Výzkumy a studie

Výzkumy a studie

Společnosti v Evropě válčí o vývojáře, vyplývá ze zprávy společnosti Atomico. Počet lidí zaměstnaných v technologiích navíc roste třikrát rychleji, než je celkový průměr u všech oborů. V celé Evropě je v současnosti 5,5 milionu vývojářů softwaru, nejvíce v Německu a Velké Británii.

Analytická firma Gartner zveřejnila prognózu globálního trhu IT bezpečnosti, který má v roce 2018 vyrůst o 8 procent na 96 miliard amerických dolarů. Nejrychleji mají růst odvětví testování bezpečnosti, outsourcingu IT bezpečnosti i SIEM řešení.

Analytická firma IDC zveřejnila svoje prognózy týkající se trhu smartphonů. Do roku 2021 se dominantním segmentem stane segment phabletů (nad 5,5 palce), přičemž kromě velikosti má růst také průměrná cena prodaných zařízení.

Tržby v českém maloobchodě v říjnu meziměsíčně poklesly o 1,6 %, vyplývá z pravidelné zprávy Českého statistického úřadu (ČSÚ). Meziroční růst dosáhl 6,3 %, což bylo způsobeno především větším počtem pracovních dnů v roce 2017. Prodej ICT zboží rostl v ČR o 11,5 %. Ze Slovenska jsou k dispozici údaje o velkoobchodě, který rostl meziměsíčně o 2,6 % a meziročně o 12,3 %. Velkoobchod s ICT zařízeními pak poskočil o 27,5 %, píše Štatistický úrad SR.

Podle měření českého internetu NetMonitor letos černý pátek (Black Friday) rekordy netrhal. Týden kolem tohoto „amerického svátku konzumerismu“ byl sice v české e-commerce trochu živější, nicméně samotný pátek 24. listopadu byl počet reálných uživatelů nakupujících on-line nižší než v jiné dny okolo. Soukromý výzkum portálu ChannelWorld však ukázal, že oproti standardním všedním dnům rostly tržby českých e-shopů i kamenných řetězců na Black Friday i Cyber Monday o desítky i stovky procent. Výsledky jednotlivých obchodů naleznete zde.

Klasické stolní telefony ve firmách jsou stále větší vzácností. Společnost GFI Software zmapovala podniky ze segmentu SMB v ČR a na Slovensku a k výsledkům patří třeba to, že IP telefony využívá už 39 procent lokálních firem. Největší poptávka mezi zákazníky produktů Kerio je v současné době po komunikačních řešeních (72 %).

Tak už i v Česku překonal Google největší lokální vyhledávač, tedy Seznam. Oba dva dohromady mají 96 až 97 % vyhledávacího trhu, nicméně z tohoto čísla má Google 70 %. Kompletní výsledky pocházející od agentury eVisions přinesl portál Tyinternety. (zdroj)

Další ze studií zveřejněných Českým statistickým úřadem (ČSÚ) se týká firem ve vztahu k sociálním sítím. Ty v lednu aktivně využívalo 34 % českých podniků, v roce 2013 to bylo 15 %. U firem s více než deseti zaměstnanců činí tento podíl 37 %. Z nejčastějších vertikál lze zmínit cestovní kanceláře, média a IT podniky.

Skoro polovina peněz z ICO (primárních nabídek mincí) nových kryptoměn je alokována v Evropě. Konkrétně jde asi o 46 procent, celková hodnota, kterou podniky na starém kontinentu z ICO získaly, činí 1,76 miliardy USD, jak plyne z průzkumu firmy Atomico.

Výzkum společnosti Canalys ukázal, že trh náhlavních souprav (headsetů) pro VR stále poměrně výrazně roste. Ve třetím čtvrtletí se takových zařízení prodal více než milion kusů, a to vůbec poprvé v historii. Nejvíce se stále daří těm, kteří na tento trh vstoupili jako první, tedy Sony, Oculusu a HTC.