Legislativa

Legislativa

Společnosti Apple a Samsung Electronics urovnaly svůj dlouholetý spor o technologické patenty na výrobu mobilních zařízení. Oznámil to kalifornský soud, podmínky urovnání sporu však zveřejněny nebyly. Soud Samsungu již dříve přikázal zaplatit odškodné ve výši 539 milionů dolarů, ten zatím zaplatil 399 milionů.

Společnost Teradata viní ve Spojených státech německý SAP z krádeže duševního vlastnictví. Tohoto přečinu se měl dopouštět celá desetiletí, přičemž s využitím svojí softwarové databanky Hana zneužíval své postavení na trhu. SAP prý žaloba překvapila a obvinění odmítnul.

Sdílení zdravotnické dokumentace pacientů mezi lékaři by mělo být možné do dvou až tří let, přičemž v létě bude resortem zdravotnictví předložena parlamentu novela zákona o léčivech. Její součástí budou i nové funkce elektronického receptu včetně lékového záznamu či kontroly duplicit.

Portál Lupa.cz informoval o tom, že se televize Nova chystá podniknout právní kroky vůči společnosti Skylink, která její pořady vysílá i na Slovensku, podle Novy protiprávně. Zástupci Skylinku se ovšem brání s tím, že jde o nešťastnou záležitost a nesprávnou interpretaci kroků společnosti některými slovenskými weby.

Česká obchodní inspekce (ČOI) provedla jen v průběhu prvního čtvrtletí 2018 270 kontrol v českých e-shopech a za dané období zároveň rozdala 285 pokut v souhrnné hodnotě 2 324 500 Kč. Určitá porušení legislativy našla inspekce v 90 procentech zkoumaných případů.

Vláda snižuje poplatky za využívání rádiových kmitočtů, v důsledku čehož má dojít k rychlejšímu budování vysokorychlostních bezdrátových sítí. Cílem je podle Ministerstva průmyslu a obchodu, které s touto informací přišlo jako první, zvýšení kvality internetového připojení pro veřejnost.

S rodící se EU směrnicí jednotného digitálního trhu se objevují kritické hlasy upozorňující na vážné dopady, které by mohly mít zejména změny týkající se autorsky chráněného obsahu – a to v takové míře, že by zabránily například tvorbě parodií a satirického obsahu, memů, remixů apod. Směrnice by mohla také negativně dopadnout na řadu středních a menších organizací, on-line služeb či start-upů nabízejících platformy pro sdílení, repozitáře, diskuzní fóra apod. Varováním budiž GDPR, které pro evropské uživatele odstavilo nejen některé velké, ale především řadu drobných služeb, portálů a webů jednoduše proto, že pro jejich autory a provozovatele bylo (pochopitelně) jednodušší služby do Evropy vypnout, než řešit z jejich pohledu nesmyslné požadavky GDPR. Problému se věnuje například živé.sk.

EU vydala tzv. evropský kodex pro elektronické komunikace, který by měl mimo jiné zastropovat ceny mezinárodních hovorů v rámci EU na 19 centů za minutu nebo zavést automatické zasílání dat o poloze volajících na linku 112 či systém automaticky rozesílaných varování při přírodních pohromách. Součástí jsou i koordinace využití rádiového spektra pro 5G sítě a pravidla výstavby sítí. Kodex, který má platit od května 2019, kritizuje sdružení operátorů ETNO jako v mnoha oblastech nedostatečný.

-> Právní spor se společností Nokia vede společnost CCV Informační Systémy kvůli své ochranné známce Lokia WMS používané pro SaaS skladový systém. Nokia podala stížnost na ÚPV kvůli údajné podobnosti názvů a možné záměně, což je podle CCV v podstatě vyloučeno.

V Jižní Koreji začíná soudní spor herních studií Bluehole a Epic Games. První z nich, jihokorejská firma, která stojí za úspěšnou hrou PUBG, žaluje tu druhou, americkou, kvůli údajnému porušení autorských práv, kterého se měla žalovaná strana dopustit v rámci své neméně úspěšné střílečky Fortnite. Soud v Soulu má zkoumat „možné podobnosti obou her.“