INSIDE Komentář

V noci na dnešek oznámil CEO společnosti Lithium,  provozovatele služby Klout, která od roku 2008 hodnotí "sociální skóre" (tedy vliv napříč sociálními sítěmi) svých členů, že služba skončí ke 25. květnu letošního roku - nabízí se tak otázka zda je největší oběť GDPR. V dopise rozeslaném uživatelům se uvádí: I’m writing to let you know that Lithium has made the decision to sunset the Klout service, effective May 25, 2018.  Lithium is committed to providing you with...

INSIDE Report

Již počtvrté zjišťoval INSIDE ceny, za které tuzemské podniky nakupují externí IT odborníky. V situaci, kdy je na trhu pro řadu specializací nedostatek adeptů, je otázka jejich správné ceny na „trhu těl“ pro řadu organizací klíčová. Letošní průzkum naznačuje, že bezmála třetina společností nakupuje externě i odborníky na ředitelských pozicích, byť se jejich celkový podíl pohybuje jen na úrovni jednoho procenta. V letošním roce alespoň několik ředitelských či exekutivních „člověkodnů“ nakoupila bezmála třetina respondentů. Nejpoužívanější...

INSIDE Observer

Operátor UPC zaznamenal výpadek služeb po celém Slovensku, který trval několik hodin. Podle vyjádření společnosti pro portál Živé.sk byly problémy evidovány u zákazníků s modemem Mercury. Ti museli provést manuální restart zařízení, aby jim znovu začal fungovat internet.

Facebook se po skandálu Cambidge Analytica rozhýbal a rozjel změny. Kromě identifikace aplikací, jež zneužívají údaje uživatelů, začal ve velkém promazávat také falešné účty. Jen za první tři měsíce jich smazal 583 milionů, z nichž většina byla odhalena do několika minut po registraci.

Paušály Sloboda od operátora 4ka bude možné využívat i v zemích EU, ačkoliv daná regulace v rámci unie funguje už rok. Při voláních a SMS bude operátor postupovat v souladu s regulací, s daty je to ale trochu komplikovanější. Bližší informace a vysvětlení naleznete zde.

Operátor Orange se na Slovensku chystá spustit novou mobilní síť, zatím v pilotním provozu. Jedná se o síť typu LTE-M, která je určena pro internet věcí a spuštěna bude „již brzy.“ Bude páteří platformy s názvem Live Object pro sběr a analýzu dat a správu IoT zařízení.

Freemailová služba Gmail od Googlu začíná připomínat odpovědi na e-maily, na které jste zapomněli. Aktivace či deaktivace připomenutí je možná v Nastavení, karta Všeobecné, sekce Návrhy. Stejnou funkci už má kromě webového rozhraní i mobilní aplikace.

Expert Robert Xiao z Univerzity Britské Kolumbie zjistil, že operátoři v USA prodávají data o poloze zákazníků třetím stranám, a tato data následně nejsou dostatečně chráněna. Hackeři tak mohli prostřednictvím americké společnosti LocationSmart získat citlivé informace až o 95 procentech všech uživatelů mobilních služeb v USA, spolupracuje přitom i s operátory v Kanadě.

Šifrování PGP (Pretty Good Privacy) a standard S/MIME nejsou tak bezpečné, jak by se mohlo zdát. Experti pod vedením Sebastiana Schinzela zjistili, že kritické zranitelnosti v těchto technologiích můžou texty šifrovaných e-mailů zobrazit v prostém textu.