Legislativa

Legislativa

Proti drogovému bossovi, známém jako El Chapo, svědčí jeho „ajťák,“ Christian Rodriguez, který pro jeho gang vybudoval systém pro šifrovanou internetovou komunikaci a přímo šéfovi zajistil telefony s nainstalovaným špionážním softwarem FlexiSPY. Rodriguez se chytil do pasti FBI a nakonec souhlasil se spoluprací s americkou vládou.

Microsoft odškodní jednoho finského uživatele za to, že mu nucená aktualizace na Windows 10 údajně pokazila počítač. K aktualizaci navíc mělo dojít bez výslovného souhlasu majitele počítače. Fin od americké společnosti dostane 1 100 eur, muž původně požadoval skoro trojnásobek (3 000 eur).

Rakouský kancléř Sebastian Kurz oznámil, že avizovanou digitální daň pro internetové giganty jeho země schválila. Jedná se o dodatek k plánované digitální dani v rámci EU. Rakouská daň se týká společností, jejichž tržby přesahují 750 milionů eur, a jde o 3 procenta z online zisků.

Jako by americký Apple těch problémů neměl málo, bude muset kvůli patentové bitvě s Qualcommem stáhnout z Německa některé svoje modely iPhonů. Qualcomm totiž splnil podmínku mnichovského soudu a složil záruku v podobě dluhopisů v hodnotě 1,34 miliardy eur. V patnácti maloobchodních prodejnách Applu po celém Německu tak už nejspíš nebudou k sehnání iPhony modelových řad 7 a 8.

Rakousko chce zavést svoji vlastní daň z digitálních služeb. Ta by platila pro internetové giganty typu Googlu, Facebooku či Amazonu. EU se totiž na dani delší dobu nedokáže shodnout, a tak jednotlivým členským zemím nejspíš dochází trpělivost a jednají samostatně. Podle kancléře Sebastiana Kurze společnosti jako Facebook či Amazon „vydělávají on-line vysoké částky, ale sotva platí daně.“

Předseda slovenského parlamentu Andrej Danko obdržel předžalobní výzvu od spolumajitele Esetu Miroslava Trnky kvůli svým výrokům právě na účet vývojáře bezpečnostních řešení. Danko tvrdí, že Esetu patří nově vzniklá strana Progresívne Slovensko, což je podle něj velmi nebezpečný jev, neboť „tyto firmy často disponují i návyky a informacemi o chování spotřebitelů.“

V Německu odsoudili jedenatřicetiletého provozovatele darknetové platformy Deutschland im Deep Web, která za čtyři roky existence nasbírala více než 20 tisíc registrovaných uživatelů. Muž byl odsouzen k šesti letům odnětí svobody za to, že právě na jeho platformě koupil útočník z Mnichova z července 2016 David Ali Sonboly zbraň, kterou zastřelil devět lidí a následně i sebe. Nejmenovaný provozovatel platformy se dopustil přečinu zabití a ublížení na těle z nedbalosti.

Francie od ledna zavádí do svojí legislativy novou daň pro velké internetové firmy, které jsou v zemi známé pod zkratkou GAFA (Google, Apple, Facebook, Amazon). Zavedení daní je pravděpodobně reakcí na ekonomické ztráty způsobené nedávnými protesty v zemi, které reagovaly na kroky prezidenta Emmanuela Macrona. Je však velice pravděpodobné, že daně pro korporáty stejně nakonec zaplatí koncový uživatel.

Pokuta pro českého operátora O2 ve výši 4,5 milionu korun byla potvrzena poté, co se ji společnosti nepodařilo zpochybnit kasační stížností u Nejvyššího správního soudu. Připomeňme, že se pokuta týkala automatického a zpoplatněného obnovování dat koncovým zákazníkům a udělil ji Český telekomunikační úřad (ČTÚ).

Právní bitva Qualcommu a Applu se dostává do další fáze. Americký výrobce čipů chce po čínských soudech, aby v zemi zakázali i prodej nejnovějších iPhonů XR a XS, které podle něj taktéž porušují jeho patenty. Na stejném základě Qualcomm argumentoval v nedávném, již vyhraném sporu, kdy se mu podařilo soud přimět, aby v Číně zakázal prodej starších iPhonů. Kromě toho už Apple prohrál další spor v Německu, kde možná nebude moci prodávat některé starší iPhony včetně iPhonu X, 7 a 8.