Výzkumy a studie

Výzkumy a studie

Slováci patří na špici e-commerce ve střední Evropě, píše portál Heureka.cz. Například v počtu e-shopů na obyvatele jsou na tom lépe jenom Češi. Zatímco v Česku je řečeno absolutními čísly e-shopů 36 tisíc, na Slovensku 9 tisíc a v Německu dokonce jen 70 tisíc („jen“ proto, že do úvahy je stále třeba brát počet obyvatel). V Polsku je okolo 10 tisíc e-shopů a následují Rakušané se 6 tisíci, Rumuni s 5 tisíci a Maďaři se 4,5 tisíci elektronickými obchody.

Podle zprávy Konference pro obchod a rozvoj (UNCTAD) přesáhne už v roce 2019 počet plateb mobilními zařízeními platby kreditními kartami, alespoň pokud jde o země „prvního světa“. Naopak v rozvojovějších částech planety bude mezi platbami stále převládat hotovost.

CIO mají stále větší vliv na podnikovou strategii, a to hlavně kvůli tomu, že častou reakcí organizací na globální ekonomickou a politickou nejistotu je právě změna IT strategie – takový je výsledek průzkumu KPMG CIO Survey 2017. K těm dalším patří třeba fakt, že 32 % ředitelů IT se v uplynulých dvou letech setkalo s velkým kybernetickým útokem (případně pokusem o něj) na jejich organizaci.

Portál Heureka.cz zmapoval uplynulou dekádu nakupování v českých e-shopech, které se za tu dobu hodně změnily. Na jejím začátku táhla hlavně elektronika – mobily či černé spotřebiče – následované postupně bílou technikou a sportovními potřebami – aby se celý segment nakonec dostal do současné fáze, kdy je trendem nakupovat on-line jídlo, oděvy či drogerii.

Česká republika je v globálním porovnání ekonomik Světového ekonomického fóra (WEF) na 31. místě ze 137, a to již třetí rok v řadě. Kladně je hodnocena dobrá technologická připravenost, problémem je nedostatek kvalifikovaných odborníků.

Český statistický úřad a Štatistický úrad SR publikovaly pravidelné výsledky ekonomiky, tentokrát za srpen (august) 2017. České maloobchodní tržby vzrostly meziměsíčně o 0,4 % (po očištění sezónních vlivů), meziročně pak o 4,8 %. Prodej přes internet nebo zásilkové služby rostl meziročně o 12,4 %, ICT zařízení pak o 7 %. Na Slovensku došlo k růstu tržeb v maloobchodě (meziročně) o 6,8 %, meziměsíčně pak o celého 1,5 %.

Trh PC klesá už tři roky v kuse. Takové jsou závěry globální studie Gartneru, která se týká třetího čtvrtletí roku 2017. V daném období se podle analytické firmy prodalo 67 milionů kusů PC, což je meziročně o 3,6 procenta méně. O poklesu hovoří také firma IDC, nicméně podle její metodiky dosáhl pokles pouhého půl procenta a prodalo se 67,2 milionu kusů.

Sociální sítě podle průzkumu digitální agentury AITOM pomalu nahrazují zpravodajství. Klasické zpravodajství si denně přečte 71 procent mužů, 43 procent pak kontroluje sociální sítě. U žen jsou tato čísla už přehozená: 64 % pro zpravodajství versus 75 % pro sociální sítě.

Firmy v ČR nemohou inovovat, protože nejsou lidi. Takový je jeden ze závěrů, které přinesl průzkum firmy EY, realizovaný ve spolupráci s VŠE. Podniky sice neváhají investovat do Průmyslu 4.0, nemají však pro něj dostatek expertů.

Podle Gartneru letos investice do IT vyrostou celosvětově o 3,3 procenta na 3,51 bilionu amerických dolarů. V roce 2018 pak růst dosáhne dalšího 4,3 % na 3,66 bilionu. Nejrychleji, o 8,5 %, má růst segment podnikového softwaru, následovaný segmentem zařízení s 5,3 %.