INSIDE Komentář

Deset nejdůležitějších strategických technologických trendů pro nadcházející rok, jejichž seznam každoročně sestavují analytici společnosti Gartner, se i letos točí kolem tzv. inteligentního digitálního pletiva“ (IDM, Intelligent Digital Mesh), trojice oblastí zahrnujících technologie vycházející z AI a strojového učení, digitalizace a mechanismů, jimiž se tyto i další technologie propojují nebo kde/jak se setkávají. Tyto technologické trendy jsou zároveň součástí strategie ContinousNEXT, kterou představují analytici na letošním Gartner Symposiu/ITXpo 2018 coby recept na úspěšné provedení či dokončení...

INSIDE Report

Postřehy z přednášky "Amazon Versus Alibaba", Hung LeHong Dva digitální giganti, jeden ovládající významnou část trhu na západě, druhý s ještě dominantnějším postavením v Číně jsou si více podobní než by se zdálo, nebo než bychom tušili. Přednáška Hunga LeHonga byla zaměřena na porovnání obou i přestavení toho, co nejspíš nevíte o skupině Alibaba, a také na otázku, kdo by je měl chápat jako partnery a kdo spíše jako konkurenty a proč. „Proč jsme vybrali zrovna Amazon a...

INSIDE Observer

Online supermarket Rohlik.cz začal prodávat pečivo z pražského Antonínova pekařství, které provozuje Antonín Kokeš, který vlastní i společnost Albi. Ačkoliv mimo Prahu pekárenská značka příliš známá není, v hlavním městě je mezi lidmi už vyhlášená.

Slevomat spouští vlastní cestovní kancelář s názvem Zanzo, přes kterou se budou prodávat exotické zájezdy. Slevový portál založený Tomášem Čuprem v říjnu získal licenci pro provozování CK i pojištění proti úpadku. Rozšíření služeb považuje firma za logický krok.

Amazon otevřel svoji druhou centrálu v USA, která bude netradičně rozdělená do dvou míst – New Yorku a předměstí Washingtonu, D.C., Arlingtonu ve státě Virginia. V obou lokalitách by mělo pracovat celkem 50 tisíc zaměstnanců.

Generální prokuratura zamítla trestní oznámení zvláštního prokurátora Vasiľa Špirka, které se týkalo vyšetřování údajné korupce na slovenském resortu vnitra, související s výběrovými řízeními v oblasti IT. Trestní oznámení bylo směřováno na bývalé ministry vnitra Róberta Kaliňáka a Jána Počiatka. Špirko proti rozhodnutí GP podle Nadácie Zastavme korupciu podává stížnost.

Kybernetická bezpečnost je pro Slovensko jednou z priorit, uvedl šéf sekce kybernetické bezpečnosti na ÚPVII Jan Majtan na kongresu ITAPA 2018. Struktury obrany jsou podle něj vzhledem k neustálé hrozbě útoků vytvořeny na národní i sektorové úrovni.

Na internetu se objevil nový škodlivý kód, který na napadených počítačích skrytě těží kryptoměnu. Malware nese název WebCobra a je poměrně sofistikovaný. Oznámila to bezpečnostní firma McAfee a časopis Forbes. Zajímavé je, že WebCobra na základě použité grafické karty vybere vhodný těžební software a následně i těženou měnu (Monero či Zcash).

Ve Velké Británii příští rok spustí 5G, a to celkem v 16 velkých městech a jejich okolí. Oznámil to mobilní operátor EE. V současnosti mnoho zařízení podporujících sítě nové generace na trhu není, což by se však brzy mělo změnit. Kompatibilní routery a smartphony by se k prvním zákazníkům měly dostat již brzy.