Výzkumy a studie

Výzkumy a studie

Průzkum společnosti Mentor Partners a portálu Robíme.it ukázal hlavní důvody, proč IT experti na Slovensku mění zaměstnání. Nehledají pozici s více penězi, ale především zajímavější práci (86 procent dotázaných). Celých 78 procent respondentů pak jako hlavní motivaci bere šanci naučit se něco nového.

Online videoreklama se stává vážnou konkurencí pro reklamu televizní, tvrdí Evropská audiovizuální observatoř (EAO) ve své studii, z níž dále vychází, že YouTube a Facebook ovládají celkem 56 procent segmentu videoreklamy na internetu.

Průzkum agentury GfK pro Microsoft došel k závěru, že v uplynulých dvou letech si notebook koupilo 34 procent českých uživatelů a přes polovinu respondentů plánuje nákup takového zařízení v následujících dvou letech. Zatímco v ČR vlastní minimálně jeden notebook 86 procent dotázaných domácností, na Slovensku je to 92 procent.

Společnost IDC zveřejnila svoji analýzu stavu trhu nositelné elektroniky (wearables) za třetí čtvrtletí 2018, kdy došlo k meziročnímu růstu segmentu o 21,7 procenta na 32 milionů prodaných zařízení. A například značky Xiaomi a Samsung narostly meziročně o téměř sto procent.

Společnost Truconnexion ve své nové studii zjišťovala, proč české firmy monitorují využívání výpočetní techniky zaměstnanci. Na prvním místě mezi důvody se objevila snaha zabránit plýtvání firemními zdroji (34 %), na druhém místě obavy z kontroly policií, finančním úřadem nebo dodavateli softwaru (necelá čtvrtina), a na třetím místě se 17 procenty je zahálka zaměstnanců.

Segmentu velkoformátových displejů (LFD) v západní Evropě se podle údajů společnosti Context dařilo. Data za blíže nespecifikovaný začátek čtvrtého kvartálu (jeho první polovinu?) hovoří o 11procentním meziročním růstu hlavně díky zvýšené poptávce po 4K modelech. Prodeje některých prémiových displejů ovšem poklesly.

Analytici z Gartneru zmapovali kromě světového také český trh se smartphony, který ve třetím kvartále rostl podobně jako trh celosvětový – zhruba o 1,5 % na 1,1 milionu prodaných kusů. Rostl počet zařízení prodaných čínskými výrobci Huawei a Xiaomi, naopak Apple výrazně padal a mírnější pokles zaznamenal i Samsung.

Globální prodeje smartphonů rostly podle Gartneru ve třetím čtvrtletí 2018 o 1,4 procenta na 389 milionů kusů, což měly „na svědomí“ hlavně čínské značky Huawei a Xiaomi. Gartner tvrdí, že bez těchto dvou firem v žebříčku by prodeje naopak poklesly, a to o 5,2 procenta.

Celosvětové výdaje na digitální transformaci vzrostou podle analytické firmy IDC v roce 2022 na téměř na dva (1,97) biliony dolarů. Průměrná roční míra růstu pro léta 2017 až 2022 odhadována na 16,7 procenta.

Slováci využívají datové připojení k internetu na 4,5 milionu SIM karet, z toho 3,3 milionu karet patřilo nepodnikovým zákazníkům. Mobilní LTE využilo v letošním prvním půlroce 2,2 milionu zákazníků slovenských operátorů, přičemž ti celkově přenesli více než 16 tisíc TB dat. Data zveřejnil Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb (RÚ).