Výzkumy a studie

Výzkumy a studie

České vývojářské studio STRV se oficiálně řadí k nejrychleji rostoucím startupům v Evropě. Vyplývá to z analýzy společnosti Statista a listu Financial Times. Složená roční míra růstu (CAGR) u STRV činila mezi lety 2013 a 2016 243 procent, což jí vyneslo 19. místo z tisíce srovnávaných firem. V žebříčku se umístily ještě společnosti Zoot, Moravia a Flowmon Networks.

Česká republika je v Indexu digitální ekonomiky a společnosti (DESI) Evropské komise na 17. místě ze zemí EU. To znamená víceméně průměr. Pokrok ČR podle zprávy nastal ve všech oblastech kromě integrace digitálních technologií, kde došlo k mírnému poklesu. Pozitivní je 99procentní pokrytí sítí LTE.

Spolupráce technologických startupů s partnery typu systémových integrátorů nebo poskytovatelů služeb může mít podle nové studie firmy IDC obrovský potenciál pro vznik inovací v evropských podnicích.

Trh síťových úložišť (NAS) v západní Evropě rostl za první čtvrtletí v meziročním srovnání co do hodnoty o 15,3 procenta. Zatímco však stolní modely rostly o 37,7 procenta, ty rackové (a ostatní) zaznamenaly pokles o 5,1 %. V Česku segment rostl o necelých 10 procent, píše ve své zprávě analytická firma Context.

Průměrná cena prodávaných smartphonů výrazně roste, v prvním čtvrtletí konkrétně o 21 procent meziročně. I z tohoto důvodu si hodnota prodaných zařízení mohla dovolit růst (o 18 % na 129,8 miliardy USD) i přes pokles jejich počtu (o 2 % na 347 milionů). Vyplývá to z čísel společnosti GfK.

Displeje smartphonů se v ČR nejčastěji zamykají a odemykají otiskem prstu. Před třemi lety přitom tento způsob používalo jen pět procent Čechů, nyní to je okolo 32 procent. Pomocí PINu odemyká svůj telefon 28 procent respondentů, gestem 18 procent a žádnou ochranu přístupu nemá 20 procent dotázaných. Čísla pocházejí ze společného průzkumu Esetu a Seznamu.

Reálné využití blockchainu v podnicích je v současné době vzácné, jak zjistil průzkum Gartner 2018 CIO Survey. Jen jedno procento šéfů IT ve firmách uvedlo, že technologii blockchain nějakým způsobem nasadilo. Osm procent s blockchainem experimentuje, naopak 77 procent CIO uvedlo, že se o technologii nezajímá a/nebo ji využít neplánuje.

Společnost Nielsen Admosphere realizovala na Slovensku průzkum, podle nějž má 64 procent lidí televizi připojenou na internet. Z tohoto počtu až 88 procent využívá chytré služby, 12 procent je pak podle svých slov nikdy nepoužije. Pět procent dotázaných vědělo, co znamená pojem HbbTV, a stejnojmennou službu aktivně využívá, 27 procent lidí tento pojem zná a nevyužívá.

Společnost Canalys zveřejnila svoje statistiky trhu smartphonů na evropském kontinentu. Zde došlo v prvním čtvrtletí k meziročnímu poklesu dodávek o 6,3 procenta, přičemž izolujeme-li západní Evropu, vidíme zde pokles dokonce ještě více než dvakrát větší (13,9 procenta). Dodávky do regionu CEE naopak rostly (o 12,3 %) s Ruskem jako hlavním tahounem.

Podle studie poradenské firmy PwC nehlásí podniky v České republice v porovnání se světem kybernetické úřady úřadům nebo policii. Učinilo by tak jen 37 procent firem v ČR oproti 59 procentům globálně.