INSIDE Komentář

IT investicím státní správy ve světě vládne jeden jasný trend: data. Naznačují to výsledky každoročního rozsáhlého průzkumu Gartner 2019 CIO Agenda, jehož se zúčastnilo přes 3 100 CIO z 89 zemí, z toho více než 520 ze státního sektoru. Z jejich odpovědí vyplývá, že dvěma oblastmi, do nichž státní správa ve světě aktuálně investuje nejvíce, jsou analytika a kybernetická bezpečnost (dosavadní jednička, cloud, tak byla odsunuta na třetí příčku). Zajímavý je i přehled „revolučních“ (Game-Changing) technologií z pohledu...

INSIDE Report

Lukáš Erben Ve světě analytiky, BI a datové vědy se zjevilo nové paradigma: rozšířená analytika (augmented analytics). Jejím srdcem, nebo spíše mozkem, je automatizace využívající strojové učení s cílem poskytnout lidem kontextuální povědomí napříč celým datově-analytickým workflow, tedy od dat přes jejich pochopení po rozhodnutí a akci. Rozšířená analytika bude podle analytiků (kdo jiný by jí měl rozumět) klíčem k objektivnímu rozhodování a nestrannému vnímání souvislostí – promění způsob, jakým uživatelé pracují s daty, jak je...

INSIDE Observer

Společnosti Nordic Telecom a Nokia spustily na českém trhu vůbec první síť na světě určenou pro kritickou komunikaci na technologiích LTE, která funguje v pásmu 410 až 430 MHz. Taková síť je třeba například při zajišťování ochrany obyvatelstva a odstraňování následků živelních katastrof.

Společnost eD system oznámila uzavření nové distribuční smlouvy na komplexní portfolio řešení značky Hitachi-LG Data Storage. Stala se tak prvním distributorem, který tyto produkty oficiálně dodává na český a slovenský trh. Do nabídky značky spadají optické mechaniky, disky DVD a Blu-ray či bezdrátové nabíječky pro smartphony.

Pouze zhruba 59 procent českých uživatelů chrání svůj smartphone bezpečnostním softwarem, vyplývá z nové studie společnosti Eset. Počítače a notebooky přitom antivirem či podobným řešením chrání asi 92 procent Čechů.

V Rusku zkrachovala společnost Yota Devices, která se v uplynulých letech proslavila uvedením netypických smartphonů YotaPhone se dvěma displeji, přičemž ten sekundární využíval e-Ink technologii (podobně jako čtečky elektronických knih). Krach způsobil mimo jiné i soudní spor s jedním z dodavatelů, společností Hi-P Singapore.

Společnost Google vypnula svoji e-mailovou službu Inbox, jak avizovala již dříve. Služba tak trochu konkurovala populárnějšímu Gmailu. Kromě toho americký gigant odstavil také sociální síť Google+, která už nadobro skončila v propadlišti dějin. Inbox doposud fungoval na telefonech s Androidem ve svojí starší verzi, jenže i tomu už je nyní konec.

Nový webový prohlížeč Microsoft Edge na jádru Chromium dokáže fungovat jako chameleon, alespoň tedy vůči navštěvovaným stránkám, kterým dokáže odesílat různé typy identifikátorů. Před jednotlivými weby tak může vystupovat jako nový Edge, původní Edge či Google Chrome.

Výkonný ředitel společnosti OnePlus Pete Lau se nechal slyšet, že chystaný vrcholný model smartphonu OnePlus 7 Pro (jenž by měl mimochodem mít i 5G variantu) dostane revoluční 90Hz OLED displej. Což se ale odzrcadlí i na ceně, neboť výroba takového panelu stojí třikrát tolik, co výroba dosud používaného řešení.