INSIDE Komentář

I ty nejzpovykanější* technologie by měly být nasazovány na základě reálně očekávaných přínosů (business case). To pochopitelně platí i pro umělou inteligenci, oblast v níž zatím očekávání jednoznačně vedou nad realitou (AI například reálně nasadily pouhá 4 % všech podniků, analytici nicméně očekávají, že do roku 2020 se jí jako prioritě začne věnovat 30 % CIO a IT ředitelů). To ale neznamená, že byste se neměli vyvíjet úsilí při hledání způsobů, jak ji uvést...

INSIDE Report

Služby inteligentní automatizace, digitalizace obchodních procesů a optimalizace/inovace služeb jsou hlavními fenomény, jež ovlivní ziskovost ve sféře IT služeb. Lídři odpovědní za plánování tak musejí počítat s tím, že bude třeba změnit či upravit obchodní modely a investovat právě do těchto fenoménů a technologií. Inteligentní automatizace v oblasti služeb je téma, o kterém hrdě mluví řada dodavatelů (v Česku například ústy sdružení ABSL). Tím do budoucna dávají zákazníkům argument a páku k vyjednávání o lepších podmínkách...

INSIDE Observer

Na portálu Sme.sk už s blokátorem reklamy nepochodíte. Web ho totiž umí detekovat a následně vám zobrazí banner, který jde zavřít dvěma způsoby: buďto si blokátor deaktivujete nebo si zaplatíte předplatné. To stojí 5 eur na čtyři týdny; pouhé vypnutí reklamy pak na stejnou dobu vyjde na 2 eura.

Australský mobilní operátor Testra otestoval ve městě Toowoomba ve státě Queensland test 4G LTE připojení s maximální rychlostí do 2 Gbit/s. Úspěšné testy byly provedeny ve spolupráci se společnostmi Qualcomm a Ericsson. Následovat má ještě do konce roku komerční spuštění.

Právníci European Infomation Society Institute kritizují projekt eKasa, který spočívá v napojení registračních pokladen obchodníků na servery Finanční správy SR. Podle analýzy, kterou provedli, nesplňuje připravovaný související zákon evropské nařízení o ochraně osobních údajů (GDPR) ani Chartu základních práv EU. Finančná správa se závěry právníků nesouhlasí.

Společnost Adastra Group oznámila akvizici 50procentního podílu v kreativní agentuře Proboston, díky čemuž může zákazníkům nabídnout lepší marketingovou a kreativní strategii pro digitální transformaci. Hodnota akvizice oznámena nebyla.

Společnost SK-Nic jakožto správce slovenské národní domény nabídla pro úterý 25. a středu 26. září (septembra) akci, kdy registrátorům snížila cenu za registraci nových názvů stránek na 2,5 eura bez DPH. Díky tomu mohli registrátoři snížit ceny i pro koncové zákazníky. Situaci zmapoval portál Živé.sk, podmínky naleznete zde.

Policie potřebuje víc lidí na řešení kybernetické kriminality, říká policejní prezident Tomáš Tuhý s tím, že v současné době je počet takových specialistů v řadách Policie ČR okolo tří stovek, cílové číslo je pak okolo 500. Trestných činů celkově sice ubývá, ale počet zločinů spojených s počítači a internetem naopak roste.

Nákupy v Amazonu už půjde realizovat také přes chatovací aplikaci Snapchat od firmy Snap. Nová funkcionalita bude uživatelům zpřístupňována postupně. Fungovat to bude tak, že nasměrujete fotoaparát svého telefonu na výrobek nebo čárový kód a následně dojde ke spuštění aplikace nebo webového rozhraní Amazonu s příslušným (nebo podobným) zbožím.