Legislativa

Legislativa

Nařízení Evropské unie na ochranu osobních údajů GDPR zkomplikuje podnikům online marketing. Nadále totiž nebudou moci využívat jakákoliv data, která byla získaná jinak než s vědomým a aktivním souhlasem uživatele. O tématu se hovořilo na konferenci GDPRlive v Praze v polovině června.

Používání Národního elektronického nástroje (NEN) bude povinné zhruba za rok, od 1. července 2018. Řekla to novinářům ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová. NEN nahradí současná elektronická tržiště při zadávání veřejných zakázek.

Prezident Miloš Zeman posvětil svým podpisem novelu zákona o kybernetické bezpečnosti, která se mimo jiné týká i vzniku nového úřadu, jenž převezme část agendy NBÚ. Ten ponese název Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) a bude sídlit v Brně.

Organizace Transparency International a Občané proti hazardu společně zhodnotily dopady novely zákona o hazardu, která začala platit před půl rokem. Podle nich je hlavním problémem hlavně nárůst počtu herních automatů a chybějící registr hráčů.

Národná rada SR schválila legislativní změnu pravidel pro virtuální pokladny, která bude znamenat zrušení měsíčního limitu 3 tisíce pokladních bloků. Novela vznikla na návrh koaliční strany SNS, podle níž by změny v ní obsažené měly mít pozitivní vliv na výběr daní.

Soudní dvůr Evropské unie vydal přelomový rozsudek proti Pirate Bay, podle kterého může být samotné provozování této platformy porušováním autorských práv. Menší rozbor rozsudku najdete v článku se zajímavou diskusí na Lupa.cz. (zdroj)

Ruští vojáci budou mít podle všeho zakázán přístup k sociálním sítím. Alespoň s tím počítá návrh zákona z dílny tamního ministerstva obrany. Opatření má zabránit možnosti sledování postupu vojenských sil přes profily jednotlivých bojovníků.

Skoro 30 tisíc ze 151 tisíc zaregistrovaných podnikatelů (štatutárov) nemá ke svému občanskému průkazu s elektronickým čipem aktivovaný tzv. BOK (bezpečnostní osobní kód). Bez něj se ovšem nedostanou do své elektronické schránky na portálu Slovensko.sk. Tento přístup je přitom nutný pro elektronickou komunikaci se státem, jež je povinná již od 1. července (júla). Upozornila na to NASES.