Výzkumy a studie

Výzkumy a studie

Česko je na pokročilé cloudové služby připraveno „velmi dobře“, uvádí jako jeden ze závěrů své studie Global Cloud Index společnost Cisco. Jedním z dalších závěrů pak je to, že cloudový provoz bude v roce 2021 zodpovídat za 95 procent globálního provozu datacenter.

Společnost Slovak Telekom je nově největším televizním poskytovatelem na Slovensku, přičemž na prvním místě nahradil Skylink. Podle portálu Živé.sk měl Skylink ke konci roku 2017 546 tisíc zákazníků, Telekom pak už 589 tisíc.

Agentura Ipsos provedla ve vybraných evropských zemích včetně Česka průzkum pro společnost Huawei, v němž zjistila, že skoro tři čtvrtiny (74 %) respondentů si e-maily, sociální sítě či SMS kontrolují i těsně před spaním. Celých 65 % dotázaných si pak svoje zařízení nechává přes noc u postele.

Slovenský internet zaznamenal rekord, a to konkrétně v průběhu olympijského hokejového zápasu Slováků s Ruskem. Rekord v internetovém provozu ve slovenském peeringovém centru (SIX) byl překonán třikrát za sebou – v průběhu všech tří třetin. Zatímco původní reklrd v průtoku byl 195 Gbit/s, v první třetině šlo už o 199 Gbit/s, ve druhé 205 Gbit/s a v té třetí dokonce až 212 Gbit/s.

Podle aktuálního průzkumu společnosti Avast patří k nejnáročnějším aplikacím v systému Android (a to jak na baterii, tak na prostor na úložišti) ty od Googlu a Samsungu. Nejvíce prostoru zabírají Facebook, Spotify a Instagram, nejvíce dat pak „sežerou“ Google Talkback, Facebook a Instagram.

Diváci České televize si skrze její web, mobilní aplikace a HbbTV platformu v lednu pustili 20 milionů videí v celkové délce 6,5 milionu hodin. Na jednoho Čecha (včetně dětí) tak vychází 36 minut obsahu měsíčně.

Spam nejvíc rozšiřují senioři nad 65 let věku, vyplývá ze společného průzkumu Seznamu a Centra prevence rizikové virtuální komunikace Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. E-maily varující před nebezpečím šíří 47 % lidí nad 65 let a 38 % lidí mezi 55 a 64 lety. Ze studie dále plyne například to, že 60 % seniorů nepoužívá na internetu dostatečně silná hesla.

Stav trhu služeb poskytujících předplacené video, jako je například Netflix, v Evropě poroste, a to dost výrazně, píše ve své prognóze agentura Kagan, která patří společnosti S & P Global Market Intelligence. Zatímco v loňském roce dosahovaly kombinované služby všech poskytovatelů v daném regionu hodnoty 3,9 miliardy dolarů, v roce 2022 už to bude necelých sedm miliard.

Technologie blockchain se dle aktuální studie analytické firmy IDC nachází v rané fázi svého vývoje, ale zájem podniků o ni roste. V roce 2018 investice do ní dosáhnou hodnoty 1,8 miliardy dolarů, v roce 2021 už má jít o 8,1 miliardy.

Bezpečnostní firma Kaspersky Lab publikovala výsledky svojí studie Kaspersky DDoS Intelligence za čtvrtý kvartál roku 2017, zaměřené na DDoS útoky. Ty byly stále častěji prováděny ze serverů umístěných v Kanadě, Turecku či Litvě, naopak podíl „DDoS serverů“ v Itálii, Hongkongu a Velké Británii klesal. Linuxové botnety měly v daném období podíl 71 %, ty windowsové pak 29 %.