Výzkumy a studie

Výzkumy a studie

Globální trh tiskových zařízení i nadále klesá, přičemž v prvním čtvrtletí 2019 tento pokles činil 3,9 procenta na 22,8 milionu kusů prodaných zařízení (tiskáren, kopírek a multifunkcí). Píše o tom analytická firma IDC s tím, že naopak pozitivním trendem je růst poptávky po barevných inkoustových multifunkčních strojích (+ 4,7 %), a zařízení Ink Tank (+ 23,4 %).

Plných 37 procent dospělých Američanů v průzkumu společnosti Pew Research Center přiznává, že pro přístup na internet zpravidla sáhnou po smartphonu. Celých 17 procent respondentů navíc pro připojení on-line využívá výhradně smartphone, což se týká především nízkopříjmových skupin občanů a osob s nižším vzděláním. Souvisí to pravděpodobně hlavně s absencí vysokorychlostního připojení k internetu v rámci domácnosti.

Agentura Bloomberg cituje zástupce čínské firmy Huawei, kteří přiznávají, že mezinárodní prodeje jejich smartphonů letos čeká propad o 40 až 60 procent. Vzhledem k tomu, že loni se na celém světě prodalo přes 200 milionů telefonů od Huawei, z toho asi polovina v domovské Číně (té se propady týkat nemají), znamenal by 60procentní propad přibližně propad o 60 milionů zařízení.

Z průzkumu společnosti Acronis mezi českými malými a středními podniky (SMB) vyplynulo, že zálohování pravidelně provádí 89 procent firem spadajících do dané kategorie, ovšem pouhých 6 procent testuje obnovu dat. V segmentu kybernetické ochrany dat je ovšem dostupnost firemních dat pro SMB klíčová.

Navzdory protlačovaným předplatným téměř čehokoliv, co se softwaru týče, většina (83 procent) českých malých a středních podniků (SMB) stále preferuje stálé, trvalé (anglicky perpetual) licence. Téměř tři čtvrtiny zákazníků přitom při nákupu trvalé licence nejvíce trápí cena, vyplývá z průzkumu společnost GFI Software.

Trh PC v regionu EMEA má podle aktuálních prognóz analytické firmy IDC v letošním roce spíše stagnovat, s mírným růstem dosahujícím hodnoty 0,4 procenta. Celkem by se mělo prodat 71,3 milionu kusů. Ještě v březnu přitom společnost předpovídala pokles o 3,5 procenta. Důvodem změn prognózy je nadstandardní poptávka ze strany firem.

Generální finanční ředitelství (GFŘ) zveřejnilo čísla okolo kurzových sázek. V tomto ohledu je zajímavý pokles podílu internetových kurzových sázek o 0,1 procentního bodu na 90,9 procenta. Jedná se o první pokles tohoto čísla od roku 2009. Sázkaři utratili celkem 69,5 miliardy korun (plus 7,6 procenta meziročně). O 7,5 procenta rostl objem online sázek.

Podle studie eMarketeru tráví nyní lidé ve Spojených státech oficiálně více času na svých smartphonech než u televize, což je sice revoluční, ale na druhou stranu ne tolik překvapivé zjištění.

Čeští uživatelé i nadále spíše důvěřují čínské společnosti Huawei, zjistila ve svém průzkumu, realizovaném koncem května, společnost Nielsen Admosphere. Podle této studie zaregistrovalo 82 procent respondentů nedávné zprávy okolo Huawei a 95 procent z nich si tyto zprávy spojilo s bezpečností.

Společnost IDC zmapovala i segment WLAN produktů (spotřebitelských i podnikových), který v prvním kvartálu rostl o 6,9 procenta meziročně na 2,4 miliardy dolarů. Prognóza IDC je taková, že ještě v průběhu letošního a dále i příštího roku poroste tenhle trh ještě rychleji vzhledem k přechodu na nový standard Wi-Fi 6.