INSIDE Komentář

Sedm digitálních otřesů, s nimiž nejspíš nepočítáte, představili analytici na první ze série konferencí Gartner Symposium/ITXpo 2018, která se uskutečnila minulý týden v americkém Orlandu (její evropská podoba nás čeká již za dva týdny v Barceloně). O nečekaných digitálních otřesech byla řeč již na loňském sympóziu, a letošní seznam tak obsahuje některé „známé firmy“, přesto se od toho loňského v mnoha směrech liší. Na prvním místě jsou tentokrát kvantové počítače, které díky možnostem paralelismu daného povahou kvantových výpočtů mohou...

INSIDE Report

Služby inteligentní automatizace, digitalizace obchodních procesů a optimalizace/inovace služeb jsou hlavními fenomény, jež ovlivní ziskovost ve sféře IT služeb. Lídři odpovědní za plánování tak musejí počítat s tím, že bude třeba změnit či upravit obchodní modely a investovat právě do těchto fenoménů a technologií. Inteligentní automatizace v oblasti služeb je téma, o kterém hrdě mluví řada dodavatelů (v Česku například ústy sdružení ABSL). Tím do budoucna dávají zákazníkům argument a páku k vyjednávání o lepších podmínkách...

INSIDE Observer

Tchajwanský výrobce HTC představil první blockchainový telefon Exodus 1, jehož součástí je zvláštní zóna mimo platformu Android, ve které mají být uložené klíče ke kryptoměnám a do budoucna také klíče k uživatelským datům uloženým v blockchainové síti.

Společnost Cisco objevila vážnou zranitelnost v některých svých síťových zařízeních. Chyba je součástí ověřovací operace, při které se potenciální útočník dokáže zcela vyhnout ověřovacímu mechanismu. Zatím není jasné, kterých konkrétních zařízení se situace týká; prověřované modely naleznete v tomto seznamu.

Za licencování balíku aplikací Google Mobile Services budou muset výrobci mobilních zařízení Googlu platit. Poplatek se má pohybovat mezi 2,5 a 40 dolary za jedno zařízení. Většina firem zaplatí okolo 20 dolarů. Součástí balíku jsou aplikace Gmail, YouTube či Google Play. Americký gigant chce tímto způsobem kompenzovat pokutu za porušení antimonopolních zákonů od Evropské komise. Celé to nejspíše zaplatí koncový zákazník, což je celkem paradoxní vzhledem k tomu, že právě jej mají antimonopolní opatření chránit.

Slovenský resort školství oznámil, že mobilní telefony je ve školách možné využívat pouze jako učební pomůcku při různých aplikacích či vzdělávacích videích. Odbor komunikace ministerstva ovšem tvrdí, že výhodnější je zejména kvůli velikosti obrazovky v takových případech používat tablety. Změny v tomto směru plánovány nejsou. Oznámila to TASR.

Technologie virtuální privátní sítě – VPN – bude zabudována i do webového prohlížeče Mozilla Firefox. Na rozdíl od Opery však nová služba bude placená. Aktuálně se testuje na vzorku uživatelů ze Spojených států, kterým prohlížeč zobrazuje nabídku přechodu do VPN ve chvíli, kdy detekuje připojení k nezabezpečené Wi-Fi síti.

Vizionář Elon Musk se i přes spoustu problémů, jež ho provázely v letošním roce, nevzdává. Aktuálně ohlašuje první reálný test přepravy nové generace hyperloop (se skutečnými pasažéry), který proběhne pod hlavičkou společnosti The Boring Company, jež buduje tunely u Los Angeles. Test proběhne ještě letos, a to 10. prosince.

Poté, co z Facebooku odešli zakladatelé WhatsAppu, oznámil svoje opuštění paluby také Brendan Iribe, spoluzakladatel VR startupu Oculus. Ten Facebook koupil před čtyřmi lety za 2,3 miliardy dolarů. Iribe, který ve Facebooku působil jako šéf divize virtuální reality pro desktopové počítače, nesouhlasí s dalším směřováním firmy.