Hlavní události

Hlavní události

Slovenský resort školství zaplatí celkově 722 tisíc eur za chyby v projektu internetu do škol s názvem Digitálne učivo na dosah. S tím na ministerstvu začal současný místopředseda vlády pro investice a informatizaci Peter Pellegrini. Přehled celé problematiky přinesl portál Živé.sk. (zdroj)

Občanské sdružení Slovensko.Digital vyhodnotilo některé IT projekty slovenské vlády jako rizikové. Vláda přitom připravuje projekty elektronizace veřejné správy za téměř 100 milionů eur. Bližší detaily přináší portál PCRevue.sk. (zdroj)

Přibližně 4,5 tisíce lékařů se v termínu nestihne připojit k systému elektronických receptů eRecept, píše Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Těm, kteří nebudou vydávat recepty elektronicky, přitom hrozí pokuta do dvou milionů korun. Mnozí lékaři systém kritizují jako nepřipravený a neozkoušený.

Resort financí testuje otevření dat z registru ekonomických subjektů (ARES). Testovací provoz má v současné době několik omezení, která by v ostrém provozu měla zmizet. Týká se to hlavně maximálního počtu dotazů od jednotlivých uživatelů.

Úspěšný brněnský vyhledávač letenek Kiwi.com je na prodej. Odhadovaná cena zní minimálně 10 miliard korun. Část svých podílů si chtějí nechat zakladatel Oliver Dlouhý a zaměstnanci, svoje podíly chtějí prodat především dosavadní investoři. Akcionáři aktuálně vybírají poradenskou firmu, jež má pomoci s prodejem.

Na Slovensku se počátkem roku 2018 rozjede systém elektronického zdravotnictví s názvem ezdravie. Pod organizačním vedením společnosti Datalan se na toto téma uskutečnila konference Moderné zdravotníctvo, a to konkrétně 23. listopadu (novembra) v Jasné. V souvislosti s ezdravím se však už objevil jeden problém. Jak informuje portál Živé.sk, vyhazuje jeho provozovatel NCZI, ze systému jeden státní modul, konkrétně na předepisování léků, a nahrazuje ho vlastním modulem pojišťoven. Dôvera už takový modul má, Všeobecná zdravotná poisťovňa a Union si jej budou muset vybudovat. Stát tvrdí, že část původního modulu využije.

Slovenská Národná rada schválila novou legislativu, která omezuje sociální sítě v zemi. Bez souhlasu rodičů se tak na Facebook a na podobné služby dostanete jen od 16 let (i když děti jsou vynalézavé a pravděpodobně budou systém obcházet, stejně jako doposud, pozn. red.). Zákon, který teď čeká na podpis prezidenta, by měl vstoupit v platnost v květnu 2018, tedy souběžně s nařízením GDPR.

Australská vláda v současné době řeší hodně kontroverzní záležitost – uvažuje totiž nad možností, že by komerčním společnostem umožnila přístup do národní databáze na rozpoznávání tváře. Pozn. red.: Ani jsme netušili, že něco takového vlády mají, ale když už, tak nápad s přesunutím databáze do soukromých rukou zní jako špatný vtip.

Svaz průmyslu a dopravy ČR předložil chystané vládě Andreje Babiše z ANO své požadavky, na jejichž základě chce ČR dostat mezi 20 nejvýkonnějších ekonomik světa. K prioritám se nově přidala i digitalizace. Součástí je i požadavek na silného digitálního koordinátora, který by měl nadresortní kompetenci.

Hospodářské noviny přinesly v rámci ICT Revue rozhovor s ekonomem Davidem Vávrou, podle nějž bude Česká republika do budoucna potřebovat radikální zjednodušení státní zprávy. Podle Vávry se navíc chystaná robotizace nedotkne ani tolik dělníků, jako spíš vysokoškolsky vzdělané třídy. (zdroj)