Největší propad PC trhu v historii

Největší propad PC trhu v historii – tedy přinejmenším v historii sledované Gartnerem od půlky roku 1990, tak označují analytici předběžné výsledky celosvětových dodávek PC v třetím kvartále letošního roku. Meziroční propad o bezmála pětinu (19,5 %) na pouhých 68 milionů kusů je navíc čtvrtým kvartálním poklesem v řadě.  

Výsledky tohoto čtvrtletí by mohly znamenat historicky největší zpomalení trhu s osobními počítači,“ říká analytička a ředitelka výzkumu Gartneru Mikako Kitagawová. „Poté, co se konečně uklidnily výpadky v dodavatelských řetězcích, se hlavním problémem staly vysoké zásoby v kombinaci se slabou poptávkou po osobních počítačích na spotřebitelském i firemním trhu. Prodej počítačů pro školáky skončil i přes masivní reklamní akce a pokles cen neuspokojivými výsledky, a to z důvodu nízké poptávky poté, co si v posledních dvou letech mnoho spotřebitelů pořídilo nové počítače. Na straně podniků vedla geopolitická a ekonomická nejistota k selektivnějším výdajům na IT a osobní počítače se nedostaly na první příčky žebříčku priorit. 

Trojice největších dodavatelů na celosvětovém trhu s osobními počítači se ve třetím čtvrtletí roku 2022 nezměnila, Lenovo si udrželo první místo s 25,2% podílem na trhu (viz tabulku/graf). Ve srovnání s předchozím rokem nicméně Lenovo zvýšilo svůj tržní podíl, a to i při výrazném meziročním poklesu dodávek. Zatímco celkové dodávky společnosti klesly ve všech regionech s výjimkou Kanady, trh stolních počítačů v regionu EMEA zaznamenal růst, k čemuž přispělo zahájení výroby v prvním vlastním výrobním závodě společnosti Lenovo v Evropě, který byl otevřen v Maďarsku v červnu 2022. 

Společnost HP zažila náročné čtvrtletí s prudkým poklesem celkových globálních dodávek. Firma zaznamenala ve vybraných regionech na trhu stolních počítačů růst, ale dodávky notebooků i celkové dodávky notebooků měly největší pokles mezi prvními pěti dodavateli – bezmála o 28 %.  

Dellu se podařilo snížit svůj rozdíl v tržním podílu oproti HP, společnost navíc zaznamenala meziroční růst na trhu stolních počítačů ve všech regionech s výjimkou Asie a Tichomoří. Dodávky notebooků Dell však klesly ve všech regionech s výjimkou Japonska, což opět vedlo k celkovému poklesu o víc než pětinu. Nejmenší pokles mezi prvními pěti dodavateli pak měly čtvrtý Apple a pátý Asus.  

Zatímco trh v USA poklesl ve třetím čtvrtletí o 17,3 %, v regionu EMEA byl meziroční kvartální propad více než čtvrtinový (–26,4 %), a tedy celosvětově nejprudší a třetí v řadě poté, co opadl boom trhu PC způsobený pandemickými nařízeními. 

K výraznému zhoršení situace na trhu s osobními počítači v regionu EMEA přispělo více faktorů včetně náročných makroekonomických podmínek, klesající obchodní a spotřebitelské poptávky a vysoké úrovně zásob,“ vysvětluje Kitagawová. „V prvních dvou čtvrtletích letošního roku navíc mnoho výrobců osobních počítačů ukončilo provoz v Rusku, což negativně ovlivnilo celkové dodávky a je to patrné zejména v meziročních srovnáních.“ 

S výjimkou Japonska klesl asijsko-pacifický trh meziročně o 16,6 %, a to zejména kvůli zpomalení dodávek v Číně v důsledku pokračujících pandemických restrikcí, jež zpomalily ekonomickou aktivitu a vedly ke snížení poptávky po osobních počítačích na vládním, podnikovém i spotřebitelském trhu. 

Tyto výsledky jsou předběžné. Konečné statistiky včetně regionálních výsledků a dat za východní Evropu či ČR budou brzy k dispozici klientům společnosti Gartner v nadcházejících týdnech.  

 

Předběžné výsledky (odhady) dodávek PC ve 3Q22 (tisíce kusů) 

Výrobce  Dodávky 3Q22  Podíl 3Q22 (%)  Dodávky 3Q21  Podíl 3Q21 (%)  Změna 3Q22–3Q21 (%) 
Lenovo   17 114  25,2          20 215  23,9  –15,3 
HP Inc.   12 706  18,7          17 622  20,9  –27,9 
Dell   12 021  17,7          15 233  18,0  –21,1 
Apple   5 795  8,5             6 866  8,1  –15,6 
ASUS   5 559  8,2             6 007  7,1  –7,5 
Acer   4 494  6,6             6 036  7,1  –25,6 
Ostatní   10 306  15,2          12 468  14,8  –17,3 
Celkem   67 996  100,0          84 446  100,0  –19,5 

Poznámky: Data zahrnují stolní PC a laptopy vybavené Windows, macOS či Chrome OS. Data vycházejí z předběžné studie. Konečná čísla se mohou lišit. Statistiky vycházejí z objemu dodávek do distribučních kanálů. Součty nemusejí vzhledem k zaokrouhlení sedět.  

Zdroj: Gartner, říjen 2022 

 

Další komentáře

Dobrá cloudová strategie by měla být krátkým a snadno použitelným dokumentem, který se skládá z deseti až dvaceti stran nebo slajdů

„Dobrá cloudová strategie by měla být krátkým a snadno použitelným dokumentem, který se skládá z deseti až dvaceti stran nebo slajdů,“ říká VP analytik společnosti Gartner Marco Meinardi. „Kromě toho by motorem cloudové strategie a vodítkem pro ty, kteří ji budou implementovat, měla být obchodní strategie. Musí koexistovat s ostatními strategickými snahami, nikoli se je snažit předělávat.“  Vedoucí pracovníci v oblasti byznysu a IT by měli cloudovou strategii vytvářet společně a vyvarovat se při jejím...

„Přiznejte se, kdo z vás byl v posledních 24 hodinách v metaverzu?“

„Přiznejte se, kdo z vás byl v posledních 24 hodinách v metaverzu?“ zeptal se v úvodu své přednášky o deseti hlavních strategických předpovědích Gartneru pro rok 2023 a další léta na IT Symposiu v Barceloně význačný analytik a viceprezident výzkumu Gartneru Daryl Plummer. V hledišti hlavního sálu se zvedly dvě z necelých čtyř tisíc přítomných rukou. Masový nástup metavesmíru coby běžného pracovního prostředí se dnes skutečně zdá příliš vzdálenou a nereálnou vizí.   Pozn. red.: Když...