Výzkumy a studie

Výzkumy a studie

Bezpečnostní tým Check Point Research publikoval aktuální verzi svého Celosvětového indexu dopadu hrozeb, v níž se objevilo varování před novou zranitelností, jež byla nalezena v pluginu OpenDreamBox 2.0.0 WebAdmin a v průběhu července měla vliv na 32 procent organizací. V ČR byl v tomto měsíci nejaktivnějším malwarem útočícím na podnikové sítě kryptominer s názvem XMRig.

Podle analýz IDC vzrostly globální výdaje za služby a infrastrukturu veřejného cloudu v loňském roce o 27,4 procenta na necelých 183 miliard dolarů. Růst tohoto specifického segmentu tak byl 4,5krát rychlejší než u trhu IT jako celku.

Podle statistik analytické firmy Gartner došlo ve druhém čtvrtletí k poklesu globálních prodejů chytrých telefonů o hodnotě 1,7 procenta s konečnými téměř 368 miliony kusy prodaných zařízení. V Česku byl v daném období sledován propad výraznější – o 6,2 procenta – a zastavil se na 1,028 milionu kusů.

Průzkum společnosti Canon ukázal, že české podniky stále upřednostňují papírovou kancelář před cloudem. Polovina respondentů tak přiznává, že jejich podniky stále automaticky tisknou všechny dokumenty, což znamená, že „šanon je stále více než cloud“. Zároveň si ale polovina dotázaných stěžuje, že je v zaměstnání zavalena papíry a papírovými procesy.

Společnost IDC dále hlásí pokles prodeje tiskových zařízení (tiskáren a multifunkcí) v regionu západní Evropy, který ve druhém čtvrtletí činil 6,1 % (na 4,13 milionu zařízení). Pokud jde o tržby, zde segment v daném regionu klesal méně, a to o 1,1 % na 2,3 miliardy dolarů.

Globální trh smartphonů podle analýz společnosti IDC ve druhém kvartále opět oslaboval, a to konkrétně o 2,3 procenta co do tržeb, jenže pokud jde o počet prodaných kusů, zde naopak rostl, a to o 6,5 procenta na 333,2 milionu prodaných kusů. Druhé místo mezi výrobci drží i nadále Huawei, byť podíl společností na prvních třech příčkách (Applu, Huawei a Samsungu) celkově klesal. Naopak Xiaomi, Oppo a Vivo na 4., 5. a 6. místě rostly.

Pouhá čtvrtina IT manažerů z regionu EMEA podle průzkumu společnosti VMware, realizovanému ve spolupráci s Forbes Insights, důvěřuje systémům kybernetické bezpečnosti, které používá jejich podnik. Přibližně 83 procent podniků pak má v plánu v následujících třech letech navýšit investice do nákupu a implementace nových bezpečnostních produktů.

Společnost Software602 razí cestu bezpapírové komunikace. Podle jejích statistik totiž běžná firma do 50 zaměstnanců spotřebuje za rok papír v množství odpovídajícím 16 skáceným smrkům. Každý Čech pak dle aktuálních statistik spotřebuje ročně 130 kg papíru. Právě Software602 nabízí komplexní portfolio řešení pro bezpapírovou kancelář, které má dopad kancelářské práce na životní prostředí zmírnit.

Společnost Gartner publikovala svoji prognózu celosvětového trhu chytrých telefonů za celý rok 2019, kdy očekává pokles segmentu o 2,5 procenta na 1,5 miliardy kusů. Důvod spočívá i v tom, že zejména na vyspělých trzích dochází k tržní saturaci a spotřebitelé zde nemají příliš mnoho důvodů k upgradu svých stávajících zařízení. To by se však mělo změnit v příštím roce, kdy přijdou nové modely s 5G.

Analytici z IDC zveřejnili také předběžná čísla týkající se globálního trhu tabletů, který nepřekvapivě opět klesal, a to konkrétně o pět procent na 32,2 milionu prodaných zařízení. První místo stále drží Apple, který rostl o 6,1 % na 12,3 milionu prodaných kusů (s tržním podílem 38,1 %). Nebývale se pak dařilo konkurenčnímu Amazonu s růstem 46,3 %.