INSIDE Komentář

Čas od času máme pocit, že mnozí na digitální technologie, pokrok a transformaci   jen zbytečně žehrají. Připravuje nás o (poslední zbytky) soukromí, osobní vztahy a interakce, kouzlo tradičních hmotných věcí – a znamená, že po nás ve fyzickém světě jednou téměř nic nezbude. Zkuste to ale naopak: zamysleli jste se například někdy, o co pohodovější a bezstarostnější mohou být vánoční svátky právě díky všudypřítomné a postupující digitalizaci? Předně jsou tu digitálně doručované produkty a služby....

INSIDE Report

V rámci Gartner Symposia jsme pro vás připravili speciál, v němž nabídneme shrnutí novinek z Gartner Symposia, které probíhá od 4. do 8. listopadu 2018 v Barceloně. Sledujte Twitter INSIDE, kde budeme zveřejňovat jak zajímavé postřehy, tak upozornění na nové články ve speciálu. Přehled TOP 10 technologických trendů jsme zpracovali v rozšířené podobě pro web KPC-Group. Můžete si také stáhnout PDF pro váš tablet nebo k vytištění. Deset předpovědí analytiků Gartner pro rok 2019 a další léta...

INSIDE Observer

Vybrali jsme pro vás několik tipů na zajímavé knihy, s nimiž můžete strávit příjemné chvíle na přelomu roku, nebo je nadělit někomu blízkému se zájmem o technologie a/nebo byznys.

-> Hooked: How to Build Habit-Forming Products od Nira Eyala zkoumá pozadí odvětví jako jsou hry a reklama a s využití poznatků z behaviorální psychologie hledá odpověď na otázku jak se vytvářejí produkty, které jako uživatelé jenoduše nechceme dát z ruky.

-> The Inevitable: Understanding 12 technological forces that will shape our future – jak by mohlo vypadat příštích 30 let našeho života podle Kevina Kellyho a 12 technologických imperativů, které považuje na nejdůležitější (v čele s virtuální realitou, AI a digitální ekonomikou, pochopitelně)?

-> Rise of the Machines: the lost story of cybernetics – na počátky příběhu kybernetiky, jež se začaly psát na přelomu 40. a 50. let (a vlastně i o něco dříve) a klíčové osobnosti jako byl Norbert Wiener jsme poněkud pozapomněli. S Thomasem Ridem se do této doby můžete vrátit (případně, máte-li jen trochu času, můžete tak učinit v několika dílech seriálu, který náš šéfredaktor před lety zpracovat pro Root.cz například zde, zde a zde.

-> Zajímá-li vás spíše literatura byznysového charatkeru, můžete zkusit například knihu The Open Organization od CEO Red Hat Jima Whitehursta, nebo Hit Refresh od CEO Microsoftu Satya Nadelly která se pohybuje na pomezí polemiky a autobiografie.

-> A konečně poslední tip je klasická sci-fi netradiční provenience – Trilogie Vzpomínek na Zemi Liou Cch’ -Sina podle mnohých obstojí vedle takových eposů jako je Nadace, Vesmírná Odyssea, Trilogie Rámy nebo Duna.

Operační systém Windows 10 prý sleduje svoje uživatele přes cloud, čímž by porušoval snad všechna nařízení o ochraně osobních údajů. Konkrétně se má situace týkat tzv. historie aktivit, přičemž jeden uživatel hlásil, že na stránce Privacy Dashboard na webu Microsoftu objevil přehled svých aktivit, i když byl přihlášený jen lokálně a účet Microsoftu používal výhradně pro přihlášení do obchodu Store.

Americký Apple prý vyvíjí vlastní čipy pro vývoj modemů, což naznačuje několik vypsaných pracovních pozic na specialisty právě v této oblasti. Výrobce chce zjevně omezit svoji závislost na Qualcommu, se kterým má v poslední době nejeden soudní spor. V jednom z těch aktuálních musí aktualizovat svoje starší iPhony v Číně, aby zde mohl pokračovat v jejich prodeji. Podle rozhodnutí tamního soudu totiž porušil dvojici patentů Qualcommu. V této souvislosti můžeme zmínit i o možnosti, o níž se nyní hovoří, a sice že by Apple výrobu iPhonů přesunul mimo Čínu. Což se však netýká sporu s Qualcommem, ale pokračující obchodní války mezi Zemí středu a Spojenými státy.

Na internetu vznikla nová webová aplikace VisaList (VisaList.io), která umožňuje v přehledném rozhraní zjistit, zda pro návštěvu určité země s pasem země jiné (například ČR) potřebujete vízum či nikoliv.

Český fintech startup Spendee získal jako vůbec první technologická firma licenci od České národní banky na přímé propojení aplikací přes API na data bank v souladu s evropskou směrnicí PSD2. V lednu 2019 proběhne integrace prvních bank.

Slevový portál Pepa.cz dluží svým partnerům někdy i řádově stovky tisíc. Nevyplácí totiž platby za prodané vouchery. Partneři tak svým koncovým zákazníkům v podstatě poskytují služby zadarmo a Pepa.cz nekomunikuje.

České studio Infinite Production vydalo novou aplikaci pro virtuální realitu, která lidem se zdravým zrakem umožňuje si vyzkoušet, jaké to je, když svět musíte vnímat se zrakovým postižením, konkrétně s barvoslepostí.