Legislativa

Legislativa

Americký technologický gigant Apple zaplatil Irsku daňový nedoplatek ve výši 13,1 miliard eur plus 1,2 miliardy eur na úrocích. Finance však budou uloženy na svěřeneckém účtu až do doby, než bude rozhodnuto o odvolání proti rozhodnutí Evropské komise. Ta totiž doplacení daní nařídila i přes trochu paradoxní odpor Irska, které chce v očích investorů samozřejmě i nadále zůstat zemí s mírnými daňovými podmínkami.

Spojené státy uvalily další cla na zboží z Číny, a to v hodnotě 200 miliard dolarů ročně. Cla budou alespoň zpočátku desetiprocentní, od počátku roku 2019 ovšem narostou na 25 procent. Krok administrativy Donalda Trumpa zřejmě vyústí v plošné zdražování spotřebního zboží.

Řecký soud vyhověl žádosti ruských úřadů o vydání ruského občana Alexandra Vinnika, který dříve provozoval směnárnu pro kryptoměny BTC-e. Zatímco v Rusku je Vinnik viněn z praní špinavých peněz a podvodů ve výši 9 500 eur, ve Spojených státech, které o jeho vydání žádaly taktéž, by měl větší problémy a zřejmě by ho čekalo i mnohem delší vězení.

Americký Apple varoval prezidenta Donalda Trumpa, že případná cla uvalená na čínské zboží, tak jak je navrhuje Trumpova administrativa, zvýší jeho náklady, což by znamenalo zdražení jeho produktů. Konkrétní odhady a vyčíslení případných ztrát firma zatím nezveřejnila.

Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) upozorňuje, že některé souhlasy se zpracováním osobních údajů kvůli poskytovaným službám jsou ze strany podniků nadbytečné. Podle úřadu se to týká třeba poskytování bankovních nebo telekomunikačních služeb.

Pařížská radnice reguluje ubytovací službu Airbnb a dodržování stanovených regulací zhusta kontroluje. Každý pronajímatel má mít kupříkladu vlastní registrační číslo, ubytovávat maximálně 120 nocí v roce a platit turistickou daň. Což však splňuje jen menšina bytů, respektive ubytovávajících, takže město jen letos na pokutách vybralo 1,38 milionu eur (průměrně 12 tisíc na jednu nemovitost).

Jistý muž jménem Paul D. Ceglia si již dříve nárokoval většinový, 84procentní podíl v sociální síti Facebook, a to kvůli údajné smlouvě s jejím zakladatelem Markem Zuckerbergem. Smlouva byla označena za podvrh. Nyní byl Ceglia zatčen na útěku v Ekvádoru a v současnosti se řeší jeho vydání do USA, kde má být souzen za falšování dokumentů a podvody.

Americký prezident Donald Trump obvinil společnost Google z manipulace s výsledky vyhledávání. Podle jeho názoru Google svůj vyhledávač záměrně ovlivňuje tak, aby na prvních pozicích výsledků při vyhledávání jeho jména zobrazoval negativně laděné zprávy převážně z levicově zaměřených médií.

Na Teslu a jejího šéfa Elona Muska si posvítí Komise pro kontrolu cenných papírů (SEC) USA, a to kvůli údajné manipulaci s cenou akcií. Té se měl Musk dopustit tím, že na Twitter vypustil informaci o přechodu Tesly z veřejně obchodovatelné firmy do soukromých rukou, a přitom akcionářům nabízel 20 procent navíc oproti tržní hodnotě akcií. Ty tak logicky rostly na ceně.

Ministerstvo spravedlnosti USA a Komise pro kontrolu cenných papírů (SEC) vyšetřují Microsoft kvůli údajné korupci související s prodejem softwarových licencí veřejným institucím v Maďarsku. Podle obžaloby měly partnerské firmy americké společnosti získávat licence s velkými slevami a následně je přeprodávat státu za plné ceny.