Výzkumy a studie

Výzkumy a studie

Česká republika je společně s Polskem z celého regionu střední a východní Evropy (CEE) nejoblíbenější destinací firem, které hledají outsourcing IT. Vyplývá to ze studie společnosti Adecco Group, která u nás kladně hodnotí především politicky stabilní prostředí, vysokou bezpečnost dat, infrastrukturu, vzdělávací systém, ale také dobré znalosti angličtiny na straně kontraktorů.

Analytická firma IDC zmapovala stav globálního trhu digital signage za druhý kvartál roku 2018, kdy zde došlo k růstu o 15,9 procenta meziročně na více než 871 tisíc kusů prodaných zařízení. Nejrychleji rostou regiony Latinské Ameriky a Asie (kromě Japonska). Více než třetinový (33,9%) podíl na globálním trhu drží Samsung.

Počet výdejen zboží e-shopů v České republice vyrostl na aktuálních 9 600. Vyzvednout si tak produkty zakoupené na internetu v blízkosti bydliště je tak stále oblíbenější, ale zároveň také jednodušší. Uvádí to srovnávač Heureka s odkazem na doručovatelské firmy. Nejvíce výdejních míst má Zásilkovna, následuje PPL a třetí je Uloženka.

Výnosy českých operátorů za jednu minutu hovoru klesl za šest let na polovinu; v roce 2017 to konkrétně bylo v průměru 98 haléřů, píše ve své zprávě ČTÚ. Podnikoví zákazníci měli volání v průměru za 76 haléřů za minutu. Počet provolaných minut v posledních letech spíše stagnuje, stejně jako počet odeslaných SMS, jen spotřeba dat dále stoupá.

Firma Trend Micro zveřejnila svoji nejnovější bezpečnostní zprávu, v níž upozorňuje na rostoucí trend crypto-jackingu, tedy zneužívání výpočetních zdrojů cílového zařízení k nelegální těžbě kryptoměn. Tento typ útoku rostl meziročně o 956 procent. Zároveň je patrný přesun kyberzločinců od ransomwaru právě tímto směrem. Crypto-jacking sice není tak výnosný, ale může probíhat skrytě.

Průzkum společnosti Cisco mezi zástupci malých a středních podniků ukázal, že 53 % dotázaných už ve své firmě zažilo úspěšný kybernetický útok. U 30 procent napadených byly odhadované ztráty nižší než 100 tisíc dolarů, u zhruba 20 procent to však bylo nad milion dolarů. Nejčastěji měly útoky formu phishingu a sofistikovaných technik na konkrétní cíl.

Gartner publikoval data o vývoji trhu PC. Vyplývá z nich že ve třetím čtvrtletí 2018 nedošlo k poklesu, ale trh ani nerostl. Dařilo se zejména Lenovu, které prodalo bezmála o 11 % víc počítačů a zvýšilo svůj tržní podíl o více než dva procentní body. HP prodalo o 6 % víc a zvýšilo svůj podíl o 1,3 % a rostl také Dell který prodal o 5 % PC více a zvýši svůj podíl o necelé procento. Drtivá většina ostatních výrobců zaznamenala pokles.

Poptávku podle analytiků táhly zejména podniky, konkrétně pokračující modernizace a přechod na Windows 10.

Podrobnosti a infografika v detailu příspěvku.

Analytická firma IDC zveřejnila výsledky celosvětového segmentu PC za třetí kvartál. Trh zaznamenal meziroční pokles o 0,9 procenta, což byl stále lepší výsledek, než jaký odhadovali analytici, kteří mluvili o pádu o celá tři procenta. Segment vede Lenovo 24procentním podílem (včetně zakoupeného Fujitsu).

V České republice roste byznys s druhotnými softwarovými licencemi, píše ChannelWorld s odkazem na zprávu firmy Software One, jejíž zástupce Patrik Sodoma odhaduje, že díky druhotným licencím lze ušetřit až 70 procent z původní ceny softwaru. V Německu tento trh s růstem o desítky procent ročně dosahuje podle čísel společnosti UsedSoft obratu přes 90 milionů eur.

Firma Acronis realizovala globální průzkum, z něhož vyplynulo, že svůj počítač si zálohuje jen 46,1 procenta uživatelů, což je ale oproti výsledkům průzkumu z loňska posun pozitivním směrem o 2,8 procentního bodu. Počet domácností, které přišly o důležitá osobní data, ale rostl o 4 procentní body na 39 procent.