INSIDE Komentář

Podle CIO jsou v současné době analytika a BI hlavními technologiemi umožňujícími diferenciaci a získání konkurenční výhody, evropské organizace ale v analytické vyspělosti za těmi v severní Americe či Asii zaostávají. To je jeden z výsledků největšího průzkumu CIO Agenda, který dělají analytici Gartneru pravidelně každý rok (v tom posledním odpovídalo více než tři tisíce CIO). Samo o sobě to není až tak převratné zjištění – analytika patří mezi hlavní priority CIO a i...

INSIDE Report

Creative Commons CCO, Natascha Eibl

Doporučení analytika Gartner: slabiny Meltdown a Spectre jak jste se v předchozích dnech nejspíš dozvěděli z médií, výzkumníci z Google a akademické sféry zveřejnili těsně po novém roce kritické bezpečnostní slabiny (nazvané Meltdown a Spectre) v procesorech Intel (a v menší míře též AMD a ARM). Poprosili jsme analytika Gartneru Nika Simpsona, viceprezidenta pro infrastrukturní oblast, aby pro čtenáře INSIDE a klienty Gartneru shrnul hlavní dopady a doporučení pro IT organizace a podnikové uživatele. Zkrácenou...

INSIDE Observer

Šifrovaná komunikační aplikace Telegram získala prostřednictvím ICO své nové kryptoměny již 850 milionů dolarů z plánované miliardy. Služba, která vznikla před čtyřmi lety, měla na konci roku 2017 již více než 180 milionů aktivních uživatelů.

Společnost Dell EMC přichází na trh s novou generací konvergovaných serverů Dell EMC VxBlock System 1000, která nabízí snadnější provoz, vyšší výkon i nové možnosti ukládání a ochrany dat. Podle výrobce má navíc až o 60 procent nižší náklady na provoz díky vylepšené architektuře a sdílení zdrojů.

Venezuela spustila projekt vlastní digitální měny petro, která má pomoci krachující ekonomice této jihoamerické země. Kryptoměna má být kryta venezuelskými zásobami ropy. Venezuela zavádí kryptoměnu zejména z toho důvodu, aby obešla americké sankce bránící jí v emisi nového dluhu.

Operátor Orange publikoval svoje hospodářské výsledky za rok 2017. Svoje celkové tržby se mu podařilo zvýšit z 551,9 na 554,7 milionu eur. Neočištěný zisk (EBITDA) pak rostl z 211 na 223 milionů eur. Zajímavé však je, že celkový počet zákazníků meziročně klesal, a to z 2,88 milionu v roce 2016 na 2,834 milionu v roce 2017.

Tým Brain společnosti Google vytvořil v rámci svých pokusů s umělou inteligencí produkt, který dokáže psát encyklopedické články – například pro Wikipedii. Kvalita článků zatím není tak vysoká jako u lidí, jenže do budoucna může jít o významnou konkurenci například i novinářů.

Prezident SR Andrej Kiska podepsal zákon o kybernetické bezpečnosti, který tak začne platit od dubna (apríla). Nová legislativa byla vypracována Národním bezpečnostním úřadem (NBÚ) ve spolupráci s úřadem místopředsedy vlády Petra Pellegriniho.

Platební kartu Twisto využívá už šest tisíc zákazníků – a platební náramek pak 80 procent z nich – kteří s jejich využitím zaplatili už více 20 milionů korun. Průměrná platba kartou dosáhla hodnoty 524 korun, u náramku pak 381 korun.