INSIDE Komentář

Nedostatek procesorů byl patrně hlavním faktorem, jenž způsobil poměrně výrazný pokles prodejů PC v posledním čtvrtletí minulého roku (–4,3 %), a strhl tak do minusu i celý rok 2018 (–1,3 %) – naznačují to přinejmenším předběžná čísla a související komentáře zveřejněné analytiky Gartneru v minulém týdnu. „Právě ve chvíli, kdy se poptávka na PC trhu začala pozitivně promítat do výsledků, nastaly problémy v dodavatelském řetězci způsobené nedostatkem procesorů. Po dvou čtvrtletích růstu – druhém a třetím – tak...

INSIDE Report

V rámci Gartner Symposia jsme pro vás připravili speciál, v němž nabídneme shrnutí novinek z Gartner Symposia, které probíhá od 4. do 8. listopadu 2018 v Barceloně. Sledujte Twitter INSIDE, kde budeme zveřejňovat jak zajímavé postřehy, tak upozornění na nové články ve speciálu. Přehled TOP 10 technologických trendů jsme zpracovali v rozšířené podobě pro web KPC-Group. Můžete si také stáhnout PDF pro váš tablet nebo k vytištění. Deset předpovědí analytiků Gartner pro rok 2019 a další léta...

INSIDE Observer

Bezpečnostní firma Kaspersky Lab varuje před zranitelnostmi, které mohou obsahovat nabíječky pro elektromobily, jež na rozdíl od samotných vozidel nebývají na bezpečnost příliš testovány. Zranitelnosti mohou využít kybernetičtí útočníci, kteří přes nabíječky mohou klidně ohrozit i domácí elektrickou síť. Experti totiž objevili způsob, jak na nabíječce zadávat příkazy.

Polský bezpečnostní expert Piotr D., který byl rozvědkou ABW zatknutý kvůli údajné špionáži pro Čínu v souvislosti s kauzou Huawei, dříve pracoval pro polskou vládu, a to postupně na různých pozicích souvisejících s kybernetickou bezpečností. Údajný špion zajišťoval bezpečnost třeba i v době, kdy Polsko navštívil papež František.

Tatra banka zaznamenala nárůst phishingových e-mailů, jejichž cílem je z jejích klientů podvodně vylákat citlivé údaje. Jako vždy platí, že byste neměli přímo klikat na žádné odkazy v e-mailech, jež vám údajně dorazily od banky, a do internetového bankovnictví se dostávat výhradně zadáním jeho plné legitimní adresy do adresního řádku.

Na internet unikly další přihlašovací údaje – tentokrát má balík e-mailů a hesel velikost 87 GB, rozdělených do 12 tisíc samostatných souborů. Jde o několik částečných uniklých databází z mnoha desítek webů. Oznámil to bezpečnostní expert Troy Hunt, který databázi zakomponoval do svého vyhledávače Have I been pwned.

Německý koncern Voith oznámil akvizici většinového podílu ve švédské společnosti Pilotfish, která se zabývá vývojem IT systémů pro autobusy a vlaky. Voith nyní ve švédské firmě vlastní 56 procent, ačkoliv není jasné, kolik za tento podíl zaplatil.

Elektronické schránky na portálu Slovensko.sk se dočkaly drobných vylepšení, třeba možnosti nahlásit problém se zprávou, průběžné zobrazování velikosti aktuálně vytvářené zprávy tak, aby tato nepřesáhla velikost 50 MB, anebo nové možnosti vyhledávání – podle data, velikosti, přítomnosti či absence přílohy či identifikátoru zprávy.