Speciál

Speciál

Vybrali jsme pro vás několik tipů na zajímavé knihy, s nimiž můžete strávit příjemné chvíle na přelomu roku, nebo je nadělit někomu blízkému se zájmem o technologie a/nebo byznys.

-> Hooked: How to Build Habit-Forming Products od Nira Eyala zkoumá pozadí odvětví jako jsou hry a reklama a s využití poznatků z behaviorální psychologie hledá odpověď na otázku jak se vytvářejí produkty, které jako uživatelé jenoduše nechceme dát z ruky.

-> The Inevitable: Understanding 12 technological forces that will shape our future – jak by mohlo vypadat příštích 30 let našeho života podle Kevina Kellyho a 12 technologických imperativů, které považuje na nejdůležitější (v čele s virtuální realitou, AI a digitální ekonomikou, pochopitelně)?

-> Rise of the Machines: the lost story of cybernetics – na počátky příběhu kybernetiky, jež se začaly psát na přelomu 40. a 50. let (a vlastně i o něco dříve) a klíčové osobnosti jako byl Norbert Wiener jsme poněkud pozapomněli. S Thomasem Ridem se do této doby můžete vrátit (případně, máte-li jen trochu času, můžete tak učinit v několika dílech seriálu, který náš šéfredaktor před lety zpracovat pro Root.cz například zde, zde a zde.

-> Zajímá-li vás spíše literatura byznysového charatkeru, můžete zkusit například knihu The Open Organization od CEO Red Hat Jima Whitehursta, nebo Hit Refresh od CEO Microsoftu Satya Nadelly která se pohybuje na pomezí polemiky a autobiografie.

-> A konečně poslední tip je klasická sci-fi netradiční provenience – Trilogie Vzpomínek na Zemi Liou Cch’ -Sina podle mnohých obstojí vedle takových eposů jako je Nadace, Vesmírná Odyssea, Trilogie Rámy nebo Duna.

Zajímavou přednášku v rámci evropského VMworldu měl profesor astrofyziky z univerzity v Manchesteru Brian Cox, který spojil Fermiho paradox a umělou inteligenci.

Fermiho paradox je teze, vyjadřující viditelný rozpor mezi vysokou pravděpodobností existence mimozemské civilizace a neexistencí viditelných důkazů o ní. Cox o této tezi hovořil z důvodu, že jestliže nějaká mimozemská civilizace opravdu existuje, pak může být vyspělejší než ta naše, a to i technologicky. Vždyť ve vesmíru dle odhadů existuje asi 20 miliard planet, na kterých by potenciálně mohl existovat život. A velká část vesmíru je v porovnání s naší sluneční soustavou výrazně starší, takže měla více času na vývoj (ať už věříme v evoluci či nikoliv, je jasné, že minimálně technologický vývoj potřebuje čas).

Dalším zásadním tvrzením je přirozená zvídavost lidstva, která nás žene k objevům v oblasti vesmíru a potažmo jeho kolonizaci, což však za současných podmínek není úplně možné, minimálně ne biologicky. Už jen proto, že lidský organismus by příliš času ve vesmíru nepřežil. Při současných rychlostech přepravy by se nejspíš nedožil ani konce cesty na Mars, což v dané škále uvažování není zas tak daleko. Kdybychom tedy vytvořili univerzální umělou inteligenci, která by kolonizaci vesmíru realizovala za nás, nemuseli bychom tuto část výzkumu nechávat na lidech.

Proč tedy něco takového doposud nenapadlo žádnou mimozemskou civilizaci, existuje-li? Může být, pokládá profesor Cox řečnickou otázku, že technologicky vyspělé civilizace existují příliš krátce na to, aby prozkoumaly a kolonizovaly galaxii? A může za to fakt, že se jim prostě nepodařilo vytvořit univerzální umělou inteligenci (je to zkrátka nerealizovatelné), nebo je tato umělá inteligence nakonec zničila? Nebo to je ještě jinak? Jistě, jde o čistě hypotetické otázky, na něž odpovědi pravděpodobně nikdy nezjistíme, ale rozhodně jde o zajímavý příspěvek k tématu, s nímž si lidstvo zatím neví rady. A tak trochu píchá do vosího hnízda.

Společnost VMware v úvodu konference VMworld 2018 v Barceloně oznámila akvizici firmy Heptio, která je globálním lídrem v otevřeném ekosystému Kubernetes.

Heptio v roce 2016 založili dva ze tří spoluzakladatelů Kubernetes, Joe Beda a Craig McLuckie. Cílem společnosti je už od počátku zpřístupnit jakémukoliv podniku agilitu a schopnosti dnešních internetových lídrů, a to díky využití distribuovaných systémů a open source nástrojů naplno. Heptio organizacím mimo jiné konkrétně nabízí školení, podporu a profesionální služby urychlující integraci Kubernetes a příbuzných technologií do struktury podnikového IT.

Po dokončení akvizice posílí řešení společnosti Heptio portfolio VMwaru a dále zrychlí implementaci Kubernetes v organizacích. V souvislosti s tím se hovoří o tzv. PKS neboli Pivotal Container Service, což je nejkomplexnější portfolio Kubernetes, jež VMware přináší ve spolupráci se společností Pivotal.

„Kubernetes se profiluje jako otevřený rámec pro multi-cloudovou infrastrukturu, umožňující podnikům a organizacím provozovat moderní aplikace,“ říká Paul Fazzone, viceprezident a hlavní manažer divize Cloud Native Apps společnosti VMware. „Produkty a služby společnosti Heptio posílí a rozšíří úsilí VMwaru s PKS, tedy zavést Kubernetes jako de facto standard pro infrastrukturu napříč cloudy. (…)“

Podle výkonného ředitele a spouzakladatele Heptia Craiga McLuckieho vytváří tým jeho firmy produkty, jež zjednodušují správu více klastrů napříč více cloudy. Díky využití nativních cloudových zdrojů VMwaru budou zesíleny dopady dosavadních snah Heptia.

Dokončení transakce se očekává na čtvrté fiskální čtvrtletí VMwaru roku 2019. Předtím ještě musí projít schválením příslušných regulačních orgánů. Hodnota akvizice nebyla oznámena, ovšem žádný významnější dopad na provozní výsledky fiskálního roku 2019 se neočekává.

 

Na „nejvýkonnější a nejrozšířenější“ cloudové infrastruktuře v současné době operují obří klienti z Evropy, k nimž se řadí například společnosti OVH, Rackspace, Telefónica nebo Tieto, kteří se díky tomu mohou odlišit od konkurence a poskytovat nové služby.

V průběhu svého úvodního proslovu pozval výkonný ředitel VMware Pat Gelsinger na pódium Arvinda Krishnu, viceprezidenta pro hybridní cloud a ředitele výzkumu společnosti IBM, který hovořil o tom, že spolupráce obou firem právě v oblasti cloudu nabírá na obrátkách. Řešení VMware na IBM Cloudu v současné době využívá asi 1 700 klientů po celém světě, z toho 400 v Evropě. Krishna v tomto ohledu nezapomněl vyzdvihnout nedávno oznámenou akvizici Red Hatu právě ze strany IBM, která v segmentu umožní ještě rychlejší růst.

Úvodní keynote přinesla mnoho nových (ale i znovu zopakovaných) informací, které se kromě cloudu točily okolo dalších „technologických supervelmocí,“ jak je nazval sám Gelsinger: mobility, umělé inteligence/strojového učení a internetu věcí (IoT)/edge. Kromě spolupráce s IBM vyzdvihl šéf VMwaru také tu s AWS a dalšími cloudovými partnery, s čímž souvisí také oznámení o růstu počtu partnerů v programu VMware Cloud Verified na 27, přičemž počet těch evropských se za rok více než zdvojnásobil. Právě ze starého kontinentu pochází více než čtvrtina ověřených cloudových partnerů VMware.

Členem VMware Cloud Verified se partner nejsnadněji může stát využitím tzv. oveřených designů VVD (VMware Validated Designs) pro implementaci a provoz cloudové infrastruktury pro širokou škálu scénářů využití.

Díky platformě VMware Cloud Provider mohou klienti získat moderní softwarově definované datacentrum postavené na řešeních od VMware a přizpůsobené potřebám partnerů. Multi-cloudové řízené služby tak lze rozšířit o další cloudová řešení od VMware. Softwarově definované multitenantní datacentrum dle vlastního designu (custom design) díky VMware Cloud Provider Pod

Během letních měsíců vám přinášíme tipy na zajímavé články, knihy (či audioknihy), kterými si můžete zpestřit čas o dovolené nebo třeba víkend na chalupě.

Walter Isaascon: Inovátoři. Životopisy a další knihy Waltera Isaacsona patří už tradičně k dílům, která si nenecháváme ujít. Pokud jste inovátory (česky vydáno již 2015) doposud míjeli, rozhodně si na ně během letošního léta udělejte čas. Pro letní cestování se může lépe hodit audiokniha kterou nabízí například Audiotéka. A jestliže jste inovátory již četli nebo slyšeli, zkuste novější Einstein – Jeho život a vesmír.

Pctuning.cz – Michal Rybka: Největší problém obecné AI. Michal Rybka patří (vedle například Mariana Kechlibara) mezi naše nejoblíbenější autory českého kyberprostoru (pro některé z nás je i bývalým kolegou). Ve výtečném článku na PC tuningu se věnuje problematice obecné AI z psychologicko-filozofického hlediska. Jaký bude smysl její existence? A unese jej vůbec, když my, lidé, s tím často máme dost potíží? Článek opravdu stojí za přečtení.

Lupa.cz – Jiří Peterka: Elektronická časová razítka ve veřené správě po 19. září 2018. Další z výtečně zpracovaných článků pana Peterky je věnovám změnám, které budou plati pro používání časových razítek ve veřejné správě po 19. Září, kdy skončí dvouleté výjimky (odklady) nařízení eIDAS.

Pravidelně přinášíme tipy na zajímavé studie, reporty, komentáře a webináře Gartneru, z nichž některé jsou dostupné bezplatně (v případě studií/reportu je pouze třeba si vytvořit bezplatný účet na Gartner.com). [[W]]ebináře můžete zhlédnout v ohlášeném termínu živě nebo kdykoliv později „on-demand“. Odkazované materiály jsou v angličtině.

Webinář: 23.07.2018, 17.00 CEST (nebo kdykoliv poté „on demand): Jak vytvářet a nasazovat digitální obchodní modely a strategie (Build and Deploy Business Models and Strategy). Webinář s viceprezidentem výzkumu Garnter Richardem Hunterem se zaměří na role a struktury v obchodních modelech a strategiích a jejich vzájemné vztahy v rámci digitálního byznysu. Odkaz.

Studie: Úvod do umělé inteligence v roce 2018 (Artificial Intelligence Primer for 2018). Studie řady „primer“ nejsou rozsáhlé, nabízejí ale obvykle přehledný a ucelený úvod do důležitých aktuálních témat. To je i případ úvodu do AI který připravili analytici Whit Andrews a Tom Austin. Dozvíte se v něm jak Gartner AI definuje, jaké dovednosti organizace potřebují pro její zvládnutí, pro jaké typy projektů ji lze využít a jak začít s přípravou strategie pro tuto oblast. Odkaz  (Dostupné bezplatně)

Studie: Ambice digitálního byznysu: Transformovat či optimalizovat (Digital Business Ambition: Transform or Optimize?). Rozhodnutí zda se v případě digitální transformace zaměříte spíše na digitální optimaliziaci stávajících modelů a zejména procesů, nebo cíleně narušíte a transformujete stávající obchodní modely je jedno z nejdůležitějších – a týká se prakticky všech organizací. Studie viceprezidentů výzkumu Hunga LeHonga a Grahama P. Waltera nabízí ucelený úvod do úvah o digitální optimalizaci a transformaci. Byla sice publikována již před rokem, je ale stále velmi aktuální. Odkaz.  (Dostupné klientům Gartneru)

Komentář: Zrychlete inovaci pomocí diverzifikovaných týmů pro data a analytiku (Boost Innovation With Diverse Data and Analytics Teams). Diverzita ve správném byznysově – technologickém pojetí neznamená obsazovat pozice podle kvót na po hlaví či barvu pleti. Znamená vybírat si do týmů členy s různým způsobem myšlení a odlišným přístupem k řešení problémů. Takové týmy je sice často obtížnější řídit, mohou ale z byznysového hlediska dosahovat lepších výsledků. Více v komentáři Christy Pettey. Odkaz.

Tipy na zajímavé studie, reporty, komentáře a webináře Gartneru, z nichž některé jsou dostupné bezplatně (v případě studií/reportu je pouze třeba si vytvořit bezplatný účet na Gartner.com). Webináře můžete zhlédnout v ohlášeném termínu živě nebo kdykoliv později „on-demand“. Odkazované materiály jsou v angličtině.

Webinář: 07.06. 2018 16:00 CEST (nebo kdykoliv poté „on demand“). Trendy v aplikační infrastruktuře a Middleware: jak vytvářet digitální hodnotu ve velkém (Application Infrastructure & Middleware Trends: Creating Digital Value at Scale) s viceprezidenty výzkumu Gartneru F. Biscottim a M. Pezzinim. Odkaz

Studie: Jak vyhodnocovat zabezpečení poskytovatele cloudových služeb (How to Evaluate Cloud Service Provider Security) – studie Jaye Heisera vám představí základní postupy a procesy hodnocení cloudové bezpečnosti z pragmatického pohledu řízení na základě rizika. Odkaz. (Dostupné bezplatně)

Studie: Nový provozní model IT pro digitální éru (The New IT Operating Model for Digital) – jedna z nejzajímavějších studií z pera analytické společnosti CEB, kterou před více než rokem Gartner koupil, popisuje přehledným a srozumitelným způsobem, jak přizpůsobit model řízení a provozu IT potřebám nových digitálních obchodních modelů a procesů. Odkaz. Studie CEB jsou dostupné v rámci vybraných programů předplatného Gartneru (článek citující z této studie připravujeme do INSIDE Report). Odkaz.

Vytvoření digitálního obchodního modelu schopného přečkat významné otřesy není dobré chápat jen jako náklad, ale jako příplatek, který se může v případě potíží mnohonásobně vrátit. Studie „Prémiový příplatek za odolnější digitální byznys“ (The Resilience Premium of Digital Business: A Gartner Trend Insight Report) vám nastíní, na co vše by digitální obchodní modely a digitální byznys obecně měly být připraveny. Analytici: Mark Thomas Jaggers, Roberta Whitty. Odkaz.  (Dostupné klientům Gartneru)

Komentář: Znáte všech sedm způsobů, jak modernizovat historické (legacy) systémy? Přečtěte si sloupek Susan Mooreové (7 Options to Modernize Legacy Systems) vycházející z výzkumu Stefana van der Zijdena a zjistíte, že kromě jejich klasického nasazení přichází v úvahu řada často vhodnějších a efektivnějších alternativ. Odkaz

Speciál: Tipy na nové studie

Přinášíme vám opět pár tipů nové či aktualizované studie Gartner.

Jak ve vaší organizaci nastartovat inovaci? Sedm tipů či přesněji osvědčených postupů nabízí studie
Seven Best Practices to Create an Innovation Center, ta byla původně publikována již minulý rok, letos v létě pak vyšla její aktualizovaná verze.22

Jak by měli poskytovatelé komunikačních služeb (a v širší perspektivě provozovatelé kontaktních center nebo firmy v rámci svých linek zákaznické podpory) nasazovat virtuální asistenty shrnuje studie ze série market trends publikovaná minulý týden Market Trends: Virtual Customer Assistants Will Deliver Millions of Dollars in Cost Benefits to CSPs.

Jakou roli budou hrát v příštím roce v oblasti IoT autonomní koncové body? To se dozvíte ze studie Predicts 2018: Autonomous Endpoints Critical to Scaling IoT.

Pro ty z vás, kdo nejsou klienty Gartner máme tip na bezplatně dostupnou studii Top 10 Strategic Technology Trends for 2018, která podrobně rozebírá strategické technologické trendy, které jsme představili v předchozím Observeru. Pozn.: Pro přístup ke studii si musíte vytvořit uživatelský účet na portálu Gartner.

 

Speciál: Novinky z evropského VMworldu 2017

Letošní evropský VMworld se konal v těsném závěsu za svým americkým protějškem (hlavní novinky a oznámení z něj jsme již v Observeru zveřejnili). Přesto si na evropskou konferenci VMware nechalo dostatek novinek které pro vás stručně shrnujeme.

Mezi hlavní novinky letošního evropského VMworldu patří oznámení týkající se partnerů a poskytovatelů cloudových služeb. Ta zahrnují dostupnost technologie HCX umožňující migraci aplikací napříč cloudy a lokalitami i jejich přenositelnost, novou VMware Cloud Provider Platform a zejména certifikační program VMware Cloud Verified do nějž se prozatím zapojili největší globální cloudoví poskytovatelé.

V oblasti koncových zařízení se o VMware ví zejména díky akvizici platformy pro správu mobilních zařízení AirWatch, virtualizační gigant dnes ale pokrývá mnohem širší oblast digitálního pracoviště – počínaje virtualizací koncových bodů, přes jejich správu až pro prostředí Workspace one. Na evropském VMworldu byly ohlášeny novinky v oblasti zabezpečení digitálního pracoviště – zejména rozšíření Mobile Security Alliance, která nyní pokrývá a sjednocuje dříve v různé míře izolované bezpečnostní oblasti – zabezpečení koncových bodů, aplikací, cloudových služeb, sítě, autentizace a bezpečnostní analytiky.

Integrovaná správa SDDC a více cloudů v nové verzi vRealize Suite 2017 nyní zahrnuje lepší funkce řízení životního cyklu zejména na jeho počátku a umožňuje lépe optimalizovat výkon infrastruktury i aplikací. Nabízí také rozšířenou podporu vývojářských cloudů, kontejnerů a platformy Azure.

VMware společně s IBM oznámily partnerství v rámci něhož mohou nově podniky využívající prostředí VMware zahrnout i cloudové služby IBM. V rámci partnerství je nově možné v prostředí veřejného cloudu IBM využívat také funkce pro dohled nad sítí od F5 Networks a Fortinetu. IBM Cloud podporuje také VMware HCX, Horizon Cloud, certifikovanou infrastrukturu veřejného cloudu pro SAP HANA. IBM cloud je také jedním z prvních certifikovaných jako VMware Cloud Verified.

Téma NFV – virtualizace síťových funkcí pro mobilní operátory VMware prezentovalo již na jarním MWC, během VMworldu byl ohlášen VMware Integrated OpenStack-Carrier Edition který (jak název napovídá) oblast NFV rozšiřuje o podporu OpenStack, nebo bráno opačnou perspektivou nabízí OpenStack „odladěný na míru“ potřebám a požadavkům mobilních operátorů. Zdůrazňovány jsou zejména funkce:

  • Multi-tenancy a rezervace VNF zdrojů
  • Dynamické a elastické škálování síťových zdrojů
  • Rozšířená podpora sítí a platforem

Pro oblast NFV je také určeno integrované Dell EMC a VMware NFV řešení díky němuž mohou poskytovatelé služeb rychleji spustit ostrý provoz řešení NFV a které zahrnuje 40 certifikovaných virtuálních síťových funkcí (v rámci programu Ready for NFV).

Mezi dalšími novinkami VMware také oznámilo rozsáhlý kontrakt s Vodafone který zahrnuje vytvoření a globální nasazení multi-dodavatelské a multi-doménové NFV platformy (virtualizace síťových funkcí operátora). Operátor tak bude schopen rychleji nabízet nové typy služeb (jen je škoda, že se tím u Vodafone nijak nelzepší stávající zákaznická zkušenost – pozn. red.)

O novinkách oznámených na sklonku srpna jsme již psali, připomeneme jen proto jen telegraficky:

VMware cloud na AWS - plně konfigurovaný SDDC (softwarově definované datové centrum) stack navržený VMware a provozovaný na železe (resp. infrastrukturních službách) Amazonu (AWS) včetně možnosti snadného napojení VM na EC2 instance, S3 úložiště, RDS databáze apod. Tento "klastr" je navíc možné prostřednictvím NSX Edge napojit na lokální datové centrum.

PKS - Pivotal Container Service (K ve zkratce odkazuje k faktu, že se jendá o kontejnerovou službu používající Kubernetes) si klade za cíl maximálně zjednodušit nasazování a provoz (životní cyklus) kontejnerů v prostředí vSphere s možností přesouvání do prostředí Google Cloudu (tedy vlastní provisioning, síťové a bezpečnostní funkce, podporu GCP brokerství pro Google Cloud / GKE, stálé úložiště stavových aplikací, a kontejnerový repozitář Harbor)

AppDefense - bezpečnostní vrstva pro aplikace běžící ve virtualizovaných či cloudových prostředích vSphere. Nabízí monitoring a profilování aplikací, detekci anomálií (oproti "standardnímu chování") a automatickou reakci na útoky na tyto aplikace.

 

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit. Nullam rhoncus aliquam metus. Maecenas lorem. Suspendisse nisl. Praesent dapibus. Etiam bibendum elit eget erat. Donec iaculis gravida nulla. Maecenas fermentum, sem in pharetra pellentesque, velit turpis volutpat ante, in pharetra metus odio a lectus. Proin in tellus sit amet nibh dignissim sagittis. Aliquam erat volutpat.