovensku mohly mezi 10.5. a 2.6. využít elektronické testy z databáze e-Test, které zpřístupnil Národný ústav certifikovaných meraní vzdelávania (NÚCEM). Do testování se zapojilo 336 škol základních a 58 středních. Největší zájem byl o matematiku, slovenštinu a angličtinu.