INSIDE Komentář

Deset nejdůležitějších strategických technologických trendů pro nadcházející rok, jejichž seznam každoročně sestavují analytici společnosti Gartner, se i letos točí kolem tzv. inteligentního digitálního pletiva“ (IDM, Intelligent Digital Mesh), trojice oblastí zahrnujících technologie vycházející z AI a strojového učení, digitalizace a mechanismů, jimiž se tyto i další technologie propojují nebo kde/jak se setkávají. Tyto technologické trendy jsou zároveň součástí strategie ContinousNEXT, kterou představují analytici na letošním Gartner Symposiu/ITXpo 2018 coby recept na úspěšné provedení či dokončení...

INSIDE Report

Viceprezident výzkumu Mark Raskino se ve své hlavní přednášce "The CEO Perspective 2018: How CIOs Should Respond" už tradičně věnoval tomu, jak současný stav a obchodní priority vnímají CEO (jich se Gartner každoročně dotazuje v samostatném průzkumu) a jak by na to měli CIO reagovat. Posuny strategických priorit podle Raskina naznačují, že většina CEO již neřeší jakýkoliv růst či expanzi, ale spíše strukturální růst, tedy například restrukturalizaci hlavního podnikového „motoru“, nebo novou celopodnikovou či obchodní strategii...

INSIDE Observer

Microsoft vypustil do světa informaci o tom, kolik aplikací je vlastně k dispozici pro ekosystém Windows 10. Těch je nyní konkrétně více než 35 milionů s více než 175 miliony různými verzemi. Systém Windows 10 pak aktivně využívá přes 700 milionů zařízení.

Komplikované uvedení podzimní aktualizace Windows – Windows 10 October 2018 Update čili 1809 – se konečně blíží ke svému cíli. Dne 13. listopadu totiž Microsoft uvolnil veřejnou verzi opraveného updatu pro podniky využívající variantu Enterprise. Spotřebitelé a menší firmy by se podle všeho mohli dočkat do 28. listopadu.

Asociace pro elektronickou komerci (APEK) zveřejnila svoji predikci předvánočních prodejů v českých e-shopech, které by měly dosáhnout souhrnné výše 44 miliard korun. Pokud se to potvrdí, bude to o šest miliard více než loni. Marketingové kampaně spojené s Vánocemi se letos rozjely už na přelomu října a listopadu.

Firma EY uvedla sadu podnikových nástrojů EY Ops Chain Public Edition (PE) pro veřejné využití. Jde o implementaci možností privátních transakcí na veřejném blockchainu Ethereum. Díky novému balíku mohou podniky tvořit nebo prodávat tokeny pro svoje produkty a služby skrze blockchainovou síť.

Britský telekomunikační gigant Vodafone zaznamenal za první fiskální půlrok ztrátu ve výši 7,8 miliardy eur (ve srovnatelném období o rok dříve přitom vykázal 1,2miliardový zisk). Do ztráty bylo nutné započítat i odpisy související s aktivitami operátora ve Španělsku, Rumunsku a především Indii.

Prezident Francie Emmanuel Macron představil na fóru UNESCO vizi své vlády týkající se mezinárodních norem zabezpečení kybernetického prostoru. Dokument pod názvem „Pařížská výzva za důvěru a bezpečnost v kyberprostoru“ však nezískal potřebnou podporu světových velmocí, mimo jiné USA, Ruska, Číny, Íránu, Izraele či Velké Británie.

Foxconn zveřejnil svoje hospodářské výsledky za třetí čtvrtletí, kdy zaznamenal nárůst zisku o 18 procent na 24,88 miliardy tchajwanských dolarů (zhruba 18,5 miliardy korun). Na poslední kvartál letošního roku se však tak dobré výsledky nečekají, a to hlavně přílišné závislosti Foxconnu na Applu, jehož iPhony se neprodávají zas až tak dobře, jak se čekalo.