Speciál

Speciál

Během letních měsíců vám přinášíme tipy na zajímavé články, knihy (či audioknihy), kterými si můžete zpestřit čas o dovolené nebo třeba víkend na chalupě.

Walter Isaascon: Inovátoři. Životopisy a další knihy Waltera Isaacsona patří už tradičně k dílům, která si nenecháváme ujít. Pokud jste inovátory (česky vydáno již 2015) doposud míjeli, rozhodně si na ně během letošního léta udělejte čas. Pro letní cestování se může lépe hodit audiokniha kterou nabízí například Audiotéka. A jestliže jste inovátory již četli nebo slyšeli, zkuste novější Einstein – Jeho život a vesmír.

Pctuning.cz – Michal Rybka: Největší problém obecné AI. Michal Rybka patří (vedle například Mariana Kechlibara) mezi naše nejoblíbenější autory českého kyberprostoru (pro některé z nás je i bývalým kolegou). Ve výtečném článku na PC tuningu se věnuje problematice obecné AI z psychologicko-filozofického hlediska. Jaký bude smysl její existence? A unese jej vůbec, když my, lidé, s tím často máme dost potíží? Článek opravdu stojí za přečtení.

Lupa.cz – Jiří Peterka: Elektronická časová razítka ve veřené správě po 19. září 2018. Další z výtečně zpracovaných článků pana Peterky je věnovám změnám, které budou plati pro používání časových razítek ve veřejné správě po 19. Září, kdy skončí dvouleté výjimky (odklady) nařízení eIDAS.

Pravidelně přinášíme tipy na zajímavé studie, reporty, komentáře a webináře Gartneru, z nichž některé jsou dostupné bezplatně (v případě studií/reportu je pouze třeba si vytvořit bezplatný účet na Gartner.com). [[W]]ebináře můžete zhlédnout v ohlášeném termínu živě nebo kdykoliv později „on-demand“. Odkazované materiály jsou v angličtině.

Webinář: 23.07.2018, 17.00 CEST (nebo kdykoliv poté „on demand): Jak vytvářet a nasazovat digitální obchodní modely a strategie (Build and Deploy Business Models and Strategy). Webinář s viceprezidentem výzkumu Garnter Richardem Hunterem se zaměří na role a struktury v obchodních modelech a strategiích a jejich vzájemné vztahy v rámci digitálního byznysu. Odkaz.

Studie: Úvod do umělé inteligence v roce 2018 (Artificial Intelligence Primer for 2018). Studie řady „primer“ nejsou rozsáhlé, nabízejí ale obvykle přehledný a ucelený úvod do důležitých aktuálních témat. To je i případ úvodu do AI který připravili analytici Whit Andrews a Tom Austin. Dozvíte se v něm jak Gartner AI definuje, jaké dovednosti organizace potřebují pro její zvládnutí, pro jaké typy projektů ji lze využít a jak začít s přípravou strategie pro tuto oblast. Odkaz  (Dostupné bezplatně)

Studie: Ambice digitálního byznysu: Transformovat či optimalizovat (Digital Business Ambition: Transform or Optimize?). Rozhodnutí zda se v případě digitální transformace zaměříte spíše na digitální optimaliziaci stávajících modelů a zejména procesů, nebo cíleně narušíte a transformujete stávající obchodní modely je jedno z nejdůležitějších – a týká se prakticky všech organizací. Studie viceprezidentů výzkumu Hunga LeHonga a Grahama P. Waltera nabízí ucelený úvod do úvah o digitální optimalizaci a transformaci. Byla sice publikována již před rokem, je ale stále velmi aktuální. Odkaz.  (Dostupné klientům Gartneru)

Komentář: Zrychlete inovaci pomocí diverzifikovaných týmů pro data a analytiku (Boost Innovation With Diverse Data and Analytics Teams). Diverzita ve správném byznysově – technologickém pojetí neznamená obsazovat pozice podle kvót na po hlaví či barvu pleti. Znamená vybírat si do týmů členy s různým způsobem myšlení a odlišným přístupem k řešení problémů. Takové týmy je sice často obtížnější řídit, mohou ale z byznysového hlediska dosahovat lepších výsledků. Více v komentáři Christy Pettey. Odkaz.

Tipy na zajímavé studie, reporty, komentáře a webináře Gartneru, z nichž některé jsou dostupné bezplatně (v případě studií/reportu je pouze třeba si vytvořit bezplatný účet na Gartner.com). Webináře můžete zhlédnout v ohlášeném termínu živě nebo kdykoliv později „on-demand“. Odkazované materiály jsou v angličtině.

Webinář: 07.06. 2018 16:00 CEST (nebo kdykoliv poté „on demand“). Trendy v aplikační infrastruktuře a Middleware: jak vytvářet digitální hodnotu ve velkém (Application Infrastructure & Middleware Trends: Creating Digital Value at Scale) s viceprezidenty výzkumu Gartneru F. Biscottim a M. Pezzinim. Odkaz

Studie: Jak vyhodnocovat zabezpečení poskytovatele cloudových služeb (How to Evaluate Cloud Service Provider Security) – studie Jaye Heisera vám představí základní postupy a procesy hodnocení cloudové bezpečnosti z pragmatického pohledu řízení na základě rizika. Odkaz. (Dostupné bezplatně)

Studie: Nový provozní model IT pro digitální éru (The New IT Operating Model for Digital) – jedna z nejzajímavějších studií z pera analytické společnosti CEB, kterou před více než rokem Gartner koupil, popisuje přehledným a srozumitelným způsobem, jak přizpůsobit model řízení a provozu IT potřebám nových digitálních obchodních modelů a procesů. Odkaz. Studie CEB jsou dostupné v rámci vybraných programů předplatného Gartneru (článek citující z této studie připravujeme do INSIDE Report). Odkaz.

Vytvoření digitálního obchodního modelu schopného přečkat významné otřesy není dobré chápat jen jako náklad, ale jako příplatek, který se může v případě potíží mnohonásobně vrátit. Studie „Prémiový příplatek za odolnější digitální byznys“ (The Resilience Premium of Digital Business: A Gartner Trend Insight Report) vám nastíní, na co vše by digitální obchodní modely a digitální byznys obecně měly být připraveny. Analytici: Mark Thomas Jaggers, Roberta Whitty. Odkaz.  (Dostupné klientům Gartneru)

Komentář: Znáte všech sedm způsobů, jak modernizovat historické (legacy) systémy? Přečtěte si sloupek Susan Mooreové (7 Options to Modernize Legacy Systems) vycházející z výzkumu Stefana van der Zijdena a zjistíte, že kromě jejich klasického nasazení přichází v úvahu řada často vhodnějších a efektivnějších alternativ. Odkaz

Speciál: Tipy na nové studie

Přinášíme vám opět pár tipů nové či aktualizované studie Gartner.

Jak ve vaší organizaci nastartovat inovaci? Sedm tipů či přesněji osvědčených postupů nabízí studie
Seven Best Practices to Create an Innovation Center, ta byla původně publikována již minulý rok, letos v létě pak vyšla její aktualizovaná verze.22

Jak by měli poskytovatelé komunikačních služeb (a v širší perspektivě provozovatelé kontaktních center nebo firmy v rámci svých linek zákaznické podpory) nasazovat virtuální asistenty shrnuje studie ze série market trends publikovaná minulý týden Market Trends: Virtual Customer Assistants Will Deliver Millions of Dollars in Cost Benefits to CSPs.

Jakou roli budou hrát v příštím roce v oblasti IoT autonomní koncové body? To se dozvíte ze studie Predicts 2018: Autonomous Endpoints Critical to Scaling IoT.

Pro ty z vás, kdo nejsou klienty Gartner máme tip na bezplatně dostupnou studii Top 10 Strategic Technology Trends for 2018, která podrobně rozebírá strategické technologické trendy, které jsme představili v předchozím Observeru. Pozn.: Pro přístup ke studii si musíte vytvořit uživatelský účet na portálu Gartner.

 

Speciál: Novinky z evropského VMworldu 2017

Letošní evropský VMworld se konal v těsném závěsu za svým americkým protějškem (hlavní novinky a oznámení z něj jsme již v Observeru zveřejnili). Přesto si na evropskou konferenci VMware nechalo dostatek novinek které pro vás stručně shrnujeme.

Mezi hlavní novinky letošního evropského VMworldu patří oznámení týkající se partnerů a poskytovatelů cloudových služeb. Ta zahrnují dostupnost technologie HCX umožňující migraci aplikací napříč cloudy a lokalitami i jejich přenositelnost, novou VMware Cloud Provider Platform a zejména certifikační program VMware Cloud Verified do nějž se prozatím zapojili největší globální cloudoví poskytovatelé.

V oblasti koncových zařízení se o VMware ví zejména díky akvizici platformy pro správu mobilních zařízení AirWatch, virtualizační gigant dnes ale pokrývá mnohem širší oblast digitálního pracoviště – počínaje virtualizací koncových bodů, přes jejich správu až pro prostředí Workspace one. Na evropském VMworldu byly ohlášeny novinky v oblasti zabezpečení digitálního pracoviště – zejména rozšíření Mobile Security Alliance, která nyní pokrývá a sjednocuje dříve v různé míře izolované bezpečnostní oblasti – zabezpečení koncových bodů, aplikací, cloudových služeb, sítě, autentizace a bezpečnostní analytiky.

Integrovaná správa SDDC a více cloudů v nové verzi vRealize Suite 2017 nyní zahrnuje lepší funkce řízení životního cyklu zejména na jeho počátku a umožňuje lépe optimalizovat výkon infrastruktury i aplikací. Nabízí také rozšířenou podporu vývojářských cloudů, kontejnerů a platformy Azure.

VMware společně s IBM oznámily partnerství v rámci něhož mohou nově podniky využívající prostředí VMware zahrnout i cloudové služby IBM. V rámci partnerství je nově možné v prostředí veřejného cloudu IBM využívat také funkce pro dohled nad sítí od F5 Networks a Fortinetu. IBM Cloud podporuje také VMware HCX, Horizon Cloud, certifikovanou infrastrukturu veřejného cloudu pro SAP HANA. IBM cloud je také jedním z prvních certifikovaných jako VMware Cloud Verified.

Téma NFV – virtualizace síťových funkcí pro mobilní operátory VMware prezentovalo již na jarním MWC, během VMworldu byl ohlášen VMware Integrated OpenStack-Carrier Edition který (jak název napovídá) oblast NFV rozšiřuje o podporu OpenStack, nebo bráno opačnou perspektivou nabízí OpenStack „odladěný na míru“ potřebám a požadavkům mobilních operátorů. Zdůrazňovány jsou zejména funkce:

  • Multi-tenancy a rezervace VNF zdrojů
  • Dynamické a elastické škálování síťových zdrojů
  • Rozšířená podpora sítí a platforem

Pro oblast NFV je také určeno integrované Dell EMC a VMware NFV řešení díky němuž mohou poskytovatelé služeb rychleji spustit ostrý provoz řešení NFV a které zahrnuje 40 certifikovaných virtuálních síťových funkcí (v rámci programu Ready for NFV).

Mezi dalšími novinkami VMware také oznámilo rozsáhlý kontrakt s Vodafone který zahrnuje vytvoření a globální nasazení multi-dodavatelské a multi-doménové NFV platformy (virtualizace síťových funkcí operátora). Operátor tak bude schopen rychleji nabízet nové typy služeb (jen je škoda, že se tím u Vodafone nijak nelzepší stávající zákaznická zkušenost – pozn. red.)

O novinkách oznámených na sklonku srpna jsme již psali, připomeneme jen proto jen telegraficky:

VMware cloud na AWS - plně konfigurovaný SDDC (softwarově definované datové centrum) stack navržený VMware a provozovaný na železe (resp. infrastrukturních službách) Amazonu (AWS) včetně možnosti snadného napojení VM na EC2 instance, S3 úložiště, RDS databáze apod. Tento "klastr" je navíc možné prostřednictvím NSX Edge napojit na lokální datové centrum.

PKS - Pivotal Container Service (K ve zkratce odkazuje k faktu, že se jendá o kontejnerovou službu používající Kubernetes) si klade za cíl maximálně zjednodušit nasazování a provoz (životní cyklus) kontejnerů v prostředí vSphere s možností přesouvání do prostředí Google Cloudu (tedy vlastní provisioning, síťové a bezpečnostní funkce, podporu GCP brokerství pro Google Cloud / GKE, stálé úložiště stavových aplikací, a kontejnerový repozitář Harbor)

AppDefense - bezpečnostní vrstva pro aplikace běžící ve virtualizovaných či cloudových prostředích vSphere. Nabízí monitoring a profilování aplikací, detekci anomálií (oproti "standardnímu chování") a automatickou reakci na útoky na tyto aplikace.

 

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit. Nullam rhoncus aliquam metus. Maecenas lorem. Suspendisse nisl. Praesent dapibus. Etiam bibendum elit eget erat. Donec iaculis gravida nulla. Maecenas fermentum, sem in pharetra pellentesque, velit turpis volutpat ante, in pharetra metus odio a lectus. Proin in tellus sit amet nibh dignissim sagittis. Aliquam erat volutpat.