Legislativa

Legislativa

Poslanci NR SR schválili novelu zákona o používání registrační pokladny, která nabízí třeba detailnější definici virtuální registrační pokladny. Účelem novely je také to, aby uživatelé z řad podnikatelů využívali pouze klientská prostředí poskytovaná finančním ředitelstvím.

Místopředseda vlády Peter Pellegrini plánuje zavedení virtuálních občanských průkazů ve smartphonech. Ty by neměly nahradit klasické plastové kartičky, pouze je doplnit jakožto alternativa při využívání služeb státu v mobilu. Aktuálně se hledá technologie, která by něco takového umožňovala a byla dostatečně bezpečná. Bližší informace zde.

Slovensko se svým podpisem přidalo k Tallinnské deklaraci o e-Governmentu, kterou podepsalo celkem 32 zemí a k jejímž cílům patří třeba digital by default, důvěryhodnost a bezpečnost nebo otevřenost a transparentnost.

Lidé z řad veřejnosti mohou Národnímu úřadu pro kybernetickou bezpečnost (NÚKIB) přes speciální formulář posílat své připomínky k novele vyhlášky o kybernetické bezpečnosti (316/2014 Sb.). Své vlastní postřehy k novele můžete napsat sem.

Bundesnetzagentur, organizace, která má v Německu na starosti regulaci telekomunikací, vydala rozhodnutí o zero-ratingu, kterému u Deutsche Telekomu dala zelenou, byť za určitých podmínek. Konkrétně se rozhodnutí týká služby StreamOn, která znamená používání hudebních a video portálů či aplikací, které se nezapočítávají do dat z hlavního datového tarifu. Má to ale dvě podmínky: DT nesmí snižovat kvalitu videa těm zákazníkům, kteří využívají levnější paušál, a navíc musí být data zdarma možné využívat i v rámci evropského roamingu.

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) uvedl, že většina lékařů bude mít elektronické recepty jako součást softwaru, nicméně podle samotných lékařů je systém nepřipravený a požadují dočasně nepovinnou, testovací podobu eReceptů.

Ruská centrální banka hodlá zakázat webové stránky, které nabízejí kryptoměny typu bitcoinu. Podle jejích představitelů nemůže banka jenom tak přihlížet, „a zpřístupnit tak pochybné finanční nástroje drobným investorům.“

Tomáš Jiříkovský, který provozoval tržiště Sheep Marketplace, byl za krádež bitcoinů za zhruba 16 milionů korun odsouzen Krajským soudem v Brně k devíti letům odnětí svobody. Tržiště fungovalo v rámci šifrované sítě Tor a prodávaly se na něm třeba i drogy nebo zbraně.

Vedení optických kabelů vzduchem není podle vyjádření slovenského ministerstva dopravy a výstavby obecně nelegální a zamítavý postoj se týká pouze konkrétního případu v obci Seňa. Tento případ podle resortu nelze považovat za precedens.

České firmy se přísnějším kontrolám v souvislosti s nařízením EU o ochraně osobních údajů (GDPR) mohou vyhnout tím, že přesunou data na území ČR. Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ), který zde bude dodržování nařízení vymáhat, chce být k firmám shovívavý a nejvyšší pokuty nejspíš ukládat nebude. Píše o tom portál iHned.cz.