Legislativa

Legislativa

Internetová encyklopedie Wikipedia podala k Evropskému soudu pro lidská práva (ESLP) žalobu na Turecko kvůli tomu, že je v této zemi už dva roky zakázaná. Podle nadace Wikimedia Foundation, jež encyklopedii provozuje, porušuje Turecko zákazem právo na svobodu vyjadřování.

Italský regulační úřad vyšetřuje americkou společnost Google kvůli údajnému zneužívání tržního postavení. Situace se týká aplikace Android Auto pro infotainment systémy do automobilů, do které Google odmítl zakomponovat aplikaci Enel X Recharge od společnosti Enel.

Členské státy Evropské unie se dohodly na tom, že v případě kybernetického útoku ze strany některé z třetích zemí budou vůči této zemi uplatňovány sankce. Takové opatření by bylo v souladu se společnou zahraniční a bezpečnostní politikou EU. Sankce mají být uplatňovány v případě kyberútoků s rozsáhlým dopadem.

Od středy 15. května začíná v zemích Evropské unie platit regulace upravující maximální částky, jež si operátoři mohou účtovat za volání a SMS do ostatních zemí EU. Maximální cena za minutu hovoru byla stanovena na 19 eurocentů, cena jedné SMS pak na 6 eurocentů (ceny uvedeny bez DPH).

Krajský soud v Brně zrušil pokutu pro Českou asociaci satelitních operátorů, kterou jí v roce 2017 udělil Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran. Organizace měla pokutu ve výši 23 tisíc korun zaplatit za inzerát v tištěné MF Dnes namířený proti státní podpoře DVB-T2. Karikatura zobrazovala tehdejšího premiéra Bohuslava Sobotku, kterak hrne peníze ze státní kasy jistým „radiokomunikacím“.

Na Slovensku má být zaveden systém zaručené elektronické fakturace. Zaručené elektronické faktury tak nově budou muset být vydávány skrze fakturační systém ministerstva financí. Což ale nebude platit pro fyzické osoby ani platby do 5 tisíc eur či některé obchodní případy související s bezpečností a obranou státu.

Bývalá informátorka portálu WikiLeaks Chelsea Manningová (dříve Bradley Manning) byla po 62 dnech propuštěna z vazby, kam se dostala kvůli obviněním z pohrdání soudní institucí. Ta proti ní byla vznesena poté, co před federální porotou odmítla vypovídat v jednom případu týkajícím se právě WikiLeaks.

Vláda amerického státu Kalifornie předložila už loni návrh zákona, který je známý jako Právo na opravu. Myšlenka zákona spočívá v tom, že majitelé zařízení, potažmo neautorizované servisy, mohou získat informace, součástky i potřebné vybavení k tomu, aby si případné nefunkčnosti opravili sami. Jenže například Apple s tímto nesouhlasí a tvrdí, že nejlepším řešením je přenechat opravu autorizovanému servisu, a to z hlediska (fyzické) bezpečnosti. Přesto už podobnou legislativu řeší dalších 17 států USA.

Automobilku Tesla žaluje ve Spojených státech rodina muže, který zemřel při autonehodě právě v jejím vozidle (Model X). Inženýr Applu Walter Huang zemřel ve své Tesle poté, co toto vozidlo s aktivovaným systémem Autopilot. Auto narazilo do betonové bariéry, kterou jako by vůbec neregistrovalo. Pozůstalí kromě automobilky žalují i stát Kalifornie. Se zajímavými precedenty tohoto typu se do budoucna nejspíše budeme setkávat častěji.

Němečtí vyšetřovatelé zavřeli druhou největší nelegální online platformu s názvem Wall Street Market, která byla přístupná přes tzv. Darknet. Na platformě se obchodovalo mimo jiné s drogami, ale i se soukromými údaji, falšovanými dokumenty a škodlivým malwarem. V souvislosti se zátahem byli zadrženi tři muži ve věku 22, 29 a 31 let.