Propad prodejů PC bezmála o třetinu ve čtvrtém kvartále

Propad prodejů PC bezmála o třetinu ve čtvrtém kvartále je vskutku bezprecedentní nejen za posledních bezmála třicet let, po které Gartner data o PC trhu sbírá, ale nejspíš v celé čtyřicet let staré historii PC (připomeňme, že se začala psát v srpnu 1981, kdy IBM uvedlo své první PC, nebo možná v červnu 1982, kdy dorazil na trh jeho první klon). Zatímco globálně klesl trh PC ve čtvrtém čtvrtletí (podle předběžných výsledků) o 28,5 %, tedy bezmála o deset procentních bodů více než v kvartále předchozím. V regionu EMEA pak trh klesl ještě dramatičtěji o 37,2 % v důsledku souběžného působení inflace, politických otřesů a nejistoty, růstu úrokových sazeb a hrozící či nastupující recese (podrobnější výsledky pro ČR zatím bohužel nejsou známy).  

Rekordní propad je pochopitelně výsledkem setkání hned několika zásadních faktorů – tím prvním je očekávání globální recese a rostoucí inflace, kvůli níž spotřebitelé po celém světě odkládají zbytné nákupy. V případě PC platí ona zbytnost dvojnásob, neboť řada koncových uživatelů i firem nakoupila nové železo v době pandemie, a zatím tedy rozhodně není ani nucena, ani motivována jej nahradit. Změnila se také situace s nedostatkem čipů a komponent – jejich zásoby se postupně vrátily k normálu v první polovině roku a s oslabujícím trhem se záhy proměnily v přebytky.  

Neradostný je podle analytiků výhled v podstatě na celý letošní rok: „Trh s firemními PC je také ovlivněn zpomalující se ekonomikou,“ říká analytička a ředitelka výzkumu Gartneru Mikako Kitagawová. „Poptávka po osobních počítačích mezi podniky začala klesat ve třetím čtvrtletí roku 2022, ale nyní trh přešel od zpomalení k propadu. Podnikoví zákazníci prodlužují životní cykly PC a odkládají nákupy, což znamená, že trh s firemními počítači se pravděpodobně nevrátí k růstu dříve než v roce 2024.“ 

Pozice dodavatelů na prvních třech pozicích zůstala nezměněna – první je Lenovo s bezmála čtvrtinovým podílem, následuje HP s podílem pětinovým a Dell, jehož podíl se meziročně mírně zlepšil. V první pětce si nejlépe vede Apple s meziročním propadem o „pouhých“ deset procent (viz trh v číslech). 

Neradostně vycházejí též čísla za celý rok 2022 – trh PC během něj propadl o 16,2 %, tedy nejvíce za celou dobu sledování trhu Gartnerem. Jediným dodavatelem v první pětce, který celoročně mírně rostl, je Apple (+3,6 %), největší celoroční propad postihl HP (–25,1 %). Je ale namístě připomenout, že trh prožíval pod vlivem pandemických opatření značný boom a současný propad na úroveň 286 tisíc kusů dodaných PC se blíží číslům roku 2019.  

Další komentáře

Jak motivovat zaměstnance k návratu do kanceláře

Způsoby, jak mohou organizace úspěšně motivovat zaměstnance k návratu do kanceláře, jsou už druhým rokem častým tématem diskusí a přednášek. Snaha o zavedení povinnosti docházet na pracoviště nemusí vždy vést k žádoucím výsledkům – může negativně ovlivnit nejen produktivitu ale také ochotu setrvat u zaměstnavatele, zejména pokud nejsou pravidla pro návrat sestavena strategicky a transparentně, zdůrazňují analytici Gartneru. Namísto zavádění povinnosti by firmy měly rozvíjet strategie jimiž zvýší zájem zaměstnanců o docházení na...

Šest klíčových trendů pro oblast vývoje softwaru

Zdroj Šest klíčových trendů pro oblast vývoje softwaru bylo představeno minulý týden na konferenci Gartner Application Innovation & Business Solutions Summit v Londýně:  „Lídři odpovědní za vývoj softwaru jsou pod neustálým tlakem ohledně zavádění moderních architektur a technologií. Aby se jim dařilo, potřebují vědět, které trendy mají největší potenciální dopad na jejich digitální úsilí v kontextu reálného časového horizontu,“ zdůrazňuje viceprezident a analytik Gartneru Joachim Herschmann....