Legislativa

Legislativa

Prezident Francie Emmanuel Macron představil na fóru UNESCO vizi své vlády týkající se mezinárodních norem zabezpečení kybernetického prostoru. Dokument pod názvem „Pařížská výzva za důvěru a bezpečnost v kyberprostoru“ však nezískal potřebnou podporu světových velmocí, mimo jiné USA, Ruska, Číny, Íránu, Izraele či Velké Británie.

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR schvaluje nová pravidla ochrany soukromí, přičemž prozatím rozhodla o nesnižování navrhovaný minimální věk pro vlastnictví účtu na sociálních sítích pod 15 let. Malé obce pak za porušení zákona nebudou mít platit víc než 15 tisíc korun.

Elektronické knihy je možné přesunout do snížené, supersnížené nebo nulové sazby DPH, a to díky novele dané směrnice, kterou přijaly členské země Evropské unie. Snížená sazba znamená sazbu pětiprocentní, supersnížená pak ještě nižší. Supersníženou či nulovou sazbu však mohou využít jen země, které v této kategorii mají i klasické tištěné publikace.

Technologické patentové války se už dostaly i do světa automobilů. Společnost Broadcom zažalovala americkou automobilku Volkswagen o 1 miliardu dolarů za porušení celkem 18 patentů, jež německá firma používá v systémech navigace a infotainmentu svých vozidel. Týdeník Spiegel hlásí, že Broadcom v USA žaluje také Toyotu a Panasonic.

Představitelé hned 16 evropských technologických společností vyzvali ministry financí zemí Evropské unie, aby nepodpořili návrh Evropské komise na zavedení tzv. digitální daně. Taková daň by například podle Spotify, Booking.com nebo Zalando měla negativní dopad na inovace, potažmo hospodářský růst.

Velká Británie chce v roce 2020 zavést daň z digitálních služeb, což by se týkalo nejen globálních firem typu Googlu nebo Facebooku, ale také (a to především) jejich zákazníků, kteří by daň jistě zaplatili ze svých kapes. Ať už přímo (zdražení služeb) nebo nepřímo (zdražení inzerce, potažmo inzerovaného zboží, u služeb financovaných tímto způsobem).

Policie zadržela Čecha, který na sociální síti psal o útoku na jednu z bratislavských škol. Zadržený uvedl, že mělo jít o vtip a na přiložených fotografiích jsou pouze airsoftové zbraně. Zatím není jasné, zda mu za jeho nepovedený žert hrozí nějaký postih.

Britský úřad na ochranu osobních údajů stanovil výši pokuty pro společnost Facebook v souvislosti s únikem dat uživatelů její sociální sítě v případu skandálu Cambridge Analytica. Facebook musí úřadu zaplatit 500 tisíc liber, tedy zhruba 14,5 milionu korun.

Portugalská společnost Aptoide vyhrála soudní spor s americkým Googlem, který podle rozhodnutí soudu odstraňuje její stejnojmennou aplikaci (alternativní obchod s aplikacemi), s čímž má přestat. U nás nepříliš známé řešení Aptoide využívá 250 milionů uživatelů a má šest miliard stažení.

Společnosti Apple a Samsung dostaly pokutu od italského úřadu pro hospodářskou soutěž za „plánované zastarávání“ jejich smartphonů. Zatímco Apple musí zaplatit deset milionů eur, Samsungu byla vyměřena pokuta poloviční.