Výzkumy a studie

Výzkumy a studie

Pouze zhruba 59 procent českých uživatelů chrání svůj smartphone bezpečnostním softwarem, vyplývá z nové studie společnosti Eset. Počítače a notebooky přitom antivirem či podobným řešením chrání asi 92 procent Čechů.

Česká republika se podle mezinárodní novinářské organizace Reportéři bez hranic propadá v žebříčku hodnotícím svobodu médií. Zatímco dnes se v indexu nachází na 40. místě, v roce 2014 byla až na místě 13.

Web e-commerce giganta Amazon je podle britské skupiny na ochranu práv spotřebitelů (The Which?) zaplaven falešnými recenzemi s pětihvězdičkovými hodnoceními. Sdružení tak recenze na Amazonu nepovažuje za relevantní. Tisíce pětihvězdičkových hodnocení postrádají ověření toho, že hodnotící uživatel zboží skutečně kupoval.

Analytici hovoří o poměrně špatných prodejích iPhonů, které tvoří páteř obratu americké společnosti Apple. Podle portálu GSM Arena jsou prognózy analytiků vesměs negativní, respektive prorokují slabší odbyt iPhonů, než se původně očekávalo.

Společnost IDC zveřejnila svoje prognózy výdajů na IT bezpečnost v Evropě, které v letošním roce dosáhnou hodnoty 27,3 miliardy dolarů. Největší investice mají v plánu firmy ze segmentů bankovnictví a diskrétní a procesní výroby. Zajímavé je, že objem investic bude nejrychleji růst v České republice a v Rusku.

Analytická firma Gartner prezentovala výsledky svého průzkumu trhu mobilních telefonů v České republice, který loni rostl o jedno procento na 4,53 milionů kusů. Výrazně se segmentu dařilo především ve čtvrtém kvartále, kdy růst dosahoval sedmi procent a zastavil se na 1,24 milionu kusů. Z hlediska výrobců je stále nejlepší Samsung, na který se ovšem dotahuje Huawei. Třetí je Apple.

Obrat poskytovatelů e-shopových řešení v České republice a na Slovensku roste, hlásí ve výsledcích své analýzy společnost Shopsys. Ta do svého průzkumu zahrnula celkově 242 firem, z nichž přibližně stovka má roční obrat do tří milionů korun a 204 z těchto firem má sídlo v ČR. Nejvíce jich logicky sídlí v Praze, následuje Moravskoslezský a Jihomoravský kraj. Celkový roční obrat firem nabízejících v ČR a na Slovensku e-shopová řešení na míru, je přibližně 4,2 miliardy Kč.

Dle analýzy společnosti Gartner bude trh cloudových služeb na globální úrovni i nadále růst. Letos konkrétně o 17,5 procenta na 214 miliard dolarů. V roce 2022 by pak hodnota tohoto segmentu měla dosáhnout částky 331 miliard dolarů. Nejrychleji rostoucím segmentem má být IaaS (cloudová systémová infrastruktura).

Finančná správa SR (FS SR) oznámila, že v prvním týdnu fungování projektu eKasa po 1. dubnu (apríli) přijala okolo 130 tisíc pokladních dokladů. Podnikatelé v systému evidují tržby především skrze VRP (virtuální registrační pokladny).

Poptávka po chytrých telefonech v Číně i nadále klesala. V březnu zde ovšem bylo zaznamenáno zmírnění pádu, a to meziročně na 6procentní pokles z 30,2 milionu na 28,4 milionu kusů. V předchozích čtyřech měsících býval pokles vždy dvouciferný, hlásí Čínská akademie informačních a komunikačních technologií (CAICT).