INSIDE Komentář

IT ve státní sféře by mělo během pouhých čtyř let podle analytiků projít zásadní proměnou: 50 % rolí, na něž budou CIO ve státním sektoru dohlížet v roce 2023 dnes ve veřejné sféře v IT v podstatě neexistují. Předpověď vychází z nedávno publikovaných výsledků Gartner CIO survey – v průzkumu uvedlo 53 % respondentů ve státních organizacích, že se v digitalizaci posunuli z fáze návrhu do rané realizační fáze (před rokem to uvedlo pouze 40 % respondentů). Plných 39 % IT...

INSIDE Report

Vizualizace, jako jsou grafy či diagramy, jednoduše prezentují data. Typická reakce publika v takovém okamžiku je: „Na co se to díváme?“ Datové příběhy odpovídají právě na takové otázky – rovnou tak překládají základ příběhu dat a spouštějí proces přemýšlení o nich a o dalších souvislostech. Lukáš Erben, redakce INSIDE Datové vypravěčství (data storytelling) je podle všeho dalším milníkem vývoje BI a analytiky. Navazuje na dnes již poměrně běžnou samoobslužnou BI – nabízí kombinaci tradičního zkoumání a vizualizace...

INSIDE Observer

Americký Apple představil nové tablety řady iPad, nicméně stalo se tak jen za okrajového zájmu médií, což svědčí o tom, že tenhle segment už ani pro firmu s nakousnutým jablkem v logu není zajímavý. K novinkám se řadí iPad Air s 10,5palcovým TrueTone displejem a čipsetem Apple A12 Bionic, a také iPad mini, který je osazený 7,9palcovou obrazovkou opět s čipsetem A12.

Společnost Google brzy ukončí fungování e-mailové služby Inbox, a to ve stejný den jako sociální sítě Google+, tedy 2. dubna. Uživatelům Inboxu doporučuje přechod na Gmail, který z Inboxu převzal mnohé funkce a který se pro společnost v tomto směru stává prioritou.

Podle výzkumu expertů z nezávislé organizace AV-Comparatives, jehož výsledky byly publikovány na portálu Engadget, je většina (přibližně dvě třetiny) antivirů pro operační systém Android nepoužitelná. Zkontrolováno bylo 250 aplikací, dostupných v obchodě Google Play, z nichž některé dokonce označovaly samy sebe za hrozbu.

14letá Ruska zemřela poté, co ve vaně používala smartphone, ze kterého poslouchala hudbu, a který byl připojený do nabíječky. V Rusku se nejedná o první případ. Dívka se utopila po zásahu elektrickým proudem a vyšetřovatelé řeší, zda za to může použití neoriginálního příslušenství či například nevyhovující elektroinstalace.

Nejvyšší rada pro regulaci médií v Egyptě zpřísnila opatření kontroly médií a sociálních sítí, což mnozí významní egyptští novináři považují za protiústavní. Jakmile země shledá některé webové stránky (a stránky na sociálních sítích s více než 5 tisíci odběrateli) za hrozbu pro národní bezpečnost, může je zablokovat a jejich provozovateli udělit pokutu přesahující i 300 tisíc korun.

Kyberzločinci už objevili asi sto unikátních způsobů, jak zneužít bezpečnostní zranitelnost aplikace WinRAR. Chyba se týká knihoven zastaralého komprimačního formátu ACE a objevena byla až po dlouhých 19 letech.

Mozilla představila novou verzi svého webového prohlížeče Firefox 66, mezi jejíž novinky patří především blokování automaticky spouštěných videí, které mají ve výchozím nastavení zapnutý zvuk. Kromě toho je zde ještě minimálně jedna zajímavá funkce, a to kotvení scrollování, které si pamatuje vaši pozici na stránce ve chvíli, kdy už si třeba čtete obsah a mezitím se načte třeba reklama, která obsah stránky „nafoukne.“