Výzkumy a studie

Výzkumy a studie

Neslyšitelné zvuky (ultrazvuky) se nacházejí všude okolo nás; přitom mohou škodit zdraví, píše ve svém rozsáhlém článku Tibor Furda na portálu Živé.sk. Například experti z univerzity v Southamptonu zveřejnili studii, naznačující možnou spojitost vzniku zdravotních problémů a přítomnosti ultrazvuku. Bližší informace naleznete v tomto článku.

Společnost GFI Software provedla průzkum mezi IT administrátory na českém a slovenském trhu, zaměřený na oblast bezpečnosti. Podle 87 procent respondentů podnikovou bezpečnost nejvíce ohrožuje neopatrné otevírání příloh e-mailů. 38 procent jako riziko vidí surfování na webu, 31 procent používání flash disků a 24 procent ignorování aktualizací softwaru.

Podle žebříčku společnosti Statista patří telefony od jihokorejského Samsungu k těm, které mají nejnižší hodnotu vyzařování (SAR). Úplně nejlépe je na tom Samsung Galaxy Note 8, následovaný modely ZTE Axon Elite a LG G7. Na opačném konci žebříčku jsou zařízení Xiaomi Mi A1,       OnePlus 5T a Xiaomi Mi Max 3.

Německá centrální banka a obchodní institut EHI realizovaly průzkum, podle kterého je platba v hotovosti v obchodech s průměrnou dobou trvání 22 vteřin o sedm vteřin rychlejší než platby platebními kartami, u kterých je třeba zadávat PIN kód.

Analytici z IDC hlásí hodně špatné výsledky segmentu smartphonů v Číně, který v posledním čtvrtletí roku 2018 spadl o 9,7 procenta na 103 milionů prodaných zařízení. Ještě hůře než trh jako celek si vedl Apple, který zaznamenal propad až o čtvrtinu. Důvod spočívá nejspíš hlavně ve velké konkurenci ze strany levných čínských androidových telefonů.

Zcela či z větší části plní požadavky evropského nařízení o ochraně osobních údajů (GDPR) pouze 59 procent podniků, hlásí ve výsledcích svého průzkumu společnost Cisco. 29 procent dotázaných čeká soulad v průběhu následujícího roku, 9 procent bude potřebovat více času a 3 procenta nevěří, že se jim podaří požadavků GDPR dostát.

Společnost IDC dále sledovala také trh tiskových zařízení v západní Evropě, který ve čtvrtém kvartále 2018 poklesl o 6,9 procenta. Za celý loňský rok to bylo o 5,3 procenta na 1 milion prodaných zařízení. Nejhůře na tom byly inkoustové tiskárny (-8,8 procenta).

Analytická firma IDC zveřejnila nové prognózy týkající se investic do segmentu internetu věcí (IoT) v rámci Evropy. Zde by tento trh měl v letošním roce růst meziročně o 19,8 procenta na 171 miliard dolarů, v roce 2022 by měl jeho objem vyskočit až na 241 miliard.

Mzdy v IT naráží na strop možností firem, hlásí ve výsledcích svého průzkumu personalistická firma HAYS. Ta uvádí, že mzdy v tomto segmentu rostly meziročně ještě v první polovině roku 2018 až o 15 procent, v polovině druhé to však bylo už jen o 4 procenta. Další růst už se neočekává.

Většina velkých podniků, konkrétně 70 procent, už stihla jmenovat svého CDO, tedy digitálního ředitele, vyplývá z globálního průzkumu IT Operations Readiness Index společnosti Cisco. Velký podnik pak v průměru zaměstnává přes čtyřicet datových vědců.