Legislativa

Legislativa

Íránské úřady zakázaly zaměstnancům tamních vládních orgánů komunikovat prostřednictvím zahraničních aplikací. Konkrétně toto nařízení vydal úřad prezidenta a platný je pro veškeré veřejné instituce. Kromě toho byla v zemi koncem března zablokována aplikace Telegram kvůli obavám o bezpečnost státu; nutno však přiznat, že většího zájmu médií se dočkal až podobný krok ze strany Ruska.

S odkazem na boj proti terorismu navrhuje Evropská komise využívat v souvislosti s občanskými průkazy databáze otisků prstů. Kritici namítají, že dalším krokem k úplné ztrátě svobody už budou jen čipy pod kůží.

Řídící výbor pro Operační program Integrovaná infrastruktura – Prioritní osa 7 (OPII – PO 7) schválil projekt úřadu místopředsedy vlády SR pro investice a informatizaci na průvodce zákony a předpisy, který by měl občanům přesně vysvětlit jejich povinnosti. Bližší informace přináší portál Živé.sk. (zdroj)

Ondřej Malý, náměstek pro internetizaci na resortu průmyslu, podepsal v Bruselu čtveřici deklarací, na základě kterých se Česká republika zavazuje ke spolupráci ve čtyřech oblastech vědy a technologií. Konkrétně se poměrně vágně formulované deklarace zabývají segmenty umělé inteligence, blockchainu, možného propojení evropských databank s genetickými informacemi z DNA či spolupráce EU při budování superpočítačů.

Operátor O2 podle rozhodnutí Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) porušil pravidla síťové neutrality tím, že zvýhodňoval přístup spotřebitelů ke službě Spotify. Podle vyjádření ČTÚ tak O2 „omezil práva svobodné volby koncového uživatele.“

Veřejnoprávní Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) podle slovenské Rady pre vysielanie a retransmisiu porušila zákon tím, jakou formou informovala o parlamentních volbách v České republice. Konkrétně se na stanici Jednotka hovořilo o údajném vlivu předsedy hnutí ANO Andreje Babiše na média, jichž je nebo byl majitelem.

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) chce od Evropské komise zjistit, jestli může regulovat mobilní trh. Stanovisko EK by mělo být známo přibližně v polovině letošního roku. Antimonopolní úřad záměr regulace ze strany ČTÚ podpořil, byť s připomínkami. Podle ČTÚ by regulace přinesla snížení cen za mobilní služby, kritici hovoří o pokřivování trhu.

Evropská komise představila návrh, podle nějž budou moci soudy v zemích Evropské unie žádat o elektronické důkazy nutné pro vyšetřování trestného činu. K těmto důkazům mají patřit například e-maily nebo textové zprávy.

Současné vedení Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) podalo trestní oznámení na blíže nespecifikovaného člověka kvůli nákupu ekonomického informačního systému a skartaci dokumentů po nahrazení exministryně Michaely Marksové Jaroslavou Němcovou. Možná škoda údajně dosahuje až 150 milionů korun.

Poté, co moskevský soud rozhodl ve prospěch ruského regulátora Roskomnadzoru a svým rozsudkem v zemi zablokoval šifrovanou chatovací aplikaci Telegram. Regulátorovi se jej ale zatím nepodařilo zastavit. Telegram se nařízení pokouší obejít využíváním serverů společností Google, Amazon a Apple, jenže Roskomnadzor na to zareagoval zablokováním až 20 milionů IP adres na těchto serverech, a to včetně legitimních služeb.