Výzkumy a studie

Výzkumy a studie

Portál Živé.sk zmapoval žebříčky prodejů mobilních telefonů u slovenských operátorů, kterým kralují společnosti Huawei a Samsung. Jedničkou u Slovak Telekomu je Samsung Galaxy J5 2017, následovaný Motorolou Moto G6 Play a Huawei P20 Lite; tento model pak vede u Orange, následovaný Huawei Y6 (2018) a výše zmíněným Samsungem; U O2 je první opět stejný Huawei, druhý Honor 9 Lite a třetí Redmi 5A od Xiaomi.

Na trhu je nadbytek NAND flashových pamětí, shodují se experti, kteří tvrdí, že cena za gigabajt prostoru by se kvůli tomu mohla už v příštím roce snížit na pouhých 8 centů (0,08 USD/1,80 Kč). Poklesnout by měly ceny SSD úložišť, a možná taky DRAM. Uvádí to například analytická firma Objective Analysis.

Společnost GfK v jednom ze svých aktuálních průzkumů zjistila, že v prvním pololetí vzrostla průměrná cena smartphonů prodaných v ČR o šest procent na 6 900 Kč. Celkově pak prodeje chytrých telefonů rostly dvouciferně. GfK zároveň zaznamenalo pokles poptávky po klasických telefonech.

Společnost Red Hat a portál CRN UK realizovaly průzkum mezi evropskými partnery Red Hatu, z nichž jen 22 procent má za to, že jsou schopni pomoci klientům se všemi aspekty digitální transformace. Zajímavé je, že zatímco zákazníci jsou na digitální transformaci připraveni, partneři už tolik ne. Více než třetina (38 %) dotázaných uvádí, že hlavní překážkou pro ně je přechod na nové obchodní modely (třeba tradiční licence -> předplatné).

Psycholog Menelaos Apostolou analyzoval příspěvky na sociální síti Reddit, z nichž zjišťoval, z jakého důvodu bývají muži nezadaní, tzv. single. Do této kategorie totiž spadá až 35 procent dospělých v Evropě a Severní Americe. Podle výsledků průzkumu není většina mužů nezadaných dobrovolně, nicméně najdou se i tací, kteří o vztah zkrátka nemají zájem – nebo na něj nemají čas (a to například kvůli hraní videoher).

Skoro 2/3 lidí používají internetové bankovnictví, majitelem debetní karty je pak 80 procent dotázaných v průzkumu FMDS/GfK. Ze všech respondentů pak 69 procent vlastní debetní kartu bezkontaktní. Pokud jde o mobilní bankovnictví, to v roce 2012 využívala pouhá 2 procenta lidí, nyní je to 16 procent.

Společnost IDC dále zveřejnila svoji prognózu celosvětového trhu softwarově definovaných sítí (SD-WAN), který má v průběhu let 2017 až 2022 růst průměrným tempem 40,4 % ročně a v posledním roce tohoto období se „zastavit“ na hodnotě 4,5 miliardy dolarů. V roce 2017 bylo tempo růstu trhu SD-WAN dokonce více než dvojnásobné (oproti průměru), a to 83,3 %.

Podle analytické firmy IDC poroste hodnota globálního trhu trojrozměrného tisku až do roku 2022 rychlostí 18,4 procenta ročně. Zatímco v roce 2019 se má trh jako celek vyšplhat na více než 14 miliard dolarů, v roce 2022 už má jít o 23 miliard. Polovinu trhu mají v roce 2022 tvořit 3D tiskárny.

Gartner zmapoval výsledky globálního trhu infrastruktury jako služby (IaaS) za rok 2017, kdy došlo k růstu tohoto segmentu o necelých 30 procent na 23,5 miliardy dolarů. IaaS zároveň dále expanduje na nové trhy a do nových vertikál. IaaS už se pak podle Gartneru netýká výhradně přesunu on-premise na cloud, ale i vzniku zcela nových digitalizačních iniciativ.

Prodeje potravin přes internet v České republice rostou, což dokazují i čerstvě zveřejněné výsledky jednoho z největších tuzemských on-line supermarketů Rohlík.cz, který se po necelých čtyřech letech fungování dostal do zisku. Očekávané tržby jsou letos na úrovni 2,5 miliardy korun.