Výzkumy a studie

Výzkumy a studie

Agentura SC&C realizovala průzkum pro Českou bankovní asociaci (ČBA), z něhož vyplývá, že 62 % lidí považuje za nejcitlivější osobní údaj výši svých úspor. Za citlivá data pak Češi považují i rodné číslo (33 %), výši platu (32 %) a číslo účtu (32 %). Asi 13 % klientů bank pak vnímá používání internetového bankovnictví jako potenciální riziko.

Kolik za reklamu zaplatí zadavatelé reklamy v různých segmentech? Na to se ve své analýze ptala agentura PerformicsB2BGroup, patřící do skupiny Publicis One. A vyšlo jí, že nejvíce, a to zhruba necelých 99 korun za jedno kliknutí, zaplatí zadavatel reklamy v segmentu půjček a pojištění. Nejméně pak u knih, a to 2,74 Kč za klik.

Česká asociace pojišťoven (ČAP) vydala studii, z níž vyplývá, že potenciální ztráty kybernetických útoků výrazně rostou. Podle odhadu ČAP dochází v ČR ročně až k 1,7 milionu kyberútoků se ztrátami do 5,4 miliardy korun (pokud by byly všechny útoky úspěšné). Policie ČR loni vyšetřovala 5 344 případů kyberzločinu, což je o 6,4 % více než předloni.

Firma ManPower Group Slovensko publikovala výsledky svého průzkumu indexu trhu práce na letošní třetí kvartál, které vyznívají optimisticky. Celých 14 % zaměstnavatelů chce zvýšit počet svých pracovníků, jen 2 procenta dotázaných jej pak plánuje snížit.

Štatistický úrad SR informoval o průměrných mzdách v jednotlivých sektorech. Ze statistiky vyšlo, že v dubnu (apríli) 2017 poklesla mzda zaměstnanců v ICT o 0,7 % na 1 594 eur. V průmyslu celkově mzdy rostly, a to v meziročním srovnání o 6,8 % na 1 039 eur.

ISACA Slovensko zvyšuje prioritu podpory vzdělávacích aktivit v segmentu kybernetické bezpečnosti, které jsou podle ní nutné k navýšení počtu chybějících expertů i vzhledem k rostoucím legislativním nárokům. Podle IT Asociácie Slovenska (ITAS) chybí v zemi minimálně 10 tisíc IT specialistů.

Podle průzkumu Shoptetu, provozovatele stejnojmenné platformy pro e-shopy, si lidé u přepravců nebo pošty nevyzvedávají zboží v hodnotě 4,3 až 6 miliard korun ročně. Elektronické obchody na tom prodělávají zhruba 650 milionů korun ročně.

Společnost IDC informovala o stavu globálního trhu WLAN produktů, který víceméně stagnoval s mírným poklesem o 0,8 % na 2,15 miliardy USD. Zatímco podnikový segment o 4,4 % rostl, ten spotřebitelský se o 7 % propadl.

Analytická firma Context zveřejnila výsledky globálního trhu monitorů, který v prvním čtvrtletí meziročně o 1,1 procenta klesal. Pokles byl patrnější ve spotřebitelském segmentu (1,6 %), a to zejména u levnějších modelů. Region CEE v tomto segmentu naopak rostl, a to o celých 19 procent.

Z mezinárodního průzkumu Microsoftu vyplývá, že české firmy mají jedno z nejstarších IT vybavení v Evropě. Téměř třetina (29 %) podniků používá PC a mobily starší pěti let. Celých 50 procent dotázaných firem přiznává, že do IT technologií investují málo, jen 26 procent podniků však má v plánu modernizaci.